BINNENLAND DINSDAG 24 DECEMBER 1929 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S EERSTE KAMER. De Senaat kwam korten tijd gisteren middag bijeen om reeksen hamerstukken af te doen. Het ontwerp ter verlenging van het gel- digheidsbesluit van tijdelijke bepalingen betreffende vaccinatie, lokte weer eenig debat uit. De stemming moet nog geschie den. R. K. OVERHEIDSPERSONEEL. Vergadering Landelijke bond. Dezer dagen vergaderde te Amsterdam de algemeene landelijke groep Rijksperso neel van den Ned. R. K. Bond van Over heidspersoneel St. Paulus, onder leiding van den bondsvoorzitter den heer L. F. Guit. Behoudens een enkele uitzondering wa ren alle plaatselijke groepen ter vergade ring vertegenwoordigd. In zijn openingswoord gaf de "voorzitter een breedvoerig overzicht van het werk, dat sedert de vorige vergadering plaats vond. Daarbij werd o.m. gememoreerd het werk betreffende de opheffing der marinewerf te Hellevoetsluis, de positie der arbeiders onder staatsboschbeheer, de positie der contractarbeiders. Vervolgens besprak de voorzitter den gang van zaken betreffende de loonen en salarissen. Er werd aan herinnerd, dat de technische salarisherziening van het vorige jaar aan het grootste deel der rijkswerk- lieden een verhooging van 3 centen bracht en aan de beide hoogste groepen een ver hooging van 4 centen per uur. Dit resultaat kan niet bevredigen waar om geijverd werd de herziening van de loo nen en salarisen, middels het R. K. Werk liedenverbond, in het program der R. K. Staatspartij te brengen en anderzijds de zaak door de R. K. Centrale van Burger lijk Overheidspersoneel aan de orde werd gesteld in de centrale commissie. Een breede gedachtenwisseling had daarna plaats, waarbij de vergadering zeer bijzonder betreurde, dat mgr. Nolens, spre kend als leider der R. K. Staatspartij den indruk had gevestigd, alsof het program punt inzake de salarisherzienirfg door de feiten reeds was achterhaald. Bij de verdere besprekingen kwam uit de vergadering de gedachte naar voren aan een uitkeering, zooals aan het spoorweg personeel plaats had, welk denkbeeld ech ter geen weerklank vond. Onverkort bleef de vergadering op het standpunt staan, dat alles in het werk moest worden gesteld om te komort tot 'n herziening van de loonen en salarissen, waarbij de vergadering niet uit het oog verloor, dat nog verschillende ernstige moeilijkheden te overwinnen zullen zijn. Betreffende de aanstelling op contract werd uitgesproken, dat een zoodanig dienstverband een uitzondering behoort te blijven en dat vas^e aanstelling regel moet zijn. Betreffende de aanstelling op contract werd uitgesproken, dat een zoodanig dienst verband een uitzondering behoort te blij ven en dat vaste aanstelling regel moet zijn. Aan het einde der besprekingen wer den deze samengevat in deze conclusie, dat herziening der salarisen op het eerste plan zou blijven staan, dat gestreefd zal worden naar herstel der oude pensioen rechten volgens de wet 1922, dat ook het verkrijgen van vacantietoestlag op het werkprogram behoort te komen. Deze punten zullen eveneens in een ver gadering der R. K. centrale een punt van beraadslaging uitmaken. Verder kwamen nog aan de orde tal van meest ongeschikte zaken, de positie rakend van bepaalde groepen van rijks- werklieden. UIT DE SIGARENINDUSTRIE. Een bedrijfsvereeniging. De bedrijfsvereeniging in de sigarenin- dustrie, waarvan dezer dagen melding is gemaakt en die opgericht is door de Ned. R.-K. Vereeniging van sigarenfabrikanten en de vier werkliedenorganisaties besloot onder de benaming „Ned. Bedrijfsvereeni ging tot Ziektegeldverzekering in de Siga- renindustrie en aanverwante Bedrijven" de erkenning aan te vragen. Het is de bedoeling het lidmaatschap open te stellen voor de leden der Ned. R.-K. Vereeniging van Sigarenfabrikanten cn andere R.