BINNENLAND Het Mysterie van Heath Hover LAND- EN TUINBOUW DONDERDAG 9 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 EERSTE KAMER. Luchtvaartdienst. Aan de orde was het wetsontwerp in zake instelling van een Luchtvaartdienst aan het Departement van Waterstaat. De heer Van Cittors (A.E.) brengt hulde aan hen, die administratief en tech'i. zich verdienstelijk Ji ebben gemaakt ten aanzien van de vluchten naar Indië (bra- vo's). Hij hoopt, dat er met voortvarend heid zal worden gewerkt voor de nacht vluchten. Minister Eeymer is dankbaar voor de instemming en bemoediging. De kwestie der nachtvluchten heeft zijn volle aan dacht. Het Departement is waakzaam en diligent.. Spoedig zal worden overgegaan tot verlichting van de luchtroute Duitschc grensSchipholWaalhavenSchelde. En in Zuid-Limburg zullen lichtbakens wor den geplaatst ten behoeve van den lucho- weg HannoverBrusselParijs. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd De vergadering wordt verdaagd tot na dere bijeenroeping. MINISTER RUYS EN DE VUILAFVOER Hulp voor Nieuwkoop in zicht Haar wij vernemen heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, den heer dr. W. G. A. van Sonsbeeck, burgemeester der gemeente Breda, voor zitter van de vroegere commissie van ad vies in zake vuilverwijdering uitgenoodigd, eenige van de gewezen leden dier commis sie samen te roepen en met dezen overleg te plegen omtrent de vraag of er en zoo .a welk maatregelen getroffen dienen te wor den ter bevordering van het brengen vau stedelijke afval naar hot laagveengebied na bij Nieuwkoop. DE RADIO. Bond van ondernemers in de radiobranche. In de op 6 Januari te den Haag gehou den bestuursvergadering van den Bond van Ondernemers in de Radiobranche in Nederland is het bestuur als volgt samen gesteld: Voorzitter J. H. Crucq; vice-voor- zitter J. H. de Vries; secretaris J. H. Wal len; penningmeester W. Hirschfeld. Besloten werd het verzoek te richten tot de N.V. Philips om te onderhandelen over licentieverleening aan de bondsleden en voor deze onderhandelingen een' commis sie te benoemen bestaande uit de volgende leden: J. H. Crucq, voorzitter van den Bond, G. de Raadt, te Gouda, L. Terwal, te Amsterdam, J. P. Lely, te Arnhem, J. H. de Vries, vice-voorzitter van den Bond. Daarna werd een overeenkomst behan deld, waardoor de uitgaven van een bonds orgaan, dat wekelijks in een oplaag van 6000 exemplaren gratis verspreid zal wor-- den, verzekerd is. Tenslotte werd een overeenkomst geslo ten met de firma Sarcos waarbij bondsle den welke rich aansluiten bij de op te richten financieringsmaatschappij het recht verkrijgen, tegen betaling van 2.50 per toestel aan Sarcos en een kleine opslag vaan de vennootschap, vrij van elke beper kende bepaling, gebruik te maken van de aangevraagde Sarcos-octrooien- De Philips-licenties. Voor de derde kamer der Haagsche rechtbank zijn pleidooien gehouden inzake een octrooi-kwestie tusschen de firma Phi lips en de Ned. Radiowerken. Philips is in deze zaak eischeres en zij had in de dag vaarding gesteld, dat de Ned. Radiower ken inbreuk maakte op het aan Philips toekomende gebruiksrecht van octrooi 7398, door welk octrooi de terugkoppeling voor ontvangers beschermd wordt. Door de Ned. Radiowerken wordt deze inbreuk evenwel ten stelligste ontkend en zij voert aan, dat zij als licentiehoudster volkomen rechtmatig gebruik maakt van het aan Telefunken verleende octrooi 3207, welk octrooi de terugkoppeling voor ont vangers en voor zenders beschermt. FEUILLETON. Uit het Engelsch van BERTRAM MITFORD. 