DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND SPORT De Wenteltrap ZATERDAG 18 JANUARI 1929 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 Reisministers. Wij zijn nu een maal in het seizoen van vergaderingen en conferenties en als wij u een overzicht moe ten geven van de bu'tenlandsche politiek gedurende de afgeloopen week, zijn wij ge dwongen u mee te sleuren van de eene con ferentie naar de andere. Het is voor de leidende staatslieden van Europa tegenwoordig ook allerminst ge makkelijk om bun taak naar behooren te vervullen. Zij moeren haast overal te gelijk zijn en juist als zij ergens in een leuke stad zijn aangekomen, elkaar eens joviaal be groet hebben en net begonnen zijn aan een gemoedelijk praatje, trekken hun secreta rissen hen aan de mouw en herinneren hen aan de volgende conferentie in een andere hoek van Europa. En dan is er steeds de een of andere werkzame minister, die kre gelig zegt: „Ja, heeren, wij moeten op schieten. Ik ben niet van plan om mijn heelc leven hier in deze stad te slijten". En dan reizen de ministers weer af, ma ken even een slippertje naar hun eigen hoofdstad, vangen elkaar onderweg weer op en keuvelen weer samen ergens anders in Europa. Hoeveel gemakkelijker zou het zijn als zij nu eens alle zaken in één et ad afmaak ten. Thans spreken zij eerst over de her stelbetalingen in den Haag, zetteh een bank voor deze betalingen neer in Bazel, gaan intusschen als Volkenbondsraadsleden praten in Genève en in hun kwaliteit van ontwapenaars ijlen zij weer naar Londen. En nog noemt men deze eeuw de eeuw der efficiency 1 Den Haag. Beginnen wij met den Haag dient bij hui9. De gedelegeerden zouden vandaag den boel sluiten; de slotzitting moest gorden gehouden, het voornaamste karwei is plat. Het Young-plan is klaar voor wat de Du:t- sche betalingen betreft en dat is het voor naamste. Maar de niet-Duitsche schulden zijn nog niet geregeld, daar spreken de Oostelijke staten een woordje mee en deze hebben nu eenmaal een eigen opvatting van geldzaken. Bovendien zijn daar zoowel de schuld- eischers als de schuldenaars allen platzak, zoodat er royaal gelegenheid is om te pra ten, maar m'nder om zaken te doen. Nu vreest de Kleine Entente, die tot nog toe vergeefs getracht heeft om Hongarije een paar centen af te troggelen, dat dit hee- lemaal onbegonnen werk zal worden als de groote heeren naar huis gaan zonder hun een handje te hebben geholpen. Vandaar dat deze kleine staten bezwaren gaan ma ken tegen de onderteekening van het Young-plan. Dit zou de conferentie nog iets kunnen traineeren. De onderhandelingen over de Duitsche betalingen zijn tamelijk glad verloopen.Er waren gelukkig een paar incidenten, welke nog eenige sensatie brachten, maar overi gens was het een saaie boel, althans voor de journalisten- Maandag j.l. werd het genoegelijke on der onsje der gedelegeerden onderbroken door de komst van dr. Schacht, den presi dent van de Duitsche Rijksbank. Indertijd hebben de crediteurstaten er sterk op aangedrongen, dat de Duitsche Rijksbank onafhankelijk zou zijn van de Du'tsche regeering.' Het. was toen in den inflatietijd. Thans heeft Schacht bij zijn komst in den Haag een oogenblik met die onafhankelijkheid geschermd, maar dezen keer was dat heelemaal niet naar den zin van de crediteuren. Zij waren juist goed op weg om met de Duitsche regeerings- gedelegeerden tot overeenstemnr'ng