HET ORANJEPARK TE OEGSTGEEST VRIJDAG 10 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5i Zooals wij gisteren reeds zeer uitvoerig konden melden, heeft de opening van het nieuwe Oranjepark op officieele en plech tige wijze plaats gehad. Waar wij gisteren reeds eeu uitgebreid verslag hiervan gaven, mogen we heden met enkele aanvullingen volstaan. Nadat door den president-commissaris der maat schappij, den heer H. Pel het openings woord was gesproken in hotel „Het Witte Huis" en aldaar de thee was gebruikt, ging het gezelschap naar den ingang van het park, tegenover de K. K. School, waar de heer Pel den burgemeester verzocht, het oranjelint, dat den toegang afsloot te willen doorknippen. Nadat de burgemeester aan dezen wensch gevolg had gegeven, feliciteerde hij het bestuur met de openstelling van het park, waarna het gezelschap zich aller eerst langs de Oranjelaan naar het Oran jeplein, nu herdoopt in Burgemeester van Griethuijzenplein begaf. Daar is op 'n ronde steenen bank tegen den ijver het borate beeld ingemetseld van den spoedig schei denden burgemeester. Door een dochter van den burgemeester werd het borstbeeld van zijn omhulsel ontdaan. De heer Van Pel hield hierbij een korte toespraak, zeggende, dat dit borstbeeld eerbiedig aan den burgemeester werd op gedragen, als dank voor de daden zijner regeering en dragend het stempel van trouw en vroomheid en moed. De burgemeester was door die hulde zeer verrast en bewogen. Het borstbeeld is door den beeldhouwer G. A. van der Winkel, uit Den Haag, ge houwen uit witte steen en toont een tref fende gelijkenis. Eronder staat gebeiteld: 1929. Burge meester van Griethuijsen, terwijl aan den achterkant het wapen van Oegstgeest is uitgehouwen. Van hier ging het ge zelschap ver der langs Oranjeplein naar de Rü- benkampbrug, waar den heer H. Pel, den directeur, den heer H. W. Rübenkamp, toewenschte, dat hij hier gebouwen en villa's uit den grond zou zien verrijzen. Aan den binnenkant der gemetselde leu ning is een steen aangebracht, waarin ge beiteld staat: N.V. „Prins Hendrik" stichtte in het jaar 1929 dit park onder directie van H. W. Rübenkamp. Ook hier werden door de fotografen foto's gemaakt van de autoriteiten en de talrijke aanwezigen. Hierna ging men verder langs de Louise de Colignylaan naar den uitgang aan den Terweeweg, om de terugtocht naar hotel DE BURGEMEESTER VAN OEGSTGEEST verbreekt onder groote belangstelling het lint, dat de toegang tot het Oranjepark afsloot. DE ROEMEENSCHE MINISTER MIR0NESC0E ontvangt persmannen. De minister in het midden Nederlanckcha HET VRAAGSTUK VAN DEN EUROPEESCHEN STATENBOND Een onderhoud met den Roemeenschen Minister Mironescoe. Door bemiddeling van de Roemeensche legatie te Den Haag hebben twee verte genwoordigers van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam, Woensdag een onder houd gehad met den Roemeenschen Mi nister van Buitenlandsche Zaken, Zijne Excellentie M. Georges G. Mironescoe, voorzitter van de Roemeensche delegatie ter Haagsche Conferentie. Gedurende de Conferentie houdt Zijne Excellentie Miro nescoe verblijf in „Hotel des Indes" een welbekenden naam in de diplomatieke we reld en daar was het ook, dat de Mi nister de beide Nederlandsche journalis ten ontving, die het voorrecht hadden ken nis te maken met den eminenten Roemeen schen diplomaat en jurist. Zij hebben den Minister niet gevraagd naar wat hij denkt van de aanstaande resultaten van de Con ferentie, van de vergoeding door Oosten rijk gevraagd, de Hongaarsche schulden, de Herstelbank, enz. enz. Het is min of meer onbescheiden al te nieuwsgierig te zijn en het is een weinig vervelend voor het hoofd van den diplo- matieken dienst van een staat, steeds het slachtoffer te zijn van een scherpe onder vraging over de diplomatieke stappen, die hij bezig is te nemen. Maar zij herinnerden zich, dat Zijne Excellentie Mironescoe