Verzorg uw Hand^ rnet Purol DONDERDAG 9 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 INGEZONDEN MEDEDEELING. gang leidt vanzelf tot steeds fellere con currentie in do consumptiecentra. Voor den Nederlandschen land- en tuinbouw met zyn grooten export van allerlei producten is deze concurrentiestrijd een ware „struggle for life". Over het algemeen hebben onze produc ten een goeden naam. Echter zijn er lan den, die ons met bepaalde artikelen de loef afsteken, hetzij door kwaliteit, hetzij door sorteering en verpakking. In de meeste gevallen b.v. in bacon, eieren cn fruit is deze achterstand niet te wijten aan onveranderlijke faotpren van bodem of kli maat, maar is wel degelijk door betere pro ductie- en afzetmethoden te overwinnen. De prijsverhoudingen spreken in dit op zicht. een duidelijke taal. Andere streken, die snel naar verbetering streven, zijn eveneens een voortdurend gevaar voor on zen e.xporfc. Betere cultuurtechniek (ik denk hier o.a. aan den invloed van bepaal de meststoffen op de kwaliteit en aan de bestrijding van plantenziekten), verder doorgevoerde selectie op kwaliteit en uni formiteit en verbetering van sorteering cn verpakking zijn de wapenen, waarmede de concurrentiestrijd wordt uitgevochten. Dc praotijk moet niet alleen zoo spoedig mo gelijk en in zoo ruim mogelijken kring do moderne methodes leeren kennen, maar ook van de noodzakelijkheid daarvan wor den doordrongen. Een zeer intensieve voor lichting door de organisatie, in samenwer king met den rijksvoorlichtingsdienst, is meer dan ooit vereischt. Landbouwonder wijs is het eerst noodige. De besturen der organisaties en andere leidende personen moeten door den buiten- landschen voorlichtingsdienst op de hoogce worden gehouden van toestanden en wijzi gingen op de wereldmarkt. De uitvoercon- fcrole, steunend op het particulier initiatief, zal meer toepassing moeten vinden. Wette lijke maatregelen in den geest dor land- bouwuitvoerwet zijn onmisbaar ter aanvul ling en afsnijding van misbruiken. Van een actieve tarievenpolitiek heeft ons land weinig te verwachten. Zoover haar invloed reikt, zal onze regeering, zoowel in den Volkenbond als in de afzonderlijke landen, den tarieven-oorlog moeten sussen. Voorkoming van veeziekte. De directeur van den Vee'artsenijbnndï- £en Dienst, dr. H. C. L. E. Borger, houdt daarna een inleiding over „Voorkoming van veeziekten in het algemeen en runder- tuberoulose in het bijzonder". Spreker zegt: Voorkomen is beter dan genezen. Veeziekten, in het bijzonder be smettelijke veeziekten, kunnen den vee houder veel schade berokkenen en aanlei ding geven tob economisch "ongunstige ver houdingen voor heel het land, in verband met belemmeringen vaa den invoer in het buitenland van vee en producten van dier lijken oorsprong, van land- en tuinbouwpro ducten, zelfs van producten van anderen oorsprong dan van de landbouwindustrie. Voor h©t doel „voorkomen" komen in aan merking factoren zoowel in als buiten het lichaam, waarvan intusschen sommige in onderling verband staan. Door toepassing van de middelen, welke de gezondheidsleer aan de hand doet, kan het lichaam gehard worden eil daardoor minder vabhaar voor ziektemakende invloe den. De inwendige lichaamsfactoren, die ver lammend of doodend werken op lagere or ganismen, worden er door versterkt. De immuniteitsleer heeft het voorkomen van besmettelijke veeziekten een belangrijkon stap vooruit gebracht. Passieve en actieve immuniseering spelen in dezen een rol van •beteekenis. Factoren „van buiben" kunnen ten deele mede door den veehouder wor den toegepast; hij kan verschillende voor zorgen nemen om zooveel als mogelijk is, besmetting te voorkomen. Overigons lig gen die factoren grootendeels opgesloten in de maatregelen van de Veterinaire Po litie. Vooral ook ten aanzien van de tubercu lose kan de veehouder zelf preventieve maatregelen, als zooveel voorzorgen, ne men om besmetting van zijn vee te voor komen. Het vrijwillige By®teem van t.b.c.