21ste -Jaargang DINSDAG 14 JANUARI 1930 No. 6382 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND KERKNIEUWS SPORT ZONDAGSBLAD LUCHTVAART 2)e (Sou/fco/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal .Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van heb tarief Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen V Openbaar fatsoen. In de jongste jaarvergadering van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft een der hoofdbestuurders, die heer Posthumus, zich aldus uitgelaten: „Ik wil indit verband eenige namen noemen. Eenerzijds Ed. Polak en Ketelaar, anderzijds Colijn en jhr. de Geer. De eer ste twee menschen, die democratisch wil len, de andere twee politiek gedegene reerden, die jaar op jaar 'met begroo tingen komen, welker opzettelijke vervalsching zich gemakkelijker laat denken dan bewijzen". „De Tijd" teekent hierbij aan:' Ook zonder de onderstreeping, welke wij aanbrachten, zou den lezer de schan delijke zinspeling zijn opgevallen, welke in de gespatieerde uitdrukkingen ligt vervat. Kennen de propagandisten van den Onder wijzersbond, die „de verplichte, absoluut neutrale staatsschool" in zijn program schrijft, en geen andere wil erkend zien, dan geen openbaar fatsoen meer! Openbaar fatsoen dat wordt veel te veel veronachtzaamd! En, als ge vraagt, hoe dab komt, dan, meenen we, dat we hierop moeten ant woorden: omdat het fatsoen in het alge meen ook heb fatsoen in het niet-open- baar leven bij velen niet meer echt is. O, jawel, de etiquette, de uifcerfijke- vormleer wordt wel onderhouden. En dat is uitstekend; we. houden niet van degenen, die de uiterlijke beleefdheid als van nul en geener waarde beschouwen. Maar die uiterlijke beleefdheid wordt bij velen niet gedragen door de oprechtheid van bedoe ling, door, den eérbie-d voor' den even- mensch. En dan dan vallen dezulken ook heel gauw uit hun rol; zij zijn in hun beleefdheid ben slotte niet veel meer dan mechanische poppen, dan clowns; 't zijn, wat de volksmond noemt: „kwasten", die aldoor maar strijken, omdat ze nu een maal, tot niet anders in staat zijn In het feit, dat het' fatsoen bij velen louter-uit'erlijk is, daaruit moet o.i. wor den verklaard, dat het tegen geen stootje kan en het maar al te gauw in het open bare leven wordt verforen! De Burgemeester van Leiden heeft gis teren in een frissche Nieuwsjaarsrede ook gewezenop de wenschelijkkeid van een goede toon in de Raadsvergaderingen zonder dat hij daarbij ernstige critiek had op den geest, die feitelijk in den Leid- schen Raad in het verleden heeft ge- heerscht. Wij onderstreepen den wensch van den voorzitter: Moge in den Leidschen Raad het openbare fatsoen de beraadslagingen en handelingen van den geheelen Raad blijven richten! Maar dan ook openbaar fatsoen, dat ec h t is geboren uit oprechte bedoeling, uit waarachtigen eerbied voor eikaars eerlijke overtuiging en voor wederzijdsche rechten Zoo behoort inderdaad te zijn de geest in een vertegenwoordigend lichaam, wiens leden zijn fatsoenlijke inderdaad fatsoenlijke menschen! DE HAAGSCHE CONFERENTIE NAAR HET EINDE DER BESPREKINGEN. Men verwacht nog deze week het einde der besprekingen ter Ha-agsche Conferen tie. De gedelegeerden verliezen hun geduld. Over de Oost-Europeesche herstellingen wordt heelemaal niet meer gesproken. Het is net of de daarbij belanghebbenden er niet eens zijn. Het ligt trouwens voor de hand, want een oplossing lijkt toch niet te vinden, ten minste tusschen de Roemenen en Hon garen niet. Met de besprekingen tusschen Franschen en Duitschers gaat het wat beter, daar schiet men tenminste iets op, al gaat net langzaam.