behalve dat hij verscheiden malen lid van het Roemeen sche Parlement, Oud-Vicepresident van den Senaat en Oud-M nister van Onderwijs was oorspronkelijk rechtsgeleerde en gedu rende vele jaren hoogleeraar in de Ency clopaedic van het Recht, aan de Juridische Faculteit der Universiteit te Boekarest was en dat hij uit dien'hoofde grondig de juridische en sociale verhoudingen tusschen de verschillende volken heeft bestudeerd. Dit bedenkende, hebben zij den heer Mi ronescoe verzocht zijn ideeën uiteen te zetten betreffende de mogelijkheid van de vorming van een Europeeschen Staten bond. Gelooft gij vroegen zij dat de Pan- Europeesche Idee ontvouwd en nader uit eengezet door Stresemann en Briand prac- tisch uitvoerbaar is? Zeker antwoordde de diplomaat glim lachend ik geloof, dat binnen vijftig jaar Europa zal zijn herschapen in een Internationale Federatie. Ik ben het vol komen eens met wijlen mijn zeer betreur den Duitschen collega Stresemann, dat de volken gaan begrijpen, dat het noodzake lijk is de politieke en econom'sche belan gen, die maar al te dikwijls in botsing ko men, in harmonie met elkaar te brengen. Wanneer de „Entente Cordiale" der vol keren, ja de vrede een moreel vraagstuk is, dan is zij ook een organisatie-vraag stuk. De groote denkers u't het verleden, zooals Sully, Saint Pierre en Kant hebben reeds formules voorgesteld voor een in ternationale organisatie om den vrede en het geluk der menschheid te verzekeren, en thans is het Genève, waar deze perma nente samenwerking der volkeren met het doel tusschen de staten onderling een ac tieve en constante samenwerking te schep pen, wordt ontwikkeld. Zeker zullen verscheidene eeuwen moe ten verloopen voordat deze organisatie zoo volmaakt zal zijn, dat men zal kunnen spreken van een wereldstaat, maar de ge dachte, naar voren gebracht door de hee- ren Briand en Stresemann op het spreek gestoelte van den Volkenbond, de zoo grootsche idee een federalen, politieken en economischen band te scheppen tusschen de verschillende staten, van Europa kan eerder verwezenlijkt worden. Het is van zelfsprekend, dat wanneer men dezen Europeeschen Statenbond wil verwezen lijken dit niet gebeurt om hem tegenover andere werelddeelen te stellen; integen deel deze Federatie zal dienen om de sa menwerking van ons werelddeel met de andere, vooral Amerika, zoo gemakkelijk, innig en doelmatig mogelijk te maken. Met een enkelen slag de belangen van zoovele landen in oyereenstemming bren gen is naar ik meen, onmogelijk. Er zullen dan ook verschillende etappes moeten wor den afgelegd. Er zijn niet te onderschat ten moeilijkheden, die overwonnen moeten worden en er is een methodische effening van het arbeidsveld noodig. Er zal dus getracht moeten worden aldus vervoegde de heer Mironescoe al lereerst de zuiver economische belangen van twee of drie naties met elkaar in over eenstemming te brengen, b.v. die van de Kleine Entente, vervolgens die van een viertal andere landen en zoo geleidelijk verder. Op deze wijze zal men langzamer hand een economische regionale unie in het leven roepen. Men zal vervolgens in den zelfden geest in een ander gebied moeten arbeiden. Wanneer aldus verschei dene gebieden economisch geharmoniseerd zullen zijn moet men trachten ze te ver eenigen door zoo mogelijk eerst tusschen de regionale unies een entente tot stand te brengen voor wat betreft bepaalde vraagstukken. Aldus zal men geraken tot een zekere economische Europoesche Fe deratie. Let wel: het is absoluut noodzakelijk ton een economische unie te komen alvorens een politieke unie in het leven te roepen. Om een politieke federatie, een soort su perstaat, te stichten is het noodig dat men er in slaagt de tradities en de nationale eigenliefde te overwinnen en to brekon met de oude opvatting van do absolute souvereiniteit. van den staat. Wanneer men eerst de economische federatie heeft ge