MORGEN ^EEftST HAAR MVA ALS HAARLEMMERSTRAAT f30136 Speciaal Ziemoer STADSNIEUWS MARKTBERICHTEN VRIJDAG 10 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 INGEZONDEN MEDEDEEUNG PARTERRE Geel katoen Laken, X j AC j i1 gr. m. 150 x 205 cM. 1 Afgepaste gebleekte luiers Wasch- HandschoenAjes Ontbijtlakens met gekl. rand Gem. Jongensbroeken en Borstrokken «1.05 f 0.24 t f 0.04* 7™ f 0.44 kBaT' f F £RTE anelfestei broei Wij geven U bij aanko i vanaf f 2.50, een aardige verrassing vooi Uwe kinderen! feren-Br okken DamesR dekleure: l*appar. „Eure- j£>uw! Nieuw! (Offertjes, met le ETAGE Prima Rookstoel Haardzeilen, moder ne dessins Divans Bedkleedjes 60 x 120 C hi namat 90 cM. br., f9.50 f 0.47 f5.50 f 1.20 f 0.27 le ETAGE Huiskamerspiegel, gr. maat Groote partij stoel- kussens Landhuisstoffcn, 100 cM. breed Afgepaste pluchette gordijnen, per stel Pluche Tafelkleeden f5.75 f 0.78 f 0.28 f8.75 f8.50 2e ETAGE Loerdoek boodschapper.tasch mee inhoud bestaande uit 9 praclisohe schoonmaakartikelen, f A QQ compleet Asbestplaatjes 3e ETAGE Kurkentrekkers Opnieuw ontvangen! Lucifers per pak f 0.08 fO.10 f 0.05 6.10 Zeegras-ma- f 4.90 1-Pers. Engelsch Ledikant met roestvrij spiraalma- X tras 1-Pers. trassen Gestikte deken, hi X O AC moderne kleuren - 3-dcelig Matraspeluw en 2 kus sens, prima wolvul- X 1Q QA ling BAROMETER naar waarnemingen in den morgen van 10 Jan. 1930, raedeged.eeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 765.8 te Breslau. Laagste barometerst.: 730.6 te Vestmanoer Verwachting tot den avond van 11 Jan.: Meest matige tijdelijk krachtige Zuide lijke tot Zuid-Westelijke wind, zwaar be wolkt tot betrokken, tijdelijk opklarend, tijdelijk regen, weinig verandering in tem peratuur. LUCHTTEMPERATUUR. 6.gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a Van Vrijdagnam. 4.35 uur tot Zaterdag- voorm. 7.39 u. INGEZONOEN MEDEDEEUNG. SEBSTGEjEST A. P. VAN IWtUWKOOP GEVERSSTRAAT 2 TELEFOON 2527 47 Besloten wordt voor een tijdvak van 1 Mei 1030 tot 30 April 1931 te heffen 60 op centen op de hoofdsom der Rijksinkom st enbclasling. Vastgesteld wordt een ver ordening op de invordering. De thans vi- geerende verordening op de heffing van opcenten zal vervallen op 1 Mei 1930. Vervolgens wordt besluit gencmen tot vaststelling van den pensioensgrondslag van verschillende ambtenaron. Ontheffing van bepalingen der bouwver ordening wordt verleend, ten aanzien van den bouw van een kantoor aan een villa aan den Groote Haassebrocksche weg en een werkplaats in een penceel aan a« Kerkstraat. Daarna komt ter tafel een verzoek schrift van de N.V. Haagsche Bouwgrond Maatschappij Deijlerwoord, houdende wij ziging van verschillende voorwaarden in het door den raad goedgekeurde wegen- plan met het advies van B. en W.. Na cenige discussie wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Vervolgens is aan de orde een verzoek van de commissie belast met het nemen van maatregelen om te komen tot stich ting van een R.-K. kerk aan den Deijl, om vergunning tot. het bouwen van een noodkerk en tot het aanleggen van diver se wegen op het terrein gelegen aan den Middelweg. B. en W. adviseeren tot goedkeuring van het ingediende plan, onder verschil lende voorwaarden, en tot het verleenen van ontheffing van het bepaalde bij art. 9 der bouwverordening voor den bouw van een kerk met pastorie, op een nader goed te keuren punt van het plan. De heer Prins zegt, dat de voorwaar den welke gesteld zijn bijna niet uitvoer baar zijn. Hij vraagt of het niet mogelijk is Ier besparing van kosten vergunning te geven tot het aanleggen der wegen zonder rioleering en leidingen van gas en kabels voor electriciteit. Hij' vraagt dit omdat het hier betreft een zaak van algemeen belang. Wanneer te zijner tijd deze wegen tot bouwstraat worden verklaard kunnen rio- lepring en verschillende leidingen worden gelegd. De