STADSNIEUWS Agenda DONDERDAG 9 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 GEMEENTERAAD. Dc Gemeenteraad vergadert op Maan dag 13 Januari 1930. dos namiddags to twee uur, in het Stedelijk Museum (Lakenhal). Do vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. De behandelen onderwerpen: Jo. Benoeming: a. van een lid der Commissie voor de Huishoudelijke verordeningen (vacature- K. Sijtsma); b. van een voorzitter uit de leden van de sub a genoemde Commissie (vacature: Ti. Si./ma). ,2o. Benoeming van oen lid, tevens Voorzitter <ler Commissie van Advies, be doeld in art. 35 van de verordening, rege lende den rechtstoestand van do ambte naren der gemeente Leiden (vacature: Iv. Sijtsma). 3o. Benoeming van een lid van het Be stuur der Stedelijke Werkinrichting, uit de leden van den Baad (vacature: K. Sijtsma). 4o. Benoeming van een gedelegeerd lid van het bestuur der Verecniging „Kennis is Macht'' (vacature: K. Sijtsma). 5o. Benoeming van een lid van het Be stuur der Vereeniging tot instandhouding van het Leidsch Muziekcorps (vacature K. Sijtsma). 6o. Benoeming van 5 leden der Com missie, bedoeld in art. 2, le lid, sub 3o. der vorordening, houdende Reglement voor de Commissiën van Advies betreffende de arbeids- en dienstvoorwaarden van het personeel in dienst van de gemeente Lei den. (Aftredend: de heeren F. Eikerbout en J. Wilbrink, vacature K. Sijtsma, aftre dend: M. G. Verweij en Th. M. W. Ber gers). 7o. Benoeming van 5 plaatsvervangen de leden dier Commissie (Aftredend: de heeren H. Parmentier, J. A. van der Reijden, Mr. A. J. Romijn en J. J. Val- lentgoed, vacature Th. M. W. Bergers). 8o. Benoeming van een lid der Plaat selijke Schoolcommissie. 9o. Praeadvies op het verzoek van A. Bisschop, om eervol ontslag als lid van hei Bestuur der Stedelijke Werkinrichting. 10. Begrooting, dienst 1930. van het Geref. Minne- o£ Arme Oude'Mannen- en Vrouwenhuis, llo. Begrooting, dienst 1930, va"n het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. 12o. Voorstel tot verhuring van het be nedengedeelte van het perceel Harte- steeg No. 5, aan de Commanditaire Ven nootschap „Eiga" te Leiden. ISo. Voorstel tot verhuring van een lo kaal van het voormalig schoolgebouw aan de Pieterskerkgracht No. 9, aan de R.-K. Muziek vereeniging „Perosi" te Leiden. Ho. Voorstel: a. tot overneming in eigendom bij dc gemeente van de openbare stoepen behoo- rende tot de perceelen aan den Stations weg, Sectie A Nis 1220, 867, 1286 en 1086; b. tot aanvaarding om niet van den af stand van het recht van opstal, bestaande in betuining en beplanting, enz., geves tigd op het perceel aan den Stationsweg, Sectie A No. 870. 15o. Voorstel tot overneming in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van oenige strookjes grond met open stoepen aan het Utrechtsche Jaagpad en van do op gemeentegrond gelegen open stoepen vóór de perceelen Utrechtsche Jaagpad Nis 20, 36 en 37 16o. Voorstel tot overneming in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van: a. eenige strookjes grond, gelegen aan dc Seringenstraat, Sectie M. Nis 4635, 4636 en 463S, ged.; b. het strookje grond, gelegen aan de Morschkade, Sectie P, No. 1567. 17o. Voorstel tot aankoop van het win kelhuis met woning en erf aan de Kapel steeg No. 5 en tot beschikbaarstelling van de voor dien aankoop benoodigde gelden. 19o. Voorstel' tot aankoop van het per ceeltje grond, kad. bekend gemeento Val kenburg. No. 1304 ged., ten behoeve van de. gasvoorziening van die gemeente. 