iste Jaargang DONDERDAG 9 JANUARI 1930 No. 6378 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND UIT DE RIJNSTREEK DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruit/betaling. Afzonderlijkè nummers 5 oent^ met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt heb dubbele van heb tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, kpop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen Een nieuwe actie. Het Partijbureau van de R. K. Staats partij moet er komen. En daarom moet de dr. Schaepman- fonds-actie krachtig ter hand worden door gezet. De eerste ronde heeft ons al wel 'n eind ge.braoht tot het doel; maar wij zijn er nog lang niet. Met medeweten en goedvinden van het Bestuur der R. K. Staatspartij heeft het Centraal Comité van Actie gemeend, voor de dr. Schaepmanfonds-actie te moeten benutten het feit, dat in het voorjaar 1930 het 25-jarig bestaan der algemeen lande lijke R. Partij-organisatie zal worden herdacht. De actie tot heden heeft voornamelijk gestaan in het teeken van persoonlijke be werking, gevolgd meestal door individu- eele bijdragen. Bij deze gelegenheid viel de aandacht op de Katholieke vereenigin gen, in den ruimsten zin van het woord, die allen over een eigen vereenigingskas beschikken. Al deze vereenigingen maar dan ook alle waarbij gedacht wordt aan instel lingen, stichtingen en gestichten, vereeni gingen, bonden, federaties flandelijk, ge westelijk, diocesaan en plaatselijk), clubs, congregaties, leesgezelschappen, R. K. fracties in alle openbare en semi-open- bare lichamen, spaarkassen, stands- en vakorganisaties en hare afdeelingen, patro naten, etc. etc. zullen worden uitgenoodigd een eenheidsbedrag van 10.minimaal aan het dr. Schaepmanfonds bij te dragen als een huldeblijk aan de Kathol eke Par tij-organisatie bij haar zilveren bestaans- jubileum. Indien dit denkbeeld consequent wordt uitgevoerd, zoodat geen enkele associatie in ons veTeenigingsleven wordt overgesla gen, mogen daarvan inderdaad voor onze actie verrassende resultaten worden ver wacht. Het Kringcomïté in den Kieskring Leiden heeft reeds aan de aangesloten plaatselijke Kies vereenigingen opgaven en adressen gevraagd van bedoelde plaat- s e 1 ij k e Katholieke organisaties, tot wie het Kringcomité zich dan om een bijdrage zal wenden. Wij willen hier het vertrouwen uitspre ken, dat alle besturen van plaatselijke kiesvereenigingen de gevraagde opgave tijdig d.w.z. voor 23 Jan. a.s. zullen toezenden aan den' secretaris van het Kringcomité, den heer A. C. v. Berkel, Gouda (Karnemelksloot 58). Het is een groot Katholiek en óók Na tionaal belang, dat er bestaat een in een heid krachtige R. K. Staatspartij wij hebben dit al herhaalde malen betoogd. En ook, dat voor die R. K. Staatspartij noodig is een Partijbureau, is reeds vele keeren door ons aangetoond. Welnu, het dr. Schaepmanfonds is er, om tot zulk een Partijbureau te geraken. En daarom: steun, daadwerkelijke sym pathie voor het dr. Schaepmanfonds DE HAAGSCHE CONFERENTIE EEN CONFLICT. Tusschen Tardieu en de Duitschers. Het onvermijdelijke incident, dat iedere conferentie pleegt „op te luisteren" is gis terochtend ontstaan. Tardieu had in een bijeenkomst den Duitschers toegevoegd, dat zij niet konden verlangen, dat de Fransohen vertrouwen in de Duitsche delegatie zouden hebben, terwijl de Duitsche delegatie zelf blijkbaar geen vertrouwen in zichzelf had. Deze passage was door Havas in een telegram nog eens wat aangedikt, en zoo zou Tardieu de Duitsche delegatie „inca pable" genoemd hebben. Het geheele geval had betrekking op Je ontbieding van dr. Schacht, die niets geen aast toont om naar den Haag te komen daardoor de Duitsche delegatie in een "'.enden, cc onxekeren toestand laat. De Duitschers zijn over bovengenoemio uitdrukking in het Havas-telegram zeer ontstemd geworden cn vooral onder de Duitsche journalisten beerschte een abnor male opwinding. Het was een wilde wed loop van het hotel Centraal naar het Bin nenhof om toch maar zoo spoedig moge lijk een telefonische verbinding te krijgen en het groote nieuws naar huis te kunnen melden. Tardieu