- bestrijding bij het rundvee zooals dat met voorlichting en financieelen steun van de Regeering wordt uitgevoerd, zal een be langrijke bijdrage leveren tot voorkoming van deze ziekte. Overigens beoogen de en tingen met den bacil Calmette-Guérin meer direct het voorkomen van de tuberculose bij het vee. Bedrijfsbeheer en landbouw- arbeidsleer. Vervolgens spreekt dr. ir. I. fiietserua, directeur van de R. K. Land- en tuinbouw- winteTschool te Breda over: „Doelmatig bedrijfsbeheer in het algemeen en de land- bouwarbeidsleer in het bijzonder". De wisselvalligheid der bedrijfsinkem- sfcen, zegt spreker, die voor een bedrijf, als boerderij of tuinderij, hetwelk bestemd is als broodwinning, eigenlijk zooveel moge lijk moot worden ingeperkt, kan men aan merkelijk verminderen door «sen juiste keuze van de soort van veldvruchten en dierlijke voortbrengselen, die men aan de markt, wil brengen. Zoowel voor land- ah tuinbouw worden hoofdlijnen aangegeven. Een verbetering van de uitwerking van den.handenarbeid en van het gebruik van den bcdrijfsboedel verhoogt de betaling der werkzaamheden of van de vermogensrento. Een beter aanleeren van het handwerk en groote voorzichtigheid bij aanschaffing van •werktuigen en gebouwen worden aanbevo len; tevens wordt de wenschelijkheid uit gesproken om den landarbeid wetenschap pelijk te bcetudeeren. Een hooger prijs voor de -voortbrengselen is te bedingen door ver betering van verkoopswijze, door meer werk te maken van weeldeartikelen, waar bij echter zorgvuldig tegen wisselvallig heid dient te worden gewaakt en door te trachten de pachten te verbeteren. Inleider stelt voor, een fonds :e stichten tot aan koop van land, hetwelk dan op gunstige voorwaarden zal worden uitgegeven aan de stichters van het fonds of hun erfgenamen. Tegen het Communisme. In de avondbijeenkomst van Woensdag, den tweeden dor ontwikkelingsdagen, wel ke vanwege den Ned. R. K. Boeren- en Tuïndersbond te Roermond worden gehou den, hield prof. dr. Alphons Steger, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, een voordracht over ,,De beteekenis van den strijd tegen het Communisme, in het bijzonder voor den boeren- en tuinders- stand". Het communisme, zooals hot in Sovjet- Rusland in praktijk wordt gebracht, is het economisch stelsel, wsarbij de goederen in de handen der gemeenschap zijn en de productie zoowel als do verdeeling wordt geleid door Radon van arbeiders, boeren en soldaten. Het stolsel berust wijsgeorig op de bewering, dat er in werkelijkheid slechts stof bestaat; al het bovenzinnelijke is product van mechanische hersenwer- king. God en godsdienst zoowel als de zc- dewet moeten worden afgeschaft, het huis gezin moet worden opgeheven, het huwe lijk verlaagd tot spel "der driften. Wat hot stelsel bevordert is goed, al het andere is kwaad. De economische en zedelijke ruïne, waartoe het communisme voert, leert de ruim twaalfjarige ervaring in Rus land met ontstellende zekerheid. Het stel sel is in zijn beginsel volstrekt tegenna tuurlijk, en de natuur wreekt zich altijd, dus ook hier. De propaganda, die voor het communis me in alle landen der wereld gemaakt