\J 21ste Jaargang ZATERDAG 11 JANUARI 1930 No. 6380 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND KERKNIEUWS e Êeicbclve (BouAomt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent por week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruit-betaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. DE HAAGSCHE CONFERENTIE DE BESPREKINGEN DER ZES. In een Duitsche persconferentie is giste renavond het volgende medegedeeld: De zes uitnoodigende mogendheden ko men Zaterdag om half elf weer bijeen. Zij hopen dan gereed te komen. De volgende punten maken nog een on derwerp van bespreking uit: de vaststel ling der bevoegdheden van het comité con- sultatif; de betalingstermijn; de kwes'io van het negatieve goudrecht, waaromtrent naar verwacht wordt, Engeland voorstel len zal doen; het inbrengen van verdragen tusscken Duitschland en andere staten af zonderlijk in het slotprotocol; de aanslui ting van de Duitsch-Ainerikaansche over eenkomst bij het Young-plan; eenige klei nere vragen, voornamelijk van Engelsche zijde, over de spoorwegwet; het Duitsclie depot bij de Bank. Met de formuleering der moratorium kwestie, die reeds tot een oplossing is gekomen, houden de juristen zich bezig. Het geheel moet aan de voltallige com missie worden voorgelegd, hetgeen, naar men meende, Maandag zou kunnen gesch e- den, doch wel tot Woensdag zal worden verschoven, daar Curtius mogen naar Ge neve vertrekt, waarheen van Schubert hem vergezelt. Hij zal Woensdagochtend weer^ in Den Haag terug kunn enzijn. De Bankcommissie zal waarschijnlijk Maandagnamiddag bijeenkomen. Over de mobiliseering der Duitsche schuld heeft men van Zondag af niets meer gehoord. Briand vertrokken. Gisternamiddag, met de Etoile du Nord van 1.15 uur, is de Frausche minister van buitenlandsche zaken, Briand, naar Parijs vertrokken. Hij werd op het perron uitgeleide gedaan door zijn mede-gedelegeerden ter conferen tie Tardieu en Loucheur en door verschil lende andere leden der delegatie. Even vóór het vertree van den trein bo den twee dames den heer Briand ruikers lelietjes va ndalen aan. De Fransche pers wordt ongeduldig. De berichten van de meeste Fransche bladen uit Den Haag geven min of meer blijk van ongeduld en ontevredenheid over het feit, dat te Den Ilaag niet sneller re sultaten worden bereikt. Ook Tardieu heeft, volgens de correspondenten. Donder dagavond verklaard, d it er weinig vorde ringen worden gemaakt. Het was een der slechtste dagen sinds de opening van do conferentie. f Met uitzondering van twee of drie bij komende punten heeft, zegt de „Petit Pari- sien", de Duitsche delegatie haar houding bij de tweede lezing van het protocol van Den Haag niet veranderd. Ook de in ien voormiddag gehouden particuliere bespie- kingen tusschen Tardieu en Curtius schij nen de moeilijke kwesrio der sancties niet verder gebracht te hebben. Df afstand tus schen de Duitsche en de Fransche opvat ting is naar de „Pelit Parisien" meldt, nog steeds groot. Ook de „Echo de Paris" wijst op de go- ringe vorderingen in Den Haag. Hot schijnt, dat de debiteur- staten zoolang wachten, dat er geen voldoende tijd meer zal zijn en daardoor de schuldeischers tot concessies willen brengen. In de „Matin" betreurt Sauerwein, dat de duur van de Haagsche conferentie be perkt is door de vlootconferentie te Londen en dat in verband hiermede zij, die de re gelingen moeten aanvaarden, natuurlijk den laatsten dag zullen gebruiken om con cessies te verkrijgen. Voor de aarzeling bij de Duitsche delegate kan wellicht