21ste Jaargang ZATERDAG 14 DECEMBER 1929 No. 6359 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND STADSNIEUWS .7 e£cidielve6ou^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt by vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 3D woorden, waarin worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen, waaronder geïllustreerd Zondags blad VAN HET VATICAAN DE AANSLAG OP MGR. SMIT. Het resultaat van het onderzoek van den rechter van instructie. Men seint uit Rome aan de j,Mab.": De „Osservatore Romano" bevat een lange uitspraak van den Vaticaanschen judex-instructor commendatore Angeliuï, van de Rota in bet onderzoek, gerechtelijk ingesteld tegen Margarita Rams tad Gu- drum, beschuldigd van den aanslag op het leven van mgr. Smit met voorbedachten ra de en van het ongeoorloofd dragen van een revolver. Hoewel deze feiten bewezen zijn, wordt zij als ontoerekenbaar van vervolging ont slagen en in vrijheid gesteld, behoudens beslissingen van den gouverneur van de Citta Vaticana. De ontoerekenbaarheid, ook door ad:- vocaat Astorri bepleit, blijkt uit vele gege vens van psychologischen aard en oa. ook uit de geneesmiddelen als morfine, op haar gevonden en uit een nauwkeurig medisch onderzoek van de professoren Constantini en Milani, die verklaren, dat de beklaag de een psychopatica is en zeer waarschijn lijk godsdienst-waanzinnige Alhoewel het hier niet de plaats is, zegt de uitspraak, waar nagegaan moet worden de natuur van de betrekkingen tussoben mgr. S-mit en beklaagde, kan met gerust geweten beweerd worden, dat uit de in structie niets is voortgekomen dat ©eni gen grond geeft om te denken, dat ge noemde bisschop gedurende zijn verblijf te Oslo met betrekking tot Rams tad de gren zen heeft overschreden, hem gesteld door do plichtmatige verzorging der hem toe vertrouwde kudde, of door de wetten, voortspruitende uit het priesterlijk ka rakter Hamstad zelf leverde het bewijs hier van, door met volle kennis te zeggen, dat zij mgr. Smit hield voor een zeer goeden prelaat. Overigens heeft zij een jaar laten ver- loopen sinds het vertrek van mgr. Smit uit Oslo alvorens naar Rome te komen. In dat tijdperk bestond geen enkele ver binding tusscben hen. In Rome aangekomen beperkte zij rich er toe hem in de Sint Pieter te zien zonder gezien te worden op haar verlofsdagen. Eindelijk na drie maanden komt zij aan de deur der woning van mgr. Smit en na een bruuske weigering om zejis den drempel te mogen overschrijden, wapende zij zich en probeert hem te dooden. -o— DUITSCHLAND HET FINANCIEEL PROGRAM. Gisteren zijn de debatten over het finan cieel e program der Duitsche rijksregeering begonnen. Volgens de debatten van gisteren aan vaarden de democraten en het centrum het geheele programma der regeering, niet tegenstaande zij tegen enkele onderdeelen bezwaren hebben. De Duitsche volkspartij wil het program ma aanvaarden, indien ook de overige re- ge eringspartijen dit doen. De sociaal-democraten en de Beiersche volkspartij willen slechts het eerste, ter stond uit te voeren gedeelte aanvaarden, het geheele programma niet. Deze houding der sociaal-democraten geeft de „Nationaal-liberale Korrespon- denz", de spreekbuis der Duitsche volks partij, aanleiding om zich bitter te bekla gen over de houding der sociaal-democra ten, die toch de sterkste regeeringspartij zijn en thans de regeering niet steunen. De arrestatie van prelaat Kaller. Het oentrum heeft, in verband met de arrestatie van den prelaat dr. Kaller uit Schneidemühl door de Polen, een inter pellatie ingediend, waarin de rijksregee- ring wordt gevraagd, of zij kennis draagt van dit voorval en wat zij denkt te doen, om een dergelijke behandeling van Duit sche onderdanen bij het reizen door den Poolschen corridor onmogelijk te maken. De opvolger van mgr. Pacelli. Naar uit goede bron verluidt, zou mgr. Orscnigo, vroeger internuntius in len Haag, thans nuntius in Boedapest, zeer ernstig in aanmerking komen om benoemd ■te worden tot opvolger van