te ko men, toen Schacht opeens grinnikte: „Tja, maar als ik nu eens weiger. De Duitsche Rijksbank moet geld voorschieten, maar dat hangt lekker van mij af". Daar hadden noch de schuldeischers noch de Duitsche delegatie van terug. En de laatste zeide: „Als de Rijksbank dan geen geld fourneeren wil, dan weten wij wel een paar andere banken, die het wel willen doen". Niemand toonde eenige nei ging om met Schacht mee te gaan en ge hoor te geven aan zijn bezwaren tegen het Young-plan. Wat Schacht gewild had, was: lo. ongewijzigde aanneming van het oude plan-Young; 2o. herziening van de met En geland en Polen gesloten liquidatie-over eenkomsten betreffende vroogore Duitsche eigendommen; 3o. afzien van poktieke en militaire sancties in eiken vorm. Men was echter reeds te vei gevorderd om nog weer terug le keeren en opnieuw te gaan onderhandelen alleen voor het plezier van dr. Schacht. Men vond er toen dit op, dat de Rijksbank gedwongen werd welke verplichting werd neergelegd in het Young-plan om mee te werken en Schacht heeft beloofd, in dit geval zijn loyale medewerking te zullen verleenen. Nu rijst de vraag: Wat heeft Schacht nu eigenlijk gewild met die oppositie? Men meent: binnenlandsche polit'ek. De nationalen hebben het optreden van Schacht natuurlijk levendig toegejuicht, maar de sociaal-democraten waren' gewol- dig boos en eischten zelfs zijn aftreding. „De comedie, schrijft de socialist'sche „Yorwarts", die Schacht Maandag in den Haag heeft vertoond, levert het onweerleg baar bewijs dat hij als president van de Rijksbank niet op zijn plaats is en dus dient te verdwijnen. Hem op zijn post te laten, beteekent aan de grondwet haar zin, aan den democratischen staat zijn macht te ontnemen en de heerschappij over te laten aan het internationale kapitaal". Intusschen heeft zooals gezegd Schacht reeds gecapituleerd. Wat de sanctie-kwestie betreft, heeft men het volgende er op gevonden: Ingeval men vermoedt, dat Duitschland zich moedwi.iig onttrekt aan de uitvoering van het nieuwe Young-plan, zal een be roep op het Internationale Hof van Jus titie gedaan worden. Krijgt de zich over Du:tschland bekla gende regeering van dit Hof gelijk, dan zullen de klagende crediteur-mogenaheid of crediteur-mogendheden haar volledige vrijheid van handelen herkrijgen. Dat beteekent dus niets anders dan, dat, wanneer Duitschland zijn verplichtingen opzettelijk niet wil nakomenmen nog wel eens zal zien wat er aan te doen is. Genève. Terwijl de heeren in den Haag confereerden, kwamen andere hooge heeren te Genève bijeen. Eigenlijk hadden dezelfde heeren tegelijk te den Haag en te Genève moeten zijn, maar dat gaat nu eenmaal niet. Men heeft daar in Genève in de slotzitting van den V. B.-raad het féit herdacht, dat het juist 10 jaar geleden was, dat de eerste zitting van den Raad van den Volkenbond te Parijs bijeenkwam en Zaleski, de voorzitter, heeft in gevoel volle woorden de nagedachtenis geëerd van hen, die niet meer waren, o.a. van pre sident Wilson. Natuurlijk zijn er ook woorden gespro- kenij van vertrouwen in de toekomst, maar niemand sprak over de ontwapenings-voor- uitzichten. 