heer Wouters vindt dat de gedachte van den heer Prins wel sympathiek is. Hij wijst er evenwel op, dat het de be doeling is enkele wegen direct als bouw straat te bezigen. Voor deze wegen gaat de idee van den heer Prins niet op. De heer Prins geeft dit toe. De heer Drop is van meening dat de gem. al zoover is gegaan als.eenigszins moge lijk is om de commissie tegemoet te ko men. Hij zou het een gevaarlijk precedent vin den als de gemeente wegen overnam welke niet aan de eischcn voldoen. De heer Prins is het in het algemeen eens met den Leer Drop maar meent, dat waar hier 'n alg. belang kon worden ge diend wel een uitzondering kon worden ge maakt. De heer Drop zegt, dat het algemeen be lang' medebrengt, het bevorderen van den bouw der kerk en de pastorie, de rest worden particuliere belangen. Hij acht het 't beste dat de commissie met den heer Prins een overeenkomst treft ten aanzien van uitwegen. De heer Prins meent dat 'n dergelijke overeenkomst niet mogelijk is. De voorzitter zegt, dat hij aan do zijde van den heer Drop staat. Hij meent dat de gemeen*.e niet mag afwijken van een alge meen geldende regel. De heer Prins betreurt dit, en zegt dat de voorzitter zijn pleidooi dan wel als niet gedaan kan beschouwen. Daarop wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens is aan de orde een voorstel van B. en W. om een rioleering te doen maken in een gedeelte van den Achterweg. De kosten worden geraamd op 2880. De heer Boender vraagt of dit werk niet in eigen beher kan worden uitgevoerd met werkloozen en tegen normaal loon. De heer van Tol meent dat d,it geen zin heeft. De eventueele aannemer is ver plicht menschen uit de gemeente, te ne men. De heer van Leeuwen zegt, dat de be stekken eischen dat 70 pet. der benoodig- de werklieden uit de ingezetenen moeten worden genomen. Hierna wordt het voor stel goedgekeurd. Op een verzoek van H. van Leeuwen om een perceel gTond te mogen koopen op den hoek Katwijksche wegOostdorperweg voor den prijs van 15 per vierk. M. ten einde op het perceel een autogarago met showroom te mogen oprichten, wordt gun stig beschikt. Wordt besloten vergunning te verleenen aan de N. V. Stadsuitbreiding Noorder kwartier tot het aanleggen van een ver bindingsweg tusschen de Bloemkamplaan en de Groot Hoefijzerlaan onder de gebrui kelijke voorwaarden en aan de N.V. Grond exploitatie Maatschappij te VGravenhage voor het maken van een verbindingsweg tusschen het plan Centrum en het plan „De Paauw". Verder wordt besloten om van den heer S. J. van den Bergh om niet in eigendom te aanvaarden een strook grond ter leng te van 217 meter en ter breedte van 2. Meter gelegen langs den Zijdeweg met be- paling dat de overdrachtskosten komen voor rekening der gemeente en het be staande scheidingshek voor hare rekening zal worden teruggeplaatst en dat een deel van de Zijdeweg als bouwstraat zal wor den aangewezen. Hierna wordt do vergadering tot den middag geschorst. De eere-prorrotle van Prinses Juliana. Naar wij vernemen zullen H. M. de Ko ningin en Prins Hendrik en vermoedelijk ook H. M. de Koningin Moeder de eero- promolie van H. K. H.- Prinses Juliana op 31 Januari bijwonen. „St. Peter Kanis". 't Gaat met de Jonge Middenstandsver crescendo Het ledental is de laatste weken op verblijdende wijze toegenomen. Er is gezond leven in deze zoo nuttige vereeni- ging. De jonge middenstanders samenbren gen, te zamen ontwikkeling en ontspan ning, leering en vermaak doen genieten dat is het nuttige, hoogstnoodzakelijke doel van deze sympathieke organisatie. Gisteren was er weer een samenkomst onder leiding van den voorzitter, den heer H. Pierrot. Door den heer Th. B. Wilmer werd in een causerie gewezen op de beteekenis van twee sociale stelsels; het socialisme en het liberalisme. De spreker lichtte dez* stelsels onder tweeërlei opzicht toe: le hun verhouding tot