IkVATil B "hnte MEUBEL- en BEDBEN-AFBEELING f HAARLEMMERSTRAAT 100*136] UIT DE OMGEVING WOENSDAG 11 DECEMBER 1929 TWEEDE BLAD. PAGINA INGEZONDEN MEDEDEELING. Voos uw s/lon-, huis- of slaapkamer vindt u bij opis in jfeoje verscheidenheid. onze naam waarborgt u kwaliteit Een verloren bankbiljet. Een ^anklooper te Arnhem miste bij zijn terugkomst, in zijn kantoor vier bankbiljec- ten van zestig gulden uit zijn tasch. Het geld was op onverklaarbare wijze verdwe nen. De banklooper stond boven alle ver denking, maar om licht in deze zaak te krijgen werd toch de medewerking van de politie ingeroepen. Bij het onderzoek bleek, dat. ten politiebureclo een bankbiljet van 6*0 wa-s gedeponeerd door een heer, die het volgende meedeelde: Hij fietste door de stad en zag hoe een wielrijder vóór hem een bankbiljet ver loor, dat uit zijn 'tasch ^wegfladderde. Hij raapte het biljet een van 60 op, sprong weer op zijn fiets en zette den ver liezer na met de bedoeling- om hem zijn biljet terug te geven. Bij een kruispunt stond echter een verkeersagent met opge heven haaid. Hij moest zijn tocht staken en toen hij kon doorrijden, was dc verlie zer al lang uit het gezicht verdwenen. Dus ging hij het bankbiljet op het politiebureau ileponeeren. De drie andere bankbiljetten, die eveneen-s uit de tasch fladderden, zijn nog niet terecht. Ernstige twist in een woonwagenkamp. In het woonwagenkamp bij het oude Tolhuis aan den Groninger Straatweg na bij Leeuwarden kwam het. Maandagavond tot een hoogloopende ruzie. De twee aan stichters, de 28-jarige D. de Meer, venter van beroep, en de 26-jai'ige J. Tacoma had den zich in het café „Het Oucls Tolhuis" bedronken en elkaar opgehitst tegen den woonwagenbewoner Sytske Kuijpers, -28 jaar oud, venter van beroep. Tussohen Knij pers en Tacoma bestond sinds langen lijd een veete. Belust op wraak betrok Taco- ma nu nog bij een drinkgelag zijn kame raad De Meer jn zijn plannen. Zij wekten opschudding in het kamp en begonnen *oor de deur van den woonwagen van Kuijpers te schelden en den man te tarten. Kuijpers, «lie rustig met zijn gezin brood at, liet zich veiligheidshalve niet buiten zien, hetgeen de woede der Aanvallers nog deed toene men. In halfdronken toestand uitten zij de vreeselijkste bedreigingen en gingen ten slotte tot daden over. Van buiten af be^ gonnen zij de vensters van den woonwa gen een voor een in te slaan, waarna zij liet venster van de deur verbrijzelden eu zelfs kans zagen de .lamp van den zolder tis slaan. Waarschijnlijk handelende uit zelfverdediging, greep Kuijpers, wiens ver schrikt gezin naar alle kanten uiteen stoof, een schop en stak daarbij in het wilde weg naar zijn aanvallers. Hij raakte met den scherpen kant van den schop het hoofd van De Meer, die ernstig gewond neer zonk. De man werd naar he-t ziekenhuis overgebracht. Zijn neusbeen bleek gebro ken te zijn en zijn gezicht was danig toe getakeld. Zijn toestand is ernstig. Mare- chauspee uit Leeuwarden hebben Kuijpers en Tacoma gearresteerd en ingesloten. Zij hebben beiden bekend. Het inwendige van d.en woonwagen is geheel vernield. Naar wij vernemen staan alle drie mannen zeer ongunstig bekend. „Tel." BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN MIJNGANG IN LOTHARINGEN INGESTORT. Twintig arbeiders bedolven. De -,Vorwarts" verneemt uit Straats burg, dat in de mijn „Glückauf" in Lotha ringen een ploeg van 20 mijnwerkers door het instorten van een mijngang is bedol ven. Tot nu toe zijn twee dooden en een zwaar gewonde geborgen. DE RAMP BIJ NAMEN. Bezoek van Koning Albert aan de gewonden. In de Belgische Kamer heeft de premier Ja.spar gisteren mcdedeeling gedaan van <le spoorwegramp bij Namen. Hij zeide dat de koning zich onmiddellijk naar Namen heeft, begeven om de familieleden van de verongelukten en de gewonden te verzeke ren van de sympathie van het land. De regeering sluit zich bij deze geste aan on zal er voor zorgen, dat alle slachtoffers be hoorlijk schadeloos gesteld worden. De