MAANDAG 16 DECEMBER 1929 DERDE BLAD PAGINA 1 UIT DE PERS BINNENLAND KERKNIEUWS Het Mysterie van Heath Hover I DE VERACHTELIJKE SPIONNAGE. Wie is het verachtelijkst?. Het Huisgezin schrijft: «De N. R. Ct." geeft in feuilleton-vorm de „bekentenissen van een vrouwelijke spion". Gravin Selma Loschek, de jonge weduwe van een Oostenrijksch officier, vertelt haar wedervaren in de jaren, die den wereld oorlog voorafgingen. Zij werd aangenomen door den toenma- ligen Oostenrijkschen minister van oorlog, maar, daar de spionnage-dienst van Ooe- tenrijk-Hongarije in nauw verband met dien van Duitschland samenwerkte, aan 't Oostenrijksche gezantschap te Berlijn ver bonden. Hier kwam ze al spoedig in Duitschen dienst, omdat de Duitschers nooit hun eigen landgenooten als spionnen gebruik ten, doch zonder uitzondering hun vrou welijke agenten uit Oostenrijk-Hongarije «betrokken". De gravin verhaalt, hoe ze in aanraking kwam met het ministerie van buitenland- 6che zaken van Duitschland, waar graaf von Wedel baar ontving, die haar daarna in tegenwoordigheid bracht van den „Op persten Krijgsheer", keizer Wilhelm. Teekenende bijzonderheden: noch de graaf, noch de keizer noodigden de gravin uit te gaan zitten, daardoor hun minach ting te kennen gevend van het beroep, dat ze ging uitoefenen, en voor de persoon die het uitoefende. Verder bevatten de feuilletons een re laas van de opdrachten, die de gravin had te vervullen te Constantinopel, in En gel sch-Indië, in Egyptein dit kiatste land moest ze een opstand van de nationa listen tegen het Engelsche bewind op touw zetten. Welke kunstgrepen de gravin moest aanwenden om haar doel te bereiken 1 Feitelijk maar één: zij moest hooge ambtenaren door haar vrouwelijke bekoor lijkheid onder haar invloed en in haar macht trachten te brengen en, was ze zoo ver, hen tot plichtsverzuim en daden van" verraad overhalen. Dit was, kort en goed, de taak van deze vrouwelijke spion. Natuurlijk wisten de Oostenrijksche en^ de Duitsche hooge ambtenaren, en wist ook de keizer zelf, dat zij zich van zoo verachtelijke middelen voor een verachte lijk bedrijf had te bedienen: daarvoor werd ze juist genomen, en omdat ze die middelen wilde aanwenden, was ze bruik baar. Wij weten niet wat ellendiger is: dat een vrouw haar eigen schande te boek stelt en uit winstbejag aan de groote klok hangt (dat er kranten worden gevonden om zulke sensatie-lectuur te verspreiden, wijst ook niet op een hoog zedelijk peil), of dat de leiders van volken, de bestuur ders van groote staten tot dergelijke mid delen hun toevlucht nemen om achter de geheimen van hun politieke tegenstanders zullen we maar zeggen te komen. Een spionnagedienst is op zichzelf al tijd een laag instrument, maar als hij ge hanteerd wordt op de wijze als uit de be kentenissen der Oostenrijksche gravin blijkt, is hij met verachtelijk niet sterk ge noeg gebrandmerkt. Wat zou moeten worden geantwoord, in dien in een vergadering van den Volken bond een der afgevaardigden de naieve vraag stelde, of het officeele en georgani seerde spionnagestelsel definitief tot het verleden behoort? Zou de voorzitter der vergadering of een der leden, die door hun ambt geacht mogen worden op de hoogte te zijn, die vraag bevestigend kunnen beantwoor den 2" DE VAKBEWEGING. De stijging in 1928. Blijkens de statistiek van den omvang der vakbeweging, is het aantal georgani seerde werknemers in ons land in 1928 ge stegen van 520.100 tot 552.100, d.i. met 6 pet. tegen 3 pet. in 1927 en 2 pet. in 1926. Van de vakcentralen gingen de drie grootste, van het N. N. V„ het R.