BINNENLAND LAND- EN TUINBOUW UIT. DE OMGEVING UÏT DE- RIJNSTREEK - VRIJDAG 6 DECEMBER 1929 EERSTE BLAD PAGINA 2 INGEZONDEN MEDEDEELING. PARTERRE ALLE DAMES- EN KINDER- HOEDEN WORDEN TEGEN HALVE PRIJZEN UITVE R KOCHT Ti e onze speciale etalages PARTERRE PROFITEERT van onze A'. PULL-OVERS, VESTEN, TRUI EN, DEUX PIECES, VOOR DAMES, HEEREN EN KINDEREN ZIE ONZE SPECIALE ETALAGE 1ste ETAGE Reclame Divan f5.50 Moderne Divankleeden f5.75 Voetzakken met scha- Offc penvScht1 Rookstoelen, prima kwa- lste ETAGE Bouclé Karpetten (4 C 9C 3 x 4 el Piuchette Gordijnen'' m bloneerde randen, /p. f 9.5D 3 Huiskamergarnituren ijjnet ledi 2de E^AGE 2-Persoorj^'witte Wol- f4.45 ]A «2-|ens\ons Fantasie r PA wjllen \deken 1 Ü'ÜV sfeer, en* becUfruiken A ^71/-' m| if prima ^sluiting 0 f modkruiken f 0.36 3de ETAGE Zwaar gevuld 3-deelig matrasstel, peluw en 2 kussens, 1J3 7C compleet n Jlöofi*! Kapok voor bijvul- f A /]P ling, per pond 5-deelig Waschstal, (b^ in wit. Idem, met moderne f A PA décors "•"li Pracht .aluminium A A91/- flui tketel A 1 w.M model van dat van Koning Frederik II van Pruisen is vervaardigd. Met de herhaalde beste wenschen voor het persoonlijk welzijn van Uwe Heiligheid verbind ik de verzekering van mijn zeer groote hoogachting, en hartelijke vriend schap. Berlijn, 24 November 1929. VON HINDENBURG". Dit schrijven is gecontrasigneerd door Dr. Curtius. Het antwoord van den Paus, Z. H. de Pans heeft op de gelukwen- sehen van den rijkspresident geantwoord met een in het Latijn gestelden brief, waar in de H. Vader zijn vreugde over het eigenhandig schrijven van den rijkspresi dent betuigt alsook over het geschenk, een wonderwerk van kunst, dat de rijkspresi dent dóór den gezant bij het Vaticaan heeft laten overhandigen. De Paus voegt hieraan toe, dat hij dit geschenk gaarne aanvaardt als een bewijs van de achting en welgezindheid, welke het edele Duitsche volk den Apostolischeu Stoel toedraagt. POLEN De Poolsche Landdag bijeen. De Landdag is gisteren zonder inciden ten geopend. De diplomatenloge en de openbare tribune waren druk bezet, doch de regeeringsbank was leeg. De voorzitter Daszynski opende de zitting met een rede, waarin hij betoogde dat de soldaat zich buiten de politiek moest houden. Hij ge dacht voorts de verdiensten van Clemea- ceau voor den Poolschen'staatbij dit deel der rede verhieven de afgevaardigden zich. van hun zetels. Na de rede van Daszynski betrad de re geering, uitgezonderd maarschalk Pilsoeds- ki, de zaal. De minister van financiën be gon toen zijn exposé over de begrooting. GRIEKENLAND DE ALGEMEENE STAKING. Ernstige botsingen met de politie. De in de Grieksche hoofdstad aangekon digde verkeersstaking is in vollen gang. De regeering heeft omvangrijke veiligheids maatregelen getroffen; zoo is er o.m. een samenscholingsverbod uitgevaardigd, ter wijl er een sterke politiemacht geconcen treerd is. De régeering schijnt zich tegen de drei gende algemeene staking volkomen opge wassen te achten. Uit Saloniki worden ernstige botsingen tusschen politie en studenten gemold. Aan beide kanten werden1 tot dusverre 23 per sonen dee^s zwaar, deels licht gewond. Een B. T. A.