VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN nieuwe BUITENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post Tf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Op 1 Maart begint de „verlichting" der portemon- naie. Een nieuw soort arbeider. Wat if loon? Dwangbevelen en gemoedsbezwaren. Op 1 Augustus van dit jaar is de nieuwe Ziektewet in werking getreden. Zij heeft het dus verder gebracht dan haar voor gangster, de ziektewet-Talma, die nimmer het Staatsblad bereikte. De in werking treding van de nieuwe wet is echter practisch verschoven tot 1 Maart 1930, omdat de verplichting tot ver zekering eerst op dien datum van kracht wordt. Dit uitstel is toegestaan om den werkgevers gelegenheid te gunnen zich aan te sluiten bij particuliere verzekerings lichamen (cle wet noemt ze erkende be- drijfsvereenigingen) of zulke bedrijfsver- eenigingen onderling op te richten. Tot 1 Maart zullen derhalve de meeste werknemers weinig bemerken van de nieu we wet, daarna evenwel zullen ook, zij haar werking gaan ondervinden.in hun por» temonnaie. De Ziektewet is nl. uitgegaan van het systeem, dat de arbeider verplicht verze kerd moet zijn tegen de financieele gevol gen van eventueele ziekte en dat de pre mie voor deze gedwongen verzekering niet zooals bij de „zegeltjes-plakkerij" geheel gedragen moet worden door den werkge ver, maar door werkgever en werknemer beiden. Voor wie het nog niet wist, zij er op ge wezen, dat deze wet de verzekering re gelt der arbeiders tegen ziekte en niet te gen bedrijfsongevallen, waarin de Onge vallenwet reeds heeft voorzien. De vraag of een intredende ongesteldheid al of niet te rangschikken valt onder de rubriek be drijfsongevallen,, lieeft door de invoering der Ziektewet veel van z'n beteekenis ver loren, alle beteekenis echter niet. Doch hierover zullen wij ons thans het hoofd niet breken; belangrijker is voor ons de vraag: Wat is een arbeider? U meent, dat een kind die vraag beant woorden kan? Neen, zoo eenvoudig is dat toch niet. Als u het Burgerlijk Wetboek zoudt openslaan (begin er maar niet aan) en zoudt opzoeken den titel over arbeidsover eenkomsten, dan zoudt u vinden, dat deze titel onder „arbeider" verstaat allen, die in loondienst arbeid verrichten. Daaronder valt een dik gesalarieerde bankdirecteur ook. De Ziektewet vindt dat begrip een beetje al te ruim en zegt: neen, ik versta onder een arbeider ieder die in dienst is van een onderneming en die niet meer verdient dan 3000.per jaar. Die loongrens maakt natuurlijk al direct verschil, maar maakt de definitie nu zoo veel uit? Zeker. Al dadelijk vallen die arbeiders uit, die niet in dienst van een „onderne ming" zijn, maar van een persoon, zooals een dienstbode, een huisknecht, een chauf feur in particulieren dienst, enz. Die be perking is voor de wet echter nog niet vol doende, zij gaat verder met het afsnijden van groepen en zondert vervolgens nog uit: le. degenen, die slechts in buitenge wone gevallen in dienst van een on derneming gesalarieerden arbeid van kor ten duur verrichten, doch overigens niet bij wijze van beroep tegen loon plegen te ar beiden 2e degenen, wier loon uitsluitend be staat in onderricht, zooals bijv. een volontair; 3e. militairen in werkelijken dienst en zeelieden voor wie een andere re geling geldt; 4e al degenen, die als werkgevers zijn te beschouwen, d. w. z. ieder, die een of meer arbeiders bij een onderneming in dienst heeft, of hoofd of bestuurder is van een rechtspersoon (N.V. bijv.), of die be last is met de leiding van een filiaal eener buitenlandsche ondernoming en personeel onder zich heeft, al