-K. Werk liedenverbond en het Chr. Vakverbond, in 1928 resp. met 14.350 (7 pet.), 83C0 (8 pet.) en 4800 (9 pet.) vooruit. Van de kleinere centralen won het N. A. S. 1800 (13 pet.), het Neutrale Vakverbond 300 (3 pet.), en het Verbond van Hoofdarbeiders 200 (1 pet.) leden, terwijl het Syndicalistisch Vakverbond, met inbegrip van het Syndi calistisch Verbond van Bedrijfsorganisa ties, dat zich begin 1929 er mee vereenigde, 1750 leden (37 pet.) verloor. Dit verlies werd veroorzaakt door uittreding van organi saties en kwam grootendeels aan het N. A. S. ten goede. EEN JURIDISCHE VELDWACHTER. Voor mr. Duys te kras. In de „Hors d'-Oeuvre" van „De Maas bode" lezen we: Men weet, dat het Kamerlid Duys eerst de laatste jaren vrije juridische studiën heeft gemaakt, en zich tot meester in de rechten heeft opgewerkt. Nu gebeurde 't dezer dagen bij een strafzaak, waar mr. Düys een partijgenoot te verdedigen had, dat hij ernstig een pro ces-verbaal opgemaakt door een eenvoudi- gen veldwachter van Bodegraven in twijfel trok, of deze 't wel zelf had ge maakt. Hij had nog nooit zoo'n keurig proces verbaal gezien, vol citaten en verwijzingen naar Noyons, Buys, Simons cn arresten van den Hoogen Raad. De president van de rechtbank vond 't ook nog al kras, en herinnerde er aan, dat de veldwachter onder eede stond. Toch hield de man vol en verklaarde eerlijk: „Ik heb dat verbaal zelf gemaakt en niemand heeft mij daarbij geholpen. Het is volmaakt eigen werk." De officier van justitie verklaarde toen. dat deze veldwachter juridisch zeer ont wikkeld is en nog iederen dag verdere stu deert. Waarom zou deze ambitïeuse veldwach ter niet even .goed op eigen houtje de rech ten studeeren als mr. Duys 't deed. Maar mr. Duys vond dat voor een een- voudigen veldwachter toch wel wat al te kras, ofschoon hij ten slotte moest toege ven, dat hij respect had voor zulk een gron dige kennis. Misschien neemt mr. Duys den man nu wel eerstdaags als compagnon. Mgr. v. d. Weteringstraat te Utrecht In den gemeenteraad van Utrecht kwam aan de orde het voorstel van B. en W„ om den straatnaam „Weistraat" te veran deren in Mgr. van de Weteringstraat. Daartegen kwamen de heeren Reynders (S.D.A.P.) en Seton (V.B.) in het geweer, die beiden, evenals de heer v. d. Veen (C.-H.) meenden, dat men beter deed een andere dan de Weistraat van naam te veranderen, terwijl de beeren Sotteux (R.K.V.P.), van Maarsseveen (R.-K.), Zuid- dam (V.B.) en Meijer (V.D.) de daad van B. en W. ten dezen huldigden. De -burgemeester deelde hierop mede, dat er geen enkele historische kwestie verbonden is aan den naam Weistraat, welkè slechts „straat door een wei" betee- kent. Daarenboven heeft Mgr. van de Wetering gedurende zijn leven een be langrijk aandeel gehad in de verbreeding der Weistraat, waarin de tuin van het bisschoppelijk paleis grenst. Overigens zijn spr. tal van gevallen van veranderde straatnamen bekend, waar geen enkel ge luid tegen werd vernomen. De mededeeling van B. en'W. werd daar op voor kennisgeving aangenomen. De uitvoering va^ het Werktijdenbesluit. In de Vrijdag géppujlen vergadering van den R.-K. Bedrijfsra^d voor den Manufac- turenhandel te Amsterdam kwam tot uiting het verlangen der R. K. Bedien denorganisatie om tot een wettelijk gere gelde middagsluiting te komen. Van pa troonszijde werd het bezwaar gemaakt, dat directe doorvoering voorshands moei lijkheden zou kunnen opleveren, daarbij erkennende, dat in de toekomst de juiste opvatting der uitvoering van het Werk tijdenbesluit tot middagsluiling zal moeten leiden. HET GOUDEN PRIESTERFEEST VAN Z. H. DEN PAUS. „St. Bavo" bevatte het volgend voor schrift van Z. D. H. den Bisschop van Haar lem: Zooals bekend is, viert Onze Heilige Va der Paus Pius XI a.s. Zaterdag 21 Decem ber zijn gouden Priesterfeest. Naar aan leiding van dit, voor alle kinderen der Ka tholieke Kerk zoo blijde feest, schrijven