- Omtrent het moratorium is overeenstem ming verkregen. Wat den betalingstermijn betreft, neemt het Duitsche rijk aan, op den 15den der maand in deviezen te betalen, zulks in ver band met het feit, dat de stortingen van de Reichsbank den laatsten van de maand binnenkomen. Ook deze kwestie is dus ge regeld. Wat het negatief pandrecht betreft, heeft Engeland de daaromtrent voorgestel de formule niet volgehouden, zoodat ook hieromtrent overeenstemming is bereikt. Wat de tarieven van de Duitsche spoor wegen betreft, waaromtrent Duitschland vrijheid van regeling verlangde, dit punt zal niet in de overeenkomst worden vast gelegd, maar er zal een uitwisseling van nota's over plaats hebben. Ook is men het eens geworden over den tekst, welke was voorgesteld over het speciale depot van Duitschland. Over de kwestie van de mobilisatie van de schuld zullen Chéron en Moldenhauer morgen besprekingen houden. Men kan aannemen, dat deze zaak Woensdag in orde zal komen. De Internationale Bank. Gistermorgen is in de eerste Commissie van de crediteur-stalen een belangrijke beslissing genomen. De commissie vergaderde onder voorzit terschap van den heer Ja-spar en behandel de het door de experts opgestelde trust overeenkomst betreffende de Internatio nale Bank. Na eenige gedachtenwisseling werd met enkele kleine wijzigingen deze trust-over eenkomst goedgekeurd. Een incident met Schacht. De eerste zitting der commissie van deskundigen voor de bank voor inlernatio. nale betalingen, die gistermiddag onder voorzitterschap van den heer Reynolds, president van de First National Bank, werd_ gehouden meldt een H. N.-bericht, nog, is slechts van korten duur geweest. Er deed zich n.l. een onverwacht inci dent voor. Dr. Schacht heeft n.l. aan Rey- nolds en Traylor, die de Amerikaanscne bankgroep vertegenwoordiger, welke het Amerikaansche gedeelte in het kapitaal der bank zal verschaffen, een schrijven ge richt, waarin hij meedeelt, dat het twijfel achtig is, of de Duitsche Rijksbank wel zal kunnen deelnemen en 't bestuur der Rijks bank zijn houding daaromtrent nog niet heeft bepaald, doch binnenkort een beslis sing zal nemen. Nadiat dit schrijven voorgelezen was, werd de zitting geschorst. Om 7 uur gisteravond kwam men weder bijeen om de heele situatie te bespreken en men was eenstemmig van meening, dat men geen enkel politiek ingrijpen van de zijde van dr. Schacht kon dulden in de kwesties waarover men practisch tot over eenstemming was gekomen. RUSLAND NIEUWE EXECUTIES IN DE SOVJET-UNIE. De bladen maken melding van dertien terechtstellingen en tien doodvonnissen in verband met de vérscherpte campagne tegen de anti-Sovjet-elementen. In de stad Berditsjef zijn dertien per sonen ter dood gebracht, die beschuldigd waren van een contra-revolutionaire sa