GEMEENTERAAD VAN LEIDEN NED. OOST-INDIE VRAGENBUS DINSDAG 14 JANUARI 193C DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Benoemingen Een echecje voor B. en W. betref fende een uitgave van 175 gld. Een voorstel om het havengeld af te schaffen voorloopig ingetrokken TABAKSVERGUNNINGEN. Betalen voor 20 Januari. Tabaksvcrgunninghouders worden er aan herinnerd, dat het vergunningsrecht over het jaar 1030 voor den 20sten dezer maand op het kantoor van de accijnzen te Den Haag, Buitenhof 38, lste étage, inoet zijn voldaan, daar hun anders kort na gemel- den datum een aanmaning tót betaJing (kosten 0.25) zal worden toegezonden. Volgt daarop geen betaling, dan wordt aan de nalatigon eeu dwangbevel betee- kend, wat aanzienlijke kosten medebrengt. Bij elke betaling moet de vergunnings- kaart worden medegebracht. Het bedrag kan ook gestort worden op gironummer 4795 met duidelijke vermelding van naam, nummer der bedrijfsvergunning en het jiand. waarvoor de vergunning geldt. 4ET BLOEMBOLLENBEDRIJF. Een wisselprijs voor den Bloem bol lenhandel. De Ned. Bond van Bloembollenhandela- ren stelt een wisselprijs beschikbaar voor de International Flower Show te New York. Deze winselprijs, een z.g. trophy, bestaat uit een rijk versiorde gedreven massief gouden plaat, met geëmailleerde wapens op een gobeeldhouwden houten achter grond. De geëmailleerde wapens zijn die van Amerika, Nederland, New York, Haar lem, Sassenheim, Lisae, Noordwijkerhout, Heemstede, Hillegom, Voorhout, Wasse naar, Bltcmenda&i, Heiloo, Naaldwijk ea Warmond. De gedreven voorstelling toont in hoog re- lief 'n tulp en op den achtergrond, in welke behandeling een zeegezicht met 17e eeuw- sche koopvaarders, z.g. halve maanschepen. Deze trophee is vervaardigd in de ate liers voor edelsmeed- en penningkunst v.U. Kon. Begeer te Voorschoten naar een ontwerp van C. J. van der Hoef. Tulpenvervoer per IC L M. Men schrijft aan de „N. B. Crt.": De exportt-ijd van de Hollandsche tulpen is weer aangebroken en dagelijks vertrek ken vooral naar Londen groote partijen ter veiling op Covent Garden Market, Reeds in de beide vorige jaren hebben do toon aangevende exporteurs proeven genomen met de verzending per K. L. M. Stonden aanvankelijk geregeld gebruik van den luchtdienst. nog eenige bezwaren in den weg, het voordeel van de snelle expeditie, welke mogelijk maakt, dat de tulpen een dag eer aan de markt zijn, alsook betere overkomst bij zware vorst en lichtere ver pakking, deden den eenen exporteur na den anderen besluiten, het luchttransport aan zijn bedrijf dienstbaar te maken. De ladingscapaciteit der vliegtuigen ia zóó toegenomen, dat de K. L. M. niet voor een aanvoer van een paar ton behoeft terug te schrikken. Maandagmiddag vertrok de eerste, .groo te proefzending tulpen uit Noord-Holland, dat dit jaar voor het eerst van de lucht- verbinding gebruik maakt, uit Amsterdam. De zending zou vannacht door de zorgen der K. L. M.-organisatie op de markt wor den afgeleverd- Twee leden van een spe ciale studiecommissie, welke de beste wijze van aanpassing van den tulpen-export aan het. vervoer per vliegtuig bestudoert, bege leiden de zending. Uit de Textielindustrie. Slapte in het textielbedrijf te Twente. Wegens slapte in het bedrijf werken dc z.g. witwevers, werkzaam bij de N. V. .\rntzenius Jannink Co. te Goor, van deze week af twee dagen per week min der. Voor bontwerkers, geldt deze rege ling al sedert eenige weken. Ook aan de Nederl. Stoombleekerij te Nijverdal zijn Zaterdag jL zeventig arbei ders ontslag aangezegd. Aan de Kon. Weefgoederenfabriek te Hengelo (O.), is een gedeelte der touwen stopgezet, terwijl wevers, die tot dusverre drie of vier getouwen te hunner beschik baar hebben gehad, dit aantal tot resp. twee en drie zagen terugbracht. TWEE MIJNOPZICHTERS GEDOOD. Aanval in de steenkolenmijnen te Samarinda. Aneta. seint uit Bandjermassin: In de