uidéilslag NED. OOST-ÏND1E SPORT LUCHTVAART Agenda UIT DE OMGEVING MAANDAG 13 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 DENEMARKEN DOODSTRAF AFGESCHAFT. Het Deensche Folketing heeft het voor stel tot afschaffing van <lc doodstraf aan genomen met 90 togen 45 stemmen. Voor stemden de regeeringspartijen en vele lo den der oppositie, zoodat verwacht wordt, dat ook de Eerste Kamer het voorstel aanneemt. ITALIË Huwelijksreis van Prins Umberto en Prinses Marie-José. De Italiaansehe kroonprins en zijn ccht- genoote vertrokken Zaterdag voor do huwe lijksreis, waarschijnlijk naar San Rossori nabij Pisa, waar zij cenigen tijd zullen verblijven. Vermoedelijk zullen zij incogni to een bezoek brengen aan Florence, voor dat de kroonprins zijn officieelen intocht zal maken te Turijn, waar hij op 1 Febr. zijn militaire functies moet h«vatten. POLEN Drie millioen analphabeten? Naar de Gazetta Warszawska meldt, zijn er op het oogenblik in Polen nog drio millioen analphabeten. Dit zijn ongeveer 25 pet. van alle inwoners van Polen boven tien jaar. In de westelijke provincies be draagt het aantal analphabeten slechts 2 pet. doch in het Oosten strijgt dit aantal op sommige plaatsen tot 75 pet. AMERIKA 30 millioen „natten" willen demonstreeren. Feller dan ooit woedt in de Vereenigde Staten de strijd tusschen „Drogen" en „Natten". Ten einde aan hun eischen tot verzack- 1ing der drankwet kracht bij te zetten, zijn laatstgenoemden thans voornemens een op- marsch te organiseeren van niet minder dan 30 millioen hunner medestanders, die, zoo verklaren zij, „zullen demonstreeren v. de heilige zaak der persoonlijke vrijheid". Een commissie is gevormd, die alle ver- ekchtc maatregelen zal treffen en aan wier hoofd generaal Edwards staat, die tij dens den wereldoorlog commandant der zg. „Yankee-Divisie" was. Edwards en zijn aanhangers zijn van meeniug, dat de toe stand reeds veel verbeterd zou zijn, indien dranken met een matig alcoholgehalte werden locgelaten en zij wijzen er op, dat de handhaving der prohibitie-bepalingen den staat thans 60 millioen dollars per jaar kost. Vooral te Boston, Trenton en Philadel phia e.a. zal alles worden gedaan, ten ein de demonslratiemarsch tot een overweldi gend succes te doen worden, daar deze ste den door Edwards c.s. als voqrvochtsters voor de vrijheidsgedachte worden be schouwd. New-York en Chicago worden in de lijstvan uitverkoren steden niet ge noemd, maar inmiddels hebben reeds de voorzitters der plaatselijke commissies van New-York en Chicago een communique ge publiceerd, waarin zij meodeelen, dat hun •hart op de rechte plaats zit en dat zij en hun aanhangers zich met slaande trom en vliegende vaandels in de gelederen der de monstranten zullen scharen, als het oogen blik voor den opmarsch aangebroken zal zijn. DE INDISCHE REGEERING EN DE PARTIJ NASI0NAL INDONESIA. Aneta seint uit Batavia: De bladen in West-Ja va aahben de Re- geeringsverklariag niet krachtig genoeg en laken den vorm van pleidooi, waarin deze verklaring is gesteld. Het Soer. Han delsblad bevestigt volkomen dat de regee- riug in staat was motieven aan te voeren voor de krachtige suppressiemaatregelen, noodig in het. belang van openbare rust en veiligheid. Do Nwc Soer. Ct. De verkla ring getuigt van rustige kracht en van oen vooruitziend liberalen geest ten be hoeve