DONDERDAG 12 DECEMBER 192S DERDE BLAD. PAGINA 3 sie voor de financiën. Meent de Raad ech ter, dat instelling eener dergelijke com missie het vertrouwen tusschen den Raad en B. en W. zal bevorderen en de afdoe ning van zaken niet zal worden vertraagd dan zullen B. en W. zich tegen het instel len eener dergelijke commissie niet verzet ten. Algemeene beschouwingen. De voorzitter stelde vervolgens voor zoo noodig thans eerst algemeene beschouwin gen te houden op de gemeentebegrooting 1930, daarna over te gaan tot vaststelling van de gemeenterekening en van de be- drijfsrekeningen 1928, om vervolgens de begrooting af te handelen. Bij de algemeene beschouwingen be toogt de heer Krau, dat de gemeente nog maar heel weinig doet aan de verbetering van den woningnood, speciaal ten aanzien van de opruiming van onbewoonbaar ver klaarde woningen. Voor zegt spr., dat de toestand der rio- leering nog veel te wenschen overlaat. Ten aanzien van de verschillende wegen zegt spr., dat de wacht is op hetgeen de direc tie der tram zal doen. Dat wachten loopt steeds op niets uit en de gemeente moet thans iets doen. Hierna bepleitte de heer Krau de in stelling van een Commissie van Financiën. Een dergelijke commissie kan B. en W. bij verschillende zaken bijstaan en door het contact met den raad kan men veel meer bereiken. Wat den schoolbouw betreft, vraagt spr. of de nieuwe school aan het einde der grcote vacantie gereed zal zijn. De voorz. antwoordt den heer Krau, ten aanzien van het uitbreidingsplan, dat dit punt zijn volle aandacht heeft. Echter heeft hij er niet veel aan kunnen doen, wijl hun mogelijke plannen van rijk en provin cie ter oore waren gekomen. Daarvoor is spr. naar Den Haag geweest,, doch hij kan op het oogenblik geen mededeelingen doen. Is de tijd daarvoor rijp, dan zal hij den raad volledig inlichten. Ten aanzien van den schoolbouw ant woordt de voorz., dat hij hieromtrent me dedeelingen zal doen in geheime zitting. Weth. v. Eeden antwoordt den heer Krau dat op de begroeting een post is uitgetrok ken voor de rioleering. De heer Meijer spreekt zich eveneens uit voor raadscommissies, evenals de heer Krau. Spr. zou de instelling wenschen van een commissie voor buitengewone werken en een commissie voor de bedrijven. Spr. is echter niet voor het hooren van commis sies bij spoed-zaken. Zulks werkt veel te remmend. Nadat ook de heer v. d. Niet zich in dien geest had uitgesproken, zegt de voorz., dat hij heel weinig verschil ziet tusschen een commissie voor Financiën en een commis sie voor Fabricage. De voorz. deelt tenslotte mede, dat B. en W. heel weinig bezwaar hebben tegen het instellen van een "commissie, waartoe in een volgende vergadering nadere beslui ten zullen worden genomen. Diverse rekeningen. Hierna heeft vaststelling plaats van de diverse rekeningen. De gemeenterekening geeft de volgende cijfers aan: gewone dienst ontvangsten 671.460.05 5, uitgaven 563.618.32 5, saldo 107.841.73; kapitaaldienst ontvangsten 347.874.73 5, uitgaven 479.354.48 5; na- deelig slot 131.404.75. Gasbedrijf: rekening 1928 winst gewone dienst 23.004.62 5, kapitaaldienst verlies 11785.92 5. Waterleiding: rekening 192S: winst ge wone dienst 9409.28, kapitaaldienst 53.003.70. Electriciteit: winst gewone dienst 14.485.32 5, kapitaaldienst 30.152.48. Behandeling der begrooting 1930. Hierna volgde d© artikelsgewijze behan deling der begrooting. Bij den post „reclame" vraagt de heer Eenige beschouwingen over de Film i Het laatste nieuwtje van de rolprent- industrie is de geluidsfilm. De talky cf soundy, zooals de Amerikanen zeggen, 6taat op het oogenblik in het brandpunt van de belangstelling van het