21ste Jaargang MAANDAG 30 DECEMBER 1929 No. 6370 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND KERKNIEUWS UIT DE RIJNSTREEK DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2,95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van heb tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. DUITSCHLAND BERLUNS FINANCIEELE CRISIS. De magistraat der stad Berlijn heeft Zaterdag in een buitengewone zitting op nieuw beraadslaagd over den financieelen toestand. Op verzoek van verschillende leden aan den magistraat lichtte hij zijn verorde ning van 20 December nader toe en wees er op, dat deze verordening in 4 punten sa mengevat kan worden: Zoolang de schuld op korten termijn niet is afgelost, mogen geen nieuwe uit gaven worden gevoteerd. Aan de voor December vastgestelde be grooting moet onder verantwoordelijkheid van den burgemeester onder alle omstan digheden de hand worden gehouden. In het amortisatiefonds moet geregeld 5 millicen mark per maand worden ge- atort, terwijl daarin ook het meerdere van de ontvangsten, voortvloeiende uit de verhooging der tarieven, gestort moet wor den, voor zoover dit niet onvoorwaarde lijk noodig is voor het voortzetten van reeds begonnen bouwwerken. De magistraat was het met den opper- pres'dent eens, dat de financieele toestand van de stad, ook na 1 Januari, verdere be zuinigingsmaatregelen noodig maakt, te meer daar bij den tegenwoordigen toe stand van de geldmarkt niet te verwach ten is, dat leeningen op langen termijn gesloten kunnen worden. FRANKRIJK EEN „LOCARNO" VOOR DE MIDDEL- LANDSCHE 7.EE. Al geruimen tijd duiken er zoo nu en dan berichten op, in verband met de voor bereiding der in Januari te Londen te houden Vlootconferentie, dat Frankrijk voornemens zou zijn voor te stellen een „Locarno voor de Middellandsche Zee' te sluiten ter waarborging zijner belangen in deze wateren. In een memorandum, dat Frankrijk eeni- ge dagen geleden aan de verschillende, aan de conferentie deelnemende landen heeft gericht en waarin het zijn stand punt ten opzichte van de bewapening ter zee toelicht, wordt hiervan duidelijk ge rept. Er wordt n.l. in gezegd dat de Fran- sche regeering, welke zich de gunstige uit- werking herinnert van de overeenkomst over de Stille Zuidzee op de totstandko ming van de maritieme overeenkomst van Washington, meent dat op een kleiner ge bied, waarbij echter de meeste Europee- sohe vloten zijn betrokken, een dergelijk accoord kan worden verkregen. De Fran- sche regeering onderschat geenszins dat de verbindingen door de Middellandsche Zee voor het Britsche Rijk van beteeke- nis zijn. Doch ze zijn van even groot vi taal belang voor Frankrijk. Zou er dus niet onderhandeld kunnen worden over een overeenkomst van wederzijdsche *- aarbor- gen en non-agressie fcusschen de zeemo gendheden aan de Middellandsche Zee, waaraan die, welke niet te Londen verte genwoordigd zijn, zouden kunnen deelne men, allereerst een mogendheid als Span je, op welks maritieme belangen in de Middellandsche Zee nauwelijks de nadruk behoeft te worden gelegd De Fransche regeering stelt deze vraag en verklaart zich zelf vóór het beginsel van zulk een overeenkomst, daar zi ernstig er naar streeft een vermindering der vlootbewa- pening tot stand te brengen. In Italië is het Fransche voorstel niet ongunstig ontvangen, want in het Itabaan- sohe memorandum, dat het Italiaansche standpunt weergeeft, wordt gezegd dat Italië bereid is om onder bepaalde om standigheden over de mogelijkheid van een Middellandsche Zee-pact te beraadslagen. Daar echter volgens de opvattingen te Parijs het