49) HOOFDSTUK XXVII. Het gewelf des doods. De roode vuurtongen van het kampvuur flakkerden wild op tegen den achtergrond van den grijzen rots en tooverden groteske sohaduwbeelden van de grimmige figuren •die rondliepen. Hoe woest en fantastisch de omringende rotsen ook waren, zooais ze door het flikkerende vuur beschenen werden, toch bleek de plek een ideale kampgelegenheid, want ze was aan drie zijden ingesloten door bergmuren, terwijl de vierde zijde uitzag op een stijle helling naar de vallei daarbeneden. Er bevona zich een man bij het gezelschap, voor wien de ligging van het kampement niet zonder beteekenis was. Niet bij toeval en niet alleen om de beschutte ligging was deze plek uitgekozen. Als kristallen kronen straalden de sterrebeelden aan den onbe- woïkten hemel, maar er was geen maan. De beide Europeanen hadden hun avond maal geëindigd. Mervyn had zijn pijp aan gestoken en deed zijn uiterste best, de stoicijnschen kalmte van de oosterling te bewaren, terwijl hij een gesprek over on verschillige onderwerpen met Melian gaun- Hier zouden dus twee volkomen gelijke octrooien zijn verleend en hangende de onderhavige vordering van Philips heeft de Ned. Radiowerken nietigverklaring van octrooi 7398 gevraagd. Op grond van deze nietigheidsactie vroeg de Ned. Radiowerken thans bij in- cidenteele conclusie schorsing van de thans aanhangig zijnde procedure. De advocaat van Philips, mr. Telders, betoogde dat er geen enkele grond, voor schorsing is. Mr. Schoren, optredend voor de Radio werken, meende, dat de aanvraag tot nie tigverklaring wel degelijk gefundeerd is. De rechtbank achtte geen termen aan wezig om eerst een beslissing te nemen over de schorsingskwestie, waarna door partijen de hoofdzaak werd bepleit. De rechtbank zal op 4 Febr. vonnis wij zen. Ontvangsten Ned. Spoorwegen. Bijna 5 millioen meer over 9 maanden. De definitieve ontvangsten der Ned. Spoorwegen in Sept. 1929 bedroegen 15.572.416.81 tegen 15.280.594.13 in Sep tember 1928. Totaal-ontvangsten JanuariSeptember 1929: 137.007.022.19 tegen 132.058.962.62 over t zelfde tijdvak in 1928 of 4.948.059.57 meer. De ontvangst per dag-kilometer steeg van 130.71 in 1928 tot 135.71 in 1929. Het zomerverblijf van Prinses Juliana. Warns born" bij A c h'a arabergen? Bij geruchte vernam het D. v. A'., dat Hare Kon. Hoogheid Prinses Juliana het buitengoed Warnsborn bij Schaarsbergen zou hebben aangekocht, om het als zomer verblijf te doen inrichten. Tegelijk zouden van enkele der omwo nenden de woningen worden aangekocht, wellicht ter vervolmaking van plantsoen- aanleg van „Warnsborn" of om op die plaat sen personeelswoningen te bouwen. Draadlooze verbinding Indië—Nederland. Via de draadlooze telefoonverbinding NederlandIndië zijn, van 8 Januari 1929 tot en met 7 Januari 1930, 3507 gesprekken gevoerd, waarvan 2311 van Indië uit. DE TUINBOUW IN DE STREEK. De omzet ƒ740.000 lager dan in 1928. Dat het niet naar wensch gaat met den tuinbouw, blijkt weer uit de jaarcijfers van de groote coöporatieve veiling „de Tuinbouw" te GrootebroekDe omzet daalde maar even van 4 millioen tot 3.260.000, dus met ƒ740.000 of 18 1/2 pet. De schuld van dezen Biechten gang van zaken.ligt niet bij één, maar bij vrijwel alle gewassen, met uitzondering alléén van late bloemkool. Dank zij den hoogen prij zen, als gevolg van Duitschlands goede vraag en het laat intreden van den winter, zijn voor dit product een paar ton méér ontvangen, dan verwacht werd. Zooals men weet, is de vroege aardappel het hoofdproduct; daarvan werden thans 797.000 baal omgezet, tegen 730.000 baal in 't vorige jaar. De prijzen waren echter bui tengewoon laag, mede omdat door de Bel gische dumpingprijzen het Roergebied zeer weinig afnam. Ook Engeland betrok weinig trouwens. De tolmuren en de hooge spoor- vraohten maken den toestand ook niet veel beter. Van de overige produoten noemen wij nog bloemkool, waarvan de omzet daalde van 11.41 tot 8.85 millioen stuks; roode kool 3 millioen kg. (vorig jaar 2 1/2); gele kool 1 millioen kg. (v.j. 1.7); witte kool 2.29 mil- kg. (v. j. 1.78), bieten 2.35 millioen stuks (c. j. 2.67). Ten slotte werden dit jaar aangevoerd 880.000 stuks gebroeide tulpen (vorig jaar