19o. Voorstel: a. om ter beschikking te stellen van de Elcctriciteitsfabriek een terrein aan de Cobetstraat, groot pl.m. 1925 M2., ten be hoeve van dc vestiging van een ondersta tion c.a. b. om goed te keuren, dat door die fa briek ten behoeve van de vestiging van ae sub a bedoeld onderstation c.a. een be drag van 266000 wordt besteed, een en ander met wijziging van het raadsbeluit van 24 Juni 1929. 20o. Voorstel tot verhooging van dc voor 1929 uitgetrokken subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur met ten hoogste 7000 en tot vaststelling van den desbe- treffenden begTootingsstaat. 21o. Voorstel tot toekenning van een bijdrage in dc kosten van een aan de Ver eeniging van Nederlandsche Gemeenten aan te bieden aankleeding van de bestuurs kamer, ter gelegenheid van de stichting van een eigen gebouw door die vereeniging. 22o. Voorstel om te bepalen, dat in de desbetreffende verordeningen, besluiten of instructies inplaats van „Gemeentelijke Geneeskundige dienst'' wordt gelezen: „Ge meentelijke Geneeskundige- en Gezond heidsdienst". 23o. Praeadvies op de voorstellen van den heer Manders, inzake afschaffing van het liggeld en van het havengeld. Plaatselijke Schoolcommissie. In de vacature van de Plaatselijke School commissie ontstaan door het vertrek uit Leiden van mevrouw W. M. M. Proos Moolhuysen, biedt genoemde commissie den Raad het navolgende dubbeltal aan: 1. Mevr. J. C. de Cler—De Bruyn, De Ge- ncstetstraat 120a. 2. Mevr. C. Wijlandv. d. Burg, Pieter de la Cour te tra at. 39. Stedelijke Werkinrichting. De heer A. Bisschop deelt den Raad mede, dat hij zich, wegens drukke werk zaamheden, genoodzaakt ziet te bodanken als lid van het bestuur van do Stedelijke Werkinrichting alhier. B. en W. stellen den Raad voor. het ont slag te vorleenen, onder dankbetuiging voor de als zoodanig aan dc instelling be wezen diensten. Verhuring pand. In verband met de verbouwing van het Gymnasium werd verleden jaar dc boven verdieping van het perceel Hartesteeg 5, hoek Nieuwstraat, den claviger voorloopig als woning aangewezen. Als gegadigde voor het nog leegstaande benedengedeelte van dit perceel heeft zich aangemeld dc Commanditaire Vennoot schap „Eiga", die daarin een instrument makerij met kantoor en teekenkamoi wenscht tc vestigen. Belanghebbende is bereid bedoelde ge deelte van het pand, dat van gemeente wege eenige inwendige herstellingen dient te ondergaan, tegen een jaarliikschen huurprijs van ƒ675 te huren tot 1 Mei 1931. B. en W. stellen voor, aldus tc beslui ten. Verhuring lokaal aan „Perosi". Van de R. K. Muziekvereeniging „Pe rosi" alhier is een verzoek ingekomen om voor het houden van hare wekelijksche re- petitiën een lokaal van het gebouw aan de Pieterskerkgracht No. 9 te mogen huren. In bedoeld gebouw is nog een lokaal be schikbaar, doch dit is in zijn tegenwoor- dïgen toestand niet verhuurbaar. Aangezien dit voor de gemeente een fi nancieel nadeel oplevert, verdient het, aanbeveling het lokaal door het aanbren gen van eenige herstellingen en verbete ringen alsnog in bruikbaren staat te bren gen, waarvan de kosten worden geraamd op 375.— Adressante is bereid den als regel voor deze lokalen gebruikelijken huurprijs van 50 per jaar te betalen en gaat accoord met de gestelde voorwaarden, waaronder deze, dat de kosten van verwarming, ver lichting en schoonhouden ten laste van ae huurster komen. B. en W. stellen voor, aldus te besluiten. Overname stoepen Stationsweg. In de Raadsvergadering van 3 Juni j.l. werd o.m. besloten ten behoeve van dc verbreeding van den Stationsweg eenige aldaar gelegen openbare stoepen om niet bij de gemeente in eigendom over te ne men. Inmiddels werd de gem. in de gelegen heid gesteld ook de open