STADSNIEUWS Agenda UIT DE OMGEVING DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 DE PLANNEN VOOR HET NIEUW STATION. Twee onderdoorgangen geprojecteerd. Gelijk gemeld, hebben de Nederlandschc Spoorwegen in het laatst vaan 'hebt vorig jaar aan het gemeentebestuur een nieuw project gezonden, om bot, oen oplossing van het moeilijke stations vraagstuk te komen. Het plan, dat op vijf midlioeu gulden wordt geraamd, omvat, naar de „Tel." uit Utrecht verneemt, zoowel den bouw van een geheel nieuw station als het omhoog brengen van het stationsem- placement. Hierbij zijn twee onderdoor gangen geprojecteerd, e>en geheel vrij op den Rijnsbugerweg en nog een tunnel op den Lage Morsohweg. Deze voetgangers tun nels, die bij aanvaarding deT plannen op niveau van den hoofdweg zullen worden ge bracht, krijgen een zoodanige breedte, dat kleine ziekenauto's er gebruik van kunnen maken, zoodat ook het nieuwe Hoorhaa-ve_ kwartier met den aanleg ten zeerste zal zijn gebaat. Natuurlijk vallen nog tal van moeilijkheden op te lóssen, zoo dient ook een voorziening voor het tramnet te wor den getroffen. LEIDSCHE VER. TOT BEV. VAN DE KENNIS IN DE GRAFISCHE VAKKEN. Door het ijverige bestuur van bovenge noemde voreeniging wa-s gisteravond in do Jacobazaal van hotel ..Den Burcht" een praat-avond met lichtbeelden belegd, waar in de voorzitter van het Hoofdbestuur der Federatio van Boekdrukkerspatroons, de heer S. S. Korthuis uit Den Haag, een cau serie hield over „Koppermaandag". Na een kort inleidend woord van den voorzitter, den heer N. de Bink, waarin hij allen welkom heette en in het, bijzonder den heer Korthuis dank zegde voor zijn be reidwilligheid, gaf hij een overzicht van de in het afgeloopen jaar verrichte werkzaam heden, waarna hij het woord verleende aan den heer Korthuis. Deze ving aan met op te merken, dat hem in de laatste weken ge bleken is, dat cr volslagen onbekendheid heerscht ten aanzien van den historischen. oorsprong ,en do beteekenis van den Kop permaandag; vanouds een bij- uitstek typo- grafenfeest, dat gevierd werd öp den eer sten Maandag na Driekoningen. Omtrent den oorsprong doen vele verhalen dó ron de; het zijn meestal veronderstellingen die geen van alle op reëele feiten zijn geba seerd. Volgens sommigen stamt het woord af van Flora, de dochter van den Romein- schen keizer Nero en Pompeja, wier naam dag door het volk met grooten luister werd gevierd. Het woord Flora's naamdag verbasterde via „verloren Maandag" op den duur tot Koppelmaandag. Volgens an deren is het een verbastering van Coster's naamdag, den uitvinder van de boekdruk kunst-. Volgens Bilderdijk hadden de kop pers en kopstors (dit- waren de mannen en vrouwen, die zich belasten mot het ader laten) vanaf Nieuwjaar tot op den eersten Maandag na Driekoningen vrijaf en vier den dan feest. Volgens een andere lezing kregen op dezen dag de leprozen in Amsterdam vergunning om aalmoezen in te zamólen- Weer anderen leiden het woord, af van „Koperkens", d. 7.. drinknappen, die op dien dag bij do gilden meer dan anders do ronde deden. Weer anderen zijn van meening, dat het woord afgeleid is van koppelen in de be teekenis van paren. Immers op dien dag gingen de gezellen in gezelschap van meisjes feestvioren. Algemeen is men het or evenwel over eens, dat deze feiten zich in vroeger eeu wen niet bepaalden tot. de drukkers gezel len, doch tot meerdere of zelfs alle gil den. De feestviering kenmerkte zich steeds door een groi.te luidruchtigheid en ging weer al te vaak gepaard-met drinkgelagen. Toen de gilden in hun oorxpronkelijken vorm niet meer bestonden, worden er vak verenigingen