nihil). „Hbld." de hield, met het doel haar zoo rustig mo gelijk te houden en geen angst bij haar te wekken. Het voeren van een gesprek over koetjes en kalfjes ongeveer een uur voor iemands dood, vereischt meer dan gewone zelfbeheersching en koelbloedigheid. John Seward Mervyn was geen gewoon man. Twee wolven huilden elkaar vraag eu antwoord toe beneden in het dal en de roode gloed van het kampvuur speelde over de gebronsde, hoekige profielen en de vu- rige oogen van die wilde roovers van het gebergte, die hun „hooka" zaten te roo- ken en fluisterend hun gesprekken voerde. In de bosschen, die hunl aag neerhangende takken in de wateren van de Plane-wijver doopten, zouden u de uilen hun zachte roep laten hooren en de een of andere visch zou met luid geplons uit het gladde vlak onder het licht der sterren opspringen. Wat een tegenstelling, tusschen dit woes te oord hier en de liefelijke dreven van het veilige Engeland. En met diepen wee moed bedacht hij welk een stil, gouden ge luk Melian's komst in zijn stroef eenzaam leven had gebracht. Heb je.dat ding, dat ik je gegeven heb, goed opgeborgen, kind 1 vroeg hij. Denk er toch vooral goed aan dat het pas in geval van uitersten nood te voorschijn mag worden gehaald, als het beroep op Shere-dil-Khan mocht falen. Niet zoo praten, oom, 6meekte zij. U moet heusch die booze voorgevoelens van u afzetten. Maar als om haar woorden te logen straffen, dook plat6eling een groote ge stalte als uit den grond naast hem op. Er werden Mervyn een paar zinnen in het oor gefluisterd en in antwoord daarop stond hij op. Blijf hier rustig op me zitten wachten DE TUINBOUW IN HET WESTLAND. Verminderde omzetten aan de veilingen. De twaalf Westlandsche veilingvereeni- gingen, aangesloten bij den Bond West- land, hebben over het afgeloopen jaar een totaalbedrag van 18.936.928 aan groenten en fruit over de veilingen verhandeld, te gen ruim 20 1/2 millioen in 1928. Deze !c- ruggang is in hoofdzaak te wijten aan het nagenoeg geheel teloor gaan van de teel ten van vroege grenten onder glas en van de tomatenplanten, als gevolg van deu langdurige® en abnormaal strengen win ter. Doordat de tuinder genoodzaakt was de tomaben- en slaplanten opnieuw te trok ken in de periode van het jaar, dat zij in normale gevallen reeds flink opgeschoten zijn, is ook de aanvoer van tomaten uit de st-ookkassen belangrijk achteruit gezet en veel later gekomen. Voor het Westland is het juist een voor name eisch om zoo vrceg met de tomaten aan de buitenlandsche markt te komen, dat b.v. de Italiaanscbe producenten nog niet of in onvoldoende mate kunnen afle veren. Deze kans om do eerste te zijn was nu verkeken. Toen do door het mooie zo merweer overvloedige oogst loskwam, werd de markt tegelijkertijd bezet met de geweldig gestegen buitenlandsche produc tie. De Hollandsche tomaat bracht daar door, niettegenstaande baar betere eigen schappen, beduidend minder op. Mede door de groote uitbreiding in aan tal en omvang der Westlandsche tuinbouw bedrijven, welke in het afgeloopen jaar is tot sta-nd gekomen, is de aanvoer der voor naamste twee producten (tomaten en dru-i ven) zeer groot geweest. Hoewel de prij zen over het algemeen niet hoog waren, heeft uitsluitend deze vergrooting der productie ten gevolge gehad, dat de ach terstand van den totaal omzet vergeleken bij 1928 niet grooter is dan ruim anderhali millioen gulden of 7.9 pet. Alleen de Vei- lingvereeniging Maasland -heeft een ver meerdering van veilingbedrag geboekt van ruim 32 mille; de overige veilingen zijn teruggeloopen met 2.25 tot 16.96 pet. KATH. NED. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Ontwikkelingsdagen te Roermond. Op de eerste der ontwikkelingsdagen van den Ned. R. K. Boeren- en Tuinders- bond welke te Roermond worden gehouden, sprak ir. J. H. H. Bemelmans, pr. land bouwkundig ingenieur en directeur van den R. 