filmminnen- de publiek. Verleden jaar hoorden wij voor het eerst de „sprekende en musiceerendo" film als bizondere attractie op de Internationale filmtentoonstelling in Den Haag. De ge- heele voorstelling had toen nog iets ge heimzinnigs. De aanwezigen zaten vol spanning te wachten op het wonder van de 6prekende filn*. Een wonder dat alleen mo gelijk gemaakt kon worden door de weer- galooze techniek van de twintigste eeuw. Bij deze vinding zijn inderdaad vele, technisch bijna onoverkomelijke moeilijk heden opgelost op een wijze die onze be wondering afdwingt. Een bewondering echter, die zich uit sluitend bepaalt tot de technische zijde van dit allernieuwste filmprobleem. Immers er is nog een andere kant aan dit vraagstuk, welke voor ons van grooter belang is dan de zuiver technische. De vraag nl. of de ge luidsfilm artistieke kwaliteiten bezit. Wanneer wij deze vraag willen beant woorden, moeten wij onderscheid maken tusschen de zuivere geluidsfilm of klank- film en de zoogenaamde sprekende film. De klankfilm beoogt door middel van blanken of geluiden ontleend aan de uatuur of kunstmatig opgewekt de illu- «ie van hetgeen op het witte doek ver- Alkemade of de post van 600 wel voldoen de is. Spr. zou dezen post willen verhoo- gen, wijl reclame zeker wel noodig is. Ver der vraagt spr. wat er in het afgeloopen jaar aan deze reclame is gedaan. De voorz. deelde hieromtrent mede, dat hij binnenkort bij den raad zal komen met het verzoek tot een bedrage van ƒ,250 ten behoeve van de Alg. Ver. voor Vreemdelin genverkeer te VGravenhave, voor de uit gave van een in het Engelsch verschijnend „Noordzeebadplaatsnumer". Voorts deelt spr. mede, dat hij artikelen aan het schrij ven is voor de „New York Times", voor de „Golf Papers" en de „Ocean Post", welke laatste courant gedrukt wordt op de Oceaanstoomers van de Rotterdamsche Lloyd en Holland Amerika Lijn. Op voorstel van den heer Liefferink wordt hierna besloten deze 250 onmiddel lijk op de begrooting te brengen en voorts den post met nog 150 te verhoogen, in totaal dus 1000. Dr. van Nes komt hier ter vergadering. Bij het hoofdstuk „Openbare veiligheid" komt natuurlijk ook de politie ter sprake. Naar aanleiding van een voorstel-v. d. Niet om meerdere agenten le klasse aan te stel len, zegt dr. van Nes, dat het oordcel hier van aan den burgemeester moet zijn in overleg met den commissaris van politie. Indien er niet meerdere le kl. agenten noo dig zijn, dan moeten er geen bevorderingen plaats hebben. Is het echter alleen een kwestie van salarisverhooging, dan dienen maatregelen ter herziening genomen te worden. De voorz. zegt hieromtrent nadere voor stellen toe. De heer Meijer merkt in het algemeen nog op, dat hem de verschillende uitgaven voor de politie, els telefoon, bureaukosten en salaris schrijfster, veel te hoog voorko men, waarom de voorz. dezen spreker toe zegt, een onderzoek hieromtrent in te stel len. Naar aanleiding van een uitgetrokken post van 250 voor de aanstelling van eon tijdelijke typiste op het bureau van den gemeente-architect, vraagt de heer Lieffe rink waarvoor zulks noodig is. De voorz. antwoordt hierop, dat zulks noodig is, om dat er zooveel werk is. De heer Liefferink zegt verder, dat er zooveel personeel op de secretarie werkt, hetgeen de voorz. wijt aan het vele werk, die de diverse we! ten met zich meebrengen. Het werk ligt op het oogenblik opgestapeld, in welk feit do heer Liefferink aanleiding vindt te vragen of het dan niet beter is een goede kracht aan te stellen inplaats van verschillende mindere krachten, die thans nog leiding noodig hebben. Bij het punt „onderhoud wegen" vraagt de heer Alkemade verbetering