Hef Gezellen-Leven UIT DE OMGEVING WEEK-END LIED VAN DEZEN TIJD ZATERDAG 18 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeelingen te richten aan één der redactieleden: Mejuffrouw Jo van dei- Laan, Rijnsburgerweg 20, Leiden: Zr. 1. van den Abeelon, Willem de Zwijger- laan 25, Oegstgeest; Mejuffrouw Beb van Deene, Breestraat 12> Leiden ZATERDAG 18 JANUARI 1930. FEEST VAN ST. PIETERS STOEL TE ROME. Begin der internationale bidweek, van 18 Januari tot 25 Januari. Nu de internationale bidweek de laatste jaren hier in Nederland zoo'n algeheelc ingang vindt, wil ik U iets vertellen over haar oorsprong en ontwikkeling. Mijn ge gevens zijn genomen uit Xaveriana (maandschrift) no. 71: de Internationale Bidweek door Pater Jac. J. Zeij SJ. In het begin dezer eeuw ijverden de An- glicaansche geestelijke Spencer J. Jones en de bekende Lord Halifax voor de hereeni- ging der Anglicanen met de Moederkerk. Jones kwam in correspondentie met den Amerikaanschen Dominee Kattson, die in 1898 een vrouwelijke Protestantsche kloos tergemeente gesticht had, volgens Fran- ciscaanschen regel te Graymoor bij New- York, en een jaar later een soortgelijke kloostergemeenschap voor mannen. Watt- son stond aan het hoofd der beide stich tingen en had den kloosternaam aangeno men van Father Paul James Francis. In 1903 had Father Francis een maand blad opgericht .,De Lamp" geheeten, dat tot doel had, propaganda te maken voor de vereeniging van alle belijdenissen tot de ééne ware Kerk van Christus. Einde 1907 opperde Jones in een brief aan Father Francis het plan, om op het feest van St. Petrus door de Anglicaan- sche geestelijken, die de onderwerping aan Rome waren toegedaan, preeken te doen houden over de geestelijke macht van den Heiligen Petrus. Na dit plan rijpelijk overwogen te heb ben, antwoordde Father Francis, dat vol gens zijn meening, de meestgeschikte tijd, om een reeks toespraken te houden over die stof, en tegelijk te doen bidden voor den terugkeer van alle afgescheiden Chris tenen tot de onderwerping aan de Aposto- lischen Stoel, zon zijn gedurende het Oc taaf, dat begint op het. Feest van Sint- Petrus-Stoel té Rome, IS Januari, en dat eindigt op 25 Januari, het Feest van Sint- Paulus-Bekeering. Zonder het antwoord van Jones af te wachten, begon Father Francis in „De Lamp" deze gedachte te propageeren, en schreef particuliere brie ven, niet alleen aan zijn geestverwanten onder de Anglicaansc-he geestelijken van Amerika, maar ook aan eenige Katholieke Bisschoppen en Priesters, die op „De l^amp" geabonneerd waren, en sympathi seerden met zijn streven naar hereeni- ging. In 1908 werd voor de eerste maal de Bidweek gehouden. In 1909 vroeg Father Francis aan Paus Pius X voor zijn Bid week een goedkeuring, die met vreugde verleend werd, en een jaar later was de eerste vrucht van dit eensgezind gebed, dat de beide stichtingen van Father Francis in haar geheel overgingen tob de R. K. Kerk. Onder de aanmoediging der Amerikaan- sohe Bisschoppen nam de beoefening der Bidweek in Amerika èn onder de Katho lieken èn onder de Protestanten gestadig toe. Den 2öen Februari 1916 wees Paus Bc- nedictus XV eenige gebeden aan, die ge durende die achl dagen verricht moesten worden, om de aflaten door Hem aan deze gebedsoefening verleend, te kunnen ver dienen. lu 1921 werd de Bidweek opgenomen door het „Wereld-Congres" der Protestant sche en Oostersche Kerken. 