BINNENLAND KERKNIEUWS ZATERDAG 18 JANUARI 1929 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S HONGARIJE'S JUBELJAAR. Het negende eeuwfeest van den H. Emericus. Gelijk reeds eerder gemeld, zal dit jaar in Boedapest met groot en luister de 900ste sterfdag worden gevierd van St. Emericus den heiligen zoon van den heiligen ko ning Stephanus, den grondlegger van het Hongaarsche Christen koninkrijk. Het be looft een grootsche, religieus-nationale ge dachtenisviering te worden, waarvan het culminatiepunt zal gelegen zijn in een Eu charistische Scheepsprocessie op den Do- nau op 19 Augustus, den vooravond van den historischen St. Stephanusdag. Aan verschillende naties zijn uitnoodi- gingen verzonden tot deelneming aan deze grootsche festiviteiten en ook Nederland, dat 'immers sinds den wereldoorlog zoo veel hechte banden knoopte met het Ma- gyaren-rijk, werd niet vergeten. Naar men ons mededeelt, heeft Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Bosch, de uitnoodiging namens Katholiek Neder land aanvaard en is een comité in voorbe reiding, dat onder Zijn presidium de deel neming uit Nederland aan de St. Emeri- cusfeesten zal bevorderen. In de bedoeling ligt een gemeenschap pelijke reis naar de trotsche Donaustad, die haar weerga onder haar Europeesche zusteren niet kent, ten einde daar bij de feestelijkheden namens Nederland collec tief acte de présence te geven. Mgr. Die pen zal zich zelf aan het hoofd stellen-van zijn pelgrimage. Inmiddels heeft Z. D. H. reeds aan het Comité tot samenstelling van Nederland- sche Bedevaarten verzocht, de organisatie dezer reis on zich te nemen en heeft be deeld comité, die opdracht aanvaardend, zich in verbinding gesteld met het Beis bureau „Botala", te Den Haag. Het correspondentie-adres van het co mité luidt: Deken H. Meijer, te Asten (N.-Br.), bij wien gegadigden zich bereids voor deelneming aan den tocht kunnen aanmelden. JEUGDHERINNERINGEN. Het Doorluchtig Episcopaat heeft aan de Interdiocesane Jeugdcommissie op dracht gegeven, om een rapport samen te stellen over het jeugdherbergvraagstuk. In haar laatste vergadering van Maan dag jl. heeft in. verband daarmede de Interd. Jeugd-Commissie besloten een uit voerige enquête in te steden over den fei telijken toestand, welke deze jeugdkwestie heeft doen ontstaan. Zij durft vertrouwen, dat de te vragen medewerking voor deze enquete overal welwillend zal worden afgegeven. Inmiddels verzoekt de Interdiocesane de Katholieke Jeugdleiders met allen aan drang den raad op te volgen door haar voorzitter Rector-de G-root,- -neergelegd- in- zijn artikel aan Dux 2de -jaarg. p. 173: Plaatselijk en gewestelijk, zullen we "als Katholieke Jeugdleiders, goed doen, ons van het instituut der jeugdherbergen afzij dig te houden. We kunnen geen verant woordelijkheid op ons nemen, omdat we eenvoudigweg de grenzen en de gevolgen van die verantwoordelijkheid niet kunnen overzien. Daarenboven zouden we door medewerking ongewiM propaganda maken voor een beweging, die we in haar huidi- gen vorm ondoelmatig en niet zonder ge vaar achten voor de ontwikkeling van de rijpende jeugd in Nederland. Wordt dus plaatselijk of gewestelijk on ze medewerkiug gevraagd voor de oprich ting of het beheer van een jeugdherberg, dan zullen we goed doen in beginsel ons afzijdig te houden, tenzij we in samenwer king met erkende jeugdorganisaties de op richting kunnen