'K. Landbouwwinlerschool te Roer mond over „Grondverbetering in het alge meen en de watereconomie in het bijzon der". Grondverbetering en water economie. Bedoeld isj zegt spreker, enkele be schouwingen te gej»vn over het zoo zuinig mogelijk beheer van het water in den grond, vooral met het oog op de grond bewerking. De functie van het water in de plant en in den bodem is een allerbelangrijkste: ver strekken van de noodige spanning aan de cellen en organen, oplossen van voeden de stoffen, opbouw van het planben- lichaam, bevorderen van heb biologisch leven in den akker, enz. Behalve in het grondwater kan het wa ter nog worden onderscheiden in capillair, funiculair, pendulair- en sepunctiewater. De meest-gewenschte vaterstand, ,de on derlinge verhouding tusschen de verschil lende toestanden en hun beteekenis voor de plant worden nader door den spreker nagegaan. De planten gebruiken vooral in tijden van sterken groei enorme hoeveelhe den water, meer dan door den regenval in die perioden wordt, aangevuld. Het is voor hoogere gronden zaak het aanwezige water voor wegzakken en verdampen te be waren. Naast de speciale oultuurmefchode, drijfarming, zijn afzonderlijk nog aan te bevelen: verkruimeld houden van bouw- voor, los houden van bovenlaag, zeker hu- musgehalte. kindlief, zei hij. Ik moet met hen gaan praten en dat is vervelend, vooral omdat het ons prettig gesprek stoort. Hij liet zijn hand liefdevol op haar blonde hoofd rus- ten en volgde een moment later dan man, die hem was komen roepen. Om haar niet te verontrusten, nam hij niet meer dan een vluchtig afscheid van haar en toch was het de laatste maal, dat hij haar in dit leven zou zien. Want John Seward Mervyn wist evengoed als de man, dien hij willig volg de dat hij zijn noodlot tegemoet ging. Het was een vreemde plek, waar hij zich kor ten tijd later bevond, een groote ruimte, door rotsmuren omgeven. En tooh scheen deze plaats niet heelmaal een werk der natuur te zijn, hier, waar de natuur uit muntte in bouwkundige wonderen van haar eigen ontwerp. De plek zag er uit aisol eeuwen van lang en geduldig werk de sym metrie van haar structuur hadden voltooid. In 't midden brandde een vuur en de rook moest daarboven in het gewelf regens een uitweg vinden, want de atmosfeer was vol komen zuiver. Rondom dit vuur zaten een twaalftal mannen. Een daarvan herkende Mervyn onmiddellijk als Allah-din-Khan. De anderen waren vreemd, behalve d© man, die naast het hoofd gezeten was eu die niemand anders was dan de rijzige opvallende verschijning, die zich ten tijde van de avondgebeden bij ben gevoegd haa. Deze zat hen strak en somber aan te kij ken, een belichaming van onverstoorbare Oostersche statigheid in zijn losse ge waad; de plooien van zijn turban waren met bijna wiskundige preciesheid gevou wen rond de. kegelvormige „kulla" die er even boven uitstak. Mervyn merkte nog wat anders op. Achter hem hadden zien twee reusachtige, woest uitziende Gular- zai gesteld, zoo, dat ze hem den terug- UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 10 Januari. Huizen, 1875 M. 10.0010.30 Ziekendienst N. C. R. V. 10.30—11.30 N. C. R. V. Uitzending van de opening der 10e Nat. Pluimveetentoon stelling te Ede (G.). 11.3012.00 K. R. O. Godsdienstig half uurtje. 12.151.15 K. R. O. Concert door het K. R. O.-Trio. I.152.00 Gramofoonmuziek K. R. O. 2.003.00 K. R. O. Gramofoonmuziek. 4.00 VN. C. R. V. Tijdsein. 4.005.00 N. C. R. V. Gramofoonmuziek 5.006.30 N. C. R. V. Orkestconcert. 6.307.00 K. R. O. Lezing over: „De jonge werkman". 7.007.30 K. R. O. Cursus Schriftver betering. 7.30 V. P. R. O.-uitzending. Hilversum, 1071 M. (Van 12.00—6.00 nam. 298 M.). 10.0010.15 Morgenwijding. 12.012.00 Concert door het A. V. R. O.- kwartet. 2.052.45 Uitzending voor scholen. 2.453.00 Gramofoonmuziek. 3.004.00 Maak het zelf-cursus. 4.305.00 Lezing door A. de Hoop over: Kunstschaatsenrijden en Kunstijsbaan. 