-telegram uit Athene meldt, dat bet verkeer in de stad wordt gaande gehouden. De trams en autobussen worden door politie bewaakt. De stakers wierpen met steenen naar de werkwilligen. Er hadden eenige arrestaties plaats. De trammannen besloten de staking voort te zetten. De directie heeft reeds 117 stakeps ontslagen. EEN ZONDERLINGE GESCHIEDENIS. Menschen vermoord in het Russische gezantschap? In verband met het feit, dat de Russi sche vertegenwoordiger Oestin'ow onlangs uit Athene is verdwenen als een dief in den nacht, wijst een medewerker van de „N. Zür. Z." erop, dat de Russen het sinds den val van den dictator Pangalos niet ge makkelijk hebben in Griekenland. De op zegging van het handelsverdrag heeft een ernstige spanning veroorzaakt, welke van het economische en handelspolitieke ge bied op de politieke betrekkingen is over geslagen. En thans is het gezantschap in een geschiedenis verwikkeld, welke het publiek ten zeerste bezighoudt. Sinds eenige maanden nl. zijn de Griek sche autoriteiten een geheimzinnige histo rie op het spoor. Men kon echter riiet tot een volledige opheldering ervan komen, daar men geen onderzoek kon instellen op het terrein van het Sovjet gezantschap, waar naar alle waarschijnlijkheid de sleu tel van het geheim was te vinden. Tenge volge van een langdurig toezicht kwam men tot de ontdekking, dat in den tuin van het gezantschap opgravingen werden gedaan en dat men het opgegraven zand id een rivier placht te werpen. Een voerman, die zulk een lading weg bracht, en daarbij werd aangehouden, trachtte de politie wijs te maken, dat er in het gezantschap een instorting had plaats gevonden en dat er nu verbouwd werd. Grieksche metselaars echter, die vroeger tot de communistische partij hadden be hoord, doch eruit waren geloopen, wisten daarentegen te verklaren, dat zij van een Russische architect opdracht hadden ge kregen een onderaardsche gang te graven. Daar geen onderzoek ter plaatse kon worden ingesteld, werd do weggebrachte aardmassa onderzocht en daarbij kwamen leeggeschoten hulzen van revolverpatronen voor den dag benevens met bloed bèvlekte kleeren. De recherché moet overtuigd zijn, dat zij op het spoor is van executies in het ge zantschapsgebouw, 'in verband met de spoorlooze verdwijning van een achttal personen, die vroeger vaak in het gezant schap kwamen. Het publiek brengt het vertrek van den gezant, die zonder afscheidsbezoeken te brengen, plotseling is afgereisd, met deze verdenking in verband. De opwindiijg en verontwaardiging in het land is groot. TWEEDE KAMER. -rww pe Begrooting van Arbeid. Verschillende leden duplic'eeren naar aanleiding van de rede van den minister van Arbeid. Uitvoerig heeft de Minis ter deze replieken beantwoord. De regeling der werktijden voor land arbeiders vereischt een diepgaand onder zoek. Om die regeling voor de vrouwen en kinderen niet langer t.e doen wachten, is de eerste niet in he-t betreffende ontwerp opgenomen. Het aantal overwerkvergunningen is ge stegen, maar het verschijnsel overwerk is vermindörd. De heer Wijnkoop sprak nog over het ongeluk bij de fa. ^Rijsdijk te Amsterdam. Deze firma was verscheidene keer en ge waarschuwd, dooh de arbeidsinspectie kon bier niet dwingend optreden. Nu het onge luk, dat voorspeld was, gebeurd is, is pro- ces-verbaal opgemaakt en ongetwijfeld zal de rechter rekening houden met de ver schrikkelijke omstandigheid, dat het onge luk had kunnen worden voorkomen. Indien de tijd het toelaat, zal de rege ling voor den werktijd der kantoorbedien den aan den Hoogen Raad van Arbeid worden voorgelegd. Den heer v. d. Waerden wijst spr. op de