keeren. G. J. SUETENS, Secret, der Interd. Jeugdc. GEMENGDE BERICHTEN STATUTEN.DER SYNODUS DIOCESANA VOOR LEEKEN. De Statuten der onlangs gehouden Dio. cesane Synode bevatten verschillende be palingen, die betrekking hebben op ver- eenigingen en besturen, die in het kerke lijk verband werkzaam zijn, zooals kerk en armbesturen, schoolbesturen, schoolra den, sociale vereenigingen, jeugdorganisa ties. Wij hebben gemeend den genoemden besturen en vereenigingen een dienst te bewijzen door een uitgave te bezorgen van de bepalingen, die voor hen van belang zijn, alle in het Hollandsch. Binnen onkele weken zal deze uitgave verschijnen in het St. Jacobs-Godshuis te Haarlem. Aan de besturen, die Ons rekenplichtig zijn, ver- leenen Wij bij deze verlof om zich op kos ten van de kas een exemplaar aan te schaffen. t JOANNES, 10 Jan. 1930. Bisschop van Haarlem. ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Door de tram aangereden. Slachtoffer overleden. Op de Wittenburgergracht te Amster dam heeft gistermiddag te ruim half één een zèer ernstig ongeval plaats gehad, dat voor een der betrokkenen, een wagenbe stuurder der gemeentetram, wellicht zeer onaangename gevolgen zal hebben. Een 60-jarige lompenkoopman duwde op ge noemde gracht zrn handkar voort in de richling van de Czaar Peterstraat. In ver band met het feit, dat het trottoir ter plaatse vlak langs de rechter tramrails loopt, was de man verplicht met zijn wa gen op deze rails te blijven en alleen bij de nadering van een achter hem komende tram naar links uit te wijken. Toen echter een tramwagen van lijn 13 hem dan ook inderdaad had ingehaald en de bestuurder den koopman door herhaalde belsignalen waarschuwde om plaats te maken, bleef laatstgenoemde zijn wagen op de tram- rai's voortduwen. Hce het ook zij, de bestuurder van de tram zette zijn wagen door, met het gevolg dat de koopman in den rugaangereden en door den schok ter rechter zijde van de tramrai's geslingerd werd, terwijl zijn kar aan den anderen kant terecht kwam. Het slichtoffer bleek hevig gekneusd te zijn en moest ner auto van den G.G. en G. D. naar het Ned. Isr. Ziekenhuis worden vervoerd, al waar hij gisteravond is over leden. Wagen door de tram aange reden. Donderdagmiddag kwam te Arnhem een tram van den buurtspoorweg op den Utrechtschew.eg bij Mariëndaal in aanrij ding met een houtwagen, waarop boom^n werden vervoerd. Het gevolg was, dat de bestuurder-van zijn zitplaats werd ges'in- gerd en met ernstige hoofdwonden naar 5t Diaconessenhuis moest worden vervoerd. Tegen een boom gereden. Automobilist zwaar gewond. Donderdagmorgen reed een chauffeur nabij den Driesprong bij Breda, vermoede lijk door te sterk remmen met zijn auto tegen- een boom. Hij wercl zwaar gewone opgenomen en naar het St. Ignatius Zie kenhuis te Breda vervcerd. De auto werd nagenoeg geheel vernield. Door een auto aangereden. Donderdagavond omstreeks 7 uur weid te Nijmegen op het kruispunt Graafsche weg A. Noorduijnstraat de 66-jarige J. O. --aauvereden door -een -antQy-bestuurd door- v. tl. Z. uit 's-Hertogenbcsch. De-man kreeg eenige hoofdwenden en bleef bewusteloos on den weg liggen. Hij is naar het Canisius Ziekenhuis overgebracht. Gistermiddag wrs het bewustzijn ijog niet teruggekeerd. Men vreest voor 's mans leven. TJALK GEZONKEN BIJ LEMMER. Schipper en zijn vrouw verdronken. Op ongeveer 1 uur afstand van de- ha- van van Lemmer is een schip