opgericht, ook in de typo grafische kringen. Spr. ging dan na hoe de Koppermaandag in het midden dor 19de peiiw goviord werd en las over dit onder werp verschillende oude, vaak humoris- lisch gestelde verslagen voor, alsmede oenige gedichten, waarvan de gezwollen laai typeerend is voor den tijd, waarin ze ontstonden (Rod er ijkerekamers). Tenslotte haalde spr., die in zijn jeugd lid i6 geweest van een gezellonorganisatie, eenige persoonlijke herinneringen op. In dit. verband schetste spr. hoe vroeger de gezellen, in tegenstelling met nu, weiuig gelegenheid tot ontspanning vonden en om die roden in den Koppermaandag het culmnnatiepunr hunner privó-genoegens zagen. Aan het slot van zijn niet grootc aan dacht gevolgde lezing stelde spr. de vraag of het wcnschclijk zou zijn de Kopperfees- ien in eere te herstellen en dan is spr. daarvan een voorstaudcr, raits in veredel den vorm. Nadat nog een aantal plaatjes was ver toond van oude Kopporprcnten, waarvan de heer Korthuis er een groot aantal op de tafels en langs de wanden had tentoonge spreid, werd deze leerzame avond met een woord van dank door den voorzitter ge sloten. Volksbondsnieuws. D c Ke rsfcgave. Het bestuur van den Ned. R. K. Volks bond, afd. Leiden, verzoekl ons, op deze plaats aan iederon milden gever hartelijk Ie mogen dank zeggen voor de gaven wel ke genoemd bestuur mocht ontvangen als Kerstgave voor de werkloozen. Het bestuur was daardoor in staat aan de vele werk loozen een flinke Kerstgave aan te bieden. De heer T. S. Goslinga, wethouder van Financiën, is verhinderd morgen spreekuur te houden. Benoeming conservator Universiteit. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten on Wetenschappen is voor het jaar 1930 benoemd bij de phar macologic tian de Rijksuniversiteit alhier tot conservator J. van Niekerk. Deurwaarder benoemd. Beuueiu-d is tot deurwaarder bij heb kan tongerecht te Oud-Bcyerland, tevens deur waarder bij de arr.-rechtbank te Dor drecht, ter standplaats Oud-Beyerland, A. Baan, deurwaarder bij de gent. belastingen alhier. Rijksmuseum van Oudh-den. Het voorjaarsprogramma. 1930 der ar- chaeologiBche lezingen en cursussen luidt als volgt: 28 Januari prof. dr. A. Scharff, (kustos der Aegypt. Abteil d. Neuen Museums Ber lin). Die ivlteste Kultunentwicklung Aegyp- tens. 30 Januari prof. dr. A. Scharff: Die Pri- vatgraber der Pyramidenzeit. 18 Februari dr. J. H. Holwerda: Ro- meinsch Kunsthandwerk. (Onderwerp na der aan te duiden). 4 Maart: mej. .J. P. J. BrantsBtruri- sche kunst. 18 Maart: prof. dr. G. A, S. Snijder (Amsterdam): Het portret in de Romein- sche kunst. 1 April mevr. M. J. J. Irish Stephen sonHagen: Het zien van Egyptische kunst. Zij, die óén of meer lezingen wenschen bij te wonen, gelieven zich daartoe op to geven vóór 25 Januari a.s., hetzij schrif telijk bij de Directie of door hun naam to teekenen op de daartoe bij den Museum- portier gereed liggende lijst, ouder bijvoe ging of betaling van 1.per persoon voor onkosten. Zij ontvangen dan tijdig voor elke lezing gratis een afzonderlijke toegangskaart.. Iuschr ij vingen voor dc najaars-lezingen 1920 zijn ook voor deze voorjaars-lezingen geldig. Museum-rondgangen zullen niet meer op vastgestelde tijden plaats hebben. Zoodra meer dan 6 personen den wensch kenbaar maken aan een over 4 uren verdeelden rondgang door een bopaalde afdeeling deel te nemen, zullen, in overleg met hen, door de Directie dag en uur nader worden vastgesteld. Tentoonstelling van platen, betrekking hebbende op de Egyptische tempels, gedu rende dc maand April 1930. De conserva tor, dr. W. D. van Wijngaarden zal op