UIT DE OMGEVING RECHTZAKEN Financiën en Economie STADSNIEUWS Agenda MAANDAG 16 DECEMBER 1929 EERSTE BLAD. PAGINA 2 ATHLETIEK. Om de kampioenschappen veldloop van Nederland. Gisteren heeft op het landgoed van den heer L. A. F. Prins te Wassenaarde verwerking plaats gehad van het persoon lijk- cn clubkampioenschap veldloopen, ge organiseerd door de Haagsche vereeniging „Graaf Willem II". Het 10 K.M. parcours was uitgezet op de renbaan van het landgoed, over een ge deelte van den middenweg en verder door het polderland naar het landgoed van den heer Prins terug. De uitslagen luiden: 10 K.M. kampioenschap van Nederland. Ingeschreven 37, uitgekomen 34 deelne mers.: 1. J. Zeegers (A. V. '23) tijd 33 min. 53 3/5 sec.; 2. N. Baars Hijneman (P. P.); 3. M. v. d. Houven (A. V. A. O.) 5 K. M. Klasse B. Ingeschreven 2: 1. Le- maire (D. H. C.), tijd 21 min. 33 2/5 sec.; 2. Vrijmoet (D. H. C.). 3.5 K.M. klasse C.: 1. J. de Groot (Zwa luwen), tijd 14 min. 53 3/5 sec.; 2. C. F. Schmitko (A. V. '23); 3. J. v. Leeuwen <Haag). Klasse D. 3.5 K.M.: 1. A. F. Pijntjes (Haag) geen tijd: 2. F. Hakkaart (Leiden); 3. A. de Boer (Haag). Klasse D. 2.5 K.M.: 1. SI. Stevense (P. P.), tijd 13 min. 4 2/5 sec.; 2. N. Kab (Vel- zen): 3. J. Anouts (B. A. C.). Het clubkampioenschap, dat de laatste vifer jaren werd behaald door A.V.A.C. werd ditmaal gewonnen door de Rotter- damsche Athletiek-vereeniging D. O. S. R. K. S. V. Leiden. Gisteren is door 3 onzer athleten deel genomen aan den veldloopdag van de Haag sche Athletiekvereeniging „Graaf Willem II". Hoewel de deelname der leden van „Leiden" nie-t groot was (door de voetbal competitie) wisten wij toch succes te boe ken. Een onzer athleten wist de medaille te bemachtigen en een ander een diploma. Voorwaar een goed sucoes als men rekent, dat er een deelname was van 98 personen. Wij kunnen daarom niet genoeg aandrin gen zooveel mogelijk de vaste trainings avonden te bezoeken. Want daar schrijven wij absoluut het succes van Zondag aan toe. Ook de vereeniging „Meerburg", die zich bij ons had aangesloten vaardigde 2 harer leden af, om deel te nemen aan bovenge- noemden veldloop. Daar wist er ook één een medaille naar huis te brengen. Voor de R. K. S. V. „Meerburg" het zelfde com pliment. Bezoekt Donderdags de training avonden. WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Toerist-Vereen. „Swift''. Gistermorgen had de tweede wedstrijd plaats om heb kampioenschap op de Homo- trainers, in de clubzaal van. den heer J. v. Welzen. Deze wedstrijd wérd gereden over 1 K.M. in series, demi- en finale. Vele ren ners waren hiervoor opgekomen. De uitslag is geworden, dat W. Graaf- mans 1ste werd van de A-klassers met 5 p„ Th. Wurzer 2e met 6 punten, G. Parijs 3e met 7 punten. Bij de B-klassers viel er een verrassing. 'A. v. Egmond wist na vele spannende rit ten deze 1 K.M.-wedstrijd te winnen, J. Verschoor en J. Riethoven achter latend als 2e en 3e. E. Sladek wist zich als 4e te plaatsen, J. P. Riethoven en B. Imthorn beide als 5e met gelijk aantal punten; Ge zijn geplaatst J. v. Wezel, J. Steenvoorden en B. Rijsbergen. Van de twee gereden wedstrijden om het kampioenschap heeft W. Graafmaus met 2 punten de eerste plaats van de A-klassers, J. Verschoor met 3 punten die der B-klassers. Hierna reden enkele renners nog het 1 K.M.