is dat ook in dienst van de buitenlandsche onderneming. Zoo'n «werkgever" kan dus in loondienst zijn, bij een onderneming, zelfs minder verdienen dan 3000.en toch buiten de Ziektewet vallen. Verder zouden ook buiten de wet vallen degenen, die in aangenomen werk de zelfde arbeid verrichten, welke ook ver langd wordt van de arbeiders, die bij do onderneming in dienstbetrekking zijn. De wet heeft voor dezen, truc een stokje gestoken en ook zulke „aannemers", als mede personen, die hen bij den arbeid bij- ztaan, in de wet opgenomen. Zoo ziet u, hoe de wet uitvoerig heeft Beregeld wie al of niet als „arbeider in den zin der wet" is te beschouwen. Toch is dat nog niet eens voldoende. T zijn nog cate gorieën van arbeiders, die buiten de wet zouden vallen en er toch onder gebracht behooren te worden. Dat zijn bijv. de thuiswerkers in de sigarenindustrie. Daar om bepaalt de wet, dat een /'u;emeene Maatregel van Bestuur ook andere dan de genoemde groepen in de verplichte ver zekering kan opnemen; nimmer echter kan zich dat uitstrekken tot personen, uitslui tend belast met het verrichten van huise lijke of persoonlijke diensten. Dezen vallen dus nooit onder de wet en kunnen er ook nooit onder gebracht worden, tenzij door wetswijziging. Voor de z.g. losse arbeiders (die in den regel in dezelfde week niet langer dan twee dagen in dienst van denzelfden werkgever werkzaam zijn. wordt 'n afzon derlijke regeling gegeven bij algem. maat regel van bestuur. De premie. Nu weten wij tenminste, wie arbeiders zijn in den zin der wet. Dat is al heel wat, want zij zijn' degenen, die verplicht verze kerd zijn. Voor hen heeft de patroon de premie te betalen, waarvan hij de helft weer op den arbeider mag verhalen. Ook de arbeider gaat dus de „verlichtende" werking der wet straks in z'n geldbeurs ondervinden. Het spijt ons, dat wij u niet kunnen me- dedeelen, hoe hoog deze premie voor ieder zal zijn, want wij begrijpen dat er heel wat zijn, wien dit op de eerste plaats be lang inboezemt. Het is de Kroon, die dit vaststelt voor het gebied van iederen Raad van Arbeid, telkens voor 5 jaar. Voor som mige bedrijven, welke extra gevaarlijk voor de gezondheid blijken, kan de premie ver hoogd worden, doch deze verhooging treft alleen den werkgever, niet den arbeider, wanneer wordt aangetoond, dat het groo- tere gevaar voor de gezondheid het gevolg is van de inrichting der onderneming of de wijze waarop zij gedreven wordt. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat de premie berekend wordt procentsgewijze naar het verdiende loon. Wat loon is, zegt de wet ook. Zij verstaat daaronder elke uitkeering, welke de arbeider als ver goeding voor zijn arbeid of gedurende sta king van den arbeid van zijn werkge ver orjtvangt. Fooien e. d. welke ver band houden met den voor den werkge ver verrichten arbeid, gelden eveneens als loon (kellners!). Niet in geld vastgesteld loon (kost en inwoning, kleeding e. d.) wordt berekend naar de geldswaarde. On derricht telt als loon niet mee. Van dit loon wordt de premie voor de helft door den werkgever, voor de helft door den arbeider betaald. Verdient een arbeider evenwel gemid deld minder dan 0.40 per dag, dan is heelemaal geen premie verschuldigd (als de arbeider tenminste een verzoek hiertoe indient bij den Raad van Arbeid). De arbeider, wiens loon geheel bestaat in verstrekkingen in natura met of zonder huisvesting, behoeft de helft van de premie niet te betalen. De heele premie komt dan ten laste van den werkgever. In bijzondere gevallen kan de minister den werkgever toestaan van het loon des arbeiders meer af te houden