V 21ste Jaargang ZATERDAG 30 NOVEMBER 1929 No. 6347 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN KANUNNIK P. L. DESSENS f Deken en Pastoor Dessens Ste £cicbeHe6ou^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAACT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. De dood heeft weer, nu van den dierus van het Haarlemsche Bisdom, een slachtoffer geëischfc. Niet onver wachts, zooals kort geleden de Aartsbisschop, maar na een ongesteld heid, die het naderbij komend ver scheiden reeds eenige maanden te vo ren met onafwijsbare zekerheid had aangekondigd, is de sterke man ten slotte gevallen. Heden, nadat, zooals bekend, vorige week Vrijdag de verlam mende slag eener 'beroerte hem ge raakt had, is Kanunnik Petrus Lau- rentius Dessens, in den gezegenden leeftijd van 78 jaren, overleden, na een vruchtbaar pastoraat gedurende 28 jaren in de parochie van O. L. Vr. Hemelvaart, en na een oven groot aantal jaren het ambt van deken ver vuld te hebben over de stad Leiden en daarbij behoorende omstreken. Al was dit overlijden lang voor zien, het zal toch niet nalaten diepen indruk te maken. Deken Dessens was in de stad en in het dekenaat Leiden ^pen persoonlijkheid, hoog in aanzien en waardeering bij allen, niet slechts Katholieken, maar ook andersdenken den. Hij was een man van krachtige overtuiging en diep ingewortelde begin selen, en toonde dat ook zoo dikwijls zijn bestuurlijk ambt het eischte. Zon der aanzien des persoons openbaarde hij zijn meening; en of anderen het met hem eens waren liet hem, schijn baar althans, onbewogen. Deze eigen schappen wezen hem in 1901 als het ware vanzelf aan als opvolger van De ken Bots, op wiens voorbeeld van zielzorgweric de nu overleden Deken zich grootendeels gevormd had tijdens de jaren, dat hij in de Mon-Père kapelaan was. Maar de Deken was ook een man van studie; in zijn jonge jaren had hij de gewijde wetenschap lief, en was hij vaardig met de pen. Te zamen met den toenmaligen kapelaan Wil lem Snickers, werkte hij aan het on der auspiciën van Deken Bots uit gegeven „Kerkberioht", hetwelk als het ware een voorlooper geweest is van de huidige Leidsohe Courant. Zijn zin voor studie was de aanlei ding, dat, toen het professoraat in de Liturgie aan het Seminarie Warmond in 1882 vacant kwam, kapelaan Des sens benoemd werd. In 1884 ging bij van de Liturgie over naar de H. Schrift. De-ze leer stoel beeft bij met schitterend succes bekleed tot zijn benoeming als Pas toor te Leiden. Schitterend was zijn succes. Met ge noegen herinnert ondergeteekende zich nog de prettige, pittige en leer zame lessen van Professor Dessens, waarin de uitlegging der Heilige Teksten, op een heldere en degelijke wijze gegeven, een voedsel was voor verstand en gemoed. Wonderbaar was des Professors geheugen; en zijn prestaties op dit gebied gaven van zelf een krachtigen stoot aan zijne hoorders om ook hun memorie te ver rijken met een schat van schriftuur- teksten, die later weer een fonds kon zijn voor overvloedig materiaal in het onderrichten van anderen op den kansel. Hiertoe werkte ook mee zijn toen reeds bekende kanselwelsprekendheid. Als hij zich er voor gezet had. nog levendig herinner ik mij de lijkrede op Prof. Akersloot en die op Presi dent Staas was hij in zijn preeken overtuigend en meesleepend op meer dan gewone wijze. En de parochianen van de Mon Père weten uit zijn goede dagen zich dit nog zeer goed te her inneren. In Warmond leddde hij tal vam jaren de praefcisohe preek-cefeningen der theologanten. Gedurende zijn professoraat bleek hij ook een slagvaardig kampioen voor de waarheid. Er verschenen van zijn hand in «De Katholiek" verschillende uitstekende polemische artikelen over bijbelcritiek, enz. Zijn grootste lauwer is het leeu wenaandeel wa/t