r 2 Zlste Jaargang DONDERDAG 12 DECEMBER 1929 No. 6357 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Eet Geïllustreerd Zondagsblad is Voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken das, uitgezo-J-rd Zon- en Feestdagen 1 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen In verleiding gebracht. Een 16-jarige loopjongen kwam bij de politie te Amsterdam vertellen, dat hij was beroofd van een portefeuille met 65.000 aan bankpapier. Later erkende hij te hebben gelogen; een oom had hem tot misdrijf verleid. Deze droeve geschiedenis is den lezers in den breede verteld onder de rubriek „Gemengde Berichten", welker inhoud in derdaad zeer gemengd is, en waarin, meer dan in welke andere rubriek van de toond in de groote film. van de naakte da- courant ook, het bonte leven wordt ver- geiijksche werkelijkhe'd, van leven en ster ven, van goed en kwaad.... Afkeurenswaardig heeft gehandeld die knaap, die zich liet verleiden. Misdadiger is die oom, die een kind ver- liedde en daardoor knakte het in het jon ge leven groeiend zedelijk bewustzijn. Maar veroordeeld moeten óók worden degenen, die een jongen van 16 jaar, niet 'n enkelen keer, maar geregeld opdroe gen, een dergelijk zeer aanzienlijk bedrag aan geld over te brengen, midden door de gevaren en de verleiding van een groote wereldstad. „Het Handelsblad", dat bovengenoemd feit releveert, veegt daaraan toe: „Ruim een jaar geleden werd op den Singel te Amsterdam een meer dan zeven tigjarige banklooper beroofd echt dit maal van een portefeuille met veel geld; nu is een knaap bezweken voor de ver leiding. Zou het niet aanbeveling verdienen der gelijke posten van vertrouwen op te dra gen aan mannen in de kracht van hun le ven, in staat zich te verdedigen .tegen mo- reeie en lichamelijke belagers? Door anders te handelen bevordert men de misdaad. Ligt het niet op den weg van de verzekeringsmaatschappijen bepaalde eischen te stellen op dit punt? Want zij worden in laatste instantie de dupe". Wij zijn het hiermede volkomen eens. Aan gevaren en verleiding moet ten slotte iedereen weerstand kunnen bieden, naar de mate zijner krachten. Daarop mag gerekend en vertrouwd worden. Maar in gevaren en verleiding mag men niemand stellen zonder noodzaak of met gegronde vrees, dat deze zijn krachten te boven gaan. In het hier besproken geval gaat daar- om de betrokken Amsterdamsche firma ó.a. niet vrij uit. INTERNAT. CONFERENTIE DE TWEEDE HAAGSCHE CONFERENTIE. De Parijsche „Excelsior" schrij'ft over de a.s. tweede Haagsche conferentie d.-,t deze in tegenstelling met de eerste confe rentie, naar een gelukkige voorbereiding aanleiding heeft gegeven tot onaangena me verrassingen, goed voorbereid is. De hervatte gedachtenwisseling tusschen Pa rijs, Londen, Rome, Brussel en Berlijn heeft wellicht niet alle moeilijkheden uit den weg geruimd, doch is toch een voldoende voorbereiding geweest. Men neemt aan, dat de conferentie niet langer dan 10 da gen zal duren, zoodat de vertegenwoordi gers op de conferentie nog vroeg, genoeg gereed zullen zijn om de laatste voorberei dingen te treffen voor de aansluitende vlootconf eren tie te Londen. DUITSCHLAND DE RIJKSREGEERING IN GEVAAR. De financieele hervormingen. De rijksregeering is gistermiddag op nieuw bijeen gekomen en nam met alge- toeene stemmen het besluit, om met haar linancieel program te staan of te vallen. Namens het kabinet zal het program heden door rijkskanselier Miiller bij den Rijksdag borden ingediend. Nadat de rijkskanselier zal hebben uiteengezet, dat het kabinet zijn bestaan met de al of niet-aanvaarding *an het program verbindt, zal het Huis worden verdaagd, ten einde de partijen in staat te stellen, haar standpunt nogmaals te bepalen. Vrijdag en Zaterdag zullen de debatten in het plenum worden gehouden; Zaterdagmiddag zal dan eventueel over een motie van vertrouwen in de regeering worden gestemd. Ditmaal zal de beslissing