SPORT STADSNIEUWS DONDERDAG 5 DECEMBER RUSLAND MOSKOU ANTWOORDT DEN MOGENDHEDEN. Op weinig diplomatieken toon. In gelijkluidende nota's aan de Ver. Sta ten, Engeland en Frankrijk verwerpt de regeering der Sovjet-Unie de verwijzing der mogendheden naar het Kellogg-pacl. Gezien de directe onderhandelingen met Moekden beteekent de actie der mogend heden volgens de nota „een volkomen on gerechtvaardigde pressie en kan deze bij gevolg nieb als een vriendschappelijke daad worden opgevat". Bovendien kan Meskou zoo wordt be toogd nie»t erkennen, dat eenig land het recht heeft als beschermer van het Kel- logg-pact op te treden en het is zeer ver baasd, dat een regeering, die weigert di plomatieke betrekkingen met de Sovjets te onderhouden, zich tot de Sovjets wendt met adviezen en instructies. De nota verklaart verder, dat het con flict slechts door directe onderhandelingen kan worden opgelost op de basis der Sov jet-voorwaarden, welke reeds zjjn aan vaard. Verder wordt er op gewezen, dat de Chineesche regeering gedurende ver scheiden jaren de Russische rechten in China heeft geschonden, hoewel Rusland vrijwillig afstand heeft gedaan van de ex territoriale rechten. Deze schending culmineerde in de in beslagneming van den Ohineeschen ooster spoorweg, terwijl na dien Chineesche troe pen op Russisch grondgebied doordrongen en de Russische bevolking hebben aange vallen en beroofd. Hierdoor werden de Sovjets gedwongen over te gaan tot een defensief optreden, „maar hetKellogg- pact is niet geschonden". De nota zegt ten slotte, dat hetzelfde niet verklaard kan worden van andere mogendheden, die nog altijd kanonneer- booten en soldaten in China hebben. KORFBAL. Een adspiranten-competitic. Dezer dagen is in gemeenschappelijk overleg door de voreenigingen Fluks, Vi tesse, Pernix, Fiks (Oegstgeest), T.O.P. (Sassen'heim) een adspiranten-competitie opgericht, welke op Zaterdagmiddag wed strijden zal uitschrijven. Het initiatief is in deze uitgegaan van de vereeniging Fluks, welker secretaris de heer G. W. Horrée de competitie zal leiden. De aanvangstijd der wedstrijden is be paald op 2.30 uur, terwijl iedere wedstrijd 2 X 35 minuten zal duren. Het programma voor December luidt: 7 December: T.O.P.Fiks; Fluks A Pernix; VitesseFluks B. 14 December: FiksVitesse; Fluks B-- T.O.P. 21 December: FiksFluks A; Vitesse T.O.P.; PernixFluks B. 28 December: Fluks AFluks B; Fiks Pernix. DAMMEN. Wedstrijd te Alphen aan den Rijn. De eindstand van den gehouden klasse wedstrijd der Damvereeniging „D. E. S." te Alphen aan den Rijn is als volgt: gesp. gew. i verl. pnt: 1 J. van Overen 17 14 2 1 30 2 J. Oostennan 17 12 2 3 26 3 L. Houweling 17 11 3 3 25 4 C. v. Oeveren 17 12 5 24 5 A. v. Ofwegen 17 10 3 4 23 6 H. v. Egmond 17 9 2 6 20 7 W. den Daas 17 9 1 7 19 8 N. Stapper 17 8 1 8 17 9 G. de Leeuw 17 7 3 7 17 10 A. Boogaart 17 8 1 8 17 11 F. Oosterman 17 6 3 8 15 12 H. Mens 17 7 1 9 15 13 A. Sampimon 17 6 2 9 14 14 H. Wolfert 17 5 1 11 11 15 W. de Leeuw 17 4 3 10 11 16 C. Noorlander 17 5 12 10 17 M. v. Oeveren 17 4 1 9 18 H. Hulscber 17 2 1 14 5 De eerste 10 spelers zullen uitkomen voor de bekercompetitie der Leidsche Damver eeniging, terwijl de spelers 11 en 12 re- serve zullen uitkomen. SCHIETEN. Kring Alphen Bijz. Vrijw. Landstorm. De einduitslag van den Kringwedstrijd van den Bijz. Vrijw. Landstorm te Alphen aan den Rijn luidt: Korps: 1. Bodegraven 237 punten; 2. Al phen 232; 3. Boskoop 231; 4. Ter-Aar 224; 5. Rijpwetering 221; Hoogste korpsschut- ter F. Zaal te Bodegraven 50 punten. Personeel. Klas A: 1. D. v. Wolf Boskoop 5048; 2. J. Hoogendoom Bodegraven 4919; 3. F. Zaal Bodegraven 4948. Klas B: 1. Ravensbergen