't Was in 1922, dat ook op 't vasteland van Europa de beoefening van do Bid week zich meer en meer begon te ver breiden, toen Pater Puntigam, stichter en redacteur van den „Eucharistischen Vol kerenbond", op verzoek van Father Fran cis, door middel van zijn orgaan aan do ïnternatinale Bidweek grooter bekendheid gaf. Een der gevolgen van den ijver van Pa ter Puntigam was, dat in 1922 in Neder land, te Maastricht, een secretariaat werd opgericht, om door artikelen in bladen, door briefjes en door verzoekschriften aan de Bisschoppen, Dekens en Pastoors do Bidweek ingang te doen vinden bij de Ka tholieken van Nederland. Dit secretariaat is sinds 1927 een onder- afdeeling van het Nationaal Bureau vooi het Anostolaat des Gebeds in Nederland en Koloniën, thans gevestigd in het Re- trrite",hüis „Loyola" te Vughfc. De Bidweek is een achtdaagsche, alge- meene gebedsoefening over de geheele wereld, en wordt gehouden door niet-Ka- tholieken en Katholieken. De eerste dezer acht dagen is jaarlijks 18 Januari, de Ka tholieke feestdag van St. Petrus' Stoel te Rome; de laatste dag is 25 Januari, de Ka tholieke feestdag van St. Paul us' Bekee ring. Door de keuze van die dagen staat de Bidweek onder de geestelijke bescherming van de twee grootste Evangelie-verkondi gers na onzen Heer Jezns Christus, en worden wij herinnerd aan 's Heeren laatste leetgeving vóór zijn Hemelvaart: Gaat dan, onderwijst alle volken, en doopt hen ia den naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes, en leert hen on derhouden alles", wat Ik u geboden heb. De voorgeschreven gebeden zijn \-oor iederen dag: Antiphoon (Joa. 71, 21): ..Opdat allen één zijn, gelijk Gij, Vader, in Mij en Ik in U, dat ook zij in Ons één zijn, teneinde de wereld geloove dat Gij Mij gezondon hebt". V. Ik zeg u: Gij zijt Petrus. A. En op deze steenrots zal ik mijne Kerk bouwen. Laat ons bidden. Heer Jezus Christus, die tot uwe Apostelen gezegd hebt: den vrede laat Ik u, mijn vrede geef Ik u, sla niet acht op mijne zonden, maar op hot geloof van uwe Kerk en verleen haar ge nadig volgens uw wil vrede en eendracht. Die leeft en heerscht God in alle eeuwen der eeuwen. Amen. (200 dagen aflaat). 0FFICIEELE MEDEDEELINGEN. Ledenvergadering op Donderdag 23 Ja nuari 's avonds S uur in het gebouw „Con cordia"', Steenstraat no. 39. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Inge komen stukken. 4. Jaarverslagen van den bond en zijne onderaf deelingen. 5. Verkie zing van twee leden wegens periodieke af treding van: 1. Mevrouw Geise—Staphorst en 2. Mej. Jo van der Laan. De aftreden de leden zijn herkiesbaar. 6. Rondvraag. 7. Sluiting. Tusschen de jaarverslagen zullen door een meisjeskoor, onder leiding van Mej. J. Kortmann, liederen ten gehoorc wor den gebracht. Het Bestuur hoopt dat alle leden deze vergadering zullen bijwonen. De lidmaatschap-kaarten zijn deze week geïnd. Waarschijnlijk zijn er nog leden, die of door verhuizing binnen de gemeen te of door andere omstandigheden btin lidmaatschapkaart nog niet ontvangen hebbeu. Deze dames kunnen evengoed Donderdag 23 Januari naar de ledenver gadering komen. Bij de ingang zullen en kele dames staan, die naam en tegenwoor dig adres zullen noteeren en binnen kor ten tijd krijgt dan uw lidmaatschaps kaart thuis. De dames, die 23 Januari verhinderd zijn om op de vergadering te komen en die ook nog geen kaart, ontvangen hebben, zou den we vriendelijk willen verzoeken even bericht hiervan te willen sturen aan Me vrouw MandersVermeulen, Oegstgeester- laan 12, dan zal er zoo spoedig mogelijk voor gezorgd worden. Woensdag 29 Januari H. Mis in de Har- tebrugskerk voor