Kamer-voorzit! er, Tibbaut, hield daarna een rede, waarin hij de deelneming der Kamer met de getroffenen tot uiting brachl. De woorden van Jaspar en Tibbaut werden door de afgevaardigden staande aangehoord. Behalve de koning heeft ook de minister van Spoorwegen, Lippens, een bezoek ge bracht aan de slachtoffers van de ramp. Het aantal bij de ramp omgekomen per sonen is thans gestegen tot elf; van de 75 gewonden zijn er 30 lichtgekwetst. FILMATELIER IN VLAMMEN. Fatale brand te New York. TIEN DOODEN EN TALRIJKE GEWONDEN. In een atelier van de Manhattan Stu dios Company te New York is gistermor gen een hevige brand uitgebroken, waar door tien personen om het leven zijn geko men, terwijl voorts minstens tien personen ernstig gewond zijn. Van de slachtoffers zijn eenigen zoo verkoold, dat zij ternau wernood herkenbaar zijn, anderen zijn ge stikt. Dc brand greep zoo snel om zich heen, dat het drie verdiepingen hoogc steenen gebouw geheel is verwoest. Het atelier was gelegen temidden van huurkazernes in dc dichtbevolkte wijk Harlem. Op het ooge'nblik, dat. de brand uitbrak, bevonden zich ongeveer 75 perso nen in het gebouw. Een vijftigtal acteurs en actrices was bezig met opnamen voor een sprekende film, toen plotseling de vlammen sloegen uit het doek op liet ach terste gedeelte van het tooneel. Het vuur vond onmiddellijk gretig voed sel in het filmmateriaal en breidde zich daardoor met. groote snelheid uit, zoodat spoedig alle uitgangen door vlammen ver sperd waren. De paniek, die bij het uitbre ken van den brand onder de spelers uit brak, werd nog verergerd door de hevige rookontwikkeling, die de pogingen om te ontsnappen buitengewoon bemoeilijkten. Talrijke personen konden zich redden door uit het raam te springen, waardoor echter sommigen ernstige verwondingen beliepen. Eenige danseresjes moesten, slechts in danscostuum gekleed, vluchten. Men ver moedt, dat zich onder de puinhoopen nog eenige slachtoffers bevinden, daar verschei dene personen door den walm flauw zijn gevallen. Alle brandspuiten van de stadswijk na men aan het blusschingswerk deel, dat echter zeer bemoeilijkt werd door de ver zengende hitte. Eerst na anderhalf uur was men het vuur meester. De oorzaak van den brand is niet bekend. DE DUSSELDORPSCHE MOORDENAAR. De door de politie te Dusseldorp gezoch te knecht Nestroy is Dinsdag door de cri- mineele politie te Potsdam in het tehuis voor dakloozen te Nowawes aangehouden. De politie te Potsdam heeft om op het onderzoek der „moordcommissie" geen in vloed uit te oefenen, den verdachte geen verhoor afgenomen en hem onmiddellijk naar Dusseldorp op transport, gesteld. De gearresteerde was sinds den moord op Ma ria Hahn uit Dusseldorp verdwenen. APOSTOLISCH ADMINISTRATOR GEARRESTEERD. Naar de „Danziger Landeszeitung" meldt is de apostolische administrator der grens- mark, prelaat Kaller, bij zijn terugreis van den Katholiekendag te Danzig, door de Poolsche pascontrole Zondagavond te Dir- schau gearresteerd, daar hij niet .in 't be zit was van een visum voor een terugreis. Prelaat Kaller werd. naar het blad ver der meldt, in een volkomen onvoldoende ruimte den ganschen nacht bewaakt en mocht eerst 's morgens onder politiege- leide naar zijn bestemming terugkeeren. De „Danziger Landeszeitung" geeft haar verontwaardiging te kennen over deze be handeling van een hooggeplaatst Katholiek geestelijke en ziet in het gebeurde opnieuw het bewijs van de onhoudbaarheid der te genwoordige toestanden in den Poolschen corridor Geen bijgeloof, maar toch niet heelemaal gerust. De hoofdweg LondenPortsmouth moet dicht bij de groote oorlogshaven verbreed worden om aan de eischen van het ver keer te kunnen voldoen. In een bocht, die verdwijnen moet, bevindt zich de grafsteen van een bekend roover, die daar ongeveer 200 jaren geleden de reizigers placht, uit te schudden. Op den steen is een opschrift aangebracht, waarin ieder die hem zou aanraken niet het doel hem te verwijderen* of beschadigen, met niet malsche straffen