droeve ervaringen, in Duilschland opge daan met de ondernemingsraden. Mien moet dan ook de bedrijfsorganisatie zien in bet kader van het geheele bedrijf, al is in de onderneming een zekere medezeg genschap der arbeiders zeer gewenscht. Do particuliere chauffeurs vallen wel onder de arbeidswet. Wanneer de tweede ■etappe van uitvoering der arbeidswet aan de orde komt, komen ook deze chauffeurs aan de beurt. Lnzake opneming der bepalingen over de coll. arbeidsovereenkomsten in rijksbestek ken zal binnen niet te langen tijd een be slissing worden genomen. Wat in de richting van Zondagsrust op schepen kan worden gedaan, zal spr. on derzoeken. Hierna pauze. Na de pauze kwam aan de orde de afdeeling arbeidsverzekcring. De bespre king hierover'is afgebroken tot hedenmid dag 2 uur. R. K. BOND VAN MELKHANDELAREN IN NEDERLAND. Algemeene vergadering. Te Schiedam hield de R. K. Bond van Melkhandelaren in Nederland Dinsdag U. zijn algemeene vergadering. Na een woord van welkom van den voor zitter der afd. Schiedam, den heer A. J. Voskuil uit Delft, werd in de vacature, ontstaan door het overlijden van den hee'r N. Verberg te Leiden, de heey.H. Compier (Leiden) als bestuurslid gekozen. Bij de hierna gehouden besprekingen be treffende den toestand van den melkhan del, werd opgemerkt, dat de melkslijters zich niet kunnen bepalen tot den verkoop van melk alleen. In Amsterdam wordt de verkoop van vleeschwaren op 80 pet. ge schat, in Rotterdam op 50 pet. van de le den. Het artikel brood zou beter kunnen vervallen dan vleosch. Wanneer men zijn zaak over doet, al is het aan zijn eigen zoon, dan moet deze den verkoop van vleeschwaren of van melk staken. - Na eenige opmerkingen der afdeelingen Den Haag en Leiden, verdedigde de heer G. A. van Swieten (Den Haag) de meening van het bestuur inzake het aantal verte genwoordigers in de me'kcommissie. Voorts ijetoogde spr. dat in den gescheiden ver koop van melk en vleeschwaren voor de melkhandelaren de grootste winst is gele gen. Bovendien kunnen zij nog een groot aantal andere artikelen verkoopen. De ac tie tegen het melkbesluit is voor de be staande melkhandelaren zeer nadeelig, terwijl een actie alleen voer hen, die hun zaak willen overdoen, toch niet gewenscht is. Na uitvoerige discuss'e werd besloten, dat het bestuur op den thans ingeslagen weg moet blijven voortgaan. De geestelijke adviseur, de weleerw. heer van Bemmeien sprak hierna de leden toe, waarop de heer N. W. Helsloot te Amsterdam een inleiding hield over: „De melkvoorziening van Amsterdam". Na een u:tvoerige gedachtenwisseling over deze lezing, kwam e-en door de afd. Amsterdam ingediend voorstel aan de orde, van den volgenden inhoud: „Is 't bestuur van den Nat. Bond van oordeel 'dat heb nuttig en raadzaam is jde melkveiling te propageeren? Zoo neen, ligt het dan niet op den weg va-n den Nat. Bond, de mogelijkheid te zoeken om voor de drie provinces Noord- en Zuid-Holland en Utrecht den' inkoopsprijs van de melk op een en denzelfden tprijs vast te stellen? Is de'Nat. Bond van oordeel dat een der gelijk besluit het algemeen belang zou dienen zoo verzoekt de afd. Amsterdam in die richting voort'te werken, oodat een dergelijk besluit moge verwezenlijkt wor den". De heer Helsloot merkte op, dat juist daags tevoren het eerste punt is afgedaan. In Amsterdam bestaat een prijzen-commis- s:e en spr. wil door samenwerking van