heeft zich echter onmiddellijk gehaast om den Duitschers genoegdoening te geven, en heeft er op gewezen, dat hij niet gezegd heeft, da», de Duitschers niet tot onderhandelen in staat waren, maar dat hij betwijfelde, of zij het Young-plan zouden kunnen doorzetten, wat geacht werd betrekking te hebben op de moeil'jk- heid, om het in den rijksdag erdoor te krijgen. Het incident wordt hiermede als geëin digd beschouwd. De sancties. Gisterennamiddag heeft de Duitsche de legatie van de Fransche een „papier" ont vangen betreffende de sancties, hetwelk beschouwd moet worden als een grondslag voor de discussies over deze kwestie. Heden zullen de Fransche ministers Tar dieu en Briand en de Duitsche ministers Curtius en Wirth hierover besprekingen houden. Tegenover eenige journalisten heeft dr. Curtius gisteravond om 11 uur nog de vol gende verklaring afgelegd betreffende de Fransche voorstellen over de sancties: Er dient algemeen naar gestreefd te worden, dat er onder het regime voor het plan-Young algemeene overeenstemming heerscht en geen sancties worden toege past. De betrekkingen tot de crediteurmoger.d- heden moeten uitsluitend door de bepalin gen van dit plan beheereebt worden en van sanctie hoeft er geen sprake te zijn. De Franschen hebben de vraag opge worpen, ,wat er dient te gebeuren als Duifcschland het plan-Young langer wei gert uit te voeren. Zij hebben ons hunne voorstellen daaromtrent toegezonden en wij hebben deze reeds aan een eerste on derzoek onderworpen. Mijn indruk is, dat er nog alle reden is tot ernstige bezorgd heid over de mogelijkheid een opheldering en regeling te bereiken, welke ons in staat zouden stellen de voorstellen te aanvaar den. DE INTERNATIONALE HERSTEL- BANK. Ook een Nederlandsche directeur. Naar de diplomatieke medewrker van de „Daily Tel." verneemt, zijn de centrale bankinstellingen der groote mogendheden het eens geworden over de toewijzing van de in totaal 9 directeurenzetels voor de Bank voor internationale betalingen. Behalve de vijf landen, welke door een directeur vertegenwoordigd moeten zijn, is thans definitief besloten Nederland, Zwe den, Spanje en Argentinië door een direc teur te doen vertegenwoordigen. De keus is op Nederland en Zweden ge vallen wegens het gezonde geld van deze landen, terwijl de keuze van Argentinië en Spanje eenigszins verrassend is geko men en ingegeven is door den wensch, ook Lalijnsch Amerika bij de Bank te betrek ken. ITALIË PRINS UMBERTO'S HUWELIJK. Een gloriedag te Rome. Men seint nog uit Rome d.d. gisteren aan de „Msbd.": Rome was heden in feeststemming als nooit te voren. Reeds in de vroege ocn- tenduren stroomde een onafzienbare me nigte naar de omgeving van het Quirinaal, in welks kapel door een prins der Kerk met grootschen luister het huwelijk zou worden ingezegend van Italië's beminden kroonprins met de prinses van België. Kleurrijk wapperden door de versierde stad duizenden en duizenden vlaggen en prachtig zonneweer verhoogde nog de glo rie van dit bruilofstfeest. De kardinaal-aartsbisschop van Pisa, Z.Em. Maffi, die de plechtige huwelijksin zegening verrichte, droeg kostbare kerke lijke gewaden, welke uit het bezit der Me dici stammen en in het Palazzo Pilti te Florence worden bewaard. Zijne Eminentie werd geassisteerd door de geestelijkheid van het koninklijk hof. Aan beide kanten van het altaar waren de vaandels opgesteld van alle regimen ten van Rome, alsmede van het regiment van Turijn, waarvan de kroonprins com mandant is, benevens de vaandels der Belgische oorlogsinvaliden. Als getuigen fungeerden voor den brui degom de hertog van Aosta en de graaf van Turijn; voor de bruid haar beide broeders. Zij hielden tijdens de plechtig heid den traditioneelen bruidsluier boven het bruidspaar geheven en lieten dezen, nadat de uitwisseling der ringen had plaats gehad, op de gehuwden neer. Na de plechtigheid las kardinaal Maffi het artikel betreffende de huwelijksvol trekking uit het concordaat voor. Gedurende de H. Mis, die door den kar- dinaaal werd opgedragen, kuste koning Victor Emanuel het Evangelieboek. Mgr. Perosi had voor deze gelegenheid