menzwering. Zes Koelaki in het dorp Salonki in het Beneden-Wolga-gebied zijn ter dood ver oordeeld, onder beschuldiging dat zij de leiding hadden van een terroristische ac tie, tijdens welke verscheidene communis ten werden vermoord. Tevens werden te Dnjepropjetrofsk vier gewezen Wit-gardisten ter dood veroor deeld. Men had hun ben laste gelegd, dab zij tijdens den burgeroorlog beulen waren geweest in het witte leger, en dat zij toen 150 roode soldaten hadden terechtgesteld. BRITSCH-INDIE BOEREN-VERZET IN BR.-INDIE. Vallabhai Patel, die het vorige jaar in Bardoii do campagne van civiele ongehoor zaamheid leidde, houdt thans redevoerin gen voor de landbouwers in de streek van Matar Mamedabad. Hij betoogt daarbij, dat de landbouwers in de afgeloopen drie jaren veel verliezen hebben geleden door nabuurrampen en raadt hun aan geen grondbelasting te betalen, zoolang de re geering geen beslissing zal hebben geno men aangaande verlangens die de boeren aan de regeering hebben kenbaar gemaakt. Hij verklaarde verder, dat de boeren moe ten strijden voor wijziging van het regee- ringssysteem, dat oorzaak is van a-1 hun ongerief. BENOEMINGEN. Bisdom Haarlem. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Limmen den weleerw. heer P. de Wolf, Rector van St. Joannes de Deo te Haarlem. VOETBAL. NED. STUDENTEN VOETBALBOND. Het bestuur van den Nederlandschen Studenten Voetbalbond is als volgt samen gesteld: W. Stomps, voorzitter; J. M. Böe- seken, secretaris-penningmeester; Dr. D. J. van Prooije, Dr. J. Thomée en Mr. J. H. Welcker. De administratie wordt gevoerd door den secretaris-penningmeester van den K. N. V. B. Het programma luidt: 22 Januari: LeidenRotterdam; Wa gen ingenDelftUtrechtAmsterdam. 12 Februari: UtrechtWageningen; DelftRotterdam; LeidenAmsterdam. 5 Maart: Rotterdam—UtrcohtWage ningenAmsterdam. 26 Maart: AmsterdamRotterdam; UtrechtDelft; WageningenLeiden. 9 April: Amsterdam—Delft; Rotterdam Wageningen; LeidenUtrecht. „Sprtkr." DIOC. HAARL. BOND. D. O. S. I—Onze Gezellen II 4—3. Onder groote belangstelling, trapt D. O. S. af en zij zitten al direct voor het O. G.» doel, doch backs en keeper keeren allo ge vaar. Het spel golït-dan eenigen tijd'heen en weer, doch als O. G. plotseling door breekt nemen ze met een mooi schot de leiding (0i). D. O. S., hierdoor niet ont moedigd, valt voortdurend aan en het is te zien, da,t de gelijkmaker spoedig zal ko men. Als van Zanten eens flink ingooit, belandt de bal bij den linksbuiten, die ineens inschiet waardoor de stand gelijk is (11). Wel volgen van beide zijden vele aanvallen, doch als het rust is, is er nog geen verandering. Als dan weder is afgetrapt zit D. O. S. direct weer voor het O. G.-doel, dat won derlijk aan doorboring ontsnapt. Als de linksbuiten weder een ver schot lost, verr dwijnt de bal in het O. G.-doel, waardoor D. O. S. de leiding heeft (2l). De O. G.- menschen geven zich nog lang niet gewon nen, en bij een. snellen aanval weten ze den gelijkmaker te foroeeren (22). Doch dan is D. O. S. weer aan het woord en bij een goed genomen corner belandt de bal bij Bosman, die keihard inschiet (3—2). Dezelfde speler maakt even later met een vliegend schot 4—2. Bij een O. G.