21ste Jaargang ZATERDAG 18 JANUARI 1930 No. 6386 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND STADSNIEUWS e £cid6cli^0oiiA<M^ DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen 11 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt heb dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Wat 'n dwaasheid! Wij lazen gisterenavond dat vanuit Oegstgeest het volgend adres is verzonden aan den Commisaris der Koningin en aan den Minister van Binnenlandsche Zaken Geven met verschuldigden eerbied te kennen een zestal leden van den Baad der Gemeente Oegstgeest, be stuursleden van de Christelijk-Histo- rische Unie, Afd. Oegstgeest' en be stuursleden van de V ereeniging Ge meentebelang Oegstgeest te Oegst geest (Goedgekeurd bij Koninklijk Be sluit No. 34 van 7 October 1926), dat bij de verkiezing van leden voor den Baad der Gemeente Oegstgeest in 19-3 uitgebracht zijn 460 stemmen op de Boomsch-Kalholieke candida- ten en 924 stemmen op de gezamenlij ke Protestantsche candidaten, resp. ongeveer 33 pet. en ongeveer 67 pet. dat bij de verkiezing van leden voor den Baad der Gemeente Oegstgeest in 1927 uitgebracht zijn 525 stemmen op de Boomsch-Katholieke candidaten en 1383 stemmen op de gezamenlijke Protestantsche candidaten, resp. on geveer 27.5 pet. en ongeveer 72.5 pet. dat bij de verkiezing van loden voor de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal in 1929 uitgebracht zijn 679 stem men op de Boomsch-Katholieke can didaten en. 1856 stemmen op de geza menlijke Protestantsche candidaten, resp. ongeveer 27 pet. en ongeveer 73 pet. dat deze getallen de verhouding aangeven tusschen het aantal Boomsch-Katholieke en Protestantsche inwoners der Gemeente Oegstgeest in de genoemde jaren, redenen waarom zij Uwe Excellentie beleefd verzoeken bij de voordracht tot benoeming van een Burgemeester in de vacature, ontstaan door de ont slagaanvrage van den heer J. G. M. van Griethuijsen als Burgemeester met ingang van 15 Februari 1930, met deze verhouding wel rekening te wil len houden. Die vroede vaderen zijn hun verstand kwijt geraakt! De gemeenteraad te Oegstgeest is saam- gesteld uit 4 C.-H., 3 B.-K., 2 A.-R., 2 ver tegenwoordigers van „Gemeentebelang'. De Katholieken vormen dus niet de partij, die het eerst voor een burgemees tersbenoeming in aanmerking komtl Maar tóch schijnt men daarvoor nog zóó te vreezen, dat 6 leden van den gemeenteraad (4 Ghr.-H. en 2 vertegenwoordigers 'van „Gemeentebelang'') een adres hebben op gesteld, als het bovenstaande, inderdaad zóó dwaa6, dat men meet aannemen, dat bij de samenstellers ervan op dat oogen- blik een zekere Bome-vrees het verstand had beneveld, en nog wel erg dik beneveld. Voor hen toch bestaan er in Oegstgeest twee sooiten menschen, onder scheidon naar hun Godsdienst: Katholiek en Pro testanten In het brave Oegstgeest zullen toch ook wel menschen gevonden worden, die, aan geen Kerk denkend, zich aan God noch gebod storen. Zij hebben stemrecht; slem- men niet KaCtholiek, maar.... Protestant volgens het adres. In het fatsoenlijk Oegstgeest zullen toch ook wel menschen wonen, die leven zon der eenige moraal en die men, helaas, moet rekenen tot het rapaille. Ook zij stemmen, en...., al weer volgens het adres, zij zijn Protestant, omdat zij niet Katholiek zijn. Wij zouden nog verder kunnen doorgaan. Wij begrijpen niet, hoe de Chr.-Hist. Baadsleden toch niet de eerste de bes ten, en bij wie we toch het vermogen om na te denken mag veronderstellen een voor de Protestanten zoo belee- d i g e n d adres hebben mede opgesteld en onderteekend 1 DE HAAGSCHE CONFERENTIE VANDAAG NOG GEEN SLOTZITTING. De Kleine Entente wordt het niet eens. Gistermiddag vend een bijeenkomst plaats van de vijf uitnoodigende crediteur- mogendheden met de bij de oostelijke vraagstukken betrokken delegaties, ter be spreking van deze vraagstukken. In den loop eener lange discussie consta teerde Snowden, dat de heeren van de niet-Duitsche commissie blijkbaar wenig anders gedaan hadden dan bijna 14 dagen gepraat en geen resultaten hadden be reikt. Als zij dicht bij overeenstemming geko men schenen te zijn, doken er plotseling nieuwe eischen op, waardoor overeenstem ming weder uitbleef. Ei* stonden