ver band gezocht worden met de houding van dr. Schacht, die op 12 Januari te Den Haag zal aankomen. Journalisten-noenmaal. Gisteren heeft in hotel „De Witte Brug" een noenmaal plaats gehad voor journalis ten en gedelegeerden. Ongeveer 300 perso nen namen aan deze lunch deel. FRANKRIJK. DE VEREEN. STATEN VAN EUROPA. Een Fransche memorandum gereed? Naar te Parijs verluidt, wordt op het oogenblik in het Frausche ministerie van buitenlandsche zaken een memorandum uitgewerkt over een nauwere aaneenslui ting van de Europeesche staten. Briand, die gisteren uit Den Haag over Parijs naar Genève vertrok, moet van piau zijn op de a.s. vergadering van den raad van den volkenbond het door hem in Sep tember ontwikkelde denkbeeld van do V. S. van Europa opnieuw ter sprake te bren gen en nader toe te lichten. RUSLAND DE CAMPAGNE TEGEN DEN GODSDIENST. De „Kerstviering' te Moskou. De bolsjewisten hebben, gelijk wij reeds hebben medegedeeld, inplaats van het Kerstfeest op de ouderwetsche wijze te vie ren, van de gelegenheid gebruik gemaakt om te Moskou een krachtige campagne te gen den godsdienst te voeren. Wij vinden omtrent deze campagne eenige nadere bijzonderheden in een correspondentie van den Moskouschefi correspondent van de „Manchester Gu.ardian". Kerstdag, zoo deelt hij mede, werd herdoopt in „Indus trialisatiedag" en iedereen legde de gelofte af, zoo mogelijk harder te werken dan ge woonlijk, terwijl in de meeste groote fa brieken het dagloon aan het Industrialisa tiefonds werd overhandigd. In de avonduren wijdden alle clubs zich aan anti-godsdienstige voorstellingen en voordrachten, in de schouwburger gingen alle voorstellingen vooraf door een an i- godsdienstig voorwoord. Op Tweeden Kerstdag had een reusachtige vergadering plaats van het „Genootschap van Actieve Atheïsten", waar de futuristische dichter Majakovsky, die den naam heeft de krach tigste stem in Moskou te bezitten, zich deed hooren. Op het ijs hadden anti-gods dienstige gecostumeerde bals plaats. Het Leger van den Arbeid, bestaande uit ar beiders, komsomols (do jeugd-organisarie) en roode garden, ensceneerde een oorlog tegen de troepen der Duisternis, vertegen woordigd door geestelijken, koelaks, roo- vers en „witten". Deze oorlog bestond uit zes episoden, die bes-loten werden met den zegevierenden opmarsch der Aheistcn. „De bestorming van den hemel" en „De onttro ning van God". Ook de kinderen namen sterk aandeel in de campagne: op 24 De cember had een groote optocht plaats van kinderen, die uit den Ienintuin kwamen en een leger van banieren mededroegen en hartstochtelijk op him kleine trommels De correspondent deolt verder mede, dat vreemd genoeg de koekbakkers het buiten gewoon druk hadden, veel speelgoed ver kocht werd en dat er op een gegeven oogenblik een groot tekort aan ganzen was. ARABIE Faisal-ed-Dowisj gevangen genomen. De beruchte opstandelingenleider, Fai sal-ed-Dowisj, die door zij talrijke inval len aan het hoofd zijner Wahabieten in het gebied van Irak de autoriteiten van iit land herhaaldelijk in moeilijkheden bracht, is door een Britsche espeditie met vlieg tuigen en pantserauto's aan de Zuidgrens van I*rak gevangen genomen en geïnter neerd in het Britsche vliegkamp bij Bas- HET. HUWELIJK VAN KROONPRINS UMBERTO EN PRINSES MARIE JOSÉ. Het vorstelijk paar verlaat het Vaticaan. BRITSCH-INDIE BRITSCH-INDIE EN ENGELAND. Een uiteenzetting van Gandhi, In de jongste uitgave van Young India" geeft Gandhi een uiteenzetting van de voorwaarden, waaronder harmonie tus schen de door