Koudekerk 50 50; 2. A. van Veen Nieuwveen 5048; 3. P. A. van Vliet, Alphen 4948 b. 1. s.; 4. P. Hoogendijk Alphen 4948 b. 1. s.; 5. S. Krotje Alphen 4946 b. 1. s.; 9; 6. N. J. v. d. Ploeg Koudekerk 4946 b.l.s. 8. Klas C: 1. E. Jongstra Alphen 4947; 2. N. Oudshoorn Alphen 4946; 3. G. de Grauw Alphen 4748 b.l.s. 8. Klas D: 1. S. Kraan Alphen 4847; 2. J. Snel Alphen 4741. Vrije baan: 1. F. Zaal Bodegraven 90, 30 en 4 maal 29; 2. J. W. Hoogenboom Eoelofarendsvecn 90, 30 en 3 maal 29; 3. J. Kool, Waardor 90, 30 en 2 maal 29; 4. C. v. d. Veer, Bodegraven 90, 3 maal 29 en 3 maal 28; 5. J. Verheul Alphen 90, 3 maal 29 en 27; 6. J. Ravensbergen Koudekerk 89, 29 en 3 maal 28; 7. M. de Jong, Bos koop 89, 29 en 3 maal 28; 8. X. J. v. d. Ploeg Koudekerk 89 en 3 maal 28. F. Zaal 22 rozen. Geluksbaan: 1. J. Hoogendoom Bode graven 299; 2. W. Verduijn idem 29899; 3. O. Hoogeboom, Roelofarendsveen 298 99; 4. F. Andeweg, Bodegraven 29799; o. H. v. d. Soest, Boskoop 29798; 6 en 7. L. Kalshoven Alphen en J. van Ofwegen Alphen beiden 29699—98; 8, 9 en 10 M. W. Hoogendijk, P. G. Rijken en L. Verleun allen Alphen allen 2969898; 11. C. J. Zuidam Alphen 295—98; 12. W. J. v. Ber- kel Alphen 29595. Eventueele reclames uiterlijk Maandag 9 Dec. a.s. in te dienen bij den res. Ie luit. L. Verleun, Zaalbergstraat te Alphen aan den Rijn. De prijsuitdeeling werd bepaald op Woensdag 11 Dec. a.s. des avonds half 9 in het Huis der Gemeentee Hoek Brug- gestraat—J ulianastraat. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad vergadert op Maandag 9 December, des namiddags te 2 uur, in het Stedelijk Museum (Lakenhal). Te behandelen onderwerpen: 1. Prae-advies op het verzoek van mej. A. W. Scheltema, om eervol ontslag als leerures aan de Hoogere Burgerschool voor 'Meisjes. 2. Suppletoire begrooting, dienst 1928, van de Stedelijk* Werkinrichting. 3. Rekening, dienst 1928, van de Stede lijke Werkinrichting. 4. Voorstel tot overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente van: a. een strookje grond aan de Pieter de la Courtstraat, Sectie M, No. 4629 ged.; b. een strookje grond aan de Haarlem merstraat, Sectie H, No. 751, ged.; c. een strookje grond aan de Dwars- Koornbrugsteeg, Sectie G, No. 1651 ged. 5. Voortzetting-van de behandeling van het voorstel, inzake het verleenen van op dracht tot het ontwerpen van plannen voor den bouw van een nieuw Raadhuis, aan den heer W. M. Dudok, gemeente-architect te Hilversum. Ontslag. B. en W. geven den Raad in overwe ging gunstig te beschikken op het verzoek van mej. A. W. Scheltema om eervol ont slag uit hare betrekking van leerares in de Wiskunde aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes alhier en wei met ingang van 1 Januari 1C30. Overname grond. In verband met be- of verbouwing ter plaatse, moeten de volgende strookjes grond aan de gemeente worden overge dragen. B. en W. stellen den Raad mitsdien voor te besluiten kosteloos in eigedom en onder houd bij de gemeente over te nemen: a. van de N.V. „Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen", het strookje grond, ter grootte van plan. 58 M2., deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sec tie M., No. 4629, gelegen aan de Pietor de la Courtstraat, hoek Resedastraat; b. van H. A. N. Staats, het strookje grond, ter grootte van pl.m. 1 M2., deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie H, No. 751, gelegen aan de Haarlemmerstraat, hoek Koestraat c. van de N.V. Modemagazijnen „Maison Zurloh", het strookje grond, ter grootte van pl.m. 4 M2„ deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Lei den, sectie G, No. 1651, gelegen aan de Dwarskoornbrugsteeg. BEGRAFENIS