stoepen voor#do perceelen aan den Stationsweg, Sectie A, No. 1220 (Luxor) en Nis 867, 1286 en 1086 (de Rutlens Bierbrouwerij „De Zwarte Ruiter") kosteloos in eigendom te verkrij gen, zulks gepaard gaande met afstand van het recht van opstal en eventueele andere rechten op het perceel Sectie A. No. S70. Tot dezen afstand werden even eens bereid bevonden de eigenaren van het perceel A, No. 1299 (familie Ameling). Hoewel het bezit van deze stoepen voor de verbreeding van den Stationsweg zelf niet wordt vereischt, is overneming in eigendom van openbare, maar nog aan particuliere toebehoorende stoepen, ge!ijk de onderhavige, in algemeenen van van be lang voor rle gemeente. Yoor overneming van deze stoepen bestaat in casu boven dien nog een bijzondere aanleiding, in ver band met de verlegging van kabels, enz. van den rijweg naar de nieuwe trottoirs. Hetzelfde geldt voor de opheffiug van net opstalrecht, dat de betrokken eigenaren op het perceel A, No. 870, ieder voorzoo- veel betreft het gedeelte voor hun eigen dom gelegen uitoefenen. B. cn W. geven in overweging, daartoe te besluiten. Overname aan het Utrechtsche Jaagpad, In verband met de thans in aanleg z^n-* de bestrating van het Utrechtsche Jaag pad is het gewenscht, dat de gemeente de beschikking verkrijgt over eenige strookjes grond aan dat Jaagpad met de daarop aanwezige open stoepen. De eigenaren van die strookjes grond en open stoepen zijn bereid deze aan de ge meente om niet in eigendom en onderhoud af to staan. B. en W. geven in overweging, daartoe ie besluiten. Overname aan de Seringenstraat. In verband met bebouwing aan de Se- ringenstraat en met den aanleg van een gedeelte straat en schoeiing langs de Morschkade, moeten eenige strookjes grond aan de gemeente worden overge dragen. B. en W. stellen voor te besluiten, deze kosteloos in eigendom en on derhoud bij de gemeente over te nemen. AANKOOP PAND BIJ HET STADHUIS-TERREIN. De eigenaar van het winkelhuis met wo ning én erf aan deN Kapelsteeg No. 5. groot 113 M.2, is bereid dit perceel aan de gemeente te verkoopen tegen den prijs, van 18.000. Aangezien de eigendom van het pand in verband met zijn ligging in de onmiddel lijke nabijheid van het terrein van het al- gebrandc stadhuis voor de gemeente van belang kan zijn, en een prijs van 18.000.— aannemelijk is te achten, geven B. en "W. in overweging hiertoe te besluiten. Aankoop perceeltje te Valkenburg. Ten behoeve van de gasvoorziening van de gemeento Valkenburg is het gewenscht, den eigendom te verkrijgen van een per ceeltje grond, gemeente Valkenburg No. 1304 gedeeltelijk, groote circa 20 M.2. B. en W. stellen voor, dat het raa-dsbc- te koopen. Electrisch onderstation Cobetstraat. B. en W. stelen voor, dat het raadsbe sluit van 24 Juni 1929 in zake de oprich ting van een electrisch onderstation op een aan de gemeente tocbehoorend terrein aan de Cobetstraat achter den Hoogen Rijndijk wordt gewijzigd in dier voege, clat een 10 Meter dieper terrein beschik baar wordt gesteld, en goedkeuring wor.rr verleend op de uitgave van een hooger be drag in verband met het voornemen een grcoler station te bouwen en tevens te voorzien in don bouw van een oliewerk plaats, stallingruimte en twee dienstwo ningen. B. en \V. geven daarom den Raad in overweging goed te keuren: .a. het terrein groot cira 1925 M2., ka dastraal bekend Sectie M. N. 4534 gedeel telijk, op de overlgelegde kaart B met ae letter A BCD aangeduid, en liggende ach ter den Hoogen Rijndijk aan de Cobet straat, tegen betaling van 10 per M.2 ten behoeve van de vestiging van een onder- station met oliewerkplaats, stalling