WOENSDAG 18 DECEMBER 1929 BLAD PAGINA 2 INGEZONDEN MEDEDEELING In alle Afdeeiingen mm \vm ERST0ESÖHË5~| KERSTBOOMVEBSiERSyiG^H J BEISBEHOOBISPIISBEM j HA ARL'EMMeP./TRAAT 10O-166 KINDERVERLAMMING. Het vorig jaar heeft Duitschland een invasie gehad van poliomyelitis in het da- gelijksch leven, meer bekend als kinderver lamming. Dit jaar is deze besmettelijke ziekte ook naar ons land overgeslagen en op het oogenblik is in Den Haag een 20-tal gevallen geconstateerd. Op zich zelf heeft dat niets verontrus tends. Altijd komen er gevallen van kin derverlamming voor, even goed als van roodvonk en andere besmettelijke ziekten. Bovendien zijn de in onze stad geconsta teerde gevallen alle van lichten aard en hebben zich tot nog toe geen sterfgevallen onder de aangetaste patiëntjes voorgedaan Ook heeft men nog geen blijvende gevolgen van de ziekte kunnen constateeren. De verschillende ziektegevallen zijn over de geheele stad verspreid. De patiëntjes zijn terstond in barakken opgenomen om uitbreiding van de ziekte tegen te gaan. Te Asten deed zich een geval van kin- derverlammign voor. Geval van nekkramp. Te Arnhem is een geval van nekkramp geconstateerd bij den militair Peters in de Menno van Coehoornkazerne. De patiënt is naar de barakken van het Ziekenhuis overgebracht. BRANDEN. Fabrieksbrand in Tegelen. Door onbekende oorzaak ie gisteravond brand ontstaan in de opslag- en bergplaat sen van de rijwiel- en lantaarnfabriek van de N.V. Karei Lengs aan de' Veldstraat te Tegelen. Het vuur breidde zich zeer snel uit. De paters van Steijl waren spoedig met de motorspuit ter plaatse. Zij werden door den zwaren rook bij het blusschen zeer ge hinderd. De loodsen zijn geheel uitgebrand. Ver zekering debt de sohade. Brand te Amsterdam. De Amsterdamsche brandweer rukte gis teravond uit voor een brand, die om negen uur ontstaan was in een perceel aan de Nieuwe Kerkstraat aldaar. Genoemd pand, een oud huisje, bestond uit een winkelhuis, waarin gevestigd was eeïi brandstoffen- handel annex snoepwinkeltje. Daar ach'.er was de woonkamér gelegen en de" keuken. Met een twee tal stralen wist de brand weer van de Hoofdwacht het vuur, dat de woonkamer en de keuken had aangetast, vrij spoedig te blusschen. De brand was ontstaan, doordat de be woner J. E. met een brandend petroleiun- toestel in de handen was gestruikeld. De vlammen grepen toen snel om zich heen en spoedig stonden de woonkamer in lichter laaie. In de woonkamer sliepen twee kinderen, die door de bewoners echter naar buiten gebracht konden worden. Drie andere kin deren, die in de keuken sliepen, konden door het venster op de plaats en van daar naar buren gebracht worden. Het vuur bleef beperkt tot de woonkamer en de keu ken, terwijl de winkel waterschade oe- kwam. Verzekering dekt gedeeltelijk Je schade. Schuur met graan verbrand. Door onbekende oorzaak is brand uit gebroken in een schuur van de hoeve Blaustein bij Pimburg. De geheele schuur met inhoud granen en landbouwmachines brandde tot den grond af. De schade be draagt 9000 d 10.000 gulden. EEN TEKORT VAN ƒ150.000. Bij een commissionnair in geslepen diamant. Naar „het Volk'' verneemt, is een belang rijk tekort ontdekt bij de firma M. P„ Am- sterdamsch commissionnair in geslepen dia mant.