PROF. DR. G. A. J. HAZEU. Onder zeer groote belangstelling heeft hedenmiddag te 12 uur op de begraafplaats Rhijnhof te Oegstgeest de teraardebestel ling plaats gehad van het stoffelijk over schot van wijlen prof. dr. G. A. J. Hazeu, tot voor kort hoogleeraar in de Javaan- sche taal- en letterkunde aan de Univer siteit alhier en oud-adviseur der Ned. re geering in Indië. Onder de aanwezigen wa ren o.m. mr. P. E. Briët lid en mr. P. J. Idenburg, secretaris van het college van curatoren der Leidsche Universiteit, de rector magnificus en tal van hoogleeraren dezer universiteit, P. J. de Vries, oud-di recteur van het Departement van Burger lijke Openb. Werken in Indië, mr. Kreutz- berg, vice-pres. van den Raad van Ned. Indië, mr. F. D. E. Ossenbrugge, oud-pres. van het Hooggerechtshof in Ned. Indië, I. Hardeman, directeur van het departement van Onderwijs en Eeredienst in Indië (met verlof), Z. Stokvis, oud-inspecteur bij het M. O., dr. F .W. Stapel namens het Kon. Instituut van de Taall, Land- en Volken kunde van Ned. Indië, afgevaardigden van het collegium van het L. S. C., Sanctus Augustinus, Bond van Leidsche Studenten en V. V. S. L., en voorts vele vrienden en oud-leerlingen van den overledene. Ver schillende kransen en bloemstukken dek ten de lijkbaar. Aan de groeve heeft prof. dr. C. Snouck Hurgronje in een rede prof. Hazeu her dacht. De groote eenvoud, aldus prof. Snouck Hurgronje, die dezen doode sierde, brengt vanzelf mede, dat bij zijn graf slechts een afscheidsgroet zal worden gebracht, al zul len vele harten getuigen van den weemoed die ons allen bij dit heengaan vervult. De zeldzame eenvoud verbiedt ook elk pogen om hier en thans recht te doen wederva ren aan de verdiensten van den overledene op zoo velerlei gebied. Ik zal slechts trach ten hem in hoofdtrekken, die ieder uwer op zijn wijze zal weten aan te vullen, in uw herinnering op te roepen. Van zijn prilste jeugd af waren plichts gevoel en bescheidenheid zijn kenmerken de eigenschappen. Die bescheidenheid ging vaak tot over de grens van onder- EERSTE BLAD schatting van eigen vermogens, van gebrek aan zelfvertrouwen; zij deed hem aarzelen, bij de aanvaarding van iedere nieuwe, hem opgelegde taak, zichzelf afvragen: Ben ik daartoe wel bekwaam? Dat plichtsgevoel deed hem altijd weer tenslotte over al die bezwaren heenstappen, deed hem opgaan in zijn werk met algeheele toewijding, deed hem, den idealist, geduldig dragen den hoon en den laster van bekrompen tegen standers. die hunne belangen door zijn streven bedreigd waanden. Natuurlijk denk ik, dit zeggende, nieb in de eerste plaats aan Hazeu's werkzaam heid op het gebied der wetenschap. Daar was alleen waardeering zijn deel, zoo vaak hij, na de voltooiing van zijn hooge ver wachtingen wekkende studie aan onze universiteit, do vruchten van zijn angstval lig overwogen onderzoek openbaar maakte. En ook toen hij na jarenlange onderbre king van zijn studieleven door maatschap pelijk en staatkundig werk in Indië zijn krachten hier weer geheel aan de weten schap en het onderwijs kwam geven, vond hij in onze faculteit en in onzen senaat een sympathieken kring en harmonische sa menwerking. Zijn leerlingen bezaten en waardeerden hem een betrouwbaren gids en een hartelijk raadsman en vriend. Maar de oir.biiiidigheden hebben het ge wild, dat hij vp de middaghoogte van zijn leven geroepen werd tot hooge ambten in Indië, die al zijn tijd opeischen voor practischen arbeid. Zijn gerijpte kenni van land en volk moest toen dienstbaar gemaakt worden aan de bepaling der richt lijnen van het beleid der regeering ten opzichte der inheemsche bevolking. Daar aan had hij dus al zijn