mgr. Pacelli ris nuntius te Berlijn. TS JECHO-SLO W AKI JE TUMULT IN HET PARLEMENT. Toen de Tsjechische minister-president Udrzal zich gisteren in bet Huis van Af gevaardigden naar het spreekgestoelte be gaf voor het afleggen der regeeringsverkla ring, hieven de communisten een oorver- doovenid lawaai aan, en slechts met groote moeite kon de voorzitter van het Huis de rust herstellen. De premier las daarop de regeeringsver- klaring voor. Toen Udrzal had uitgesproken, maakten de communisten opnieuw kabaal, dat ech ter onmiddellijk overstemd werd door stormacktigen bijval der regeeringspar- tijen. De communisten lieten zich echter niet uit bet veld slaan, stonden op en hie ven hun strijdlied, de „Rothe Fahne" aan. Onder onbeschrijfelijk tumult werd daar na gestemd over een voorstel om het debat over de regeeringsverklaring tot de vol gende ritting uit te stellen. De voorzitter moest de zitting schorsen; toen zij na een uur heropend werd, deelde hij mede, dat 22 communisten van de eerst volgende tien rittingen van het Huis zou den worden uitgesloten- Daarna werd de ritting opnieuw geschorst en in de pauze moesten twee communistische afgevaardig den met geweld uit de zaal verwijderd worden. Eenige der uitgeslotenen trachtten later opnieuw in de zaal door te dringen doch werden door de wacht tegengehou den. In den Senaat ging het niet veel rustiger toe. Nauwelijks kreeg de premier het woord voor het afleggen der regeeringsverklaring of de communisten begonnen hun obstruc tie met een lessenaars-concert, opgeluisterd met gefluit en geschreeuw. TJdrA*,l was dientengevolge onverstaanbaar .11 Je voor zitter moest midden onder rode van den premier de ritting schcroen; Bij hor opening van de ritting deelde de voorzit ter mede, dat vier communisten van vijf Senaatszittingen zouden worden uitgeslo ten. Drie hunner verlieten de zaal, doch de vierde verweerde zich zoo krachtig, dat hij ten slotte door de zaalwachters letterlijk moest worden weggedragen. Dit onvrijwil lige transport gaf aanleiding tot heftige protesten op de banken der communisten. Daarna kalmeerden de gemoederen en kon do premier de regeeringsverklaring afleg gen zonder verder gestoord ,te worden. CHINA DE OPSTAND TEGEN NANKING. Berichten uit Hongkong bevestigen, dat de rebellen voor Kanton ernstige neder lagen hebben geleden. De Kantonsche troepen hebben volgers die mededeelingen de rebellen in de buurt van Huahsien groote scha/de toegebracht en minstens 5000 geweren buit gemaakt. Het aantal gevangenen is niet bekend. De regeering te Kanton beweert, dat ook de Kwansi-troepen ten Westen van de rivier zijn teruggeslagen. Niettemin is het transport van gewonden naar Kanton bui tengewoon en ook de stroom van vluchte lingen naar Hongkong houdt onverminderd berichten uit Moekden is een opstandsbeweging uitgebroken in het Bar- gadistrict in Noordelijk Hantsjoerije. Do leiders der beweging hebben een pro clamatie verspreid, waarin zij zich onaf hankelijk van China verklaren. De nieuwe regeering wil volgens het sovjetstelsel re- ge eren.' Een nieuwe aanval der Russen. Officieel wordt uit Moekden bekend ge maakt, dat de Russen hun militairo opera ties voortzetten. Zij deden een aanval op en bombardeerden de Chineesche posi ties te Pokoto, of Eboekedoe, in de ber gen van AMERIKA DE TOESTAND IN NICARAGUA. Naar de „New York Herald Tribune" uit Washington verneemt, koestert men daar ernstige vrees voor een nieuwe verscherping van den toestand in Nicaragua. Generaal Sandino, de leider van den jongsten oor log tot bevrijding van Nicaragua van de A merikaansche bezetting, zou volgens ge ruchten van plan zijn, uit Mexico naar Ni caragua terug te keeren. Vrienden van San dino in Latijnsch-Amerika zouden reeds aanzienlijke geldsommen bijeengebracht hebben voor het steunen van een nieuwe vrijheidsbeweging. TWEEDE KAMER. „Onderwijs". „Onderwijs" heeft nog niet veel interes sante gezichtspunten geopend. Vrees werd uitgesproken voor vervlak king van het hooger