WOENSDAG 11 DECEMBER 1929 No. 6356 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Pater Quirinus van Rooy "f BINNENLAND BINNENLAND e S^idóclveGoii^ant DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen 'betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen Voor een goede woning. Gisteren is in de Tweede' Kamer het woningvraagstuk besproken. De Minister, de heet Verschuur, heeft, zonder beloften te doen, zijn ernstige aan dacht aan het vraagstuk toegezegd. Feit is, dat in ons land buitengewoon veel, onder het voorzitterschap van mr. Aalberse, en ook daarna, in het belang der volkshuisvesting is gedaan. Buitenge woon veel, in absoluten zin cn ook in re latieven zin, in vergelijking met wat in an dere landen op dit gebied is verricht. Maar een feit is ook, dat er nog heel veel te doen overblijft! En dat plicht roept, dat ook te doen. Vooral in het belang der groote gezin- ten. Met instemming maken wij melding van de gisteren gehouden rede-van het katho lieke Kamerlid Engels, die met den socia- listischen heer Van 'der Bergh zich ver heugde over de toezegging dat de Woning wet weer zal worden uitgevoerd als' voor den oorlog en eveneens aandrong op een loyale toepassing, doch daarbij ook reke ning' wilde gehouden zien met de omstan digheid, dat de particuliere bouw menig maal den vereenigingsbouw vervangt; die in het belang van inderdaad wenschelijke grooter woningruimte bij bouw met Rijks- steun aandrong op verhooging van den ma ximum bouwprijs tot 3000 en die vooral op practische wijze de belangen der groote gezinnen behartigde door het aanbevelens waardige denkbeeld aan de hand te doen het mogelijk te maken dat het Rijksvoor- schot voor woningen voor groote gezinnen wordt vervangen door een hypotheek, wel ke in bijv. 25 jaar kan worden afgelost, waarna de woning eigendom is van den be woner. Sympathiek is ook het denkbeeld vtfa den Katholieken afgevaardigde, den heer Van Voorst tot Voorst om de Woningwet ook te doen gelden voor woningen voor kleine boeren, wien het inderdaad zeer dik wijls uitermate moeilijk valt om een wo ning te verkrijgen en die door een Land- arbeiderswet niet zijn te helpen. doge de Regeering werkzaam zijn langs de hier aangegeven lijnen! Hedenmorgen om half tien is in het zie kenhuis „Calvarieberg" te Maastricht over leden de weleerwaarde Pater Quirinus van Rooy, uit het Franciscaner-klooster aan den Baagweg, alhier. Ondanks de ziekte van Pater Quirinus treft deze tijding onverwacht. Gisteren vóór veertien dagen was hij naar het kloos ter tb Hoogeruts bij Maastricht gegaan, op advies van zijn geneesheer, om daar mot enkele maanden rust zijn toch al niet ster ke gezondheid te herstellen, die door de drukke werkzaamheden deze zomer zeer geleden had. Want Pater Quirinus was een ijverig priester, die zich zelf gaf aan de zielzorg, geheel en al, die zich zelf weg cijferde en altijd arbeidde aan de taak, die hem door zijn Oversten was opgedragen. Vanuit Sittard, waar hij een zelfde be diening als hier had uitgeoefend, kwam hij in 1925 naar Leiden en weldra was hij onder de bewoners van het Haagwegkwar- tier, over wie zijn zielzorg zich uitstrekte, een bekende en geziene persoonlijkheid. Door den natuurlijken eenvoud va-n zijn optreden, altijd en overal, door steeds klaar te staan voor iedereen met een vrien delijken lach en een vurig, woord, werd hij als persoon en als priester bovenmate En bij de zielzorg, die hij in Leiden uit oefende, voind hij altijd nog tijd en gele genheid om andere werkzaamheden op zijn schouders te nemen. Zpo ging hij dikwijls uit om te preeken, leidde retraites en triduüms en was een ijverig propagandist voor en somtijds ook medewerker van de katholieke pers. Be kend zijn o.a. zijn artikelen, die hij vooral op feestdagen