* Het tekort zou een bedrag beloopen van 150.000, dat ten laste komt van een vier tal Amsterdamsche firma's. Ook de erfgenamen van P.'s gewezen compagnon, die enkele maanden geleden is overleden, zullen waarschijnlijk de dupe zijn. DE VERDUISTERING BIJ DEN STUCAD00RSB0ND. In vier jaar geen controle. Betreffende de verduisteringen bij den Alg. Ned. Stucadoorsbond vernemen wij van bevoegde zijde, dat het accountantsonder zoek spoediger geëindigd is dan men ver wacht had. Tn verband daarmede kan nu ook de bondsvergadering spoediger gehou den worden en wel inplaats van begin Ja nuari reeds Zondag 22 December a.s. te Den Haag. Er is over gesproken, dat het tekort ont staan zon zijn door slordigheid, doch men deelde ons mede, dat dit. moeilijk is aan te nemen. Het tekort beloopt zeker, zooals reeds is medegedeeld, 51.000 en loopt misschien reeds over enkele jaren, daar de laatste vier jaren geen enkele controle op den secretaris-penningmeester is uitge oefend. Toen in de vorstperiode in het voorjaar van dit jaar moeilijkheden ontstonden tus- schen het Rijk en den bond over de uit- keeringeu en dientengevolge fiuancieele moeilijkheden voor den bond, heeft het Hoofdbestuur zich wel afgevraagd, hoe die zoo plotseling konden ontstaan. Het be sloot toen een onverwacht onderzoek naar kas en boeken in te stellen. Door verschil lende omstandigheden is die controle toen uitgesteld, tot den laat sten ti jd groot e werkloosheid in het stucadoorsbedrijf ont stond, ten gevolge waarvan grootere uit- kecringen moesten geschieden. Toen volg de de onverwachte controle, waarbij bleek, dat er geen cent in kas was, noch in de bondskas, noch in de werkloozenkas. Alle contributiegelden óver October 11. waren zelfs verdwenen. Dat deze onregelmatigheden geen moei lijkheden voor de uitkeering van werkloo- zen zonden brengen, ontkende men ten sterkste. Die uitkecringen toch zijn niet gewaarborgd door het Rijk, al beweert men dit ook. De zaak staat zelfs zoo, dat reeds nu het N. V. V. in de uitkeeringen heeft, moeten bijspringen. Om dit alles is nu door de afd. Haarlem een voorstel ingediend, den secretaris-pen- -ningmeester te ontslaan. Dit voorstel komt a.s. Zondag op de bondsvergadering in be handeling. Over een eventueele Strafvervolging valt nog niets te zeggen. .-'RAUDE. Boekhouder gearresteerd. Naar „De Tijd" verneemt, is de boekhou der van het clectrisch bedrijf te Zevenaar, de heer G. A. K., door de politie gearres teerd onder verdenking van 't plegen van fraude. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat een belangrijk bedrag is verdwenen. MOORDAANSLAG TE ROTTERDAM. Een 56-jarige man doodge stoken. De dader gearres teerd. Hedennacht om kwart over een is de 56-jarige W. D. Timmermans op den Cool- singel te Rotterdam voor het postkante,.* door een jongenman neergestoken. De 'li- der is gearresteerd. Het slachtoffer w^rd naar het ziekenhuis op den C ooisin gel over gebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. V. <L Z. is naar wij nader vernemen, 's avonds laat met een kameraad in den winkel van den 29-jarigen vischbandelaar D. T. in de Westen Wagenstraat gegaan om bokking te koopen. Deze vischhande laar, die een zoon van het. slachtoffer is, bevond zich op dat oogenblik niet in den winkel, evenmin als zijn vrouw. De klan ten werden bediend door het 16-jarig zusje van D. T., een dochtertje dus van den verslagene. De dader heeft dit is uit getuigenverklaringen komen vast te staan eenige grapjes gemaakt met het jonge meisje, welke de gTenzen van het behoor lijke overschreden. "Hij verkeerde onder drankinvloed en was zelfs eenige uren na zijn daad nog niet geheel nuchter. Zijn on betamelijke houding werd direct opge merkt door het echtpaar T. die den winkel inliepen en de klanten verzochten eruit, te gaan. Dit heeft een klein relletje veroor zaakt.. v. d. Z. was klaarblijkelijk in zeer vechtlustige stemming, daar