5.C05.30 Gramofoonmuziek. 6.306.30 Concert door het A. V. R. O.- Kwartet. 6.30 Koersen- 6.457.15 Cursus Spaansch: Beginners. 7.157.45 Radiocursus vanwege het On derwijsfonds voor de Binnenvaart. 7.45 Gramafoonmuziek. 8.018.45 Concert door heb Verstorkte Omroeporkest. Mien BouwmeesterVer- heydt (sopraan). 8.459.15 Studio-opvoering van „Hij weet wat!" Blijspel in 1 bedrijf van Ca- mille Odinot. 9.159.50 Voortzetting concert! 9.50 Persberichten. 10.0011.00 Concert door het Versterkte Omroeporkest. Renee Regnard (piano). II.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20—12.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. 12.50 Orgelconcert door L. H. Warner. I.202.20 Gramafoonmuziek. 3.20 Concert 4.20 Dansmuziek. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en nieuwsberichten. 7.00 Zang door St. Austin (bariton). 7.20 Lezingen- 8.05 Concert. 9.20 Nieuwsberichten en lezing. 9.55 Vaudeville. II.05 Verrassing. 11.2012.15 Dansmuziek. „R a d i o - P a r i s", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Orkestconcert en soli. 7.40 Gramofoonmuziek. Richting der productie op. kwaliteit. De tweede dag begon met een rede van den heer dr. ir. W. J. Droesen, consulent van den Limburgschen Land- en Tuinbouw- bond over Richting der productie op kwar- liteat". Drie verschijnselen, zegt spreker, sprin gen bij het overzien van de ontwikkeling der voedselvoorziening sinds den wereld oorlog in het oog. Ie. Een ongewoon sterke toename der productie, veel sterker dan de bevolkings aanwas. Het Internationaal Landbouw-ln- stituut geeft daaromtrent de volgende cij fers: sinds de jaren 1909/1913 tot de jaren 1923/1927 nam de wereldbevolking toe met 7 pót.; de productie van koren met 3 pCt., van aardappelen met 18 pCt., suiker 35 weg versperden. Dit zou dus zijn sterfka mer wordenNu hoe eerder het einde kwam, hoe beter onder deze omstandighe den Met een snellen blik zag hij ook nog, dat in een hoek een kleine tafel stond, be dekt met een kleurig tapijt, waarop zich een zilveren schenkkan bevond met een aantal zilveren kroezen en een grooten, gouden bokaal er naast. Het vuur wierp fantastische glanzen op liet edele metaal. Salaam broederszei hij, alleen maar om het benauwende zwijgen te vertire- ken. Er is hier geen sprake van Salaam (vrede), antwoordde do deftig uitziende vreemdeling met strenge, zeer diep stem. Gij hadt u eertijds gevoegd bij do Broe ders van do Nacht, w.ier teeken is de v:Jf- puntige ster gij werd tot bloedbroeder gewijd ge hebt hun trouw gezworen, en gij hebt ze verraden Dat is niet de waarheidantwoordde Mervyn, die een dergelijk begin verwacht had. Niet de waarheid! ging de statige Hindoe voort. In uw liuis in Engeland werd u het teeken overhandigd, in uw huis in Engeland, uw groote huis met de bpide vleugels, die het. binnenplein be schutten en dat staat aan de breede zijde van het water! Als Mervyn niet geleerd had, zich onder deze lieden over niets te verbazen, zou hij nu verbaasd zijn. Hier werd Heath Hover nauwkeurig beschreven en toch was <*e eenige man, die voor zoover hij wist, het gezien had, en die do brenger van bet vreeselijke teeken geweest was, binnen zijn muren gestorven en hoe hij was gestorven wist in Engeland alleen hij, Mervyn. En hier in deze Oostersche wildernis ver weg 8.20 Causerie, muzikaal geïllustreerd met gramofoonmuziek. 9.05 Concert. Orkest, vocale- en instru mentale solisten. L a-ji g e n b e r g, 473 M. 6.207.20 Gramofoonmuziek. 9.3510.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Concert. Orkest en fluit- 4.505.50 Concert. Orkest en viola da gem ba. 7.208.05 Gramofoonmuziek. 8.05 „Stelldichein". Hoorspel van A. O. Palitzsch. 9.50 Verslag van de Zesdaagsche te Dortmund. Daarna tot 11.20 Orkestconcert Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Orkestconcert. 2.202.40 Orkestconcert en declamatie. 