en twee dienstwoningen ter beschikking van de Electriciteitsfabrick te stellen. b. goed te keuren, dat door de Elec- triciteitsfabriek ien behoeve van de vesti ging van een onderstation met oliewerk plaats, stallingruimte cn twee dienstwo ningen een bedrag van 266.000 wordt be steed, welk bedrag voorshands uit de aan- wijzige midden van de Electriciteitsfa brick kan worden gevonden. Overschrijding subsidie Burgerlijk Armbestuur. Het Burgerlijk Armbestuur verzoekt op subsidie voor 1929, die op do gemeentebe- grocting voor dien dienst is uitgetrokken op 310.000, met 7000 te verhoogen. Deze verhooging is noodzakelijk gewor den daordat, als gevolg van den strengo vorstperiode, de uitgave in het begin van 1929 de raming aanzienlijk overtroffen. Wel heeft, gelijk het Burgerlijk Armbe stuur schrijft, de gunstnger economische toestand van den zomer en het najaar, veel doen inhalen, doch niettemin blijkt per saldo een aanvulling van de subsidie met 7000 noodig. Geschenk Ver. van Ned. Gemeenten. In verband met het voornemen om aan de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten ter gelegenheid van de stichting van een eigen gebouw als bewijs van sym pathie een eenvoudige, doch waardige aankleeding van de bestuurskamer aan te bieden, hebben de provinciale afdeelingen der vereeniging zich tot de leden gewend met het verzoek in de kosten van het ge schenk, die op ongeveer 15000 worden geraamd, een bijdi'age te verleejien van 1/4 cent per inwoner. Voor Leiden komt dit derhalve, berekend naar 70.000 zielen, neer op een subsidie van 175. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen. 7 Gemeentelijke Geneeskundige Dienst. B. en W. stellen voor, om redenen van formulen aard, de naam „Gemeentelijke Geneeskundige Dienst" ie wijzigen in „Ge meentelijke Geneeskundige- en Gezond heidsdienst". Liggeld en havengeld. Met de bij de behandeling van de be grooting voor het loopende jaar om prae advies in-handen van B. en W. gestelde voorstellen van den heer Manders, reap, beoogende afschaffing van het z.g. liggeld en afschaffing van ret z.g. havengeld, kun nen B. en W. zich, evenmin als de Com missie voor den Markt- en Havendienst;, vereenigen. B. en W. merken naar aanleiding van deze voorstellen hot volgende op: Zooals als de Commissie opmerkt, is het liggeld eene bij wijze van belasting gehe ven speciale vergoeding voor speciale dien sten, door de gemeente aan sommige ge bruikers van de openbare wateren het ha vengebied bewezen. Dit bijzondere gebruik bestaat in het in nemen van ligplaats met vaartuigen, we ke gebruikt worden voor den verkoop van waren, of welke geheel of gedeeltelijk tot woning worden gebezigd, alsmede in het iD- nemen van een vasto ligplaats met andere schepen. Dat do gemeente deze bijzondere dien sten niet dan tegen eenige, overigens zeer matige, vergoeding verleent, komt B. en W. alleszins redelijk voor. Voor wat betreft schepen, welke ge bruikt worden voor den verkoop van wa ren, staat de heffing van liggeld, voor zoo ver voor die waren bepaalde markten zijn aangewezen (brandstoffen b.v.) bovendien gelijk met de heffing van marktgeld en zon mitsdien de afschaffing van het liggeld niet los van de afschaffing van de overige marktgelden in overweging kunnen worden genomen. De bevoedheid tot het heffen van een matig liggeld voor woonschepen is voorts bij artikel 31 van de Wet op Woanwa gens en Woonschepen uitdrukkelijk aan de gemeentebesturen verleend. Overigens .moet het liggeld, behalve als eene vergoeding voor bewezen diensten, ook beschouwd worden als een zekere waarborg, dat niet te veel vaste ligplaat sen