wordt, is even stelselmatig in haar opzet, als effectief in haar uitwerking. Do wereld revolutie wordt openlijk en bedekt, recht streeks en zijdelings onder alle leeftijden en standen gepredikt. Het gezag wordt on dermijnd, de zede bedorven, de naasten liefde gedoofd, en aldus wordt wanorde gewekt, ongebreidelde harstocht aangebla zen, haat gezaaid. Ook Nederland wordt bewerkt en, helaas!, niet zonder succes. Ook de boeren stand heeft, vooral in den laatsten tijd, zijn communistische cellen, zijn blaadjes gekre gen, en een leugonc-ampagne is ingezet, ten einde den indurk te wekken, dat do massa- aansluiting reeds een feit is, waar zij nog slechts bestaat in de verbeelding der po tentaten. Een algemeen „te wapen" worde dus in ons dierbaar Vaderland aangehe ven, en niet het minst onder onzen gaven, rustigen, arbeidzamen boerenstand; toe behoud van het geloof der Vaderen en do zeden der voorouders; tot verbetering ook, maar langs den weg van orde, van wat herziening behoeft. Met koel hoofd cn warm hart samengewerkt tot handhaving en verbetering der christelijke maatschap- pij op solidaristischen grondslag! Voorkoming van Plantenziek te en Plantenbeschadiging, Heden werd het onderwerp behandeld „Voorkoming van plantenziekten en plan tenbeschadiging", ingeleid door den heer M. van den Broek, directeur der R. K. La-ndbouwwintereohool te BoxteL Bezoek van Minister Ruys. Vandaag vereerde de Minister van Bm- nenlandsche Zaken en Landbouw, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, de Ontwikke lingsdagen met een bezoek. Onder applaus werd de Minister-President binnengeleid. Zijne Excellentie sprak een kort opwek kend woord tot de vergadering en zeido veel belang te stellen in het werk van den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond, do grootste land- on tuin bouworganisatie in den lande. De ontwikkeling van de groente- en fruitteelt Volgens het program zou mr. N. Niemol- ler spreken over het onderwerp: „De be teekenis van een goed vervoerwezen meer in het bijzonder voor de veilingen van land en tuinbouwproducten Daar de heer Nie- moller had medegedeeld, dat hij door on verwachte en zeer bijzondere verzwaring van werkzaamheden zich gedwongen heeft gezien zijn toezegging, cm deze voordracht te houden moest terugnemen, was de Rijks- tuinbouwconsulent voor Limburg, Ir. W. G. v. d. Korft bereid gevonden een voordracht te houden over ..De ontwikkeling van de groente- en fruitteelt, in ons land". Tot besluit. Ten slotte werd nog een vertooning ge geven van enkele landbouwfilms uit den vreemde. Vanwege do „Holfu" (Hóllandscho Film Universiteit) werden eenige films vertoond over de veeteelt in den Congo, Canadeesche vruchtencultuur, veefokkerij in Texas, het vruchtbaar maken van ecu woestijn, rijstcultuur op Java en in Japan. Om ruim vier uur sloot de voorzitter, Rector J. P. J. Kok, de welgeslaagde Ont wikkelingsdagen. GEMENGDE BERICHTEN ONCELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Door een auto aangereden. Het slachtoffer overleden. Bij de brug tusschen do Boekliorststraat en de Koningstraat te Den Haag, is gis teravond omstreeks 6 uur eon 50-jarige steenzetter, wonende aan de Hooftskade- laan, aangereden door eon auto. De man, die ernstige inwendige kneuzingen be kwam, is door den Geneeskundigen Dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuid wal, waar hij korten tijd later is verleden. Paard en wagen door de tram aangereden. Toen gisteren de voerman J. T. uit Oudenbosch met zijn wagen op weg was naar Steenbergen, ontmoette hij nabij de