hem aangevoerde meerder heid der Pan-Indischo beweging en het Britsche gouvernement mogelijk is en deelt tegelijkertijd de richtlijnen mede van de politiek, welke ingeval van gebrek aan overeenstemming gevoerd zal worden. Gandhi geeft o.m. het navolgende te ken nen: „Wanneer de Britsche regeering het Indische nationale congres tot een gemeen schappelijke conferentie mocht uitnoodigen, teneinde het ontwerp van een plan voor een werkelijk onafhankelijke regeering te bespreken en wanneer zij de overige voor een dergelijke conferentie te stellen voor waarden vervult, dan zullen de leiders van het Indische congres, naar ik verwacht, toe stemmend antwoorden. Of een dergelijke schrede zal worden ondernomen, hangt hiervan af, of wij hot loopende jaar nuttig zullen besteden of verspillen. De keuze van het tijdstip en de metho den van den aanvang van net lijdelijk ver zet is aan het pan-Indisch congres overge laten. Doch ik moet toegeven, dat er voor- loopig geen geschikte atmospheer voor een dergelijken maatregel is. Gezien de tegen woordige stemming van tal van leden van het congres, de interne gedacbtenwisselui- gen en de spanning uisschen Hindoes en Moslems, is het moeilijk een uitvoerbaar plan van actieven tegenstand uit te wer ken. Voor het oogenblik moge het onmo gelijk zijn een dergelijken eisch uit naam van het congres te stellen, doch ik kan den Indischen patriotten wel de verzekering geven, dat ik met alle mij ter beschikking staande krachten ernaar zal streven een werkelijk uitvoerbaar plan te ontwerpen". CHINA DE OPSTAND IN CHINA. „Een waarschuwing aan Duitschland". De Londensche Daily Telegraph" bevat onder het opschrift ..Een waarschuwing aan Duitschland" een opzienbarend tele gram uit Shanghai, waarin het heet, dat het te Shanghai verschijnend blad, de „Evening News" beweert, dat de Duitsche officieren, die zich in het kamp van Tsjang Kai Shek bevinden, 'ihm door de Duitsche regeering ter beschikking werden gesteld. En verder zegt het dat Duitschland groote hoeveelhedefr munitie en ander kriigsmateriaal naar China zendt. In een uitvoei'ige repliek van het Wo'ff- bureau wordt ontkend, dat de Duitsche regeering de officieren naar China heeft gezonden. Ze zijn door of namens Tsjang Kai Shek zelf aangezocht, naar China te komen. De Duitschers, die zich naar een vreemd land en in oorlogsgevaar begeven doen dit op eigen verantwoording. Het is niet waar, vervolgt Wolff, dat de Duitsche regeering iels heef!, uit te staan met de verzending van oorlogsmateriaal naar China. Het is bekend, dat dergelijke verzendingen uit andere landen, doch ook door Duitsche schepen, plaats hebben ge had; maar de Duitsche regeering is, even min als de andere regeeringen in staat, na de opheffing van de wet betreffende het verbod van wapeninvo^r in China, tegen de verscheping van oorlogsmateriaal op le treden. Het betreft hier echter geen oor logsmateriaal uit Duitschland. N. V. Qrganon te Oss. Gisteren werd te Oss een nieuwe fabriek geopend van de N.V. Organon, tot berei ding van orgaanpreparaten op weten- schappelijken grondslag. Tegenwoordig waren o.m. de Commissa ris der Koningin in Noord-Brabant mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, het Tweede Kamerlid de heer A. N. Fleskens, dr. H. C. L. G. Berger, directeur van den Vee artsenij kundigen dienst en hoofdinspecteur der Volksgezondheid te 's-Gravenhage, dr. Lietaert Peerbolte, directeur-generaal der Volksgezondheid, dr. J. Coebergh te Utrecht, hoofdinspecteur van dien dienst en voorts de professoren