werkkracht te ge ven in de beste jaren zijns levens en dat wel in den aanvang van een nieuw tijd perk vol nieuwe, tot dusver onbekende pro blemen. Hazeu werd de opvolger van spr. in die kritieke periode, waarin de inheemsche be volking van Indië als uit een eeuwenlange slaap ontwaakte. Tot' het begin dezer eeuw scheen zij een zwijgende massa, die de dis cussie en de beslissing over haar stoffelijke en geestelijke belangen gelaten overliet aan do Europeanen, zonder zelve daaraan deel te nemen. Toen zij begon mee te spreken, was dit verreweg de meeste Europeanen, die zich niet zooals Hazeu, in de studie der inheemsche psyche verdiept hadden, een verrassing, die tot ontsteltenis, ja in vele kringen tot ergernis aanleiding gaf. Alarmkreten gingen op en de antithese Oost en West nam een steeds scherperen vorm aan. Men vroeg zich af, of synthese hier tot de mogelijkheden behoorde, en of de Westersche voogd zich niet zou hebben te bepalen tot krachtige maatregelen om zijn pupil weer tot zwijgen te brengen. Ha zeu stond onwrikbaar vast in de overtui ging, dat de verhouding van Nederland tot Indië in de eerste en in de laatste plaats een verhouding was van plichten, die te vervullen waren, ook al moest het soms zware offers kosten. Hij begreep, dat zonder een krachtig, doelbewust streven naar associatie de scheur, die zich vertoon de, zich zou gaan ontwikkelen tot een ga penden niet meer te overbruggen af grond. Al hetgeen hij deed en zeide, werd door deze overtuiging bedragen; hierin kende hij geen aarzeling, al deed de smaad, dien hij deswege van zijn landgenooten on dervond, hem soms wanhopen aan den uit slag zijner pogingen. Tegen verguizing had Hazeu overigens weinig weerstandsvermogen. Hij was nu eenmaal te teergevoelig om er niet onder te lijden, en te fijn van geest en te be scheiden om heftig of scherp van zich af te spreken. Zeker is hei hem een troost volle leniging van de zijn zenuwstelsel on dermijnende pijnen geweest, dat hij bij het verlaten van het terrein van zijn tragi- schen strijd overstelpt werd met spontane bewijzen van hulde en dankbaarheid uit de inheemsche wereld, maar de ervaring van toenemend misverstand, waar hij steeds op toenadering aangestuurd had, waren er niet minder teleurstellend om. Eigen lijk was Hazeu reeds een gebroken man, toen hij negen jaar geleden aan zijn oude universiteit het hoogleeraarsambt kwam aanvaarden: de verdere ontwikkeling der- groote antithese, nu voortaan van een af stand door hem gadegeslagen, was aller minst geschikt om den leerstoel voor hem te maken tot de veilige haven, waaraan zijn constitutie na de doorstane stormen zoozeer behoefte had. Zijne vrienden zagen hem worstelen met steeds toenemende zwakheden van lichaam en geest, altijd trachtend het beste te ge ven wat hij had, steeds even ontevreden met zichzelf. Al waardeerde hij den zegen, die hem geschonken was in zijn gezin, de teedere zorg zijner echtgenoote, het voor spoedig opgroeien van zijn zoon en dochter tot maatschappelijke zelfstandigheid, de vriendschap van vele ouderen en jongeren, die hem intiem hadden leeren kennen, dit alles kon hem niet verzoenen met den toe- nemenden afstand tussehen zijn willen en zijn kunnen. Aan tragische momenten heeft het in Hazeu's leven voorwaar niet ontbro ken, en zij hebben ongetwijfeld bijgedra gen tot do vroegtijdige slooping van zijn lichaamskracht. Toch heeft hij het. vaste geloof niet op gegeven, dat over de droeve duisternis de zer dagen de machten van het licht zullen triumfeeren dat ook in Indië Beëlzebub zal moeten wijken voor den Heiligen Geest. Met diepen weemoed, aldus besloot spr., zien wij dun terug op dit veelszins