brug aan den Verkeersweg, onder Oud- Gastel, dc stoomtram uit Steenbergen. Doordat, het paard schichtig werd, kwam het in aanraking met een der tramwagens met het noodlottig gevolg, dat T. door den schok van den wagon tuimelde en dozen over zijn lichaam kreeg. Met een ernstige hoofdwonde werd de man, die ook klaagde over inwendige pijnen, opgenomen en per tram naar het St. Josephziekenhuis te Oud- Gastel overgebracht. Landbouwer overreden. De landbouwer M., te Steenbergen, kwam bij het vervoer van bietenloof van zijn kar te vallen. Hij kroeg het voorwiel over bovenarm en borst. In zorgwekken- den toestand werd de man opgenomen in het ziekenhuis te Steenbergen. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Als door een wonder gered. Dinsdagmorgen passeerde de voerman L. W. met een karrevracht boomen den onbewaakten overweg te Udenhout, toen hij uit do richting Den Bosch een sneltrein zag naderen. Nog juist wist hij paard en wagen bui ten de rails te brengen en de trein, welke vlak achter hem voorbij denderde, raakte slechts de einden der boomon, welke als lucifershout afknapten. De voerman kwam met den schrik vrij. Doodelijke val. De 71-jarige arbeider B. Wessels te Stapelmoor, dio work off den zolder wilde verrichten, is door een misstap van een vrij aanzienlijke hoogto op de steenen neergevallen. Kort er op gaf hij den geest. Aan het oog getroffen. Bij het pijl en boog schieten werd een zoontje van den heer V. te Haastrecht, aan een der oogen getroffen. De plaatse lijk© geneesheer wiens hulp men inriep, achtte overbrenging naar een ooglijdevs- gesticht noodzakelijk. Men vreest voor het behoud van het oog. Eigenaardig ongeval. Het stoomschip St. Philipsland. dat Dinsdagavond van IJmuiden naar Enge land was vertrokken, keerde eenige uren later naar de kust terug en gaf op de Stoombootloods één der schepelingen af, wien een eigenaardig ongeluk wes over komen. Een blijkbaar door de naaister van zijn nieuwe werkpak in het goed achtergelaten en niet opgemerkte naainaald was dezon man bij het doen van zijn werk in schuine richting in do borst gedrongen. De pogingen van den kapitein om de naald te verwijderen waren evenals die van den dokter te IJmuiden vruchteloos, zoodat de zeeman direct met een auto naar één der ziekenhuizen te Amsterdam moest worden weggebracht voor een spoed operatie. Verdronken. Men meldt uit Moordrecht aan de „Msb." Bij het scheppen van een emmer water had de echtgenoote van den heer A. de Wilde alhier, het ongeluk in de sloot te vallen. Hoewel de drenkeling spoedig op •het droge was gebracht, mocht het den ij-lings ontboden geneesheer niet gelukken do levensgeesten weer op te wekken. Een aanvaring. Gisternacht heeft een ernstige aanvaring plaats gehad op de reede van Tkssingen, tusschen het uitgaande Engelsche stoom schip Piawsworth en het Noorsche stoom schip Kornet. De Piawsworth ligt op de reede van Vlissingen geankerd; de Kornet is naar Antwerpen opgevaren. Beide sche pen zijn zwaar beschadigd. Er zijn goen persoonlijke ongelukken bij gebeurd. Öet Engelsche stoomschip Piawsworth zal te Vlissingen binnenloop© n, tot het ondergaan van voorloopige. reparation, Twee branden te Amersfoort. Gisterochtend werd de brandweer te Amersfoort gealarmeerd voor een uitslaan- den brand aan de Matthias Withoosstraat 5, bewoond door den machinist der Ned. Spoorwegen Hengeveid en diens gezin. Hoewel de brandweer het vuur met vier stralen op de waterleiding krachtig aan tastte, kon het niet verhinderd worden, dat het pand geheel uitbrandde, terwijl het naast liggende