van de ontwikkeling van de natio nale beweging. De Locomotief acht de ver klaring alleszins overtuigend en afdoende. Het blad ontkent, dat er ooit eenige onge rustheid heeft beBtaan, terwijl aan gesug gereerde verontrusting in nationale krin gen alle grond ontnomen wordt, doordat vaststaat, dat het beginsel der Regeering ongewijzigd bleef. Dc Doli Courant roemt de verklaring als systematisch, bondig, lo gisch en juist. De Sumatra Post ziet in de verklaring de uiting van een bewind, dat zich bewust is van eigen kracht, zonder zich van den zelf gekozen weg te laten af brengen door druk van rechts of luiks. Dc Indische Courant noemt de Regee- ringsverklaring oen kordaat programma van een krachtig bestuurder. De Locomotief bevat een hoofdartikel onder den titel „Censuur", naar aanleiding van de vele onjuiste berichten in den laatsten tijd en merkt daarin op, dat de wijze waarop sommige dagbladen over de jongste maatregelen van do Regeering heb ben bericht (helaas, ook enkele Europee- sche bladen) getoond heeft, dat de ovor- iheid zal moeten bereiken wat door zelf correctie van de betrokkenen niet te be reiken schijnt, namelijk dat de ingezetenen gevrijwaard worden tegen valsch nieuwi. Men moge den juisten vorm daarvoor spoe dig vinden. KORFBAL. De uitslagen. Westelijke afdeeling. Eerste klasse N. H. D.D.V.D.T.Y. 11; HerculesSwift 23. Eerste klasse Z. H. Velox—Vitesse 3—3; Ons Eibernest—H.S. V. 0—2. Derde klasse F. Vitesse II—Emma 0—6; H.S.V. II—JSel- licha 20. Oostelijke afdeeling. Eerste klasse A. Z.K.C.E.K.C.A. 'lHellasNovioma- gum 3—1. Eerste klasse B. A.K.C.Naiis 1—3. Velox—Vitesse 3—3. Velox telt één invalster, Vitesse mist mej. Molt en Kaiser, maar heeft Ploos van Ainstel in de gelederen. Na een korte wei feling in het begin, neemt Vitesse, on danks tegenwind en meer dan forsch, zelfs vaak ruw spol der tegenpartij, het spel in handen. Vele gevaarlijke aanvallen worden op den Velox-korf ondernomen, maar het zit den Leidenaars bij het schieten nier mee. Dc Velox-aanval, die belangrijk min der te doen Beeft, is eenigo malen gevaar lijk met geforceerde schoten. Maar hei eer ste schot komt. dan toch bij Vitesse als Uit- tenbroek vlak onder den korf snel inschiet (01). Spoedig is Vitesse echter baar voor sprong weer kwijt. Een Velox-speelster werpt met één hand den bal door den mand (11). Vitesse blijft sterker en voor het einde der eerste helft geeft J. ter Poorten den bezoekers wedrom de leiding (1-2). De twoede helft begint met hardnekkige aanvallen van Vitesse, maar het volgende doelpunt is weer voor Velox als plotse ling, weer door dameshandon de Vitesse- korf wordt doorboord (22). Weer 13 Vi tesse voor het doel gevaarlijker dan de thuisclub, wat een goed schob van Van Beeck (23) aantoont. Maar met een schot van den lijn brengt Molenaar dc partijen op gelijken voet (3—3). En niet dien stand wordt ook het einde aangekondigd. ATHLETIEK. Zuid-Hollandsche Athletiekbond. Te Scheveningen is Zaterdagmiddag de 14c jaarlijksche algemeene vergadering van den Zuid-Hollandschen Athletick Bond gehouden. Dc vergadering werd geleid door den heer W. A. Deenen, die eenigo woorden van herinnering wijdde aan de twee leden welke in den loop van dit jaar aan den Z. H. A. B. en aan de Nederland- sche athlctiek door den dood ontvallen zijn, en wel het lid van dc Teohnische