de 3 provincies komen tot vaststelling van één prijs. Besloten werd dit voorstel in de eerst volgende bestuursvergadering in behande-, ling te nemen. Na de rondvraag werd de vergadering, die o.m. door den directeur van het Cen traal Hanze-bureau, mr. F. Bach werd bij gewoond, op de gebruikelijke wijze geslo ten. KATWIJK AAN DEN RIJN. Uit de cel gebroken. De volgende geschiedenis speelde zich gisteren af, waarbij een onzer politie-agen- ten een staaltje van behendigheid aflegde en waarbij ten slotte bleek 1» welken toe stand het gemeentehuis met aanhoorighe- deu als cel, verkeeren. De agent Jansen zag bij zijn controle buiten het dorp, dat iemand het duin in ging, gewapend met een schop. Het ver moedden lag voor de hand, dat dit om ko nijntjes te doen was, dus toog hij er op af. Na eenigen tijd ontdekte hij deze per soon, juist gereed met het uitdelven van een konijn. Hij ging hem na. en wist hem ook werkelijk in te halen. Dit heerschap was echter niet mis en weigerde op alle vragen te antwoorden. Integendeel deed hij aan J. minder schoone beloften, als hij hem niet gaan liet. Gevolg een worsteling waarbij Jansen de baas bleef en heb hem zelfs gelukte den strooper de boeien aan te doen. Toon was hij even tammer. Jan sen nam hem mee naar het bureou en sloot hem daarna op in een der cellen. En toen kwam het mooiste van de geschie denis. Toen Jansen, die zijn jas en kijker weer was gaan halen in het duin, terug kwam, was de vogel gevlogen! Het was hem gelukt een stuk uit den muur te bre ken, daarna van het dak en den goot, en daarna was hij hem „gesmeerd". Hij had, eenmaal machteloos, z'n naam opgegeven, dus komt een en ander wel in orde. Drie processen-verbaal1 Een kuitenprikker. Het nieuwste in ons dorp is wel dat we ook hier een kui- tenprikker hebben» Nadat bij de politie aangifte was gedaan van eon geval, bleek bij nader onderzoek, dat de prikker bij 3 of 4 meisjes zijn werk verricht had. Van twee gevallen is intusschen aangifte ge- daan en het is de politie gelukt de (jeug dige) dader op te sporen. Het is een 12-ja- rige jongen. De politie zal deze aangele genheid in behandeling nemen. Ziektewet. Tot vertegenwoordiger der Middenstands-Onderlinge, de Bedrijfsver- ceniging der Middenstanders tot uitvoe ring der Ziektewet, is aangesteld, de I heer J. Meijer alhier. Tuinbouw. Gelukkig dat hetgeen thans door de tuinders wordt aangevoerd, van niet groote beteekems is en niet den doors'ag meer behoeft te geven voor het onizetcijfer. Met alle winlcrproducten, roo- de kool, gele kool, uien, peen, gaat het den slakkengang. Er is onvoldoende vraag, een steeds terugkeerend verschijnsel om dezen tijd van St.-Nicolaas. Van dé groenten zijn het alleen bloemkoolen spruiten, waar voor redelijke prijzen betaald worden, al hoewel hiervan ook al iets af is. Het is met dc werkzaamheden slap. Verbetering. Nu er aan den Nieuwen Comipandeurslaan vanwege de Katwijk- sche Bouwvereeniging een 12-tal woonhui zen met winkelhuis zullen worden ge bouwd, zal ook daar door de lichtfabrie ken een aantal lantaarns warden bijge plaatst. Ook de Molentuinweg moet, naar we vernemen, op het programma staan. St. Nicolaas. Gisteren dan was het voor de kinderen der St. Josephshool met hun kleinere broertjes en zhsjes de groote dag, da-t St. Nicolaas in heb parochiehuis zou komen, hiertoe uitgenoodigd door be sturen van Kath,. Kring en R. K. Volks bond. Tijdig waren ze present en op aller gezichten was te zien in welke spanning ze verkeerden.