worden ingenomen ten nadeele van de overige gebruikers van het openbare vaar water en den loswal. Dit geldt in het bij zonder mot betrekking tot de woonsche pen, voor welke het ook uit ander oogpunt niet gewenscht zou zijn, alhier tegenover-de andere gemeenten, waar wel liggeld wordt geheven, een soort vrijplaats in .het leven te roepen. De heffing van het havengeld vindt haar grond in de diensten, welke de ge meente o.m. door het op diepte houden van de vaarwateren en door het ma*<en en onderhouden van walmuren aan do ge bruikers van de vaarwateren bewijst. Ti. en W. meenen, dat er geen aanlending is, deze direct belanghebbenden niet hun ma tig deel in de hooge kosten van de gemeen telijke zorg voor de openbare wateren te doen bijdragen, te meer —aar do hierbe- doeldc perhonen veelal buiten .'c gomc-n- te wonen en niet bijdragen in do overige gemeentelijke belastingen, uit welker op brengst toch grootendeels dc kosten van de bovenbedoelde voorzieningen moeten worden bestreden. Dat ook liet havengeld niet te hoog is moge U blijken uit met mede in de I ees- kamer ter lezing gelegde advies cn dc Commissie voor den Markt en Havendienst van 24 Sepetmber j.l. Op grond van den uitslag van een door dc Commissie inge steld onderzoek, waarbij het tarief van net- havengeld in deze gemeente met dar in <m- dero gemeenten werd vergeleken, is zij, na aanvankelijk van meeaing to zijn ge weest, dat er redenen waren, cm een on derzoek naar de mogelijkheid cn venscne- lijkbeid van ccne verlaging van het haven geld te doen instellen, tot de conclusie ge komen, dat er voor zoodanige verlaging, na de belangrijke verlaging in 1926, geen aan leiding is. In verband met het bovenstaande geven B. en W. alsnu in overeenstemming met het gevoelen van de Commissie van i'i- nanciën, die zich blijkens haar hier valer afgedrukt advies, met ons praeadvies kan vereenigen, in overweging de vcorstePen van den heer Manders niet aan te nemen. ALG. R. K. PROPAGANDACLUB „DR. SCHAEPMAN". Bovengenoemde Propagandaclub houdt zijn eerste jaarvergadering Vrijdag 17 Ja nuari a.s. des avonds le 8.15 urn-, in „de Burchtzaal", van het Hotel „den Burcht", ingang Nieuwstraat. Behalve de behandeling van de gewone agendapunten zal op deze vergadering als spreker optreden de bekende en gevierde redenaar, de zeereerw. pater H. de Greeie S.J. van den Haag. Het bestuur mag vertrouwen, dat op deze vergadering, welke bovendien door muziek zal worden opgeluisterd van mej. Castelein, pianiste, alle leden en donateurs van hunne belangstelling zullen doen blij ken, en ieder minstens één nieuw lid zal medebrengen. DE ONTVLUCHTING UIT HET PSYCHOPATHEN-ASYL. Een der vluchtelingen terecht. Een der twee ontvluchte verpleegden uit het Psychopathen-asyl alhier, de 25-ja- rige F. G., afkomstig uit Duivendrecht is gisternamiddag te Amsterdam aangehou den. Eenige rechercheurs van de Centrale Recherche zagen den man in de buurt van Watergraafsmeér looepn. Zij hebben hem op voorzichtige wijze meegenomen naar het hoofdbureau van politie aan den O. Z. Achterburgwal. Daar het vervoer van ze nuwpatiënten te Amsterdam nooit bulten den G. G. D. omgaat, werd die dienst da delijk gewaarschuwd, die den patiënt per auto van het hoofdbureau afhaalde. De man was zeer gedwee en maakte geen vreemden indruk. Hij is naar paviljoen 3 van het Wilhelminagasthuis vervoerd. Vanmorgen is hij door personeel van het asyl, waaruit hij ontsnapte, afgehaald. Loop cler bevolking over het jaar 1929. Bevolking geteld bij de, tengevolge van den Stadhuisbrand, gehouden volkstel ling op 26 en 27 Februari 1929. Mannen 34006, vrouwen 