Com missie den heer A. J. Bronkhorsb en den lieer v. d. Heuvel. Vervolgens wees de heer Deenen er op, dat na de te hoog op gevoerde spanning bij de Olympische Spe len eene ontspanning is gevolgd, welke zich helaas heeft geuit in eene ontevreden stemming en in afbrekende criliek op het in de K. N. A. U. gevoerde beleid. Het jaarverslag van den secretaris-pen ningmeester den heer J. B. Wesseling werd na een enkele bespreking goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing deelde de heer Deenen mede, dat hij, ingevolge een reeds meer dan een jaar geleden genomen be sluit uit het bestuur van dc K. N. A. "CT. treedt, maar het is niet zijn voornemen om zijn functie in den Z. H. A. B. prijs te geven. Deze mededeeling ontlokte aan de vergadering een luid applaus en vormde voor den secretaris van de K. N. A. U„ den heer Hardeman, aanleiding om den Z. H. A. B. met dit besluit geluk te wen- schen. Hij greep deze gelegenheid tevens aan om nu hij zelf ook de K. N. A. U. als bestuurslid gaat verlaten met een woord van dank voor het genoten ver trouwen, afscheid van de vergadering te nemen. Nadat de stembiljetten waren uit gereikt werd de vergadering van half ze ven tot 8 uur geschorst. Na de hervatting deed de voorzitter mededeeling van den uitslag van de stem ming. Er waren uitgebracht. 60 geldige stem- Herkozen werden de heeren v. d. Lee met 59 stemmen, Clooster 59. v. d. Kolk 59, C. Last- 58 en Rauws 52, terwijl als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren C. Basant en Ph. v. d. Lof resp. met 50 en 40 stemmen (do heer Jansen verkreeg 29 stemmen). De voorzitter, de heer Deenen en de heer Wesseling, socretaris, werden bij acclamatie herkozen. De heeren H. F. M. Hartog en J. v. Leeuwen hadden zich niet herkiesbaar gesteld. Bij de verkiezing van do technische com missie (de heer H. Hartog had zich niet meer herkiesbaar gesteld) werden 61 gel dige stommen uitgebracht. Horkozen werden de heeren Buff mot 60 en v. d. Lee 59 stemmen. Herstemming moest plaats hebben tusscjien mevr. Dieben Koning, af- tredond, en dc heor Koopmans, die resp. 21 en 30 stemmen verkregen. Gekozen werd dc heer Koopmans met 33 van de 60 stemmen. Mevr. Dioben Koning verkreeg ditmaal 27 stemmon. •Op verzoek van den Lcidsche Athletiok- kring had bespreking plaats van: de da- meskampioonschappen van Nederland op 1 September 1929 te Leidon. De gang van zaken bij die kampioenschappen heeft heel veel stof doen opwaaien en belang rijke kwesties in de K. N. A. U. vinden haar oorsprong in dien gang van zaken. In tegenstelling met de verwachting was dezo aangelegenheid direct van de baan. De voorzitter deelde nl. mede, dat af doende maatregelen waren genomen om organisatorische fouten a.l6 begaan wareD INGEZONDEN MEDEDEELING (Wasch de aangedane plVatsen met warm I waler en Purolzo^jp: dfcog dan voor- I luchtig M en doe er\pt PSrol op. Herhaal I dit olken dag, 200 f&ig/het noodig isj tc voorkomen. En daarmede nam de afge vaardigde van Leiden genoegen. Het voorstel van de vereeniging Pro Patria (Rotterdam) om do bestaande leef tijdsgrens voor juniores nl. 16 jaar te wij zigen in „tot en met 17 jaar" werd aange nomen 11a geamendeord te zijn met dezo toevoeging, dat indien een junior heeft deelgenomen aan een wedstrijd voor se niors, hij ook meteen junior af is. Bij de bespreking