onder den naam Speraus schreef in „De Nieuwe Eeuw". Tijdens zijn verblijf in Leiden heeft ook onze courant enkele artikelen van hem mogen plaatsen. Zijn wankele gezondheid bleek intas- sehen tegen den apostolischen ijver, dien hij aan den dag legde, niet bestand, en, toen hij deze zomer te midden zijner drukke werkzaamheden nog drie retraites achter een had gegeven, had zijn gezondheid een ernstige knak gekregen, zoodat de genees- heeren hem tenslotte enkele maanden rust moesten voorschrijven. Pater Quirinus ging toen naar het kloos ter Hoogeruts, nabij Maastricht, maar na een xVeek verergerde zijn toestand zooda nig, dat hij in het ziekenhuis „Calvarie berg" te Maastricht moest worden opge nomen, waar hij hedenmorgen op 45-jari- gen leeftijd is overleden. Zijn nagedachtenis zal bij allen, die hem hebben gekend, in eere blijven als die van een edel mcnsch, een vroom priester en verstorven kloosterling, die allen liefhad maar vóóral de lagere-geplaatsten en de armen in de maatschappijvoor hun rech ten en voor hun belangen kon hij pleiten en strijden met een heilige hartstocht, die uitspatte in zijn vaak kernachtige preeken en redevoeringen, waarin hii geeselden het materialisme en egoïsme van schijn-brave Katholieken. Pater Quirinus van Rooy werd geboren op 14 November 18S4 te Megen (N.-Br.). In 1903 trad hij in het klooster der Paters Franciscanen en werd in Maart 1911 pries ter gewijd. Achtereenvolgens was hij werkzaam in het klooster te Vorden (bij Zutphen) in Bleyerheide, Kerkrade en Sittard, waar hij de zielzorg uitoefende. Vanaf 1925 was hij kapelaan van de kloosterkerk aan den Haagweg, alhier. BELGIE DE REGEERINGSVERKLARING. De taalkwestie. Minister-president Jaspar heeft gisteren, in de Belgische Kamer de Tegeeringsver- klaring voorgelezen. Na een opsomming te hebben gegeven van de groote natio nale problemen, waarvoor België zich ge steld ziet, noemde de premier als van bij zonder belantr op het gebied der buHen- landsche politiek de Haagschc Conferen tie, de a.s conferentie -voor een wapenstil stand op douanegebied en de verhouding tusschen België en Luxemburg. De noodzakelijke herziening der verdra gen van 1839, zoo ging Jaspar voort, blijft verder ons doe'. Wij wenschen het te be reiken in een geest van oprechte samen werking met Nederland. In afwachting van de vervulling van dien we.nsch zal de premier alles in het werk stellen om de Belgische belangen te waarborgen. De verklaring hield zich vervolgens be zig met de taalkwestie. Men moet trach ten, aldus de premier, een volledige oplos sing te geven aan een vraagsluk, waarvan de belangrijkheid en de urgentie door ieder wordt erkend. Sedert zeer lange ja ren werd het taalvraagstuk bij het parle ment aanhangig gemaakt. Herhaalde ma len nam het parlement maatregelen, inzon derheid sedert den wapenstilstand, om de moeilijkheden, waartoe het aanleiding gaf op te lossen. De regeering is van oordeel, dat het thans zaak is, niet meer te stre ven naar een voorloopige, gedeeltelijke oplossing, doch op grond van een beschou wing van het geheele vraagstuk een stel sel in tc voeren, dat allen Belgen zonder onderscheid voldoening schenkt cn het ge meenschappelijk intellectueel bezit ver rijkt. Daartoe dient de bestaande wetgeving aangevuld, verbeterd of versterkt te wor den, mits zij blijft binnen het kader van onze nationale instellingen en mits onver biddelijk alles wordt afgewezen, wat af breuk zou kunnen doen aan de eenheid van het land. De regeering is van oordeel, dat de op tc lossen -stricken on Or- -o1r,ende wijze kunnen worden samengevat: In be stuurszaken heeft de wet van 31 Juli 1921 de grondslagen van 's lands taalrege- ling gelegd. Onder voorbehoud van het geen later door de ervaring aoodig zou kunnen blijken, komt