hij gehad heeft in de bekende Nederlandsche vertaling van de Boeken van het Oud-Verbond, waarvan hij de Pentateuch 'bewerkt heeft. Zijn frissche en opgewekte geest is hem bijgebleven tot het laatste toe. Kwinkslagen en humor minde hij gaar ne, en hij bleef nooit een antwoord schuldig. Ook toen zijn ziekte hem zdchfcbaar sloopte, 'bleef zijn geest vrooiijk; hij Ion de bezorgdheid van huisgenooten en menden over zijn toestand moeilijk begrijpen; maar toen het eenmaal tot hem doorgedrongen was, dat zijn einde wel heel erg nabij kon zijn, nam hij zelf het mannelijke besluit, zich de laatste H.H. Sacra menten te laten toedienen. Doch dit teekent hem ten volle uit, den volgenden morgen stond hij weer aan het altaar in zijn kerk en droeg hij het H. Offer der Mis op. Hij is nu heengegaan; zijn, nage dachtenis zal in zegening blijveD. Dat de Heer des Wijngaards zijn trouwen en stoeien werker, die de last en de hitte des dags gedragen heeft-, nu aan den avond het loon geve, dat hij heeft verdiend. Hij ruste in vrede. Warmond. H. J. M. TAS KIN. President Groot-Seminarie. Na het overlijden van deken Bots werd professor Dessens als zijn op volger benoemd tot pastoor van O. L. Vr. Hemelvaart en deken van Lei den. Bij de uitvaart van deken Bots bad prof. Dessens getuigd van zijn wel sprekendheid in de lijkrede, die hij hield bij het stoffelijk overschot van den toen ontslapen herder der Mon Père. Het kon niet anders, of de ijver en het brandende vuur, dat uit die lijkrede sprak, moest den spreker zelf tot een ijveraar voor de goede zaak maken en als zoodanig heeft deken Dessens zich tijdens zijn pasto raal doen kennen. Ondanks wellicht wat uiterlijke on vriendelijkheid, had hij een priester- hart, zoo oprecht, zqo vol ijver voor do glorie Gods, zoo vol begeerte naar do heiliging der menschen, zoo diep en zoo degelijk godvruchtig en daar bij in hooge mate deelachtig aan de groote gaven van wijsheid en ver stand, dat daardoor alleen reeds de zegen Gods moest neerdalen op de hem toevertrouwde parochie. De warmte van zijn piïesterhart on derronden zijn 'biechtelingen, do zie ken en de ongelukkigen. Ten behoeve van den ke-rkelijken ceredienst dichtte hij tal ran liederen, die nog steeds in de kerk worden ge zongen. Hij werkte aan de verfraaiing van •het (kerkgebouw. Do heerlijke schilde ring dankt haar rijke symboliek voor al aan de scherpzinnige en vrome ge dachten van den deken. Die schilde ring is als een prediking, een zeer doordachte en welsprekende catechis mus in 'beeld, die ons spreekt van Gods grootheid, van Maria's heerlijk heid, van de 'beteekenis der H. Ka tholieke kerk. Groot zijn ook zijn verdiensten voor het R. K. Bijzonder Onderwijs. Bij zijn komst in Leiden in 1901 was er slechts één katholieke jongensschool, ni. aan do Haarlemmerstraat 240, welke wel in twee afdeelingen was gesplitst, doch welke afdeelingen al lergebrekkigst gehuisvest waren. Deze school werd veel yerbeterd, toen er onder Deken Dessens vier lokalen werdeu bijgebouwd. Later werd het mooie pand aan het Rapenburg 48 aangekocht om een nieuwe jongens school te vestigen. Ook een nieuwe groote meisjesschool kwam onder zijn leiding tot stand aan de Haarlem merstraat 3234, welke later nog werd uitgebreid door de stichting van een nieuwe bewaarschool aan de Haarlemmerstraat 30. Dit. alles in den tijd, dat het R. K. Bijzonder Onder wijs wel werd gesubsidieerd, maar waarin nog geen sprake was van ge lijkstelling van 'het openbaar met het bijzonder onderwijs. Zijn ideaal: iede re parochie een eigen jongens- en meisjesschool, kon eerst na de gelijk stelling van het openbaar en bet bij zonder onderwijs worden verwezen lijkt. Nog in zijn laatste levensdagen volgde hij met belangstelling de voor bereidingen tob stichting van