officieel orgaan stelde de vergadering zich op het standpunt, dat do Z. II. A. B. het orgaan van de K. N. A. U. heeft op to nemen en deze kwestie dus beter op haar plaats is op de vergadering van de K. N. A. U. SCHAKEN. Om het kampioenschap van Leiden. Sedert de vorige opgave zijn in dezen wedstrijd dc volgende partijen uitgespeeld: Groep A: mr. C. J. Goudsmit wint van J. Tjalsma, M. Bloem wint van dr. C. H. Hins. Do partijen A. G; de Blécourri— ir. J. J. G. van Hoek on dr. J. F. Sirks A. J. Schilt werden remise. Groep B: W. H. Bosscha wint van B. J. Wittenberg, van N. J. v. d. Eist en van S. P. Ouwerkerk, W. Demmendal wint van G. Schoppen, N. J. v. d. Eist wint van M. M. Segaar. De stand. In groep A moest de heer W. H. v. d. Nat zich wegens verblijf buiten de stad terugtrokken. De beide door hem gespeelde partijen, één gewonnen van Tjalsma, één verloren van mr. Goudsm't, zijn vervallen. De stand is nu do volgende: dr. Hins 1 uit 5 X» Tjalsma 1/2 uit 4, Boot 4 1/2 uit 5 X, mr. Goudsmit l 1/2 uit 2 X» W' Bruin 1 1/2 uit 3, ir. van Hoek 4 1/5 uit 5 X, Schilt 1/2 uit 2 XX, Bloem 2 1/2 uit 4, De Blécourt 1 uit 3 X, dr. Sirks 1/2 uit 3 X- In groep B: Segaar 2 1/2 uit 6, Brag- gaar 1 uit 5, T. de Bruyn 1 uit 2 X, G. Bosscha 7 uit 8, Demmendal 6 uit 7, Ouwer kerk 1/2 uit 5, Wittenberg l uit 4, van der Eist 3 uit 6 X, W. H. Bosscha 6 uit 9 (af gespeeld), Schoppen 1 uit 6. X bctoekent afgebroken partij. WIELRENNEN, Leidsche Ren- en Toerist-Vereen. Swift. Gistermorgen zou de 5 K.M.-wedstrijd in series worden gereden op de hometrai ners in het clublokaal van den heer v. Vel- zen.Door pech aan een der rollen is er echter een 3 K.M.-wedstrijd van gemaakt en moesten de renners tweemaal starten. De tijden die gemaakt zijn van elke 3K.M. luiden: W. Graafmans 2 m. 28.6, en 2 m. 17.8 s.; G. v. Parijs 2 m. 32.4 s. en 2 m. 47.4 s.; Th. Wurzer 2 m. 47.4 en 2 m. 23.6 s.; in totaal van eerstgenoemde 4 ra. 46.4 s.; G. Parijs 5 m. 19.8 s.; Th. Wurzer 5 min. 11 sec. De zelfde wedstrijden gereden door J. Riethoven gaven tot uitslag 2 m. en 4/5 s. en 2 m. 29.6 s. in totaal 5 m. 8.4 s.; A. v. Egmond 2 m. 31.4 s. en 2 m. 45 s., totaal 5 in. 16.4 s.; J. Verschoor 2 m. 26.6 s. en 2 m. 41.4 s., totaal 5 m. 8 s. Hierna reed K. Paats nog de 1 K.M. tijd 33.4 sec. Als vaste winners, die zullen deelnemen aan het kampioenschap van Z.-Holland, a,s. Zondag tc verrijden in den Haag, zijn gekozen voor -den korten afstand W. Graafmans, Th. Wurzer, G. v. Parijs, J. Verschoor en J. L. Groene wegen. Voor den langen afstand W. Graafmans, Th. Wurzer J. Verschoor, J. Riethoven en J. L. Groene- wegen. Als reserve is aangewezen A. v. Eg- mond en J. P. Riethoven. Morgenavond zal dc recordrit over 1 K.M. om den Vollenhovenbeker worden gereden. DE P. H. A. E. N. THUIS. De aankomst op Schiphol. Toen wij Zaterdagmiddag op .Schiphol arriveerden, aldus schrijft de ,,Msb.", kwam juist het heuglijk bericht binnen, dat het zesde retourvliegtuig, dc P.H.A.E.N. welko des ochtends to half tien te Boedapest was gestart voor het laarstc iraject van de thuisreis om 14.30 uur Duitschen tijd te Hallc bij Leipzig was geland, teneinde den benzinc-voorraad aan te vullen. En na oen oponthoud van precies 37 minuten steeg de P.H.A.E.N. weer op en sloeg de dappere bemanning de piloten Soer en Wiersma en de mecanicien Naber dc richting naar hiiis in. „Onvoorziene omstandigheden natuur- 1 lijk voorbehouden, is het vrijwel zeker, dat nu wij dit „houvast" hebben, het vliegtuig tusschen 5 en 6 uur op Schiphol landen zal" merkte de heer Thomson, chef der hoofd stedelijke luchthaven van de K.L.M. op. Do P.H.