gezonken, vermoedelijk van schipper S. Post van Urk. Het is een ijzeren tjalk, die met een mo torschip in aanvaring was gekemen en lekkage had opgeioopen. De reddingboot van Lemmer is ter assis tentie uitgevaren en gistermiddag om half twee teruggekeerd. De kapitein rappor teerde, dat van het gezonken schip alleen nog de nxast boven water uitstak. Men vreest, dat de schipper en zijn vrouw, die zoover bekend alleen aan boord waren, zijn omgekomen. Kind verdronken. Het driejarig dochtertje van den heer Schrama te Assendelft is in een sloot ach ter de woning gevallen en verdronken. Stoomtrawler lekgeslagen. Tijdens een vischvangst op de Noordzee is de te IJmuiden thuisbehoorende stoom trawler IJ.M. 323 lek geslagen. De pom pen konden het binnenstroomende water niet verwerken en de geheele bemanning moest aan het werk worden gezet om met emmers het water te loozen. Met inspan ning van allo -krachten gelukte het den trawler drijvende te houden, maar op een oogenblik werd de situatie zóó hachelijk, dat de schipper overwoog het schip naai het strand te dirigeeren en het daar vast te zetten. Nog een laatste poging werd toen gedaan om baas te blijven over het bin nenstroomende water en dank zij deze krachtproef gelukte het den trawler nog veilig in IJmuiden binnen te brengen. Ernstige val. Donderdagmorgen geraakte de gehuwde 37-jarige arbeider A. Dekker wonende te Wijk aan Zee en Duin, die in dienst is der firma Gras, welke op het terrein van de Hoogovens te IJmuiden eenige werkzaamr heden verricht, met zijn linkerhand ver ward in een geleidetouw van een last, die geheschen werd. Hierdoor werd Dekker omhoog gevoerd en doordat het touw brak viel hij van een hoogte van circa vijf me ter, waardoor hij een schouder- en knie schijffractuur bekwam. Na in de verband- kamer van het bedrijf voorloopig te zijn verbonden werd hij. per ziekenauto naar 't Roode Kruis Ziekenhuis, te Beverwijk overgebracht. SCHIP OVER TIJD. Reeds zes dagen zonder bericht. Men maakt zich ernstig ongerust over het uitblijven van het D.uitsche stoomschip „Freya", dat j.l. Zaterdag uit Stettin ver trokken is met een lading suiker naar Am sterdam. Het schip is Brunsbüttel gepasseerd er. nadien is er geen bericht meer van geko men. Men berekent, dat het schip Zondag tijdens den zwaren storm in de buurt van de Eierlandsche Gronden kan geweest zijn, waar toen twee schepen van vreemde nationaliteit gestrand zijn. De „Freya" is een schip van 1350 ton bruto (826 ton netto) en behoort toe aan de reederij Emil R. Retzlaff te Stettin. Het werd in 1877 te Middlesbro gebouwd. De „Benwyvls". Gistera-vond om negen uur is het stoom schip „Benwyvis" door de sleepboot en „Oceaan", „Volharding", Stortemelk", „Bórnrif", „Neptunus" en „Texel" van de firma Doeksen en Dros naar Amsterdam ges'eept. Het stoomschip zal heden bij de Nederlandsche Dok Maatschappij te Am sterdam worden gedokt. Het schip maakt water dcch wordt door pompen drijvende gehouden. DE BEREIDING VAN GAAS voor genees'kundigo doeloinden ge schiedt in het hospitaal te Whitechapel (Londen) met de uiterste voorzorgsmaatregelen. Jeugdige vrouweliike studenten, geheel in het wit. gekleed, zijn met deze bereiding HeTast. Terwijl deze werkzaam heden verricht worden en het gaas gesteriliseerd wordt, zijn ramen en vensters gesloten. Het gaas wordt in tinnen luohtdichte d-oozen gepakt door middel van speciale instrumenten Minderjarig meisje