onderwijs, verscher ping der toelatingseischen werd verlangd, uitbreiding van de faculteiten, enz. Als curator van de Utrechtsche univer siteit meent baron van Wijnbergen klaar blijkelijk, dat een hoogleeraar op wiens levensgedrag aanmerkingen zijn ook al spreekt de strafrechter hem vrij om wille van het onderwijs niet gehandhaafd kan worden. De Utrechtsche prof. Vis- schcr sprong den Katholieken afgevaar digde bij; ook hij kon een collega, die „den schijn van het kwaad" niet vermeed, niet verdedigen. De heer van Wijnbergen vroeg den Mi nister alsnog de dossiers omtrent deze zaak te willen overleggen en, toen de Mi nister eigenlijk te verslaan gaf, dat hij dit op aandrang van de Kamer wel zou doen, diende de heer van Wijnbergen o, ongelooflijke zaakeen motie in. Het moet de eerste in zijn 25-jarig Kamerlid maatschap geweest zijn, merkt de Kamer- overzichtschrijver van de ,-Msbd." op. Over deze motie besloot men, na ©enig beraad, later te beslissen. De heer Van Wijnbergen heeft verder nog gewraakt de weigering van subsidie aan de R. K. Handelshoogeschool te Til burg, terwijl de Handelshoogeschool te Rotterdam wel subsidie werd verleend. A. V'. FIHIJICOP. t Een maand g-'edem ongeveer nadat hij als wethouder van Rotterdam was afgetre den om de waarneming van zijn ambt niet nog langer te laten ^-oortoduren, is gister ochtend de heer IZ^-jicobp overleden. Nog slechts jaar oud. De heer Heijkoop, die vurig voorstander was van de soc.-dem. beginselen, kon ia zekeren zin met Spiekman worden verge leken, dien anderen voorman der S.D.A.K in Rotterdam, die eveneens op nog jeugdi gen leeftijd aan de bteweging ontviel. De heer A. W. Heijkoop werd geboren den 2Gen Augustus 1883, te Charlois. Zijn ouders bestemden hem voor onderwijzer en aanvankelijk volgde hij dan ook de les- serqjÉÉan de Normaalschool te Rotterdam. Hij^Bfroelde echter niets voor het onder- wijHln op 19-jarigen leeftijd werd hij ambtenaar aan het Rijksbureau der be lastingen. In 1903 kwam hij, tijdens de staking, in nauw contact met de Rotterdamsche arbei dersbeweging en hij stichtte, fcezame>n mei zijn vriend, wijlen H. Spiekman, het Bureau voor Arbeidsrecht. In 1909 werd hij geko zen als lid van den gemeenteraad van Rot terdam. In 1908, als lid van de Tweede Ka mer, maar in 1909 nam hij reeds ontslag als zoodanig. Tweemaal bekleedde hij de func tie van wethouder van Volkshuisvesting, ni. van 1919—1921 en van 1923—1929, tot eenige weken voor zijn dood. De overlede ne was tevens lid van de Staten van Zuid- Holland van 1919 af. WERKTIJDENBESLUIT EN WINKEL- SLUITING. Eenige groote firma's in het damesklec- dingbodrijf te Rotterdam hebben aan den gemeenteraad geschreven, dat zij, tenein de te voldoen aan de wettelijke bepaling op het mot 1 Januari a.s. in werking tre dende werktijdenbesluit voor winkels en, overwegende, dat een namiddagsluiting niet in het belang van de bedrijven en ze ker niet in het belang van het koopend e publiek is, besloten hebben, haar magazij nen van 1 Januari af des Maandagvoor- middags voor den verkoop gesloten te hou den. De Vereeniging van banketbakkers te 'e Gravenhage heeft aan den gemeente raad verzocht, de keuze van den vrijen hal ven dag over te laten aan de winkeliers in overleg met hun personeel. Arbeidstijd in bloemenwinkels. Vastgesteld is ©en algemeune maatregel van het bestuur, als bedoeld in artikel 7, eerste lid, der Arbeidswet 1919, voor zoover betreft bloemenbinderijen, tevens bloemen winkels. Daarbij is bepaald: Ten aanzien van de werkzaamheden van arbeiders in een ruimte, welka behalve bloemenbinderij tevens bloemenwinkel is, geldt in plaats van hetgeen met betrekking tot arbeid in fabrieken of werkplaatsen bij of krachtens de artikelen 22, 23, 24, 25, 29, 30, 31. 