UIT DE RIJNSTREEK RECHTZAKEN WOENSDAG 11 DECEMBER 1929 TWEEDE BLAD. PAGINA 4 Dinsdagmorgen het nieuwe veilinggebouw te Poeldijk officieel Het exterieur van 'het nieuwe gebouw. geopend. KATWIJK AAN ZEE. Loggers. Het getal zeilloggers gaat meer en meer inkrimpen. Thans zal aan de werf van den heer de Windt te Vlaardin- gen de zeillogger K.W. 134 van Gebr. Taat worden omgebouwd in een motorlogger. Haringvisscherij. Tot heden liep het in de haringvisscherij zeer goed. Dit was te gelukkiger waar de eerste maanden een zeer matige uitkomst gaven. Wel waren de uitkomsten der schepen zeer wisselend zoodat er enkele zijn met een besomming van 70.000 tot 80.000, terwijl andere niet meer behaalden dan 25.000, doch die gTooto verschillen treft men ieder jaar aan. Er werd den laatsten tijd goed gevangen en de prijzen waren zeer good. Wat nu do storm van deze week brengen zal zullen wo moeten afwachten. Er kan nog veel door bedorven worden. Tot heden hoorden we nog niet van ongelukken, 't Is te ho pen, dat dezo laatste weken geen treurig heid in het dorp brengen. N00RDWIJKERH0UT. Feest voor den jongen Volksbond. De R. K. Volksbond alhier had gisteravond een feestavond georganiseerd in café „De Zwaan", waar St. Xicolaas met z'n zwar ten knecht de kinderen Iracteerde op al lerhande lekkernijen en, waar de heer J. v. d. Werf een serie filmen afdraaide, waai de kinderen zeer veel plezier van beleef den. Hedenavond wordt wederom een der gelijke avond gegeven. H. Missie. In de Si. Josephsparochié zal door de E.E. P.P. Minderbroeders Mis sionarissen P. Philibertus Sweep, P. Maxi- minus Albada Jelgersrna en P. Augustus de Hart een H. Missie gegeven worden van Maandag 16 December tot en met Donder dag 26 December. In do St. Victorpaorchie zal de H. Missie gegeven worden door de E.E. P.P. Smeets en Hanraadts C.s.s.R. Dezo wordt gehouden van Zaterdag 14 De cember tot en met Maandag 22 December. 0EGSTGEEST. Bestuur van den Ouden Hof-polder. Door den heer G. Lubbe te Oegstgeest is tegen 1 Januari a.s. wegens hoogen leef tijd ontslag verzocht als sfecretaris-pen- nigmeester van den Ouden Hof en Mare- dijksche polders. Sedert 10 jaren was de heer Lubbe als zoodanig werkzaam voor den Ouden Hofpolder: Dezo polder omvat een groot deel van het tegenwoordig be bouwde gedeelte der gemeente. Bij den Maredijkschen polder vervulde de heer Lubbe deze functie gedurende 20 jaren. Op het gebied van polderzaken kan de heer Lubbe een „expert" genoemd worden. ZO ETER MEER—ZEGWA ART. Kasteel#. Dat de tuinders alhier met Tuin tijd meegaan bewijst wel de uitbrei ding van de warenhuizen en de nieuwbouw daarvan. In verschillende gedeelten der ALPHEN AAN DEN RIJN. Hanze. Gisteravond werd door de Hanze in de St. Josephzaal een propagan- davergadering gehouden, die tamelijk goed was bezocht. Op deze bijeenkomst was mede tegenwoordig de heer F. J. H. Bach, directeur van het Centraal Hanze-Bureau, die aan de aanwezigen een duidelijke voor lichting gaf omtrent de Ziektewet, het Werktijdenbesluit voor winkels, benevens de collectieve brandverzekering. Van de gelegenheid tot helt stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt en door spreker duidelijk beantwoord, zoodat de Hanze op een geanimeerde bijeenkomst kan terugzien. Ongevallen. Door een autobestuurder uit Veur werd een melkwagentje omver gereden, waardoor de inhoud der bussen grootendcels verloren ging. De schade zal intusschen worden vergoed. In Wijk Hoorn werd gisteren door een tot dusver" onbekend gebleven be stuurder eener vrachtauto een gaslantaarn- paal afgereden. NIEUWVEEN. Ordergror.dsche telefoonkabel. Het aan den directeur der posterijen te Alphen aan den Rijn ingediende request, ter ver krijging van een ondevgrondsche Telefoon kabel, is naar wij vernemen, ingewilligd. Eerst in den loop van 1930 zal echter het bovengrondsche net door een ondergrond- sche kabel vervangen worden. gemeenten ziet men de glazen gebouwen verrijzen. Zoowel koude als warme waren huizen worden gebouwd. Voor