óf hier óf in 't hiernamaals wordt bedreigd. De grondwerkers, die de slooping ter plaatse moeten verrichten, hébben Maan dag een bijeenkomst gehouden, waarin ze na eerst geprotesteerd te hebben tegen iedere verdenking van bijgeloof toch maar besloten hebben om vandaag te zul len loten, wie het karweitje mag opknap pen om den steen ongeveer een meter ach teruit te brengen Gewapende 6'oeren willen Grieksche stad binnendringen. Duizenden gev'a pende boeren uit de dorpen nabij Heraklea (Griekenland) heb ben getracht deze stad binnen te dringen om schadevergoeding te eischen voor de verwoesting van den druivenoogst door het gure weer. Een afdeeling troepen kwam tusschenbeide en wist de boeren uit de stad te houden. Heethoofden. De Bond van vaderlanders deelt in de Parijschc pers mede, dat leden van den bond Zondag, als protest tegen dc Duitsch- Fransche socialisten-betooging, welke Zon dag voor een week te Champigny is ge houden en waarbij een gedenksteen voor de in den oorlog van '70—'71 gesneuvelden is aangebracht, dien gedenksteen hebben stukgeslagen en de stukken er van hebben neergelegd op het voetstuk van het gedenk- teeken van Déroulède te Parijs. Straatroof. De directeur van het filiaal van Bar clay's bak te Ashgate in Surrey is gister middag bij het sluiten van zijn bijbank op den openbaren weg door drie of vier man nen aangevallen, die hem zijn actetaseh ontroofden na hem te hebben neergesla gen. De leege tasch is later op den weg naar Londen gevonden. De heer Howell, die bewusteloos naar een ziekenhuis is vervoerd, kon nog niet zeggen, wat vermist wordt; het vakje waar de chèques gebor gen waren, hebben de movers onaange roerd gelaten. NOG ST0RMBERICHTEN. Reods 71 zeelieden verdronken. Volgens het „Journal" zijn bij den laat- sten storm aan de Fransche klist 71 zee lieden om het leven gekomen. Voortdurend worden echter nog nieuwe scheepsonge vallen gemeld, daar het ruwe weer aan houdt: Toren stukgewaaid. Door den storm is te St. Martin bij Parijs een stuk van den toren losgeslagen. Dit viel door het dak van de kerk met het ge volg, dat verscheidene personen, die de H. Mis bijwoonden, gewond werden. Vertraagde aankomst van Oceaanvaarders. De stormen boven het Westelijk deel van den Atlantischen Oceaan hebben der tien passagiersehepen, die gisteren of heden te New York zouden aankomen, van een tot drie dagen vertraging berokkend. De „Bremen", die vandaag te New York ver wacht werd, zal eerst Donderdag aanko men. De was van de Theems. Het water van de Theems wast nog steeds. Men begint zich ernstig ongerust te maken voor een herhaling van de ramp spoedige overstroomingen van verleden jaar. al zijn de autoriteiten thans natuur lijk beter op haar hoede. De waterstand in de bovenrivier is reeds hooger dan toen het geval was en men vreest, dat het hoogtepunt nog niet is bereikt. Verschillen de deelen van Windsor, waaronder de. tuin van het koninklijk slot, staat thans blank, evenals de renbaan. Ook Oxford iö voor een deel overstroomd. Voor Londen wordt het gevaar pas ernstig, indien de volgende week de situatie nog niet zou zijn verbeterd. Dan komen namelijk de springvloeden opzetten. Voorloopige maat regelen zijn reeds genomen voor een spe ciale bewaking gedurende den kritieken iijd-, terwijl een stelsel van lichtsignalen is uitgewerkt om Londen eenige uren tevo ren voor opkomende springvloeden te waarschuwen. De gevolgen voor de verzekerings maatschappijen. Volgens bericht uit Londen maakt men -ich in do kringen der Britsche verzeke- ingsmaatschappijen lichtelijk ongerust over de mogelijke gevolgen van $e veriie- .en, die tengevolge van den hevigen storm van de afgeloopen vijf dagen op zee zijn geleden. Hoewel tot de vaartuigen, die slachtof fer van den storm werden, geen zeer be- angrijke of groote schepen belmoren, acht men de schade, waarvoor verzekeringsuit- keering gcéischt kan worden, vrij aanzien lijk. Men schat, dat voor een tonnage van ongeveer 100.000 ton aan scheepsruimte door