volgens hem nu nog maai twee wegen open: ofwel de conferentie ver dagen tct den dag des oordeè's, ofwel de genen die het niet eens konden worden, zonder voedsel of drinken opsluiten in eer. kamer, tot ze eindelijk een overeenkomst bereikt zouden hebben. Alles wel beschouwend, kwam het hem voor, dat het tweede alternatief wellicht het beste was en hij sloeg dan ook voor, dit laatste maar te deen. Daarop verdwe nen de afgevaardigden van de betrokken oostelijke staten, begonnen beraadslagingen in oen afzonderlijke kamer en kwamen overeen net zoolang daar heen te gaan, tot er een definitief resultaat bereikt zou zijn. Zij vergaderden tot diep in den nacht, doch konden niet tot een accoord kemen. De onderhandelingen zullen te Genève of te Parijs worden voortgezet. De dag van vandaag zal dus wel dc laatste werkdag van de conferentie zijn. Do plechtige slotzitting schijnt echter heden niet meer te kunnen plaats hebben. Ook Zondag wordt ze niet gehouden, en wel uit kieschen eerbied voor de gewoon ten en de opvattingen van het Nederland sche volk. Naar verteld wordt, heeft mr. Van Schaik, de voorzitter van de Tweede Kamer, bij het ter beschikking stellen van het Kamergebouw, den wensch uitgespro ken, dat er 's Zondags zoo weinig mogelijk zou gewerkt worden. Veel meer dan in Augustus heeft de conferentie thans ook op de Zondagen rust gencmen. Ook morgen zal ze,dit deen. Dr. Cuitius schijnt tot de Duilsche journalisten gezegd te hebben, dat dit een diplomatiek succes was voor Nederland; wij willen er vooral in zien een bewijs van eerbied voor onze tradities en een daad van vriendelijkheid voor ons volk, die stellig zeer zullen geapprecieerd worden, ook in die kringen, welke zichzelf niet meer zoozeer gebonden achten door het gebod der Zondagsrust. VOLKENBOND DE STEENKOLEN-CONFERENTIE. De voorbereidende technische steenko- lenconferentie te Genève, heeft gisteren in commissiezitting tegen alle verwachting in nog geen besluit genomen in zake de vastslelling van den arbeidsduur in de mijnen. Een groot aantal voorstellen was ingediend, waarvan wij noemen het voor stel van mgr. Nolens om een arbeidsdag van 7 3/4 uur in te voeren. Gedurende een overgangstijd van twee jaar kan men dan komen tot een arbeidsdag van 7 1/2 uur, overeenkomstig het Engelsche regeerings- voorstel. Dit voorstel werd met twaalf te gen twaalf stemmen verworpen. De arbei ders stemden voor, evenals de regeeringen van Frankrijk, Engeland en Nederland. De werkgeversgroep stelde den achturigen arbeidsdag met inbegrip van dalen en op stijgen voor. Dit voorstel werd met 13 te gen 11 stemmen verworpen. Nog een aan tal andere voors'.ellen, die alle varieerden tusschen 7 1/2 en 8 uur, werden van de hand gewezen. Men hoopt echter, dat par ticuliere onderhandelingen tot een over eenstemming zullen leiden en wel in den zin van het voorstel-Nolens. »Tel." RUSLAND Slachtverbod voor de boeren. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de Bussische regeering het overbodige slactnen van vee verboden en strenge straf fen op overtreding van dit verbod uitge vaardigd. Tot dezen maatregel is besloten, omdat de boeren, voordat zij tot de coöperatieve vereenigingen van den staat toetreden, ge woonlijk hun vee slachten en ook hun ove rige roerende goederen zooveel mogelijk te gelde maken. Aangezien de regeering hierin een ern stig gevaar ziet voor de verzorging van de bevolking mèt levensmiddelen, heeft zij haar organen gelast strenge straffen toe te passen om dit euvel tegen te gaan. Boe ren, die te veel slachten of anderen daar toe aansporen zullen gestraft worden met verbeurdverklaring van al hun bezittin gen, verbanning uit hun district, en lang durige gevangenisstraf. DE OPENING VAN HET RAADHUIS TE SASSENHEIM. Het vertrek van den Commissaris der Koningin. Van 1. n. r. de burgemeester van Sassenheim, weth. Warnaar, de Commissaris der Koningin, de gemunte-secretaris en weth. Bader. TURKIJE SOVJETSCHEPEN DOOR DEN BOSPORUS. Zonder voorafgaande waarschuwing. Gistermorgen om 10 uur trokken twee pantserschepen van Sovjet-Rusland zon der voorafgaande kennisgeving door den Bosporus naar de Zwarte Zee. Busland, dat geen onderteekenaar is van het verdrag van