doel van dit pact zou zijn om in de Middellandsche Zee een evenwicht tusschen de Fransche en Italiaansche strijdkrachten te verkrijgen, waarbij Frank rijk vrij zou zijn om elders een andere vloot te hebben voor gebruik buiten de Middellandsche Zee, moet worden afge wacht welke interpretatie Italië aan het voorstel zal geven. Spanje toont eenige aarzeling, want „El Debate" schrijft b.v. dat het probleem van groot belang is om de aandacht te trekken ven allen die aan de toekomst denken. Een fout zou Spanje tot een onherstelbaar isolement veroo»deelen of tot een verplichting, welke zwaar zou we gen. In beide gevallen zou net ïot van ia tere generaties en de toekomst des lands worden vastgelegd. Helaas, zegt het blad, schijnt het dat de gedachten van het Spaansche publiek door andere zaken in beslag wordt genomen, misschien door de nalatigheid zijner leiders. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph", die ten sterkste tegen het Fransche voorstel is gekanr, z»ei dat dit hierop neerkomt, dat Frankrijk vraagt om een „Middellandsche Zee-Locarno", waaronder het de bescherming der Brit sche vloot zou erlangen tegen een Italiaan- schen aanval, gelijk het geval was onder de Rijnland-overeenkomst van 1925 toen het de bescherming der Britsche strijd krachten verwierf tegen een hernieuwden Duitsche aanval. Hij vindt het een ?eer gevaarlijk denkbeeld omdat het Engeland, tegen de wenschen der natie en do Domi nions, in oorlogsverwikkelingeu zou bren gen, welke een actieve interventie in een Fransch-Italiaansch conflict zouden inslui ten. BELGIE Inkrimping der productie van geslepen diamant. De „Libre Belgique" deelt mede, dat de organisaties van werkgevers en arbeiders in de diamntindustrie te Antwerpen heb ben besloten de productie van geslepen diamant gedurende Januari met 50 procent te verminderen, om een einde maken aan de overproductie en de door de Ameri- kaansche crisis gedeprimeerde markt te steunen. In de slijperijen zal drie dagen per week worden SPANJE. De jeugd en de stierengevechten. Er is een koninklijk besluit gepubli ceerd, krachtens hetwelk het aan jongens en meisjes onder de veertien jaren verbo den is om stierengevechten en boksmat ches bij te wonen. De maatregel werd pas na ernstigen te genstand door de Nationale Vergadering aangenomen. De oppositie meende, dat de stierengevechten, welke „een gewenschte nationale sport" vormen, er door in discre- diet worden gebracht, temeer daar tot dus ver jongens reeds op zeer jeugdigen leef tijd voor de arena konden worden afge richt. Doch de regeering was van oordeel dat de jeugd beschermd dient te worden tegen „buitensporig sterke indrukken, die later een bepaald karakter en bepaalde denkbeelden bij het Spaansche volk zouden kunnen doen ontstaan". RUSLAND Archangel herdoopt in Stalinport. Naar de „Krasnaja Gazeta" bericht, heeft de districtssovjet van Archangel be sloten, om in verband met het bereiken van den 50-jarigen leeftijd door den bols- jewistischen dictator Stalin, de stad en het district Archangel naar hem te noe men. Voortaan zullen de Russen geen Ar changel meer mogen schrijven, doch zullen zij de nieuwe benaming Stalinport moeben AFRIKA. ONLUSTEN IN ZUID-RHODESIA. Gevechten tusschen elkaar vijandige stammen. Uit Bulawayo wordt gemeld: In ver band met gevechten, die in het Bulawayo- district tusschen de elkaar vijandige stam men der Matabelen en Mas jonas hebben plaats gevonden, is het tweede bataljon der verdedigingsmacht gemobiliseerd. De ongeregeldheden zouden ongetwijfeld ernstige gevolgen hebben gehad, indien de politie niet