UIT DE RIJNSTREEK RECHTZAKEN WOENSDAG 18 DECEMBER 1929 DERDE BLAD. PAGINA 4 Bouwvallig Eindt oven! Men vreest er voor, althans in de Vrijsfcraat worden nieu we pereelen gebouwd en daar er groote kans is, dat enkele huizen zullen gaan scheuren, hetgeen later ernstige gevol gen zou kunnen meebrengen, heeft men ze dwars over de straat gestut. WASSENAAR. Winkelsluiting. Maandagavond werd in het Wapen van Wassenaar een gecom bineerde ledenvergadering gehouden van de WasseuaaTBchc Middcnstandsvereeni- ging en de R. K. Middenstandsvereeniging „Do Hanze*' ter bespreking van het werk tijdenbesluit voor winkels en het voorstel van do besturen om te komen tot gemeen schappelijke winkelsluiting. Als voorzitter trad op de heer G. van Leeuwen. Deze deelde mede, dat de gecom bineerde besturen met op twee na algo- meene stemmen hadden besloten tot het in dienen van een voorstel tot verplichte win kelsluiting. Op die vergadering stemde te gen de heer A. van der Lee en hijzelf als neutraal persoon in deze kwestie blanco. Daaraan is het toe te schrijven, dat bij dezen avond presideert. Vervolgens lichtte de voorzitter het voorstel omstandig toe. Naar do meening van het bestuur was het beter thans tot vrijwillige winkelsluiting over te gaan, dan af te wachten, wat te zijner tijd door de wet, zonder rekening te houden met plaatselijke toestanden, zal worden voorgeschreven. Eet is toch im mers te voorzien, dat binnen afzienbaren tijd de wet op dc winkelsluiting zal komen. Na deze toelichting werden de aanwezi gen in do gelegenheid gesteld het woord te voeren. Hiervan werd een ruim gebruik gemaakt, zoowel door voor- als tegenstan ders van sluiting, waarmede werd aange toond, dat de belangen van de leden op verschillende punten zeer uiteenloopen. Na een langdurige discuissie wordt een voorstel ingediend om do winkels te doen sluiten op Maandag tot en met Vrijdag om S uur en op Zaterdag om 11 uur. Dit voorstel, in stemming gebracht, wordt aangenomen met 42 tegen 17 stem men en 2 blanco. Aan het Gemeentebestuur zal derhalve worden verzocht een verordening vast te stellen op het sluitingsuur. Nadat nog enkele zaken van huishou- deljjken aard waren besproken, werd de bijeenkomst gesloten. Kath. Garde. Maandagavond verga derde in het Patronaatsgebouw de Katho lieke Garde. De voorz. heette de aanwezi gen welkom en herinnerde eraan, dat de actie voor het werven van leden voor de kiesvereeniging in deze maand moet zijn beëindigd. Hierna gaf de geestelijke adviseur een uiteenzetting van het onderwerp „Maria- verecring", welke met aandacht werd ge volgd. Vervolgens werden behandeld diverse vragen, door leden der vergadering inge diend, als: Mogen Katholieken deelnemen aan anti-militairistische propaganda 1, Mo gen Katholieken de neutrale pers steunen en lezen Wat is het doel van het Staat kundig Liberalisme? Wat zijn de Metten enz.? Door den geestelijke adviseur en den voorzitter werden deze vragen beantwoord, terwijl een en ander stof gaf tot aangena me gedachtenwisseling. KATWIJK AAN DEN RIJN. Verbetering. Enkele parochianen be sloten, in overleg met den zeereerw. heer Pastoor, den tuin achter pastorie, kerk en parochiehuis, die nogal een flinke opper vlakte beslaat, eens terdege onder handen te nemen en op te knappen, om daaz-na dé noodige nieuwe aanplantingen te doen van bollen, planten en heesters. De groote dijk, die in den tuin ligt sinds de bouw van het parochiehuis, is reeds geheel verdwenen. Hiervoor moesten 140 karren zand vervoerd worden. Een en ander geschiedt zonder bezwaar der kerkekas. ZOETERMEER— ZEGWAART. Loterij. De trekking van de loterij der harddraverij-vereeniging „Hippos" is uitgesteld tot 1 Mei 1930. Door Burgemees ter en Wethouders van Zegwaart is aan de pluimveevereeniging „Door Veredeling Verbetering" toestemming verleend tot Let houden eener verloting. ZEGWAART. Geboren: Jan, z. van J. Karens en A. H. Mostert. Willemijntje, d. van J. Mets en N. A. F. van der Sman. J. M. M. Vesseur, weduwe van P. L. Hek- ker 39 j. ZOETERMEER. Wegverbreeding. De Zwaarclslootsche- weg, die voor het tegenwoordig verkeer wel wat smal was, is verbreed. Van be'do bermen is een reep afgeploegd. Door eeni- ge werklieden, in dienst der gemeente, wordt de weg nu verder in orde gebracht. Een schadepost. De laatste stormdag was voor den tuinder A. v. d. M. een on fortuinlijke. Ecu op eenige ramen na ge reed zijnd warenhuis van 3000 ramen weid door een rukwind zoo goed als vernield. Wonder boven wonder bekwam de 14-ja- rige Ph. v. d. W., die in het warenhuis werkzaam was, geen letsel, wel was hij hevig geschrokken. Ongeval. De tuindersknecht M. v. d. M., die in een warenhuis werkzaam was, werd door een stuk vallend glas getrof fen op de rechterarm. Een paar peezen werden daardoor doorgesneden. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. KOUDEKERK. Personalia. In de plaats van den heer G. J. Corts is met ingang van 1 Jan. a.s. tot ambtenaar ter secretarie alhier benoemd de heer C. Stuivenberg, te Lei den, thans volontair ter gemeente-secre tarie alhier. De Keuringsveerarts, de heer A. Kui per, heeft tegen 1 Jan. a.s. als zoodanig ontslag aangevraagd. Do beroemde jeugdige vioist Yehudi Menudi Menu'hin heeft bij zijn bezoek aan Den Haag ook de Pier te Scheve- ningen bezocht. Z0ETERW0UDE. De spoorwegverbinding. B. en W. al hier hebben besloten adhaesie te betuigen aan het adres van do Kamer van Koophan del en Fabrieken te Leiden, gericht tot do Directie der Nederlandsche Spoorwegen, inzake het aanbrengen van eenige verbete ringen in den dienst LeidenUtrecht. De „Eenmansschcol". In verband met de toeneming van het aantal leerlingen aan de openbare lagere school alhier is met ingang van 1 Januari a.s. aan die school een vacature ontstaan en zal do eenmansschool een school worden met 2 leerkrachten. Personalia. In de vacature van twee de ambtenaar ter gemeente-secretarie al hier is voorzien door de benoeming van den heer H. A. Friebel, ambtenaar ter se cretarie van Gendt (Gr.), wonende te Nij megen. ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk). Volksbond. Maandagavond zal in het Patronaatsgebouw een vergadering worden gehouden, waar als spreker zal optreden de heer v. d. Akkei;, lid van het Centraal bestuur. Wij vertrouwen, dat niet alleen de leden, maar ook anderen van dezen leer- zamen avond zullen profiteer en. NIEUWKOOP. Electriciteit. Donderdagavond te" 7 1/2 uur zullen op uitnoodiging van het Ge meentebestuur de heeren J. K. Zierfusz, hoofdinspecteur van de Lichtfabrieken to Leiden en J. M. Mac Neill te.-s Gravenha- ge, commercieel-propagandist van de NA'. Philips' Gloeilampenfabriek te Eindhoven een lezing houden in het Patronaatsgebouw over: moderne etalage- en huisverlichting, een en ander toegelicht met lantaarnplaat jes en met een film over de lampenfabri- cage. Dit is een onderwerp, waarvoor den laatsten tijd veel belangstelling bestaat en waarom weder een volle zaal verwacht mag worden. Gasdirecteuren. De Hooge Raad heeft verworpen de cas satieberoepen van: G. A. S., directeur der gasfabriek te Win terswijk, ju hooger beroep door het Hof te Arnhem veroordeeld tot 2 mal 200 boete wegens heb als ambtenaar giften aannemen in verband met leveringen van gasmeters; J. H. A. A., directeur der gasfabriek te Zutfen, door betzelfde Hof veroordeeld tot £00 boete wegens eenzelfde feit; J. gasdirceteur te Xoordwijk, door het Gerechtshof te 's-Gravcnhage veroor deeld tot 3 boete, eveneens wegens het aannemen ran giften in strijd met zijn plicht. Mogen B. en W. den aard van reclame beoordcelen? De Hooge Raad behandelde een cassa tieberoep van J. P. B., die had terechtge staan voor den kantonrechter te Arnhem wegens overtreding van de algemeene po litieverordening aldaar, die oan. voor schrijft in art. 46, dat een eigenaar van onroerend goed binnen de bebouwde kom op of aan gebouwen geen reclame mag aanbrengen, welke naar het oordeel van B. en W. uit een oogpunt van welstand niet toelaatbaar is. De kantonrechter achtte het ten laste gelegde niet strafbaar. Hij oordeelde, dat art. 135 der Gemeentewet de verplichting der burgerij afhankelijk stelt van hetgeen de gemeenteraad bepaalt en niet naar hetgeen door andere machten bepaald wordt. De ambtenaar van het O. M. appelleer de, doch de rechtbank bevestigde het von nis. Hiervan ging de officier van justitie in cassatie. Rapporteur was Jhr. mr. Feith. De conclusie van het O. M. werd be paald op.13 Januari. Bedriegelijke bankbreuk. Voor de rechtbank te Maastricht hebben terecht gestaan J. G. en L. G., de laatste bij verstek, ter zake van het onttrekken van zaken aau een faillieten boedel. Eerste verdachte had in Zurich een zaak van Per zische tapijten: hij werd failliet