van den Lageweg. Bij de besprekingen hieromtrent deelt de voorz. mede, dat de gemeente on middellijk een nieuwen verkeersweg kan krijgen van de Beeklaan naar het Groene Kerkje te OegStgecst. Dit zou een jaar- lijksch bedrag vorderen van 1500.Ver schillende raadsleden spreken zich voor een dergelijk plan uit, waarop de voorz. toezegde hieromtrent in overleg te zullen treden met Waterstaat. Bij hoofdstuk IX, kosten van ondersteu ning werkloozen en belioeftigen zegt de voorz. bij het print werkverschaffing, dat er een mooi werk voor de werkloozen komt aan de dr. mr. W. van de Bergh-stichting, waar 20 menschen gedurende een achttal weken werk zullen vinden. De verdere hoofdstukken leverden wei nig stof tot besprekiijg op en na behande ling der uitgaven werd de begrooting 1930 als volgt vastgesteld: gewone dienst in komsten en uitgaven 573023.62, kapitaal dienst ontvangsten 150.699.39, uitgaven 157.848.46. De begrootingen der bedrijven leveren de volgende geraamde winstcijfers: water leiding 4953.45 5, electriciteit 11581.06, gas 6762.37 5. De raad ging hierna te 5.10 uur, in gehei me zitting. Nog nimmer is in de laatste jaren de begrooting zoo vlug afgehandeld. toond wordt te versterken of te accentuee- ren. Als zoodanig kan let wel „kan" de klankfilm onder bepaalde omstandighe den artistieke waarde toegekend worden. Met de sprekende film is dit anders. Hieraan is kunstmatig een element toege voegd, waardoor het zuivere wezen van de film verlóren gegaan is. Een toevallig technische vinding heeft hier twee begrippen samengekoppeld, die in wezen verschillend zijn en dus niet tot een harmonieuze eenheid, het eerste vereischte voor een kunstwerk te ver eenigen zijn. Hieruit volgt, dat de spreken de film, die oppervlakkig beschouwt een vooruitgang schijnt!, eigenlijk een achteruit gang beteekent, tenminste in artistiek op zicht. Deze konkluzie zal velen eenigszins vreemd toeschijnen. Toch is dit niet het geval wanneer men zich een goed begrip tracht te vormen van deze bizondere mate rie die men film noemt. Hiertoe dient men eenig inzicht te hebben in de karakteris tieke componenten van deze typische kunst der twintigste eeuw. Het is nu de vraag of het meerendeel der bioscoopbezoekers dit inzicht heeft. Waarschijnlijk heeft men over bovenstaan de nog nooit nagedacht. Men gaat nu eenmaal naar de bioscoop om zich te amuseeren, niet om zich te ver diepen in allerlei beschouwingen over de waarde, die de film als kunstuiting zou kunnen bezitten. Het getal, dat de film gaat zien, niet louter als amusement, maar er zich van be wust is, dat met de film een nieuwe en tot nog toe ongekende periode van schoonheidsuiting begonnen is, dat ge'.al van bioscoopbezoekers is nog uiterst ge ring. Het kan daarom zijn nut hebben eens KERKNIEUWS 119- In het H. Evangelie zegt de Zaligmaker dat de Duivel een moordenaar is vanaf Jen beginne, een moordenaar van zielen, zoo- als iedere ergenisgever en verleider een moordenaar is. We weten ook hoe afschrik wekkend Christus over <Len ergenisgever spreekt. Om zielen te redden daalde de Tweede Persoon der H. Drieëenheid neder op aar de; mensch wordend en een verschrikke lijke dood stervend voor dat doel; Zalig maker, Verlosser van zielen. ZielenHebt ge uzelf wel eens af gevraagd wat een ziel waard, wat één ziel waard is. Hebt ge wel eens stilgestaan bij het feit dat Hij, die millioenen andere zielen had kunnen scheppen, heiliger zie len, standvastiger zielen dan de onzen, niettemin het vreeselijkste lijden heeft wil len doorstaan om onze zielen zalig te ma- kan, te verlossen uit de klauwen van hem die een moordenaar was van af den begin nen? Hebt n er wel eens