hij op een ge geven moment tegen T. zeide: „Kom er maar eens uit als je durft". T„ die echter oen dolkmes in zijn bezit zag, ging op de uitnoodiging niet in. Op dat oogenblik is de vader van T. van de Raambrug af naar den winkel van zijn zoon komen wandelen. Hij hoorde de oorzaak van het relletje en trok partij voor zijn dochtertje. Zoo moet hij den verd. hebben toegevoegd, dat hij het meisje niet in de maling moest nemen. Dit wakkerde den twist, die alweer aan het luwen was, onmiddellijk aau en zoo ontstond er een woordenwisseling tusschen het slachtoffer en den dader. Er is een getuige, die verklaard heeft, dat hij gezien heeft, dat F. zich daarbij zoo kwaad heeft gemaakt, dat hij v. d. Z. een klap in het gezicht heeft gegeven, v. d. Z. zou toen het dolkmes hebben gegrepen en T. hebben gestoken. "Deze werd in don rug geraakt en in de rechter bovenarm, waar de groote slagader werd doorgesne den. Hevig bloedend ia T. de Westen Wa- eenstraat ingeloopen en de. Hofstraat, waar hij in elkaar is gezakt, blijkbaar uitgeput door het groote bloedverlies. Omstandeis waren den dader, die op dc vlucht was ge slagen, nageloopen. Op den Cool singel werd hij gearresteerd. Een bebloed dolkmes werd op hem gevonden. Het slachtoffer bleek bij aankomst in het ziekenhuis reeds te zijn overleden. BU1T2NL. BERICHTEN MIJN-ONTPLOFFING IN AMERIKA. Zestig mijnwerkers bedolven. Uit McAllister in Oklahoma wordt' ge meld, dat door een zware ontploffing in de mijn North McAllister zeestig mijnwerkers bedolven zijn.' Hte reddingswerk ondervindt butiengewoon groote moeilijkheden, daar de ingangen der mijnschachten vernield zijn. Men vreest, dat 16 mijnwerkers als gevolg van de vergiftig© gassen, welke zich ontwikkeld hebben, om het leven zullen zijn gekomen, alvorens men erin geslaagd zal zijn tot hen door te dringen. De oorzaak der ontploffing is nog niet bekend. Tot dusver zijn reeds twaalf lijken ge borgen. Gasontploffing in Engelsche mijn. Te New-Cunnock in het graafschap Ayrs hire hebben 15 mijnwerkers ten gevolge van een gasontploffing brandwonden opgeloo- pen; twee hunner verkeeren in levensge vaar. DE „MANUKA" VERGAAN. Het s.s. ..Manuka" is tijdens dikken mid tusschen Bluff en Dunedin (Australië) op een rots geloopen en gezonken. Passagiers en bemanning waren in de reddingsbooten juist ver genoeg verwijderd om niet in de draaikolk meegetrokken te worden. De kapitein en de machinist waren tot het laatst toe aan boord gebleven en spron gen eerst overboord toen het schip zonk. Beiden werden gered. Het schop had een kostbare lading aan boord, o.a. schilderijen van beroemde En gelsche schilders ter waarde van 25.000 p.st., welke voor een tentoonstelling in Nieuw Zeeland bestemd waren. Alle passagiers hebben hun bagage ver loren. De meeste waren slechts met het al lernoodzakelijkste bekleed, toen zij gered werden. Botsing tusschen twee locomotieven. Nabij Ottmachan zijn twee locomotieven in volle vaart op elkaar geloopen. Een ma chinist en een stoker liepen zware verwon dingen op, terwijl een begeleider eveneens ernsfcig gekwetst werd. Een vierde persoon werd met zware brandwonden en een ge broken been opgenomen. Twee der zwaar gewonden zijn inmiddels aan hun bekomen verwondingen overleden. Eén der machinisten moet het ongeluk hebben veroorzaakt door op verkeerd spoor te rijden. Eerste sneeuwstorm in Noord-Zweden. Gisternacht lieeft boven Noord-Zweden de eerste sneeuwstorm gewoed. Op ver schillende plaatsen werd het spoorwegver keer gestoord. Bij Storlier aan de Noor- schc grens ligt de sneeuw op vele plaat sen 