UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK MAANDAG 2 DECEMBER 1929 PAGINA 2 ATHLETIEK, Graaf Willem-veldloopdag. De Haagsehe R. K. A thle t iekvere eniging Graaf Willem II organiseert op 15 Decem ber a.s. onder goedkeuring der KN.A.U. •1veldlóopen over 10, 5 en 3 1/2 KM., waar aan kunnen deelnemen uitsluitend leden van dien Bond. Bovendien wordt nog gehouden een veld loop over 31/2 KM. waaraan ook nict-K N.A.U.-lcden, dus waarbij iedereen kan in schrijven, Het aantal prijzen is minstens de helft van het aantal deelnemers bij eiken veldloop, uitgezonderd de 10 K.M.- loop, waarvoor de KN.A.U. het persoon lijk en clubkampioenschap beschikbaar stelde en 6 prijzen uitlooft. Allen, die de 3 1/2 KM. loopen binnen 18 min. cn niet tot de prijswinnaars behoo- ren, ontvangen het Graaf Willem U-di ploma. De veldloopen worden gehouden op het landgoed van den heer Prins te Wassenaar en beginnen 's middags 1 uur. Inschrijvingen tc zenden aan en inlich tingen worden op aanvrage gaarne ver strekt door het G. W. II Secretariaat, waarvan het adres is: A. C. L. Dinkhuij- sen, Valkenboschlaan 177, Den Haag. WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Toeristvereeniging „Swift". Gistermorgen werd de 1 KM. recordrit gereden om den Vollenhovcnbeker. Hier voor was weer eens een belangstelling van renners en enthousiasten zooals dat in het begin ook wa-s. Dat de renners er genoegen in hadden, dat kon men aan de tijden, die gemaakt zijn, wel bemerken. Zelfs wist W. Graafmans zijn eigen record te verbe teren en te brengen op 27 s. C- SJadek 30 2/5 s.; G. Parijs 28 1/5 s.J. v. Wezel 32 2/5 s.A. v. Egniond 814/5 s. J. Ver schoor 27 4/5 s.Th. Wurzer 281/5 s:; J. lm thorn 321/5 s.; J. Steenvoorden 312/5 s.J. Groenewegen 28 2/5 s.; J. P. Biet hoeven 30 1/5 s.; O. Daderna 32 3/5 s.J. Maurits 33 2/5 s.J. Biethoven 29 3/5 s. Twee Junioren hebben hierbij ook de 1 KM. gereden. De tijden, die zij maakten waren: R. Riethoven 39 2/5 s.K Paats 39 1/5 s. G. Parijs heeft nog een proefrit gereden over de 1 KM., toen hij er 27 4/5 s. voor noodig bad. Dinsdagavond zal er weer gereden wor den voor het 1 KM.-record om den Vollen- hovenbeker, aanvang 8.45 liur. Vrijdag a-.s training over 5 KM. PAARDENSPORT, Slipjacht te Noord wijk. Door dë Kon. Ned. Ja chtver eniging werd Zaterdag te Noord wijk .een slipjacht ge houden. Een geheel,nieuw jachtparoours was uit gezocht, een parcours, dat afwisselend door de duinen, de weilanden en de bos- schen voerde. Er werd vlot en- ènergiek, zoowel door de amazones als door de ruiters gereden en gesprongen. Er moesten een paar natte slooten genomen worden, er kwam midden in het weiland een afsprong voor. Wij zagen een paar weigeringen, eenige losse paarden galoppeerden weg, maar er was geen check, geen oponthoud; ventre a terre doorkruisten de paarden weiden en bosch en wie door een val wat achter geraakte, haalde zoo snel mogelijk zijn schade weer in. De meet was op een klein rond zand- pleintje bij den ingang der Noordwijkscke Golfbanen. Nadat de jachtstoet in de duinen was verdwenen, trok het publiek, waartusschen zich ook Noordwijks burgemeester en me vrouw Van de Mortel bevonden, naar den Noord-Boulevard, waar een enorme file van circa honderd auto's stond te wachten. Geleid door den wagen met blauw-witte vlag, waarin mevrouw Gevers zat, reed het gezelschap belangstellenden door de School straat in de richting van Noordwijkerhout en verder langs de nieuwe Krankzinnigen gestichten van Noordwijkerhout naar de terreinen der firpia Van Dam uit Amster dam, waarover de ruiters hun