32, 68, elfde lid, en 91 der Arbeids wet 1919 is bepaald, hetgeen met betrek king tot arbeid in winkels bij of krachtens de artikelen 44, 45, 46, 47, 48, 68, elfde lid, en 91 der Arbeidswet 1919 is bepaald. Dit besluit treedt in werking met in gang van 1 Januari 1930. Invoer van varkensvleesch. Het verbod in Engeland gehandhaafd. Naar een Renter-telegram uit Londen meldt, heeft in het Lagerhuis de minister van Landbouw op een vraag van één der parlementsleden geantwoord, dat hij zorg vuldig de vraag overwoog, of eenige mati ging van het invoerverbod van varkens vleesch van het vasteland mogelijk is. De minister zeide, echter te vreezen, dat handliaven van het invoerverbod absoluut noodzakelijk is ten einde den Britsohen veestapel tegen ziekte te beschermen. Inwisseling van zflverbons. De ingetrokken rilverbons van 2.50 (model 1915), alsmede die van 1 (model 1916) kunnen a-Lsnog ter inwisseling worden aangeboden ten kantore van het Agent schap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam (Heerengr. 344/46). Geldig blijven alleen de bons van 1 met de dagtoekening van 1 Februari 1920, en de bons van 2.50 zijn gedagteokend 1 Juli 1918 of later. Benoeming hoogleeraar. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft dr. J. van Dam tot hoogleeraar in het Gotisch en aanverwante vakken aan de gemeentelijke universiteit benoemd. Overleden is jbr. mr. G. J. A. Schim- melpenninck, oud-lid van de Tweede Ka mer en oud-burgemeester van Rhenen. Overleden is ir. J. G. Bellaar Sprayt, directeur van de Stroomverkoop Maat schappij te Maastricht. Ir. J. Lely, directeur der Haagsche gemeentewerken, ia benoemd tot directeur- boofduitvoerder der Mij. tot uitvoering van Zuiderzeewerken. LENIN EN HET BOLSJEWISME. De figuur van Lenin en zijn werk, het bolsjewisme in Rusland, zijn onderwerpen, welke nog steeds de levendigste aan dacht hebben van allen, die zich bezig hou den met de geweldige problemen van on zen tijd. Het Tweede Kamerlid Max van Poll sprak er gisteravond over in de ledenver gadering van de R.-K. Stud. Ver. St.- Augustinus. In het eerste gedeelte van zijn merk waardige lezing schetste hij streek voor streek de sarcastische, haast diabolische figuren van Lenin. Beginnend met zijn verblijf te Lausanne in het jaar 1916 stel de spr. de persoonlijkheid van den bols- jewistischen leider in het licht van diens eigen opmerkingen en uitspraken. Hij toont zich een correct, beleefd, doch te ruggetrokken en vrij sjofel gekleed bur germannetje met een kaal hoog voorhoofd en penetrante oogen. Dat koele, nuchtere, onmaatschappelijke burgermannetje was de leider van het R-ussische bolsjewisme en de ideeën, welke hij toen in den kring zijner aanhangers verdedigde, teekenden hem reeds ten voeten uit als de latere koude cerebrale beerscher over Rusland. „Als het gaat om ideeën, tellen men- schenlevens niet mee", is zijn stelling. „Er zijn meer dan 100 millioen Russen. Als ^r 50 millioen van omkomen, blijven er nog genoeg over om de waarheid van onze leer te bewijzen." Hij kent slechts één manier om met zijn tegenstanders tot een vergelijk te komen: hen vernietigen. Vrienden kent hij niet. Men ziet tegen hem op wegens de onverzettelijkheid van zijn beginselen en van zijn karakter en wegens zijn ijzeren wil. Maar in den kring zijner kennissen intrigeert hij een heeft bij er genoegen in om hen tegen elkaar op te hitsen. Spr. gaat daarna de levensloop van Le nin na. Zi;n eigenlijke naam is Wladimir Tljitsj Oeljanow. Reeds als knaap was Wladimir een zeer ijverig en regelmatig leerling, wiens gedrag steeds correct en voorbeeldig was, doch wiens verregaande ingekeerdheid en onmaatschappelijkheid reeds toen aan zijn leermeesters opvie len. Toen in 1887 zijn broer wegens een complot tegen den tsaar werd opgehan gen, ontstond in het hart van den jongen Wladimir een gloeiende haat tegen het tsarisme. Op de universiteit te Kanzan ontwikkelde Oeljanow zich tot den late- ren Lenin. Er volgde toen een periode van complotten en verbanningen en van rond zwervingen door geheel Europa, welke ©en VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De aanslag op mgr. Smit te Rome. Communistisch tumult in het Tsjechi sche parlement BINNENLAND. Het vierde retourvliegtuig is