wij bij deze voor: le. Dat vanaf Zondag 15 December tot en met Zondag 22 December door de Pries ters van ons Bisdom in iedere H. Mas zal gebeden worden de Oratio imperata pro Papa. 2e. Dat op Zondag 22 December na do Hoogiïiis in alle kerken en kapellen van Ons Bisdom zal gezongen worden de lof zang Te Deum. 3e. Dat op Zondag 15 December in alle H.H. Missen de twee bovenstaande bepa lingen aan de geloovigen zullen worden be kend gemaakt, en hun tevens zal worden verzocht om op Zondag 22 December een algemeene H. Communie te houden tot in tentie van Z. H. den Paus. Haarlem 10 Dec. 1929. t JOANNES. Bisschop van Haarlem. PATER H. SCHRaDER S.J. t Zaterdag is in het Berchmans-college te Nijmegen overleden de Zeereerw. Patex H. Schrader SJ. De ZeerEerw. Pater Schrader werd 18 Maart 1852 te Deventer geboren. Hij trad in de Sociëteit van Jesus op 26 September 1872. In 1888 vertrok hij naar de missie in Ned.-Indië en was gedurende vele jaren werkzaam te Sin ka wang op Borneo. In 1909 keerde hij uit Indio terug. Na 1 jaar werk zaam te zijn geweest als kapelaan aan de St. Ignatiuskerk te Rotterdam, werd Z.Eerw. overgeplaatst naar VGravenhage, waar hij als kapelaan verbonden werd aan de parochie van O. L. Vrouw Onibevl. Ont- vamgen. Daar was hij o.a. directeur van het Gees telijk Verbond en van de meisjes-congre gatie. In 1926 werd hij door een beroerte getrof fen. Op 12 September 1929 vertrok pater Schrader naar het Berchmanscollege te Nij megen, waar hij, zooals gemeld, Zaterdag morgen is overleden. Dinsdag heeft de begrafenis plaats op het kloosterkerkhof „Mariëndaal". „Msbd." Frater Pierre Verberne. Zooals gemeld zal de Weleerw. frater Pierre Verberne 21 December a.s. door Z. D H. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Bre da, in de Benedictijner Abdij S. Paul le Oosberhout tot priester worden gewijd. Frater Pierre Henri Etienne Verberne, oud Hagenaar, werd 10 December 187-1 te Voorburg geboren als tweeling uit een ge zin van 14 kinderen, twee jongens werden priester en 4 meisjes religieusen Ursulinen, waarvan een gedurende 20 jaren in de Mis sie van Java werkzaam was. Hij volgde het 'gymnasium te Katwijk en studeerde daarna te Utrecht in de medicij nen. Hoewel toen reeds roeping voelende voor UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Dinsdag 17 Dec. Huizen, 1875 M. (Uitsl. K.R.O.-uitzendingen). 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert door K. R. O.-Trio. I.15—2.00 Gramofoonmuziek. 2.003.00 Vrouwenuurtje. 3.00—3.30 Kniples. 4.305.05 Gramofoonmuziek. 5.056.00 Gramofoonmuziek. 6.016.05 Persberichten. 6.056.15 Gramofoonmuziek. 6.156.30 Nieuwsberichten in Esperanto. 6.307.00 Gramofoonmuziek. 7.007.30 Cursus Kerklatijn. 7.308.00 Lezing over: „Kerstmis". 8.01 Tooneeluitz. „Geleerde Dames". Blijspel in 5 bedrijven van Molière. Na af loop: Gramofoonmuziek. II.30 Sluiting. Hilversum, 1071 M. (van 12.006.00 nam.: 298 M.). 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het A. V. R. O.- Kwartet. 2.003.00 Gramofoonmuziek. 3.004.00 Knipcursus. 4.001.45 Solisten-Concert. Joh. Post (co- leratuur-sopraan), Annie Nieuwenhoff (piano). 4.455.00 Gramofoonmuziek. 5.306.30 Concert door het A. V. R. O.- Kwartet. 6.30 Vaz Dias Koersen. 6.457.15 Engelsch- Conversatie. 7.157.45 EngelschGevorderden. 8.0111.00 Concert door het Omroepor kest. Jeanne Bacilek (sopraan), Herman Leydensdorff (viool). 10.00 Persberichten. 11.00 Cramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. 1.202.20 Orkestconcert. 3.20 Concert. 4.20 Concert. Orkest en orgel. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Voorlezing. 6.35 Nieul%berichten. 