onverwijld tusschenbeide was gekomen, die er in slaagde de situatie in handen te houden, naxlat één der kleurlin gen was gedood, terwijl talrijke anderen werden gewond, van wie twee ernstig. Voor de blanke bevolking bestaat geen gevaar, doch wel vreest de politie, dat de volgende week nog gevechten in geringen omvang tusschen de kleurlingen zullen plaats vinden. AMERIKA Wilsorvdotatie voor den Volkenbond. De Woodrow Wils-on-stichting heeft be kend gemaakt, dat haar dotatie over 1929 ad 25.000 dollar bij algemeene stemmen is toegewezen aan den Volkenbond als er kenning van zijn tienjarige arbeid ter be vordering van den wereldvrede. Newton Baker, die deze toewijzing be kend maakte aan den vooravond van wijlen Wilson's verjaardag, gaf uitdrukking aan de hoop, dat het geld gebruikt zal worden voor het aanbrengen van een gedenktee- ken voor Wilson in het nieuwe Volken bondsgebouw. EEN KATHOLIEK DAGBLAD. In ieder Katholiek Gezin. In de „Nieuwe Haarl. Crt." wordt een beschouwing gegeven over de katholieke pers. Speciaal wordt daarin liet nut en de noodzakelijkheid van het gewestelijk dag blad belicht. „Het gewestelijk dagblad is h e t orgaan van openbaar leven van stad en streek. Geen bloeiend openbaar katholiek leven is zonder zulk een orgaan denkbaar". En verder: „Het katholiek dagblad moet voor de massa een huisvriend zijn en dat kan het niet zijn, wanneer het teveel wil omvatten. Het kan niet tegelijk den pastoor, den bankier, den hoogleeraar, den staatsman eenerzijds en den beambte en winkelbe diende, den handswerkman en de huis vrouw in het arbeidersgezin bevredigen. Daarom moet de leus zijn: in ieder katho liek gezin dat katholieke blad, dat er het meeste nut kan doen! En dat ideaal wordt bereikt, wanneer de katholieke pers-actie zich zorgvuldig richt op verovering van die gezinnen, waar nog z. g. neutrale, liberale of socia listische bladen gelezen worden, en de an dere zorgvuldig vermijdt". UIT DE METAALINDUSTRIE. Bedrijfsvereeniging van den Metaal bond. Een bedrijfsvereeniging, als bedoeld in art. 91, eerste lid, der Ziektewet, is thans ook opgericht door den Metaalbond (werkgeversvakbond in de Metaalnijver heid), den xAlg. Ned. Metaalbewerkers- bond, den Ned. R.-K. Metaalbewerkers- bond en den Chr. Metaalbewerkersbond in Nederland. Do Bedrijfsvereeniging is ge vestigd te Amsterdam. Tot voorzitter, plaatsvervangend voorzitter en secretaris zijn benoemd resp. de heeren J. Goed koop, P. Danz en mr. H. A. de Bruyn Kops. Haar naam is: -Bedrijfsvereeniging voor Ziekengeldverzekering voor de Me taalindustrie. R. K. Vereeniging van Werk gevers. In de te 's-Gravenhage gehouden le denvergadering der R.-K. Vereeniging van Werkgevers in de Metaalnijverheid werd in de bestuuxsva-cature, ontstaan door het bedanken van den heer C. B. W. Meyer, voorzien door verkiezing van den heer J. C. Arntz, te Millingen. De statuten der Mefcaalbedrijfsvereeni- ging van ziekengelduitkeeringen. werden goedgekeurd en de leden-werkgevers in her bestuur aangewezen. Het bestuur bracht verslag uit over stand der onderhandelingen over het C. A. en werd gemachtigd deze voort te zet ten. De bindende besluiten, i.z. de loonrege ling, i.z. slaking en uitsluiting en i.z. de ziekengelduitkeering werden in eerste le zing verlengd. In de eerste maanden van 1930 zal de ledenvergadering opnieuw bij eenkomen, teneinde over het af te sluiten C. A. een beslissing te nemen. UIT HET STUCADOORSBEDRIJF. Het collectief contract opgezegd. De Algemeene Ned. Stukadoorsbond, de Ned. R.