over het aan blijven der regeering derhalve, zooals men in Duitschland slechts zelden ziet, in open bare zitting vallen en niet vooraf in den kleinen kring van partijleiders worden uit gevochten. De situatie heeft zich gisteren opnieuw toegespitst. De Rijksdagfractie der Duit- sche volkspartij heeft namelijk besloten, het urgentieprogram der regeering be staande in de verhooging der tabaksbelas ting en van de bijdrage in de werkloosheids verzekering niet te aanvaarden, indien haar geen voldoende garanties worden ge geven ten ópzichte van de belastingverla gingen, die krachtens het algemeene finan cieele hervormingsprogram geleidelijk zul len plaats vinden. Voorts verlangt de Duit-, sehe volkspartij een nauwkeurige omschrij ving der bepalingen over de hoofdelijke belasting. De fractie der sociaal-democraten neemt juist een tegenovergesteld standpunt in. Zij gaat namelijk wel accoord met het ur- ger.tieprogram der regeering, doch wil zich niet binden, wat de rest van het financieele progTam aangaat. Derhalve is vermoedelijk zelfs voor t/:t urgentieprogram, welks aanvaarding door de Beiersche volkspartij werd aanbevolen, geen meerderheid in het parlement aan wezig. Dientengevolge konden dan ook de besprekingen van het kabinet met de lei ders der regeeringspartijen niet tot een resultaat leiden. Een verdere complicatie trad in door een aanval der Duitsche volkspartij op den per soon van den sociaal-democratischen rijks minister van Financiën, Hilferding. De onderhandelaars der Duitseho volkspartij legden er namelijk den nadruk op, dat zij voor een financieel saneeringsprogram, zij het dan ook niet het thans opgesteld, te vinden zonden zijn, indien het door een nieuwen minister van Financiën werd uit gevoerd. ,jTel." De emigratie der Duitsche boeren. Gis'eren passeerde wederom een trans port, het achtste, bestaande uit 712 perso nen, Riga. Er waren vele kinderen bij, van wie vijftien lijdende aan roodvonk. Tot nog toe zijn 4348 Duitsche emigran ten, waarvan 2905 volwassenen en 1443 kinderen, over Riga naar Duitschland ver trokken. Hcfe volgende transport wordt Donderdag in Letland verwacht. Na dit negende transport zal er waar schijnlijk een pauze in de transporten in treden. Namens het Duitsche rijk heeft de Duit sche gezant in Letland de Letlandscfce re- geering en het Letlandsche Roode Kruis dank gezegd voor de uitnemende verzor ging der Duitsche emigranten. ENGELAND EEN NEDERLAAG DER LABOURS. In het Hoogerhuis. De Engelsche draadlooze dienst meldt, dat in het Hoogerhuis Lord Salisbury in een motie betreurde, dat de tegenwoordige regeering binnen een maand, nadat zij aan het bewind was gekomen, een radicale verandering had gebracht in do tot nu toe tegenover Egypte gevoerde politiek. Lord Lloyd, de afgetreden hooge-com- missaris van. Egypte oefende critiek op de militaire aspecten van het nieuw ontwor pen verdrag, speciaal de bepaling, waar door de Engelsche troepen uit Cairo en Alexandrië zouden verwijderd worden. Lloyd was van meening, dat de eenigo plaats van waaruit het Suezkanaal be schermd kan worden, Cairo is. De Britsche troepen waren sinds eenige jaren geen be zettingsleger meer, maar ze zijn 'n .garantie voor de veiligheid. Lord Parmoor antwoordde namens de regeering en verdedigde haar beleid. De regeering wenscht tot een regeling te ko men, in stede van den tegenwoordigen toe stand onbepaald te verlengen, waarin En geland de troeven in handen houdt, zon der voldoende macht om zijn inzichten door te zetten. Burggraaf Grey verklaarde, dat de poli tiek der regeering de eenig mogelijke is tegenover Egypte, ofschoon sommige voor stellen aan critiek zouden kunnen bloot staan. De motie van Salisbury, waarin de haast der regeering bij de onderhandelingen met Egypte betreurd wordt en verklaard wordt dat do voorstellen der regeering gevaar opleveren voor de veiligheid der imperiale verbindingen, werd aangenomen met -iö stemmen tegen 1? CHINA DE CHAOTISCHE TOESTAND. Het Manc'cjoerijcche avontuur een (Jer oorzaken. De verscherping van den tegenstand, waaraan Tsjang Kai Sjek op het oogenblik het hoefd heeft te bieden, blijkt voor een groot deel het gevolg van het avontuur, waarin hij China heeft gestort in Mant- sjoerije. Dit althans moet worden opge maakt uit de verklaringen van ten minste twee der vijf figuren, die dezer dagen aan Tsjang Kai Sjek een ultimatum hebben gesteld. Tang Seng Tsjek, die de laatste jaren verscheidene keeren van partij heeft gewisseld en den laats'en tijd vóór do regeering heeft gevochten in Honan, doch nu als eerste optreedt in de beweging tegen Nanking, verklaart, volgens den Pc- kingschen correspondent van de „Manch. Guardian"', dat zijn actie steunt op de ver nedering van China in Mandsjccrije en de behoefte aan het bieden van een eenheids front tegen de. buitcnlandsche agressie. Een soortgelijke toon wordt aangeslagen in een manifest van den radiea7en leider Wang Tsjang Wei, die beweert dat Tsjang Kai Sjok Rusland heeft uitgedaagd onge acht de gevolgen, teneinde de Mandsjoerij- scke troepen te binden, terwijl hij de eco nomische bronnen des lands draineert om zijn eigen positie te versterken. Intusschen heeft men van Jen ITsi Sjan, den gouverneur van Honan, en Tsjang Hsce Liang, den dictator te Moekden, nog niets naders gehoord, doch men gelooft, dat deze leiders waarschijnlijk een oproep zullen pu- blicecren tot het staken van do vijande lijkheden en eon nationale conferentie zul len voorstellen tot het reorganisceren van de regeering. Nederlaag der regeeringstrocpcn. Op ongeveer 100 Iv-ivL afstand van Kan ten hebben de rcgceringstroepen een zware nederlaag geleden. De treepen van Tsj'ang Ga Kwei versloe gen do rcgceringstroepen en maakten 4C00 gevangenen. Dcor deze nederlaag is het gevaar van een bezetting van Kanten door de troepen van Tsjang Ga Kwei zeer dreigen! gewor den. De Nankingregeering heeft alle be schikbare troepen naar Kanton gedirigeerd teneinde de stad zoo lang mogelijk tegen ceri eventueele bezetting te beschermen. In goed ingelichte kringen acht men de val van Kanton zoo goed als zoker. Staat van beleg te Sjanghai. Volgens berichten uit Sjanghai is aldaar de staat van beleg afgekondigd. Na acht uur 's avonds mag niemand zich meer op straat ophouden. De vTeemdo'ingenwijken worden reeds sedert eenïgcn tijd in staat van verdediging gebracht. De autoriteiten zijn blijkbaar bevreesd, voor het uitbreken van onlusten. AUSTRALIË De regeoring van Victoria verslagen. De regeering van den Australischen bondsstaat Victoria heeft gisteren in het parlement te Melbourne een nederlaag ge leden met 36 tegen £8 stemmen over een motie van vertrouwen. De regeering is af getreden cn een arbeidersregeering onder Hogan zal zich vandaag aan de Kamer voorstellen. EERSTE KAMER. Wetsontwerp Rechtstoestand arr.b te naren. Nadat verschillende wetsontwerpen on der den hamer waren doorgegaan was aan de orde het wetsontwerp houdende regelen betreffende den rechtstoestand van amb tenaren. Hierover voerden Let woord de heeren Mendels (S.-D.), Pollema (A.-R.), Hendrix (R.-K.), v. d. Hoeven (C.-H.), Kranen burg (V.-Dl) en Van Citters (A.-R.), waar na de Minister van Justitie, mr. Donner, de gemaakte opmerkingen beantwoordde. Het wetsontwerp werd. daarna z, et. aangenomen. TWEEDE KAMER. Een onderwijskwestie. Curasao. Voor Let amendement-Tilanus, dat een einde zou Lebben gemaakt aan de be moeilijking der stichting van bijzondere scholen (uit bezninigingsoverwegingen en in afwachting van Let rapport der Staats- commissie-Rutgers) stemden alleen de Ka tholieken en de Christelijk-Historischen, geholpen door de Staatkundig Gerefor meerden. De Anti-Revolutionnairen echter zorgden ervoor, door met de linkerzijde cn den heer Lingbeek tegen te stemmen, dat het amendement geen meerderheid haalde. Daarna is de begrooting van Curasao behandeld en afgehandeld. 