-K. werkgevers in de sigaren- industrie en aanverwante bedrijven. Verder werd besloten de uitkeering te stellen op 80 pet. van het loon gedurende maximum 52 weken ingaande op den dag na de ziektemelding. De premie werd vast gesteld op 2 pet., bij helft te dragen door werkgever en werknemer. Secretaris van het bestuur is mr. A. Steinkiihler, Vestdijk 6, te Eindhoven. NEDERLANDSCHE RADIOHANDEL. Plannen van het Comité van Actie. Het Comité van Actie inzake Philips- Licenties heeft een vergadering belegd op a.s. Dinsdagmiddag te half twee in de bo venzalen van Café-Restaurant „De Kroon" aan het Spui te 's-Gravenhage. Het Comité wenscht zoo schrijft het in een circulaire aan de Nederlandsche toestelbouwers met den geheelen Neder- landschen Radiohandel te vergaderen om den toestand onder de oogen te zien en de eerste stappen te doen tot oprichting van 6en vereeniging, in welker handen de waarachtige belangen van den toestelbon- wer veilig zullen zijn, hetgeen, naar het comité meent, bij den Bond van Neder landsche Radiohandelaren niet meer het geval is. Het comité vertrouwt, dat op deze ver gadering zeer belangrijke, misschien wel beslissende mededeelingen zullen kunnen worden gedaan over de toekomst. Het Phflosophicum bestaat uit een in den vorm van een U gerangschikte vóór- bouw en zijvleugels. In den vóórbouw (beganen grond) bevindt zich in het midden de hoofdin gang met portier- en spreekkamers alsme de bureau, zit- en slaapkamer van don Zeereerw. heer Directeur, zit- en sQaapk.v- mer voor 2 professoren en de groote ont vangzaal. De r e c h t e r-z ij v 1 e u g e 1, die een 10-tal meters naar voren springt, be vat allereerst de ontspanningszaal der stu denten met pianokamers en bewaarplaats voor tooneelapparaat. In het zich verder naar aohter uitstrekkend gedeelte bevindt zich de refter of eetzaal (in welker nabij heid de distributiekeuken) waarachter een laboratorium en twee leszalen en ten slot te een muziekzaal. De linkervleugel wordt ka op den beganen grond èn op de eerste verdieping geheel in beslag geno men door de studententkamere (telkens 31j Op de eerste verdieping van den vóór- CLUBHUIS „JOANNES ROOTHAAN" TE AMSTERDAM. Rede van Mgr. Aengenent Nadat Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent te negen uur gistermorgen in de Zaaiers- kerk aan de Rozengracht een H. Mis had of-gedragen, is het tegenover de kerk ge legen Clubhuis „Joannes Roothaan" inge- wijd. Mr. C. P. M. Romme, die de regeling der feestelijke bijeenkomst op zich had ge nomen, leidde deze in met een korte toe spraak. Pastoor van Ruth, vervolgens het woord nemende, dankte allereerst Mgr. Aenge nent voor zijn komst en betoonde zich hoo- gelijk erkentelijk voor de hulp, den steun en de warme sympathie, die hij bij de voorbereiding van dit nieuwe werk van zoo vele kanten mocht ondervinden. Spr. uitte tenslotte zijn vreugde over het feit, dat hij mag werken onder het hem zoo na aan het hart liggend volk van den Jordaan, dat in den grond zulk een goed volk is. In de Jordaan, aldus pastoor v. Ruth, zal geen kind van dcu honger om komen, want men zal tot het laatste toe meedeeien van wat men heeft, 't Volk 13 echter afgegleden en het zal onze taak zijn, bij de volbrenging waarvan het nieu we gebouw een machtige hulp zal zijn, net met Gods genade weer op te heffen, zqn zielen te adelen, het moreel op te voeren, het te ontwikkelen en eenig geluk te ge ven. l>e Hoogeerw. heer Deken, dr. G. C. van Noort bracht hulde en dank aan pastoor van Ruth, dien hij de ziel van het werk in de Jordaan noemde. Wethouder Kropman verklaarde, dat het gemeentebestuur het nieuwe clubhuis beschouwt als een belangrijke stichting van groote cultureele beteekenis en wensohie den volksvriend, pastoor van Ruth, toe, dat zijn arbeid moge strekken ook tot mi- terieele verbetering van de levensvooi- waarden der Jordaners. Mr. Romme bracht daarna de gelukwen- schen over van de Katholieke Raadsfractie en uitte den wensch, dat