steenkolenmijnen te Samarinda zijn de raijnopzichters Van Scheijndel, Schillings en Voltman aangevallen door Chineezen. Van Scheijndel en Schillings zijn overleden door de hun toegebrachte zwaré messte ken in den onderbuik. Voltman kreeg een wonde aan het hoofd. In verband met dezen aanslag zijn 46 Chineezen gearresteerd. In een ravijn gestort. Aneta seint uit Soerabaja: Het zeven jarig zoontje van de familie Epke te Soe- kaboemi. die haar vacantie te Tretes (Oost-Java) doorbracht, is in een 70 M. diep ravijn gestort en dood opgenomen. Vraag: Aan de Ned. regeering is 1.000.000. —uitgekeerd wegens oorlogs schade. Ook is eenigen tijd geleden mel ding gemaakt, dat een zeker bedrag uit gekeerd is aan reeders, maar dat ook aan de betrokken zeelieden een gedeelte zou worden uitgekeerd. Daar mijn reeder dood is, vraag ik u, waartoe ik mij moet wen den? Antwoord: Als de reeder eene uit- keering gehad heeft (ook ten uwen behoe ve) en hij thans overleden is, moet u zich tot zijne erfgenamen wenden. Is nw reeder reeds vóór dien tijd over leden. wend u dan eens tot de secretarie van de gemeente, waar de reederij geves- fcurd was. Voorzitter de burgemeester, iw. A. r. d. Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving de heeren lvlkerbout, v. Rosmalen en Vallentgoed. Het nieuwe jaar wordt dan op deze eer ste raadszitting in 1930 ingeluid met een Nieuwjaarsrede van den burgemeester, weike wij in haar geheel reeds gisteren hebben opgenomen. De heer Huurman, de rede van den burgemeester beantwoordende, dankt den voorz. voor zijn wensehen aan de raadsle den en biedt wederkeerig aan den voorz. dc beste wensehen voor het nieuwe jaar namens den raad aan. Terecht heeft de voorz. de groote stagnatie gememoreerd door de Stadhuisbrand veroorzaakt. Na mens den geheel en raad dankt spr. de ambtenaren voor de wijze waarop zij heb ben medegewerkt om de gevolgen van den ramp te boven te komen. Ook het dagelijksch bestuur he>eft een moeilijk jaar gehad. Zich aansluitend bij den wensoh van den voorzitter sproekfc ook spr. de verwachting uit, dat in het volgend jaar bij alle verschil van gevoelens de goede toon bewaard zal blijven. Onder de ingekomen stukken bevindt zich o.a. een adres van de Leidschc Sla- ge rspatroonsvoreenigingen inzake verla ging der slachtrechten, welk adres in han den van B. en W. wordt gesteld om prae advies. Daarna wordt overgegaan tot behande ling der agenda. lo. Benoeming? a. van een lid der Commissie voor de Huishoudelijke verordeningen (vacature: K. Sijtsma); Benoemd wordt de heer Romijn. b. van een voorzitter nit de leden van dc sub a genoemde Oommissie (vacature: K. Sijtsma). Benoemd wordt de heer v. Eek. 2o. Benoeming van een lid, tevens Voorzitter der Commissie van Advies, be doeld in art. 35 van de verordening, rege lende den rechtstoestand van de ambte naren der gemeente Leiden (vacature: K. Sijtsma). Benoemd wordt de heer Donders. 3o. Benoeming van een lid van het Be stuur der Stedelijke Werkinrichting, uit de leden van den Raad (vacature: K. Sijtsma). Benoemd wordt de heer Zitman. 4o. Benoeming van een gedelegeerd lid van het bestuur der Verceniging „Kennis is Macht" (vacature: K. Sijtsma). Benoemd wordt de heer de Re-ede. 5o. Benoeming van een lid van het Be stuur der Vereeniging tot instandhouding van het Leidsch Muziekcorps (vacature K. Sijtsma). Benoemd wordt de heer Zitman. 6o. Benoeming van 5 leden der Com missie, bedoeld in art. 2, !e lid, sub 3o. der verordening, houdonde Reglement voor de Coramissiën van Advies betreffende de arbeids- en dienstvoorwaarden van het personeel in dienst van de gemeente Lei den. (Aftredend: de heeren F. Eikerbout eu J. Wilbrink, vacature K. Sijtsma, aftre dend: M. G. Verweij en Th. M. W. Ber gers). Dc aftredenden worden herkozen. In de vacature-Sijtsma wordt gekozen de heer Romijn. 