tweede run i zouden rijden. De eerste run liep, dank zij de medewerking van het Staatsboschbe- heer (Houtvesterij Haarlem) door de dui nen. De derde door het binnenduin van baron Van Hardenbroek van Ammerstol en de laatste door bosch en weiland van 'de familie Gevers naar de Kill: een prach- tig plekje in de sparren tegenover Leeu wenhorst. Het is altijd weer een even aar- dig en boeiend schouwspel, dat snelle aan komen van de honden spoedig gevolgd door liet sportieve gezelschap. Nadat mevrouw Gevers van Kethel en 'Spaland. de met de Geversklcuren versier de brushes had uilgereikt, werden de hon den weer in hun auto geladen en full speed naar Amersfoort teruggevoerd. De deelne mers werden door Douair. Gevers van Kethel en Spaland en Jhr. en mevrouw Ge- vers van Kethel en Spaland—Rengers op Huize Leeuwenhorst ontvangen, waar de thee werd aangeboden. Tijdens deze ontvangst had er nog een kleine plechtigheid plaats: .kolonel Ram- bonnet reikte het St. Hubertus-schild uit aan majoor J. E. Haitsma Muiier; vervol- 1 gens trad. ritmeester Westerouën van Meeteren naar voren om aan vier getrou wen van de 's-Gravenhaagsche Manége (dir. Hiemstra): J. Celli, M. Turksma, A. Wullings en D. Blokspoel, benevens aan J. - de Jonge, die 12 jaar in dienst is bij Mr. W. J. baron van Lynden, de van Hoytema- i medaille in brons uit te reiken. Mevrouw j Gevers liet een glas eerewijn inschenken en velen wenschten hen geluk. Ritmeester Westerouën van Meeteren dankte vervol gens voor het uitzoeken van het jachtpar oours en speciaal Douair. Gevers voor haar gastvrije ontvangst, waarna majoor Haits- [>ma Muiier nog het woord voerde. HAARLEMMERMEER. Een strop voor de stroopers. P. van Veen en A. L. B., beiden te Haarlem mermeer waren op een heel donkeren nacht en zwaren storm met de lichtbak er op uitgetrokken om in 't veld een haasje of iets dergelijks te bemachtigen. Terwijl zij ijverig voort strompelden over verschil lende akkers bouwland, dat een alles behalve prettige wandelrit is, gingen zij zoo op in hun spoorlust, dat zij niet be merkten dat hun gangen werden gadege slagen door de politie. Deze wachtte ech ter geduldig zijn tijd af om de lichtbak kers ter gelegener tijd te grijpen en van hun lichtbak en jachtgeweer te verlichten. Beide lichtbakkers konden „verlicht" huis waarts keeren met dc prettige overtuiging, dat de niet geschoten hazen duur betaald zullen worden, als straks dc kantonrechter 't laatste woord heeft. Modern. In dc verleden week gehou den zitting van :t kantongerecht alhier waren zooveel verdachten en getuigen ver schenen, dat de geheel e dag en een deel van den avond met het verhoor gemoeid was. Echter ontbreekt in de rechtzaal elke verlichting, zoodat-de concierge dan ook trachtte in dit gebrek te voorzien door het ontsteken van een kaars, een nachtlampje cn een petroleum-huiskamerlamp, welke rlichting ten eenemnale onvoldoende H1LLEG0M. Geboren: z. van J. Poloma-Beij. - z. van W. H. Walter-Degeiiaars. Ondertrouwd: J. C. van der Valk en J. A. Grootveld. Getrouwd: J. C. Brouwer en C. J. Spielings. P. Kuipers en N. v. d. Jagt. L. J. Wijshake en H. Griekspoor. H. G. van Loon en J. A. van Ast. KATWIJK. De Ziektewet. Voor de slagers van Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg zal de heer J. v. d. Steen Dinsdagavond in „De Roskam" spreken over „De Ziektewet en hare uitvoering". ROELOFARENDSVEEN. Moedercursus. Voor de half Decem ber a.s te geven Moedercursus, welke uit gaat van de R.