ook in andere deelen der stad dergelijke stichtingen zul len venrijzen. Ten slotte nam Z. D. H. Mgr. Aenge nent het woord en sprak ongeveer als volgt: Dierbare Katholieken van Amsterdam, gij beleeft in den laatsten tijd vooral be langrijke en hoogst merkwaardige dagen. Onlangs vernaamt gij de blijde mare, dat weldra voor de breede schare een Am- sterdamsche krant met ochtend- en avond editie zou verschijnen. Die belofte is reeds werkelijkheid geworden en het is mij een bouw vindt men de vertrekken voor den Zeereerw. onder-Directeur en nog 2 pro- fessorenkamers, terwijl een ziekenkamer wordt ingericht, die aansluit bij den kapel. Deze is gelegen op de le verdieping van den rechterzijvleugel boven de recreatie zaal. Het overige gedeelte dezer verdie ping wordt weer in beslag genomen door studentenkamers (34). De beide zijvleugels worden aan de achterzijde vereenigd door een verbindingsgang, waaraan zich ©ener zijds een serre, anderzijds d© douchebaden aansluiten. Op de 2e of zolderverdieping zijn nog 20 kamers gereserveerd voor stu denten, terwijl de overige ruimte wordt in gericht voor het personeel en voor berging. Ln de kelders bevindt zich de verwarmings- installatie. De verwarming geschiedt dmr oliestookinrichting en warmwatervoorzie ning, terwijl ook voor de verdere voorzie ningen van de nieuwste vindingen gebruik wordt gemaakt. Tusschen het bestaande Seminarie en behoefte van deze plaats openlijk wanne hulde te brengen aan de Directie van ,,'t Kasteel van Aemstel" voor deze daad, die tot zegen zal strekken aan breede la gen van ons Katholieke volk. Gisteren is voorts opnieuw een Katho lieke Sociale Zondag gehouden, waardoor het Katholieke volk nader i« gebracht tot de patroons, die tezameni in de kerk bij eenwaren en tezamen aanzaten aan de Tafel des Heeren. Voor die heerlijke daad breng ik „Katholiek Amsterdam" mijn hulde. Heden zijn wij hier bijeen om pleohtig te openen en in te zegenen dit gebouw, dat mede ten doel heeft de lagere klassen des volks in deze bekende volkswijk t3 brengen de weldaden en de zegeningen van den godsdienst, maar ook de stoffelijke en cultureele goederen dezer aarde. Dit is ©en heerlijke daad, die bewondering en eer bied afdwingt voor den energieken man, die het krachtige initiatief nam, die dag en nacht daaraan gewerkt heeft, die do ziel zal blijven van alle werk, dat hie«r ver richt wordt, zoolang het hem gegeven zal zijn zijn krachten daaraan te schenken, voor den sympathieken, niet genoeg te waar- deeren, oaovertreffelijken pastoor van Ruth. Hem past openlijk een woord van wanne en oprechte hulde. Ook wil ik hulde bren gen aan de Zustors van Tilburg, die thar.s reeds 90 jaren in deze wijk gewerkt heb ben en die door haar arbeid den weg be reid hebben, welken pastoor van Ruth thans gaat. Dit gebouw beeft een groote beteeke nis. Als er iets is, dat in staat is om veie geloofsgeuooten en ook vele anderen te overtuigen, dat de Ke>rk de minderbedeel de klassen niet alleen met een wissel op de eeuwigheid wegstuurt, maar hun ook de stoffelijke en cultureele goederen dezer aarle nader brengt, is het wel dit gebouw. Is bet niet droevig, dat duizenden uit onze rijen de Kerk den rug toekeeren, om dat zij meenen ergens anders heen te moe ten gaan voor de verzorging van hun maatschappelijk welzijn! Kan het wanbegrip, dat de Kerk daar voor niet zorgt, nu niet verdwijnen! Zou 't niet mogelijk zijn ook niet-Katholieken, met name de socialisten, tot andere ge dachten te brengen! Wij waardeeren in hen, dat zij trachten willen een betere en gelukkiger samenle ving te stichten. Wij sympathiseeren met de nobele bedoelingen van velen van hen, maar wat zij willen, dat willen wij ook. Ook wij willen het volk opheffen en het deelachtig maken aan de stoffelijke en cul tureele goederen. Daarin bestaat dus tus schen ons en hen geen onderscheid. Wel het te bouwen Philosophicum wordt een