kippen-liefhebbers. In verband met. de a.s. alhier te houden nationale pluim veetentoonstelling, wordt Donder dagavond a.s. 8 uur, vanwege de pluimvee- vereeniging „Door. Veredeling Verbete ring", in het Spaarbankgebouw voor be langstellenden en belanghebbenden de pluimvee-film afgedraaid. Z0ETERMEER. Wegen en voetpaden. De door B. en W. voorlooplg vastgestelde legger van we gen en voetpaden ligt voor een ieder tot 5 Januari e.k. ter secretarie ter inzage. Schouw. De dijkenschouw van den Zoetermeerschen of Nieuw Drooggemaak- ten polder zal op Zaterdag 14 December a.s. worden gedreven. G o b o r c ik Johannes z. van T. Klos en A. Hogervorst. Gehuwd: R. Veldhuijzen 26 j. en T. Brinkers 29 j. Overleden: O. Vollebregt 59 j., echtg. van A. H. Kool. WOERDEN. GEMEENTERAAD. Van 's morgens 10 tot 's avonds 8. Het werd kermis over de kermis. Deze vermaarde festi viteit thans afgeschaft. Eenige ingekomen adressen gaan naar B. en W. om advies. Een verzoek van eenige bewoners aan de Steenkuilen tot ophooging van den grond wordt ajgewe- De gemeente-rekening over 1928 sluit met een batig saldo van f 45.000. Met die van het woningbedrijf voorloopig vast gesteld. De in een vorige vergadering reeds besproken redactie van het brand weer-reglement wordt nu goedgekeurd. De vereeniging landbouwschool krijgt de be schikking over grond om te bouwen, óf wel te koopen voor f 1 de M2., óf in erf pacht te nemen voor f 100 per jaar. Aan M. v. d. Heyden zal grond aan de Steenkuilen worden verkocht voor f 3 per M2. f 20 wordt gesubsidieerd aan de vereeni ging voor Ned. gemeenten te 's-Graven- hage, voor de inrichting der bestuurska mer in het nieuwe gebouw dat zal komen. Hevige discussies ontspinnen zich over een wijziging der begrooting betreffende de nieuw Wilhelminaschool, waarbij de architect de raming eenigszins op eigen houtje heeft overschreden. De heeren v. Doorn, v. Dijk en Ruys komen Lier tegen op. De wijziging wordt goedgekeurd on der protest dezer drie leden. INGEZONDEN MEDEDEELING NjoorAomeoJ Zoo gauw hebt U kou gevat, lastig zijn de ge volgen. Neem steeds een paar Wybert-tabletten. Z0ETERW0UDE Graag op baantjes.,— Voor de vacante beterekking van tweede ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier hebben zich 43 sollicitanten aangemeld. Personalia. De heer N. van den Ak ker Jzn., aannemer van sloopwerken en expediteur alhier, is door de Haagsche Rechtbank beëedigd als makelaar in hui- Electrotechnisch onderwijs. Door B. en W. is besloten dat voortaan aan de hoogste klasse der openbare lagere school ook onderwijs zal gegeven worden in elec- trotechniek. Aan de besturen der bijzon dere scholen in deze gemeente is verzocht om het geven van onderwijs in bedoeld vak ook verplichtend te stellen. Het onderwij zend personeel in deze gemeente heeft daartoe van het voorjaar een cursus ge volgd, zoodat met kennis van zaken be doeld onderwijs kan worden gegeven. De kroonprins van Italië, Umberto, heeft, vergezeld van zijn twee zusters, de prinsessen Giovama en Maria, een bezoek gebracht aan het Vaticaan, waar hij door Z. H. den Paus in audiëntie werd ontvangen. De vorstelijke personen 'bij het verlaten, van het Vaticaan. De eindeloozo loopgraaf. In de Peel is liet thans een en al bedrijvigheid. Groote graafwerken hebben er plaats ten behoeve van de persleiding voor gaslevering aan Eindhoven uit de Staatsmijnen, De Oostsingel krijgt aansluiting aan de gasleiding. Goedgekeurd wordt restitutie van schoolgeld en een deel der hondenbelas ting, de gelden voor aankoop leermidde len voor Wilhelminaschool, terwijl een adres van drukkerspatroons op voorstel van B. en W. voor kennisgeving wordt aangenomen. Als men te 2 uur opnieuw begint, wordt direct de begrooting onder handen geno men. Gemeente-personeel, aïólus wordt beslo ten, krijgen geen premievrij pensioen, noch salarisverhooging. De hulpkeurmeester kri'gt met ingang van 1 Januari 1930 een salaris van f 2000, met vier tweejaarlijksche verhoogingen van f 100. De drank'bestrijdersvereenigingen