-1ste Jaargang DINSDAG 17 DECEMBER 1929 No. 6361 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT .32, LEIDEN BUITENLAND KERKNIEUWS LAND- EN TUINBOUW DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij" vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd, Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeclingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste GO woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen „Voor Eer en Deugd". Ons Katholiek organisatie-leven dringt door in het maatschappelijk leven. Door de organisaties worden de maat schappij ingedragen onze sociale beginse len, onze beginselen op het terrein van dc moraal. Dat laatste is gedurende vijf en twintig jaar gedaan door de vereeniging „Voor Eer en Deugd1'. Elders in dit. blad wordt een verslag over de viering van het zilveren feest gegeven. In Den Bcsch is waardig herdacht wat „Voor Eer en Deugd" gedurende vijf en twintig jaar in onverschrokken, fiksclie en fiere begin sel-actie heeft gewerkt en gepropa geerd Het te Den Bosch verschijnende „Huis gezin" schrijft naar aanleiding van deze feestviering o.m.: „De drankbestrijding moge nog niet overbodig zijn geworden, „Voor Eer en Deugd" is diingender noodig dan ooit. De eerste heeft ook ter linkerzijde, me'de en niet het minst bij de sociaal-democra ten, warmen steun ondervonden; de twee de vindt buiten de christelijke kringen nau- we'ijks daadwerkelijke medewerkinf. Het mag niet ontmoedigen, het moet tot groot er krachtsinspanning en toewij ding prikkelen. Wij herinneren ons het zinrijke woord, in den muur van een onzer onderwijsinstel lingen gegrift: Castitas non floreat, Instititum pereat. Wat van deze onderwijsinrichting geldt, ïs ook op onze samenleving toepasselijk: zonder dedeugd der zuiverheid ware het beter dat- ze niet bestond. Na den nieuwen vuurdoop, gisteren ontvangen, streve „Voor Eer en Deugd" voorwaarts, banierdraagster van het edel ste in den mensch, onverzoenlijke bestrijd ster van wat laag en verachtelijk is." Voorwaarts de zegenrijke actie van voor „Eer en Deugd" PUITSCHLAND DUITSCHLANDS FINANCIEN. Naar hét „Berliner Tageblatt" melds, heerschte er ook gisteren in den Rijksdag oenige spanning in verband met het feit, dat dr. Schacht bepaalde wenschen op nieuw naar voren heeft gebracht, die af doening van net ontwerp tot verhooging der bierbelasting nog vóór Kerstmis be treffen. Deze wenschen zullen vermoedelijk wel niet in vervulling gaan, daar niet al leen de Beiersche Volkspartij en de socia listen er tegen gekant zijn, doch ook de regeering niet geneigd is het bereikte com promis in gevaar te brengen. Voorts moet de president der Rijksbank er op hebben gewezen, dat men de omzet belasting zou kunnen verhoogen. Schacht eischt namelijk, dat het rijk zich onmiddellijk nieuwe inkomsten tot een to taal van 500 millioen mark zal verschaffen en hij heeft te verstaan; gegeven, dat bij zich, indien zijn opinie wordt gevraagd, in geval van niet-vervulling van zijn eischen, zal verzetten tegen het opnemen eener buitenlandsche leening door* bet Duitsche rijk, welke leening het rijk, zoo als men weet, noodig heeft, ten einde de financieele verplichtingen bij de jaarwis seling na te kunnen komen. Schacht is or klaarblijkelijk van overtuigd, dat de Ame- rikaansche en de overige buitenlandsche banken in elk geval zijn advies zullen in winnen, alvorens het crediet te verstrek ken. Rijkspresident Von Hinderburg heeft gistormiddag dr. Schacht ontvangen. Hot ligt voor de hand, dat de conferentie even eens over de kwestie van het buitenland sche crediet heeft geloopen. Intusschen zijn de onderhandelingen voortgezet, zonder dat tot dusverre een positief resultaat kon worden verkregen. Zooals bekend is het