Woensdag 2 en 16 April, 's nam. te 2 uur aanwezig zijn tot het verstrekken van in lichtingen. De lustrumfeesten van het L. S. C. Aan den heer H. Th. Wijdeveld, archi tect te Amsterdam, is door de lustrum- commissie van het Leidsch Studentencorps het ontwerpen dor decoraties opgedragen voor het iijdens cle lustrum-feesten in Juli a.s. op cle Ivaag te Warmond op te voeren waterfeestapel .JDe Vliegende Hollander". Zesde lustrum V. V. S. L. De tooncclclub van dc Vereen, van Vrouwelijke Studenten alhier heeft, onder regio van den heer Louis van Gasteren en met modewerking van het Leidsche Sta- v dententooneel in studie genomen „Week End", een blijspel van Noel Coward, in eigen vertaling. De eerste opvoering hiervan zal plaats hebben op 27 Januari a.s. ter gelegenheid van het zesde lustrum der V.VK.L. in het gebouw van K. en W. in Den Haag uit sluitend voor invite's, Aeurtisten en leden. De Iweede uitvoering zal 4 Februari hiev t-er stede plaats hebben. Eén gouden jubileum. Zaterdag j.l. was het 50 jaren geleden, dat de heer \Y, F. Arbouw in dienst kwam Ij ij do Houthandel der Gebrs. van Hoeken, alhier. Dat dit feit niet onopgemerkt is voorbij gegaan, is den jubilaris op ondubbelzinnige wijze gebleken. Afgehaald met'zijn cchtgenoofce werd do 70-jarige. jubilaris in het privé-kantoor door dc directie en Commissarissen in bij zijn van bazen en kantoorpersoneel ont vangen. De oudste directeur, dt, heer A. J. van Hoeken, sprak den jubilaris toe, bood hem ee.n gouden horloge (met inscriptie) en ketting aan, daarbij den wensch uitsprekend, dat Arbouw nog vele jaren met genoegen op dezen dag mag te rugzien. Namens de Commissarissen sprak de heer J. J. van Hoeken den jubilaris op waardcerendc wijze toe, waarna hij et?n couvert met inhoud aanbood. Daarop toog de krasse baas Arbouw mei z'n vrouw naar de zagerij, waar het perso neel was verzameld. Daar werd dc echtge noot e van den jubilaris door het perso neel een grootc bloemenmand aangebo den en nam dc jongste directeur, de heer P. J. van Hoeken het woord en releveerde in korte trekken de levensloop van Ar bouw in dc Houthandel van dc Gebroeders van Hoeken: hoe hij als bijlooper bij de zaagranien in dc zagerij aan de Haven kade is opgeklommen tot zagor en ten slotte tol. baas in dc sedert 1901 verrezen houthandel- en zagerij aan de Waardhoe hij "dc zaak heeft zien groeien van een kleine zaak met een 20 man personeel tot dc N.V. Gebrs. van Hoeken's Houthandel, welke aan circa 150 man werk verschaft. Aan deze uitbreiding te hebben medege werkt, daarvan moogt gij U overtuigd weten, geachte jubilaris, zoo besloot dc lieer van Hoeken, waarna spr, namens de directie mededeelde, dat Arbouw met in gang van heden is gepensioneerd. Ten slotte namens het personeel sprak do boekhouder de heer Peerenboom den' jubilaris hartelijk toe, er op wijzende dat een jubileum, zooals Arbouw dat heden vierde, tot de uitzonderingen behoort: 50 jaren in een zaak werkzaam tc mogen zijn, is alleen den sterken gegeven en nog is deze zeventigjarige jubilaris krachtig on gezond. Gij zijt ons allen tot een voor beeld geweest door uw grootc trouw, noes te vlijt eu uwe aangename samenwerking. Namens her gezamenlijk personeel werden den jubilaris ten slotte aangeboden 2 le deren fauteuils met vier stoelen, waarbij de wensch werd uitgesproken, dat Ar bouw nog menig jaar van zijn wel verdien de rust moge genieten. Ontroerd bedankte dc jubilaris voor de vriendelijke woorden en kostbare geschen ken, waarna elkeen den jubilaris en z'n vrouw feliciteerde. N. Z. H. T. M. Jubilea in 1930. In 1930 zullen niet minder dan 15 leden van het