36064, totaal 70070. Ver meerdering door: geboorte mannen 558, 568 vrouwen, totaal 1126, vestiging 14-13 mannen, 1757 vrouwen, totaal 3200. Totaal mannen 2001, totaal vrouwen 2325. Totaal 4326 (vanaf 1 Maart 1929). Vermindering door: overlijden mannen 251, vrouwen 276, totaal 527, vertrek: mannen 1620, vrouwen 1900, tot. 3520. Tot. mannen 1871, tot vrou wen 2176. Totaal 4047. (Vanaf 1 Maart 1929). Verschil tusschen de geheele vermeerde ring en de geheele vermindoring 130 man nen, vrouwen 149, totaal 279. Bevolking op 31 December 1929 mannen 34136, vrouwen 36213. Totaal 703-19. De 355ste verjaardag der Leidsche Hoogeschool. Do 355st.e verjaardag der Leidsche Hoo geschool zal Zaterdag S Febr. op feeste lijke wijze worden herdacht. Des namid dags te 2 uur zal cle rector magnificus prof dr. H. van Wijk, in het groot auditorium der Leidsche Universiteit een feestrede houden. Na afloop hiervan houdt de rector magnificus receptie in Huize Bruins. Zilveren jubileum. Heden herdenkt de heer J. A. Lam- brechts, boekhouder en hoofdambtenaar van administratie aan het Rijkszuivelsta- tion hier ter stede, zijn zilveren jubileum. De jubilaris werd hedenmorgen in het gezellig ingerichte kantoor der directie ontvangen en door den directeur, dr. H. E. Th. van Sillevoldt, toegesproken en gfc- lukgewenscht met zijn 25-jarige dienstver vulling. Mede namens het geheele perso neel bood spr. den jubilaris een blijvend aandenken aan dezen dag aan. De heer Lambrechts dankte met eenige welgekozen woorden voor de blijken van waardeering en sympathie. Ook van handelszijde, vooral uit Amster dam en Rotterdam, mocht de heer Lam brechts vele blijken van belangstelling on dervinden. De Leidsche winkelstand. De Aalmarkt is een betere zaak. we mogen wel zeggen een eerste klasse-zaaic rijker geworden doordat in perceel 12 gevestigd is het Radio-technisch Instaïla- tiebureau van den heer J. P. v. Berge He negouwen, wiens zaak voorheen gevestigd was in perceel Oude Rijn 5. De oude zaak was voor velen een onbekende, ondanks 't bedrijf hier ter stede zoowel als in de om geving toch genoegzaam bekend was. Maar zulks is wel te verklaren. Immers LEIDEN. Donderdag. „St. Peter Kanis", Bijeen komst in „Den Burcht", S-30 uur. Avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken van Maandag 6 tot en met Zondag 12 Januari a.s., apotheek O. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 523. de Oude Rijn leende zich niet uitermate voor winkelstand en daardoor is de zaak als winkel nimmer zoo naar voren geko men. We twijfelen er niet aan, of zulks zal van heden af anders worden. De heer v. Berge Henegouwen en zijn energieke echtgenoote hebben door dc verplaatsing van hun zaak zeker geen kwaden slag ges'agen. Het pand Aalmarkt 12 toch leent zich zeer bijzonder voor dit vak. Allereerst vindt men hier een fraaie etalage, waar op zwart fluweel de kleine re gebruiksartikelen op radio-electrisck ge- aied veel beter geëxposeerd kunnen wor den en dan ook heel goed tot hun recht komen. De winkel zelf is gevuld met tal «an ornament-en, electrische ver war mings- en gebruiksvoorwerpen enz., maar deze expositie is niets in vergelijking mot hetgeen de toonkamer, die boven gelegen is, biedt. Daar geen overdaad van artike len, geen massa-demonstratie en toch is alles en het nieuwste geëxposeerd en in een rustigen atmosfeer. Noemen we slechts de zilver-ornamenten, de zijden hand-gebatikte kaplampen in diverse uit voeringen, do sanitaire artikelen, als ba den, geysers cn waschtafeïs, de gasver- warmingsloestellen als "gasfornius en -tafel en gasradiatorkachel in do nieuwste uit voering en reukloos en ten slotte de ra dio. Daaromheen draait tegenwoordig al les en het nieuwste Philips-instrument een juweeltje onder de Phi'.ips-producten.