sehoone leven. Verlonging ervan mochten wij niet meer wenschen, nu het voor Hazeu in ver band met zijn physieke lijden alle beteeke- nis verloren had. Voor ons blijft het de onvergankelijke beteekenis behouden van een heiligen strijd, naar wij vertrouwen niet vergeefs gestreden met onbezweken toewijding en. zelfverloochening. Daarin mogen Hazeu's vrouw en kinderen, daarin mogen wij allen troost vinden na dit af scheid. Requiescat in pace. De heer W. Lamoraal Wichers dankte hierna voor de betoonde eer. HET RAADHUIS-VRAAGSTUK. Een adres van de Algemeene R. K. Kunstenaarsvereniging. Door het bestuur van de Algemeene R. K. Ivunstenaarsvereeniging is een schrij ven gericht aan B. en W. van Leiden be treffende de voordracht aan de gemeente, tot wederopbouw van het Leidsche Stad huis. In dat schrijven heeft zij betoogd, dat rij wel met ingenomenheid heeft kennis genomen van het besluit om spoedig met de plannen tot herbouw te beginnen en daartoe opdracht gedaan is aan architect Dudok, doch dat het haar onjuist voor komt om zoowel een ontwerp voor een ge- heelen nieuwbouw als een ontwerp met behoud van den vroegeren gevel, aan één architect op te dragen. In haar betoog heeft zij uiteengezet, dat het onmogelijk is, dat een architect met dezelfde ambitie deze beide totaal ver schillende opgaven zal kunnen uitwerken, dit temeer, daar de tijd tot het indienen van de beide ontworpen relatief kort is. Reden waarom ons bestuur van de Al gemeene R. K. Kunstenaarsvereeniging aan B. en W. verzoekt, alsnog voor do beide zóó verschillende opdrachten, ten minste twee architecten te benoemen. Leidsche Vereeniging tot Bev. van de Kennis in de Graf. Vakken. Opening Typografische Cursussen. Gisteravond werd in de Ambachtsschool aan den Haagweg in tegenwoordigheid van den inspecteur generaal bij het Nijver- •heidsonderwijs, den heer de Groot, van af gevaardigden der verschillende Typografi sche Bonden, van het district Leiden van de Fed. van Drukkerspatroons, van de Centrale Leerlingencommissie uit A'dam, van de Districts-leerlingencommissie alhier, den directeur en enkele bestuursleden der Ambachtsschool, de eerste Typografische cursus hier ter stede geopend, waartoe bo vengenoemde ver. het initiatief had geno men. De directeur der Ambachtsschool, de heer G. E. E. Kuyntjes, heette in het bij zonder welkom den heer de Groot en zei- de, dat het basturr op hoogen prijs stelde iets te kunnen doen voor de Grafische Vak ken. Dank zij vooiil het werk van den heer de Bink is zon spoedig aan dezen cursus kunnen begornen "■vc-id.en. De voorzitter dezer vereniging, de heer N. de Bink, hield hierbij een rede, waar aan we het volgende ontleenen: Allereerst bracht spr. dank aan zijn me debestuursleden, verder aan 't bestuurder Ambachtschool en haar directeur en ten slotte aan den heer de Groot uit Den Haag Verder dankt spr. de diverse organisaties en vakbonden, die aan de uitnoodiging ge hoor hebben willen geven. Met deze cursussen, aldus vervolgt spr., wordt tegelijk ingeluid een serie cursussen voor de leerlingen der typografie, die, naar spr. hoopte, het volgend jaar haar beslag zal krijgen. Spr. zou dit reeds nu nog niet durven zeggen, wanneer hij zich niet van te voren de medewerking en steun had verze kerd van het bestuur van de Ambachts school en haar directeur, en niet in het minst, van den Inspecteur-Generaal, den heer de Groot, die juist daarom reeds nu zijn steun daarvoor heeft toegezegd, om dat hij het zoo bijzonder waardeert, dat zij als particulieren, die toch a-llen een eigen werkkring hebben, zich zoo bijzon der voor het vakonderwijs interesseeren. En wanneer dan bij het. volgende leerjaar deze