het de regeering thans niet noodzakelijk voor dc aangeno men beginselen te wijzigen. De toepassing ervan wordt evenwel terecht becritiseerd. Deze toepassing hangt af van de uitvoe- .rende macht. Krachtens art. G7 van de grondwet is het dc iaak dezer macht, er de hand aan te houd on, dat de tenuitvoer legging van do wetlcu in overeenstemming is met den wil van den wetgever. In haar streven, een betere toepassing dezer wet te verzekeren, heeft de regee ring onlangs een interdepartementale commissie ingesteld bestaande uit ambte naren van de verschillende dcpartemei. ten, met opdracht, zoo spoedig niogef> een uitvoerig rapport uit tc brengen over do wijze, waarop de wet van 31 Juli 1921 zoowel in de hoofdbesturen als in de staatsdiensten ten uitvoer wordt gelegd, evenals over de maatregelen, op admini stratief gebied cn eventueel op wetgevend gebied te nemen, opdat de voorschriften der wet nauwkeurig in acht zullen worden genomen. Deze commissie zal de regee ring eveneens voorstellen moeten doen in zake de waarborging van de leekten en de loopbaan van de uit de verschillende dccien des lands afkomstige ambtenaren <en beambten, zonder daarbij afbreuk te doen aan de eenheid van het bestuur, wel ke de regeering wil handhaven. Op het gebied der rechtspraak is het gebruik der talen, wat strafzaken be treft, tot aller voldoening geregeld door de wet van 17 Augustus 1873, xvclke is aangevuld in 1SS9, 1891 en 1908. In zake de burgerlijke rechtspleging echter wer den de taalmoeilijkheden tot op het hui dige oogenblik nog niet bij dc wet gere geld. Een aan het parlementair initiatief te danken wc;svooj,V werd aan de Ka mer voorgelegd. Harerzijds heeft de regee ring eenige weken geleden een commissie ingesteld,'met opdracht, de kwestie te be- studeeren. Deze commisie zal haar taak weldra voltooid hebben. Daarna zullen on verwijld bij het parlement zoodanige voor stellen worden ingediend, dat voortaan alle Belgen in burgerlijke en handelszaken in hun eigen taal gevonnist zullen kunnen worden. Het gebruik der talen in het leger werd geregeld door de wet van 7 Novem ber 1928. De regeering is van mecning, dat het noodig is, dat het nieuwe régime ge durende eenigen Hijd wordt toegepast om over de resultaten er van te kunnen oor- deelen. Wat het hooger onderwijs be treft zal de regeering bij dc Katnc:- een wetsontwerp indienen, waardoor het taal gebruik aan de Gentsche universircij, zoo als dat reregeld is bij de wet van 31 Juli 1923 vervangen wordt door een nieuwe re geling, waarbij dc leergangen worden ver- vlaamscht, terwijl het behoud van Fran- sche leergangen, welke facultatief zullen worden gesteld, gewaarborgd zal zijn. Op dc modaliteiten van dit ontwerp zullen amendementen kunnen worden ingediend, waarbij de regeering zoowel als elk harer leden zich het recht voorbehoudt, zich hierover uit te spreken. Met betrekking tot het lager en mid delbaar onderwijs is de regeering voornemens, zoo spoedig mogelijk een of meer wetsontwerpen in te dienen tot rege ling van het gebruik der moedertaal of ge- bruikstaal der kinderen als onderwijstaal, waarbij rekening zal worden gehouden met de rechten der ouders en met de bohoeften van het onderwijs. Er zal naar gestreefd worden, den kinderen meer dan tot dusver de mogelijkheid te verzekeren, de tweede nationale taal te leeren. Dc regeerjgg zal voor het uitwerken dezer plannen onver wijld een commissie instellen, welke haar taak met den grootsten spoed ten uitvoer zal brengen. Naar het oordeel van do re geering vormen ale taalkwesties te zamen een program, dat in den loop van de hui dige zittingsperiode verwezenlijkt moet worden. SPANJE. De censuur gedeeltelijk opgeheven. Aan een banket ter eere van de buiten- landsche pers tc Madrid gegeven, heeft de chef