een bijzondere hymne „Oremus pro prin cipe nostro" gecomponeerd, welke door het zangkoor, evenals alle overige liturgi sche hymnen, op volmaakte wijze werd uit gevoerd. Gedurende de huwelijksplechtigheLi kruisten in groote bogen groote scharen vliegtuigen boven de stad. Onmiddellijk na de Kerkelijke plechtig heid reed het bruidspaar met gevolg ns=i het Vaticaan, ook begeleid door den Ita- liaanschcn gezant bij den H. Steel en het gezamenlijk gezantschapspersoneel. In Vaticaanstad werden de prins en de prinses door de civiele en kerkelijke auto riteiten verwelkomd en naar de pause lijke vertrekken geleid. De deuren van de troonzaal werden geopend en men bevond zich in de aanwezigheid van den paus, die hun kwam begroeten. Hij vroeg den bruid en de bruidegom elk aan een zijde van hem plaats te nemen, de deuren van de troonzaal werden gesloten voor de par ticuliere audiëntie, die 25 minuten duuröe. Zij moet van zeer harteüjken aard zijn ge weest de paus deed blijken van zijn va derlijke genegenheid, terwijl het bruids paar zijn kinderlijke devotie toonde. Toen werden do deuren weer geopend om het gevolg binnen te laten, dat aan den paus werd voorgesteld. Met elk van hen wissel de Z.H. enkele woorden, waarna hij allen zijn apostolischen zegen gaf. „Uit den grond van ons hart geven wij echter een bij zonderen zegen a m het echtpaar en spreken wij onze beste wenschen uit voor den toekemstigen koning en koningin van Italië." Als souvenir aan hun huwelijksdag gaf de paus den prins een prachtige gobelin en aan de bruid een gouden rozenkrans. De leden van het gevolg kregen medailles geslagen bij gelegenheid van 's pausen ju bileum. Nadat het bruidspaar een oogenblik Iiad verwijld bij het graf van den H. Petrus in de St. Pieter keerde het hooge gen schap terug naar het paleis, overal door de talrijke menigte hartelijk toegejuicht. Vervolgens gingen de prinsen en de an dere getuigen naar de zaal van San Gio vanni om de huwelijksacte te onderteeke nen. Deze werd vervolgens overgeschreven, waarna de copie werd overhandigd aan Federzoni, den voorzitter van den Senaat, om in de archieven van dat lichaam veiiig bewaard te worden. De geheele kerkelijke plechtigheid duur de ongeveer anderhalf uur. Na het bezoek aan het Vaticaan begaf het jonge paar zich naar het graf van den Onbekenden Soldaat. De koning van Italië heeft de keten van do Annunziata-orde overhandigd aan kardinaal Maffi, den eersten kardinaal, die deze onderscheiding ontvangt. Z.Em K.ardinaal Maffi. Zijne Eminentie Pietro Kardinaal Miaf- fi, aartsbisschop van Pisa, die het huwe lijk inzegende van kroonprins Uanberso van Italië met prinses Marie José van Bel gië, is primaat van Sardinië en Corsica en sterrenkundige van wereldnaam. Hij onder houdt reeds sinds vele jaren persoonlijke vriendschapsbetrekkingen met de konink lijke familie en is jaarlijks haar gast cp het in zijn diocees gelegen koninklijke bui tenverblijf van San Rossore. Zijne Eminen tie, die den leeftijd bereikt heeft van 71 jaren, was steeds een der vurigste IJve raars voor een verzoening tusschen <ïen H. Stoel en het Huis van Savoye. MEXICO. DE GODSDIENSTVREDE IN MEXICO. Verklaringen van president Ortiz en van mgr. Ruiz. De nieuwe president der Veroenigde Staten van Mexico, Pascual Ortiz Rubio, heeft tijdens zijn officieel bezoek aan de Vereenigde Staten een aantal interviews toegestaan en bij een dier gelegenheden een verklaring over d3 godsdienstige pa cificatie van Mexico afgelegd, welke zeer de aandacht getrokken heeft. Wat den godsdienstvrede betreft, aldus de president, zijn geen moeilijkheden te duchten, zoo lang de Kerk gehoorzaamt aan 's lands wetten en de bepalingen der Grondwet eerbiedigt, gelijk zij thans doet Mgr. Leopoldo Ruiz y Flores, de aposto lische delegaat in Mexico, heeft onmiddel lijk na het bekend worden dier presider.- tiee'.e uitlating aan den N. C. W. C.