-record; de gemaakte tijden zijn: A. v. Egmond 312/5 sec.; J. Steenvoordon 31 3/5 sec., B. Imthorn 34 1/5 sec. Hedenavond wordt de tweede onderlinge speelavond gehouden bij den heer v. Wei zen. HILLEGOM. Alastrim. Zaterdag is een geval van alastrim ge constateerd. De patiënt wordt thuis ver pleegd. H00GMADE. Uitvoering. De Tooneelclub „St. Ur sula" uit Leiden heeft den eersten keer met haar optreden in Hoogmade zoo'n succes gehad, dat de dames besloten heb ben nog eens een uitvoering te komen ge ven. Opgevoerd zal worden hetzelfde pro gramma een drama „net Offer van de Missiezuster" en het blijspel „Bekroonde Kaatje". Bovendien zullen eenige zangstuk jes worden uitgevoerd. Deze uitvoering wordt gehouden Zondag 29 Dec., aanvan gende des avonds te 7 uur precies. Zooals men weet, komt de opbrengst ten goede aan den bouw van een nieuwe parochie kerk. VOORHOUT. Brutale inbraak. Zaterdagavond is tusschen 7 en S uur, tijdens de opening der H. Missie, alhier in gebroken in do woning van de Wed. Oost- dam staande langs de Hoofdstraat, onge veer tegenover de R. K. kerk. Men heeft eerst getracht een raam op te schuiven, hetgeen niet gelukte omdat de ramen met pennen waren vastgezet. Hierop heeft men een ruit. ingedrukt en zich zoo toegang tot genoemd perceel verschaft. In de beneden verdieping heeft, men alles in wanorde ge bracht en een bedrag van 0.60 aan dub beltjes medegenomen. Eenige gouden voor werpen van de bewoonster zijn onaange roerd gelaten. Vervolgens heeft men zich naa-r boven begeven, alwaar eveneens alles overhoop werd gehaald. In een slaapkamer van een der in wonenden heeft men een bankbiljet van 100 gevonden en mede genomen. Het is een zeer brutale inbraak geweest als men in aanmerking neemt het uur waarop het is geschied. De politie stelt een onderzoek hieromtrent in. NOOTDORP. Vertraging van een sneltrein. De sneltrein welke ruim 12 uur midder nacht uit Utrecht te 's-Gravenhage moet aankomen, is van Vrijdag op Zaterdag nacht wegens een defect aan dc machine (gesprongen waterafvoerpijp) even vóór Nootdorp blijven staan. Uit den Haag is toen een andere machine gerequireerd. Kuim 1 uur is de trein in Den Haag aan gekomen. OEGSTGEEST. Auto verbrand. De Fordauto van den heer J. Taffijn uit Leiden is Zaterdag avond te ongeveer half tien in brand ge raakt, juist op het oogenblik, dal. de auto voor het gebouw van het ingen.eursbureau op den Hoogen Morschweg, nabij den Haagschen Schouw te Oegstgeest. stond. De auto brandde geheel uit. Door den fei len wind sloegen de vlammen over op het ingenieursbureau, doch dank zij het feit, dat een brandspuit in de nabijheid stond, die direct water gaf, kon voorkomen wor den, dat het gebouw vlam vatte. De scha de aan de geheel vernielde auto wordt door verzekering gedekt. Hedenmorgen te kwart over negen is op den Rijnsburgerweg de vracht- auto van slager P. V. uit Leiden, bestuurd door L. J. V., door een defect aan de ben zineleiding in brancl geraakt en geheel vernield. Persoonlijke ongeluKken kwamen niet voor. SASSENHEIM. Oud-burgemeester Besselaar t Zater dag is bericht ontvangen dat in den ouder dom van 62 jaar is overleden de edel achtbare heer P. Besselaar, thans burge meester te Bunschoten, vroeger burgemees ter alhier. Ernstige aanrijding. Gistermiddag te ruim half twee had ter hoogte van de Teij- lingerlaan op de Klapbrug e-en aanrijding plaats tusschen een auto en den 21-jar:g-3n motorrijder M. alhier. Deze kwam van de Teijlingerlaan gereden en wilde in de richting Haarlem afslaan, teen aldaar een auto naderde, waarmede M. in botsing kwam. Met een verbrijzelde voet werd de jongeman opgenomen en na eerst door dr. Hueber te zijn verbonden naar het St. Eli- sabethgesticht te Leiden overgebracht. WARMOND. Het Philosophicum. Zaterdag a.s. des middags te 12 uur zal door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem de eerste steen voor het Philosophicum worden gelegd. WASSENAAR. Aanrijdingen. Op de brug in de van Zuylen van Nijeveltstraat is Zaterdagnacht een tramwagen aangereden door een vrachtauto. De tramwagen werd ernstig beschadigd. De bestuurder van de vracht auto reed met volle vaart dooT. Nabij Zuidwijk is de heer van L uit Oegstgeest Zondagmiddag met zijn auto opgebotst tegen een stilstaande auto van den heer S. van Hier. Beide wagens lie pen belangrijke" schade op. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Bommen een projectielen aangespoeld. Op het strand onder deze gemeente zijn uit zee aangespoeld een 10-tal projectielen, terwijl door een burger bij de politie een bom werd gedeponeerd. Van de vondsten is de militaire politie op de hoogte gesteld. Politie. De rechercheurs, de heeren P. J. v. d. Krogt en C. P. L. Hoogkamer, die hoofdagent van politie titulair zijn, werden met ingang van 1 Jauari 1930, door den heer Burgemeester bevorderd tot hoofd agent van politie. Mishandeling van een visiteur. Voor de Haagsche Rechtbank hadden zich te verantwoorden de boterhandelaren D. A. B. de B. en A. N. A. de B., beiden t9 's Gravenhage, terzake mishandeling van. den Rijkszuivelvisiteur A. Geelhoed, die op 10 Juli van het vorige jaar ambts halve een onderzoek kwam instellen en het boterpakhuis van de verdachten te Rijswijk. Eisch tegen ieder der verdachten een maand gevangenisstraf. Uitspraak 19 Dsc. Duitsche leeningen. Dc Ned. Landbouwbank te Amsterdam maakt bekend, dat op Maandag 23 Decem ber* te haren kantore de inschrijving wordt opengesteld op 600.000 S pet. Ie Hyp. 15- jarige Obligaties in stukken van 1000. en 500.ten laste van de R. K. Zieken verpleging „St.. Marienstiftv te Branitz, Pruisen (Kr. Leobschütz) tegen een koers van uitgifte van 100 pet. Het St. Marienstift is het grootste zie kenhuis van Oost-Duitschland. Begonnen mei t65 bedden, telt dit ziekenhuis thans niet minder dan 1650 bedden. De uitbrei dingen werden bijna alle met eigen midde len gefinancierd, alleen voor de uitbreiding van den laatsten tijd werden hypotheken gesloten. DE HULDIGING VAN PROF. TENDELOO. Aanbieding van een borstbeeld. Hoewel prof. Tendeloo, hoogleeraar in de algemeene ziektekunde, de gerechtelijke geneeskunde en de pathologische anatomie aan de Leidsche universiteit, die Zaterdag zijn 25-jarig professoraat herdacht, gaarne dit zilveren jubileum geheel onopgemerkt had zien voorbijgaan, is hij tenslotte ge zwicht voor den op hem uitgeoefenden aan drang om er in toe te stemmen, dat hem gistermiddag namens een zich daartoe ge vormd hebbend comité uit zijn assistenten, leerlingen, oud-leerlingen en vrienden zijn door den beeldhouwer Wertheim vervaar digd bronzen borstbeeld zou worden aange- len. L.b is gistermiddag in het laboratorium van den hoogleeraar in tegenwoordigheid van vrijwel alle leden der huldigingscom missie op intieme wijze geschied. Het geschenk was, temidden van bloe men, in het trappenhuis geplaatst. De voorzitter van het comité, dr. G. O. E. Lignac, sprak den hoogleeraar, die verge zeld was van zijn eebtgenoote »en familie, toe. Sympathiek, aldus spr., is het, wanneer men u, den man, die op het hoogtepunt van zijn kunnen en kennen staat, met achting over z ij n leermeesters hoort sprekan. Wat zouden uwe leermeesters Siegenbeek van Heukelom en Mac Gillavry wel gezegd hebben als zij thans hier aanwezig hadden kunnen zijn! Zij zouden ongetwijfeld met trots naar u opzien en u gaarne beschou wen als der Dritte im Bunde. De een is u voorgegaan in de ziektekundige ontleed kunde, de andere in de algemeene ziekte kunde. Zoodra stond ge niet op eigen bee- nen of ge gingt volstrekt uw eigen weg. In uw meesterwerk de „Allgemeine Pa thologie", tot stand gekomen tijdens uw hoogleeraarschap te Leiden, komt dit dui delijk naar voren. Waard eer iixg is niet uitgebleven. Wenden wij ons naar bet Oosten, dan is bekend, dat uw boek in Duitsckland algemeen ge roemd wordt, zelfs verder nog: in Japan en wel in Tokio wordt het herhaaldelijk geraadpleegd. Keeren wij ons naar het Westen, dan weten wij, dat de hoogleeraar Krumbhaar uit Philadelphia zich vier maanden lang onder uw rechtstreeksche leiding heeft gesteld, alvorens hij zijn ambt als hoogleeraar in de algemeene ziekte kunde en ziektekundige ontleedkunde in Philadelphia aanvaard heeft. Eindelijk heeft men uw goedkeuring voor een ver taling van uw boek iA het Spaansch ge vraagd. Op