personeel dor Noord-Zuid-Hoïl. Tramweg-Mij. hun jubileum herdenken: Hun 25-jarig ambtsjubileum herdenken: op 7 Januari M. Ockeleen, conducteur te Haarlem13 Februari F. AL Souwer, ambachtsman le klasse te Haarlem; 2. Maart P. J. Pimmelaar, controleur te Haarlem; 1. Juni J. IJzendïjk, haltechef te Haarlem; 1 Juni P. Th. van Thiel, remi sechef I te Haarlem1 Juni J. v. d. Mo len, conducteur tc Haarlem 1 Juni P. N. Dirks, conducteur te Haarlem 2 Juni J. v. Duivenvoorde, wagenvoerder te Haarlem 1 Juli F. Kliek, ambachtsman 2e klasse te Haarlem16 Juli A. v. d- Nad or t, conduc teur te Leiden16 Augustus L. van Dorp, conducteur te Voorburg; 1 September H. M. v. d- Berg, controleur tc Leiden; 14 Oc tober J. A. A. v. d- Rurgh, voorman werk plaats te RijnsbuTg. Op 19 April a.s herdenkt de nacht ste ker H. v. d. Water te Hillegom zijn 40-ja- rig .ambtsjubileum. Politiewetenschappen. De heer A. Hoorweg, gep. O. I. hoofd ambtenaar, laatstelijk inspecteur van po litie, hoofd van de afdeeling politie van het Departement van Binncnlandsch Be stuur in Ncd. Indië, door den minister van koloniën belast met heb geven van een cursus op politioneel gebied aan de daar voor in aanmerking komende Candidaat- Indische ambtenaren aan de Leidsche Universiteit, zal zijn colleges aanvangen Dinsdag 28 Januari des namiddags te 4 uur in een der localen van de voormalige Kweekschool voor Zeevaart. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 657. Voekoekenfabriek de Leerhoeve, Alphen aan den- Rijn, Hooft- straab 114. Bovengenoemde naamlooze vennootschap is met ingang van 17 April 1929, in liquidatie getreden. Vereff.: G. Verburg Cz., Loimuidcn en R. Dorrepaal Koudekerk aan den Rijn. 44. J. P. van Berge Henegouwen, Leiden, Aalmarkt 12. Electro Technisch Bureau. Bijv. uitgcoef. bedrijf: Radiohandel. Nieuwe inschrijving 5464Firma „Van der Eist en Van Rijs?el" (B. P.), Hazers- woude, Wijk C 49a, boom-, plant- en bloem- kweekerij en den handel in boomen, plan ten en gewassen. Venn.: J- van der Eist, Hazerswoude en K. van Rijsscl, Hazers- woudc. MUZIEK. Eva Liebenberg. Op het derde Abonnementsconcert van de Hollandsehe concert directie Dr, G. dc Koos, te Leidon op Vrijdag 17 Januari a.s. 20 uur in de Stadsgehoorzaal zal dc be roemde Duitsche zangeres Eva Liebenberg een liederenavond geven. Leo Roseneck zal dc kunstenares aan den vleugel begeleiden. „Kunst na Arbeid". Op een verjaardag komen huisgenooten, familie en kennissen samen, om gezellig en vriendschappelijk feest te vieren. En zoo ging 't ook Zaterdagavond op de 36ste jaarfeestviering van K. n. A. in Concordia. Daar waren ze tezaam gekomen leden, de nabeurs, kunstlievende leden en genoodig- den en het was aan te zien, dat men eenr in feeststemming was, dat men in blijheid daar was ter neer gezeten,wachtende op de dingen, die zouden komen. En dat ia heuseh van veelzijdig en genietbaar ge halte geweest, wat op bijzondere wijze heeft ingeslagen en den feëstelijkon geest in grooto mate losgeslagen. De voorzitter had schoon gelijk toen hij, de tot in alle hoe ken do zaal vullende menigte toesprekend haar een gezellige» avond beloofde. Daar was goed gezongen muziek voor mannen koor, vloeiende kwartetzang door e.en club- belkwartet onder leiding van den heer Neulcboom voorgedragen. Ook voor afwis seling was gezorgd, door op te laten tre den den heer Wolf, die in een getal leuko moppen en oen viertal beschaafde en vooi olkecn te hooron voordrachten, den goeden toon wist te treffen, door het publiok te laten meezingen, zoodat vóór de pauze eon programma werd afgewerkt van pret tige variatie. In de pauze was oen tom