Lausanne, weigerde zich te gedragen volgens het reglement van de commissie voor de zeeëngten. EEN BIJZONDERE VOORSTELLING. „Geloof en Wetenschap", dat inderdaad vele interessante avonden organiseert heeft nu iets héél b ij zonder s. Vcor Dond-erdag 13 Februari is geënga geerd het maronetten-theater van den heer G. J. M. Brugman, te Amsterdam, „De Olijf-Tack". Voor den geringen entrée-prijs van 1 gld. zal er gelegenheid zijn, dezen avend, die tevens een propaganda-avond is, te be zoeken. Over dit marionetten-theater schreef „De Maasbode": Hoort nu naar het wonder lijke van dit flonkerende poppenspel.... zij voeren poppenspelen op, waarin het naief- groteske, het lichterlijke en het schilder achtige saamgeweven zijn tot een eenheid, zooa's ze maar heel zelden wordt verwe zenlijkt op een tooneel. En „Nieuw Nederland": Dit blijspel was een verrukking. Wij komen op deze voorstelling nog na der terug. Ongetwijfeld, zal deze voorstelling, die voor Leiden een primeur is, een succes worden voor G. en W. JAARVERGADERING DR. SCHAEPMAN Gisteravond hield de jonge R. K. Pro- pagandaclub „Dr. Schaepman" haar eerste jaarvergadering in de Burchtzaal van den Burcht. Tegenwoordig waren o.a. de zeereerw. deken A. H. M. J. Homulle en kapelaan H. v. d. Ven, geestelijk adviseur. De voorzitter, mr. Donders, opende de vergadering met een inleidend woord en verwelkomde den nieuwen deken. Daarna werd het woord verleend aan pater H. de Greeve S. J. Ik heb vandaag deze spreekbeurt met beide handen aangenomen, aldus ving pa ter de Greeve aan, om nieuw enthousiasme te wekken. Spr. had zich gedacht te spre ken over het verleden, om het moderne te verbinden met het ouderwetsche. De zede lijke verwording dezer tijden is het groot ste probleem van het heden. Aan alle kan ten kan men de gruwel der verwoest'ng zien binnendringen in het heiligdom. Iedere spreker en iedere schrijver beveelt daar tegen zijn eigen geneesmiddel aan. Wij wiilen daarbij het allernieuwste, maar daardoor dreigt de lieve oude waarheid op den achtergrond te geraken. Het zou de moeite waard zijn iemand uit de vorige eeuw eens een kijkje te geven in het le ven van heb huidige ges1 acht en hun dan te vragen: wat is volgens uw ervaring het remedie tegen de kwalen van onzen tijd. Dan zou zijn antwoord zijn: een ouder- wetsch geloof. Wanneer wij de wereld eens moesten saneeren dan zou de heele troep van vuilschrijvers en mu'tende proletariërs, als Lenin en Trot ski, en consorten plaats moeten maken voor de helden van het oud-testamentische en nieuwtestamenti sche geloof. Een ideaal-staat zou alleen mogelijk zijn. als alle vrouwen waren als St. Anna die leefde in de schaduw van den tempel, en alle mannen als St. Joseph en alle moeders waren met Maria-aangezich- ten. Een ideaal-staat zou alleen mogelijk zijn wanneer een Joannes de Dooper als pro pagandist in ons midden stond, kortom wanneer allen waren als de helden van het oud-testamentische en nieuwtestamen tische geloof. In het tegenwoordige leven zit geen vaste lijn, men springt van de hak op den tak, uit gebrek aan begrip. Men zou op de moderne wereld het briefje kunnen toe passen, dat de vergane bemanning van de „Dixmude" achter liet: „Wij hebben ge brek aan benz'ne. Er woedt een hevige storm". Ook de wereld heeft groot gebrek aan benzine bij de hevige levensstormén, er is groote nood aan begrip en levens inzicht. Met den nood aan begrippen gaat ge paard gebrek aan waardeering. Zeker or zijn velen, die Katholiek zijn, maar zij dur ven dat niet op hun visite-kaartje te druk ken, zooals Paulus het zet.te aan het hoofd van zijn brief: Ego Paulus, servus Jesu Christi: Ik, Paulus, dienaar van Jezus Christus. Hoevelen zijn er die zich nooit Katholiek organiseeren en hoevelen zijn er die in de organisatie wel achter de groene tafel w:l!en zittep, maar het werk op an deren afwentelen. Het is zoo'n klein gedeel te der menschen, dat zich desnoods wil opofferen. Spr. herinnert aan de oude Christenen in Rome, die alles, hun leven, vrouw en kinderen en goederen alles had den kunnen redden, als zij maar hadden willen huichelen en een paar wierookkor- rels hadden geofferd aan de goden. Het was het geloof, dat hun de kracht gaf met een