grondvest, wanneer de douanebarriores zijn verdwenen, wanneer de volkeren inzien dat de grenzen van weleer geen menschcn met werkelijk tegengestelde belangen scheidden, dan zal de politieke unie bin nen korten tijd gevormd zijn. Het begrip absolute souvereiniteit heeft sedert do vo rige eeuw reeds een weinig van zijn on- aantastbaarhe.d ingeboet. De oorlog en de perioden na den oorlog hebben heele stuk ken van het oude absolutisme doen afbrok kelen. Binnen enkele decennia zal men met de internationale gedachte aanmerke lijk verder gekomen zijn. De ontwikkeling der economische betrekkingen en die van de federalisatie zullen gestadig de onder linge afhankelijkheid der volken acoen- tuecren. Dc uitvinding van de draadlooze, de moderne transportmiddelen, do inter nationale pers dragen reeds er toe bij ge leidelijk een meer en meer gelukkige sa menwerking tusschen de naties te schep pen. Wanneer deze federatie gevestigd is, zal de Europeesche economie zich ontwik kelen in den zin van de grootst mogelijke efficiency: de bedrijven, uitgezonderd de gewone beroepen zullen daar en alleen daar worden uitgeoefend, waar men dc ge ringste kosten zal hebben, d. w. z. in de landen waar do grondstoffeu, die voor de productie noodig zijn, gevonden worden. In een woordde vrijhandels-economie, het ideaal van Adam Sm'th, verwerkelijking van een reeds meer dan 100 jaar oude droom. Om een voorbeeld te geven: de Balkan- landen. Vroeger waren de Balkanlanden vurige concurrenten. Na den oorlog is men langzamerhand gaan begrijpen, dat haat niet de bron is van een gelukkig nationaal en economisch leven. Waarom dc nationa'e krachten te verspillen in economischen oor log en concurrentie? Het is veel nuttiger te pogen de tegengestelde belangen met elkaar in overeenstemming te brengen. Dagelijks wint deze gedaehte nieuwe aan hangers, zoowel in Roemenië als in do an dere Balkanlanden. Ik ben geen profoet eindigde Zijne Excellentie ik heb deze kwestie slechts bestudeerd en ik ben er vast van over tuigd dat men voor deze gedachte moet werken aangezien zij waardig is de blik ken van ieder mensch te richten naar een toekomst van rechtvaardigheid, naar een ideaal van geluk voor het menschelijk' ge slacht. DE ONTHULLING VAN HET BORSTBEELD van Burge meester J. van Griethuysen, door diens dochter „Het Witte Huis" te aanvaarden. Zij nog vermeld, dat rechts van de Louise de Colignylaan, zioh nog twee lanen be vinden, die beiden uitkomen op den Ter weeweg, nl. de Charlotte de Bourbonlaan en de Anna van Burenlaan. - Vanaf de Oranjelaan loopt rechts de Koninginnelaan, uitkomend op de de Kem- penaerstraat. Terug in het hotel „Het Witte Huis" nam de heer Pel het woord met het ver zoek de eerste dronk te wijden aan het welzijn van den burgemeester, wiens borst beeld zooeven was onthuld. Hierna sprak de burgemeester, wiens rede wij gisteren reeds afdrukten. Vervolgens werden ververschingen rond gediend. Verschillende aanwezigen voerden dan het woord om de N.V. „Prins Hendrik" geluk te wenschen, oa. de heer Lubbe, gemeente-ontvanger, de heer J. Zaalberg, die een dronk uitbracht op Mevrouw Rü- benkamp, de heer Ir. Jan van der Laan, die de hoop uitsprak, dat het park spoedig zou worden bebouwd en dan een park zou zijn, waarop Oegstgeest in lengte van jaren trotsch zou kunnen zijn en een zoon van den burgemeester, de heer O. van Griet- huijzen uit Zeist, die dankte voor de eer zijn vader betoond. Tenslotte dankte de heer H. van Pel voor de betoonde overgroote belangstel ling, speciaal den Burgemeester, die hier een blijvende plaats gekregen had, voor diens tegenwoordigheid en vriendelijke Officieele Opening woorden. Ook den directeur werd dank gebracht voor zijn vele arbeid. Voldaan ging daarop het gezelschap uiteen. Tegen: Hoest Bronchitis Verkoudheid Keelpijn Asthma bestanddcelcn. Buiten AKKER s

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5