- Wanneer er wel eens gezegd wordt, <*ar alle verandering geen verbetering is, dan is dat hier toch zeker niet van toepassing. Temeer niet, wijl het woonhuis zoo geheet van de zaak gescheiden is. 't Behoeft eigenlijk niet gezegd, dat a-l ies er keurig verzorgd uitziet. Van de elec trische installaties spreken we thans na tuurlijk niet. Die was bij niemand in be tere handen dan bij den heer v. Berge He negouwen zelf. De firma Hasselman en Pander zorgde voor een keurige stoffee ring en de schildqr H. P. Jansen droeg er het zijne toe bij om het geheel te vervol maken. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving: 5458. Firma Ma thot, Voorschoten, Schoolstraat 10B, Krui- deniersbedrijf. E.: L. P. J. Mathot, Voor schoten. Wijzigingen: 859. Firma A. Taselaar (de Haagsche Koffiebaal), Leiden, Nieuwe Rijn 4748. Kleinhandel in kruideniers waren en aanverwante artikelen. Het hoofdkantoor van deze zaak te Leiden, Nieuwe Rijn 4748, is met ingang van 1 Januari 1930 opgeheven^ Het filiaal tc Rotterdam onder den naam „De Land bouw" firma A. Taselaar, aan de Maaska de 24, blijft echter als zelfstandige zaak bestaan. 2440. Leidsche Fabriek van Lampepit en Breigaren voorheen van 't Hooft en Co. Leiden, Oude Rijn 29. Uittr. Proc.: G. P. Hoekman, 's-Gravenhage; N. Dir. G. P. Hoekman, 's-Gravenhage. 4180. Warmondsche Houthandel. War mond, Voorpolder. Uittr. Comm.: J. van Stuyenberg, Den Haag. N. Comm.: H. Vis ser, Den Haag. 4134. Haarlemsche Bankvereeniging Lei den, Breest-raat 81. Hoofdk.: Haarlem, Zijlstraat 76. Dir. bijk. Leiden: Uittr.: Mr. H. I. J. N. van Wensen. Leiden. Voor het examen Engelsche handelscor respondentie, afgenomen door „L.I.T.E.H." slaagde onze stadgenoot, de heer J. Lau- gevéld (leerling van de Pont-School, Ste-eiv schuur 14). Door een bewaker van de N.V. Leidsche Nachtveiligheidsdienst werd gisteravond te 11 uur van een perceel aan de Breestraat de deur opengevonden. Aanvankelijk meen de men dat- inbrekers zich toegang ver schaft hadden, doch bij onderzoek bleek, dat men vergeten had de deur te sluiten. Op S Januari stonden 783 werk zoeken den bij de Arbeidsbeurs ingeschreven te gen 991 op 8 Januari van het vorig jaar. MUZIEK. RESIDENTIE-OR KEST. Na de rust-poos tusschen Kerstmis en Nieuwjaar kwam Dr. van Anrooy met het Residentie-orkest ons dankbaar stemmen door de uitvoering van „Sinfonia B dur" van Johann Christian Bach en do „Eroïca" van Beethoven. Op het derde abonnements concert trad de celliste Raya Garbouso\a op met het „violoncelconcert d gr. t." van Haydn. De sinfonia van den jongston zóen van Joh. Sebastian Bach was voor ons als iets nieuws, want nagenoeg nooit hoort men zoo'n werk; en oude noviteiten vallen terecht altijd zeer in den smaak. Bach's bevallig vloeiende melodieën, de zoete ly riek verraden den Italiaanse hen invloed Glans en zon ligt. over deze partituur. Dr. van Anrooy vertolkte 't werk fijn, simpel en in-muzikaal. De grootst mogelijke aan dacht wordt aan het rhythme gewijd in elke groep der instrumenten. Zoo hoorden wij de „Sinfonia" klankvol en gedegen bijzonder geacheveerd en zooals deze Bach vraagt met een gevoelig acctont in de melodieën hier of daar, en een foyeus gewijd streven, een visie die Bach goed staat. Hoe prachtig Stetijn een cantilene op zijn dichterlijk instrument vermag te blazen hoorden wij ook hier in het lang zame deel. In enthousiast applaus gaven

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2