de overleden leden mevr. OoppensCanter en mej. Wertcr. OVER ZIEKENHUIZEN EN NOG WAT. Eenige maanden geleden werd hier in Leiden de „Anna-kliniek" geopend een inrichting, die ten doel heeft, mismaakten en gebrekkigen, zooveel mogelijk tot bruik bare leden in de maatschappij te maken. Wij, die over gezonde armen en beenen beschikken, kunnen ons nog zoo moeilijk indenken, welk een gemis het is, je. niet vrij te kunnen bewegen, zooveel dingen te moeten laten, van zoo weinig nut to kun nen zijn. Op welke wijze kunnen wij deze misdeelden helpen, zich nuttig tc voelen, den moeilijken tijd, die aan een behande ling of genezing voorafgaat, door te ko- Door arbeid. We zijn zoo geneigd te denken, dat zieken, of hulpbehoevenden niets kunnen doen, omdat ze of den ge- heelen lag liggende moeten doorbrengen. Niets is minder waar. Ik heb er eens een proef mee genomen in een algemeen Zie kenhuis, bijgestaan door de Directie na tuurlijk, en het was workwaardig te zien, tot hoeveel knutselwerkjes deze zieken in staat waren, en hoe gunstig deze arbeid op het ziekte-proces inwerkte. Tijdens de arbeid was er geen verveling; de uren vlogen om, de menschen ontdekten in zich zelf allerlei talenten, die ze niet dachten te bezitten. Natuurlijk moet de arbeid een doel heb ben. Bij mijn proefneming werkten de pa tiënten voor een tentoonstelling, waarvan opbrengst bestemd was voor een lief- :dig doel. Vier maanden werkten wij. lang geen S uren per dag, en tussc! veel ander werk door. en ongeveer 16 :t menschen hielpen zoo goed en zoo kw als het ging mee. En het resultaat Dc dag van dc tentoonstel'irg, het was zo mer, mochten de patiënten met. hun bed naar buiten. Op werkplanken aan het voe teneind waren de knutselwerkjes* uitge stald. allen ceprrsd, en in ges1 oten busjes ontvingen de patiënten het geld voor hun arbeid. Vier maanden werk en een op brengst van ruim 500, ongerekend den vreugdevollen dag, het genot voor de zie ken aan hun. familie te kunnen toonen dat zo ondanks hun ziekte, nog tot zooveel in staat waren. Laten we er toch aan denken bij het verzorgen van onze zieken, dat. de dagen eindeloos zijn on dat afleiding voor den geest, beterschap voor het lichaam bctee- kent. In 't begin zal het werken moeilijk gaan, na een kwartiertje zal uw zieke moe zijn, dan maar weer een uurtje ophouden en opnieuw geprobeerd en gaandeweg zal het u verbazen hoeveel arbeid er uit die zwakke handen komt of hoe er gewerkt kan worden, ondanks een moeilijke hou ding. Maar nog meer zult ge u verbazen over de opgewektheid van uwe zieke, over zijn toenemende interesse voor alles wat om hem heen gebeurt, over zijn geduld om datgene te drageu wat God hem heeft, op gelegd. Dan kan deze tijd van beproeving en voor de zieke en voor dc verzorgster een tijd van vreugde worden, inplaats van, zooals het nu dikwijls is, een tijd van wee klagen en jammeren en letten op allerlei kleinigheden. Dan heeft zulk een ziekte of tijdelijke beproeving een eeuwig nut, omdat we hebben geleerd om ons heen te zien en met onze zwakke krachten gepro beerd hebben andoren tot nut of genoe gen te zijn. ZUSTER J. V. D. ABEELEN. 