bola, waarin de loten elkeen met een prijsje verrasltcn. De attractie was de revue, die na de pauze ougoveer and-er half uur in beslag nam. Den heer C. W. ter Haar, die de revue samenstelde, heeft van zijn moeizaam werken groot en welverdiend succes ge had. De inhoud was gebaseerd op de Leid sche Kunsttoestanden: wat er was en war er verloren is gegaan, waarbij ook de Stadhuisbrand nog eens werd herdacht en wat daarbij is verloren gegaan. Geprezen werd de goede zorg van het gemeentebe stuur, dal de ambtenaren onderbracht in Hopital Wallon, waarbij blijk wordt gege ven van grootc zorg voor de ambtenaren. Ook Indië kreeg een beurt in de K. L. AI. en de N. I. F., die de verbinding met Ne derland versterken. Ook andere groepen waren aantrekke lijk en het geheel werd aaneengebonden door dc drie personen, die de samenspraken op keurige wijze hebben verzorgd. De cos tumes en do grime van dc firma Ger. Hop- pezak waren perfect, terwijl do passende' muziek, door den heer Koogzaad .aan de piano, zich goed aansloot. De apotheose bracht een keurige hulde aan den heer W. Hoogzaad, den directeur van K. n. A., wiens portret in groot, ge- teekend formaat, in lijst gevat, bij monde van de commissie werd aangeboden aan den directeur, die blijkens het vele goeds wat van hem werd gezegd, door de leden ten zeerste wordt gewaardeerd om zijn grootc zorg en toewijding voor de Vereeniging. r heer ter Haar had als een bewijs van dank een keurig geborduurd kussen in ontvangst te nemen, terwijl do dame, die in de revue dc rol van eommère vervulde, een fruit mand word geoffreerd. Den ganschcn avond had een drietal musici dc vroolijkheid er in gehouden mei preltige muziek. Was het wonder, dat-, toen de voorzitter ten slotte dankte, het pu bliek zijn voldaanheid uitte in een kracn- tig applaus? Alen bleef ten slotte nog eeni ge uren na in een gezellig samenzijn. Sp. „Kunstkring voor Allen". Robert Casadeus vond op dezen avond van den Kunstkring" dc grooto gehoor zaal vol met aandachtige en belangstellen de toeschouwers, die onder den indruk van de artistieke praestatie, den solist van dit concert warm hebben toegejuicht. Alweer een pianistische figuur! Een bovoorrecht kunstenaar is deze, aan ons nog onbeken de Franscho pianist, die verleden jaar al musiceerde met het Residontie-orkost en in instrumentaal ensemble optrad op de „Alliance Framjaise" in enkele steden van ons land. Wij hoorden een doorwrocht be schouwend klavierspel. Een kunstzinnig en stijlvol programma werd in klare zuivere stijluibbeelding en fijn gepunte; vaak dich terlijke belichting voor ons vertolkt. Hier voor hebben do meeste Franscho artisten een bevoorrecht talent, geheel naar de idee een werk tc interpreteeren. Als vir tuoos, behoort Robert Casadeus tot hen, die beteekenis hebben, technisch onfeil baar. Op het randje af van bravour weet hij (door en door Fransclnnan) door een zekere reserve niet hieriu te verval len. Een aanslag heeft hij klaterend, ex pansief en zeer gemarkeerd. De rechter hand veelmalen fluwoelig schuchter van aanvoeling is 't bijwijlen alsof de vingertop pen van graniet zijn, en al weet hij uit den Pleyelvleugel een heel bijzondere kleur- mengeling en klankkleur te voorschijn te roepen, dan zijn cr soms momenten dat de middentonen toch wel eens wat hard van timbre klinken. Overigens de juiste kijk die Casadeus op de muziek heeft, zijn scheppend vermogen, de beheersching en de teere aanvoeling maken zijn praestatie tot iets bijzonders. Hij begon met „Con certo iialien" van Bach en wij waren onder de bekoring van den aanslag waar mede hij 'n constructief reflectieven