-berion- tendienst de volgende ■verklaring doen toe komen: „De door den gekozen president van Mexico, Pascual Ortiz Rubio, afgelegde verklaring, welke op bet godsdienstconflict in Mexioo doelt, lijkt mij zeer opportuun, echter onvoldoende. Zonder twijfel dient de getroffen over eenkomst als een afgesloten zaak te worden beschouwd, echter m >et men dit accoord niet uitsluitend aan tolerantie of 'n toege ven der Kerk, doch in hoofdzaak aan do officieele verklaringen van president Por tos Gil toeschrijven. In de officieele vei klaringen zag ik do grondslagen, die noodig zijn, om de uit oefening van den eere-dienst te hervatten en wettig en vreedzaam aan de verbeteriag van de bestaande wetten te arbeiden. Al wat van den beginne af tot regeling van het conflict gedaan is, werd op den grondslag van wederkcerigen goeden wil gedaan en derhalve dient men het bereikte resultaat aan beide partijen gelijkelijk, en niet aan één der beide partijen toe te schrijven. De aanvaarding der wetten van de zijde der Kerk beteekent nog geenszins de goed keuring dier wetten, doch slechts een to lerantie, door de omstandigheden geboden en in overeenstemming met de regelen der christelijke moraal. Zij beduidt niet, dat de Kerk een recht prijsgaf, krachtens het welk zij de oplossing van dit conflict door de verbetering van 'a lands wetten zoe ken mag. Ik geloof, dat deze toelichting noodig is, ter voorkoming van ergernis en misver stand, welke onder de Katholieken zou den kunnen ontstaan, indien wij do ge troffen re-geling uitsluitend aan de toegeef lijkheid der Kerk toeschreven en vooral wanneer men die toegeeflijkheid eenvoudig en zonder voorbehoud als een aanvaarding van de wetten voorstelt. Men moet niet uit het. oog verliezen, dat in de officieele verklaringen van den apos tolischen delegaat destijds duidelijk werd aangekondigd, dat de uitoefening van den eeredienst in overeenstemming met de wet en de desbetreffende verklaringen van den president der republiek werd hervat. Ik heh het toentertijd ook mijn plicht geacht, mijn dank te betuigen voor de be langstelling, welke het Amerikaanscbe volk ten aanzien van de regeling van het conflict heeft aan den dag gelegd, al was het conflict, zeker naar de meening van het Amerikaansche volk, nog niet defini tief geregeld. Het Amerikaansche volk, dat voor een groot deel zijn welvaart aan e.:n loyale godsdienstvrijheid dankt, is er van overtuigd, en terecht, dat godsdienstcon- flictcn, gelijk Mexico heeft doorgemaakt, een beletsel vormen voor den nationalen vrede en de nationale orde". Het is bekend, £at mgr. Ruiz, bij do aan vaarding van hét accoord met de regce- ring, art. 133 van de Mexicaansche Grond wet van 1917 voor oogen had, hetwelk iden tiek is met art. 127 van de Grondwet van 1857 en als volgt luidt: „De tegenwoordige grondwet kan wor den uitgebreid of gewijzigd. Geen veran dering of toevoeging is echter gewettigd, tenzij met goedkeuring van twee derden der aanwezige leden van het congres der Mexicaansche unie en der meerderheid van de wetgevende vergaderingen der sta ten. Het congres zal de desbetreffende beslis singen der wetgevende vergaderingen heb ben te sorteeren en eventueel dienovereen komstig af te kondigen, dat een wijziging der grondwet is aangenomen". BODEGRAVEN. Wit-Gele Kruis. De jaarlijksche leden vergadering, gehouden in het Patronaat op Maandagavond 6 Januari, was zeer goed bezocht. Nadat de voorzitter, de heer M. Bo gaard, de vergadering had geopend en allen welkom geheeten, werden door de secretarese, mevr. D. Aengenent, de uit gebreide notulen der vorige vergadering voorgelezen en zonder op- "of aanmerkin gen goedgekeurd. Vervolgens bracht do secretaris het jaarverslag uit, waaraan wij ontleenen, dat gehouden zijn 5 bestuurs- en één ledenvergadering. Het aantal le den bedraagt 391. Door zuster Columbia werden 2072 bezoeken afgelegd bij 88 personen (vorig jaar 41 personen). De vereeniging heeft in het afgeloopen jaar aangeschaft 2 ligstoelen en 'n 3-declige kapok matras. Dit jaar werd de Koninklij ke goedkeuring verkregen. Getracht is te- vons een consultatiebureau te verkrijgen, doch de ver. is niet geslaagd, daar zich geen arts wilde beschikbaar stellen. De secr. brengt vervolgens dank aan den Geest. Adviseur voor het vele, wat hij VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een conflict