dan 50 pet. Over de dagen, waarover den verzeker de ziekengeld wordt uitgekeerd is geen pre mie verschuldigd, noch door den zieken werknemer (hetgeen vanzelfsprekend is) noch door den werkgever. Dwangbevel, Zooals gezegd, moet de patroon de ge- heele premie betalen; hij kan echter de helft van het loon afhouden. Dat is de nor male regel en ligt ook het meest voor de hand. Wat er gebeurt als de patroon niet op tijd de premie betaalt, zegt art. 75: De voorzitter van den Raad van Arbeid is bevoegd bij dwangbevel de te betalen premiën in te vorderen en heeft dan te vens het recht om de goederen der schul denaars zonder vonnis aan te tasten. Het is de deurwaarder van de belastingen, die dit dwangbevel komt beteekenen en zoo noodig beslag komt leggen. Onder onze lezers zullen er waarschijn lijk weinigen zijn, die gemoedsbezwaren hebben tegen het betalen van een verzeke ringspremie. Iedere betaling, waarvan men niet direct de vruchten ziet, ligt min of meer zwaar op het gemoed. Maar mochten er zijn, die serieuze gemoedsbezwaren heb ben, dan zij hun tot troost, dat de wet daar mee rekening heeft gehouden. De werkge ver krijgt dan een evenredig hoogere aan slag in de Rijksinkomstenbelasting (prosit!) en de werknemer kan worden vrijgesteld onder bepaalde voorwaarden. Erkende Bedrijfsvereenigingen. Wij hebben tot nu toe alleen gesproken r :er verzekering bij de ziekenkas van den Raad van Arbeid. De patroon kan den ar beider echter ook laten inschrijven bij een particuliere verzekering, door de wet ge noemd: erkende bed rijf svereeniging. In dat geval wordt de premie niet door de Kroon, maar door de ..^drijfsvereeniging zelf vast gesteld. Echte- behoeft de arbeider nooit meer te betalei dan hij zou hebben moe ten betalen, wan-eer hij verzekerd was bij den Raad van Arbeid. Hij kan er dus nooit kwaad bij. Over waarheidsliefde gesproken Hoe moeilijk het is, een lasterpraatje dood te slaan, kan blijken uit de valsche mededeeling over de geestelijken, die in Maastricht d" „onderkruipers" met een rrucifix voorop door de stad zouden heb ben. geleid. Het sociaal-democratisch blad zelf is nj, veel vieren en vijven t„t het inslikken van den laster overgegaan. Maar het praatje had. zioh reeds vermenigvuldigd en leeft nog. Zoo trof de „Morgen" het dezer dagen weer aan in „De Nieuwe Weg";: deze (de onderkruipers) wurden in optocht door de sta,d gevoerd, vol gens „Het Volk" voorgegaan door geestelijken, met het crucifix in de hand. De heiligste gevoelens en gods dienstige tradities van een deel der arbeiders worden op de afschuwe lijkste wijze misbruikt, de diepste waarheden van het christendom ge schonden en vertrapt, opdat de aan deelhouders der zinkwitfabriek ook dit jaar toch vooral geen cent minder dividend dan de 10 a 15 pCt., waar aan zij gewend zijn, zullen ontvan- 't Is niet noodig tegen zulk een stukje te polemiseeren. 't Zij genoeg voor „Het Volk", om zich diep te schamen over de lichtvaardige wijze van berichtgeving, waaraan 'het zich schuldig maakt. Het bovenstaande artikeltje is ontleend aan „De Residentiebode". Wij hadden het juist voor ons, toen een Katholieke arbeider, geërgerd, ons be zorgde een strooibiljet, dat gisterenavond in zijn buurt was verspreid, en dat óók gl wéér schimpt op de katholieken en de katholieke pers. „De katholieke pers in ons land geeft nooit een ware voorstelling van het socialisme. Die pers maakt bij herhaling onze beweging en onze bedoelingen ver dacht". Zoo! Wij (de katholieke pers) zullen voortaan wat meer leering moeten trek ken uit de lezing van „Het Volk"; dit socialistisch orgaan toCh geeft immer een