perceel No. 3 veel wa terschade kreeg. De sohado wordt door verzekering gedekt. Eenige uren later werd de brandweer opnieuw gealarmeerd voor een brand in de Crocusstraat 1, bewoond door de familie Schrijver. Ook hier werd het vuur met drie stralen bestreden, doch de inboedel ging geheel verloren. Ook hier dekte de verze kering de schade. Omtrent de oorzaak van dezen brand tast men in het duister. Zware brand in een schip met hooi. Gistermorgen, toen de 105 ton metende motorboot Gerdina, schipper J. van Vee- ken, uit Mad®, met draaienden motor lag te wachten voor de gesloten spoorbrug over de Delfshavensche' Schie, te Rotter dam, is een vonk uit de uitlaatpijp terecht gekomen in de lading, bestaande uit 30 ton los hooi en 30 ton hooi in pakken van 50 K.G., welk hooi door de firma Huisman en bankhuizen te Raamsdonkveer was ver zonden naar 's-Gravenhago. Het hooi raak te terstond in brand. De schipper, die al leen met zijn knecht aan boord was, heeft eerst getracht met emmers water het vuur te blusschen, maar dit hielp niets, de •brand breidde zich zienderoogen uit. De brandweer werd gewaarschuwd. Toen bleek, dat de brand voornamelijk ging woe den aan do waterzijde, zijn enkele brand weermannen in roeibootjes gegaan en van daar uit hebben zij water gegeven. In het inwendige van dc lading bleef het mr evenwel met groote hardnekkigheid voortwoekeren, om welken reden de heer Sillevoldt, de .met dc leiding van de blus- sching bslaste hoofdman, order gaf, nog een tweede autospuit te doen aanrukken. Deze werd op de Spangenschekade ge plaatst. Het schip lag aan den kant van de Acl'brechtskade. Drie slangen van deze spuit werden dwars door de Schie uitge legd naar de sleepboot 's-Gravenhage van P. Sm't's stoomsleepdienst, welke naast de Cerdina lag. Op het dek van deze boot werden vaste straalpijpen op deze drie slangen gekoppeld en op die manier kon eon groote massa water in den brand wor den gespoten. Langzamerhand had de mo torboot zware slagzij gekregen. Tenslotte rustte het schip met een zijde op den bo dem van de Schie, die dicht onder den wal niet zoo heel d:ep is. Gevaar voor zin ken bestond er dus niet. Om het sclr'p zijn balken uitgelegd, om te voorkomen, dat het brandende hooi afdreef. Ook het hooi, dat van het schip op den wal was geworpen, brandde fel. Toen omstreeks het middaguur de drij vende stoomer Maaswerken verscheen, kou deze met do nablussching worden be last. Het hooi was tegen brand verzekerd, de boedel van den schipper niet. GRIEZELIGE SPOOKGESCHIEDENIS? In Gouda. Gouda heeft een spook,..., aldus wordt aan de „Tel." geschreven. Deze griezelige mare houdt de geheele stad bezig en heeft de ingezetenen in een roes van opwinding gebracht. Overal praat men over het spook en de meest fantastische verhalen doen de ronde. Het spook moet 's avonds huizen in een perceel aan de Nieuwe Haven, dat zich in de schamele verlichting der smalle straat jes ter weerszijden van de donkere gracht maar al te zeer voor het mysterie leent. Sinds een paar weken wordt daar de bol op geheimzinnige wij zo beroerd, als de be woners tusschen 8 en 11 uur rond de tafel zitten geschaard. Bij verrassing werd ge tracht den dader te grijpen, maar er was geen dader te zien en toch werd er ge beld. Met Nieuwjaarsdag &ïng het belletje elfmaal over, zonder dat er een oorzaak was te vinden. De politie werd er bijgehaald, een on derzoek ingesteld, maar geen oplossing van het raadselachtig gebeuren gevonden. De wildste geruchten worden nu verhaald, politieagenten moeten op het dak en in turfschuiten met hun neus op de bel geze ten hebben, zij zagen niets cn toch belde het. 