1 1/2 meter hoog. Aan de geheele Nocr- sche kust moest ten gevolge van den storm het locale stoomvaartverkeer worden stop gezet. Aardbeving op de Aleoeten. Door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt is gistervoormiddag om 11 uur 10 min. 16 sec (tijd van Greenwich) een zeer sterke aardbeving waargenomen. Afstand 8400 K.M. De oorsprong werd gezocht bij de Aleoeten, in het Noorden van den Grooten Oceaan. Inderdaad wordt thans uit Seattle ge meld, dat van de Aleoeten-eilanden een he vige aardbeving geseind is. Kort geleden traden de vulkanen op deze eilanden in werking. De Mont Pelé weer in actie. Uit Fort-de-France (Martinique), wordt gemeld: Gisteravond had een hevige uit barsting van den Mont Pelé plaats. Brutale overval in juwelierszaak te Berlijn. In de goudsmids- en juwelierszaak van de firma Piltz Co. te Berlijn werd gister middag een roofoverval gedaan. Er versche nen twee jongelui, die zich uitgaven voor beambten der crimineele politie en de in den winkel aanwezige dames, do echtge noot© van den eigenaar en haar nicht, som meerden enkele zoogenaamd van heling af komstige artikelen to toonen. Eensklaps sloegen zij mevrouw Piltz tegen den gsond en bedreigden haar nicht, die evenwel vol doende tegenwoordigheid van geest bezat zich los te rukken, de vlucht te nemen en om hulp te roepen. Terwijl het een dor indringers mocht gelukken te ontsnappen, werd de ander, die een revolver in dc hand hield, door voorbijgangers overweldigd. Hij werd aan de politie overgeleverd. GEMEENTERAAD VAN SASSENHEIM De begrooting nóg niet afgehandeld ONGELUKKEN AUTO VAN EEN DIJK GESTORT. Gisterenavond is te Dendcnuondc een i autobus, welke arbeiders vervoerde, van een dijk van vier meter hoogte gesloft. Er i zijn twee. do oden, vier ernstig en 15 licht gewonden. 1 Tachtig schapen door trein gedood. De D-trcin StraatsburgMetz is gister middag op ongeveer 1 K.M. afstand van het station Brumath in een kudde schapen go- reden die den spoorweg overstak. Onge veer tachtig dieren werden gedood. De machinist bemerkte het ongeval eerst bij aankomst in het station. De Ra-ad kwam gistermorgen te 9.30 uur in vergadering bijeen. Voorzitter: burge meester J. P. Gouverneur. Aanwezig alle leden. De voorz. opent de vergadering en deelt mede, dat in de laatste dagen twee oud burgemeesters zijn overleden, de heeren v. Heeckeren en Besselaar. Vanaf deze plaats "bracht spr. deze beide oud-burge meesters en hun werk in deze gemeente in herdenking. Deze woorden werden door den Raad staande aangehoord. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. Een ontevredenbegin. De heer v. Zonneveld zeide, dat vroeger besloten is, dat. deze dag gewijd zou zijn aan de gemeente-begrooting. Daarom stel de het spr. teleur, dat. thans weer een heo- le reeks punten op de agenda prijkt. Spr. zeide, dat afspraken, welke worden ge maakt, gehouden moeten worden. Ook de heer Speelman meende, dat de Raad voor de behandeling een héé'.e dag noodig heeft. Dc voorz. zeide, dat het wel de bedoeling van B. en W. is geweest, alleen de begroo ting op de agenda te plaatsen. Spr. is er niet tegen, dat alleen de meeste urgente punten van de agenda worden behandeld. Maar ook dat bleek niet naar den wensch van den Raad te zijn, zoodat tenslotte toch de geheele agenda werd afgehandeld. De ingekomen stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Een adres was in gekomen van de vereenigde burgemeesters van Hoorn, Sohagen enz., waarin aange drongen wordt op wijziging van het Bezol digingsbesluit. Weth. Warnaar trok de nuttigheid van dit adres