stranding of vergaan, verloren is ge gaan. De meeste schepen die schade heb ben geleden, belmoren Lot dc wilde vaart. Nog nooit heefi Lloyd's zooveel tele grammen omvangen als in dc afgeloopen dagen; op één oogenblik bedroeg dat aan tal 200, alle telegrammen van verschillende schepen. Het zal lang duren, aleer men de werke lijke schade weet, die de sioim heeft aan gericht, aangezien vele schepen hun reis hebben voortgezet en pas in de eerste ha ven van aankomst de schade laten herstel len. Definitieve oprichting der St. Josëph-Gezellenvereeniging. Zondag is vooi' de St. Joseph-Gezellen- vereeniging een zeer belangrijke dag ge west. Toen toch is deze vereeniging met een afdeeling vermeerderd. Langeraar is met 80 leden toegetreden. Een mooi, suc cesvol begin! Des morgens werd om 7 uur in de pa rochiekerk een H. Mis opgedragen tot in tentie van jjestuur en leden, waaronder allen .tot de Heilige Tafel naderden. Daarna toog men naar het keurig inge richte patronaatsgebouw, waar een feest maaltijd den leden werd aangeboden. Na dat allen gezeten waren, werd den Praeses en den Vice-Praeses een St. Nicolaas- surprise aangeboden door de leclen, waar na de vice-praeses allen een Zalige H. Communie wenschte, en met het ontbijt werd begonnen. Nadat allen verzadigd waren, werd het woord gevoerd door den senior. Spr. dankte den Eerw. Vice-Praeses voor liet mooie en goed, gedaan bij de oprichting der St. Joseph-GezeN:nvereeniging. Niets was hem te veel. Geheel z'n hart wijdde hij toe aan de belangen van onze vereeni ging. Spr. hoopte, dat de leden dit zou den waardeeren. Beter en mooier geschenk konden zij hun vice-praeses niet aanbie den. Hierop werd uit volle borst het lied „Onder Kolpings Eik" gezongen, waarna gezellig samenzijn. Des "avonds wercl ©en feestelijke bijeerg- komst gehouden in het patronaatsge bouw, om 7 uur. Daarbij waren o.a. te genwoordig de zeereerw. heer J. Th. v. Galen, centraal praeses, pastoor, kapelaan Karskens, oud-kapelaan der parochie, ka pelaan Kraakman, de raad van bestuur, het kerkbestuur, de patronaats-commissie, de senior en al de leden en genoodigden. De feestavond werd geopend door den vice-praeses, den weleerw. heer J. Kraak man, met den Kolpingsgroet „God zegene het eerzame handwerk", waarop alle ge zellen opstonden en antwoordden „God zegene het". Spr. heette allen van harte welkom, bijzonder de dames van de ge zellen-leden, en gaf vervolgens het woord aan praeses Van Galen. Deze begon te wijzén op de goede in zet dezer feestviering, n.l. met een alge- nicene H. Communie. Dit stemt hem vol vreugde. Het gaat hier om den goeden Kolpingsgeest. Bestaat deze goede geest, dan roept spr. de nieuwe leden hartelijk welkom toe in het Centraal Verband (da terend applaus). Spr. behandelde vervolgens de positie van den Praeses. In de plaats, welke hij inneemt ligt de uitwerking van het Kod- pingsprogram. De vereeniging wil de jonge man vormen tot goed christen. De grootste ramp in ons leven is slapte in het geloofs leven. Het bewustzijn van Katholiek te zijn moet bij ons voorop staan. De A.J.C. probeert van haar leden bewuste klasse strijders te maken, maar onze zaak is dan toch veel idealer. Men moet bij ons van buiten zien, dat wij Katholieken zijn, daar voor hebben wij een priester als leidsman noodig. Wanneer we ter Communie gaan, moet dit een parade zijn. Wij willen onze gezellen vormen met liefde tot het be roep. Een'ramp is het, dat de menschen de liefde voor den arbeid hebben verlo ren. Deze liefde is totaal ontstollen. De mensch aanschouwt den arbeid als een vloek. Onze arbeid is een roeping, het komt er niet op aan wat voor arbeid dit is. De arbeid, die verricht wordt, is voor ons een middel om den grondslag te leg gen voor onè geluk hiernamaals. De Gezellen-vereeniging wil den jon gen man vormen tot. een sociaal-culturee- len mensch. Sociale menschen. Alléén kun nen wij niets, wij Katholieken kunnen niet buiten het begrip van standsorganisatie. Vooral ook daar het