rijk voornemens een bedrag van 70 millioen a 80 millioen dollar op te nemen, en wel door tusschenkomst van het bankiershuis Mendelssohn Co. bij de New Yorksche firma Dillon Read Co. Naar vernomen wordt, hebben de bespre kingen tusschen de deskundigen der regee- ringspartijen tot overeenstemming geleid in zake de verhooging der tabaksbelasting, welke deel uitmaakt van het urgentiepro gram der rijksregeering. De voorstellen der rereering werden goedgekeurd, met dien verstande echter, dat de contingentec- ring (invoerbeperking) slechts drie maan den, en wel tot 31 Maart 1931, zal duren. De minister zal maatregelen moeten treffen ter voorkoming van onbillijke verlaging der handelswinst en onbillijke verhoogingen der kleinhan delsprijzen. Onbeslist is nog, of uit de rijks middelen vijf millioen mark zal worden toegestaan ter bevordering van den biu- nenlandschen tabaksbouw. Het voorstel in zake de tabaksverhooging is reeds met dc onderteekening van alle regeeringspartijen bij den Rijksdag ingediend. De partijen behouden zich echter het recht voor, in dc commissie met betrekking tot detailpun ten wijzigingsvoorstellen te doen. De Sklarek-affaire. De vervolging wegens' belastingontdui king, welke tegen de drie gebroeders Skla- rek en een financieel ambtenaar is inge steld, heeft tot een verrassend resultaat geleid. Volgens een Berlijnsch nieuwsbureau is uit het onderzoek der boeken door des kundigen gebleken, dat de Sklareks niet te weinig, doch integendeel 25.000 mark te veel betaald heben. De curator zal dit bedrag thans van de staatskas terugvor deren. CHINA DE TOESTAND IN MANDSJOERIJE. Het conflict als afgedaan beschouwd. De Japansche minister van Buitenland sche Zaken, baron Sjidehara, had een lang durig onderhoud met den Russischen am bassadeur te Tokio over den politicken toestand in Mandsjoerije. Deheer Troja- nofski verzekerde den Japanschen minis ter, dat de Sovjet-regeering het Russisch- Chineesch conflict als afgedaan beschouw de, en in de naaste toekomst de in Mandsjoerije getroffen oorlogsmaatregelen zal doen ophouden. In welingelichte Japans che kringen wordt beweerd, dat de Japansche regee ring schadevergoeding zou verlangen voor de Japansche soldaten, die bij de bezet ting van het station Mantsjoeria door do Russische troepen zijn gedood. Bovendien zou de Japansche regeering schadevergoe ding verlangen voor de Japansche eigen dommen in Mandsjoerije, die door troepen- afdeelingen van het Roede Leger bescha digd of vernield zijn. Het in totaal door dc Japansche regeering geëisch-te bedrag zou één millioen Jen beloopen. DE OPSTAND TEGEN NANKING. De Chineesche roode troepen hebben zich Vrijdag meester gemaakt van Haysh, 50 mijl ten Oosten van Hankow. Zij verjoe gen er de regeeringstroepen. Twee missionarissen en de magistraat der stad werden door de insurgenten ge vangen genomen. Naar verluidt, zou alleen de magistraat weer in vrijheid zijn gesteld. Officieel wordt uit Canton gemeld, dat Tsjang Fa Kwei, de leider der opstande lingen, die de centrale regeering in Zuid- China de grootste zorgen baarde, den 12-den dezer zelfmoord gepleegd heeft na de mislukking van zijn poging om Canton op de regeeringstroepen te veroveren. Indien dit bericht juist is, kan het feit een groot moreel effect op de andere re bellen hebben. GRIEKENLAND Een voorstel aan de royalisten. Tijdens de besprekingen over do presi dentsverkiezing heeft Venizelos den roya listenleider Tsaldaris voorgesteld een ple bisciet te houden, ten einde het volk in do gelegenheid te stellen zich uit te spreken over de vraag: monarchie of republiek. Tsaldaris zou dan minister van Bnnenlani- sche Zaken worden om dit plebisciet te or- ganiseeren. Dc minister van Buitenlandsche Zaken, M' halakopoelos, die