verbindingsweg geprojecteerd, daar het huishouden (koken enz.) voor beide afdee- lingen gemeenschappelijk geschiedt in het bestaande Seminarie en ddar ook de gruo- te Bibliotheek gevonden wordt. De uitbreiding der Seminaries werd ge vorderd door het ruim groot aantal stu denten en de verlenging van den studie tijd met één jaar, terwijl het apart inst-ri- leoren van de philosophie om meerdere re denen gewensebt bleek. Het Philosophicum ontvangt zijn studenten na afloop hunner zes-jarige gymnasiale studies van het Se minarie Hageveld te Heemstede en legt door een twee-jarige philosophische scho ling den solieden grond-slag voor hun vier jarigen theologischen cursus in het oe- staande Groot-Seminarie. Gehoopt wordt dat het gebouw tijdig gereed is voor hel nieuwe leerjaar. echter in het kiezen van de middelen om die betere samenleving tot stand te bren gen. Zij willen afschaffing van het pri vaat bezit van productiemiddelen, maar wij zijn overtuigd, dat dit middel de maat schappij in veel ellendiger toestand zou brengen, omdat wij weten, dat het verlan gen naar privaat eigendom in de natuur van iederen mensch ligt. Zij prediken den klassenstrijd en den haat, maar ook dit middel verwerpen wij, omdat wij overtuigd zijn, dat broeder- en naastenliefde, toenadering en vriendelijke bejegening moeten worden aangekweekt. Zij meenen, dat de godsdienst geen middel is om het volk gelukkig te maken en daar om bestrijden velen hem of beschouwen hem als een factor van geen beteekenis. Wij zien echter in den godedienst juist den grootsten factor voor het geluk. Zou er niet meer waardcering kunnen kernen voor het werk van de Kerk! Een stichting als deze, een gebouw als dit, een arbeid als hier zal worden ver richt is een van de beste middelen om meer waardcering en hoogachting te ver wekken. Deze stichting kan niet hoog ge noeg gewaardeerd worrden en als er een werk is, waarover ik gaarne den zegen van God afsmeek, is het dit. Dit ia een echt Roomsch, een echt ka tholiek werk. Deze actie rijst geheel op uit den geest der Kerk. Laat men, aldus besloot- Mgr. zijn rede, van onze zoowel als van andere zijde Jit werk komen zien en dan kan het niet an ders of de fabel, dat de Kerk niets doet voor het stoffelijk welzijn van het volk zal moeten verdwijnen. ALG. NED. STUCAD00RSB0ND. Buitengewoon congres. In Den Haag is de Alg. Ned. Stuca- doorsbond in buitengewoon huishoudelijk congres bijeen geweest ten einde de maat regelen te bespreken, welke na de schor sing van don voorm. secr.-penningmeeeter dienden te worden genomen. Voor het be stuur van het N.V.V. was aanwezig de hoer C. van der Lende. Na breedvoerige discussies werd beslo ten bet door het hoofdbestuur genomen schorsingsbesluit in een definitief ontslag om te zetten. Hierna werd in de plaats van den vroe- geren secr.-penningm. tot gesalarieerd secr. redacteur-propagandist benoemd, met een proeftijd van een jaar, de heer A. Poptie te 's-Gravenhage, tot onbezoldigd voor zitter de heer J. Tempelman te Haarlem, tot onbezoldigd penningmeester de heer E. van der Schelling te Rotterdam. Het hoofdbestuur kreeg opdracht over te gaan tot het aanstellen van een administrateur. De geregelde controle op de financieel© aangelegenheden werd opgedragen aan een accountant en een uit den bond aan te wijzen controle-commissie. Nader verneobt het „Hbld." nog, dat mr. Nt-back, de rechtskundige raadsman van den secretaris-penningmeester, heeft voorgesteld om het geconstateerde tekort in kas te beschouwen als een geleend be drag. Dit voorstel is echter niet geaccep teerd. Het tekort is definitief vastgesteld op 51.000. Besloten werd geen strafver volging uit te lokken, doch de officier van Justitie heeft voor nader onderzoek de boeken in beslag genomen. Na afhandeling van deze aangelegenhe den werd een bespreking gehouden over voorstellen door don Neierl. Stucadoors- patroonsbond en den