krij gen ieder een subsidie van f 10 per jaar. De vereeniging „Koninginnedag", die een subsidieverhooging 'had aangevraagd tot f 1000, blijft de oude subsidie van f 300 houden. De gemeente-ambtenaren krijgen 3 pCt. kindertoeslag, vanaf het 3de kind bene den 18 jaar. Het percentage der gemeent. inkomsten belasting wordt verminderd van 2.2 pCt. tot 2 pCt., de opcènten op de personeele belasting tot 20 pCt., terwijl de 50 opcen ten op de vermogensbelasting geheel ver dwijnen. De 'beide wethouders zullen f 50 toelage krijgen van de gemeente, wegens veel vuldig gebruik van de telefoon. Besloten wordt ook om 'het rookverbod -edurende de vergaderingen op te heffen. Dan komt 'het. (reedt lang!) genoemde n nog op te richten 'badhuis ter sprake, ositieve voorstellen worden niet gedaan, naar particulieren, die het initiatief hier- oe zullen nemen, zullen flink gesubsidi eerd worden. De slotscène der vergadering ras werkelijk ©en zeer waardige. De eeds zoo dikwijls behandelde kermi? :wam weer ter sprake. De tegenstander' .ebben nu hun zin. Ze is afgeschaft. He' .oorstel kwam ndta bene van den hoe .'an Dijk. Zooals de 'heer De Kruiff he 'eschouwde, zal het ook wel zijn. De hec: )c Kruiff stemde indertijd tegen een z.g tweede kermis voor de nu ontbonden oreeniging „Woerden Vooruit", wat hem eer kwalijk genomen wer<L Nu geen en- :ele kermis meer! Begrijpelijkerwijze :wam het tot zeer heete discussies, waar hij de heer Van Dijk de heer Ruys toer oegde je liegt. Zelfs de voorzitter kon et geharrewar met die kermis niet goed- euren, wat hij ook openlijk uitsprak, enslotte werd de eenige festiviteit in Voerden afgestemd met 8 tegen 5 stem .ïen (vóór de kermis stemden de vier Ka- 'ïolieken, de heeren Ruys, Smits, De "ruiff en v. d. Bosch, en de liberaal, dr eer Zon). Hierna werd de begrooting goedgekeur. ?n volgde sluiting. Ccllecte. De Zondag in de kerk ge- houden collecte voor de R. K. Universiteit heft opgebracht ruim f 104. EEN RAADSLID VOOR DE RECHTBANK. Hij wilde de raadszaal niet verlaten. Een eigenaardige procedure is Dinsdag voor de Utrecht-sche rechtbank behandeld. Een sociaal-democratisch raadslid uit Bodegraven had zich te verantwoorden we gens het zich gedurende een raadszitting in de vergaderzaal bevinden, hoewel hem den toegang was ontzegd. De zaak had zich als volgt toegedragen. Bij de behandeling van een der agendapunten inzake een riool- kwestie over welke aangelegenheid een on derzoek was ingesteld door Ged. Staten, diende de burgemeester een voo.rstelx in om afkeuring uit te spreken over den lan gen duur van dit onderzoek. Het raadslid Oldemans, dat thans terecht stond, wenschte dit voorstel te amendeeren, in dien zin, dat tevens gevraagd zou worden aan Ged. Staten hce het kwam, dat dit onderzoek zoo Tang had geduurd. „Ik wist Cr wel wat meer van, meneer de president, en ook dat het aan het beleid van den burgemeester had gelegen, dat de zaak zoo traineerde". De burgemeester, vervolgde verdachte, die bang was, dat door aanneming van hec amendement de zaak zou uitkomen, wilde allereerst zijn eigen voorstel in stemming brengen en daarna mijn amendement. Maar daarmee kon ik niet accoord gaan, omdat de wet voorschrijft dat eerst over amende menten moet worden gestemd en dan pas over de voorstellon. De burgemeester wil de dus over zijn eigen voorstel laten stem men. Pres.: En dat heeft u onmogelijk ge maakt, Verd.: Deze voorstelling van zaken is met juist. Ik heb reglementaire stemming gevraagd, maar toen is de burgemeester met een geheel ander voorstel gekomen, n.l. om mij krachtens art. 14 te schorsen. Pres.:. En dat voorstel is met meerder heid aangenomen. De burgemeester heeft u daarop gevraagd de zaal te verlaten, hetgeen u hebt geweigerd. Vandaar dat tenslotte de veldwachter in de zaak moest worden betrokken. De president, mr. M. E. Havelaar, meen de, dat verdachte het aanzien van den raad door dit optreden niet heeft ver hoogd. Vervolgens werd als getuige gehoord de burgemeester van