-K. Bouwvakarbeidersbond en de Ned. Christelijke Bouwvakarbeidersbond, hebben aan de patroonsorganisaties in het stucadoorsbedrijf een brief gezonden, waarin zij mededeelen dat zij het be staande landelijk collectief contract niet ongewijzigd wenschen te verlengen. Zij deelen voorts mede, dat de door hen noodig geachte wijzigingen binnenkort, aan de patroonsorganisaties zullen worden toe gezonden. ESPERANTO OP OUDEJAARSAVOND Op 31 December a.s. zullen alle Europee- sche omroepstations een Esperanto-groet uitzenden. De uitzending zal des avonds om 12 uur geschieden. Nieuw Statenlid van Zuid-Holland. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de door het overlijden van den heer A. W. Heykoop opengeval len plaats in de Provinciale Staten van Zuid-Holland benoemd verklaard den heer J. Moor, te Rotterdam. LIEFDEWERK „ST. FRANCISCUS XAVERIUS". Groot Seminarie Warmond. Verschenen is het dertiende jaarverslag ver het boekjaar 1 Sept. 19281 Sept. )29 van het Liefdewerk „St. Franciscus Xaverius" van het Groot-Seminarie War mond, in handig formaat met keurigen □slag. Uit dit verslag blijkt o.m., dat het ba tig saldo 5525 bedraagt. De afd. brok ken bracht 280.41 op, de kalenderver koop 1760.70 en de busjes 4736.841/s. BODEGRAVEN. Gezondheidscommissie. De Commis saris der Koningin in de provincie Zuid- Holland heeft herbenoemd voor den tijd van 5 jaar, tot secretaris der gezondheids commissie alhier, den heer R. M. Loman. HAZERSWOUDE. Tuberculose bestrijding onder het Rund vee. Dezer dagen werd ten huize van den heer J. N. Verhaar, de eerste jaarver gadering gehouden der vereeniging, welke zich ten doel stelt de T. B. C. onder het rundvee te bestrijden. Nadat door den voorzitter de vergadering was geopend met een woord van welkom aan de aanwe zige leden, en ook aan den werkenden veo- aits der vereeniging, den heer Comman deur, werden de notulen door den secre taris voorgelezen en goedgekeurd. De penningmeester bracht verslag uit over het financieel beheer der vereeniging, uit welk verslag men kon constateeren, dat de door het rijk toegezegde subsidie is ver kregen en ontvangen. De contributie, wel ke in het afgeloopen jaar 0.50 per rund bedroeg, werd voor het nieuwe boekjaar eveneens voor eenzelfde bedrag vastge steld, zoodat men voor een zeer minuiun bedrag de tuberculose kan bestrijden, wat toch zeker voor de veehouders, die wen schen aan te sluiten, geen bezwaar kan zijn. Daarna werd door den heer Comman deur eenig overzicht gegeven omtrent de werkzaamheden over het eerste boekjaar. Er werden n.l. getuberculineerd 871 runde ren, waarvan er positief gereageerd hebben 471 zoodat er slechts 400 negatief waren. Onder genoemd aantal runderen zijn er 582 stuks die ouder zijn dan 2 jaar, waar van positief gereageerd hebben 423 en 15Ö negatief, 289 runderen beneden den leeftijd van 2 jaar, waarvan er slechts 48 positief hebben gereageerd, zoodat er 241 negatief waren. Er werden in den loop van het jaar 4 runderen die lijdende waren aan T. B. C. door tusschenkomst der vereeniging ge slacht, waarvoor dan ook de rijkssubsidie 25.per rund aan de leden is uitbetaald Onder de runderen beneden den leeftijd van 2 jaar kwam geen geval van open T. B. C. voor. Verder werd door den heer Commandeur door een microscopisch preparaat aange toond tuberkelbacillen, gevonden bij een rund lijdende aan open T. B. C. Tevens werd door hem gewezen op het belang van de tuberculosevrije opfok van jonge dieren ,op de noodzakelijkheid om de pro ducten van de zuivelfabriek, welke als voedsel voor de jonge dieren wordt ge bruikt, voldoende te patenriseeren. Daar na werd in het kort nog aangegeven een in onderzoek zijn