21ste Jaargang DONDERDAG 16 JANUARI 1930 No. 6384 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND Ons nieuw feuilleton S)e £cidóclie0oti^amt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van heb tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen De waarde van de politiek. In de „Nieuwe Eeuw" schrijft dr. J. Beuns S.J. een artikel over de politiek en de jongeren. We ontleenen er het vol gende aan: „Is de Katholieke politiek, zooals deze zich na '87 ontwikkeld heeft, wel waard, dat de edelste en krachtigste karakters eener jongere generatie zich er aan ge ven?" vraagt de schrijver. En dan volgt onmiddellijk 'het ant woord: „Hefe is gemakkelijk lederen persoon en ieder streven een zotskap op te zetten en, als men goed kijkt, zit er in iederen persoon en ieder streven ook wel iets, waarbij dat tooisel schijnt te passen; de menschelijke. natuur heeft haar belache lijke kanten, daarom kreeg zij de kunst van lachen mee. Toch is in al haar sim pelheid de waarheid, dat sociale en zelfs religieuse wereld verbetering zonder poli tiek niet mogelijk is, zoo helder en klaar, dat zij, hoe ook belachen, over allen spot zal zegevieren. Wie de wereld hervormen wil, maar buiten de. politiek om, kent den mensoh zoo weinig, dat hij niet eens het meest primitieve beginsel van alle men- schelijk handelen ontdekt heeft. Dit be ginsel is, dat de geest zonder de materie niet werken kan. Wanneer de ideeën niet in handelingen worden omgezet, zijn zij on* vruchtbaar. De politiek is feitelijk niets anders dan een boreidvol verwezenlijken van ideeën." Men onthoude uit 'het bovenste dit heel goed: dat sociale en zelfs religieuse we reldverbetering zonder politiek niet mo gelijk is! Deze waarheid is, inderdaad, zoo hel der en klaar, dat de velen, die haar niet zien en niet erkennen, er moedwillig de oogen voor moeten hebben gesloten. De schrijver vraagt dan verder, waarom de jongeren dit niet inzien. En hij ver volgt: „Zij willen waarachtigheid in alles. Maar het is waarachtig, dat oen betere gemeenschap niet uit de wolken zal ko men vallen, dat het positieve recht het onmisbaar merg van een gezond gemeen schapsleven is en dat deze rechtsvorming alleen aan een adellijk gemoed en een scherpzinnig verstand veilig kan worden toevertrouwd. Zij willen eerlijkheid. Maar is het niet eerlijk toe te geven, dat ieder oordeel over de gemeenschap in den grond der zaak een politiek oordeel is? Hieruit volgt, dat een niet door studie, maar door sentiment gedragen uitspraak over een maatschappelijk gebeuren wel een poli tieke uitspraak is, maar eene, die om haar oppervlakkigheid van nul en geener waarde is." Wie waarachtigheid en eerlijkheid wil leggen ïa zijn oordeel tmöet de waarde van «de politiek hoog schatten. Gelukkig dat onder de katholieke jon geren langzaaam groeit de belangstelling voor de politiek een belangstelling, die zoo gewenscht en noodig is. Wij 'bedoelen natuurlijk een onbaat. z u c >h t i ge bela-ngstelilng, met pure in tenties en zuivere bedoelingen. Als de katholieke jongeren zulk een belangstelling, vrij van eigenbelang, aan de politiek geven, daadwerkelijk èlk op de wijze, waarvan dat van hem om zijn persoonlijke gawo en geschiktheid wordt gevraagd dan dienen zij daardoor de belangen van Kerk en Vaderland! DE HAAGSCHE CONFERENTIE DE ONDERHANDELINGEN. De houding van Schacht. In de Engelsche persconferentie is mee gedeeld, dat de bijeenkomst der zes uit- noodigende mogendheden van gisteroch tend grootendeels in beslag genomen is door besprekingen, welke een uitvloeisel iwaren van den toestand door de houding van Schacht ontstaan, en zekere voor stellen, welke gedaan waren om in dien toestand te voorzien. De Duitsche regee ring stelde voor, de Bankwet te wijzigen in dezen zin, dat daarin bepaald werd, dat de president der Rijksbank den plicht moet vervullen, welke van een leider eener centrale bank gevorderd wordt krachtens het plan-Young De kwestie der sanctie. Gisteren was het de dag der kwestie der sancties. De oplossing schijnt niet oi>- gelukkig en wijst er op, dat men allerwege van goeden wil is. In de protocollen komt het begrip sanctie niet meer voor. De zaak komt hierop neer: Het Ver- sailles-tractaat kende twee dingen, die sancties tengevolge hadden. Ten eerste, als de Reparatiecommissie (eenzijdig) con stateerde, dat Duitschland in gebreke