van het diplomatieke kabinet van den voorzitter van den ministerraad de af schaffing van de censuur voor pers-tele grammen naar het buitenland aangekon digd. Hij heeft voorlezing gedaan van een tot den directeur der posterijen gerichten dienstorder, waarin wordt verzocht last te geven, dat telegrammen ontvangen of 'er- zonden door buitenlandsche journalisten niet aan vertraging tengevolge van de cen suur worden b! ^e^e'-l. FRANKRIJK DE OORLOGSBEGROOTING. De Fransche Kamer heeft gisternacht de oorlogsbegrooting behandeld. De rap- pofteur zette uiteen, dat de geheele dc- grooting een bedrag van 6394 milioen frs. beloopt of 5 millioen lager dan de begroo- ling over 192S en die van 1913. Frankrijk heeft het bewijs geleverd van zijn vredes wil, door den militairen diensttijd t^ ver minderen, hetgeen een hoogere uitgaaf van 600 millioen voor de reorganisatie van hot leger met zich medebracht. Frankrijk heeft zijn uitgaven met tien proeent ver laagd, terwijl Engeland voor zijn territo riaal leger zijn uitgaven sedert 1913 met 16 procent verhoogde, de VeV. Staten met 72 procent, Italië met 15 procent. Duitsch- land geeft voor 130.000 man meer dan vier milliard francs uit. GRIEKENLAND PRES. KONDOERIOTIS AFGETREDEN. Admiraal Paul Kondoeriotis, de presi dent der Grieksche republiek, is afgetre den. Het aftreden van admiraal Kondoerio tis had plaats om gezondheidsredenen. Hij is 75 jaar oud. Venizelos heeft de leiders der verschillende partijen bijeengeroepen. Het parlement, zal tot Zaterdag uiteen gaan, op welken dag het bijeen zal wor den geroepen voor do verkiezing van een nieuwen president. Hoogstwaarschijnlijk zal Zaimis Kondoeriotis opvolger worden. AFGHANISTAN. OPSTAND AAN DE GRENS VAN AFGHANISTAN? Uit Rawalpindi (Poenjab) wordt aan de „Daily Mail" gemeld, dat de Britsche troe pen in een hevig gevecht gewikkeld zijn nabij Wana in Zuid-Waziristan, in de na bijheid van de Afghaansche grens. Wana is een vallei van ongeveer 20 K.M. lengte en 12 K.M. breedte, waarin zich een grenspost bevindt. Door dezen post kan controle worden uitgeoefend op geheel Daziristan. Bij de vorming van de noord westelijke grensprovincie in 1901 werden de Britsche soldaten door militietroepen vervangen. In 1919, na den derden Af- gnaanschen oorlog, werd besloteu wegens de voortdurende onrust onder de stammen den post te ontruimen,, zoodat Jandola de verst vooruitgeschoven post werd. Verle den maand is Wan weer door Britsche troepen bezet. CHINA DE OPSTAND TEGEN NANKING. Tor verdediging van Nanking en Sjang hai trekt Tsjang Kai-Sjek al zijn beschik bare troepen uit hel Westen en Zuiden terug. In eerstgenoemde stad arriveeren voortdurend vluchtelingen. Do regeering verklaart, dat Nanking terdege beschermd wordt en geen gevaar loopt. De militaire leiders in het Noorden loo- nen neigingen ten gunste van Nanking en schijnen Tsjang Kai-Sjek's stoutmoedig front bieden aan den opstand te willen on dersteunen. De Mandsjoerijsche strijd krachten zullen ovenwei neutraal blijven. In het Noorden wordt vrij algemeen ge vreesd, dat de opstand van Tang Tsjeng- Sji zou kunnen leiden tot een ongewenscht snello opkomst van dezen militair naar dc facht. Consulaire rapporten uit Hankau Nanking en Canton wijzen op een toene mend vertrouwen bij de regeering dat zij den opstand baas zal worden. De aan komst van regeeringstrouwe troepen te Nanking heeft tot het herstel van vertrou wen bijgedragen en verscheidene Europee- sche families bewogeu, van haar voorge nomen vertrek af te zien. Weer een presentiegeld-vergadering :lcr Eerste Kamer. Gisteravond heeft de Eerste Kamer we derom een korte vergadering gehouden. Mededeeling werd daarin gedaan van het besluit der centrale afdeeling om eenige wetsontwerpen in de afdeelingen to on