-K. Vereeniging Het Wit- Gele Kruis en welke onder leiding staaè van mej. Versteeg alhier, hebben zich 45 deelneemsters opgegeven. TER-AAR. Onderlinge Glasverzekering „H.E.T.A." De onderlinge glasverzekering H.E.T.A. van Ter-Aar en Omstreken hield haar eer ste jaarvergadering in het café van den heer Verhoef. De eere-voorz., Jhr. K W. L. de Muralt, opende de vergadering. Het verheugde spr., dat de nog jeugdige vereen, al een opgang gemaakt heeft van 20 tot 70 leden, hetgeen zeker wel een teeken is, dat de vereen, nuttig is. De voorz., de heer A. Hijdra, dankte den burgem. voor zijn openingswoord. De secr., de heer A. A. Hoogervorst, leest de notulen, welke onder dank werden goed gekeurd. Punt 3: Mededeelingen. De voorz. deelt mede, dat de herverzekering een boekjaar heeft- van 30 Sept. tot 1 Oct. en dat het boekjaar van onze vereen, dienovereen komstig zal worden geregeld. De voorz. zegt, dat onze vereen, betrekkelijk nog maar in besloten kring bekend is. Spr. zou het zeer zeker op prijs stellen, wanneer de leden er propaganda voor maakten. Er wordt vervolgens een schade-commis sie benoemd, waarin zitting nemen de hee- ren J. De Bruijn, W. v. d. Hoorn en A. Hij dra, dus wanneer men schade heeft, moet men zich binnen 2 dagen bij een van die heeren vervoegen. De voorz. zegt, dat, wanneer men glas er bij krijgt, men dit zou gauw mogelijk moet laten bijschrijven, om ongeregeldheden te voorkomen. Er zal dan spoedig inspectie gehouden worden, of de ramen goed vastlig gen. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereen, in een zeer gunstige positie is. Uit het financieel verslag bleek, dat de in komsten waren 493.55 en de uitgaven 425.26, batig saldo van 68.29. Door den Rechtskundigen adviseur, mr. W. Hugen- holfcz, te Leiden, werd daarna een lezing gehouden, welke zeer leerzaam en interes sant voor de leden was. Spr. gaf een uit eenzetting van de condities van verzeke ren en van de bepalingen tusschen verze kerde en verzekeraar, en herverzekering, kortom spr. heeft het Verzekeringswezen op eenvoudige manier -weergegeven, waar voor de voorz. hem ook ten zeerste be dankte. Rondvraag. De heer Uitewaal vraagt of de verzekerde nog iets te maken heeft met de herverzekering. De. rechtskundig advi seur zegt, dat de verzekerde wel te maken heeffc met den verzekeraar, maar niet met de herverzekering. De heer Rekelhof dacht, dat bij de On derlinge verz. ook brand was inbegrepen. De voorz. zegt van niet, maar wel zal het bestuur stappen doen tegen brand ook te verzekeren in massa. Hij denkt, dat het niet veel zal kosten. Verder werden er nog eeni ge zaken van minder belang behandeld, waarna de voorz. do vergadering sloot. Personalia. Onze plaatsgenoot, niej. M. C. Lebesque, is benoemd tot onderwijzeres aan de R. K. school te Noorden. VOORHOUT. Leesbibliotheek. Vanaf heden is de R.K leesbibliotheek wederom opengesteld. Eiken Zondag na. het Lof bestaat er ge legenheid om boeken tc halen of te rui len. Winkelsluiting. Tot en met 6 Decem ber 1929 geldt de bepaling van de Alge- meene Politieverordening dezer gemeente, dat de winkels des avonds om S uur geslo ten moeten zijn niet. De winkels mogen geopend blijven tot des avonds 11 uur, zulks in verband met het doen van in- koopen voor het St.-Nicolaasfeest. Geboren: Johannes Klaas z. van J. Hoogstraten en van M. van der Spek. Johannes Hendricus z. van N. Bakker en van P. J. 