7.05 Piano-recitaL 7.20 Lezingen. het priesterschap, kon hij zich niet onttrek ken aan den officiersstand van zijn vader en broers en werd hij 25 Nov. 1904 als offi cier van gezondheid bij het Nederl. leger ingedeeld. Na aan de universiteit in Leiden een speciale studie te hebben gemaakt in de psychiatrie, kwam hij achtereenvolgens in Utrecht, Groningen en Breda in garnizoen, waarna hij op zijn verzoek gedurende één jaar gedetacheerd werd naar Java voor be strijding der daar heerschende pest-epi- demie. Gerepatrieerd zijnde, werd hij 25 Nov. 1912 kapitein te Amsterdam en ten slotte chef van het Militair Hospitaal te Venlo, waar hij door zijn opofferend en charita tief werken aller harben won. Vooral voor de eenvoudige gezinnen was hij een ware troost en een voorbeeld voor velen. Gedurende de mobilisatie jaren was bij langdurig in Brabant. Hij nam het initiatief tot het oprichten van de in die tijden nog onbestaanbaar ge achte en thans bloeiende R. K. Artsenver- eeniging, waarbij hij aanvankelijk veel ver zet en bezwaren had te overwinnen. Hij kon zich tenslotte niet langer verzet ten tegen zijn roeping, vroeg en kreeg in 1923 eervol ontslag als officier, trad als monnik in het Benedietijnerklooster S. Paul te Oosberhout (.N-B.) en maakte intusschen promotie tot reserve-majoor bij den Mili tair Geneeskundigen Dienst. Een monnik-majoor-dokter is wel zeld zaam. „Msbd." Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Zaterdag geen audiëntie verleenen. 8.05 Concert. Symphonie-orkest. 9.20 Nieuwsberichten en lezing. 10.00 Vaudeville. 11.0512^0 Dansmuziek. „R a d i o - P a r i s", 1725 H 12.502.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.40 Gramofoonmuziek. 8.20 Opvoering van ,J)on Quichotte" van Massenet. Koren, orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramofoonmuziek. 9.35—10.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Kamermuziek. Vocale en in strumentale solisten. 4.505.50 Gramofoonmuziek. 7.30 Beiersch programma: Schrammel- trio en solisten. 8.509.20 Dansmuziek. Daarna: Berich ten. Z e e s e n, 1635 M. 6.15—11.45 Lezingen. 11.5012.15 Gramofoonmuziek. 12.15—12.50 Berichten. 1.201.50 Gramofoonmuziek. I.503.50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Leipzig. 4AO7.35 Lezingen. 7.35 Verkorte Opera „A basso Porto", Lyrisch drama in 3 bedrijven van Eugenio Checchi Muziek van Niccola Spinelli. Ko ren, orkest en solisten. 8.50 Orkestconcert. Daarna berichten. Kalundborg, 1153 M. II.201.20 Orkestconcert. 2.204.20 Concert. Orkest en pianist. 4.20—4.50. Kinderuurtjeè 7.2010.20 Dcensche avond. Orkestcon cert en toonceluitzending. 9.109.30 Concert door zangeres. 9.3010.20 Kamermuziek. Piano, viool en cello. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Orkest en zangeres. 8.50 Herdenking van den geboortedag van Dr. Zamenhof de grondlegger van het Esperanto. Toespraak en liederen in het Esperanto. 9.00 Voortzetting concert. 8.35 (Op golflengte 338.2 M.) Concert door de Vlaamsche Soc. Radio-Club. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Auto te water. Een vrouw ver dronken. Zaterdagavond om halfzeven reed de heer M. Norden uit Zandeweer met zijn auto, waarin gezeten waren de landbou wer M. W. M., diens vrouw en zoontje, eveneens uit Zand weer afkomstig, oven buiben Uithuizen bij het aanzetten van den motor in het Boterdiep. De inzitten den konden zich redden, behalve mejuffr. M. Toen zij, nadat do kap was stukge slagen, te voorschijn was gehaald bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. Auto op een melkwagen gereden. Zatrdagmiddag tegen half vijf heeft bij Linne (L.) oen auto-ongeval plaats gehad, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Een luxe auto, van de Philips-fabrieken te Eindhoven, komende uit de richting Maas tricht, botste in volle vaart tegen een langs den weg staanden melkwagen aan, waarvan de bestuurder bezig was de lich ten aan te steken. Kar met paard kwa men in een greppel langs den weg be recht, 'het voorste gedeelte van den auto werd ernstig beschadigd. De auto-bestuur der kwam er met, eenige lichte kwet suren af. FEUILLETON. Uit het Engelsch van BERTRAM MITFORD. 