ter Haagsche conferentie tusschen de Franschen en Duitschers. Nadere bijzonderheden over het huwe lijk van kroonprins Umberto. Verklaringen van president Ortiz en van rrgr. Ruiz over den godsdienstvrede in Mexico. BINNENLAND. Resultaten van den tuinbouw. (L. en T., 2de blad). Nationale Pluimveetentoonstelling t® Zoetermeer. (2de blad). voor de vereen, heeft gedaan, alsook aan den zeereerw. heer pastoor Kampenhout, aan den voorzitter en het bestuur. Hot verslag van den penningmeester, dat daarop volgde, werd door den voorzit ter voorgelezen. Namens de kasnazieners, bestaande uit de heeren M. H. v. d. Poll, Bekkcr en A. de Vos, verzocht laatstge noemde den'penningmeester décharge te verleenen, wat gaarne werd verleend met dank voor zijn accuraat beheer. De kas sloot met een voordeelig saldo van 356.40 plus een tegoed van 462.00 voor verkoch te schapen, eenige toezeggingen plus con tributie samen S40.40. Ontvangen aan contributie was 639.50. Ontvangen verpleeggelden 131.Giften 70.40. Op brengst schapen 1529.25 (inkoop 707. Magazijnartikelen 45.50. De voornaamste uitgaven zijn: salaris 1200.Kon. goedkeuring 50.scha pen 707.magazijnartikelen 119.80. De begrooting 1930 gaf aan: uitgave 1395.ontvangsten contributie 640. verplceggcld 75.Opbrengst schapen pro memorie. De voorzitter doet mededccling dat be gin 1929 waren 368 leden, op 31 Dec. 391. Na 1 Jan. nog 2 nieuwe leden. De aanslui ting bij de Federatie gaf als voordeel gra^ tis het geven van een moedercursus. Aan sluiting bij ziekenhuisverpleging. Gezin met kinderen beneden 16 jaar, samen 8 cent per week. De voorzitter stelt voor van het batig saldo groot 840.40, 700. te reserveeren en 140.40 over te schrijven op het nieuwe jaar. Wordt aldus besloten. Vervolgens bestuursverkiezing. Aftre dend zijn de heeren E. Bogaard, M. J. v. d. Werf en Mcj. Kapteijn, welke met resp. 85, 83 en 82 stemmen werden herkozen. Tot kasnazieners voor het volgend boek jaar worden door het bestuur aangewezen de heeren S. de Jong, A. Groep en A. R. v. d. Heijden, die deze benoeming aanne men. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten tot aansluiten bij do Federatie. Bij de rondvraag gekomen, geeft de voor zitter eerst een uitoenzetting van de be spreking, die hij met ds. Dam en den lieer K. Steijn bij de regeering heeft gehouden. Onder voorwaarde, dat het bestuur van de T. B. C„ waarvan 7 Jan. verkiezing is, zal bestaan uit 2 leden van elke ver. van zie kenverpleging en 1 neutrale, zal de subsi die van de regeering, groot 1200.ver deeld worden onder deze drie vereenigin gen. Dus krijgt dan het Wit-Gele Kruis ook 400.— en zullen in het vervolg de Roomsche T. B. C. lijders door onze eigen zusters worden behandeld. De Voorzitter spoort alle R. K. leden van de T. B. C. eendrachtig aan ook de candidaten van de Chr. Wijk en Groene Kruis te kiezen. Door de leden wordt aan gedrongen candidaten voor het bestuur van de T. B. C.-bestrijding te benoemen. Na veel besprekingen stemden de heeren E. Boogaard en C. de Groot toe, als can didaten te worden gesteld. Ook werd aan bevolen lid van do T. B. C.-vereeniging te worden en hiervan aangifte te doen bij het bestuur. Staande de vergadering gar ven zich 17 leden op. De heer C. de Groot brengt hulde aan het bestuur voor hetgeen het voor het WitrGele Kruis heeft gedaan en wenscht hun in 't vervolg dezelfde resultaten. Als 2e penningmeester van het plaatselijk Ziekenhuisfonds vraagt hij eenige inlich tingen aangaande het Ziekenhuisfonds van de Federatie. De voorzitter deelde mede, dat de Federatie voor gezinnen met kinde ren beneden 16 jaar, 8 cent per week geeft, 56 verpleegdagcn met tegemoetkoming in d© kosten van 3.per dag. Voorzitter der Federatie is dr. Grippeling, arts te Haarlem, secretaris Burgemeester Lom men uit Castricum. Op verzoek van pas toor Kampenhout zal het bestuur pogin gen in het werk stellen dat zuster Jans, leidster van den Moedercursus, de oud-cur sisten die zulks verlangen, nogmaals zal bezoeken. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met den Chr. trrorf.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1