Nedorl. R. K. Bond van Stucadoorspat-roons ten aanzien ,vin een eventueel nieuw af te sluiten collec tief contract gedaan. Het hoofdbestuur werd gemachtigd, maatregelen te treffen, noodig voor het opzeggen van het thans geldende contract en het doen van voorstellen voor een nieu we overeenkomst, waarin een vacantiebe- paling dient te worden opgenomen. MINISTER VERSCHUUR. Aan een artikel in het „Hbld." ont- 1 een-en we: „Het optreden van een anderen Minis ter van Arbeid wekt altijd eenige spanning op bij hen, die op de eer.e of andeie v'jze betrokken zijn bij de Sociale Verzekeiing. De Troonrede waarin de Dieuwe bewinds man zijn program pleegt neer te leggen, bevredigt wel ecnigermate de begrijpe lijke nieuwsgierigheid, maar' toch heeft men aan die rede niet veel, daar zij te be- knoopt is om daaruit op afdoende wijze op te maken weik standpunt de Minister ten opzichte van de verschillende vraagstuk ken inneemt. Eerst de behandeling van de begrooling van het betrokken Departe ment geeft aan de Kamerleden de gelegen heid den Minister uit zijn tent te lokken. Alzoo is ook geschied met den nieuwen Minister van Arbeid en de Kamer heeft dadelijk de ervaring opgedaan, dat het Departement thans beheerd wordt door 'n* man, die weet wat hij wil en die de kunst verstaat in duidelijke bewoordingen zijne plannen te ontvouwen. De Minister heeft een goed onthaal in do Kamer gevonden wat, om slechts een voorbeeld te noemen, hieruit blijkt, dat de heer Marchant, die over het algemeen gencmen niet spoedig tevreden is, verklaarde den indruk te hebben verkregen, dat er met den Minis ter wel zaken zijn te doen." Hofbericht. De Koningin komt morgen per auto te gen het middaguur te 's-Gravenhage, van haar verblijf gedurende een week op het Loo, terug. Prins Hendr k is hedenochtend per Staatsspoor van het Loo in de Residentie teruggekeerd. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Overreden en gedood. Gistermorgen omstreeks II uur geraak te het negenjarig zoentje van den post bode Ootwijn, dat spelenderwijze de ouder lijke woning aan de Kosterstraat te Vaaa- sen uitliep, onder eon zwaar beladen wa gen met kolen. Do wielen gingen het knaapje over het lichaam, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Aan de gevolgen overleden. Gistermiddag is in het Canisiuszieken- huis te Nijmegen overleden mej. v. d. "W., die Zaterdag 1.1. in de St. Annalaan aldaar op haar motorfiets door een tram van den Maasbuurt Spoorweg werd gegrepen. UIT DEN TREIN GEVALLEN. Een knaapje ernstig gewond. Gistermorgen te 9 uur, toen de trein nit Eindhoven het station te Blerick passeer de, is het 2 1/2-jarig zoontje van den hoer P. uit Eindhoven uit den trein gevallen. Teen do trein door de bocht aldaar reed, viel het ventje van de bank en kwam juist met zijn handje terecht op den knop van het portier, dat opensloeg met het hierbo ven vermeld noodlottig gevolg. Naar wij nader vernemen, is het kind gisteravond in het ziekenhuis te Venlo overleden. Door een locomoliéf weggeslingerd. De postbode Rotgers te Stadskanaal is door een locomotief gegrepen en twintig meter weggeslingerd. Rotgers kreeg een hersenschudding. GASONTPLOFFING TE LEEUWARDEN Een ernstig gewonde. Bewoners van de buurt Tulpenburg te Leeuwarden werden gistermorgen zeven uur opgeschrikt door een hevigen knal. In het huis van de weduwe Alkena had ceu ontploffing plaats gehad, vermoedelijk ten gevolge van een lek in de gasbuis. De 76. jarige bewoonster en haar 40 jarige doch- ter, die nog te bed lagen, bemerkten in een der kamers een sterke gaslucht. De dochter liep naar de keuken en stak een lucifer aan, waarop een knal volgde. De vlammen sloegen de vrouwen in het ge laat. Bijna alle ruiten werden vernield. Met ernstige brandwonden werd do dochter naar bet ziekenhuis vervoerd. Haar moe der bekwam zoo goed als geen letsel.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5