-A.E.N. zal er dan bij elkaar vier re tourvluchten hebben opzitten, voegde hij er met gepaste trots aan toe. Waarna wij met behulp van den assi stenthavenmeester ons geheugen opfrisch- ten, zoodat wij konden aanteekenen, dat het vliegtuig op 11 October 1928 met Smtr- riof en Aler do eerste vlucht naar Indië aanvaardde, terwijl voor de tweede Indi sche reis op 11 December d.a.v. van Schip hol werd gestart. Pilcten waren toen Dui- melaar en Frijns. Na een rustperiode van bijna 9 maanden was het weer piloot Frijns die met Soer op 3 October van het vorig jaar de derde retourvlucht Schipkol-Bata- via aanving; ook deze verliep naar wensch, waarna op hun beurt Soer en Wiersma op 28 November 1.1 startten voor de vierde re tourvlucht, welke, naar algemeen gehoopt werd, vandaag haar succesvol einde op Schiphol vinden zöti. Na vieren vulde het Schiphol-restaunant zich met een vrij groote schare belangstel lenden o.w. verschillende familieleden der bemanning. Voorts zagen wij de heeren Plesman en Martin, respectievelijk direc teur en secretaris der K.L.M., Smits van de Propaganda afdi der Fokkerfabrieken, dr. Wolf, directeur van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart en de piloten Frijns, Hondong, Duimclaar en Beekman mede hun oud-collega Geysendorfer. Te zeven minuten over vijf klonken plots drie korte sirene-signalen, het sein dat de P.H.-A.E.N. in aantocht was. Alle aanwezigen spoedden zich haastje re.ije naai buiten, waar zij 11a enkele oogenblikken het machtige vliegtuig in den helderen schijn der lamlingslichten behouden op den vador- lands'chen boflem zagen neerstrijken. Nauwelijks waren de schroeven tot rust gekomen, of alle aanwezigen drongen in één groolen klomp op het toestel toe, de echtgenooten der bemanning waren zelfs zoo ongeduldig, dat zij zich in de cabine werkten, waar dan ook de eerste hartelijke begroeting plaats had. Een driewerf hoera steeg op toen Soer, Wiersma en Naber hun. glundere gezichten lieten zien en toen zij vlak daarop vasten grond onder de voeten hadden was het de lieer Plesman die een kort woord tot hen richtte. „Jullie zijn met een geweldig vertrouwen in den goeden afloop van don tocht ver trokken" zei hij. „Dat vertrouwen is ge rechtvaardigd geweest en ik kan jullie zeg gen dat ik geweldig in mijn schik ben, dat jullie weer heelhuids in ons midden bent tëiuggekeerd. Jullie hebt weer eens laten zien, waartoe K.L.M.-piloten en K.L.M.-ma- teriaal in staat is1." Het behceft nauwelijks betoog, dat dp aangevoerde, post 210 K.G. uit Indië en 35 K.G. uit Saigon inmiddels aan de zor gen van den desbetreffenden ambtenaar was toevertrouwd. Onder toezicht van den heer H. v. d. Poll, chef van het bureau ex- peditio en pakketpost aan het postkantoor C.S. werden de postzakken in den postauto geladen welke onmiddelijk stadwaarts trok voor een verdere en snelle expedieering. Zoo zou de mail van Saigon des avonds nog met den Parijschen trein naar do lichtstad worden doorgezonden. VLIEGTOCHT NAAR WEST-INDIE. Kans voor uitvoering ongunstig wegens gebrek aa»i