aan gedacht dat één ziel, één enkele ziel meer waard is dan de geheele stoffelijke wereld, ja, al het rede- looze geschapene: de aarde met alles wat er op te vinden is tezamen met zon, maan en sterren? Ja, één enkele ziel heeft meer waarde dan de geheele stoffelijke Schep ping Gods, waaraan toch eenmaal een ein de zal komen, terwijl iedere ziel onsterfe lijk is en een eeuwigheid beteekent van glorie voor God en, onder bepaalde voor waarden, van geluk voor haar zelf. Ja, uw eigen ziel heeft die waarde, en de ziel van uw buurman, van uw geloovigcn of ongeloovigen buurman, maar ook de ziel van den wilden Heiden. Tracht dit eens te begrijpen, vrienden. Het zal u duidelijker doen zien wat Missie actie is. Hot zal u beter doen begrijpen hoe voortreffelijk, hoe Goddelijk ge han delt, als ge door uw goede werken zielen helpt redden. Father LEFEBERj Directeur. St. Bonifacius-Missiehuis, Hoorn, Postrek. 120937. Priesters helpen vormen is zielen redden, ook zijn eigen zioL DE TUINEOUW LN DE AFGELOOPEN WEEK De Noord-Hoüandsche kool is binnen. Zal een redelijke prijs te verwachten zijn? De toma tenteelt eindigt met een nadee- lig slot Een crisis in de glas- teelt? De koolbouwers aan de Langend ijk hebben hun oogst weer van het veld en in hun, speciaal voor koolbewaring inge richte schuren, opgeborgen. Het zal nu voornamelijk van de weers gesteldheid afhangen of er een redelijke prijs voor zal kunnen worden bedongen of niet. Konden wij nu maar afgaan op de voorspellingen van Dr. Easton, dan wisten we het wel. Achter elkaar staan er nu negen strenge winters op het lijstje van Dr. Easton. Voor de Langendijker koolbouwer zou het geen straf zijn als het stevig ging vriezen, want volgens schattingen van som mige veilingleiders zal er 3 tot 4000 wa gons van 10 ton stapelgroenten meer aan wezig zijn dan verleden jaar. Verleden jaar bij de voorraadtedlin-g van December bedroeg het aantal wagons 9817. Zoolang er nog allerlei vers cbe groen ten van 'het veld geoogst worden, zoolang er uit 'het buitenland allerlei berichten komen van een ruime oogst van dit en van dat, wordt er nog weinig geladen. na te gaan wat de film in zijn diepste be- leekenis eigenlijk is. Een kleine vergelijking met de beelden de kunsten zal ons vergemakkelijken hèt nieuwe begrip filmkunst nader te be palen. Wij weten, dat de Kunst met een hoofdletter! reeds een respectabele •leeftijd heeft. Hoever wij ook in de ge schiedenis der menschheid teruggaan, steeds vinden wij die bizondere uitingen van den menschelijken geest, uitgedrukt in schilder-, bouw- en beeldhouwwerken, welke lyij kunst plegen te nomen. Zelfs bij den prae-historischen mensch vinden wij die uiting, zij het dan in zeer primitieven vorm. Deze neiging van den menschelijken geest om zich aldus te manifesteeren, heeft ten allen tijde bestaan. De wijze van uitbeelding echter is niet steeds dezelfde gebleven. Naarmate de menschelijke geest gecompliceerder werd, werd ook de weergave in stoffelijke beel den van hetgeen dien geest beroerde, in gewikkelder. Vergelijk bijv. eens een ex pressions !isch schilderij met een schilder stuk der primitieven. De eerste is een uiting van den modernen geest, beladen met de kultureele verworvenheden van vele geslachten; de laatste is de rustig- naïve expressie van den primitieven kun stenaar, waaraan de vele innerlijke conflic ten van later tijd nog vreemd zijn. Maar hoe ingewikkeld en verschillend ook, steeds zijn de perken der beeldende kuns'.on gebleven de zichtbare uiting van een onzichtbare emotie ontstaan in de ziel van den'kunstenaar. De beeldende kunst is, omdat zij gebruik maakt van stoffclijk-waarneembare uit- drukkings-middelen