'Zuidhoek. Getrouwd: Jasper Blom tc Haar lemmermeer met Adriana Maria Schulte. Jan Leijnse met Jannetje Johanna van der Pol. Gevestigd: A. Olrr. van Veen van Noordwijkerhout. P. 0, Rewijk van Sassenheim. P. A. Wcijers en gezin van Leiden. M. H. van der Poll van Hille- gom. B. J. van der Hulst van Zeven hoven. Vertrokken: H. J. J. Koedijk en gezin naar Haarlem. T. Post naar IJs- selmuiden. G. Post naar Lisse. E. Kok en gezin naar Hallum. C. H. J. Hoogervorst naar Leiden. J. W. Sidtec naar Sassenheim. WASSENAAR. I Jsvereejiiging. In café dé Gouden Hoorn hi^'ld Vrijdagavond de Wassenaar- sche IJsvereeniging haar jaarvergadering. De voorz., de heer C. van Tol, heette alle aanwezigen welkom en herdacht het oud bestuurslid, den heer J. J. Nell, die deze week is overleden. Na de goedkeuring der notulen, deed de penningm., de heer J. H. W. Boddeus, re kening en verantwoording. De uitgaven hebben bedragen 948.62 1/2, de inkom sten 1142.66. De kas sloot derhalve met een batig slot van 194.03 1/2. Door een tweetal leden werd de reke ning van den penningm. nagezien en in orde bevonden. De secretaris, de heer A. Versteeg, vervolgens het woord verkrij gend, bracht een keurig verslag uit van de werkzaamheden der vereeniging in het af- geloopen jaar. De voorz. was aller tolk, toen hij den functionaris dank bracht voor zijn arbeid. Spr. betreurde het, dat de heer Versteeg had gemeen' het bestuur te moeten ver laten. Aan het door hem genomen besluit viel echter niets te veranderen. Daarom hoopte spr., dat hij nog lang een ijverig lid zou blijven. Om de hooge kosten, welke voor de ver eeniging voortvloeien uit het onderhoud der Veenwatering, werd besloten het lid maatschap van de Zuid-HolL Ijsbond op te zeggen. Vervolgens was aan de orde bestuursver kiezing. Aan de beurt van aftreding waren de heeren van Helmond en Boddeus, ter wijl de heeren Henkes 'en Versteeg als bestuurslid hadden bedankt. Tijdiens de stemopneming zorgde een der aanwezigen door pianospel voor de noodige afleiding. Herkozen werden de heeren P. van Hel mond en H. W. Boddeus en gekozen de heeren G. Henkes en J. W. van der Aa. Met een geanimeerde verloting werd deze bijeenkomst gesloten. Geboren: Johanna Cornelia, d. van C. Verkerk en H. A. P. Boer. Hendrina Maria, d. van M. Hoogenboom en G. C. Zandvliet. Maria Gerarda Wilhelmina, d. van N. M. J. Konings en C. van O e velen. Rijk, z. van R. Hermsen en H. J. Ro- zier. Jan, z. van D. van Ginkel en P. Smit. Anthonie Hendrik, z. van H. van der Cingel en J. Viergever. Hendrika Corina Clazina, d. van J. A. Wens veen en Q. C. Knijnenfourg. Ondertrouwd: G. van Santen en J. van de Bor. Overleden: A. E. Kempen, m. van W. Plomp 69 j. W.. J. Becker, vr. van L. H. Boot 49 j. J. J. Nell, in. van C. Nell 64 j. Sijthoff, m van L. M. J. A. Bresson 71 j. ALPHEN AAN DEN RIJN. Zijn groote teen bezeerd. De arbei der G. de J., werkzaam op de scheeps werf A. Pannevis, had het ongeluk een vallend hout, z,g. stipblok, op zijn voet te krijgen met het gevolg, dat de man zich zoodanig aan zijn groote teen had be zeerd, dat hij zich onder heelkundige be handeling moest stellen en zijn werkzaam heden niet meer kon hervatten. HAZERSWOUDE. Gymnastlekuitvoerlng. De R.-K Gyrn- nastiekvereenigïng „Ontspanning door In spanning" gaf een tweetal uitvoeringen voor haar donateurs en verdere belang stellenden. Ondanks het ongunstige weder was de beschikbare ruimte beide avon den geheel bezet. Mochten wij na de eerste uitvoering van deze vereeniging hier vermelden, dat hun prestaties in den smaak vielen, dit tweede optreden van de club is zeker een succes geworden. Duidelijk was op te mer ken, dat de leden der vereeniging flink waren vooruitgegaan, zoowel met dc vrije oefeningen als met de verschillende toe steloefeningen. De verschillende brug-, ring-, paard- en rekoefeningen, welke ons belangrijk zwaarder en moeilijker