-aanval maakt een der backs penalty, welke in een doelpunt wordt omgezet (43). Nog eens valt D. O. S. fanatiek aan, doch scheids rechter Heuzen kondigt einde aan en D. O. S. heeft thans de puntjes eens thui6 gehouden. D. O. S. II heeft ook aan oze verwach ting voldaan, en bracht zoowaar één puntje mee na-ar huis van het Lisse-terrein. Vol houden D, O. S. II. De kans om kampioen te worden, is er nog. Voctbalvereeriiging „St. Bernardus". Zondag speelde het tweede elftal van V. V. B. een thuiswedstrijd tegen V. V. L. 2 uit Voorsohoten. Nadat te circa 12 uur met het spel werd begonnen, bleek al spoe dig, dat V. V. L. het sterkste was, zoodat zij voor den rust den V. V. B.-keepor tot tweemaal toe wisten te paseeren (02). Na de rust konden beide partijen het niet tot een doelpunt brengen. Hoewel V. V. L. geregeld het doel van V. V. B. bestormde, wist de keeper nu den bal telkens te keeren, zoodat het einde kwam met een nederlaag voor V. V. B. met 02. Het eerste elftal speelde een uitwed strijd tegeu „Wilhelmus" 2 te Voorburg. Men kwam met een gelijk spel (33) thuis. De eerste elftallers weten zich goed van hun taak te kwijten en door goed samen spel, mooie wedstrijden te leveren, hetgeen bij het tweede elftal zeker nog al wat te wenschen overlaat. De Junioren, die een vriendschappelij- ken wedstrijd hebben gespeeld tegen de junioren van O. V. V. te Oegstgeest, kwa men ook met een nederlaag van 4—2 huis waarts. Lisse II Jun.—Leiden Jun. 0—2. Lisse wint dèn toss. Leiden trapt af" en eenigen tijd gaat het spel op en neer. Lisse, met den sterken wind in den rug, maakt het de achterhoede van Leiden nogal eeps lastig. Bij een hunner aanval len maakt een Leiden-back hands in het beruchte gebied. De penalty, keihard in geschoten, stopte keeper Varkenvisser schitterend over de lat. De daarop volgen de corner levert niets op. Rust gaat in met blanken stand. Na de rust komt Leiden geweldig op zetten, doch de Lisse-keeper rammelt al les uit z'n dool. Als Ohr. Verplancke den bal krijgt toegespeeld, geeft hij hem even wel toch het nakijken (01). Lisse zet er alles op voor den gelijkmaker. De achter hoede van Leiden retourneert alles. Dan is het weer de beurt aan Leiden. Bij een doelworsteling op het Lisse-doel, doelpunt P. de Kier onhoudbaar (02). Met dezen uitslag komt het einde. BILJARTEN. LEIDSCHE BILJARTBOND. De competitie. De uitslag van den wedstrijd Klein RustoordA. D. O. I voor de le klasse L. B. B. luidt: R. A. A. Bijleveld (A.D.O.) 26 11 7 2.36 J. v. d. Hulst (Kl.R.) 200 11 44 18.18 A. v. Rijsdam 187 31 17 6.03 Jac. J. v. d. Meer 200 31 33 6.45 101 31 14 3.25 200 31 40 6.45 L. Slootjes G. Rietbroek Jac. Blom res. 91 35 19 2.60 P. van Ruiten 200 35 21 5.71 Klein Rustoord 4 gew. partijen, A. D. O. o idem. De uitslag van den wedstrijd A. D. O. IKI. Rustoord voor de le klasse L. B. B. luiert: J. v. d. Hulst (KI. R.) 200 16 47 12.50 R.A. A. Bijleveld (A.D.O.) 81 15 22 5.40 Jac. J. v. d. Meer 200 27 26 7.40 A. v. Rijsdam 73 26 16 2.80 G. Rietbroek 200 35 30 5.71 L. Slootjes 83 34 12 2.44 P. van Ruiten 200 39 20 .5.12 G. Zoutman 140 38 15 3.6S KI. Rustoord 4 gew. partijen, A. D. O. 0 idem. Totaal: KI. Rustoord 8 idem, A. D. O. 0 idem. De uitslag van den