visueel. Het visueele karakter is dus een typisch ken merk van deze kunet, waardoor zij zich „Je kan immers nog lang genoeg kood eten", hoort men in de stad zeggen, en dat is waar. Eerst als het goed gaat vrie zen, wordt de keus kleiner. Is vooral de Deonsche Witte kool (een koolsoort die bij ons niet wordt gegeten), welke in groote hoeveelheden aanwezig is. Dit artikel, wat dus hoofd zakelijk op export ia aangewezen, geldt thans benauwd f 1 per Kg„ een prijs, die zeer slecht is. Als de gunstige oogstbe- richten uit Holstein, een streek, waar dit product ook op groote schaal ge teeld wordt, juist zijn, dan ziet het er niet rooskleurig uit Ook Amerika, waar het artikel Deensohe witte kool veel naar toe gaat, is tot nog toe uit de markt ge bleven, zoodat op een vraag van die zijde eveneens geringe kans is. Voor de roode kool koestert men min der pessimistische gedachten. De Noord- Holl. roode kool heeft op alle mark ten in Europa een goede naam, en dank zij de schitterende sorteering, vakkundige verlading en uitpemende kwaliteit, kan deze kool niet zoo gomakkelijk door ande ren worden geleverd. De prijs, welke momenteel varieert van f 2.50 tot f 4.50 per 100 Kg. aan de veilingen, zegt niet veel, omdat heb op het oogenblik wrak, niet houdbaar, goed is wat verkocht wordt. Volgens mededeelingen van Hollandsehe exporteurs moet de oogst van roode kool in Duitschland en ook in tail van andere landen van Europa tegengevallen zijn. Wat voor de roode kool gezegd is, kan ook gelden voor de gele, waarvan de voorraad niet zoo groot is als verleden jaar. Bij het invallen van eenig winterweer bestaat er dus voor onze koolbouwers een goede kans voor een redelijke geldelijke opbrengst; iets wat van de tomatenteelt niet meer kan worden gezegd. Met de oogst en de aflevering van de tomaten is het thans gebeurd en de tuin ders sluiten 'hun rekening met een zeer nadeelig slot. Het is sleoht geweest, de uitkomsten waren teleurstellend, zegt men in 't weiland, maar daarom niet zorgwek kend of verontrustend. Veeleer het tegen deel. De grootste schuld der slechte uit komsten werd veroorzaakfs zegt de heer Barendse, door den abnorm. strengen win ter. De vorst heeft heel veel vernield, heel veel minderwaardig gemaakt en eleohts heel weinig goed gelaten. De vroe ge groenten kwamen te laat en de latere te vroeg; want op den bijzonder ongun^ti- gen winter volgde een zomer, die, men zou haast zeggen, even abnormaal was maar dan buitengewoon mooi. Op het open veld kwam alles tot wasdom. Er was een overvloed van tomaten, niet al leen hier te lande, maar ook overal el ders in Europa, en omdat het Wesfland zijn natuurlijke voorsprong moest missen, kwam het te laat met de massa. Aan de toekomst van het Westland, zoo verzekerde de heer Barendse, voorzitter van den Bond Westland, behoeft absoluut nieb te worden getwijfeld, er is geen kwes tie van, dat het Westland er minder gun stig voor zou staan. Wanneer 'hier over het Westland ge sproken wordt, volgens vele vooraan staande Westlanders bestaat geen andere tuinbouw van beteekenis dan de West- landsche dan wordt hiermee bedoeld de uitkomsten van de glascultuur. En over de vooruitzichten van deze cultuur denkt men absoluut niet eenstemmig. Dr. Rietsema zegt o.a. in den R. K. Boerenstand, dat de vrees voor een crisis in de glasteelt volkomen gegrond is. Een crisis zal haast met zekerheid komen. Wanneer we nagaan, hoe blijkens de laat ste telling van 1927 en de voorlaatste van 1912 zich de verbouw van tomaten en de aanbouw van daarvoor geschikte broei kassen heeft uitgebreid, waarbij we niet ver mistasten, wanneer we van vervijf voudigen spreken, en