0, ZIT DAT Z00! I. Wat is do Raad van Bestuur? En heeft de Raad von Commissarissen nog al wat in te brengen? Hoe zit dat nu met de on- derafdeelingen? Al deze vragen worden zeer dikwijls gehoord en vooral de vele jonge leden, die onze Gezel!en-Voreeniging telt, staan somtijds vreemd tegenover den bestuursvormen van de St. Joseph-Gezel- len-vereeniging. We beginnen dan bij 't begin en stellen de vraag: Wie is 't hoofd der vereeniging? Nu, dat weten we allemaal wel. Het hoofd der Gezellen vereeniging is de priester- praeses of president. Opgemerkt zij hier bij, dat do naam „praeses" de meest gc- e'gende is. Waar deze vaak, ook in onze Leidsohe vereeniging, 'n pastoor is, draagt deze meestal zijn bestuursmacht over aan den vice-praeses. Dus wat is de hoogste bestuurder? De praeses of de vice-praeses, als deze daartoe gemachtigd is. Dan krijgen we het „college" dat den naam draagt „Raad van Bestuur". Soms hoort men vertellen dat deze R. v. B. bui ten de vereenig'ng staat. Geheel verkeerd Zeker, de Raad van Bestuur is niet hot bestuurslichaam of de spil waarom de ver eeniging draait, maar staat ook n et buiten de vereeniging. Immers wordt door den Raad van Bestuur liet financieel© werk verricht. In hoeveel vereenigingen is niet het onderwerp financiën een onderwerp van allerlei hoofdbrekens? In de Gezellen- Vcreenigi'ng is dat niet zoo. want waar dit bestuur bestaat uit mannen, die somtijds in de vereeniging zelf nog gewoon gezel zijn geweest en beter dan jongeren op de hoogte zijn van vele zaken, zorgt de R. v. B. voor de gelden, zoodat het inwend'ge be stuur der Gez.-Ver., d.i. de Raad van C-om- misarissen geen financiee'.e zorgsn kent. De R. v. B. zouden we kunnen noemen een met financieele zorgen bekleed bestuur, die de vereeniging tevens naar buiten ver tegenwoordigt. Het is de familieraad over het Kolpingsgezin. S. M. GOEDKOOP MISBOEK. Door eenige Belgische Benedictijner- abdijen is uitgegeven een Zondags-M s- boek in 8 deeltjes, die geleide.ijk aan ver schijnen. Elk deeltje omvat 72 bladzijden volledig de H. M sgebeden van een aantal Zondagen en de voornaamste feestdagen van het jaar. Het geheel is grootendeels overgenomen uit het Volksmisbcek van dezelfde Bene dictijnen. Dit doet ons borg staan voor een goede en prettige vertaling. De indeeling is tevens zoo, dat het bij de eenvoudigste ontwikkel'ng zeer goed te gebruiken is en het. geheel volgen der H. Mis zoo gemak kelijk mogelijk wordt gemaakt. De prijs per deeltje is 10 ets. Op de lees tafel in de Vereeniging is een aantal exemplaren gedeponeerd, waarbij een busje is geplaatst. Men behoeft slechts één dub beltje daarin te werpen en wordt daar door eigenaar. De volgende deeltjes, elk inhoudend een bepaald deel van het Kerkelijk Jaar, zul len geregeld worden aangevoerd. Na een jaar is men zoo voor de som van 80 ets. in het bezit van een volledig Zon dags-Misboek. SINT PETRUS LIEFDEWERK. Door bemiddeling van den diocesanen Di recteur werd ons toegezonden een schrijven van Paulus Gjini, den Albaneeschen Semi narist, in wiens opleid'ng tot priester door onze missie-onderafdee'ing S. P. L. wordt voorzien. Een getrouwe vèrtaling laten wij hier volgen. Mijn goede Weldoeners! Op het hoogfeest van Christus' Geboor te wil ik mijn dank brengen aan u, die voor'mijn onderhoud in dit Pauselijk Col lege zorgt. Dit jar maak ik mijn tweede deel Philo sophic. Ik ben nu negentien. En, ofschoon ik wel wat zwak van gezondheid ben, hoop ik toch mijn moeilijke studies goed te vol einden om later te kunnen gaan werken in 's Heeren wijngaard. Ik beloof u in mijn gebeden iret te ver geten. Ja, wij bidden allen hier dagelijks een bijzonder gebed voor onze weldoeners. Het Jesuskind geve u alle goeds. (w.g.) PAULUS GJINI. Scutari, 19-12-'29. MEDEDEELINGEN. De Vastenavondviering, is voor d;t jaar vastgesteld op Zondag 16 Februari a.s. Binnenkort verschijnt een verslag van onze Spa-arkas over het boekjaar 1929. TER-AAR. Woensdagavond hield de R.