was gebleven. En ten tweede mocht Duitsch land dan de daarop volgende handelingen (Roerbezetting) niet als vijandelijk be schouwen. Deze hatelijke bepalingen zijn nu ver dwenen. Het Young-plan geeft aan de crediteuren alle mogelijke noodige bevoegdheden. Wat geschiedt nu, als Duitschland het plan „verscheurt". Men lette op het woord „verscheuren". In de Duitsche tekst staat „zerrissen". Dit moet eerst vastgesteld worden. Door het Internationale Gerechtshof in Den Haag. Wanneer dit t „verscheuren" constateert dan leeft het oude tractaat weer op. Met sancties? Neen, dat hebben de Duitschers perti nent van de hand gewezen. Maar de crediteurmogendheden krijgen „ha nd el s vrijheid Maar dat behoeft door Duitschland niet als „legitiem" erkend te worden. Een nieuwe eventueele Roerbezetting behoeft Duitschland dus niet als wettig te beschouwen. Het is iets gewonnen. Maar essentieel is de vooruitgang niet. In de protocollen wordt echter van Duit sche zijde uitgedrukt, dat van „verscheu ren" nóóit sprake zal zijn. Dit is de inhoud der verklaringen en protocollen. De kwestie der Oost-Europeesche sta ten, vooral het vraagstuk der optanten, der Hongaarscbe leening en betaling en der Oostenrijksche verplichtingen, schijnt in goede richting te gaan. De Tsjecho-Slowa- kische minister van Buitenlandsche Zaken, Benesj, meende heden, dat de zaak „en marche" was. Maar deze kwesties, hoe gewichtig ook, hebben op het oogenblik weinig belangstelling. „Im Osten nichts Neues?" Allerwege hoopt men Zaterdag gereed te zijn. Zoowel de groote als de kleine mogendheden koesteren deze hope. DUITSCHLAND De kruiser „Köln" in gebruik genomen. Gistermorgen is te Wilhelmshafen, bij praohtig winterweer, de kruiser „Köln" in gebruik genomen en tegelijk de oude krui ser Amazone buiten dienst gesteld. In een toespraak tot de bemanning schetste kapitein von Schroder het- roemrijk verle den van den eersten kruiser „Köln", die op 28 Augustus 1914 in een strijd tegen een Engelsche overmacht op de Noordzee het onderspit moest delven en verging. Slechts één lid van de bemanning is toen gered, nl. eerste stoker Neumann, die drie dagen lang rondgedreven had en thans bij de plechtigheid tegenwoordig was. Vervol gens herdacht de commandant het zinken van den tweeden kruiser „Köln" bij Scapa Flow. Spr. eindigde zijn toespraak met een driewerf hoezee voor het vaderland en rijkspresident Hindenburg. Om 10 uur 8 werden de vlaggen en wimpels van de „Köln" geheschen en die van de Amazone neergehaald. De crisis te Berlijn. Volgens het Berl. Tagebl. heeft het ge meentebestuur van Berlijn besloten voor de dekking der uitgaven van de aanvul- lingsbegrooting, die op 70 millioen mark worden geraamd, een verhooging van de bedrijfs- en van de grondbelasting voor te stellen. Bovendien zullen nog enkele wij zigingen worden gebracht in de tarieven van de gasfabriek en de electrische cen trale, die voor de groote verbruikers iets verhoogd zullen worden. De Duitsche boeren uit Rusland. Naar men ons uit Berlijn meldt, zullen de eerste 380 boeren vluchtelingen uit Rusland morgen van Hamburg naar Bra zilië vertrekken. Op 29 Januari volgt een tweede transport, eveneens uit Hamburg naar Zuid-Amerika. ITALIË DE PAUS EN DE RUSSISCHE EMIGRE'S. Het is misschien weinigen bekend, dat de H. Vader aan een groot aantal Russi- che vluchtelingen, ook niet-katholieken, te Rome een onderdak heeft bezorgd, een huis op de Monte Gianicolo, waar de verzorging op kosten van den Paus ge schiedt. De geestelijke leider van deze vluchte lingen, die dank zij de goedheid van den H. Vader zorgeloos in Rome kunnen wer ken en studeeren, is de groote Rusland kenner Mgr. M. d'Herbigny, president van het Pauselijk Oostersch Instituut, waarin ook eenige Russen medewerken. In dit huis had ook een groote feestelijk heid ter eere van den kroonprins plaats die door de aanwezigheid van talrijke pre laten en van den rector van het „Russi- cum" en alle daarin studeerende leerlin gen een zeer bijzondere beteekenis kreeg. Ook heeft de eerste katholieke mannen- vereeniging van Rome een eigen afdeeling tot ondersteuning van Russische vluchte lingen in Rome opgericht. De behandeling van de Belgische pers te Rome. De Brusselsche correspondent van de „Msb." meldt: De afgevaardigde van het Antwerpsch blad „Métropole" naar het prinselijk hu welijk, protesteert heftig tegen de wijze waarop de Belgische journalisten, die naar Rome gezonden waren (een dertig in aan tal) aldaar door het fascistisch regime zijn .behandeld geworden. Zij schijnen volmaakt genegeerd te zijn, en men heeft hun de meest elementaire faciliteiten tot het uitoefenen van hun be roep, geweigerd. Slechts drie hunner hebben toegang tot het Quirinaal gekregen, en hiertoe behoor de zelfs niet do vertegenwoordiger van 't semi-officieele Belga-agentschap. BRITSCH-INDIE GANDHI'S ACTIE IN BR.