wanneer we dan die uitbreiding vergelijken met den algemee- nen groei van onzen tuinbouw, dan is het duidelijk, dat er in de glas-tuinderij bij een paar heel belangrijke onderdeelen, toma ten en druiven een uitdijing is geweest van ongewonen aard. Noch de toeneming scherp onderscheidt van de muziek, waar de kunstenaar zijn gevoelens in ontstol'fe- lijke beelden in klanken omzet. Maar er is nog een ancler kenmerk, dat de geaardheid van de beeldende kunst na der bepaalt. Zij is tevens statisch, d. w. z. in rust. De beeldende kunst nl. is geen kunst van beweging. Zij kan slechts een voorwerp i n rust weergeven. Wel kan zij ons wat iets geheel anders is de beweging inner lijk suggereeren, maar de werkelijke be wegingstoestand waarin het voorwerp zich bevond op het oogenblik van de weergave, kan zij niet uitbeelden. Van de beweging kan zij slechts een on derdeel op het doek brengen of in steen uithouwen. De zingende engelen van v. Eijck bijv. blijven ten eeuwigen dage met hun mond openstaan, omdat de schilder slechts één van de vele spierbewegingen die bij het zin gen uitgevoerd worden, kon weergeven. In dit opzicht is de beeldende kunst dus beperkt. Die beperking kon soms storend werken wanneer de schilder bijv. een vallend voor werp op het doek bracht. Zoo herinneren wij ons een doek, waarop een tinnen kan, halverwege de tafel en d"en grond was ge schilderd. De bedoeling was natuurlijk weer te geven, dat die kan viel, dat kon iedereen wel begrijpen. Het onlogische was echter dat dit begrip niet vanzelfsprekend voortvloeide uit de geschilderde situatie. Het verstand moest ons te hulp komen en pas door verstandelijke redenee ring kwamen wij tot het inzicht dat die kan niet op vreemdsoortige manier in de lucht hing, maar op den grond viel. Wij wijden hierover eenigszins uitvoerig uit omdat, dit een belangrijk punt is bij onze later in te nemen houding tegenover van het aantai menschen in West-Europa, noch hun hoog^r® welvaart of hoogcre levensstandaard, noch de betere vervoer middelen zijn in staat om op den duur af zet te kunnen bieden voor het gewas van zich zoo reusachtig snel vermenigvuldi gende broeierijen. En dat des te minder daarom, ómdat één der omstandigheden, die gunsrig is geweest voor de tuinderij hier te lande, n.l. de steeds beter wordende vervoermid delen. ook gunstig is geweest voor onze mededingers. Met de tuinderij in Neder land ontwikkelde zioh die in Italië, Spanje, Frankrijk, Denemarken, België, Duitsch land en Engeland, die alle me iloen in den wedloop naar de beste markten. Het is" 't oude lied: de zuiderzon doet de cultuur in deze streken concurrentie aan, een strijd, die reeds eeuwen aan den gang ia, die reeds veel slachtoffers heeft geëischt en nog wel meer zal eisoheu. Wij moeten niet vergeten, dat het ons hier met behulp van glas vaak slecht gelukt om dingen voort te brengen, die men in Zuidelijke landen zonder bet bui tengewoon dure hulpmiddel kan ver bouwen. Wel beschouwd is het een groote dwaas heid, hier met 'hooge kosten tomaten en druiven te verbouwen, die beter van smaak, zooveel goedkooper in 't Zuiden groeien, en op betrekkelijk geringen af stand der groote centra van gebruik. We zullen moeten zien op andere wijze aan den kost te komen, tenminste moe ten we omzien naar andere teelten naast de bestaande, waarvan de uitbreiding ge vaarlijk wordt. Tot zoover eenige gedachten van Dr. Rietsema, die, helaas voor onze tuinders, op feiten berusten. Dat er werkelijk grond voor eenigen vrees bestaat, begint overal in tuindere kringen meer door te dringen. Toen 2 weken geleden de bloemkoolprijs te Bovenkarspel met ongeveer 10 cent per stuk naar omlaag