gisterna middag op Schiphol gedaald; het achtste postvliegtuig kwam te Belgrado aan. (Luchtvaart, 3de blad). einde nam in Maart 1927, toen de Duitsche generale staf het denkbeeld werd inge fluisterd om Lenin en diens aanhangers in een gegrendelde personenwagen door Duitschland te voeren naar Rusland, ten einde het Laatste verzet te breken van het Russische leger, dat teen door Kerenski werd aangevoerd. Lenin werd in Petro- grod (thans Leningrad) met open armen ontvangen en begin direct zijn leuze te verspreiden: „onmiddellijk vrede". Deze leuze vond ingang en de kracht van het leger begon zich te ontbinden. Na een vergeefschoAfcep naar de macht in Juli gelukte het ^Hiii ten slotte in No- vomber om zich definitie! van de heer schappij meester te maken en nu begon hij zijn ideeën in practijk te brengen met een ijzeren consequentie. Persoonlijken haat kende Lenin niet, zooals Trotski, Zi- novjef en andere roodc leiders, maar hij zou er niet voor terugdeinzen om duizen den in koelen bloede te laten doodschie ten. Doelbewust onderdrukte hij zijn lief de voor muziek, omdat deze hom week maakte. Bij deze mentaliteit begrijpt men de roode teneur en de instelling van d© beruchte Tsjeka. Uit berekening was Lenin geen voor stander van oen extreme politiek en zijn z.g. omkeer tot de nieuwe economische po litiek (de N. E. P.) was voor hem slechts een terugkeer tot zijn oorspronkelijke In 1924 is Lenin gestorven en de man, die tijdens zijn leven met zulk een cyni sche koolheid zijn wil en hartstochten wist te beheerschen op een wijze, die bijna dia bolisch aandoet, wordt na zijn dood als een heilige vereerd, terwijl zijn aanhangers naar zijn glazen mausoleum op 't Roodo Plein to Moskou optreden als naar een pelgrimsoord. Na een kleine pauze hield spr. tenslotte een korte beschouwing over het bolsjewis tische stelsel; waarbij hij zich beperkte tot de sociaal-economische uitwerking vam het systeem. Hierin schuilt juist het ge vaar, dat het bolsjewisme ook elders aan aantrekkingskracht zal gaan winnen. Hoe wel het moeilijk is eenigszins betrouw bare gegevens te verkrijgen uit Rusland, schijnt het wel vast te staan, dat do stof felijke economische welvaart na de groote inzinking als gevolg van den oorlog, be langrijk verbeterd is. De industneele pro ductie overtreft het peil van voor den oor log; do landbouwproductie evenwel nog niet. Dat do graanuitvoer verminderd is, kan geen bewijs zijn voor economische achteruitgang, doch is een gevolg van de wijzigingen van het productiesysteem. Spr. gelooft, dat thans het critiekste mo ment voor het bolsjewisme is aangebroken. De N. E. P. was slechts bedoold als over gangsmaatregel en de groote socialisako der productie, wordt thans met kracht door Stalin doorgezet. De boeren worden gedwongen toe te treden tot de commu nistische combinaties, wat voor de Men- nonietische Duitsche kolonisten een reden is geweest om te emigreeren. Het doel is de landbouwproductie zoo hoog op te voe ren, dat het land voorzien kan in zijn be hoeften en in die der steden. Verder is er het z.g. vijf-jaren plan. De Raad van Volkscommissarissen heeft een plan uitge werkt om de enorme som van ongeveer 33 milliard jaarlijks te beleggen m de Schwor- industrie, opdat na 5 jaren Rusland ook op dat gebied volkomen onafhankelijk zal zijn van het buitenland. Onder enorme druk op de bevolking, die desnoods 5 jaar hongeren moet, wordt dit plan doorgezet. Gelukt dit alles, dan is het mogelijk, dat een zekere stoffelijke welvaart bereikt kan worden, hetgeen een groote aantrekkings kracht moet uitoefenen op de ongeloovigo massa, welke reeds lang geleerd heeft, het leven uitsluitend te bezien van de ma terialistische zijde. Levensgeluk beteekent dat echter niet. Dan komt het geweldige conflict tus- schen do beide groote levensbeschouwin gen en zullen wij noodig hebben mannen en vrouwen met den ijzeren wil van oen Lenin, maar met de heiligheid van een St. Franciscus.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1