gel'middelen. Naar Aneta verneemt, kwam het Comité voor den Vliegtocht naar West-Indië 1Ü Januari j.l. bijeen ter beraadslaging over den stand van zaken en den te volgen weg, ter verwezenlijking van het plan voor een vliegtocht naar Suriname en Curasao. De wijze van u'tvoering van het plan, zooals deze door het comité was ontworpen vóór het vertrek naar Nederlandsch-Indië van den voorzitter, generaal b.d. O. J. Snijders, was tijdens zijn afwezigheid na der uitgewerkt, doch het bleek dat. de be schikbare geldelijke middelen voor de ver wezenlijking er van ontoereikend zouden zijn. Gedurende de afwezigheid van den voorzitter was daarom het comité bij mon de van den tijdelijken voorz'tter, ir. J. F. de Vogel, den voorzitter van dc Vereeni ging Oost en West, den heer R. Zuyderhoff, den directeur der K. L. M., den heer A. Plesman, en den secretaris van het Comi té, kol. H. Walaardt Saeré reeds in Octo ber 1929 met de Regeering in verbinding getreden tot het verkrijgen van een groo- ter geldelijken steun. Een beslissing op dir. verzoek werd nog n'et ontvangen. Het comité betreurt in hooge mate, dat de kansen voor verwezenlijking van den tocht zich zoo ongunstig laten aanzien, omdat juist nu het. van overwegend belang zou zijn, dat het Nederlandschc vliegwe- zen zich in West-Indië doet kennen en daar vasten voet tracht te krijgen; ver schillende buitenlandsche luchtvaart-maat schappijen toch hebben daar reeds in de vcrloopen drie jaren een voorsprong gekre gen en zijn reeds tot opening van geregel de vliegdiensten met de omringende landen overgegaan, daarin door hun Regeeringen krachtig gesteund. Het Nederlandsch initiatief is hier door een tekort aan nationale geestdrift en krachtigen steun tot onmacht, gedoemd ge worden. Maar wo'licht is het nog niet te laat cn het comité, wil alsnog trachten te boreiken, wat het zich reeds drie jaar ge loden ten doel had gesteld. Daartoe zal echter nog meer belangstelling, zich uiten de in flinken daadwerkelijken geldelijken steun vereischt worden. Het comité besloot daarom voor het oogenblik een afwachtende houding aan te nemen, hopendo dat zijn geldmiddelen als nog de voor het welslagen van het plan onmisbare versterking zullen verkrijgen. Het adres van het Comité Vliegtocht West-Indië is: Anna Paulownaplein 3, 's-Gravenhage. LUCHTLIJN BRUSSEL—CONGO. Binnenkort zal tc Parijs de overeen komst betreffende de organisatie der lucht lijn BelgiëCongo, waarvoor op dc be grooting van het departement van ver keersmiddelen voor 1930 een bedrag van 17 millioen francs is voorzien, door minis ter Lippens en den Franschen nrnister van Luchtvaart Laurent Eynac worden on derteekend. De weg zal eenigszins afwij ken van het oorspronkelijk door de Belgen voorgestelde tracé, dat over Frankrijk, de Spaansche kust-, Oran en de Sahara Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en wethouders van Lei den; gezien hot- verzoek van: a. dc Sl. E'.isabethstiehting te Breda om vergunning tot het uitbreiden van het Ziekenhuis aan de Hooigracht No. 13-27 b. do N.V. Algemeene Brandstoffen- handol „Leiden", om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche be waarplaats voor benzine met bovengrond- sche aftapinrichfcing in en op het perceei Haagweg No. 15 c. A. N. Kovenhof om vergunning tot het uitbreiden van de inrichting voor ma chinale