1 Overigens is er weinig bijzonders behan deld en heeft ook de buitenwereld weinig belangstelling getoond. Londen. Meer animo is er voor de Vlootconferentie, die op a.s. Dinsdag bij eenkomt. De verschillende deelnemende landen hebben reeds hun standpunten mee gedeeld en het is daarom begrijpelijk, dat men zich met eenige spanning afvraagt, hoe dat zal afloopen. Bij monde van Mac Donald heeft de Engelsche regeering haar vertrouwen in een nieuwe wereldorde uit gesproken, die het uitbreken van oorlogen en het gebruik van oorlogsmiddelen on denkbaar moet maken. Het ideaal dat de Engelsche regeering voor den geest staat, is dat de overblijvende wapeningen het karakter van verdedigingsmiddelen en niet meer van aanvalsmiddelen zullen krijgen. Daarom acht deze Engelsche regeering het niet eens meer noodig dat de vloot *der toekomst nog linie-schepen bezit. MacDo- nald gaf voor het overige toe dat ook hun militaire waarde wegens de volmaking van de aanvalsmiddelen uit de lucht en onder zee twijfelachtig i6 geworden en dat de ontzaglijke kosten die met den bouw van de superdreadnoughts gemoeid zijn, hierom niet te verantwoorden zijn. Men kan zeg gen dat het denkbeeld van afschaffing van de groote linie-schepen of althans van een belangrijke verkleining van hun ton- nenmaat in de lucht zit, maar voor Enge land is dit pleiten voor hun afschaffing wel een geheel nieuwe pol'tiek, omdat de linie- vloot voor de Britsche eilanden tot nog toe de rol van een beweeglijke, drijvende vesting had te vervullen. De conferentie iB echter in de eerste plaats bijeengekomen om tot een rantsoe neering, vermindering en verdeeling van de kruisers en andere kle:nere eenheden te ko men en de vooruitzichten dienaangaande zijn nog altijd even twijfelachtig. Wel is er eenige toenadering merkbaar tusschen Engeland en Frankrijk, maar hoe langer hoe meer blijkt de groote moeilijk held van de conferentie het vinden van een accoord tusschen Frankrijk en Ital'ë. Dit laatste land heeft nog eens met veel na druk in officieuse uitlatingen deen ver kondigen, dat het n'et zal toestaan dat de conferentie aan Frankrijk het bezit van een sterker vloot dan de Italiaansche toe laat. Afwachten en probeeren niet pessimis tisch te zijn! VOETBAL. R. K. FEDERATIE. Overzicht. Nog steeds blijft het moeilijk eenige voorspelling te doen betreffende het re sultaat van de competitie der eerste klasse E. Zoowel de positie der clubs aan den kop als aan den staart der ranglijst is van dien aard, dat er in de komende wedstrij den nog heel wat verandering teweegge bracht kan worden. H. B. O. heeft op het oogenblik wel een prachtigen voorsprong van tien punten op D. H. L., welke club de tweede plaats be zet, maar daar staat tegenover, dat H. B. G. verreweg de meeste wedstrijden heeft gespeeld. In verliespunten staat Leo- nidas dan ook boven de Heemsteedsche club, terwijl D. H. L. slechts twee verlies punten meer heeft dan H. B. O., D. E. M. zelfs 1 verliespunt minder. We zeggen dus niet te veel als we de positie van H. B. O. nog lang niet veilig noemen. Ook onder aan de ranglijst zien we het zelfde, maar toch verkeert Lenig en Snel in een veel slechter positie dan Lisse, welke club, met drie minder gespeelde wedstrijden toch nog een punt meer heeft. Daar zijn evenwel nog zooveel wedstrij den te spelen, dat ook hier een voorspel ling omtrent den mogelijken uitslag on mogelijk valt te geven. Intusschen zal Lisse er goed aan doen zoo spoedig mogelijk te zorgen een vol doend aantal punten binnen te halen, ook tegen sterkere tegenstanders. Dus zal het morgen tegen D. H. L. geducht aanpak ken wórden. Met wat goeden wil kunnen