7o. Benoeming van 5 plaatsvervangen de leden dier Commissie (Aftredemd: de heeren H. Parmentier, J. A. van der Reijden, Mr. A. J. Romijn en J. J. Val lentgoed, vacature Th. M. W. Bergers). De aftredenden worden herkozen, be halve de heer Romijn voor wien de heer Zitman wordt gekozen, terwijl in de vaca ture-Bergers gekozen wordt de heer v. Tol. So. Benooming van een lid der Plaat selijke Schoolcommissie. Benoemd wordt mevr. J. 0. dc Gierde Bruyn, alhier. 9o. Praeadvies op het verzoek van A. Bisschop, om eervol ontslag a!s lid van hel Bestuur der Stedelijke Werkinrichting. Goedgekeurd. 10. Begrooting. dienst 1930, van het Gcref. Minne- of Arme Oude Mannen- eh Vrouwenhuis. Goedgekeurd. llo. Begrooting, dienst 1930. van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. Goedgekeurd. 12o. Voorstel tot verhuring vau het be nedengedeelte van het perceel Harte- steeg No. 5, aan de Commanditaire Ven nootschap „Ei^a" te Leiden. De heer t. E6 vraagt of er aan gedacht is, dat de slijperij last- kan opleveren voor de bovenbewoners. De heer Zitman vindt de som voor herstel 400 wel wat hoog. Wethouder Splinter gelooft dat de slijperij geen hinder zal geven. Verder is het huis zoo uitgeleefd, dat- eenige repa ratie wel noodig is. 13o. Voorstel tot verhuring vau een lo kaal van het voormalig schoolgebouw aan de Pieterskerkgracht No. 9, aan de R.-K. Mtizickvoreeniging „Perosi" to Leiden. De hoer Zitman vindt de som voor opknapping ook hier te hoog. De huursom bedraagt slechts 50. Wethouder Splinter meent, dat bet locaal altijd beter verhuurbaar zal zijn, ais een aparte ingang wordt gemaakt. Van daar de kosten. De hoer Zitman acht die aparte in gang niet noodig, waarop wethouder Splin ter antwoordt-, dat de vereeniging dii als voorwaarde heeft geBteld. De heer Verwey meent, dat de ge meente voldoende goede lokalen beschik baar moet hebben voor dergelijke vereeni- gingen. Daarna goedgekeurd. 14o. Voorstel: a» tot overneming m eigendom bij de gemeente van do openbare stoepen beiioo- renac lot de porceeien aan den Stations weg, Sectie A Nis 1220, 867, 128G en 1086; b. tot aanvaarding om niet van den af stand van het recht van opstal, bestaande in betuining en beplanting, onz., geves tigd op het perceel aan don Stationsweg, Sectie A No. 870. Goedgekeurd. 15o. Voorstel tot overneming in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van eenige strookjes grond met open stoepen aan hot Utrechtsche Jaagpad en van do op gemeentegrond gelegen open stoepen vóór de perceolen Utrechtsche Jaagpad Nis 20, 36 en 37: Goedgekeurd. 16o. Voorstel tot overneming in eigen dom en onderhoud bij dc gemeente van: a. eenige strookjes grond, gelegen aan de Seringenstraat, Sectie M. Nis 4635, 4636 en 4638, ged. b. het strookje grond, gelegen aan do Morschkade, Sectie P, No. 15C7. Goedgekeurd. 17o. Voorstel tot aankoop van het win kelhuis met woning en erf aan de Kapel steeg No. 5 en tot beschikbaarstelling van de voor dien aankoop benoodigde gelden. Goedgekeurd. 18o. Voorstel tot aankoop van het per ceeltje grond, kad. bekend gemeente Val kenburg. No. 1304 ged., ten behoeve van de gasvoorziening van die gemeente. Goedgekeurd. 19o. Voorstel: a. om ter beschikking te stellen van de Electriciteitsfabriek een terrein aan do Cobetstraat, groot pl.m. 1925 M%2., ten be hoeve van de vestiging van een ondersta tion c.a. b. om goed te keuren, dat door die fa briek ten behoeve van de vestiging van ae sub a bedoeld onderstation c.a. een bfr- drag van 266000 wordt besteed, een en ander met wijziging van het raadsbeiuit van 24 Juni 1929. Goedgekeurd. 20o. Voorstel tot verhooging van de voor 1929 uitgetrokken subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur met ten hoogste 7000 en tot vaststelling van den desbe- treffenden begrootingsstaat. Goedgekeurd. Om een uitgaaf van 175.