'fc Heette daarop, dat de bel uit de deur was gehaald en binnen op tafel ge legd. Met verwezen blik en van schrik vertrokken gelaat staarde men naar elkaar en naar het tooverding, aller harten spron gen op, want weer belde het .'t Schijnt zelfs van den vroegen morgen tot den laten avond te klingelen. Eerst kwamen* 's avonds een paar dap- peïen kijken, gereed om op het eerste mo ment te vluchten. Teen kwamen er tien tallen, daarop honderden en 's is nu al zoo ver gekomen, dat een gang naar de be hekste Nieuwe Haven als een soort pel grimstocht wordt beschouwd, 't Ziet er des avonds zwart van de menschen, die griezelen willen. De bewoners hebben geen leven meer. Als er niet gebeld wordt, wordt er op de ramen geklopt. Jan en alleman speelt voor spook, de zenuwachti ge stemming verergert steeds. En steeds belt 't maar opnieuw. Dinsdagavond ^"as het zelfs zoo druk, dat de menschen dicht opeengepakt voor het tooverhuis stonden. Op een heelen af stand verwijderd stonden nog de adspirant griezelaars op plaats te wachten en het gedrang was zoo hevig, dat er in een win kel een groote ruit werd ingedrukt. Opge schoten jeugd wilde er 'n pretje van ma ken en 't werd zoo erg, dat de politie er aan te pas kwam, de heelo buurt ontruim de en de straat afzette. Nog fantastischer verhalen werden toen grif voor waar aan genomen en een beetje aangedikt weer verder verteld. Iedereen maakt iedereen dol en de rust is totaal verdwenen. „Hoort daar belt het weer", werd geroepen en warempel toen hoorden zc het allemaal, 't Was alleen jammer, dat het niet belde. Als het zoo nog een poosje doorgaat, dan bellen alle geluid voortbrengers in de heele stad. Maar intusschen is het spook een ware nachtmerrie geworden, eiken avond vast de belangstelling onrustbarend en bijzondere maatregelen moeten zelfs al genomen worden. Do bewoners ondergaan eon ware kwel ling. De vrouw des huizes heeft het zelfs al zoo op haar zenuwen gekregen, dat zij to bod iigt. Voor het betooverdc perceel staat, des INGEZONDEN MEDEDEELING VOORKOMT T/^paEDÉSF en poetst '5-morgeris et 's-avónds met Ml VA TANDfASTA 7ö cts.perVi tube, p: 'A tube. avonds en des nachts al An vaste politie post, zoover strekt de zich uit. Jongens loopen in het donker tus schen de volksmasa met groote bellen te zwaaien en jagen den vfeesachtigen den schrik op het lijf. Voor de huisgenooten wordt het myste rie een obsessie. „:t Is verschrikkelijk meneer", zeide ons een dappere dochter, die nu haar moeder moet verplegen, „heel Gouda schijnt aan spoken te gelooven en 't is niet te be schrijven hoe 'n last. of we er van hebben. Zeker, er is gebeld, al een kleine vier we ken lang, en we weten niet hoo het ge beurt, al geloof ik stellig dat hot kwajon gens zijn. Na Maandagavond hebben we niets meer gehoord, wat te begrijpen is, nu er zoo geweldig veel volk komt en de dader dus onmiddellijk gegrepen moet worden. En al die verhalen zijn reusachtig overdreven, er is geen touw aan vast te knoopen. Nu trekken zelfs de schooljon gens voortdurend aan de bel, 't is bijna niet om uit te houden". Do belledeurtje spelende kwajongens, die het ernstigst worden verdacht voor spook te spelen, maar natuurlijk nergens te vinden zijn, loopen nuvanzelfsprekend heimelijk te gnuiven, dat hun grap zoo'n geweldig succes heeft en in staat is heel Gouda op stelten te zetten. Iedereen wil het spook zien cn hooren, 't eind van de historie is niet te bekennen. Intusschen waast het geheimzininge spook nog steeds door Gouda en