over "deze zaak werd geinterviewd, verklaarde, dat het niet de bedoeling is, de republiek te legaliseeren, maar volkomen een einde te maken aan al len twijfel en elke reserve bij de (royalisti sche) Volkspartij. Tsaldaris heeft verklaard, dat hij zicli niet verbonden heeft om binnen een be paalden termijn op Venizelos' voorstel te antwoorden. AUSTRALIË AR BE IDS ON LU STEN IN AUSTRALIË. Hevig gevecht tusschen mijnwerkers en politie. Ten gevolge van het sluiten van de mijn te Rothbury zijn 4000 mijnwerkers werkloos geworden. Maandagmorgen deden groepen werkloozen hevige aanvallen op de politie, die de mijn bewaakt. De politie zag zich genoodzaakt van haar revolvers gebruik to maken, waardoor drie mijnwerkers wer den gewond, terwijl verscheidene agenten door steenen getroffen werden. Op heb schieten volgde een wild gevecht, groepen woedende arbeiders deden verscheidene wanhopige aanvallen op de politie, die zich nu bij de ingangen der mijn had opgesteld. De politie loste opnieuw een salvo op de mijnwerkers, teen dezen trachten den toe gang tot dc mijn te fc-rceeren. In totaal zijn bij de relletjes zes politie-agenten gewond; van de mijnwerkers werd er een gedood, negen zwaar en veertig licht gewond. Er zijn in allerijl politie-versterkingen aange rukt, waarna dc toestand kalmer is gewor den, doch de mijnwerkers verkeeren nog in opgewonden opstand. De federale regeering heeft besloten on middellijk in het geschil te intervenieeren. Het hof van arbitrage heeft de twee par tijen tegen heden uitgenoodigd voor een verplichte conferentie. De premier Scullin heeft er bij de mijnwexkersleiders telegra fisch krachtig op aangedrongen, dat de ar beiders zich uit de omgeving der mijn zul len terugtrekken, ten einde een herhaling der wanordelijkheden te voorkomen; dc leiders hebben geantwoord hiervoor hun best te zullen doen. Scullin heeft verder den premier van Nieuw Zuid-Wales ge vraagd de maatregelen voor heropening van de mijn Donderdag op te schorten. MEXICO. Een gevecht tusschen twee derpen. In een gevecht tusschen de inwoners van twee Mexicaansche dorpen in de buurt van Centa de Capio, op ongeveer 30 K.M. af- stands van de hoofdstad, zijn dertien meu- schen gedood en zes gewond. De strijd liep over een grensgeschil, dat thans door de bondsregeering beslecht zal worden. Calles niet gearresteerd. Oud-president Calles, tegen wden in La redo een bevel tot inhechtenisneming was uitgevaardigd, in verband met den dood van twee Mexicaansche officieren, is via Laredo naar Mexico vertrokken. BENOEMINGEN. Bisdom Haarlem. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Haarlem (H.H. Elisabeth en Barbara) den weleerw. heer P. Verhoófstad, te Dordrechl (H. Ant. v. P.) den weleerw. heer H. van Hussen en te Naaldwijk den weleerw. heer G. van Dijk, dio assistent was te Ylissingen. Pater Helling Q.P. f In de Cremerstichting te Huissen is naar „De Tijd" meldt, overleden de wel eerw. Pater Franciscus Helling O.P. Ge boren te Amsferdam 7 Juni 1S56, trad hij te Huissen 27 Sept. 1877 in de Orde der Predikheeren en legde 27 Sept. 1878 al daar zrn H. Geloften af. 22 Dec. 1883 werd hij tc Utrecht tct priester gewijd. Pater Helling heeft bijna geheel zijn ar beidzaam priesterleven in dc Curacaosch© missie doorgebracht. Hij vertrok 14 Fcbr. 1884 en keerde in 1909 om gezondheidsre denen naar het vaderland terug. Toen hij zich hersteld voelde verzocht 'hij zijn over sten naar zijn geliefde missie terug te mo gen keeren. 