de Lissenaren, ondanks de magere resul taten tot heden bereikt, toch wel één punt je thuis houden. Daar rekenen we op, Lis senaren! H. B. C. maakt de moeilijke reis naar Zaandam, waar V. V. Z. voor een stevige ontvangst zal zorg dragen, terwijl de Zaankanters bovendien nog wat goed te maken hebben, voor de 62 nederlaag in het begin van het seizoen in Heemstede geleden. Verder zal T. Y. B. B. haar positie wat verstevigen door een overwinning op Le nig en Snel. Op 27 October wonnen de Ha genaars met 21. 't Bleef de eenige over winning van Lenig en Snel, een bewijs, dat deze club weinig kracht weet te ontplooien Graaf Willem zal op eigen veld wel verliezen van G. D. A., maar wat de wed strijd D. E. M.Leonidas moet opleveren durven we niet voorspellen. Een overwin ning heeft voor beide clubs evenveel be- teekenis. Afwachten blijft de boodschap. Voor de tweede klasse M staat ons een zeer belangrijk programma te waohten. In de eerste plaats is daar de wedstrijd Lei den—S. J. O. Op den laatsten Zondag van het vorig jaar kwam Leiden met een zwa re nederlaag uit Noordwijk terug en de Rood Zwarten zullen uit een heel ander vaatje moeten tappen, willen zij nu het resultaat in hun voordeel doen overslaan. S. J. C. toch, al mag zij eens een slechten dag hebben, speelt tegen Leiden altijd eer. pittige partij en is niet. gemakkelijk te slaan. We wachten dorhalve met belang stelling het resultaat af. Een tweede belangrijke wedstrijd in on ze omgeving is die te Wassenaar tussohen Blauw Zwart en Teijlingen. Beide ploegen ontmoetten elkaar dit seizoen nog niet en dun valt het moeilijk een voorspelling te geven. Wanneer we evenwel de resulta ten van beide ploegen uit den laatsten tijd bezien, slaan de prestaties van Teijlin gen hooger aan dan van Blauw Zwart en een overwinning der gasten lijkt ons wel het meest normaal. Overigens zullen de 'R'damsche Duiven wel van de Spartaan en Excelsior van de Graaf-Willem-reserven kunnen winnen. R. K. S. V. „Teijlingen." A.s. Zondag om 2 uur Blauw Zwart I Teijlingen I te Wassenaar. Vertrek per fiets vanaf het K. S. A.-gebouw om 12.30 uur. Bij minder goed weor per tram van 12.10 uur.. H. B. C. IIITeijlingen LI om 12 uur te Heemstede. Vertrek per Brockway-bus van 'af het K. S. A.-gebouw om 11 uur. Een combinatie van Lisse-Juuioren 1 en II en Teijlingen Jun. spelen om 1.30 uur op Sporthoff. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse A. R. K. V. V. L.Caesar; V. V. H.Mar- sana; Sitt. BoysHelios; ValkenburgR. K. O. N. S.; GrevenbichbO. V. C. Eerste klasse B. KolpingVenlo; R. K. T. V. V.Mulo; Eerste klasse C. N. O.—Achilles; 's Heerenberg—P. H.; Grolde Zweef; E. M. O. S.—V. D. Z. Eerste klasse D. Wilskracht—P. V. C.; H. M. S.—R. K. A. V.; LimvioL. V. V.; S. D. O.Dc Meer. Eerste klasse E. Lisse-D. H. L.; V. V. Z.-H. B. C.j T. Y. B. B—Lenig en Snel; Graaf Willem G. D. A.; D. E. M.Leonidas. Tweede klasse M. Blauw Zwart—Teijlingen; Duiven—Spar taan; LeidenS. J. C.; ExcelsiorGraaf Willem 112. DIOC. HAARL. BOND. R. K. Sportvereeniging A. V. V. Zondag speelt het eerste elftal wederom op eigen terrein tegen Graaf Floris V2 om 2 uur. Dit zal voor het eerste elftal een zware wedstrijd worden, daar Gr. Floris nog een mooie kans heeft op het kampioen schap en dus zijn best zal doen deze kans te behouden. Het zal dus voor de eerste elftallers oppassen zijn, daar Gr. Floris over een sterk elftal