ware voorstelling van het Katholicisme en nooit is er eenige verdachtmaking in het blad te bespeuren. Als men gelezen heeft met welk een schijn van heiligheid het socialistisch strooibiljet over waarheidsliefde en ver dachtmaking spreekt, dan leze men nog 'ns over het boven-geciteerde stukje uit „De Residentiebode". Als de vos cle passie preekt.... Bij o n s geldt niet, dat hefc doel de middelen heiligt. Laster is kwaad, óók bij de bestrijding van onze tegenstanders, óók al hanteeren die tegenstanders zelf dat wapen. En de katholieke pers signaleert het kwaad van den laster niet alleen bij an deren, maar ontwijkt en verafschuwt het ook in haar practijk. Zoo is het ondanks de lasterlijke aantijging van laster in „Het Volk"! VAN HET VATICAAN HET A.S. CONSISTORIE. Ook Mgr. Pacelli wordt kardinaal gecreëerd. De „Osservaore Romano" meldt, dat mgr. Picelli, de Pauselijke nuntius te Ber lijn, die, zooals dezer dagen gemeld, na een kort bezoek aan Rome naar Berlijn is teruggekeerd, van Z. H. den Paus zijn te- rugroepingsbrieven heeft medegekregen, en dus eerlang als nuntius te Berlijn zal aftreden. Mgr. Pacelli zal in het aanstaande H. Consistorie kardinaal gecreeërd worden. Wie den doorluchtigen prelaat te Berlijn zal opvolgen is nog niet bekend gemaakt. BELGIE DE CRISIS OPGELOST. Jaspar is gistermiddag te twaalf uur den koning officieel gaan mededeelen, dat zijn regeering definitief is samengesteld en wel uit dezelfde ministers en in dezelfde verdeeling van functies als de vorige re geering. Om de formaliteiten te vergemakkelijken, zal in de Staatscourant heden een konink lijk besluit worden gepubliceerd, waarin het ontslag van de vorige regeering ge weigerd wordt. Jaspar verklaarde na afloop der audiën tie bij den koning aan de journalisten, die bij het koninklijk paleis wachtten, dat er in den schoot der regeering thans volledige overeenstemming bestaat over taal-, fis cus- en sociale-problemerr. Vrijdag zal de eerste ministerraad wor den gehouden. In de kamer- en senaatszittingen zal a.s. Dinsdag de regeeringsverklaring wor den voorgelezen. DUITSCHLAND ONTZETTEND TUMULT IN DEN RIJKSDAG. De Rijksdag ging gisteren over tot be handeling van het wetsontwerp tot be scherming der republiek. Als de minister van Binnenlandsche Za ken, Severing, het woord wil nemen, wordt hij door de communisten ontvangen met het geroep van „Mussolini, beul, bloed hond". Na de eerste woorden van den mi nister roept de communist Neubauer: „U heeft den moed de arbeiders te vermoor den". Minister Severing overstemt met moeite het lawaai en zegt, dat een vergelijking met de socialistenwet van Bismarck onmo gelijk is, omdat het thans ingediende voor stel geen uitzonderingswet is. Als hij daar op verder gaat met: „U mag niet verge ten...." vullen de communisten den zin aan met „dat u een beul bent". Thans be ginnen ook de sociaal-democraten zich te roeren en schreeuwen de communisten toe. Als de socialist Dittmann worclb betiteld met „Achtgroschenjunge" wendt hij zich tot den voorzitter, dio een van de inter- rumpeerende communisten verzoekt de zaal te verlaten. Dc communisten vragen wie bedoeld wordt. Do voorzitter wijst ten slotte Neubauer aan, die zich gereed maakt de zaal te verlaten. Het lawaai wordt ech ter zoo hevig, dat von Kardorff onder luid gelacht der communisten zijn plaats ver laat en daardoor de zitting schorst. Na een half uur, om halfzes, wordt de zitting weer hervat. Von Kardorff ver zoekt Jadasch, Beutling en Papke wegens inbreuk op de orderreglementen van het Huis de zaal te verlaten, doch de drie communisten blijven zitten. Luidkeels wordt