derzoeken, waaronder dat in zake belas ting-betalen op postkantoren. Daarna werd dc vergadering verdaagd tot morgen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Gisteren heeft de Belgische minister president de regeeringsverklaring afgelegd De Grieksche president is afgetreden. Nog altijd stormberichten en berichten over hoog water. (Buitenk Berichten 2de blad). BINNENLAND. Vergadering van de Tweede Kamer. O.m. is gesproken over de Volkshuisves ting en over de Postbegrooting. Berichten over den storm. (Gem. Be richten, 2de blad.). Overleden is de Weleerw. pater Quirinus van Rooy, 0. F. M. (1ste blad). AFKOOP VAN TOLLEN IN ZUID-HOLLAND. Voorstel van Ged. Staten. Alsnog 30.000 op de begrooting voor 1930? Onder voorzitterschap van den commis saris der Koningin in Zuid-Holland, jar. mi', dr. H. A. van Karnebeek, kwamen .gis teren de staten dezer provincie in gewone zitting bijoen. De voorzitter deelde mode, dat ingeko men was een voorstel van Gedep. Staten om alsnog ƒ.30.000 op de bcgrooting uit te trekken voor 1930 voor den afkoop van tol len, waartoe in het begin van dat jaar zou kunnen worden overgegaan, wanneer de gevraagde medewerking van den minister van Waterstaat, mocht zijn verkregen. On derhandelingen met dc plaatselijke bestu ren zijn nog gaande. Het voorstel van Godep. Staten werd in handen eener commissie uit Prov. .Staten gesteld. Een voorstel van Ged. Staten om voor de kerkrestauratie te Abbenbroek 25 pet. sub sidie uit te trekken werd aangenomen. Verworpen werd oen amendement-De Visser om ook voor do restauratie der Ncd. Herv. Kerk tc Delft; 25 pet. subsidie, inplaats van 20 pot., als voorgesteld was, te verleenen. DE N. Z. H. Het driemaandelijksch overleg. Dinsdagmiddag heeft, wederom het ge bruikelijke driemaandelijksche overleg tus schen de Directie der N. Z. H. en de drie Vakorganisaties plaats gehad. In het ge heel zijn dertien onderwerpen behandeld, waarvan ditmaal de aard zoodanig was, dfit de besprekingen niet van langen duur bo- hoefden te zijn. Gewenscht is het gebleken, oin naast de leden van het sinds kort in het leven ge roepen R. D. V.-instituut, de Commissie van Advies, plaatsvervangende leden aan te wijzen; in gemeen overleg werden 3 personen daartoe benoemd. Gebleken is, dat er misverstand bestaan heeft omtrent eene in Juni gedane toezeg ging betreffende het vrijaf-zijn van som mige ploegen onderhoudspersoneel van de remise Leidschcvaart op de beide Kerst dagen en Nieuwjaarsdag; na eene nadere uiteenzetting door de Directie is dit mis verstand uit den weg geruimd. Omtrent, de behandeling van zaken in dc Dienstcommissies, waarin per organisa tie zitting hebben twee jndividueele leden en een vertegenwoordiger van het Afdce- lingsbestuur der vakorganisatie, is over eenstemming verkregen. Nagegaan zal worden, of de regeling voor de kleeding-inspectie in complex Lei den gelijk gemaakt kan worden aan die in complex Haarlem, alsmede in hoeverre kan worden toegestaan, dat die inspectie, al of niet in diensttijd geschiedt. Bij de eerstvolgende herziening van het R. D. V. zal worden overwogen, of er aan leiding bestaat aan de wegwerkers, die hol vak van „stratenmaker" verstaan, eenige verhooging van bezoldiging toe te ken- In eene uitvoerige uiteenzetting ver klaart dc Directie, om welke redenen de snelremventielen van de daarvoor in aan merking komende motorwagens zijn ver wijderd en deze verwijdering in geen enkel opzicht aan de veiligheid afbreuk doet, doch integendeel de veiligheid bevordert. Toegezegd is, dat deze uiteenzetting op genomen zal worden in het Maandblad voor het personeel. De overige onderwerpen zijn van minder belangrijken aard geweest, zoodat eeno bijzondere vermelding daarvan achtrrve-

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1