beschikt, dat niet ge makkelijk te overwinnen is. Aanpakken zal dus de boodschap zijn en wij vertrouwen, dat allen hun best zullen doen een be hoorlijk resultaat te bereiken en minstens één puntje te veroveren. Het 2e elftal speelt om 12 uur op het Hoornpark tegen R. I. A. 2. Het wordt tijd voor de 2e elftallers om eindelijk weer eens een paar puntjes binnen te halen om van de laatste plaats weg te blijven en we gelooven wel, dat Zondag tegen R. I. A. hiervoor kans is. Laat daarom allen nu eens flink hun best doen en goed samen spelen om zoodoende de beide punten me de te nemen naar Veur. Het 3e elftal speelt om 12 uur thuis te gen S. D. O. 3. We gelooven wel, dat het 3e elftal hier succes behalen kan, indien tenminste de tegenstander niet wordt on derschat en er van begin tot einde ge werkt wordt. A. V. V.b tenslotte speelt om 12 uur op Duindigt tegen V. A. O.b. Op eigen ter rein werd het 11 en wij gelooven, dat ook thans, als allen zich geheel geven en goed samenspelen, eenzelfde resultaat kan wor den behaald, dus, Junioren, we rekenen op minstens één puntje. R. K. Sportvereeniging 0. V. V. Morgen is het een drukke dag voor O. V. V. Het eerate speelt voor de eompoti- tie tegen de 8. J. O.-reservon. Het eerste heeft momeuteel do leiding in haar afdee- ling en is aan haar reputatie verplioht bei de puntjes thuis te houden. Of dat zal fjaan? Dc 8. J. G.'ers zijn do laatste we ken inet mis. Immers zij spoelden tegen V. V. B. gelijk on klopten Blauw Zwart. Dus eerste elftallers, oppassen is de boodschap. De reserven gaan naar A. S. G'. I Zoo- tenvoude (Dorp) om daar een medaille wedstrijd te spelen. Deze wedstrijd kan gewonnen worden, mits er volledig opge komen wordt. Denkt er om, reserven, er is nog één haakje in de mednillekast. on bezet. De Junioren spelen vriendschappeliik te gen de dito's van Meerburg op hot Meer burg-terrein. Daar Meerburg de ernstig ste kampioenscandidaat is van afrl. Bt zul len onze jongens er wel niet zonder kleer scheuren afkomen. Dus jongens flink aan gepakt. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse B. H. B. O. II-Gecl Wit I; R. IC. V. Z. I- Vitesse I; Concordia IOnze Gezellen I. Tweede klasse C. Alliance ISmtpoOrl II; VHrix IH. B. C. Ha: Onzo Gezelion II'Lisse II. Tweede klasse D. V. A. C. Duiven II; Westlandia IH. V. C. I: G. D. A. II—V. A. P. I Derde klasse D. Santpoort III—Alliance II; Lisse III Geel Wit II (12 uur); H. B. C. III-Toij- lingen II (12 uur). Derde klasse E. O. V. V. 1-8. J. C. II; Leiden II- Blauw Zwart II (12 uur); 8. N. A. IWil helmus II. Derde klasse F. Graaf Willem IIILenig en Snel III: P. F. C. II—D. H. L. Ill; A. V. V. I-Gv. Floris II. Vierde klasse. D. Concordia IIT. Y. B. B. IV (12 uur); Geel Wit III—D. S. 8. II.. B. 8. M. II- H. B. 0. IV; R. K. V. Z. II—Onze Gezel len III. Vierde klasse E. S. J. C. IIIMeerburg I; D. O. S. II— Lisse IV. Vierde, klasse F. B. I. A. II—A. V. V. II (12 uur); G. D. A. IIIWestlandia II; Graaf Floris III -H. V. O. II; P. F. O. IIIWilhelmus IV. V ij f d e klasse A. St. Bernardus IIMeerburg II; S. J. C. IV—V. V. L. II (12 uur). Vijfde klasse C. A. V. V. III—8. D. C. III (12 uur); Vi- or IGr. Floris IV. Junioren-Competitie District Leiden. A f d e e 1 i n g B. Zoetevwoudc (Dorp): A. S. C.St. Bern. De wedstrijd vangt om half één aan.' FEUILLETON. Uit het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. 