op het oogenblik in twijfel, aangezien de Minister, bij de begrootingsbehandeling zeide in deze aan gelegenheid het rapport der commiss'e- Rutgers te zullen afwachten. Besloten werd adhaesie te betuigen. Geil. Staten kiezen eieren voor hun geld. De voorz. deelde mede, dat God. Staten de verordening houdende verbod op het telen van voor wratziekte vatbare aard appelen thans hebben goedgekeurd. Voorstel tot telepkonische aansluiting van het woonhuis van den gemeente-secre taris. De heer v. Zonneveld wenschte, dat volgend jaar wanneer de gesprekken- telling is ingevoerd de kosten van a-lle gemeentelijke telefoon-aansluitingen aan den Raad zullen worden voorgelegd. De voorz. zeide dit toe. Het voorstel van B. en W. werd goedgekeurd. Aan mej. J. Hendriks werd eervol ont slag verleend als haudwerkonderwijzeres aan de O. L. school. De voorz. deelde mede, dab „wegens de bloei van het openbaar on derwijs in deze gemeente het niet onmo gelijk is, dat een nieuwe hulpkracht zal worden aangesteld. B. en W. stellen voor mevr. van Gilst tijdelijk, voor 3 maanden, als hulp-onderwijzeres aan te stellen. De heer v. Breda kreeg de verzekering, dat de benoeming slechts tijdelijk zal ziin. De „Groote" kerk wordt ver groot Daarna kwam in behandeling liet voor stel tot verkoop van de oude Herv. school aan de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk. Uit de koopacte en verdere bescheiden blijkt, dat het terrein en school voor geen ander doel dan onderwijs mag worden ge bruikt, waarom naar de meening van B. en W. te gereeder aan het verzoek is te j voldoen. Geboden wordt een bedrag van 5000. Het komt B. en W. voor, dat de koopsom het beste ware te bepalen vrijblijvend door een onpartijdige commissie, die er op zal hebben te letten, dat ook de gemeente school en terrein voor onderwijsdoeleinden zou kunnen gebruiken. De heer Speelman zou met den koop voorloopig willen wachten. Spr. zou daar zoo graag een parkeerterrein hebben ge maakt. Het gebouw is door het drukke verkeer minder geschikt als onderwijs gebouw. De heer v. Breda gelooft, dat het be zwaar van den lieer Speelman wel te on dervangen is. Van de Herv. gemeente kan men daartoe geen toestemming verwach ten. Er zijn nog wel andere plaatsen voor i parkeerterrein in deze gemeente beschik baar. De heer A. Warnaar achtte het beter, dat meerdere kleine parkoer-terreinen worden aangelegd, in plaats van een groot. Wanneer het. kerkbestuur enkele meters af staat van de speelplaats, "zou een iiïliam ontstaan, die in de praktijk heel bruikbaar zou zij li. De heefr Speelman zegt. dat wanneer de Herv. Kerk vergroot wordt, school en on derwijzerswoning tceh zullen verdwijnen. Zou er dan geen klein parkeerterrein kun nen overschieten? Het geraas, dat de auto's maken is toch niet zoo heel verschrikke lijk. Dc heer Verkley informeerde, of ook aan andere vereenigingen de gebouwen voor onderwijs-doeleinden kunnen worden ver kocht. Ev zou toch een gymnastieklokaal kunnen gemaakt worden. Spr. was het eens met den heer A. Warnaar, dat men de gelegenheid moest aangrijpen om in den weg daar een inham te krijgen. De voorz. zeide, dat óok het gemeente bestuur op het inrichten van een gymnas tieklokaal heeft gewezen. Het terrein is voor de gemeente zeker niet waardeloos. Spr. gaf nogmaals in overweging een com missie van taxateurs te benoemen. De heer v. d. Voet deelde mede, dat de plannen voor vergrooting der kerk al in vergevorderd stad um zijn. Tegen een klei ne inham als parkeerterrein heeft spr. geen overwegend bezwaar. Weth. Warnaar is er voor, onmiddellijk te