een nieuwe bewaarschool aan den Haag- weg. Niemand in Leiden of daarbui ten zal ooit weten hoeveel geldelijke offers hij voor het onderwijs heeft ge bracht, want steeds was hij de eerste om steeds bereidwillig te offeren voor het R. K. Bijzonder Onderwijs aan de Leidsche jeugd. Onder zijn dekenaal bestuur kwam ook de R.K. H.B.S. tot stand. Zijn zorg strekte zich ook vooral uit over zieken en hulpbehoevenden. Daar van getuigen do stichting der drie R. K. Wijkverplegingen aan de Mid dels begr acht, Oostdwarsgracht en Boerhaavestraat en de stichting van de R. K. Vereeniging van Kraam ver zorging. Al trad hij daarbij nooit op den voorgrond, zijn werk was het, dat deze stichtingen mogelijk maakte. Wij zouden verder nog kunnen memoreeren, wat hij deed voor het Missiewerk, voor de opleiding van studenten tot priesters, voor het werk van het R. K. Huisvestingscomité, waarvoor hij door de Oostenrijksche en Hongaarsche regeeringen werd on derscheiden. Wij kunnen dankbaar getuigen, dat deken Dessens groote waardee ring gevoelde voor ons Katholiek dagblad. Nog niet zoo lang geleden zeide hij on3: „Ik bad, toen de krant werd opgericht, nooit gedacht, dat 't zoo goed zou gaan; ik bob me daarin vergist en ben er erg blij om". En meer dan ©ens gaf hij ons te bennen, hoe veel belangstelling hij voor onze Courant 'had. Tot op het laatste oogenblik van zijn leven wilde hij, zijn ijzersterken wil kennend, en erop vertrouwend, werken, arbeiden voor het zieleheil dergenen, hem door God toever trouwd en ieder, die hem kende, kan weten, dat hij teveel van zich zelf heeft gevergd, te lang zich gebonden 'heeft gehouden aan de vele verplich tingen, die hem op de schouders wa ren gelegd. Eerst toen het hem door zijn voort durende ziekelijkheid, gevolg van zijn verval van krachten en zwakte zijner oogen, niot goed meer mogelijk was zijn taak als deken verder te vervul len, vroeg en verkreeg hij ontslag a-ls deken. Do HoogEerw. Heer Petrus Lauren- tius Dessens werd den 15en October 1851 te Delfshaven geboren. Den 15en Augustus 1874 werd hij priester ge wijd en daarna benoemd tot assistent te Nootdorp op 1 September. Van daar werd hij op 19 Juni 1875 over geplaatst naar Brielle. Slechts enkele maanden later op 20 September 1875, werd bij benoemd tot kapelaan te Amsterdam (H.H. Nicolaas en Bar bara), welke parochie hij wegens ge zondheidsredenen moest verlaten, om alsdan op 5 December van hetzelfde jaar te worden benoemd tot kapelaan te Noordwijkerhout. Den lOen Sep tember 1877 werd hij overgeplaatst naar Leiden (O. L. Vr. Hemelvaart) en ruim vijf jaar later volgde zijn be noeming tot professor aan hot Groot Seminarie te Warmond, waarna hij ten slotte op 11 Januari 1901 werd aan gesteld als deken en pastoor te Lei den. Op zijn 70sten verjaardag werd de ken Dessens benoemd tot eere-kanun- nik, bij zijn gouden priesterfeest in 1924 tot kanunnik van het Kathe draal Kapittel, als opvolger van wijlen Mgr. Tinier uit Rotterdam, zoodat hij van toen af deel uitmaakte van do negen priesters, die den Raad van den Bisschop vormen. Aan deken Dessens werd bij zijn gouden priester-jubileum door H. M. de Koningin de onderscheiding ver leend van Officier in de Orde van Oranje Nassau. Nader vernemen wij, dat de hoog- eerw. heer Dessens hedenmorgen pre cies te 8 uur kalm is ontslapen. De weleer, kapolaan W. J. Hessing was bij het sterven aanwezig. Den laatsten dag bad de zieke, naar het scheen, het bewustzijn verloren. Wij vernemen verder, dat Z. D. H. do Bisschop, Woensdagmorgen om 10 uur bij de plechtige Lauden agens zal zijn en daarin de pontificale Requiem- Mis zal celebreeren. Na de H. Mis heeft de begrafenis plaats. Dinsdag om 7.30 uur zullen dc Met ten zijn. k,.J

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1