2) Den eersten nacht gebeurde er niets. Den volgend-en dag hadden Liddy en mijn eigen huishoudster, juffrouw Ralstond, een klein verschil van meening, met het ge volgd, dat de laatstgenoemde dame met den trein van elf uur vertrok. Onmiddellijk na de lunch werd uBrker, de butler, plotse ling door een hevige pijn in de zijde over vallen, een pijn, welker hevigheid nog werd vergroot door het feit dat ik me binnen gehoorsafstand bevond en ook hij ging dien middag weer stadwaarts. Eeni ge uren had de zuster van de keukenmeid een baby gekregen en ziende dat ik nogal ongeloovig keek bij deze mededee- ling, maakte Mary-Anne er een tweeling van en om kort te gaan, vóór het val len van den avond was van mijn huishou delijke staf alleen Liddy nog maar over. Ook zij dreigde onder deze omstandig heden onmiddellijk terug te keeren naar de stad, maar de jongen van den melkboer vertelde ons dat Thomas Johnson, de ne ger-butler van de Armstrong's, op het oogenblik kellner was in het restaurant van de Golf-Club en waarschijnlijk wel zou willen terugkomen. Ik belde direct de Club op en omstreeks acht uur kwam John, son zijn opwachting maken. Arme Tho- Het einde van ons onderhoud was dat ik Thomas onmiddellijk engageerde tegen een buitensporig hoog loon en met verlof om in de tuinmanswoning te slapen; dezo stond leeg, nu het huis verhuurd was. De oude man hij had grijze haren en liep een beetje gebukt, kwam slechts aarze- lend voor den dag met de reden waarom hij dit laatste verzoek had gedaan. Ik zeg niets, juffrouw Innes, zei hij, met zijn hand al op de deurknop, ik zeg niets, maar er zijn hier dan laatsten tijd dingen gebeurd die niet pluis zijn. Ik zeg maar zoo, als deuren en ramen vanzelf open en dicht gaan, zonder dat er iemand in de buurt is, dan is er iets niet in den haak. Liddy die zich dieu avond op geen groo teren afstand dan een halve meter vaD mij scheen te willen bevinden en die in dat groote, holle huis bang was voor haar eigen schaduw, gaf een gilletje en werd geel-groen. Maar ik laat me niet zoo gauw van mijn stuk brengen. Het was overigens vruchteloos dat il; Thomas onder het oog bracht dat wij al leen waren en dat het zijn plicht was dien nacht althans in huis te blijven. Op een beleefde maniér hield hij voet bij stuk en hij beloofde den volgenden morgen in de vroegte te zullen komen. Ik gaf hem- een sleutel en hij zou zorgen een soort ont bijt voor ons gereed te hebben. Ik stond op det huime terras, terwijl hij schuifelend de lommerrijke oprijlaan af liep en keek hem na met gemengde ge voelens ergernis om zijn lafheid en dank baarheid dat we hem in elk geval hadden, Ik schaam mij niet om te zeggen, dat ik de voordeur extra goed sloot toen ik naar binnen ging. Jij kunt de rest van het huis sluiten en naar bed gaan, Liddy, zei ik boos Ik krijg gewoon rillingen er van, zooals jij daar staat. Een vrouw van jouw leeftijd moet waarachtig wel een beetje meer ver stand hebben! U moet me niet vragen om te slui ten, juffrouw Rachel, antwoordde ze bib berend. Er zijn wel een dozijn open slaande deuren in den salon en de biljart kamer on ze komen allemaal uit onder een portiek. En Mary Anne zei, dat ze gister avond een man bij den stal heeft zien staan toen ze de keukendeur sloot. Mary Anne is een zottin, zei ik ge prikkeld. Als daar werkelijk een man had gestaan, zou ze hem door de macht der gewoonte binnen vijf minuten in de