wedstrijd Poort van Cleef ID. O. S. I voor de le klasse L. B. B.luidt: J. C. v. d. Berg (D.O.S.) 200 22 41 9.09 B. de Roo (P. v. Cl.) 102 21 21 4.85 A. Verstraaten 147 36 26 4.08 B. Tegelaar 200 36 23 5.55 Th. Roest 188 34 30 5.52 G. M. Tegelaar 200 34 33 5.88 H. Slewe 200 42 14 4.76 J. Siera 179 41 27 4.36 P. v. Cleef 2 gew. partijen, D. O. S. 2 idem. Totaal: P. v. Cleef.4 idem, D. O. S. 4 idem. De uitslag van den wedstrijd D. O. S. II Aurora I voor de 2e klasse L. B. B. luidt: B. Lammers (Aurora) 112 18 14 2.33 R. Vos (D.O.S. II) 150 48 14 3.02 W. Pijpers 97 52 7 1.86 C. Hendriks 150 52 14 2.88 J. v. d. Wijngaard 100 39 17 2.56 A. J. Offenberg 150 39 21 3.84 J. Lucie 148' 64 13 2.31 N. Everts - 150 64 16 2.34 D. O. S. 4 gew. partijen, Aurora 2 idom. De uitslag van den wedstrijd Excelsior II—Hollandia I - voor de 2o klasse L. B. B. luidt: Th. Duivenvoorden (Exc.) 73 39 12 1.87 P. M. v. d. Berg (Holl.) 125 40 15 3.12 B. Duivenvoorden 125 29 14 4.31 B. v. Beelen 99 29 15 3.41 W. van Gerven 125 41 10 3.04 W. Haasnoot 110 41 14 2.68 J. Duivenvoorden 125 61 15 2.04 D. Klein 105 61 7 1.72 Excelsior: 3 gew. partijen, Hollandia 1 idem. Door een vergissing van Hollandia zijn er 125 inplaats van 150 caramboles gespeeld. De partijen blijven echter geldig. De uitslag van den wedstrijd Hollandia D. O. S. III voor de 3e klasse L. B. B. luidt: H. 'Rietbergen (D.O.S.) 100 34 20 2.94 L. Guyt (Holl.) 98 33 9 2.96 A. v. d. Lelie, res. 49 50 7 0.98 A. Aanhane 100 50 14 2. J. v. d. Water res. W. de Lange L. Vinkestein 100 41 14 2.43 F. Fünke Kopper 56 40 6 1.40 D. O. S. 3 gew. partijen, Hollandia 1 idem. Totaal: D. O. S. 7 idem, Hollandia 1 idem. Weekabonné's worden er aan herinnerd, dat vanaf heden het abonnement op het Zondagsblad over het 1e kwartaal ad 50 ent. moet worden betaald. DE ADMINISTRATIE. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het einde der Haagsche besprekingen in 't zicht? Een schermutseling met dr. Schacht. Boerenverzet in Britsch-lndië? Nadere stormberjehten uit Engeland. (Buiten!. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. De oprichting van een Katholiek Jeugd- bureau te Amsterdam. Z, D.'H. Mgr. Aengonent over het werk der St, Joseph- gezellenver. (2de blad). Premie-tarief Ziekteverzekering. (2de blad). Nadere berichten over den storm van Zondagnacht. (Gem. Berichten, 2de blad). ZOETERWOUDE. VELDWACHTER A. L. DEEGENAAEn. Morgen herdenkt de heer A. L. Deege naars, gemeente-veldwachter te Zoeterwou- de den dag, dat hij 25 jaar als zoodanig in dienst is. Vliegtuig door den storm gegrepen. Zondagmiddag zou, naar uit Hamburg wordt gemeld, de vlieger en valscherm springer Jonas met een pas gereedgeko men vliegtuig van de Baumerfabriekteu voor een proefvlucht opstijgen. Het toestel was nog geen 20 M. hoog toen het door een windvlaag gepakt en tegen den grond gesmakt werd. Het was den vlieger wegens de geringe hoogte niet mogelijk, het vliegtuig weer in zijn macht te krijgen. Toeschouwers snelden te hulp, doch de vlieger had zulke ernstige verwondingen opgeloopen, dat hij spoedig na zijn opne ming in het ziekenhuis stierf. Het vliegtuig is totaal verpletterd.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1