bestrijdingswijze voor tu berculose, nl. de enting tegen tuberculose met B. O. G. vaccin, waarbij de pasgeboren kalveren geënt moeten worden met ge noemd vaccin en dan de eerste 6 weken absoluut tuberkelbacillen-vrije melk mogen drinken. Aangezien de verkregen onvat baarheid maximaal 18 maanden duurt, zal ieder jaar herenting moeten plaats vinden. Met deze bestrijdingswijze, afkomstig uit Frankrijk, worden tegenwoordig in ver schillende landen, ook in Nederland, proe ven genomen. Nadat door de aanwezige leden aan den veearts eenige vragen waren gesteld om trent T. B. C. en de bestrijding, welke naar aller gonoegen werden beantwoord, werd tot hem door den voorzitter een woord' van dank gericht, voor zijn uitgebreid overzicht en werd deze eerste jaarvergade ring gesloten. NIEUWKOOP. Geboren Adrianus, zoon van P. de Jong en G. Pietersen Gerarda Geertrui- da Johanna en Cornelia Antonia Maria, dochters van G. van den Helder en A. Ko perdraad levenl. dochter van S. Buite- laar en H. van Vliet. Dit nummer bestaat uit twee bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een „Locarno" voor de MiddellarirlscHe Zee. Onlusten in Zuid-Rhodesia. Storm over West-Europa. (Buitenl. Be richten, 2de blad). BINNENLAND. Moordaanslagen te Rotterdam en Nijme- gen. (Gem. Ber., 2de blad). Verschillende stormberichten, (Gem. Bo richten. 2de blad). Weer een ontvluchting uit de Scheve- ningso'-e Strafgevangenis. (Laatste Bo- richien). OMGEVING. Huldiging van den scheidenden burge meester Schölvinck te Warmond (2de blad). ZOETERWOUDE (Dorp). EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Pater J. C. Schuur. Verheven en groot is de dag voor oen parochie als een harer zonen het H. Pries terschap heeft ontvangen en voor de eer ste maal het H. Misoffer in de parochie kerk opdraagt. Wij hebben het in onze parochie nu al zoo menig keer mogen be leven en toch is 't of telkens bij do pa rochianen een grootere. belangstelling en dieper besef komt voor deze heerlijke Op Zondag 22 December ontving de weleorw. pater J. C. Schuur, Missionaris van het H. Hart do H. Priesterwijding cn Zaterdagmiddag werd de neomysb door zijne familie van den trein gehaald cn door het geheel bevlagde dorp gereden naar de Zuidbuurt, waar het ouderlijk huis bij do kerk staat. 's Avonds celebreerde de Neomysb een Plechtig Lof in de parochiekerk. Tien uur Zondagmorgen was de groote kerk van St. Jan Onthoofd zoo vol als wij maar zelden zagen. De kerk was buitengewoon mooi ver sierd. Het groote priesterkoor was geheel met wuivende palmen, bloemstukken en fijne versieringen tot een' lusthof her schapen. Uit de sluitsteenen van heb groote huurgewelf hingen kleurige draperiën. Een zee van licht uit de nieuwe lampen deed de groote zilveren kandelaren schitteren en de paramenten blinken in ongekende schoonheid. Als de kerk er zoo uit ziet dan is het echt feest in de parochie. In zulk een heerlijk ges:erde kerk mocht de Neomysb zijn eerste plechtige H. Mis opdragen, ge assisteerd door den zeereerw. pai B. Berk als presbyter ussistens, de eerw. heer H. H. v. d. Ham als diaken, den zee.eerw. pater J. Mees, ex-missionaris uit dc Phi- lippijneiu De eerw. fr. Simon Schuur, M. I. C., (broeder van den Neomysb), was ce- remoniarias. Het zangkoor voerde zeer verdienste lijk de 4-stemmige Mis van Zangl uit. Na het Evangelie besteeg de hoogeerw. heer J. C. F. Jansen, deken en pastoor van Zoeterwoude, den kansel. Zijn hoog eerw. had tot tekst gekozen Psalm 65 vers 13: „Door water en vuur heb ik U geleid, tot de verkwikking".

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1