-K. Landarbeidersbond „St. e^ve.gaue.ing in het caïe van den heer C. van Dam aan het Kcrkpad. De voorz., de heer G. Mesman, opent de vergadering en heet allen van haite wel kom, in het bijzonder den zeereerw. heer pastoor, en den heer Kuiper lid van het hoofdbestuur. Lie secr. G. Otto leest de notulen van de vorige vergadering, welke onder dank wor den goedgekeurd. Voorts is een wederzijdsche Nieuwjaars- wensch ingekomen vau den burgemeester, eii van den gemeentesecretaris J. Hoogen- boom. L>c voorz. geeft nu het woord aan den heer Kuiper, die een voordracht hield over de nieuwe Ziektewet. Na een duidelijke uiteenzetting, was er gelegenheid om vragen te stelen, waarvan velen gebruik maakten. Het volgende punt van do agenda was bespreking oprichting Ver. van Groote Ge zinnen. De heer G. Otto hierover het woord vragend, zeicle dat hij met een bestuurslid naar een dergelijke ver. is geweest, om oenige inlichtingen te bekomen, hce zoo'n ver. werkt enz. Spr. vond de werking van zoo'n ver. schitterend en betreurdehet dat er nog geen een was in Ter Aar. Zoo'n ver. is niet alleen voor arbeiders, integendeel, maar voor een ieder, die een groot gezin heeft. Oin voorloopig met initiatief ie ne men iet oprichting van zoo'n ver. wil spr. een commissie benoemen, bestaande uit per sonen van veischi.ei.aen stand, die dan met elkander aan het confeieeren gaan, en mei een voorloopig program komen. Dit werd door dc vergadering unaniem aangenomen. Als leden van die commissie weiden gekozen de heeren G. Otto en G. Versluis. Bespreking propaganda-avond. De voorz. herinnerde er aan, dat de propaganda- avond van het vorig jaar schitterend is geslaagd. Deze werd vastgesteld ongeveer half Februari daar mogen ook weer ko men de arbeiders en de werkgevers, even als vorig jaar. Het bestuur zal twee spre kers vragen; voorts zullen er verschillende attracties 'zijn ten bate voor het vaandel enz. Nadat enkele leden gebruik hadden ge maakt van de rondvraag, dankte de voorz. de leden voor de medewerking, dezer avond getoond en spoorde hen aan, veel propaganda te maken voor de ver. om nieuwe leden te winnen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Verkooping. De uitslag van de door de notarissen Jh. J. G. Stoop te Alphen aan den Rijn en F. A. Minkema te Woerden d.d. 16 Januari 1930 te Alphen in den Vergulden Wagen gehouden openbaro ver kooping van de drie woon- en winkelhui- --n me' erf rrn dc F -t Wk v-n Manderslootstraat te Alphen aan den i«ian is ;o..Cv.~t u», i.ct ^eiweei is ingezet, op" de som van 20.Ö00, door den heer P. J. van den Bosch te Alphen aan den Rijn. i_»c afslag is bepaald op Donderdag 23 Januari a.s tc zclfder uur en plaats. (Zie ook odveTtenlie). 'T IS KNUDDE U denkt natuurlijk als volbloed Neder lander, dat u dc Hollandsche taal tot in alle ondordeolen meester bent. O, dacht u dat? U denkt de schrijftaal te kennen en de spreektaal, tot zelfs de nieuwste volks uitdrukkingen, waarvan niemand weet, hoe ze ontstaan zijn. Maar u kent ze! U zegt in uw dagelijksche gesprekken dat iets „knudde" is, als iemand u groet met de „zegen van Habakuk" dan weet u wat dat beteekent, u verstaat geijkte ter men als: „ouwe Sijbelaar", ,,'t is pruts", „wat een pokkenweer" en „zal me de dood doen" en nu denkt u de geheimenissen der Nederlanclsche taal tot in de diepste diep ten te hebben doorvorscht. O, dacht u dat? Wil ik u eens wat zeggen? 