Tuinclersbedrijf hier in Ter Aar zoo gaat uitbreiden, moeten de jonge mannen steeds werken voor organi satie onder goede leiding van onzen pries ter-president, die met zij jongens mee leeft moeten wij, gezellen, voor onze ge weldige taak in de maatschappij worden opgeleid. Dat Langeraar moge bloeien en groeien, aldus eindigde spr. onder langdurig ap plaus zijn gloedvolle rede. De tijdelijke praeses sloot zich aan bij de woorden van praeses Van Galen. Hij hoopte, dat de St. Joseph-Gezellenvereeni- ging spoedig haar ledental nog meer moge zien stijgen. Spr, zal altijd klaar staan voor de jonge mannen, en naast hem de Vice-praeses, de kapelaan. Daarna begon de installatie van den zeereerw. Heer Pastoor als piesident van de gezellenvereeniging, de Raad van be stuur, de senior, do vice-praeses en de com missarissen. Dit geschiedde door den Cen- traal-Praeses, door hun een insigne op de borst te spelden. Tevens feliciteerde hij hen als zoodanig. Vervolgens werd den leden hun insigne op de borst gespeld, gevolgd door een handdruk en het antwoord op de zoo be kende vraag. Voorts sprak kapelaan Karskens, de grondlegger van de Gezellenvereeniging te Langeraar, een mooi woord tot zijn ge wezen jonge parochianen. Hij wenschte hen geluk, spoorde hen aan toch altijd den pries ter te helpen in de vereeniging, en had een mooie verrassing medegebracht, welke altijd aan hem zal doen denken als op richter Yan de St. Joseph-Gezellenveree- niging. Dc senior wenschte den praeses en den vice-praeses geluk met hun benoeming, en vervolgens den raad van bestuur en de leden. Dat hierop verschillende applau- zen volgden, behoeft geen betoog. Tot slot van het officieeïc gedeelte werd het. liecl „Onder Kolpings Eik" door aile aanwezigen spontaan meegezongen, Onder de pauze bracht de fanfare een paar nummers ten gehoore, waarna een vroolijk komisch stukje werd voorgedra gen, genaamd „Corruptie", dat goed in den smaak viel. Dan gingen allen zeer voldaan huis waarts, waarbij de vice-praeses de aan wezigen dankte voor hun medeleven met hun jongens en sloot de vergadering met den Kolpingsgroet. Deze dag is een onvergetelijke dag ge weest voor R. IC. Langeraar. SASSENHEIM. De spoorwegboomen aan den Rijksweg. Deze overweg aan Klinkenberg is voor- zien van een prachtstel nieuwe afsluit- boomen (lengte ongeveer 13 a 14 Meter) J die niet tegelijk bediend kunnen worden. Met goed weer is deze bediening te dra gen voor de wachters; toch is het voor de wachters geen „lolletje" daar dienst te doen. Drukke treinenloop, maar op den straatweg nog drukker (en niet minder snel) verkeer van auto's. Dc wachter moet maar zorgen dat de boomen op tijd worden gesloten en de autobestuurders zorgen maar, dat ze niet in aanraking komen met die boomen, want zoo'n aanraking veroorzaakt last 1 voor den wachter en schade voor den aan rijder. Maar nu de storm. Zaterdag, Zon dag, Maandag heb ik het gezien. Twee mannen bedienden die boomen, één aan het draaitoestel en een trekken aan een lang touw of ketting, dat bijna in den top der boomen was vastgemaakt, en zoo kwam sinjeur dan naar beneden en viel dan meest 1/2 Meter van de plaats waar hij moest zijn. Ook gebeurt het wel eens, dat het zware eind (waarop het ijzer voor evenwicht) buiten de bekisting komt, door den storm. En dit wil wel wat zeggen als men die stukjes ijzer ziet, die misschien wel 1000 K.G. zwaar zijn. Ook het breken van draden en kettingen, behoort niet tot de zeldzaamheden. Dan gaan de wachters maar weer graven om de breuk te vinden en te herstellen. Doch treinenverkeer en autoverkeer moeten doorgaan. ZEGWAART. Te water. Door de duisternis misleid geraakte mej. M. H. aan den Zegwaart- schenweg te water. Op haar hulpgeroep kwamen verschillende personen toegescho ten, die door handreiking haar op het droge brachten. Het ernstig spoorwegongeluk op bet Stationsemnlacenient te Namen. Een foto van de ruïne, door het deraïllement veroorzaakt

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6