LaqueuV Amster dam en Wolff, Utrecht. De openingsrede werd gehouden door den heer S. van Zwanenberg, die een over zicht gaf van de ontwikkeling van het be drijf. Daarna werd de fabriek bezichtigd, terwijl na afloop door de heeren Zwanen berg aan de genoodigden een lunch in. het hotel van Alem werd aangeboden. Oud-zouaaf overleden. In den ouderdom van S4 jaar is te Delft overleden de oud-Pauselijke zouaaf, de heer Simon van der Valk. Uit het Steenhouwersbedrijf. Het collectief contract opgezegd. In een gecombineerde besturenvergade- ring van de vier samenwerkende arbeiders organisaties aldus het „Hbld." is besloten den werkgevers in het steenhouwersbedrijf mede te deelen, dat men het op 1 Maart a.s. afloopende contract niet ongewijzigd wenscht voort te zetten. Men is bereid wederom een collectief contract af te sluiten, wanneer eenige ver beteringen worden aangebracht, die op het volgende neerkomen: verhooging van 'tie in het loonregister genoemde loonen met 5 cents per uur; vermeerdering van het aantal vacantie- dagen van drie op zes; wijziging van de betreffende -artikelen, waardoor de uitkeering bij ziekte 80 pet. van het loon zal bedragen en de duur der uitkeering wordt bepaald op maximum 26 weken. De Bond van Steenhouwerspatroons heeft bericht, de bestaande overeenkomst voor twee jaar te willen verlengen, alleen de huidige ziekteregeling te willen laten vervallen, zoodat op 1 Maart 1930 daar voor in de plaats treedt de ziekteregeling volgens de Ziektewet. Uit het Stucadoorsbedrijf. De arbeiders wenschen verbetering. Op 31 Maart a.s. loopt het collectief con tract in het stucadoorsbedrijf af en de be trokken werknemers-organisaties achten het wenschelijk, in de eventueel nieuw af te sluiten overeenkomst een:ge verbeterin gen voor de werknemers aan te brengen. De drie samenwerkende arbeidersorgani saties stellen hun leden voor den contrac- teerenden patroonsorganisaties een schrij ven te zenden, waarin wordt gevraagd: Invoering van een vacantieregeling van 3 dagen door middel van fondsvorming, uit welk fonds tegelijkertijd wordt vergoed het verzuim ontstaan door het vieren der christelijke feestdagen. t De ziekte-uitkeering te verhoogen van 70 tot 80 pet. en den uitkeeringsduur te verlengen van 13 tot 26 weken. Het uurloon voor Rotterdam gelijk te stellen met andere le klas plaatsen en daarnaast voor Nijmegen het uurloon gelijk te brengen met dat van Arnhem en dat van Almelo gelijk met dat van Enschede. Er worde een regeling vastgesteld voor opperlieden, welke stukadoors van mate riaal voorzien wanneer deze in aangeno men werk arbeid verrichten. Er zal in het collect'ef contract een be paling worden opgenomen dat de opper lieden in een behoorlijk afgesloten kalkhok de specie kunnen maken. Er worde een definitieve regeling vast gesteld voor het afwerken van beton. De rechtspraak worde in het collectief contract dermate geformuleerd, dat aan een eventueele uitspraak der arbitrage commissie rechtskracht kan worden ver leend. Vervolgens vestigen de besturen de aan dacht op het rapport van de leerlingcom missie, waarover een definitieve uitspraak zal moeten komen, of n.l. de bepalingen van genoemd rapport al of niet bindend zullen zijn. „Volk". Een telefoon-ongerief. „Interlocaal" gaat niet meer voor. Naar het „Rott. Nieuwsblad" meldt, is bij een -nieuwe Rijksregeling bepaalt dat voortaan interlocale telefoongesprekken niet meer vóórgaan. Is men juist aan een stadsgesprek bezig, dan wacht het inter locaal gesprek net zoolang, totdat men de telefoon op den haak heeft gelegd. Het Tramwegpersoneel. Naar wij vernemen is door bemiddeling van den vorigen en den tegenwoordigen Minister van Waterstaat liet contact tus- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND Briand is gisteren uit den Haag vertrok ken. Hoe Rusland de Kerstdagen vierde. In Noord-Sjensi zouden 15.000 Chineeze.n door een koudegolf zijn omgekomen. (Bui- tenl. Berichten 2e bla<l). BINNENLAND. Het zesde retourvliegtuig uit Indië wordt hedenmiddag te Schiphol verwacht. (Luchtv. 