den Godsdienst, ver volgens hun opvatting over het privaat bezit. Op de rede, waarnaar met aandacht was geluisterd, vo'gde, na een pauze, een ge- dachtenwisseling, waaruit bleek, dat er be langstelling was voor de behandelde stof. De spreker, die zijn onderwerp slechts vluchtig had kunnen behandelen, sprak de wensch uit, dat meerdere avonden aan een dergelijke stof zouden worden ge wijd. De voorzitter sloot de bijeenkomst re kwart voor elf. Volgende week Donderdag wordt er een lezing met lichtbeelden gehouden door den heer J. A. Chrisliaanse over Venetië en de Dolomieten. R.-K. Gyrrnastiekver. „Jeanne d'Arc". De leden van bovengenoemde vereeni- ging worden u'tgenoodigd tot de jaarverga dering, welke Woensdag a.s. in het Bonds- gebouw zal worden gehouden. De agenda vermeldt o.m. de jaarverslagen van secre taris en penningmeester, verslag kasnazie- ners en begrooting. Mededeelingen zullen worden gedaan betreffende het lustrum van den Dioc. Haarl. Gymnastiekbond en den te houden feestavond. Verder heeft de bestuursverkiezing plaats en de benoeming van diverse afgevaard:gden en commissies, terwijl tevens het werkprogram 1930 zal worden besproken. In verband met deze zeer belangrijke agenda worden alle leden (boVen 17 jaar) op deze vergadering verwacht. Handelsregister K. v. K. Wijziging 4134: Haarlemsche Bankver- eeniging. Leiden, Breestraat 81, Hoofdz. Zijlstraat76 Haarlem. N. Dir. bijk. Leiden: H. J. Peper, Zandvoort. Hedenmorgen te 10 uur is de 22-jarige boekdrukker J. v. V. in de drukkerij der Ned. Rotogravure Mij. met de rechterhand bekneld geraakt tusschen een diepdruk- machine, waardoor hij po's en. duim ver wondde. Hij is door den E. H. D. naar het D:aconessenhuis vervoerd ter behande ling. t In een perceel in de Lusthofla^n, be woond door N., is vanmiddag een schoor steenbrandje ontstaan. Op het brandalarm rukte de motorspuit uit, doch behoefde geen dienst te deen. Het brandje was door vegen reeds gebluscht. LAATSTE BERICHTEN DE VERDEELING VON DEN ZENDTTIJD. Een voorloopige regeling. Naar wij vernemen, hoeft de minister van Waterstaat thans een voorloopige be- s'issing genomen inzake de verdeeling van den zendtijd na 18 Januari. Voor den tijd van 3 maanden is thans bepaald, dat de cmroepvereeniying, die over Hilversum uitzenden, de A. V. R. O., de V. A. R. A. en gedeeltelijk de V. P. R. O., zullen be schikken over de golf van 1875 Meter. De omroepvereenigingen, dio over Hui zen uitzenden, de K. R. O., de C. N. R. V. en gedeeltelijk de V. P. R. O., zullen gedu rende deze 3 maanden uitzenden met den golf van 298 M. gedurende de middaguren en op 1071 M. gedurende de avonduren. ERNSTIG ONGELUK BIJ TILBURG. Hedenmorgen omstreeks kwart voor 10 stortte plotseling een elevator op da Til- burgsche gasfabriek, welke gerepareerd werd, naar beneden. De 36-jarige arbeider Keeris, wonende te Tilburg, werd getrof fen en was onmiddellijk dood. De 39-jarige Pijnenburg, eveneens te Tilburg woon achtig, schoot toe om hulp te bieden, doch werd bij het zien van het nntzielde lichaam dermate aangegrepen, dat hij van een hoogte van nog geen meter naar beneden viel, waardoor hij zijn nek brak en spoedig aan de gevolgen hiervan overleed. De lij ken zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Poging tot brandstichting. Gisteravond omstreeks 11 uur ontdekte e enbewoner der gemeente Hoogland nab;j Amersfoort, dat een jong vrouwspersoon zich op verdachte wijze ophield in een loods van zijn buurman. Hij verraste de vrouw, die uit eigen beweging verklaarde, dat zij van plan was do loods in brand le steken. De loods alsmede een vrachtauto, welke zich daarin bevond, waren reeds met petroleum begoten, terwijl een leege olieflesch werd ontdekt, benevens een aan tal afgestreken lucifers. Do vrouw is in den afgeloopen nacht te Amersfoort gearres teerd. Het was C. V. zonder vaste woon