vermist. Namens de te Bottrop (Duitschland) wo nende ouders verzoekt de Commissaris van Politie afd. C. te Den Haag te wor den bekend gemaakt met de verblijfplaats van het minderjarige meisje Rosa Mi- chalik, geboren te Bottrop 22 Januari 1912, dienstmeisje, die, na een kleine woorden wisseling in de vorige maand in haar be trekking aan den Kanaalweg te Scheve- ningen, de deur is uibgeloopen en sinds dien spoorloos is verdwenen. Do ouders verkeeren hierdoor in de grootste ongerustheid en zij vreezen, dat het meisje in verkeerde handen is geval len. PLUJMVEETENTOONSTELLING. Heden begint in den Dierentuin te Den Haag de groote Pluimvee-Tentoonstelling van Avicultüra. Eén kij-kje bij de keuring dér exemplaren INGEZONOEN MEDEDEELING. /~Vmapt 1/w Winke&er 'n pakje O'S TWEE JEUGDIGE VERTEGENWOORDIGERS van de stam Foula Phong To in Anna-m in hun Zondagsehe cos- tuum, welwillend poseerend voor den fotograaf van den Indo-China expeditie, welke onlangs onder leiding van Harold Coclidge Jr. uit Boston bolangrijke onderzoekingen in Azië heeft gedaan en er belangrijk studie-materiaal van heeft meegebracht AANRANDING TE HOENSBROEK. Een juffrouw bewusteloos langs den weg gevonden. Woensdagavond is te Hoensbroek tus- schen Overbroek en het station een juf frouw aangevallen door een individu, dat haar een prop in den mond trachtte te duwen en haar een zestal messteken toe bracht. Docr enkele daarvan werd zij bloe dig verwond. De juffrouw werd, door voorbijgangers bewusteloos gevonden en naar haar woning overgebracht. Van den dader is tot dusver geen spoor ontdekt. Ontvlucht en weer gearresteerd. Een door den commissaris van politie te Bergen op Zoom gesignaleerd persoon, ze kere J. v. M. J. was te Utrecht aangehou den en werd door een marechaussee naar Bergen op Zoom overgebracht. Even voor aankomst aan het station aldaar zag de arrestant kans uit den trein te springen en op de vlucht te gaan. Door de opgeloo pen verwondingen kon hij zich echter niet al te snel in veiligheid stellen. Terstond werd hij ook achtervolgd; na een uur in vrijheid te zijn geweest, werd hij weer ge arresteerd. Ontvluchte gevangenen aangehouden. In de bosschen onder Gilze zijn door de rijkspolitie 'twee ontvluchte gevangenen aangehouden uit de strafkolonie lo Merx- plad (België). Na een nacht vrij logies te Gilze werden ze in de richting van de grens gedirigeerd. Een lijkje verborgen. Te Oosterdijk (gemeente Enkhuizen) heeft een arbeider het lijkje van zijn kind op zijn erf begraven. Van het overlijden had hij geen aangifte gedaan. De politie te Enkhuizen heeft het lijkje opgegraven. De grondverschuiving op het baanvak Rotterdam—Gouda. Gisteren zijn in den spoordijk tusschen Nieuwevkerk a. d. IJssel en Moordrecht 10 proefboringen gedaan, waarbij is geble ken, dat onder het diiklichaam zich een veenlaag bevindt. De boringen zullen wor den voortgezet langs het heele baanvak RotterdamGouda. Indien blijken mocht, dat onder den geheelen weg zich zulk een veenlaag bevindt, zal het noodig zijn de geheele spoorbaan te reconstrueeren. Met de proeven zullen eenige maanden gemoeid ziin. Doordat de beide nieuw ge'egdo wis sels thans iu gebruik zijn is het baanvak waarover op enkel spoor wordt gereden ingekort tot 3 K.M. De vertragingen zijn daardoor belangrijk beperkt. Gisteren is er geen zand gestort om te zien of de baan zich a'l weer had gezet. Er hebben zich op het linker