't Is pruts met uw kennis van de Hol landsche taal, 't is, wat je noemt, knudde. Want a!s ik u vraag in rechterlijke termen de overdracht van een sinaasappel vast te stellen, dan zou u natuurlijk zeggen: „Nou hier hei je van mijn een sinaasappel ca deau Of... als u zoudt voelen, dat zooiets geen rechterlijke taal was, dan zou u niets zeggen. Neen, in rechterlijke termen wordt dat aldus uitgedrukt: Ik schenk hierbij aan u zonder eenige vergoeding uwerzijds uit mijn al geheel en vrijen wil, in het bezit van mijn volledige geestvermogens en zonder eenige pressie van buiten af of van wie dan ook, al mijn aanspraken, rechten, ab soluut en onherroepelijk op genoemden si naasappel, met inbegrip van al het sap, schil, vruchtvleesch en pitten, met volledige bevoegdheid er in te bijten, te snijden of te zuigen of wat dan ook, teneinde dezen op te eten of weg te geven, met of zonder schil, sap, vruchtvleesch en pitten, al dan niet aanwezig, onafhankelijk van wat later cmtrent event, genoemden sinaasappel door schenker mocht worden bepaald, in afwij king van het voorgaande. O, zoo en nu dacht u zoo maar licht vaardig een sinaasappel te kunnen weg geven, zender zulk een nauwkeurige om schrijving. U zoudt er hevige last mee kunnen krijgen, en dat alleen, omdat u deze tak van onze Hollandsche taal niet mees ter is. En toch, als u zoo zoudt spreken, tegen een ontwikkeld man, dan zou hij u waar schijnlijk vragen of u met molentjes loopt. „Is u getikt of loopt u met vragenboek- jes" zou hij u zeggen en dat, omdat men u in uw schooljaren niet hebt geleid op de kronkelwegen der Nederlandsche taal. Maar stel u voor, dat een gastvrouw bij 'n diner van 40 personen bij de aanbieding van ieder gerecht aan ieder der gasten zulk een nauwkeurige en langademige be schrijving zou moeten gebruiken, dan zou de eersfe gast in een flauwte onder de ta fel liggen, als de gastvrouw bezig was aan de derde haar gaven aan te bieden. Er schuilt dus ergens een fout. Waar dat weet ik niet. Maar een „sof" is het! DANIëL. BOKSERS TE HUUR Uit Dollarland een nieuw geluid, Hce kunnen ze 't. verzinnen; Daar huurt een firma boksers uit En loopen daarmee binnen. Ze zijn te huur per dag en uur Van pluim- tot zwaargewichten, De zwaardere zijn nogal duur, Goedkooper zijn de lichten. De firma stuurt portretten rond, Verme'dend als reclame: \"an tachtig tot tweehonderd pond En publiceert hun namen. Dc orders stroomen uit het land Van alle kanten binnen, Zoo kan ten slotte ied're klant Het boksfeost gaan beginnen. De managerfirma Austin en Bishop te Seattle (Amerika) heeft thans de beschikking over -136 prof. boksers van alle groot ten, gewichten en kwaliteiten. In deze firma zijn 24 personen, boek houders, trainers, masseurs enz. werkzaam gesteld. (Courantenbericht). De club „Knock out", die vraagt er een-. Die negentig pond zwaar is; Daar er dan voor de leden geen Of minimum gevaar is. Men haalt er een uit 't magazijn Vlak naast de honderd ponden; Men pakt hem in en met den trein Wordt deze dan verzonden. De een is vrachtgoed, goed verpakt De ander gaat „expresse". Zij zijn verzegeld en „verlakt" En gaan soms met z'n zessen. Maar a!s dan het vervoer mislukt Door schade aan die heeren, Dan mag de klant het boksproduct Per omgaand retourneeren. Eu is dc wedstrijd weer gedaan In tien of vijftien ronden, Dan wordt direct de bokser aan De firma t'ruggezonden. Men zendt hem, schoon hij heldenmoed Aan reuzenkrachten paarde, Nu niet als een of ander „-goed", Maar „monster zonder waard e". TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10