11 December 1913 ging hij vol moed naar Curasao scheep en verbleef er tot einde 1919. Na eenigen tijd in Utrecht vertoefd te hebben werd hem in 1922 Amsterdam als standplaats aangewezen, waar hij stil en teruggetroken leefde. Het laatse half jaar bracht hij door goedgunstige beschik king zijner oversten in het klooster to Huissen door, om daar den laatsten dag tc verbeiden. Hij stichtte er een ieder door zijn vroom en voorbeeldig leven. ALG. VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. Vergadering te Haarlem. Do algemeene vereeniging voor Bloem- bclencultuur vergaderde Maandag te Haar lem onder voorzitterschap van den heer E. H. Krelage. Deze riep het welkom too aan de afgevaardigden en in het bijzonder aan de nieuw opgerichte afdeelingen Op perdoesMedemblik, Onderdijk, Hoogkars- pcl en omstreken, Zwaagdijk, Noord-Bra- bant's Westhoek en Horstermeerpolder. De beide laatste namen vestigen de aan dacht op het ontstaan van bloembollenteelt in nieuwe gebieden: in de Vechtstreek en in Noordbrabant. Dit zijn niet de eenige verschijnselen van dezen aard: tot in de provinciën Utrecht, Friesland, Groningen en Drente is de bloembollenteelt doorge drongen. Dezerzijds is dergelijke uitbreiding nooit aanbevolen of aangemoedigd. De uitkom sten zijn te onzeker, om de verantwoorde lijkheid van een gunstig advies te kunnen dragen. Zijn eenmaal in een bepaalde streek een aantal bedrijven ontstaan en wenschen die onderlinge aaneensluiting in den vorm van ejene afdeeling onzer ver- cen'ging, dan kan niets ons beletten ze hartelijk welkom te heeten in ons midden. Door dezen nieuwen aanwas is het aan tal leden der vereeniging gestegen tot na genoeg 5000; het- aantal afdeelingen is ge klommen tot 47, waarvan 30 in Noordhol land, 15 in Zuidholland, 1 in Zeeland en 1 in Noordbrabant. Deze uitbreiding van de teelt is, zeide spr., meer een gevolg van. den minder gun- stigen toestand van den landbouw, dan van een buitengewoon gunstigen toestand van het bloembollenbedrijf. De toestand van het bloembollenbedrijf kan zeker niet ongunstig genoemd worden, maar de vette jaren zijn vermoedelijk voor bij. Niemand kan met zekerheid voorspel len of er thans een tijdvak van magere jaren zal aanbreken, maar het kan ver standig zijn met deze mogelijkheid reke ning te houden. Het afgeloopen jaar heeft zich reeds eenigermate door tegenspoed doen kennen. De vorstschade tengevolge van den buiten gewoon strengen winter was van ingrijpen de beteekenis voor de kweekers van bol- Irissen; een aantal tulpen en narcissen- soorten leden ernst'ge schade, terwijl le gen de verwachting de hyacinthen den winter zeer goed bleken te hebben door staan. Ofschoon de Amerikaansche Senaat de voor onze artikelen zoo schadelijke verhoo gingen van het Huis van Afgevaardigden heeft overgenomen en alle voor ons gun stige amendementen heeft verworpen, is daarmede nog iet gezegd, dat het door den Senaat vastgestelde tarief inderdaad in werking zal treden. In Amerika wordt nog steeds ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid, dat president Hoover aan het tarief in zijn geheel niet" zijn goedkeu ring zal hechten. Maar ind en hij dit wel doet, en dus het verhoogde tarief in werking treedt, dan moge men bedenken dat de geschiedenis leert, dat in Amerika een artikel een be trekkelijk hoog recht kan velen. Althans wanneer de voorspoed, die daar zoolang heeft geheerscht, in de toekomst niet al te zeer vermindert en men er zich dus een duren levensstandaard kan blijven veroor loven. Tenslotte herinnerde spr. aan een paar belangrijke gebeurtenissen op het terrein der vereeniging. Bij het vaststellen van gemeentelijke verordeningen betreffende een teeltverbod van aardappelsoorten die vatbaar zijn voor wratziekte in de provincie Zuid-Holland, is gebleken, dat Gcdeputerede Staten van dat gewest zich daarmede niet hebben kunnen vereenigen en deze verordeningen aan dc Kroon ter vernietiging hebben voorgedragen. De M'nister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, krachtens