2e blad). OMGEVING. Een moordaanslag onder de gemeente Leidschendam. (Gem. Berichten, 2de blad). schen de Ned. Vereeniging van Spoor- on Tramwegpersoneel en do Ver. van Werk gevers op. Tramweggebied thans hersteld, zoodat voortaan weer personcel-aangele- genheden van de aangesloten ondernemin gen voor zoover deze de Ned. Vereeniging krachtens het Regl. Dienstvoorwaarden hebben erkend, in samenwerking kunnen worden opgelost. Er zal nu spoedig een gezamenlijke bespreking plaats vinden, waarop de belangrijkste aangelegenheden zullen worden behandeld. Geen audiëntie. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Maandag eu. Woensdag van do volgende week geen audiëntie verleenen. 123 „Ik geloof nooit dat hij zijn toestemming zal geven. Je weet toch genoeg hoe lastig hij is en hoe hij op de centen is". „Er valt toch niks op me aan te mer ken en ik verdien toch een fatsoenlijke boterham. Ik denk dat je jezelf wel een beetje te bang maakt." „Je kent hem nog niet goed genoeg. Als je een duizend of wat meebracht, dan zou hij je met open armen ontvangen. Dat telt bij hem veel meer dan een fatsoenlijke betrekking en een nette verschijning. (Zij keek hem even aanminnig aan, en dat gaf hem de moed van een leeuw, ja, van zes leeuwen). „Ik zou wel eens willen weten wat recht hij heeft om hot tegen te houden. Als hij kabaal maakt, zal ik het hem wel eens goed onder zijn neus wrijven. Mag hij om diocenten dc zon uitdooven in tweo menschenlevens? (Hij werd warem pel dichterlijk). Maar maak je maar niet ongerust, hoor. Ik heb wel voor andere vuren gestaan. Ik ben echt niet bang voor je ouden heer. (En er sprak moed, groote moed uit zijn woorden en uit zijn oogon"). En die moed sloeg op haar over. Waar om zou zij vreezen met zoo'n moedigen jongen? En zo ging nog een beetje dichter bij hem zitten, ofschoon toch waarlijk die tweepersoons bank in de bus al meer dan benauwd genoeg was. „Die centen, dacht ik, die centen. Al tijd maar die centen. Gisteren kreeg ik weer een Moeder met haar zoontje. Het ventje wil priester worden, maar er zijn geen centen. En Moeder komt een beroep doen op de zachthartigheid van Pater Lief hebber. Het jongetje zit al langen tijd Ju spanning en vreest dat hij zijn ideaal niet zal bereiken om de centen. Het span in de autobus is ook al ongerust, ondanks alle leeuwenmoed, ook alweer om do cen ten. Ik mag wel verklappen dat het jongetje blij naar huis ging, omdatik op u reken voor de centen. Hoe het met dat spannetje is afgeloo- pen? Als het weer Nieuwjaar is, en ik zit weer in die bus, en dat zelfde spannetje zit weer voor mij en zc fluistéren weer zoo hard, en ze hebben het weer over dat ge val, dan zal ik het u beslist laten weten. FATHER LEFEBER, St. Bonifacius-Missiohuis. Directeur. Hoorn, Postrelc. 120937. Het cijfer hierboven geeft hot aantal Stichters(essen) aan. Stichter(es) wordt hij (zij) die ons ineens of bij gedeelten hon derd gulden schenkt. Desgewenscht, kom ik zo zelf halen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1