Te Deum op de lippen den dood in te gaan. Spr. wijst op de beoldenrïjkdom op de oude Middeleeuwsche kathedralen, dik wijls op plaatsen, waar bijna niemand ze ziet; een daad van groot geloof, van ouder- wetsch geloof. Dat ouderwetsch geloof hebben velen van u nog wel gekend in de gestalte van een stoeren ouderwetschen man, van een Dit nummer bestaat uit vijf bladen, waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Heden nog geen slotzitting van de tweede Haagsche Conferentie. Twee Sovjet-schepen varen zonder waar- schuwing door den Bosporus, hetgeen hun verboden was. Honderd slachtoffers van de koudegolf in Amerika. (Buitenl. Berichten, 2e blad). grootvader bijv. Zeker ook hij kon soms kankeren tegen regeering of wat dan ook, maar aan de Kerk mocht niemand raken in zijn tegenwoordigheid. Zoon man met ouderwetsch geloof dwaalde niet en ver- dwaaldo 'niet; hij g'ng regelrecht door het leven en de eeuwigheid in. Wij jonge menschen staan allen als an tennes op het dak, om alles wat nieuw is op to vangen. Maar ik tref het, aldu3 spr., dat ik spreek voor een vereenigiug, die dr. Schaepman als voorman heeft, gekozen. Dat was ook zoo'n man met ouderwetsch geloof, doch iemand met open oog voor het nieuwe. Wij zijn als jonge menschen de barometer en thermometer van onzen tijd, maar één zaak mag nooT dalen onder peil; ons enthousiasme moet altijd staan op kookhitte en moet altijd staan op 42 graden koorts (applaus). Spr. eindigt met een gezegde van dr. Schaepman, teen hij eens een bezook bracht aan den Paus. De Paus beval hem de verdedig'ng van het H. Geloof in Hol land aan en Schaepman riep: „Ja, H. Va der, tot aan mijn dood". Dat moet ons ant woord ook zijn: Ja, tot onzen dood. (Ap plaus). De heer Boekraad, die de leiding van de vergadering van mr. Donders had over genomen, dankte pater de Greeve voor zijn boeiende rede en hoopte dat de vereeni- ging de heerlijkste vruchten zou mogen plukken van het hernieuwde enthousiasme, dat was losgebroken. Daarna werd de verdere agenda afge handeld. Uit het uitgebre:de en keurige jaarver slag van den secretaris, den heer H. Lom- bert, bleek, dat de vereeniging in den kor ten tijd van haar bestaan zeer is toege nomen in leden-aanital en buitengewoon gunstige resultaten heeft weten te berei ken, vooral tijdens de verkiezingen van verleden jaar. Ieder, die weet, welken ar beid er moet verricht worden tijdens de verkiezingen, zal het succesvolle werk van de jonge club ten zeerste moeten waar- deeren. De durf van „dr Schaepman" blijkt reeds uit de indrukwekkende demonstra tie vóór de verkiezingen, welke in alle op zichten een groot succes was. Dat zulk een geweldige arbeid veel geld en medewerlring vereischt spreekt vanzelf en de bede van den secretaris om meer steun nemen wij dan ook gaarne over. De voorz. de heer Boekraad dankte den heer Lombert en huldigde hem als de spil waarom het geheele propaganda-leven in Leiden draait en bracht tevens dank aan „De Leidsche Courant" voor haar mede werking. Na de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer v. d. Laan, werden de heeren Langeveld, Horickx en Aniba als kasnazieners bij acclamatie be noemd. De aftredende bestuurs'eden, mevr. Mmders-Vermeulen en de heer P. N. Brou wen, werden bij acclamatie herkozen. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat voor de komende maanden nog ont wikkelingsavonden or> het programma staan, n.l. 5 en 26 Febr. wanneer prof. J. H. Niekel van Warmond zal spreken over Maatschappij'eer en 12 M^nrt en 2 Arril, waarop mr. Dorbeck de Nederl. Staats inrichting behandelen zal. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Vermelden wij nog, dat de avond op bui tengewoon aaneenamo wijze we^d opge luisterd door zang van don heer Castclcin, begeleid op de piano door *'"n dochter. HOOGLEERAAR CHINFESCHE TAAL EN LETTERKUNDE. Naar wij vernemen kan zeer binnenkort de benoeming worden tegemoet gezien van dr. J. J. L. Duyvendak, thans lector in de Chineesche taal- en letterkunde aan de Universiteit alhier, tot hoogleeraar in dezö vakken. Deze hoogleeraarszetel is sedert het af treden van prof. J. J. M. de Groot niet meer bezet geweest.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1