Bach speelde. Hoor de eigenaardige vloeiing in zijn staccato en het merkwaardig martcl- lato van zijn gebonden spel. Dc praestatie in Beethoven's sonate op: 5V „Appassiona- ta" was eveneens belangrijk van omvang. Hier was hij de in zichzelf opgesloten kla vier virtuoos. Stoer en magistraal zijn aan voeling. Dc touche, grootmachtig en uit bundig. Zijn spel is karaktervol en van ovevmachtigen wil doorwrocht en do ex pansie vasthoudend, geen wijkon, geen aarzelen, noch technisch noch geestelijk. Zijn alvermogend kunnen, zijn innerlijke drang, dedon hem het laatste deel van de sonate in een wat al to verbluffend tempo nemen! Alaar laten wij den voor tref fclij ken pianist, die zooveel te genieten gaf, niet begluren of er ook soms iels te achterhalen mocht zijn! Dc „Papillens" van Schumann gaven meer getuigenis van fijngevoelige aanraking en genegenheid tot het medita tieve en lyrisch rhythmische schoonheid, Hoe geheel anders greep hij in de eerste ..Ballade op: 23" van Chopin zoo rijk aan athmpspherisehc verbeelding, stout en fier. AVeer heel anders en vèr uit het mooiste noemen wij zijn spel in Debuszy, vol van coloriet, licht en tinteling en sfeer. Zeld zaam was hier zijn kleurnicngeling van rechts en links. Hoor naar zijn vertolking van Spaan.sebe muziek ditmaal. „Cordöba" van Albeniz naar de geornamenteerde ro mantische charme en soepelheid en dan naar het overdadig virtuoos geschreven „Alborado del gruoioaa" van Ravel, een en al doordaverendo expansie, alles interes sant niet missend uitwerking op don toe hoorder. Er is bij dezen pianist niots on belangrijk, alles heeft voor hem waarde, ziet hij met bezieling aan omvat hij en her schept het tot iets moois en kunstzinnigs. Den geheelen avond was er een ovationeel applaus als spontane uiting van dank. Aan het eind van den avond stoog het enthou siasme ton top en na twee toegiftjes werd er noode gescheiden. Een succesvollen avond voor den Leiclschen Kunstkring. J. K. Hedenmorgen werd door B. en W. op het bureau van gemeentewerken aanbe steed heb leveren van rioolbuizen en riool- stukken van beton en gewapend beton (in 2 percelen). Er was ingeschreven als volgt: N.V. Betondak te Arkel: perc. ƒ3772, N.V. Duiker en Verruyts te. A'lphcn a. d. Rijn perc, 2 789, N.V. Enkhui/.er Beton- Mij. v.h. Last en Co. tc Enkhuizen, perc. 1 3790.40, N.V. Oosthoek en Zoon, den Haag. perc. 1 4003, N.V. Wernir.k's Be- ton-AI ij. Leiden, perc. 1 3583.60, perc. 2 S80.45, iu massa 4464.05, W. Splinter, Leiden, perc. 2 1017, F. P. Bos oil Zn., Alphen a.d. Rijn, perc. 1 3470, perc. 2 911.40, van Dijk Jr., Alphen a. d. Rijn, perc. 1 3560.60, perc. 2 760.49, N.V. Be ton-AI ij. de Peel te Douringe, perc. 1 cn 2 f 1352.20. N.V. v. Waning. Den Haag perc. 1 3514.20. perc. 2 787.54. De gunning is aangehouden. LEIOEN. Woensdag. Ontwikkelingsavond „de Han ze', „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Vrijdag, A!g. R.-K. Propagandaclub „Dr. Schaepman", Hotel „Den Burcht", S.15 uur. Avond-, nacht-, Zondagsdienst der apo theken, van M a andag 13 tot en met Zonda g 19 J a n. a.s., apotheek P. du Croix. Rapenburg 9, telef. 