32) De meeste van de eersten en vele van de laat sten waren Varne bekend en nu moest Melian toeluisteren, wat haar heel best beviel. Pas toen het begon te schemeren, kwam Varne tot de overtui ging, dat hij voor een eerste bezoek wel wat heel lang was blijven plakken. Heelemaal niet, integendeel, stelde Mervyn hem gerust, toen de ander zich daarover excuseerde, kom nog maar eens binnenvallen, als n hier nog een tijd je in de buurt blijft. Nog een glaasje port voor u weggaat? Neen, dan een sigaar! Helston Varne stak een sigaar op en Mervyn en Melian begeleidden hem tot bij den dam. Mervyn, die -achter hen aan liep, merkte wel, dat er nu niet de min ste notitie genomen werd van een zekere steen. Hiervoor waren twee verklaringen mogelijk: of de gast was het spoor bijster of met het oog op de nieuwe vriendschap was hij besloten zijn nasporingen te sta ten. Welke van de beide conclusies de juis te was liet Mervyn onverschillig, zij vol deden hem beide. Nu, wat zeg je van dat heerschap *roeg hij aan Melian, toen ze den terog- *eg aanvaardden. Hij lijkt me heel geschikt en ver bo- ven de middelmaat, antwoordde het meis je. Een gezellig prater en verbazend ontwikkeld; zou hij weerkomen? Daar ben ik van' overtuigd De droge humor van den toon en die spottende blik bezorgden den spreker een speelsch kneepje in zijn arm. Waag u niet aan voorspellingen, oom SewaTd, vooral waar het een volmaakt- vreemde betreft. Volmaakt, zeg je? Hm hm! Ik ver zeker je dat we dien meneer Volmaakt heid nog wel vaker zullen zien. Een prach tige naamMaar ondertusschen zal ik wat meer over hem gewaar zien te worden, dan dat hij familie van mijn ouden vriend Var ne Coates is, voor ik hem kan vragen, wat zijn bedoelingen eigenlijk zijn. Maar ach ter dit masker van luchtigen scherts, was nog steeds de vage vrees, die hij nog niet van zich af kon zettende vrees, dat hij zijn jonge, levenslustige gezellin, die zoo plotseling zijn eenzaam leven was komen verhelderen, weer zou verliezen. Hij wist dat zijn verlangen heel egoïs tisch was, maar in zijn hart hoopte hij dat mr. Helston Varne maar niet zou terug komen HOOFDSTUK XVII. Een praatje op 'den weg. Langzamerhand begonnen de dagen te lengen, hoewel het nog niet veel warmer was. En Melian was hoe langer hoe meer op Heath Hover ingeburgerd. Tot nu toe was ze tevreden geweest, maar allengs besloop haar het benauwend voorgevoel, dat ze niet altijd zoo tevreden kon blij ven. Ze voelde een instinctief verlangen naar werk en wel haar werk om der wille van het werk, ze kon het niet verdragen langer stil te zitten. Ze had hier ook geen vriend innen of vrienden van haar eigen leeftijd. Een paar jonge menschen hadden haar een visite gemaakt, toen ze hoorden, dat zij op Heath Hover was gekomen, maar met den besten wil ter wereld kon ze niets voor hen voe len. Het waren eenvoudige, beste brave menschen, maar van de meest alledaag- sche soort. Tot op zekere hoogte en ten slotte in vrij sterke mate vergoedde haar oom haar dit gemis aan gezelschap. Hij was een on derhoudend en ontwikkeld man en er was letterlijk geen onderwerp dat ze niet van alle kanten bepraatten en bekeken. En het oude, grimmige Heath Hover, door spoken verontrust, scheen tot nieuw le ven te ontwaken bij het voortdurend ge lach en opgewekt gesprek, dat tusschen zijn muren opklonk. Haar oom was haar langzamerhand gaan verafgoden. Zijn ver mogen om lief te hebben