spoor nog enkele kleine verzak kingen voorgedaan. Dader van een recks van diefstallen aangehouden. In de laatste maanden is in do omge ving van Eindhoven een groot aantal dief stallen gepleegd, vooral te Gestel, Val- kenswaard, waarvan men de daders niet op het spoor kon komen. De jongste dief stal werd gepleegd in een villa van een paar dames te Valkonswaard. Thans heeft do' politie een man aangehouden, die betrapt werd bij het ontvreemden van een rijwiel. Het bleek te zijn do 24-jarigo koop man A. uit Budel, die te Gestel werkzaam was geweest. Reeds spoedig bleek, dat de man waarschijnlijk wel meer wist van den diefstal te Valkonswaard en ook van de andere diefstallen. Dc man ontkende aan vankelijk, maar toen een huiszoeking te zij nen huize overtuigende bewijzen voor de laatste veronderstelling opleverde, legde hij een volledige bekentenis af, waaruit bleek, dat hij inderdaad de meeste diefstal len in de omgeving van Eindhoven op zijn kerfstok had. Brandstichting. -Toen Donderdagavond de landbouwer F. te Etten (N.-B.) omstreeks 9 uur zich naar buiten begaf om zijn vee te voederen, zag hij een hellen brandglced nabij de schuur van zijn buren. Hij spoedde zich direct er heen en kon nog juist voorkomen, dat van een brandenden bussel st-roo, die teger. de plankensc-huur stond de vlammen over sloegen op het lage rieten dak. Dat hier kwaadwilligheid in het spel was, was duide'ijk. Er volgde direct aan gifte bij de politie, die een onderzoek ter plaatse instelde. Dit heeft reeds tot ge volg gehad, dat als vermoedelijke dader ze kere J. K. op het Moleneind werd gearres teerd en opgesloten. K. is een berucht in dividu en hoeft wegens allerlei misdrijven reeds vele jaren in de gevangenis doorge bracht. Onveilig sirand. Het strand te Scheveningeu is onveilig tot at wijk op KMaandag 20, Dinsdag 21 en Woensdag 22 Januari, telkens van 11.30 tot 14.30 uur wegens het schieten niet geschut. De aandacht wordt er op gevestigd, dat tct Katwijk op Maandag 20, Dinsdag 21 en wanneer de roode vlaggen, welko de on veilige strook aanduiden, zijn ingehaald. BU1TENL. BERICHTEN DE KOUDEGOLF IN AMERIKA. Tot nu ruim 100 slachtoffers. De koudegolf, welke de laatste 10 dagen het Westen en Centrale Westen der Ver- eenigde Staten heeft bezocht, heeft voor zoover op het oogenblik bekend, Yuim 100 slachtoffers gemaakt. MASSA-VERGIFTIGING IN EEN SPAANSCH DORP. Na gebruik van bedolven worst. In het. dorp Almaden in Spanje zijn zes tig personen vergiftigd ten gevolge van het gebruik van bedorven worst. Zes perso nen zijn reeds overleden, terwijl de toe stand van velen der overige vergiftigden ernstig is. Door vergissing van een verpleegster met cyaankali vergiftigd. In een ziekenhuis te Stockholm is een patiënte overleden ten gevolgo van het in nemen van cyaankali. Het fleschje was door een vergissing van een verpleegster in de plaats gezet van een fleschje natrium op het tafeltje van de patiëntje. De ver pleegster, die de noodlottige wrgissing maakte is in hechtenis genomen. De pokken te Londen. Te Londen zijn thans 498 gevallen van pokken in behandeling, wat hot hoogste aantal 6edert 1901 is. De epidemie heeft zulk een goedaardig karakter, dat de gevallen licht voor griep aangegeven en dientengevolge do gewone voorzorgsmaatregelen verwaarsloosd wor den. Dit werkt de verspreiding van de ziek te in de hand.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5