-Die spanning rees toentej 3 uur St. Nicolaas met z'n twee knechtjes per auto arriveerde en door de com missie van ontvangst in liet parochiehuis werd binnengeleid om daarpa op zijn troon plaats te nemen. De Zeereerw. heer pastoort Schijihorst had de kleintjs reeds op een 'en ander geprepareerd, zoodab de ontvangst, b.v. door 'het zingen van wel komstliederen, allerhartelijkst waS; Sint vertelde van zijn reis van nu, van vorige jaten en dat hij ook in de toekomst wel meerdere malen dacht te komen. Na ver schillende wederzijdshe toespraken kwa men de kleintjes een voor een op het podium om van de goede Sint niet al leen e-en vermaning en aansporing, om nette deugdzame kindertjes te blijven, in ontvangst te nemen, doch om heen te gaan beladen met een prijs of cadeau. De tijd 'werd nog doorgebracht met het zingen 'van liederen, het uitpakken der cadeaux, het innemen van lekkernijen en chocolade melk enz. Hot was reeds donker, toen St. Nicolaas van de kleinen met hun mama's afscheid moest nemen en in groot ornaat na hartelijke woorden van afscheid vertrok, om volgens beloften van Monseig neur des avonds laat terug te keeren naai de respectievelijke woningen, om daar nog eens van zijn gulheid te» doen blijken. K. K. en Volksbond hebben velen aan zich verplicht. Alweer! Weer is in de haven van de Zandexploitatiemaatschappij aan den Val- ken'burgschen weg een der zandbakken gezonken en omgeslagen. KATV/iJK AAN ZEE. St. Nicoiaaj bij de Prinses. De goede .Sint bracht gisteren ook een bezoek bij de villa van H.K.H. Prinses Juliana. Na de jeugd, die intusschen in grooten getale verzameld was, van popernoten te hebben voorzien, wercl de overige tijd in de villa doorgebracht. Personalia. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Herv. School V alhier is benoemd de heer J. v. Elk uit Katwijk aan den Rijn, thans werkzaam te Rijnsburg. Reddingsbrigade. Deze brigade is met haar wintercursus begonnen. De les sen voor de 2de en 3de jaars-leerlingen worden gegeven Dinsdags 7.30 uur in de school Burgerdijkstraat. Voor de lste jaars beginnen de lessen in Januari a.s. RIJNSBURG. Tuinbouw. Er is niet veel animo voor de thans aan te bieden producten. De prij zen zijn laag, voor beste roode kool wordt van 7.50—9. betaald. Gele kool staat nog lager en brengt niet meer op dan 78.50. En er is nog volop voorraad doch wat goed houdbaar is wordt voor den winter opge borgen. Ook met uien gaat het slecht en bovendien wordt algemeen over de houd baarheid van dit artikel geklaagd. De bes te kwaliteit brengt niet meer op dan/ 2.40 —3.— per 100 KG. Ook in peen is niet veel vraag. Betaald wordt van -ƒ66.50 per 100 K.G. ZOETERMEER—ZEGWAART. Belasting betalen. In verband met de omstandigheid, dat de zitdag van den ont vanger der Directe Belasting te Delft b.q. valt op den eersten Kerstdag, zal zitting worden gehouden op Dinsdag 24 December a.s. van 9 tot 12 uur in het Spaarbankge bouw. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 December waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, 'Kort Rapenburg 12, telefoon 594. STOMPWIJK. Eerste hulp bij ongelukken. Het Wit- Ge-le Kruis organiseert een cursus eerste hulp bij ongelukken, welke bij voldoende deelname gegeven zal worden door Dr. Kortmann Jr. Dit jaar zal de cursus gege ven worden voor mannelijke leden boven 19 jaar. Het geheel zal omvatten 10 lessen, waarvan één per week. De kosten voor den geheelen cursus bedragen 1.50 per deel nemer. Verzocht wordt zich spoedig op te geven, uiterlijk 12 December, bij den se cretaris der vereeniging, den heer J. van Maren. KOUDEKERK. Wagen te water. Woensdagmorgen reed, de graanhandelaar IJ. Z. met een vracht meel in den Lagewaard alhier, toen plotseling het, tuig van het paard brak met het gevolg, dat de wagen met meel ter hoogte van P. Smit in de wetering te recht kwam. De voerman met paard ble ven op het droge. Met vereende krachten werd daarna weer alles op het droge ge bracht. Niet minder dan 130. Voor de betrek king van brugwachter en brugkneoht al hier hebben zich niet minder dan 130 sol licitanten aangemeld. Gevestigd Wed. J. van Harten— de Vries van Mijdrecht Johannes Evert Binnendijk van Pijnacker Teuntje Era Hermina Maria van Oklceren van Valken- burg (Z.-H.).; Sophia Willielmina Fluiter van Alphen aan den Rijn Albert van1 Meeteren van Zaltbommel; Marijtje Dorrepaal van Haarlem. V ertrokken Jan Maurits Elzenga naar Leiden Eva Wilhelmina Johanna en Marijtje Eva Johanna, van Leeuwen naar Alphen aan den Rijn Johannes Paulus van Dam naar Aalsmeer Jan Willem ZweeriB en gezin naar Alphen aan den1 Rijn Hendrik Batelaan naar Noordwijk Wijnaild den Hollander naar Ter-Aar Hem'icus Otto en gezin naar Sassenheim. ALPHEN AAN DEN RIJN. De Hooftstraat in rep en roer. Gister morgen werd de Hooftstraat in rep en roer gebracht door de leerlingen der Chr. school aldaar, die onder -het geroep van brand in allerijl het gebouw verlieten. Ge lukkig bleek het geval zoo erg niet. In een der lokalen was, vermoedelijk door het te heet stoken van een kachel, een luik in brand geraakt. Het onderwijzend personeel wist evenwel tijdig in te grijpen, zoodat de twee motorspuiteii, die spoedig ter plaatse verschenen, geen dienst behoefden te doen. Jubileum. Gisteren herdacht de heer P. van der Aar zijn 25-jarig jubileum in den dienst bij de firma Pannevis, scheep»- bouwwerf alhier. De jubilaris werd des morgens ten kantore der firma door den firmant in welgekozen woorden gecompli menteerd onder aanbieding van een gou den horloge met inscriptie. Het personeel liet zich evenmin onbetuigd en bood den jubileerenden collega een boekenkastje en een Tafelkleed aan. De jubilaris bracht verder den dag door in huiselijken kring, waar velen hem hunne belangstelling toon den. AARLANDERVEEN. Volksbond. Woensdagavond vergader de de Volksbond-alhier in de zaal van den heer W. v. cL Berg. De voorz. opende de vergadering met gebed en een hartelijk welkomstwoord tot de aanwezigen, in het bijzonder tot den Geestelijk Adviseur, Pastoor A. J. M. Hogeveen, en tot den heer v. Rooijen, die dezen avond als spreker zal optreden. Na het Bondslied was het woord aan den Centraal Voorzit ter, die de patroon St. Willibrord aan dë Wen ten voorbeeld stelde. Spr. hield een warm pleidooi voor de Kath. Pers en verdedigde in het slot van zijn toespraak het voorstel van het H. B. tot contributie ver hooging. Door den voorz. werd den heer Van Rooijen een woord van dank gebracht Hierna sluiting. „Hulp in Nood" bracht 1.07 op. Ook de leden hadden dezen avond een St. Nico» laasavond. Zij werden getracteerd op cho» colademeik en speculaas.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2