machtiging van dc Koningin, beschikkende op deze voor dracht, heeft echter geen termen gevonden voor vernietiging der verordening in strijd met de wet. Hierna kwam aan de orde de verkie zing van twee leden van het hoofdbestuur. In de vacaturc-J. Valkering Tz. werd met overgroote meerderheid gekozen de lieer W. Kooiman P.Pzn. te Andijk-Oost. In de vacaturc-H. M. Ruyseraars werd zonder stemming gekozen de heer J M. J. Braam te Heemstede. Verschillende voorgestelde wijzigingen werden zonder discussie goedgekeurd. Een voorstel tot. wijziging van het regle ment voor het Scheidsgerecht, om het maximum verschuldigd bedrag voor een geschil te stellen op 500.het min'mum op 20.werd zonder stemming aan genomen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Rusland beschouwt het conflict met China als geëindigd. Arbeidscnlusten in Australië. Een nieuwe Oceaanvlucht. (Luehfcv. 2e blad). BINNENLAND. Het vijf en twintig-jarig bestaan van „Voor Eer en Deugd 2de blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 1ste blad). LEIDEN. De gemeenteraad heeft besloten, den heer W. M. Dudok op te dragen plannen te ontwerpen voor een nieuw Stadhuis. (2de blad). Zij, die zich met 1 Jan op „De Leidsche Courant" wenschen te abonneeren, ontvangen de voor dien datum verschijnende num mers gratis. DE ADMINISTRATIE De afdeeling Oegstgecst en Omstreken, stelde voor in het. handelsreglement voor den bloembollenhandel bepalingen betref fende den zoogehaamden ïnudgocdhandel op te nemen. Het hoofdbestuur gaf in overweging den verkoop per H.L. te vervangen door den verkoop per Kilo. De overgroote meerderheid sprak zich uit voor verkoop per kilo. Het hoofdbe stuur zal naar deze stemming een voorstel voor de volgende vergadering gereedma ken en indienen. Dc begrooting voor 1930 werd in inkom sten en uitgaven vastgesteld op 71.850. In de namiddagvergadering werd behan deld de ^vorstschade. Ter vergadering was het voorloopige rapport van de centrale commissie van onderzoek naar de in de bloembollen streek geleden schade, tengevolge van dc abnormale weersomstandigheden in den winter 19281929 rondgedeeld. In dit stuk is door de commissie neer gelegd, hetgeen zij op grond van haar on derzoek thans meent te kunnen zeggen. In een definitief rapport, dat over eenige maanden zal verschijnen, zal mede ver werkt. worden, hetgeen naar aanleiding van dit voorloopige onderzoek ter kennis van de commissie zal worden gebracht. Ir. K. Volkersz tc Lisse hield in verband met het zoo brandende vraagstuk der vorstschade een inleiding. De voorzitter dankte in een slotwoord den inleider voor zijn belangwekkende rede en waardevolle onderzoekingen en sprak den wensch uit, dat velen aan de uitnoodi- ging van den heer Volkersz zullen gevolg geven, om door het verstrekken van ver dere gegeven het voorloopig rapport aan tc vullen en te verbeteren. Misbruik van den goeden naam van Nederlandsche eieren. Eenigen tijd geleden werd, volgens een medcdcoling van dc Directie van den Land bouw, mededèeling ontvangen, dat uit Roe menië, twee wagons eieren aan een firma te Hamburg waren gezonden, welke eieren verpakt waren in kisten, waarop een merk was aangebracht, waarin het woord Hol land zou voorkomen. Bij het onderzoek, dat ter zake is inge steld, is gebleken, dat bedoelde wagons ie Hamburg zijn aangekomen en dat de kis ten inderdaad van een genoemd merk met. de woorden Hollandische verlassliche Landcier waren voorzien. Voorts is vastgesteld, dat deze kisten uit den wagon zijn gebracht naar het pakhuis van dc firma waaraan zij geadresseerd wa* ren en dat althans een deel der kisten aan verschillende handelaren in Hamburg zijn afgeleverd.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1