beroert de bel van het huiske op de Nieuwe Haven. Een rare vrijer. Dezer dagen had een klein inbraakje plaats ten huize van de familie B. in de Veestraat te Tilburg. De dader had zich, naar men aannam, door middel van een valschen sleutel door de voordeur toegang tot de wqning verschaft, waarna hij de linnenkast had opengebroken en daaruit een bedrag van ongeveer 32 bad wegge nomen. Deze „duistere" zaak beeft een onver wachte ontknooping gekregen, toen zich aan het hoofdbureau van politie te Tilburg kwam aanmelden de jongeman J. C. W. M„ die bekende de dader van de inbraak te zijn. M. had verkeering met de dochter van B. Toen hij Zondagavond met zijn meisje uit was, moest zij eenige boodschap pen doen en daar zij bang was, dat zij haar huissleutel zou verliezen, gaf ze dien haar vrijer even in bewaring. Zij spraken af, dat ze elkaar op een bepaald uur weer zouden ontmoeten. Toen het meisje ver genoeg was, draai de de jongeman om en begaf zich naar de woning van zijn aanstaande schoonouders. De huissleutel zorgde ervoor, dat hij ge makkelijk binnen kwam en toen het een maal zoover was, kon hij zijn zucht naar geld vermoedelijk niet langer bedwingen. Hij ging naar de linnenkast, forceerde die en verbrak twee spaarpotten, die daarin stonden, namelijk een van zijn eigen meis je en een van zijn aanstaanden schoonva der. Met de buitgemaakte twee en dertig gulden vertrok hij, aldus meldt de „Msb.", per autobus naar Antwerpen om vandaar uit naar Duinkerken af te zakken, waar hij zich voor het vreemdelingenlegioen wil de laten aanwerven. Toen hij evenwel een maal voor het depot van werving stond, zonk hem ineens de moed in de schoenen, en zonder zich te bedenken reisde hij naar Tilburg terug en gaf zich zelf bij de politie aan. Vandaag zal hij naar het Huis van Be waring te Breda worden overgebracht. Diefstal van kerksieraden opgehelderd. Op 28 December jl. werden uit een bid kapel te Breda verschillende gouden sie raden gestolen. Hiervan werd aangifte ge daan bij de politie, die een onderzoek in stelde. Hierbij kwam aan het licht, dat de gestolen sieraden te gelde waren gemaakt bij den goudsmid v. B. te Breda, die de sieraden van een onbekende had gekocht. De voorwerpen werden door de politic in beslag genomen. De goudsmid trok er met de politie op uit 'om den man te vin den, waarvan hij een vrij goed signalement kon geven. Alle logementen en slaapsteden werden nagegaan, evenwel zonder resultaat totdat op 6 Januari in den avond de goudsmid v. B. plotseling den man in een winkel op de Groote Markt zag staan. Hij wachtte tot hij naar buiten kwam en sprak hem aan. Daar er geen politie in de buurt was, stelde hij den man voor met hem op te loopen, ton einde to overwegen wat in deze te doen stond. In de Veemarktstraat kwam men een agent van politie tegen# Van B. greep den ander vast onder het uitroepen: „Hier is de d:ef". De agent die eerst aan een flauwe aardigheid dacht, be moeide er zich niet mee, doch de heer v. B. persisteerde bij zijn ullroep, waarop de agent den man meenam naar het politie bureau. Hier bekende de man den diefstal in de kerk gepleegd te hebben. Het is de 37-jarige ongehuwde chauffeur B., zonder vaste woon- en verbljjfplaats. »Tel." Verkeerde slaapplaats. Gisternacht heeft een buitenlandsehe zeeman te Rotterdam eenigen tijd liggen slapen op een stoep van een pand, ver moedelijk bij den Schiedamschen dijk. Toen hij wakker werd, waren zijn porte feuille met een biljet van 5 dollar en twee briefjes van 10 gestolen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6