Bodegraven, mr. Van Dcbben de Bruyn. Na een weergeven van de feiten, deelde de burgemeester nog mede, dat de heer Oldemans toen hem was verzocht de raadszaal te verlaten, eerst aan dit verzoek gevolg wilde geven, maar toen hij halverwege de zaal was gekomen zich had omgedraaid en gezegd: „Nee, ik doe het ook liever niet, ik laat me er liever uitgooien". De verdediger, mr. Duys, vroeg don bur gemeester wie het uittreksel uit de notu len had gemaakt, dat aan den officier van justitie op diens verzoek was opgezonden? De burgemeester antwoordde, dat dit door den secretaris was geschied. Mr. Duys con stateerde, dat dit uittreksel waaruit dan toch had moeten blijken hoe het verloop der zitting is geweest, zóó is bekort, dat alles wat ten gunste van zijn cliënt kon strekken eruit was gelaten. Ook was het extract niet geteekend. Dit alles noemde hij misleidend. Een scherpe woordenwisse ling ontstond nog over dit punt tusschen verdediger en officier van justitie. Het uit treksel, zeide mr. Duys, is toch zeker ge vraagd om op de hoogte te komen en hoe wil men nu op de hoogte komen wanneer er vrijwel alles aan ontbreekt? De volgende getuige was de secretaris, die verklaarde, dat het ecxerpt door hem was vervaardigd en verzonden zonder dat de burgemeester het had ingezien. Daarna werd de veldwachter gehoord. Deze had een magistraal proces-verbaal van de zaak opgemaakt, zoodat mr. Duys hem vroeg of hij dit wel alleen had ge daan. Er werd n.l. in verwezen naar arresten van den Hoogen Raad en aanha lingen van bekende rechtsgeleerden, zoo dat pl. den indruk had, dat dit alles geen eigen werk kon zijn. De veldwachter hield evenwel vol, dat alles niet alleen door hem persoonlijk was geschreven, maar ook op- De officier van justitie merkte nog op, dat hij het excerpt had opgevraagd om zijn dossier te completeeren. Er behoefde vol gens hem alleen maar uit te blijken, dat de toegang tct de raadszaal aan het be trokken raadslid was ontzegd. Bijzonder heden waren overbodig. Mocht de recht bank nadere aanvullingen wenschen, dan kan dit altijd nog geschieden. Spr. zelf oordeelde dit niet noodig Met een beroep op een uitspraak van den Hoogen Raad toonde de officier van justitie aan, dat de gemeenteraad de bevoegdheid heeft iemand den toegang tot de raadszaal te ontzeg- gen. Spr. had zich afgevraagdHebben we hier met een mensch of met een kind te maken? Dit is geen handelwijze voor een ernstig man. Spr. noemde het dan ook kwajongensachtig. Verdachte moet behan deld worden als iemand die zich niet weet te gedragen. Gevangenisstraf is voor het vergrijp te zwaar, een geldboete te licht. Spr. meende, dat verdachte een ruggesteun noodig heeft en vroeg een voorwaardelijke veroordeeling van drie maanden gevange nisstraf met een proeftijd yan drie jaar. Mr. Duys merkte op, dat het wel eens ban voorkomen, dat iemand kwajongens achtige manieren gaat toepassen, maar dat die manieren worden geprovoceerd door hen die leiding moeten geven. Wat toch is er in Bodegraven aan de hand? De bur gemeester, een anti-revolutionnair, is een fel partijman en heeft reeds meerdere ma len de objectiviteit uit het oog verloren, die hij als burgemeester behoorde te be trachten. Hij is zelfs zoo ver gegaan, dat hij brieven heeft geschreven aohter den rug van den betrokkene om, waarover hij later zijn excuus heeft moeten maken aan Ged. Staten. Zelfs Ged. Staten, tot wien de heer Ol demans zich heeft gewend, hebben hem in het gelijk gesteld. Tenslotte voerde verdachte zelf nog bet woord. Hrehaaldelijk, zeide hij, is er herrie in den raad. Dit is niet mijn schuld. De offi cier van justitie heeft zich vergist, miar dat is niet zoo erg. Hij is niet de eenige die zich vergist-. En ik kan het weten, want ik ben in Pap-endrecht geboren! Uitspraak 24 Dec. a.s. „Hdbl." Te Amsterdam is het nieuwe tustologisch Laboratorium van de gemeentelijke Universiteit aan de Sarphatistraat officieel geopend. Het interieur van de operatiekamer.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8