— 21 o. Voorstel tot toekenning van een bijdrage in de kosten van een aan de Ver ceniging van Nederlandsche Gemeenten aan te bieden aankleeding van de bestuurs kamer, ter gelegenheid van de stichting van een eigen gebouw door die vereeniging. De heer v. Eek vindt de inrichting van een bestuurskamer een sympathiek idee. Doch van het bedrag van 15.000 is spr. geschrokken. Hoe dat in overeenstemming is met de vermelde soberheid begrijpt, spr. niet. De voorz. had niet gedacht, dat er be zwaren zouden rijzen tegen dit bedrag, daar de bijdrage van iedere" gemeente zeer gering is. Doch hij wijst er op, dat de- waar dige aankleeding van een groote kamer, die een historische beteekenis zal hebben, moeilijk goedkoop kan zijn. Dc bijdrage van Leiden is 175.en ban toch geen aanleiding zijn tot bezwaren. De heer t. Eek blijft zijn bezwaren houden. B. en W. stellen zich altijd op het standpunt: geen buitengewone uitgaven. Wij moeten de zekerheid hebben, dat onze gelden goed besteed worden. De voorz. zegt nogmaals dat de aan kleeding eft mcubileering van een vrij groote zaal al gauw 15.000 vereischen. Als men eens denki. aan stoelen, tafels, lambrizeering, gordijnen enz. De heer v. Eek blijft echter staan op zijn standpunt. Bij de gehouden stemming blijken de S. D. A. P. en de heeren Bosman, Manders, Wilbrink, Wilmer, Kuyvenhoven en Romijn tegen te hebben gestemd (15—15), zoodat de stemmen staken. Het punt wordt aan gehouden tot de volgende vergadering. 22o. Voorstel om te bepalen, dat in de desbetreffende verordeningen, besluiten of instructies inplaats van Gemeentelijke Geneeskundige dienst" wordt gelezen: „Ge meentelijke Geneeskundige- en Gezond heidsdienst'*. Goedgekeurd. Havengelden en middeleeuwsche tollen. 23o. Praeadvies op de voorstellen van den heer Manders, inzake afschaffing van het liggeld en van het havengeld. De heer Manders herinnert Cr aan, dat hij dit punt heeft aangesneden bij do vorige begrooting. Spr. heeft er bezwaar tegen dat zijn beide voorstellen n.l. tot af schaffing van het liggeld en dat tot af schaffing van het havengeld tc zamen worden behandeld en vraagt- splitsing, wat wordt toegestaan. Omtrent het- havengeld haalt epr. het rapport van den markt- en havendienst aan, welk rapport een onderzoek naar verlaging wenschelijk achtte. B. en W. voelden daar evenwel niets voor blijkens hun schrijven van 9 Nov. 1928. De commis sie heeft toch een onderzoek ingesteld in verschillende gemeenten en komt tot de conclusie, dat het havengeld niet to hoog is, doch dat het havengeld voor vaartui gen met mechanische kracht niet in ver houding is tot het havengeld voor sche pen zonder mechanische kracht. Het ha vengeld is ingesteld in 1894 en men ver wachtte er veel baten van. Spr. vindt die instelling onlogisch, daar het stadsbestuur steeds geageerd heeft tegen de overlast der tollen. Spr. gaat tot staving daarvan terug in de geschiedenis tot aan Karei V cn nog vroeger tot Floris V. De heer Wilbrink: Ik stel voor, het archief op te heffen. Wij kunnen altijd terecht bij den heer Manders (gelach). Op het oogenblik doet het gemeente bestuur precies het tegenovergestelde. Men zet weer tollen voor het verkeer in den weg. Als men havengeld heft, waarom dan geen tollen opgericht op de toegangswegen te land? Deze zouden met dezelfde argu menten te verdedigen zijn, als thans ge bruikt worden voor handhaving van het havengeld. Aan inning kost deze belastingheffing de hoJft van de opbrengst. De voorz.: Waaruit hebt u dat ge haald 1 De heer Boeman: Hoe wa« dat tijdens Karei de Groote? (gelach). De heer Manders zegt, dat deze ber lasting den schippers groote last- veroor zaakt en veel tijdverlies. Ten slotte wordt deze belasting betaald door kleine groen- tenschippertjes, nijvere lieden, die hard werken en weinig schade toebrengen aan de vaarwegen. Wij moeten alles doen om Leiden aantrekkelijk te maken en daartoe dient allereerst deze weinig opbrengende schadelijke belasting te worden opgeheven. De heer Parmentier vindt de