toesche nen dan die welke bij de eerste uitvoering werden vertoond, waren thans veel beter afgewerkt. Om de verschillende nummers afzonder lijk te bespreken zou ons te ver voeren, wij willen echter speciaal de twee standen vermelden welke zeer mooi waren. Ook de humoristische gymnastiek was een heel aardig nummer en heeft de lachspieren der aanwezigen danig in beweging ge bracht. Aan het einde van den eersten avond werd nog gesproken door den heer A. Th. de.Ruyter, de leider der vereeniging. Deze bedankte de donateurs en donatrices voor hun aanwezigheid, waarin hij een blijk zag van medeleven met de vereeniging en voor het applaus waarmede zij hun wiardeering hadden betoond. Vervolgens merkte hij op, dat nog steeds hetzelfde aaiïtal leden aan de club werkt, niet een minder doch ook niet een meer. Willen wij er van verzekerd zijn, aldus spr., dat' onze mooie vereeniging blijft bestaan dan moeten meerdere leden zich aansluiten, daar voor het tegenwoor dige getal leden de Jrosten te zwaar wor den en er tevens voor een uitvoering te veel gevergd wordt van de krachten der leden. Om deze en nog meerdere redenen bepleitte spreker de oprichting van een dames-afdeeling. De heer de Ruyter zeide er direct van overtuigd te zijn dat niet alle aanwezigen hiermede zullen sympathisceren en dat er verschillende een vooroordeel zouden heb ben tegen de oprichting. Ter hunner geruststelling vestigde hij de aandacht op zoovele andere plaatsen, waar dergelijke clubs ook bestaan en bloeien en vervolgens op het feit, dat ook dames-gymnastiekclubs de volkomen goed keuring wegdragen van Z.D.H. Mgr. den Bisschop. En waarom, vraagt spr. aan de aanwezige 'ouders, waarom wilt u uwe doch ters niet een wekelijksche ontspannings avond gunnen, een avond van mooie <;h ge zonde sport? Wanneer er misschien eeni ge bezwaren zijn, dan zou ik die veel meer naar voren kunnen brengen als er geen club bestaat, aldus eindigde spreker zijn toespraak. Hierna werd nog even het woord ge voerd door den voorzitter der vereeniging, den heer L. C. van Vliet Rzn. Deze be dankte eveneens de aanwezigen 7oor hun opkomst en applaus, den pianist voor zijn belangelooze medewerking, de bedienende dames voor hun" uitstekende consumptie-re- geliri"- en zijn bestuurs-collega's vobr do vele 'te welke zij zich in het belang der ver: "dging hebben getroost. Eindelijk werd door tem. nog een speciaal w-oord van dank gebracht aan den heer de Ruy ter vote Sijn bekwame en prettig© aiding, welke woorden van hulde en dank wij hier gaarne onderstrepen. Hopen we dat deze vereeniging, na zich een jaar te hebben gehandhaafd, .een goede toekomst moge tegemoet gaan, LEIDERDORP. GEMEENTERAAD. Een deftige rt?.am voor de Roodc Buurt. Onvoldoende licht van de volle maan. Aanwezig alle leden. De voorzitter, bur gemeester K. Brur, opent de vergadering met gebed en verzoekt den secretaris de notulen te lezen, welke zonder op- of aan merking. werden vastgesteld en geteekend. Er was een schrijven gekomen van den nieuwbenoernden hoofdonderwijzer J. B. Blankenstein, waarin hij mededeelt, dat hij zijn benoeming als hoofd deropenbare la gere-school aanneemt. Ook was een schrij ven gekomen van B. en W. der gemeente Zooterwcude, inhoudende het verzoek tot storting der bijdrage voor de verbreeding der Bruggestraat. De voorz. deelt mede, dat naar aanlei ding van de vernummering der huisnum mers, B. en W. tevens voorstellen aan en kele straten ook andere namen te geven Zoo is thans aan de. Dorpstraat de naam gegeven van Hoofdstraat. Ook de zooge naamde Roode Buurt aan de Zijldijk is