keuken hebben gehad om hem op de resten, van het diner te tracteerenStel je niet aan als een kindSluit het huis en ga naar bed. Ik ga nog een poosje zitten lezen. Maar Liddy klemde haar dunne lippen op een en bleef staan waar ze stond. Ik ga niet naar bed, zei ze norsch. Ik ga mijn boeltje pakken en morgen ochtend ga ik met den eersten trein naar de stad terug. Dat zul je wel uit je lijf laten, viel ik uit. Liddy en ik hebben vaker neiging om onze wederzijdschc relaties te verbre ken, maar toevallig nooit op hetzelfde mo ment. Als je bang bent wil ik wel met je meegaan, maar probeer je in vredes naam niet achter mijn rokken te verschui len Het huis was een typisch zomerverblijf op groote schaal. Waar het op de parter re-verdieping maar eenigszins mogelijk was geweest had de architect afscheidin gen achterwege gelaten en inplaats daar van bogen en pilaren aangebracht. Het effect daarvan was veel koelte en een idee van ruimte, maar gezellig was het er niet en toen Liddy en ik van het eene venster naar het andere liepen, echode on ze stemmen op een onpleizierige manier achter ons aan. Er was overvloed van licht, de eloctrische centrale in de nabu rige stad leverde den stroom maar er waren lange schaduwen op de glimmend- gewreven vloeren en spiegels die onze beel den weerkaatsten uit onverwachte hoekeu en ik kon me niet ontveinzen dat langza- merhand iets van Liddy's onzinnige angst ook over mij kwam. Het huis was heel lang oen langwer pig vierkant met den hoofdingang in het midden van de lange voorzijde. Van de met steenen geplaveide entrée, kwam men in een ondiepe hall, aan de rechterkant waarvan alleen er van gescheiden door een rij zuilen, zich een kolossale voorka mer bevond. Daarnaast lag de salon met de bibliotheek annex en daaraan grensde weer de biljartzaal. Daarachter, dus aan de achterzijde van den rechtschen vleugel van het huis lag een kamer, gemeubileerd met groen-bekleede speeltafels en dit ver trek had een eigen kleine hall, die met een deur op de oostelijke waranda uitkwam en waaruit een smalle wenteltrap naar boven voerde. Halscy had mij er met een glimlach op attent gemaakt. Kijk, tante Rachel, had hij gezegd, de architect die voor deze verbinding ge zorgd heeft, kende zijn Pappenheimers Arnold Armstrong en zijn vrienden kon den hier tot vroeg in den morgen zitten gokken en drinken en dan naar bed strom pelen zonder de rest van de familie (e al armeeren. Liddy en ik gingen tot de speelkamer en draaiden alle lichten aan. Ik onderzocht- de toegangsdeur die van de kleine hall op de waranda voerde en voelde aan alle ramen. Alles was in orde en Liddy een beetje minder zenuwachtig nu had juist mijn aandacht gevestigd op den erbarme lijken stoffigen toestand van den prachti gen teak-honten vloer toen opeens alle lichten uitfloepten. We bleven een oogen blik doodstil staan en Liddy's tong moesi verlamd zijn geweest van schrik, anders zou ze wel hebben geschreeuwd. En toeu pakte ik haar bij den arm en wees naar een van' de vensters, die uitkwamen onder de arcade. De plotselinge duisternis had het donkere venster veranderd in een langwerpig vierkant van grijs-schemerig licht, waarin we een gedaante konden on derscheiden die naar binnen loerde. En ter wijl ik keek glipte dc gestalte weg ovev de waranda en verdween in de duisternis (Wordi vervolgd)

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 13