besluiten met het oog op de bouwplan nen. Spr. stelt er prijs op, dat de onder- handel'ngen hoffelijk* en in ouderling over leg zullen worden gevoerd. Ook spr. was voor een kleine inham. Weth. Bader merkte op, dat het parkeer terrein niet precies op gemeentegrond be hoeft te komen. Wanneer de verbouwings plannen gereed zijn, kan het parkeerter rein ook op grond van de Herv. Gemeente worden aangelegd, wanneer dit den Ker- keraad het beste bij de verbouwing uit komt. De heer v. Breda vond deze gedachte zeer juist. Besloten wordt een taxateurs-commissie te benoemen, bestaande uit 3 leden, één. door den Kerkeraad, één door de Gemeen te, en één door beide partijen aan te wij- Daarna kwam in behandeling de gemeen- tebegrooting 1930. De heer v. Zonneveld stelde voor de kwes tie van een rioleeringsplan en van vehkeer en wegen afzonderlijk te bespreken. De Raad ging hierna geruimen tijd in geheime zitting. Daarna kwa-m in behandeling de Be grootingen. Eindelijk een rioleerïngsplan. De voorz. opent de algemeene beschou wingen, allereerst op voorstel van den heer v. Zonneveld over het rioleerings- plan. De heer v. Zonneveld betoogde de wen- schelijkheid van het maken van een riolee ringsplan. Aan wie zou dit werk kunnen worden opgedragen? De voorz. zegt, dat dit plan hem sympa- thiek is, maar spr. ziet geen kans dit werk aan de tegenwoordige gemeente-ambtenaren te kunnen opdragen. Ook in B. en W. ia met bezorgdheid over de rioleoring ge slacht. De heer v. Breda was ook voor het ma ken van een plan. Het wordt met den dag urgenter. De heer Yerkley vroeg, of het zoo nood zakelijk is? Is het geen groote uitgave? De voorz. zegt, dat het 4 jaren geleden al had moeten gebeuren. Z. h. st. werd daarna besloten een rio leeringsplan te laten maken. Aan B. en W. werd vrijheid gegeven de opdracht voor het maken van het werk te geven, waarschijn lijk aan de „Mabeg". Het leed voor Ter Leede. De heer Bisschops wees* op den toestand voor „Ter Leede", waar de huizen nog steeds achter een poel staan. Het R ijk heelt daar een sleuf gegraven, waardoor wande laars in 't donker een ongeluk kunnen krij gen. Een tegelpad is toogezegd, maar thans is de zaak daar reeds bedorven. De voorz. antwoordt, dat de tegels zijn gearriveerd. De greppel is gegraven met afvoer naar een Bloot. Men zou een lan taarn-nachtbrander op den hoek van de "Willem Warnaar-laan kunnen aanleggen. De toestand is daar inderdaad niet zooale het hoort, maar het is Rijks-eigendom. Weth. Warnaar zegt, dat al tussclien- tijds gepruts weggesmeten geld is. Spr. wil „Mabeg" een plan laten opmaken in aansluiting op 't algemeen plan en de bewoners aldaar zoo spoedig mogelijk hel pen. De heer Bisschops hoopte, dat er dan een bedrag op de begrooting zal worden uitgetrokken. Het is toch te gek zoo'u toe stand in „het mooiste dorp ter wereld". De heer Verkley: het is toch erg lande lijk 1 Weth. Warnaar stelde voor de post rio- leering met 2500 te verlloogen tot 10.000. Het Rijk zal mogelijk een bijdrage verlee- nen. De voorz. kon zich daarmede vereeui- gen. Dan is de heer Bisschops zoet ';ehou- den! De heer v. d. Voet bracht onder de aan dacht van B. en W. de verschillend'- stink- slooten in de gemeente. De voorz. zeide, dat dit particuliere sioo- ten zijn. De heer v. d. Voet antwoordt, dat er toch verplichte aansluiting op het hoefd- riool bestaat. De voorz. zal daar nogmaals krachtig op wijzen. Daarna bracht de heer v. Zonneveld net verkeer ter sprake. Er zijn de laatste we ken weer verscheidene ongelukken go-

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8