ging, kwam dat, omdat Italië in Duitschland met bloemkool aan d© markt kwam. De aanvoeren houden aan en de prijs gaat gestadig naar be neden. In de afgeloopen week kwam Frankrijk met kropsla aan de markt, aan onze veilingen ging de prijs van de kassla naaT omlaag. Spanje komt met een prima product uien aan de Engelsche markt, de onze zijn onverkoopbaaar. Onze vroege aardappelenteelt is door Italië zóó ge knakt, dat het de vraag is of zij ooit weer tot 'haar ouden 'luister zal geraken. De tomateninvoer van Italië naar Duitsch land bedroog dit jaar 20 millioen Kg. te gen 10 millioen verleden jaar. Er wordt gezegd, dat daar 50.000 H-A. in cul tuur is. Het Westland, waar de geheele Neder- landsche tuinbouw zich zoo'n beetje aan spiegelt, heeft reeds jaren lang den indruk gewekt, dat uitbreiding gelijk is aan voor uitgang. Een vakman, die het Westland door reist, ziet wel meer glas, meer kassen, meer schoorsteenen; maar hij ziet ook, dat aan verbetering der soorten wordt ge dacht, terwijl het aantal groentensoorten wat men onder glas teelt, nog even be perkt is gebleven als 20 jaar geleden. In derdaad is het peil, waarop onze tuinbouw staat, er in de laatste jaren niet op voor- Uitgegaan, en, dat zal bij een toenemende concurrentie van de buitenlandsche groen- tenteelt ons belangriTk terrein kosten. Aanhoudend en met klem is er door onze land'bouw-consulenten in het buitenland de aandacht op gevestigd, dat onze pro ducten niet van de gewenschte kwaliteit zijn. Voortdurend is er door onze tuin bouwkundige hier te lande betoogd, dal de kwaliteit nog aanmerkelijk beter kan zijn, dat de teelt meer rationeeler moet worden ingericht, dat aan veredeling der gewassen en bestrijding van plantenziek ten veel meor de aandacht moet wordon geschonken. Men 'heeft ze laten praten. Hoe komt dat? Omdat de tuinbouw te veel wordt beschouwd als een soort spe culatie en niet als een vak, waar heel veel studie en kennis, inzicht en doorzicht, theorie en practijk voor noodig is om het met vrucht te kunnen uitoefenen. de film als kunst. Wij denken er immers niet aan de schilderkunst als kunst te vor- oordeelen omdat de zingende engelen van Jan v. Eijck niet echt zingen, of omdat die tinnen kan niet echt valt. Iedereen zal het absurde van een dergelijke rodenee- ring inzien. Maar toch heeft men getracht de film als kunstvorm op deze gronden aan te vallen en zijn bestaan als zelfstandige vormgeving te ontkennen. Hierover later nog meer. Waar wij nu vooral de aandacht op wen schen te vestigen is dit: de beeldende kun sten zijn in hun uiterlijk-ziclitbare resulta ten in rust. Men drukt dit ook uit door te zeggenzij zijn stafcisch-visueeL Dit sluit natuurlijk niet uit, dat de beschou wing van een of ander kunstwerk een i n- n e r 1 ij k e bewogenheid veroorzaakt- Dit is heel begrijpelijk, wanneer men bedenkt, dat de statistische verschijningsvorm in de meeste gevallen het resultaat is van een psychische bewogenheid bij den kunste naar zelf. Bij de beeldende kunsten echter is de kunstenaar niet in staat zijn innerlijke be weging d i r e k t in een zichtbare uiterlijke beweging om te zetten. Vele eeuwen lang is hij in dit opzicht beperkt geweest Eerst in de twintigste eeuw zou een zuiver tech nische uitvinding deze beperking wegne men. Maar toon was de opvatting, dat de beel dende kunst slechts statisch kon zijn, zon algemeen verbreid, dat het denkbeeld van een "nieuwe kunstvorm, die niet statisch en toch beeldend vermogen bezat, als een onmogelijkheid verworpen werd. Dat men zich hierin vergiste, hopen wij nog nader aan te toonen. ff. VAN DEN DEENEOAMP.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9