plaats. Men vermoedt, dat een afgebroken verkeering de drijfveer van haar hande ling is. Branj in een graansilo. Gisteravond brak door tot nu toe on bekende oorzaak brand uit in de graan silo van de firma van der Meulen te Don gen. De geheele silo is tot den grond toe afgebrand. De schade bedraagt 40.000. Het blus- schingswerk duurde den geheelen nacnt voort. Borstkas ingedrukt. Hedenmorgen omstreeks half 11 had ze kere K. B. los werkman, wonende te Sas van Gent-, bij het lossen van kolen voor dc stijfselfabriek te Sas van Gent het ongeluk tusschen een grijper en den wand van de kolenschuit bekneld te raken. Den onge lukkige werd de borstkas ingedrukt. De man was op slag dood. Inbraak. Hedennacht is ingebroken in do coöpe- rattieve boterfabriek te Aalten. De inbre kers hadden zich door het in aanbouw zijnde gedeelte toegang weten te verschaf fen, waarna zij het perceel van de kantoor deur uitzaagden. Voorzoover bekend is er n'ets ontvreemd. Vermoedelijk was hot den daders bekend, dat het heden betaaldag was en dat er dus een behoorlijk bedrag in de brandkast aanwezig moest zijn. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. TELEGRAMMEN DE HUWELIJKSFEESTEN TE ROME. Een aubade. ROME, 10 Januari. (V. D.) Zesduizend schoolkinderen brachten hedenmorgen het kroonprinselijk echtpaar in den tuin van de villa Borghese een aubade. Na do aubade marcheerden de jongens en meisjes langs de tribune. TREINBOTSING IN BR.-INDIE. Tien dooden, vijftien gewonden. LONDEN, 10 Januari. (V. D.) Uit New Delhi wordt geseind, dat een botsing heeft plaats gehad, tusschen een sneltrein en een goederentrein te Clutter Buckgan. Do wagens van den personentrein werden in elkaar gedrukt-, terwijl de goederentrein ontspoorde. Voorzoover bekend werden 10 personen gedood en 15 ernstig gewond. De materieele schade is zeer groot. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. BRANDENBURG a./d. HAVEL, 10 Jan. (V. D.) Hedenmorgen heeft op den onbe- waakten overweg van den Brandenburgsche Stidtbahn een ernstig ongeval plaats ge had, waarbij twee personen gedood en twee ernstig gewond werden. In de nabijheid van do Krauscnbrug kwam een personentrein op den onbewaak- ten overweg in botsing met een tractor en aanhangwagen. De aanhangwagen werd door de locomotief ongeveer 100 M. mee gesleurd en sloeg vervolgens om. Bij de bot sing werd de machinist gedood, evenals een tiramermansleerling, die op den aan hangwagen zat. Twee timmerlieden werden ernstig gewond. De schuld van het ongeval ligt bij den bestuurdor van den tractor, die geen acht heeft geslagen op de waarschuwingssignn- len van den trein. Doodelijk mijn-ongeluk. SAARBRüCKEN, 10 Januari. (V. D.) In de Saarmijn „Itzenpliz" is bij het wis selen der ploegen een staaldraad, waaraan vier geladen kolenwagens werden opgehe- schen, gebroken. De wagens stortten in een groep mijnwerkers, die de mijn zouden verlaten. Hierdoor werden vijf mijnwerkers ernstig gewond en één gedood. Een der gewonden verkeert in levensgevaar. Ontploffingen in een theater. LONDEN, 10 Januari. (V. D.) Uit Phila delphia wordt gemeld, dat in het Globe- theater aldaar Donderdagavond twee ont ploffingen hebben plaats gehad, gevolgd door brand. Door de ontploffingen werd een groot deel van het theater verwoest. Tot op 1 K.M. afstand werden dc venster ruiten vernield. Volgens de tot nu toe ont vangen berichten werden 18 personen ern stig gewond, van wie eenigen levensge vaarlijk. Twee arbeiders worden vermist. Het gelukte dc brandweer het vuur bin nen een half uur meester te worden. De ontploffngenk zouden het gevolg zijn van een defect- aan de gasleiding. Aardschokken in Frankrijk. PARIJ'S, 10 Januari. (V. D.) Te Nautes en in de omgeving werd DondordagavonJ een hevigo aardschok gevoeld, die eenige seconden duurde. Door den schok, die met een hevig gerommel gepaard ging, werden in vele huizen de meubels van hun plaats verschoven. In Vannes werd de schok een m'nuut lang gevoeld. Vele schoorsteenen en een balcon werden op straat geslingerd. Ook uit Lorient en St. Nazaire wordt het waarnemen der aardschokken gemeld. Dc schokken bewogen zich van den Atlanti- schen Oceaan in Noordoostelijke richting. AUTOBUS IN DE NEWA GESTORT. KOWNO, 10 Januari. (V. D.) Naar uit Leningrad wordt gemeld is daar Donder dag een autobus, waarin 24 arbeiders zaten in de Newa gestort. 