door de communisten tegen dezen maatregel geprotesteerd. Von Kardorff verklaart daarop, dat aangezien de betref fende afgevaardigden de zaal niet hebben verlaten, hij do zitting wederom voor een kwartier schorst. Tijdens de schorsing verlieten de drie communisten, die gedurende acht zittings dagen de besprekingen niet mogen bijwo nen, de zaal. Na heropening moest de communist Ko nen wegens beleediging van den minister de zaal verlaten, waartegen hij zich zoo hardnekkig verzette, dat de zitting op nieuw werd geschorst en de communist door de politie uit de zaal moest worden verwijderd; vooraf was de publieke tribune ontruimd. Dit spelletje werd telkens weer hervat en nadat de zitting achtmaal was geschorst, waren 21 communisten verwij- derd. President Löbe, die intusschen de Dit nummer bestaat uit twee bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De communisten hebben gisteren een) ontzettend tumult in den Duitschen rijks dag veroorzaakt. Dreigende algemeene staking in Grie kenland. Een antwoord-nota van Rusland aan Amerika, Engeland en Frankrijk. BINNENLAND. De Minister van Arbeid aan het woord. (2de blad). De opening van het nieuwe K. R. O.-ge- bouw te Amsterdam. (2de blad). plaats van von Kardorff had ingenomen, kondigde onder bijval der meerderheid scherpe maatregelen aan. De Sklarek-affaire. Tengevolge van de mededeeling van den missie uit den Pruisischen Landdag over burgemeester Kolil van BerlijnKöpenick officier van justitie aan de Sklarek-com- heeft, naar de „Vorwarts" meldt, het so cialistische federatie-bestuur Kohl met al gemeene stemmen buiten de partij gesloten. „Tel." AMERIKA Achmed Zogoe vergiftigd? Volgens mededeeling van een telegraaf- agentschap is de gezondheidstoestand van den koning van Albanië, Achmed Zogoe, die reeds sedert maanden te wenschen overliet, de laatste dagen ongunstiger ge worden. Twee bekende chirurgen, van wie een specialist is voor neus- en keelziek ten, zijn per vliegtuig naar Tirana ver trokken. In dit verband wordt er aan herinnerd, dat reeds sedert langen tijd geruchten in omloop zijn volgens welke men den koning door middel van een bijtende vloeistof heeft willen vergiftigen. Om deze reden gebruikt Achmed thans uitsluitend voed sel, dat door zijn moeder eigenhandig is toebereid. s>Tel." GRIEKENLAND DREIGENDE ALGEMEENE STAKING. Volgens berichten uit Athene dreigt thans in heel Griekenland de algemeene staking. Sedert gisterenmorgen staken te Athe ne de arbeiders en het kantoorpersoneel van de tram, de autobussen, de gas- en electriciteitsfabrieken- De algemeene Grieksche vakvereeni- gingsbond tracht een staking voor het ge- heele land te proclameercn. Minister-president Venizelos noemt in een schrijven aan de vakvereenigingen de gevraagde loonsverhoogingen niet gerecht vaardigd en de staking een revolution- naire daad. Hij voegt liieraan toe, dat dë vakver eenigingen eerst de regeering ten val zul len moeten brengen, voor zij hun doel zul len bereiken. CHINA. Hevige gevechten bij Kanton. Volgens de laatste berichten uit betrouw bare bron hebben de Kwangsi-troepen gis termorgen na hevige gevechten Joentam ingenomen, terwijl de Kanton-troepen zich teruggetrokken hebben naar Kwantiu. waar de voornaamste verdedigingslinie ligt. Te Kanton heerscht groote opwinding; men vreest, dat de ..ijzervreters" kunnen rekenen op steun in Kanton zelf. De staat van beleg wordt met uiterste gestrengheid gehandhaafd. Do regeering te Nanking heeft haar Duitsche militaire adviseurs naar Kanton gezonden om den generalen staf aldaar bij te staan.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1