ver dediging van B. en W. zeer zwak. Welk verschil is er tusschen een schipper die de stad binnenvaart en een vrachtauto, die binnenrijdt? De heer Kopie meent, dat als de S. D. A. P. zulk een voorstel had ingediend, zij onmiddellijk een ontrwrichter van de gemeentefinanciën zou worden genoemd. De heor Manders heeft niet aangegeven, waaruit de door afschaffing ontbrekende gelden dan gevonden moeten worden. De commissie heeft na onderzoek geconsta teerd, dat de havengelden ongeveer de zelfde zijn als in andere steden. De schip pers zijn meer gebaat met het- goed in orde houden van de vaargeul. Wethouder Reimeringer zegt ook, dat de heer Manders zijn voorstellen heeft ingediend zonder toelichting. Zijn verde diging thans is zeer zwak. De heer Manders? Ik mocht geen toelichting geven bij de begroot-ingNu nog mooier. Wethouder Reimeringer: U hadt dat schriftelijk kunnen doen. Niet dan om ernstige redenen mogen wij een bestaan de belasting afschaffen. Het havengeld is hier niet hoog, voor-al niet voor kleine schepen. De commissie voor het marktwezen zag ook geen reden om deze belasting af te schaffen of te verlagen. Het gaat toch in ieder geval om 23.000 30.000 opbrengst min 7000 inningskosten); de onkosten voor den havendienst zijn zeer aanzien lijk, n.l. rond 120.000 gld. De heer Man ders acht deze belasting uit den tijd, maar spr. herinnert aan de wegenbelasting, die van hetzelfde principe uitgaat, n.l. bijdra gen in de gelden, die besteed worden in het belang van bepaalde personen. Wethouder Goslinga vindt den heer Manders een ideaal lid voor een debating club. Hij gelooft echter niet, dat hij veel steun zal krijgen. De bezwaren van den heer Manders geldeu voor alle heffingen en als de raad met hem mee zou gaan, zou dat z'n consequentties hebben voor verscheidene andere bronnen van gemeen te-inkomsten. Spr. is er zeker van, dat do afschaffing van het havengeld n'et den minsten invloed zal hebben op de verla ging van de vrachten. Het is er mede als met de ontwapening: als alle landen het deden, deden wij het ook. Als er een wet kwam tot afschaffing van de havengelden zou spr. er vrede mee hebben. Den heer Parmentier antwoordt spr. dat de gemeente van een schipper precies kan aanwijzen, welke diensten de gemeente be wijst aan dien schipper. Wat niet mogelijk is, bij binnenkomende vrachtauto's of bo dewagens. Voor een tram is dat weer wel mogelijk en dat gebeurt dan ook. Voor weggebruikers bestaat trouwens de wegen belasting, waarvan de steden wol niet pro fiteered doch in welke leemte later wel weer voorzien zal worden. Er is een zeer goede grond voor de heffing van het ha vengeld. De heer Spendel wijst er nog op, dat degenen, die thans belast zijn met de in ning vrn het havengeld, bij eventueele af schaffing ten laste der gemeente komen. Zij zullen wachtgeld bijv. moeten hebben. Waar zou dan de besparing blijven? Wol gevoelt spr. voor geleidelijke vermindering van het havengeld. De heer Manders is niet overtuigd. Hij blijft het onlogisch vinden, dat van de vaarwegen wel belasting wordt geheven en niet van de andere toegangswegen. Tri tegenstelling met den wethouder, die 7000 berekent voor inningskosten, bere kent spr. minstens 13.000. De onkosten voor bruggen enz. bedragen ongeveer 120.000 en daar dragen de schippers nu met ongeveer 13.000 in bij. De reden van de wegenbelasting is geweest, dat het- den wegengebruikers er heel wat aan gelegen moest zijn, dat de slechte wegen verbe terd werden. Het vaarwater is er echter altijd geweest, en als er een belemmeren de brug over gelegd wordt-, zou het eerder billijk zijn, dab de voetgangers e.d. daar voor betaalden. Spr.'s belangrijkste argument is: voor de vaarwegen mag evenmin belasting wor den geheven als voor de apdere wegen. Dat de tram moet betalen ia logisch, deze brengt schade toe aan de wegen. Maar de schipper brengt geen schade toe aan de