herdoopt in Dwars Weteringkade. Het laantje achter het Raadhuis wordt thans genaamd Tielemanslaantje. De voorz. vraagt of de raad. bezwaar heeft, dat de gemeente mede bijdraagt in de kosten van de meubileering van het nieuwe eigen gebouw van de Vereeniging van Nederlandsehe gemeenten, de kosten zijn een kwart cent per inwoner. De raad heeft hiertegen geen bezwaar. Nu komt in behandeling de ondershand- sche verpachting van het visehwater. De voorz. deelt mede, dat het visehwater voor 5 jaar verpacht is aan C. J. van Amster dam. Daar met December de pacht ten einde loopt, 'heeft van Amsterdam verzocht wederom voor 5 jaar het visehwater ie mo gen pachten. De voorz. stelt voor, daar de pachter een flinke pachtsom betaalt en een publieke verpachting zeker niet meer zal opleveren weer voor 5 jaar aan O. J. van Amsterdam te verpachten. Aldus werd be sloten. Volgens overeenkomst moet de gemeen te aan de Stedelijke Fabrieken grond be schikbaar stellen voor een transformatie huisje. De voorzitter stelt voor het stukje grond, behoorende aan de wed. Roest, lig gende hc-t dichtst hijgde grens aan te koo- pen. Hiertoe werd conform besloten. Ingekomen is een verzoek van de Chr. H.B.S. te Leiden om een bijdrage groot 122.21. Dit verzoek werd toegestaan. In de begrooting van 1929 wordt een wij ziging aangebracht. B. en W. deelen mede, dat G. v.- d. Beek hoeft toegestaan het hek langs zijn huis te doen weg nemen( waardoor de toegang tot de Dokter van Rijnstraat wordt ver breed) onder voorwaarde, dat de riolee- ring wordt verbeterd en het hek weder achter zijn woning wordt geplaatst. De Raad keurde dit goed. Bij de rondvraag vraagt de heer Groe nendijk of het niet wenschelijk zou wezen ook bij volle maan de lantaarns te laten branden. De voorz. zegt- toe, dit met de wethou ders te zullen overwegen. De heer Vervark vraagt, of bet kanon tegen het huis van den hoer Ramaker niet kan worden weg genomen met het oog op het verkeer, of het niet mogelijk zou zijn daar schuine hoek aan te brengen. De voorz. antwoordt hierop, dat het bedoelde huis eigendom van de gemeente Leiden is en dat een schuine hoek naar zijn meening niet afdoende zal zijn. Hierna wordt de vergadering gesloten, Wetenswaardige Berichten VOOR-HISTORISCHE INDIANEN STAMMEN. Terwijl de wetenschappelijke onderzoe kers in Centraal-Azië op zoek zijn naar sporen van uitgestorven rassen, heeft een kleine groep van onderzoekers uit Colum bia de onweerlegbare sporen van een lang verdwenen stam van „folter-Indianen", ge vonden, die in Columbia, eeuwen vóór do blanken er binnendrongen, hebben ge leefd. Men heeft weer, zooals dikwerf in dit land, de overblijfselen van. een Indianen stam gevonden, doch deze st$d. in. de na bijheid van Cortez gelegen, gaf een over zicht van de geheele Indiaansche be schaving, een cultuur, welke van alle an dere beschavingen volkomen gescheiden ia. De ruïnen geven duidelijk weer, welke too- vercremonieën en welke bloedige plechtig heden hier hebben plaats gehad. Dr. Martin, de curator van het Rijks- Museum van Colorado, hield de bijzonder heden van deze ontdekkingen, welke hij met een collega had gedaan, langen tijd geheim. Hij vreesde nl., dat ze te sensa tioneel waren om door een staatsinrich ting te worden gepubliceerd. De groep onderzoekers, die in Monte- ima op zoek naar oude Indische reli- quien was, kwam op zekeren dag bij ruï nen, die er geheel anders uitzagen dan die, welke men, tot dusver, in deze distrio- ten had gevonden. Ze lagen in een. dab tusschen rotsen verborgen en alleen voor het geoefende oog te ontdekken. Een