cursussen zullen zijn uitgebreid met die in de techniek van het zetten en druk ken, dan gelooft spr. dat, voor zoover hem bekend, Leiden de eenige plaats in Neder land zal zijn, behalve dan enkele groote steden, waar reeds vakscholen zijn geves tigd, die dergelijke cursussen voor typo grafie zal bezitten. Verder vraagt, spr. zich af, waarom niet eerder pogingen in het werk zijn gesteld, om deze cursussen in het leven te roepen. Waarom wordt sedert tal van jaren in deze school les gegeven in het timmeren, smeden, metselen enz., en waarom nog niet in de typografie Zijn dan werkelijk 't tim mervak, het smidsvak, het metselvak be langrijker dan het typogra ven-vak V En wanneer hij dan daarop een antwoord mag geven, dan luidt dit antwoord ongetwij feld: „Neen", want, volgens zijn vaste mee ning is het typogra ven-vak één van de be langrijkste vakken. Stelt u eens even voor, aldus spr., een wereld, waarin het typogra ven-vak niet bestaat. Vraagt u zich dan eens af, om al leen nog maar bij het onderwijs te blij ven, hoe zou het onderwijs er dan voor staan Hoe zou het mogelijk zijn, onder wijs te geven, wanneer do voortbrengselen der drukpers daarbij niet konden worden gebruikt? Hoe zou het zijn met onze be schaving? Stelt u eens voor, dat u des avonds niet meer uw courant in de bus vond? Dat uw tijdschriften, vakbladen en meerdere voortbrengselen der drukkunst niet meer werden thuis bezorgd? Dat u een particuliere aangelegenheid niet meer door middel van de drukpers zoudt kunnen be kend laten maken. Dat u voor uw zaak geen reclame of ander drukwerk zoudt kunnen laten maken! Ik vraag u in ernst af, hoe zou dan die wereld er uit zien, waarin de typografie ontbrak? Den loden Augustus j.l. zond wijlen Rijksminister dr. G. Stresemann, die toen op de conferentie in Den Haag vertoefde, ter gelegenheid van de opening van het wereld Reclame-Congres te Berlijn, een telegram, waarin hij o.a. zei: „Reclame is de sleutel tot welstand der wereld". En wanneer nu een zoo eminent man als dr. Stresemann, die door zijn positie en door zijn levens-ervaring zeer zeker tot oor- deelen bevoegd mocht worden geacht, deze woorden uit, dan geeft ons dit veel te den ken. Inderdaad, deze woorden zijn juist. Want wanneer wij om ons heen zien, en ofschoon wij hier te lande nog lang niet in het stadium van ontwikkeling der re clame zijn, a-ls waarin zich deze in Amerika bevindt* moeten wij toch tot de overtui- PAGINA 2 Gemeentelijke Aankondigingen Benoeming lid van den Gemeenteraad. De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Leiden maakt bekend, dat vanaf heden ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd zijn besluit ter benoeming van een lid van den gemeenteraad, nood zakelijk, geworden door het overlijden van den heer K. Sytsma. De voorzitter voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 5 December 1929. Hinderwet Burgemeester Wethouders van Lei den brengen .ter algemeene kennis, dat door hen de door J. Marijt gevraagde ver gunning tot het oprichten van een bewaar plaats voor gedroogde vellen (huiden) in het pakhuis KijfgTacht No. 11, is gewei gerd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 December 1929. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 December waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. ging komen, dat de reclame, in welken vorm ook, inderdaad een enormen omvang heefi aangenomen. En dan mag ik met vreugde constateeren, dat verreweg het grootste gedeelte van die reclame tot stand wordt gebracht door middel van de druk pers. En of dit nu boekdruk, steendruk, lichtdruk, offsett-druk, koper-diepdruk of rotatiedruk is, dat doet hier weinig ter zake. Hoofdzaak is, dat die reclame tot stand komt door middel van de drukpers. Om nu deze drukpers te kunnen bedie nen, daarvoor zijn noodig vakmenschen, bekwame vakmenschen, die niet alleen met hun handen de apparaten en machine's kunnen bedienen, doch die daarbij ook de geestelijke ontwikkeling hebben, het door hun werkgever of reclame-chef opgedragen drukwerk keurig en tot in alle bijzonder heden te kunnen uitvoeren. En daar ik de stellige meening ben toegedaan, dat de drukkersleerlingen van heden in de toe komst voor vakproblemen zullen komen te staan, waarvan wij op het oogenblik de draagwijdte nog moeilijk kunnen schatten, zoo wil spr. toch ook nog met een enkel woord de leerlingen, die thans zullen be ginnen deze cursussen te volgen, in allen ernst en met bijzonderen nadruk op het hart drukken, dat zij zich alle moeite zul len geven, om datgene in zich op te nemen, en aan te leeren op vakgebied, wat maaj eenigszins mogelijk is. Wanneer zij zich in de toekomst zullen bekwajnen en ontwik kelen tot bruikbare vakmenschen, dan eerst zullen zij voor zichzelf de vruchten gaan plukken van hun studie van het he den en zal voor hen in dit vak zeker een goede toekomst zijn weggelegd. Spr. besluit dan met den wensch, dat de resultaten met de leerlingen van deze cursussen in overeenstemming zullen zijn met de zorgen, die de initiatiefnemers zich getroost hebben om deze cursussen tot stand te brengen. Hierna was het woord aan den heer de Groot, die het een gelukkig feit noemt, dat hier de eerste voetsporen worden gezet in een cursus voor het grafisch bedrijf. Spr. verheugt zich er over, dat in Leiden, waar het drukkersbedrijf van oudsher een groo- ten naam heeft, met dezen cursus wordt begonnen. Wat deze avond zal beteeke- nen, moet de toekomst leeren. Spr. wenscht allen geluk en hoopt, dat het. de leerlingen zal stemmen tot dankbaarheid, zich uitend in grooten ijver. De heer J. P. Mulder, voorzitter van het district Leiden van de Fed. van Drukkers- patroons, hierna het woord verkrijgend, zeide, dat h!er een eenvoudig werk is be gonnen, dat kan uitgroeien tot een werk van botcekenis. Het groote belang van een dergelijken cursus wordt maar al te dik wijls vergeten. Wij moeten echter jongens krijgen, die zich steeds verder willen ont wikkelen. Namens de Centrale Leerlingen Com missie voerde de heer Schipper het Avoord. Deze ze'de met belangstelling er van te hebben kennis genomen hoe naast de werkplaats-opleiding ook de theoretische scholing toeneemt. Spr. wekt de leerlingen vervolgens op tot ijver, omdat de welvaart van een volk en een vak grootondeels afhangt van goede vaklui, die het werk, door werkgevers eii bedrijfsleider opgelegd, kunnen volvoeren. Namens de Leerlingen-commissie sprak vervolgens nog de heer C. Laterveer, waar na achtereenvolgens de afgevaard:gden der verschillende vakbonden hun beste wen schen uitten voor den bloei van den cursus. Nadat ten slotte de heer de Bink alle sprekers had dank gezegd, verklaarde de heer Kuijntjes den cursus geopend en dood hij eenige mcdedeclingen over de regrien der school, waaraan de leerlingen zich hebben te onderwerpen. Handelsregister K. v. K. Wijzizingen: 673. H. Vroom, Leiden, Morschstraat 26, Winkelier in Ijzerwa ren. Bovengenoemde handelszaak is met ingang van 1 Januari 1929 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: firma H. Vroom Oegstgeest en W. C. J. Pera, Leiden (B.P.). 223. Sociëteit voor Chemische Industrie „Katwijk", Katwijk, Prins Hendrikkanaal, handel in en fabricatie van chemicaliën* N. Proc.: H. Ysrsel de Schepper, Katwijk a. d. Rijn (B.P.).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2