houtbewerking in het perceel Ou<lc Vest No. 155. Gelet op do artikelen 6 en 7 der Hin derwet, geven kennis aan het publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag 25 Januan e.k. des voormiddags te half elf uren in het perceel Bi eestraat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden ge ven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstib ark 7 öer Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 Januari 1930. LEIDEN. Maandag, Leidsche Kunstkring „Voor Al len", Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Vrijdag, A!g. R.-K. Propagandaolub „Dr. Schaepman", Hotel „Den Burcht", 8.15 uur. Avond-, nacht-, Zondagsdienst der apo theken, van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Jan. a.s., apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807. INGEZONDEN MEDEDEELING liep. Het was trouwens niets anders dan de door den Belgischen vlieger Thieffry, bij zijn geslaagde vlucht BrusselKins- jasa, gevolgde route. Het accoord voorziet nu, als eerste traject, BrusselMarseille. Een watervliegtuig zal zorgen voor den overtocht MarseilleAlg'ers en van deze laatste stad uit zal de reis dan voortgezet worden over de Sahara tot Leopoldvillo Kinsjasa, de hoofdstad van de Belgische Congo-kolonie. Een oogenblik heeft de vrees bestaan, dat de luchtlijn dit 'jaar niet meer zou kuu- nen worden geopend. Deze vrees is thans verdwenen en, naar aan het departement van Verkeersmiddelen wordt verzekerd, zal de plechtige inwijding binnen een drie tal maanden kunnen plaats hebben. 0EGSTGEEST. EERSTE LUSTRUM O. V. V. Gisteren vierde dc R.-K. voetbalvereoni- ging O.V.V. haar eerste lustrum. Het is met O.V.V. in die afgeloopen vijf jaar (zooals bij vele andere vereenigingen) niet steeds crescendo gegaan. Vele teleurstellingen met wedstrijden, weinig belangstelling en verlies van leden bleven haar in haar beginstadium niet ge spaard. Zoover was het zelfs eenmaal ge komen, dat de vereeniging aan bloedar moede bijna bezweek. Op tijd kwam echtev een bekwaam geneesheer, die nog een ge zonden kern aanwezig vond en na toedie ning van eenige medicamenten in den voiui van propaganda de patiënte spoedig weer op de been hielp. O.V.V. is thans gegroeid tot een bloeieu- do vereenigiifg. Hot spreekt vanzelf, dat. dc gezonde la-acht bij de wedstrijden spoe dig tot uiting kwam en de successen niet. uitbleven. O.V.V. is thans een club, waar mode men werkelijk rekening heeft te hou den. Er was dus allo roden het vijfjarig be staan feestelijk te hedenken. De dag werd begonnen met 'n H. Mis, opgedragen door den geest, adviseur, kap. v. Schaik en Alg. H. Communio, waarna gemeenschappelijk ontbijt. Te twee uur vingen do wedstrijden aau, die door vele belangstellenden werden ge volgd. Onder dc aanwezigen merkten we oan. op den alg. sportadv. Rector J. 0. Groot, kap. van Schaik en kap. Blok. O. V. V. speelde een aardigen wedstrijd tegen dc O.V.V.-veteranen, welko door de meer ge- routineerden mot 52 werd gewonnen. Gisteravond om acht uur werd er een feestavond in „Sl. Willibrord". De gewei- digo storm en de fel neerplassende rc^en ton spijt waren velen naar „St. Willi brord" gegaan, zoodat de zaal uitstekend bezet was. kap. van Schaik sprak als geest. adv. een kort openigswoord, waarin hij dc aanwezi-

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2