-INDIE. De belastingweigering. Naar de „Evening News" uit Karachi meldt, is de door het nationale congres ge organiseerde campagne tot het niet betalen van belastingen thans in Muitan in den Puntjab begonnen. Hindoes en mohammedanen weigeren daar de belasting op het water te betalen. Uit Bombay wordt gemeld: Terwijl geen bijzondere voorzorgsmaatregelen noodig wa ren bij gelegenheid van de eerste re's van den onderkoning door Br.-Indië wordt nu, bij de reis van den onderkoning, in verband met den bomaanslag van 23 December een meer dan gewoon politietbezicht uitge oefend. Aan Victoria Terminus, waar de vice-koning vandaag aankwam, hield de politie alle belangrijke punten, tot zelfs de daken der huizen, waarlangs de onder koning passeerde, bezet. Gewapende politie stond opgesteld bij alle bruggen en spoorwegstations, waar langs de vice-koning naar Baroda reist, terwijl op den geheelen weg voortdurend dag en nacht wordt gepatrouilleerd. ZUID-AFRIKA GISTING ONDER INLANDSCHE SPOORWEG-ARBEIDERS. Uit Johannesburg wordt gemeld: Thans hebben de inlandsche spoorwegarbeiders in East-London door bemiddeling der inland sche vakvereeniging loonsverhooging gc- eischt en, zoo deze niet wordt toegestaan, de instelling van een commissie van on derzoek naar de grieven der inboorlingen. Zij dreigden met werkstaking, indien aan hun eisch niet werd voldaan. Verder zijn verschillende malen pogingen aangevoerd tot het plegen van sabotage in de spoor wegbedrijven. Dat de spoorwegmannen reeds daadwer kelijk tot sabotage zijn overgegaan, blijkt uit een nader Reuterbericht. Gisternacht is de looomotief van een mailtrein tus- schen Durban en Johannesburg ontspoord. Bij het onderzoek werd geconstateerd, dat een aantal railstaven verbogen waren. ,Eon spannende roman is ons nieuw feuil leton: De Wenteltrap, met welker plaat sing wij morgen aanvangen. Een zomerhuis, rijk aan sensationeelc gebeurtenissen, die elkander haast zontfer tusschenpoozen op onverklaarbare wijze opvolgen, een moedige en doortastende tante, die alle „spoken en griezeligheden" alleen het hoofd biedt en met behulp van detectives tot een oplossing brengt geven aan deze roman een spanning, <ue tot de laatste regel wordt vastgehouden. Een echt Amerikaan sche detective-ro man, die voor onze courant is vertaald ge worden. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De sanctie-kwestie in Den Haag gere geld. De actie van Ghandi in Britsch-lndië. Veertig kinderen te Athene door grove nonchalance blind geworden. (Buitenl. Be richten, 2de blad). BINNENLAND. De Noderl. Bank heeft haar disconto op nieuw met een half procent verlaagd. (Fin. en Economie). Het Kon. besluit, waarbij de premiën voor de verp'ichte ziekteverzekering zijn vastgesteld. (2de blad). OMGEVING. De gemeenteraad van Boskoop heeft aan Gev!. Staten verzocht, een wijziging van de gemeentegrens te willen bevorderen. (1ste blad). AUSTRALIË DE ONRUST OP SAMOA. Uit Wellington op Nieuw Zeeland wordt gemold, dat een aantal leden van de Mau- liga do kustdorpen op West-Samoa heb ben verlaten en zich naar de binnenlanden hebben teruggetrokken. Marine-soldaten van den kruiser „Dunedin" vervolgen de Mau-leden, die een belangrijk aandeel heb ben in de opstanden op Samoa. Uit Apia wordt gemeld, dat aan do Westkust 9 oor logskano's voor anker lagen, dio door de marine-soldaten in beslag zijn genomen. Bij een nauwgezet onderzoek van twee dor pen is een groote hoeveelheid oorlogsma teriaal en wapens gevonden, evenals een groot aantal manifesten, die den titel voor den „Samoa voor de Samoeezen". Al het gevondene is in beslag genomen. EINDHOVEN zal weldra de grootste stad van het zuiden zijn. Een modern riolerings stelsel wordt aangebracht. Betonbuizen, die zoo wijd zijn, dat een normaal per soon er rechtop in kan staan

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1