vaarwegen en daarvoor wordt juist het ha vengeld geheven. Wat het argument van den 'heer Spendel betreft, merkt spr. op, dat deze menschen best ergens anders on dergebracht kunnen worden, terwijl dit trouwens geen argument mag zijn om ©ca belasting to handhaven. Dc heer Parmentier kan den rechtsgrond voor deze belasting nog steeds niet vinden. Het is niet heb belang van de schippers, dat- het vaarwater in orde wordt gehouden, maar dat is het belang van allen en van de gemeente zelf op de eerste plaats. Spr. ziet dezelfde onrechtvaardig heid in deze belasting als in de afgeschaf te zakelijke bedrijfsbelasting. De schippers zijn een volk, dab hard moet werken voor den kost. Spr. is er in tegenstelling met den heer Goslinga van overtuigd, dat de afschaffing wel degelijk van invloed zal zijn op de verlaging der vrachten. Hetgeen dus voordeel voor de Leidsche industrie beteekent. Overigens beteekent de op brengst van de belasting voor de gemeen te weinig. De heer Wilbrink is het in principe eens mot den heer Manders, doch heeft na allerlei overwegingen toch zijn stem gegeven aan hot praeadvies van de com missie van het havenwezen. Ook spr. kan den rechtsgrond voor de heffing niet vin den. ALs het binnenkomen over land geen rechtsgrond geeft, dan geeft het binnen komen te water dat ook niet-. De bruggen kosten zooveel, zegt men, maar geen schipper heeft ooit- om een brug gevraagd. Dc voorz.: Wel om hem wijder te ma ken De heer Wilbrink heoft alleen om dat een verbeterde outTlage der havens in uitzicht is gesteld, meegewerkt tob het advies der commissie. Ook hij meent, dat het havengeld van invloed is op de ver voerkosten. De gemeente Ï6 verplicht het vaarwa ter bevaarbaar te houden; dat is contrac tueel vastgelegd. Maar het bevaarbaar houden is bovendien ook een groot belang voor de gemeente. Mettertijd wil spr. liet havengeld afschaffen; hem is geen enkele rechtsgrond daarvoor aangewezen. Thans gaat hij met B. en W. mee. De heer Wilmer begrijpt de houding van den heer Wilbrink niet. Spr. is zelf niet vóór de heffing van havengeld niet omdat er geen rechtsgrond voor zou zijn, doch om practische redenen maar, als er iemand is, die voor de heffing geen en kelen rechtsgrond vilden kan, zooa-ls de heer Wilbrink, kan hij er toch zéker niet vóór stemmen, zooals de heer Wilbrink doet. De heer Manders doet het voorstel om de zaak aan te houden tot de begroo ting, omdat spr.'s cijfers van die van den wethouder afwijken. De voorz. ziet daarvoor geen reden. De heer Manders trekt daarop zijn beide voorstellen voorloopig in. De discussie is daarmee gesloten over dit onderwerp. Van de rondvraag wordt geen gebruik gemaakt. De Raad gaat daarop in geheime zitting, waarna, sluiting. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Motor tegen auto gereden. De berijder gedood. Zondagmiddag te 1 uur kwam te Eind hoven mr. Passtoors met zijn auto uit de Hertogstraat om den Geldropsohen Weg overstekende, de Bleekstraat in te rijden. Op hetzelfde moment kwam uit de Tongel- resche straat de motorrijder de 29-jarige lieer F. v. M. uit Amsterdam, assistent bij de N.V. Philips aangereden om naar den Stratumschen Dijk te gaan. De motor reed tegen den auto aande berijder kwam te vallen, bekwam schedelbreuk, hersenschud ding en overleed twee uur later in het R.K. Gasthuis. Pater Verschure had op straat den ongelukkige nog bediend. Ofschoon dc heer v. M. van rechts kwam bevond mr. P. zich 't eerst op 't kruispunt, zoodat deze laatste passeeren mocht. Oude man door autobus gedood. De 63-jarige Z. Vogel, wonende te Ca- pelle aan den IJssel, is gisteravond op den 's-Gmvenweg te Rotterdam door een autobus gegrepen. De man was op slag dood. De politie heeft het lijk in beslag genomen. In de modder gestikt. Te Anna Paulowna is P. K. in een sloot geraakt en in de modder gestikt-

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6