het gebied der ontsteking hebt ge grondbegrippen gevestigd. Spr. herinnerde in dit verband aan de collaterale ontste king door prof. Tendeloo reeds in 1902 proefondervindelijk aangetoond. Thans kan men geen artikel over löngtuberculose door lezen,, of men komt dit begrip tegen, zij het dan onder een minder juisten naam als „perifokale ontsteking": Het begrip is thans ook gemeen goed der clinici geworden. Ik ben mij wel bewust, aldus spr., dat ik niet volledig kan zijn in het opnoemen uwer wetenschappelijke vondsten. Toch wil ik nog even naar voren brengen, dat veel van uw werk tot stand is gekomen in een gebouw, dat niet voldeed aan de minste eischen, die men mocht stellen, ook niet op hygiënisch gebied. Wij betreuren het, dat dit nieuwe laboratorium, zoo geheel vol gens uwe eigen inzichten gebouwd, niet eerder door u in gebruik is kunnen geno men worden. Het kon niet anders, aldus spr., of wij hebben ons opgemaakt om u ter gelegen heid van uw 25-jarig hoogleeraarschap oen aandenken te schenken. Namens vrienden, chirurgen, die sinds jaar en dag van uw voorzichtig oordeel ten bate van hun patiënten profiteeren, na mens prosectoren, hoofd- en co-assistenten, oud-leerlingen en leerlingen overhandigde spr. vervolgens den jubilaris een album, vermeldende de namen van hen, die tot het geschenk hebben bijgedragen, terwijl spr. aan mevr. Tendeloo verzocht het doek, dat het borstbeeld tot nu toe aan de oogen ont trok, te willen verwijderen. Deze voldeed hieraan, waarna het beeld bezichtigd werd. Het bronzen beeld is gemodelleerd door den Hollandschen beeldbouwer Joh. Wert-" heim (Prix de Rome 1928) en zal eerlang een plaats krijgen op het trappenhuis, waar gistermiddag de overhandiging heeft plaats gehad. Nadat dr. Lignac den beeldbouwer had dank gezegd voor de wijze, waarop hij de hem verleende opdracht heeft uitgevoerd, vervolgde* spr.: Zoo ooit, dan wordt bij prof. Tendeloo bewaarheid, dat het uiterlijk een weerspiegeling is van het innerlijke. Wanneer na lang wikken en wegen zich een meening bij u heeft post gevat, dan zult gij die hardnekkig met alle krachten, die in u zijn verdedigen: geen duimbreedte grond geeft gij gewonnen. De woorden compromis en concessie komen in uw woordenboek niet voor. Hierna nam .prof. Tendeloo het woord. Hij dankte met een geestig speechje voor de hem gebrachte hulde. Zijn dank ging in de eerste plaats uit naar den beeldhouwer, den heer Wertheim en voorts naar allen, die aan deze huldiging hun medewerking hadden verleend, in het bijzonder dr. Lignac. Hierna werden ververschingen aangebo den, waarna het laboratorium werd bezich tigd. Bij de huldiging waren o.m. aanwezig prof. dr. J. H. Zaayer, dr. H. H. Maas, di recteur van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, dr. S. Kroonenberg, directeur van het Ned. Isr. Ziekenhuis te Amsterdam, benevens tal van medewerkers, oud-leerlin gen en vrienden, de meesten vergezeld van hunne echtgenooten. De plechtigheid werd besloten met een gomeenschappelijken maaltijd in „den Ver gulden Turk". Clinge Doorenbos. Zooals reeds bij advertentie is bekend gemaakt, zal Dinsdag in café-restaurant „Zomerzorg" optreden de bekende dichter- zanger Clinge Doorenbos, die dan zijn le vensliedjes zingen zal. De liedjes van Clinge Doorenbos zijn tè bekend om nog een aanbeveling te behoe ven. Naar ons wordt medegedeeld zijn reeds een zeer groot aantal plaatsen verkocht, zoodat zij, die dezen avond niet gaarne zouden missen, goed doen zich alsnog :ij- dig van plaatskaarten te voorzien. Handelsregister K. v. K. Wijziging 1717: A. W. Sïjthoff's Uitge versmaatschappij, Leiden, Doezastraat 1. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn. thans: Naamloozö Vennootschap A. W. Sythoff's Uitgeversmaatschappij. De schaalcollecte gisteren gehouden in de Haitebrugskerk na predicaties van den zeereerw. heer E. Helmer voor een nieuwe kerk te 's-Gravenhage heeft 450 gld. opge bracht. De Commissaris van Politie maakt be kend, dat met ingang van 1 Januari 1930 in werking treedt: lo. het „Rustdagbesluit voor transport arbeiders te land" en 2o. het „Rustdagbesluit voor toonkunste naars in bioscopen". Zij, die in verband met deze besluiten in het bezit moeten zijn van een door of na mens den Burgemeester afgegeven rust- dagkaart kunnen van 18 December a.s. af aan het bureau van politie, Zonneveld straat, alhier, afdeeling „Bijzondere Wet ten" op iederen werkdag des voormiddags 9 uur zoo'n kaart aanvragen. Gewenscht is bij de aanvrage over te leggen een goed gelijkende onopgeplakte foto (paspoortmodel). Trouwboekje of ge boortebewijs medebrengen. De prijs der kaart, welke een jaar geldig is, bedraagt 1.— bij de aanvrage te vol doen. De commissaris van politie alhier ver zoekt allen ingezetenen dringend aan col lectanten langs de huizen te verzoeken een hun door den burgemeester geteekende vergunning te vertoonen, zulks om mis bruik te voorkomen. Zaterdagavond is de 62-jarige B. K„ wonende in de Koddesteeg, toen hij uit de Watersteeg de Hoogewoerd opliep tegen een tram geloopen. Hij was even bewuste loos. Na bij de firma Splinter te zijn bin nengebracht werd de man door.den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd en daarna weer naar huis gebracht. MUZIEK. 2e Paedagogisch Concert. Op 2 0 D„e c. a. s. Het Comité voor de Paedagogische con certen te Leiden, bestaande uit de heeren Mr. A. van de Sande Bakhuijzen, eere voorzitter, C. Th. Driessen, voorzitter, Mej. H. W. van de Sande Bakhuijzen, Mej. Har ry van der Harst en de heeren Prof. Dr. L. van Itallie, Dr. W. P. Jorissen, Mr. H. A. Sypkens en J. P. Duyverman, secretaris, verzoekt ons te willen mededeelen, dat on danks een gerucht het 2e Paedagogisch Concert door de H. O. V. en Hendrik An- driessen a.s. Vrijdag, 20 December, zeer zeker zal doorgaan. Voor nadere bijzonder heden zie mep de advertentie van heden avond. Ten einde deze conoertenreeks te kun nen vervolgen wordt een groote op komst, mede natuurlijk van de vele H. O. V.-g etrouwen hier ter stede wensche lijk geacht. Kerstconcert ,,Sursum Corda". Op Maandag, 23 December a.s. des avonds te 8 uur hoopt het Gemengd Koor „Sursum Corda" in de goed verwarmde Remonstrantsohe Kerk alhier een con cert te geven. Het programma bestaat uitsluitend uit een aantal door don dirigent Hubert Cuy- pers keurig uitgezochte en met zorg inge studeerde oude Kerstliederen van Neder- landschen, Fiyinschen en Duitschen oor sprong. Instrumentale medewerking zal worcVn verleend door de violiste Mevr. A. van En- gers uit Amsterdam en den organist Fred, de Nie. Zoo dicht aan den vooravond voor Kerst mis zal, dunkt ons, dit concert op hoogen prijs worden gesteld, zoodat men ook met recht een volle kerk raag verwachten. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de advertenties. T00NEEL. Lach en Vergeet, Frits Stop per's Revue. De Stadsgehoorzaal was gisteravond niet zoo heel overvloedig gevuld voor het zien van Frits Stapper's revue „Lach en Vergeet", die op ons niet een indruk van grooten stijl heeft kunnen achterlaten. En wij gelooven ook niet, dat deze revue in de groote steden op dezelfde wijze is op- Gemeentelijke Aankondigingen Havengeld. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter kennis van belanghebben den, dat zij, die het havengeld over 1930 bij wijze van abonnement vooruit willen voldoen, zich daartoe, vanaf Maandag 16 December a.s., iederen Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van des voormid dags 1012 uur en des namiddags van 2 1'2 4 1/2 uur, ten kantore Van den Directeur van den Markt- en Havendienst in het Waaggebouw kunnen aanmelden. Bij die aanmelding moeten, ten einde te hooge schatting te voorkomen, geldige meetbrieven worden getoond. Indien een meetbrief reeds eerder is ge toond, behoeft hij echter slechts dan te worden overgelegd, als in den loop van het jaar eene verandering aan het vaar tuig, waarop de brief betrekking heeft, plaats heeft, gehad, welke op het laadver mogen van dat vaartuig van invloed is. Voorts vestigen zij er de aandacht >p, dat het abonnementsgeld voor vaartuigen, welke zich bij den aanvang van het jaar in de gemeente bevinden, in de eerste helft van Januari 1930 moet zijn voldaan. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 December 1929. Vette varkensmarkt te Leiden. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat zij, in verband met het vallen van den len Kerstdag en den Nieuwjaarsdag op Woens dag, hebben besloten de vette varkens- markten van 24 e'n 31 December a.s. in plaats van op die dagen te doen houden op Maandag 23 en Maandag 30 December aanstaande. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 December 1929. Hinderwet Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan J. A. Kriek en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een meubelmakerij in het perceel Bou- wenlouwensteeg No. 17, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie H. No. 3418. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. LEIDEN. Dinsdag. Clinge Doorenbos-avond „Zo merzorg", 8 uur. De avond-, nachts en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Dec. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. gevoerd als gisteravond hier werd ge toond. Daar 't maar bij één opvoering in Leiden zou blijven, geloofden de artisten het misschien wel een beetje door de over tuiging, dat er hier toch niets meer te winnen of te verliezen was. Dezen indruk kregen wij zeer sterk en als hij juist is dienen we daartegen protest aan te teekenen. Intusschen was een an dere oorzaak deze dat Louis Davids, dé man uit deze revue, niet bij stem was, en het grootste deel van zijn optreden aan anderen moest overlaten, terwijl enkele scènes, waarin hij moest optreden, vervie len, waardoor de revue belangrijk in boette. Want uit het optreden van Louis Da vids bleek toch, dat hij is dè artist van dit gezelschap, dat hij boven de overige artis ten met kop en schouders uitsteekt.. We zagen slechts van hem de scène op het vliegveld, de huiselijke bokspartij en de stemming voor de Tweede Kamer, waar hij op zoo droog-komische wijze, het over bekende liedje van „De kleine man" zong, dat dan ook daverend 6ucces oogstte. Louis Davids werd driemaal temggeroe- pen en telkens bleek hij nog een couplet je in petto te hebben als toegift. Een bijzonder woord van lof verdient ook de tenor-zanger H. Didenia, die werkelijk over een prachtstem beschikt en een ont roerende voordracht heeft. Sara van der Heyrn, die eveneens een belangrijk aandeel in deze revue had, is een artiste van goede talenten, maar had het te volhandig om alleen het stuk te kunnen redden. Voor het. overige waren er wel enkele goede en geestige passages, zooals de gum- mimenschen en gïlrs of boy's, maar de en- sceneering was te slordig en te onafge werkt, ook in de finale, om ook maar een oogenblik indruk te kunnen maken. De scène „De huiselijke bokspartij", die op zich nogal flauw was, meenen wij bo vendien reeds eerder in een andere revue te hebben aangetroffen. Louis Davids heeft veel succes gehad, maar overigens was de opvoering van Frits Stappers' revue hier geen felicitatie waard. Maandag 23 December a.s. geeft het Ver. Rotterdamsch Hofstad Tooneel in den Leidsohen Schouwburg eene eerste vertoo ning van „Men trouwt geen meisjes zonder geld", het nieuwe blijspel naar het Hon- gaarsch van Istvdn Zagon, met Annie v. d. Lugt Melsertvan Ees in de hoofdrol. Het blijspel is in Den Haag, Rotterdam en Am sterdam reeds vele malen met grooten bij val bij de pers en het publiek vertoond.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2