11 personen werden gered. De overige 13 inzittenden worden vermist. LEIDEN, 10 Jan. Kaas. Aangevoerd 69 partijen. Besteed werd voor: le soort Goudsche kaas 5356. 2e soort 4852, le soort Leidsche kaas 5154 en 2e soort idem 44per 50 Kg. Handel voor Goudsche en Leidsche kaas matig. Aan dc Stadswaag gewogen 49 partijen, 1847 stuks 15711 Kg. Aangevoerd 21 partijen Leidsche en 48 partijen Goudsche kaas. Veemarkt. Aangevoerd: 687 runde ren, 92 kalveren, 1114 schapen, 1063 var kens, 029 biggen, 5 paarden, 2 veulens en 9 bokken en geiten. Prijzen: 21 stioren 200—430; 123 kalf- en melkkoeien 230 400, handel vlug; varekoeien 165205 handel matig; 251 vette ossen 260465, schoon aan de haak 60105 ceni, handel stug; 34 pinken; 0 vette kalveren 60 135, schoon aan de haak 100140 cents; 83 nuchtere kalveren 13—22; 650 vette scha pen 2744, en 464 weideschapen 25— 34 handel matig; 953 mestvarkens 2667 handel vlug; 40 Londensche varkens 6470 cent en 70 Zouters 7276 cent per Kg. le vend gewicht, handel traag; 929 biggen 1325, handel vlug; 5 paarden 115 225, 9 bokken of geiten 512. LEEUWARDEN, 10 Jan. Vee. Aanvoer 128 enterstieren 80160, 74 twonterstie- ren 160400, 442 vette koeien 220390, 0.751.10 per Kg.; 710 melk- on kalf- koeien 180395, 255 pinken 80140, 266 nuchtere kalveren 1020, 290 vette schapen 2843, 44 weideschapen 20 35, 790 lammeren 2232, 953 vette* var kens 60120, 6678 cent per Kg.; Zou ters 7375 cent per kg.; 72 magere var kens 3060, 307 kleine biggen 1420, 42 bokken en geiten, 27 paarden, Totaal 4410 stuks. Boter. Mijnboter 1.881.851.71, Veilingprijs 1.811.74, Aanvoer 4/3 en 24/6. Commissienoteering 1.92. Eieren. Kippeneieren 24.000 Kg. 5.5 8.5 cent per stuk; handelsprens 1.151.20 per kg.; Eendeneieren 200 Kg. 7.58 cent- hande'sprijs 0.900.95 per Kg. Kaas. Sleutelkaas 2453 cent, Nagel kans 1536 cent, Goudak&a* 3085 cent. Edammerkaas 2271 cent. Aanvoer 38451 kilogram. ALKMAAR, 10 Jan. Kaas. Aanvoer 51 stapels, 75000 Kg. Fabrieksbaas met merk 45, Boerenkaas idem 4jj50, Fabrieks commissio idem 45. Handel goed. W1&75ELNOTKKRINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn Londen New York Parijs Brusse' Zwitserland Milaan Madrid Oslo Kopenhagen Stockholm Weenen Praag Boedapest Prolongatie 2% O/o- BEURSOVERZICHT. De vaste stemming der vorige dagen hield heden aan. De Industricelen voerden weer den boventoon onder leiding der Mar garine Unies, die tot 376 aantrokken, maar ten slotte weer iets van hel behaalde avance moesten afstaan. Calvó Delft mede goed gedisponeerd. Hedenmorgen konden Philips boven 500 stijgen, doch in den of ficiedien beurstijd schenen op dien prijs eenige verkooporders aanwezig te zijn, zoo- dat de koers niet gemakkelijk lioven dien grens kwam. Van Berkels gr ged'spo- neerd en boven 170. Aku's lootten vraag en stegen enkele punten. Kiichen- meisters op peil. Ford gevraagd. De Mijn- afd. gaf eenigen handel in Boetons te zien. die een mooie koerswinst behaalden. Alg. Exploraties trokken opnieuw wat. aan. Rub bers aan den luien kant in verband met de hernieuwde daling van de prijzen van het product. Su'kers hier en daar iets ver beterd evenals Schecpv. Tabakken onsys tematisch doch over het geheel wat hoo- ger. Amerikanen vast. 59.31i,o 12.09*/J 2.485/1(i 9.76 34.62 48.121/., 12.99 31.80 66.421/o 66.421/0 66.65 34.921,., 7.35

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3