eigenaardig gevormde, toren stak nit de ruïnen op en daarin drongen de onderzoe kers met houweelen en spaden.. Hunne ontdekkingen leidden er toe deze plaats „bijenkorf-toren" te noemen. Op de vol gende wijze heeft Dr. Martin in een offi- cieele me de deeling hetgrootste vertrek in den toren beschreven: De zaal had geen deur!' waardoor men weer naar buiten kon komen. Ook waren er geen onderaardsche gan gen. Steenen, vuil en houtskool waren daarin vier voet hoog opgestapeld. Onder deze hoop lagen de door ons gedane ont- In den noordelijken hoek ontdekten we een groote hoop beenderen, welke hoop een oppervlakte van 6 voet in het vier kant bedekte. Deze beenderen zijn, waarschijnlijk af komstig van individuen, die gedood wer den. In ieder geval waren de beenderen eenvoudig op een hoop geworpen, want hek eeno geraamte lag op het andere. Tot onze verbazing was een schedel met haar bedekt, welke duidelijk bloedsporen aan wees. v Bij elkaar vonden we de overblijfselen van 32 menschen. Wal zouden deze muren vertellen, wanneer ze spreken konden? Een verklaring voor wat hier is gebeurd schijnt gemakkelijk te vinden. Of de stam die de stad van den „bijenkorf toren" be woonde, was zacht en vredelievend en werd door een wilden nomadenstam over vallen, óf het heeft zelf de bloedige ge bruiken voltrokken. Aanwijzingen zijn er voor beide veron derstellingen. Ten eerste waren de muren der ruinen bedekt met teekeningen van mannen, wier hoofden waren bedekt door groote maskers, die wilde kalkoensche ha nen voorstelden. Het geheele gelaat was bedekt en het geheel bood een afschrik- weideenden aanblik. Ook wisten de teo- venaars van den stam door een menigte geheime in- en uitgangen zich te beveili- gen. Het is zeer goed mogelijk, dat geduren de de wilde ceremoniën, terwijl de trom melen hun onheilspellend geroffel deden hooren, en terwijl het slachtoffer ter dood werd voorbereid, de magiërs, als door too- verkracht, door een van deze geheime ingangen voor den verzamelden stam ver schenen. Uit de gevonden schedels valt duidelijk op te maken, dat menig offer op gruwe lijke wijze was gefolterd wellicht met het doel een of ander onbekende godheid te dienen. Eenige van deze schedels waren verbrij zeld alsof men ze met een klein stomp instrument had ingeslagen. Van den anderen kant zou men uit de onvoldoende wijze, waarop de stad was beveiligd, moeten opmaken, dat de daar levende Indianen wellicht een zeer arge loos volk waren en volkomen onschuldig aan' de in de folterkamer plaats gehad hebbende tafereelen.' Waarschijnlijk zijn ze door een ande ren stam overvallen, welke stam de hier boven gereleveerde zaal hebben gebruikt voor hun gruwelijkheden. In ieder geval zijn de ongelukkige wezens, wier over blijfselen door dr. Martin zijn ontdekt» een geweldadigen dood gestorven, welke door wilde orgieën werd voorafgegaan. 0, zoo! Heer: Ik moet iemand hebben offi mijne paarden te verzorgen, maar hij mag niet rookeii of niet drinken. Sollicitant: En het loon? Heer: 1 gulden pem dag. Sollicitant: Dan moet gij er een hob- ben, die niet eet ook. Goed bedoeld. Een jonge man, die een vaste betreklong had weten te verkrijgen, schreef het vol gende aan zijn schoonvader in spe: Daar ik nu aangesteld ben als be waarder van het antiquiteiten-museuffl, hoop ik, dat u uw dochter aan mijn hoede wilt toevertrouwen. Theorie en praktijk. Ben je niet bang, dat je man er ach ter komt, dat je je zooveel met Paul occu peert 1 O, nee. Hij heeft het te druk met ziJ3 boek over „Gedachten lezen".

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6