verklaard en vertrok naar Den Haag met medene ming van Perzische tapijten, ter waarde van 36.000 en nog 55.000 Zwitsersche franken. In Den Haag had hij weer een zaak geopend, en ook daar werd hij weer failliet verklaard. Het O. M. eischte tegen eersten verdach te 6 maanden gevangenisstraf. Voor den tweeden verdachte, den vader, wonende te Vaals, vroeg de officier vrijspraak. Dood door schuld. Door den Hcogen Raad is behandeld een cassatieberoep van J. A. M., autobestuur der, die door het Hof te 's-Gravenhage in hooger beroep was veroordeeld tot C we ken hechtenis wegens het veroorzaken van een aanrijding te Rotterdam, op 21 Januari 1929 op den Grondheerendijk, waarbij ze kere V. het leven verloor. Conclusie O.M. 13 Januari. Wonderdokters. De Hoogo Raad heeft verworpen de cas satieberoepen van C. M., door de. recht bank te Rotterdam veroordeeld tot 300 gul den bcete wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde (verkoopen van Simson- zalf); A. W„ magnetiseur te Tiel, wegens on bevoegd uitoefenen van de geneeskunde door de rechtbank te Tiel veroordeeld tot 2 maal 200 boeie. SCHADEVERGOEDING VOOR KLUNDER EN TEUNISSEN. Door het gerechtshof vastgesteld. Naar het Volk verneemt, heeft het Ge rechtshof te Amsterdam in raïfdkamerzit- ting van 12 December j.I. beslist op de verzoekschriften van de heeren J. Teunis- sen en J. C. Klunder, strekkende tot heb verkrijgen eener tegemoetkoming in de schade, welke deze geleden hebben ten gevolge van de door hen ten onrechte on dergane straf (de moord te Giessen— Nieuwkerk). Het heeft aan de beide onschuldig- veroordeelden toegewezen een bedrag, overeenstemmende met het door hen ge derfde loon gedurende de 4 1/2 jaar, welke zij in de gevangenis hebben doorgebracht^ onder aftrek van de kosten, daaraan ver bonden („logeerkosten"). Een schadevergoeding, gevraagd door den heer Klunder voor het slechter worden van zijn gezichtsvermogen, werd afgewe zen, als zijnde niet bewezen. Een soortge lijke vergoeding aan den heer Teunissen voor lichamelijke verzwakking, voorname lijk bij het loopen, werd gedeeltelijk toe gewezen. Voorts werd toegewezen een bedrag, overeenstemmende met ongeveer 2/3 der werkelijk gemaakte kosten voor het leve ren van het bewijs hunner onschuld. Een vergoeding voor het leed en de mo- ree'e schade werd niet toegekend, daa^- de wet, volgens het oordeel van het Hof, hierin niet voorziet. VAN M'N BOEKENTAFEL Ons liturgisch tijdschrift. 15de jaargang. No. 1. Prijs f 1.50 p. j. Uiig. der Fed. v. Liturg. Ver. in Nederland. Wij wenschen de uitgevers van harte welkom met den aanvang van dezen zoo uiterst nuttigen en leerrijken jaargang. Een stijgende opbouw van het apostolaat der Liturgie beteekent met deze nieuwe steenlegging een schrede nader tot den band tr.sschen de H. Kerk en haar kin deren. De inhoud van dit eerste nummer is: Schetsen uit Advent en Kerstliturgie. De meimaand van het kerkelijk jaar. Kerkwijding. I. Over Doop- en Vorm- namen. V ragen-bus. Boekbesprekin gen. Mcdedeelingen. Kruisweg. Gebeden in Liturg, teksten. Prijs f 0.15. - Uifcg. G. G. G. No. 299. De Responsories uit het brevier zijn hier in vrije vertaling .toegepast op de 14 staties der Kruisweg. Een geïllustreerd vestzak-formaat met rijken inhoud. Kruisweg. Liturgie Kunst. Pr. f 0.30. Uiig. G. G. G. No. 298. Een verhandeling over den Kruisweg, bezien van liturgisch standpunt, in ver band mefc Kerkelijke Kunst en Kerkelijke voorschriften. De ook afzonderlijk ver krijgbare Kruisweg-gebeden (No. 299) zijn hierin tevens opgenomen. Leerrijk voor ieder, die hiervan iets meer wenscht te v/eten. De eerplc vlucht van het reusachtige Engelsche luchtschip R. 100 heeft onder zeer grocte be langstelling plaats gehad Het schip is vertrokken van Hoyden om vandaar te vliegen naar Cardiug- lon (Beds), waar het aan een laatste proef zal wor den onderworpen. De bcuw van de machtige luchtreus heeft ruim vier jaar geduurd. Het lucht schip aan de Ianding:- mast te Hoyden. Op een vuurtoren dicht bij Brest rijn iwee vuur torenwachters door den hevigen storm zeven en twintig dagen volkomen gescheiden geweest van het vaste lar/J. De bark van den heer Coquet is er eindelijk met groo'.e le vensgevaar in geslaagd de twee vuurtorenwachters uit hun benarde positie te verlossen. De aankomst ♦e Le Havre.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 10