't Spreekt vanzelf, dat er bij de be spreking der Cura$aosche aangelegenhe den vooral aandacht werd geschonken aan den overval te Willemstad, in den nacht van 8 op 9 Juni van dit jaar. Het optreden van Gouverneur Frnytier en vooral dat van den militairen com mandant werd door meerdere leden afge keurd, ook al erkenden sommige critici, de een meer de ander minder, dat de om standigheden een buitengewoon moeilijken toestand schiepen voor den Gouverneur. De heer Febcr (R.-K.) nam het op voor den heer Fruytier. En hij deed het met warmte-, overtuiging en vooral met goede argumenten. Ten slotte is nog begonnen met de be groeting van onderwijs. UITVOERING VAN HET WERK- Tl JDENBESLU IT. De drie middenstands-organisaties te Amersfoort hebben in een druk bezochte vergadering besprekingen gevoerd over het werktijdenbesluit. Met klem werd ge protesteerd tegen het toelaten van den verkoop van sigaren en sigaretten in café's na de winkelsluiting. Ook zonder wijziging der verordening op de winkel sluiting achtte men algemeen de uitvoe ring van het werktijdenbesluit zeer wel mogelijk, zoodat in geen geval de winkels een halven dag gesloten zullen worden. De Utrechtsche grootwerkgevers in het winkelbedrijf hebben bij onderlinge overeenkomst besloten bun zaken, ingaan de 1 Januari 1920, op Maandagmorgen tot 1 uur gesloten te Louden, ten einde uit voering te geven aan het werktijden besluit, waarin voor Let personeel een vrije ochtend of middag wordt verlangd. De Haagsche Kappèrsbedrijfsorgani- satie Leeft bij den gemeenteraad, met het oog op Let met 1 Januari in werking tre den der Werktijdenregeling voor Let per soneel een adres ingediend, waarin do vol gende wijzigingen worden voorgesteld. Op Zaterdag geopend tot 's avonds 21 uur, op Dinsdag geopend tot 's middags 13 uur, met uitzondering in de weken, waarin Chr. feestdagen vallen; de overige dagen tot 's avonds 20 uur en des Zondags gesloten. OPCENTEN SUIKERACCIJNS. Restitutie var» 3e opcenten op den voorraad van 1 Januari a.s. De Commissie van Voorbereiding voor het bij de Tweede Kamer .aanhangige wetsontwerp, houdende afschaffing van de Verdedigingsbelasting II en van de opcen ten op den suikeraccijns, heeft met de Regeering schriftelijk overleg gepleegd. Het verslag daarover kan binnen zeer korten tijd worden verwacht. De commissie acht het nuttig, reeds thans mede te deelcn, dat het overleg ge leid heeft tot de opneming in het ontwerp van een bepa'ing waarmede de com missie zich voor wat haar betreft, heeft vereenigd van de navolgende strek king: De opcenten, betaald op den accijns van kandij, basterd suiker, zoowel ruw als ge raffineerd, en van suiker (saccharose) ver vat in suikerhoudende goederen, die bij 't aanbreken van den eerste Januari 1930 zich hier te lande bevinden, worden de bezit ters van die goederen teruggegeven. Deze teruggaaf geschiedt niet indien 't terug te geven bedrag voor de door iedere belanghebbende in één pand bijeeng». brachte goederen minder bedraagt dan 45, of indien het suikergehalte der goe der-en vijf pet. minder bedraagt. De minister van Financiën geeft de voorschriften, die Ier uitvoering van de artikelen noodig zijndeze voorschriften kunnen behelzen, dat de goederen ter ve rificatie moeten worden aangeboden, over zichtelijk gestapeld en afgescheiden van andere goederen, op nader te bepalen da gen en uren, na indiening bij den ontvan ger der accijnzen van een gespecUiceerde aangifte. Uit de door de regeering op deze be paling gegeven toelichting blijkt, dat net geoorloofd zal zijn, kleine voorraden te combine'eren tot hoeveelheden, waarvoor de teruggaaf genoten kan worden; de winkeliers, die kleinere voorraden bezit ten, zullen zich daartoe kunnen vereeni gen of de hulp inroepen van hun gros siers. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Do Duitsche rijksregeering verkeert In gevaar wegons oppositie tegen haar finan- cioel program. Eon nederlaag der Engelsche regeering in het Hoogerhuis. Eon oproer in de gevangenis te Auburn in Amerika. (BuitenL Berichten, 2de blad). VOORONTWERP VEILIGHEIDSWET. Het advies van den Hoogen Raad van Arbeid. De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn 9 December j.l. ondeT voorzitterschap van prof. dr. W. H. Nolens gehouden ver gadering zijn advies vastgesteld over het door den vorigen minister van Arbeid, H. en N. bij den Raad aanhangig gemaakte voorontwerp van een nieuwe veiligheids wet. De Raad acht het wensehelijk, zooals dat voorontwerp doet, de werkingssfeer van de Veiligheidswet uit te breiden tot den landbouw, den tuinbouw, den bosch- bouw, de veehouderij, de binnenvaart, de zecvisscherij en het bouwbedrijf. In het advies worden uitvoerige be schouwingen gewijd aan de omstandighe den, waarmede bij de toepassing van de Veiligheidswet in deze verschillende bedrij ven rekening moet worden gehouden. Een meerderheid in den Raad geeft in overwe ging ook de schippers-eigenaars onder de regeling te doen vallen. Eveneens gaat de Raad accoord met het voorstel het gebruik van loodhoudende verren voor binnenwerk te verbieden. Eon minderheid in den Raad wensehte dat verbod ook uil te strekken tot bui tenwerk. De Raad heeft een nieuwe redac tie in overweging gegeven betreffende de vervaardiging en den handel in gevaarlijke, onbeveiligde werktuigen en toestellen. Uitvoerig heeft de Raad stil gestaan bij de vraag, of bepalingen zouden dienen te worden opgenomen regelende de instel ling of erkenning van veilighcidscommis- sies. De Raad heeft de aandacht van den minister gevestigd op de redactie van oen nieuw artikel, ontworpen door de Com missie uit den Raad, die omtrent dit voorontwerp praeadvies heeft uitgebracht, in wolk artikel de mogelijkheid wordt ge opend, dat dergelijke veiligheidscommis sies kunnen worden ingesteld of erkend. Met instemming heeft de Raad boven dien kennis genomen van een dezer dagen getroffen accoord tusschen het Ned. Ver bond van Vakvereenieingen, hot R.-K. Werkliedenverbond in Nederland, het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland en het Verbond van Ncderlandsche Werkgevers, wedt accoord hierop neerkomt, dab de zelfde materie op oen in verschillende opzichten overeenkomstige wijze zou wor den geregeld. Een aantal leden van den Raad, die niofc allen in elk opzicht met deze denkbeelden accoord gaan, hebben er de aandacht van den minister op gevestigd, dat de oplos sing van de vraag, hoe belanghebbende groepen kunnen samenwerken om dc Vei ligheidswet te helpen uitvoeren, naar hun mcening op geheel andere wijze dient te worden gevonden. Zij dachten daarbij aan dc uitvoering van de Ziektewet door be- drijfsvereenigingen en aan het zevende lid van artikel 28 van dc Arbeidswet. Ten slotte vereenigde een meerderheid in den Raad zich met het artikel van hét voorontwerp hetwelk de mogelijkheid opent, dat. ook arbeiders strafbaar wor den gesteld voor het niet naleven von in het belang van veiligheid en gezondheid gestelde voorschriften, wanneer gebleken is, dat de ondernemer al het mogelijke heeft gedaan, doch de onwil van-den ar beider de beveiliging onmogelijk heeft ge maakt. In plaats van het onlangs afgetreden lid van den Raad mr. Aug. Philips, werd diens opvolger ir. J. A. Kalff, tot plaatsvervan gend voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid gekozen. Dc vergadering werd door den minister van Arbeid, H. en N. bijgowoond. Koninklijke Besluiten. R a d i o-R a a d. Bij Kon. besluit is aan dr. J. P. Focke- ma Andreae, burgemeester van Utrecht, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Radioraad, met dankbetui ging voor de door hem als zoodanig bewe zen diensten, en is benoemd tot lid van dien raad W. Graadt van Roggen, secre- 4 taris-generaal der Jaarbeurs te Utrecht-

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1