was in den loop der jaren eigenlijk afgestorven geweest, want er was niemand in zijn leven, die hij zijn genegenheid had kunnen schenken. De weinige familieleden en kennissen die hij bezat waren hem onverschillig. Maar nu had hij toch iemand ontmoet, die hij al de liefde, welke zijn hart kon geven, ruimschoots waard .was, en hij voelde, dat hij daoelijksch meer van haar ging hou den. Hier vond hij van alles om te bewon deren, de lieve beschaafde schoonheid, de zonnige opgewektheid, de naïeve onge dwongen appreciatie van alles, wat ook hem interesseerdede blijde, jonge le venslust wel, zijn leven was toch niet waardeloos geweest. En iederen dag nam zijn genegenheid toe. Ze wandelden samen maakten lange ritten en praatten tot in het oneindige. Geen wensch van haar bleef onvervuld, voorzoover het in zijn macht lag, en zij, die de grenzen van die macht kende, dacht er zelfs niet aan meer te vragen. En hij had nooit iets opgemerkt dat er op wees, dat zij ook maar eenigermate ge noeg kreeg van dit leven, hoe aandachtig hij haar ook steeds gadesloeg. Een paar maal had hij haar voorgesteld, dat zij eens een vriendin te logeeren zou vragen, maar ze had altijd geantwoord, dat ze aan een dergelijke afwisseling abso luut geen behoefte had. Ze was heel ge lukkig zoo. Zo zou het heerlijk vinden, als Violet Clinock eens kon komen, maar dat kon nu eenmaal vooreerst niet. In afwach ting daarvan vond ze het best, zooals ze was. Mervyn hoorde dezo uitspraak met ge noegen maar dit genoegen was toch niet onvermengd door een plotselingen gedach teHelstond Varne. Want die had ge bruik gemaakt van de invitatie, om spoe dig weer eens te komen. Hij was weerge- komen, niet meer dan een keer of drie, maar het was Mervyn niet ontgaan, dat er tusschen hem en Melian groote sympathie was ontstaan. Zij praatten geanimeerd over alle mogelijke onderwerpen en kon den het in elk opzicht uitstekend met el kander vinden. Ten overvloede was Hel ston Varne een buitengewoon knappe, jonge man. Mervyn had ini rmaties om trent hem genomen, dat, welk beroep hij ook mocht uitoefenenen Mervyn ver keerde niet heelemaal meer in het duis ter omtrent den aard van zijn tegenwoor- digen werkkring hij er financieel niet afhankelijk van was. Hij zat er heel warmpjes in, en wat hij op het oogenblik uitvoerde deed hij alleen uit liefhebberij. Verder was hij na verwant aan een goe den ouden kameraad van hem, Coates, den resident van Baghnagcr. Wat hemzelf betrof, Mervyn had ook warme sympathie voor Helston Varne op gevat. Hij was een scherp karakterbeoor- deelaar en zijn oordeel was in elk opzicht gunstig uitgevallen. Hij merkte ook met inwendig amuso- ment op, dat de lust tot nasporingen bij Varne's volgende bezoeken geheel ver dwenen scheen. Wat inspecteur Nashby daarvan wel zeggen zou, was een kwestie, waarover Mervyn zich het hoofd niet brak. En na die drie bezoeken was Varne uit de streek verdwenen, nu ongeveer drie weken geleden. Dien middag wandelde Melian den heu- velachtigen weg in de richting van het punt waar deze de weg naar Laag Gid- ding kruiste. Er woei een scherpe noord-westen wind die haar een gezonde blos op de wangen bracht en haar blauwe oogen nog eens zoo helder deed schitteren. Zij genoot van de beweging en stapte met elastische schreden voort. Aan haar linkerhand strek te zich een dicht schemerig eikenbosch uit, aan den rechterkant liet een blader- looze, hooge heg telkens kijkjes toe over de golvende vallei. Hoewel het hier tame lijk ver het land in was, steeg van achter de verre duinen een zeedamp op, die de dalende zon deed benevelen tot een bleck- roode schijf. Plotseling deed het geluid van een fietsbel haar opkijken. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7