4.204.50 Kinderuurtje. 7.359.35 Concert. Orkest en Operazan ger. 9.5012.20 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Orkest en vocale solisten. 9.25 Concert. 9.35 Hervatting van het concert van 8.35 Zeesen, 1635 M. 6.159.50 Berichten en lezingen. 11.2012.15 Gramofoonmuziek. 12.15—12.50 Berichten. 1.201,50 Gramofoonmuziek. 1.503.50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Leipzig. 4.506.50 Lezingen. 6.50 „Boris Gudonoff" van Moussorgsky, bewerkt door RimskyKorsakoff. Daarna Orkestconcert m. m. van sopraan. PR0EFZENDER OP SCHIER MONNIKOOG. Dinsdag is de verplaatsbare zender P. O. N. van den Rijkstelegraaf te Schiei"- monnikoog beproefd. De eerste oproep naar P. C. H. te Scheveningen-Haven werd direct ontvangen en beantwoord. De zen der is van het zoogenaamde tonic train- type en werd geheel door het technisch personeel van ScheveningenRadio ge bouwd. De zender is zeer gemakkelijk de monteerbaar en voorts kan de opstelling van huisje, masten, antenne enz. in zeer korten tijd geschieden. De bonoodigde energie wordt verkregen van een door een benzinemotor gedreven 500 perioden wis selstroomdynamo. De zender kan op af stand bediend worden, zoodat de telegraf fist in de in de bebouwde kom, zooals bijv. op het telegraaf- of telefoonkantoor, zijn tenten kan opslaan. Deze zender is be doeld als noodzender, wanneer een der eilanden geen verbinding meer heeft met het vasteland. Alle onderdeelen kunnon dan per boot of vliegtuig vervoerd worden. De geheele installatie zal ondergebracht worden te Scheveningen om in geval van nood naar de bedoelde plaats te kunnen, worden getransporteerd. pCt., boter 40 pCt., kaa? 33 pCt. en oieren 16 pCt. De uitvoer van groenten uit ons land steeg in dienselfden tijd met niet minder dan 115 pCt. Groote catastrophen waren daarvan reeds het gevolg in suiker en aardappelen. 2o. Een voortdurend hooger worden der eischen, die de consument zoowel aan de kwaliteit als aan de sorteering en verpak king stelt, waarmede gepaard gaan krach tige maatregelen, veelal gesteund door de regeeringen om aan die eischen te beant woorden of ze zelfs vooruit te loopen. 3o. Een grooter gemak bij het vervoer en verbeterde koel- en conserveeringstoch- niek, waardoor de grenzen van produot'o- en consumptiegebieden steeds meer ver vlakken en de afstanden steeds van min der beteekenis worden. Die ontwikkolings- in het onherbergzame deel van de Hlmc. laya was nog iemand, en waren waarschijn lijk meerdere menschen, die het wisten. Hot teeken werd mij niet overhan digd antwoordde hij. Niet overhandigd herhaaldo de an der langzaam terwijl hij Mervyn aankees, met een blik die scheen te branden van een wraakzuchtig vuur. Niet eenmaalhet werd u zelfs twee maal overhandigd. Deze schok was haast te groot voor de zelfbeheersching van deu toehoorder. Hoe goed herinnerde hij zich dien straler.den zomermorgen toen hij naar buiten keek en de beide meisjes over het pad over den dam had zien aankomen, en hoe Melian het blinkende ding des doods onbewust va- eonig gevaar in haar blanke vingers hield. Dus was hij tijdens dit heele voorval, bespied gewordenelk zijner bewegingen was gadegeslagen van uit de dieptr van die dichte bosschen niet door deu braven Nashby met zijn verwarde vermoedens verdenkingen, maar door een lid van tfezc gevaarlijke, sinistere broederschap, aan welke hij zich gebonden had in ee.i uiige- lukkig moment van nieuwsgierigheid. Maar hoe ter wereld konden dc bood schappers van dié broederschap "i ai dien tijd in de Plane-bosschen hebben op gehouden, zonder door de boschwachter of door de omwonende boeren opgemorkt te worden? Werkelijk, hier stond hij voor een onoplosbaar probleem. Het teeken is me niet eenmaal over handigd en ook niet tweemaal, het is m» in hot geheel niet overhandigd, antwoord de hij stug. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5