807. HILLEGOM. Een dak van een huis gestormd. Als op zoovele plaatsen heeft de. vree- selijke storm, die in den nacht van Zon dag op Maandag woedde, schade aange richt. Dakpannen afgewaaid is een ge woon verschijnsel, zij het dan, dat ditmaal kwistig gewerkt werd. Aan de Leidsche straat is hot ernstig geweest. Aan de Oost zijde staat oen tweetal burgerwoonhuizen het noordelijkste daarvan heeft het duch tig mceten ontgelden. Het pand is be woond door de dames van der Jagt. Het pand is ongeveer 2 jaar geleden nieuw ge bouwd en geen rcvolutiework. Mot een ruit werd het gansche dak afgerukt en viel aan don achterkant neer. Dc bewoners hebben een angstige paar uren doorleefd en het mag haast ecu wonder heeten, dat zij het neerstortende gevaarte niet op het lichaam hebben gekregen. Daarbij was brandgevaar niet uitgesloten: zoowel een haard als een kachel brandde iu het geteisterde perceel- Met zulk een wind was het niet uitgeslo ten, dat brand ontstond en waren dc ver woestingen niet te ovorzien geweest. Do brandweer was dan ook ondanks het hartje nacht was met den nieuwen op- perbrandmeester in een minimum van tijd ter plaatse, doch heeft gelukkig geen dienst behoeven te doen. Het gebouwen complex aan de noordzijde had het mede zwaar te verduren, daar de sterkto dezer huizen nog wel iets te wenschen overlaat: daar regende het rinkelende, afwaaiende dakpannen en overal zag men lichten 'branden, om te vluchten, indien er iets ernstigs gebeurde. Aanbesteding uitbreiding politiebureau. Aanbesteed is het verbouwen en ver- grooten van het politiebureau alhier. Aan tal inschrijvers 6. Uitslag als volgt: C. J, Janssen 6877, J. Seysener 6925, Nijman -—Rusman 7413, Philips, Haarlem, 7835, Gebrs. Botiiijl, Heemstede, 8445 en Buïjs, Heemstede, 8550. Do gunning volgt later. Waar geen plaatsnaam vermeld staat, wo nen- de aannemers te Hillegom. Op de ge- meentebegrooting werd 8000 uitgetrok ken. OUDE-WETERING. De storm. Door de storm van Zon dagavond is op verschillende plaatsen schade aangericht. Enkele sehoorstoenen worden beschadigd, zooals o.a. bij den heer H. Los, terwijl talrijke schuttingen het moesten begeven. Aan hot telefoonnet werd weinig ernstige schado toegebracht, hoewel enkele palen op het vallen ston den. OEGSTGEEST. Gift van H. M. tie Koningin. In den ochtend-kerkdienst deelde ds. G. Henne- man mede, dat van H. M. de Koningin een gift is ingekomen voor de tweede Ned. Herv. Kerk, als bewijs van H. M.'s be langstelling in dezen kerkbouw. RIJNSBURG. De historie van Rijnsburg. Mevr. AI. L. H. EerdbeekClaasen uit Katwijk aan den Rijn zal etyi lezing houden over de historic van Rijnsburg met lichtbeelden. Do lezing zal gehouden worden in de nieu we zaal aan de Brouwerstraat. En wel in twee de el en. Het eerste deel zal behandeld worden 20 Jan.; het tweede gedeelte 27 Januari, telkens te 7 uur precies. 400 kaar ten, welke persoonlijk zijn, worden hier voor uitgereikt. ROELOFARENDSVEEN. De storm. Ook hier heeft de storm van Zondag op Alaandag op verschillende plaatsen schade aangericht. Een tweetal telefoonpalen zijn omgevallen, zoodat het telefoonverkeer eenigen tijd stagnatie had. Bij enkele tuinders zijn er ruiten stukge- waaid4 Gelukkig zijn cr echter geen ern stige gevolgen te betreuren. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. Dc raad dezer ge meente vergadert op Vrijdag 17 Jan. a.s., des namiddags te 8 uur. 1. Ingekomen stuk ken. 2. Verzoek van den heer J. C. Tro- weijn inzake waterleidingtarief. 3. Be schikking op een verzoek om adhaesie aan een adres classificatie van gemeenten. 4. Wijziging van de verordening houdende bepalingen omtrent liet leveren van gas aan de inwoners door de gemeente Voor schoten. 5. Subsidie Groene Kruis. 6. Id. Burgerwacht. 7. Wijziging Algemeens Po litieverordening. 8. Id. polisovereenkomst betreffende verzekering politiebeambten tegen ongevallen. 9. Aangaan geldlccning. 10. Besluiten comptabiliteit. 10. Vaste aan stelling van H. Brinks als werkman bij liet cleciriciteitsbedrijf. 12. Vaststelling diverse pensioengrondslagen-

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2