Het Gezellen-Leven ZATERDAG 23 NOVEMBER 1929 DERDE BLAD. PAGINA 3 NOORDEN. Bij een koperen jubilé. Ons dorp ondergaat een metamorphose. \jet in een dag-tempo, doch in een ja- ien-tempo. Was de veenderij gedurende minstens een paar eeuwen de bestaansbron voor boorden, zij is dit op den dag' van heden jiiet meer. De turf, eenmaal de roem van onze streek, vindt, ofwel omdat de kwali teit niet voldoet het beste is natuur tje het eerst verveend ofwel omdat de vervening niet meer loonend is, geen af zetgebied meer en het duurt geen 5, mis schien wel geen 2 jaar meer of de laatste turf is te veld gebracht, en dc veenderij behoort algeheel to( Noordens verleden. Gelukkig heeft men bijtijds ingezien, vaar dit op uit moest loopen en heeft uien getracht ook bijtijds de bakens te verzet ten. Men zag aankomen, dat Noorden bienncdo een groote, zoo niet de grootste ledon van haar bestaan zou moeten in boeten en reeds in 1911 werden nieuwe stegen gezocht. En zoekende meende men M te vinden in de tuinderij. Het nog on- verveend gebleven grasland, misschien ook Vel op een of andere wijze de machtig [groote complexen r ietland zouden zich hiervoor leenen, zoo hoopte men. In 1916 werd opgericht met steun van jjijk en Provincie een demonstratieve tuin en in het voorjaar van 1917 werden de nog sporadisch aanwezige tuinders in organi satie-verband gebracht en werd opgericht een afdeeling tuinders van den R.-K. hand- en Tuinbouwboncl. Het is deze vereeniging, welke Woens dagavond in het met guirlandes Versierde café Kuijf haar 12 1/2-jarig bestaan op fees telijke herdacht. Behalve de leden met hunne dames waven aanwezig de geest, adv., pastoor Borsboom, het dag. bestuur van de. ge meente Nieuwkoop (weth. AuguStinus had beiicht van verhindering gezonden) en het bestuur met dc directie en personeel van de Coöperatieve Groenten- en Fruitvei ling te Vinkeveen. Behalve de vereeniging jubileerde oók de voor/.., cl© heer J. Pietersen Sr., die 1/2 jaar het voorzitterschap vervulde die steeds was en nog is de groote tracht, de kapitein en stuurman tevens het scheepje, dat hij langs allerlei Jippen en door menige branding wist te leiden, doelbewust, met kracht en voort end heid. maar tevens met de noodige soepelheid en tact naar den haven, waar nu Woensdagavond een oogenblik stii ,g, teneinde even te pauzeeren, om dan opnieuw uit te varen, zoo mogelijk Biet versnelde vaart. Het was 'een mooie avond. Wij mochten van zijn, hoe bestuur en loden, hoezeer mogelijk verschillend in_ tempera ment en verschillend van opvatting in het ondergeschikte, toch als één man staan achter- en als één man ympathiek ge- md is voor zijn voorzitter. Bij de opening van den avond zette deze den breede uiteen het ontstaan en de rding, de groei en de bloei van Noor dens tuinderij en de uit haar opgeschoten prachtig bloeiende vereeniging, in dank bare vreugd herdenkend bet verworven daarna tegen wil en dank ,;sten de hulde, waardecring én .aanhankelijkheid van alle aanwezigen. Een kostbare bloemenmand was reeds aanwezig van bestuur en directie van de Vmkeveensebe veiling, een even kostbare ruststoel werd den voorzitter geoffreerd door de overige leden van zijn bestuur, op dat hij, naar het oudste lid, H. Rietveld, verklaarde, de weinige uren van rust daarin aangenaam zou kunnen doorbren- i mooie hamer van Kuijf, opdat hij zijn taak van voorzitter in de toe, vomst ook in den vorm zou kunnen vervui len. Al de afgestoken speeches te memoree ren ware ondoenlijk, het ging als om strijd, doch noemen wij alleen die van burgem. Van der Weijden en pastoor Borsboom, die hartelijke woorden hun sympathie voor vereeniging en voorzitter uitten erl bij hun felicitaties de beste wenscheir stelden voor een steeds toenemend succes. Na liet meer ernstige' gedeelte kwamen le scheids en luim los, meesterlijk geleid foor den van huinor en kwinkslagen over- vloeienden heer van Leeuwen uit Vinke veen, directeur van de veiling aldaar, waar tusschen door de oudste zoon van voorzitter Pietersen door piano-spel voor et muzikaal gedeelte, zorgde. Tot 5 uur in den morgen werd het feest voortgezet; de stemming was er in en Weef dit tot het einde toe. Onze tuinders zijn vroolijke jongens, het is bekend, zij werken hard des daags in den tuin en des avonds op de schoolbanken oni cursussen ".en, doch als er feest is kunnen zij tuinen cursus voor een oogenblik best ver geten. Dit zij hun van harte gegund en voegen wij er aan toe, dat Noorden reden heeft om met het feestelijk geluid in te stemmen. Noordens welvaren, Noordons toekomst tangt voor een zeer groot gedeelte af ïaa de tuinderij, nu reeds en nog meer, 200 hopen wij, in de toekomst. Handen er te kort voor het optrekken van |iet Root aantal warenhuizen, dal thans we ft in aanbouw is of daarop wacht; onze 'gens kunnen van de schoolbanken af allen een plaats vinden in het gezonde en mooie tuindersleven om er het vak te lee- !en en zich in de toekomst een bestaan te veroveren, de winkelstand profiteert, nieu- huizen verrijzen, kortom Noorden me- «morphiseert zich om, naar wij hopen, heeler harte wenschen, steeds meer ">t te groeien tot een heerlijk een'. i van '"inbouw. BODEGRAVEN. Gevonden voorwerpen. Een parapluie "en kinderportemonnaie en een porteinon- "a'e zonder inhoud. Opgevangen een war- sen. Verloren: een nikkelen annband-hor- "Be- Inlichtingen ter secretarie., Geboren Bertha Gerarda, dochter Tan J. Bakker en C. van der Heiden DE DUITSCHE KEIZER EN HET KOLPINGSTANDBEELD. Het was in het laatste jaar van den we reldoorlog. Het standbeeld van Vader Kol- ping te Keulen was door het ministerie van oorlog opgeëischt om te worden ver smolten tot oorlogsdoeleinden. De bevolking van het katholieke Keulen en vooral de leden der Gezellenvereeni- ging konden zich niet zoo maar bij dat be sluit neer leggen. Op 8 Aug. was het besluit tbt. versmel ting openbaar gemaakt. Op 14 Aug| d.a.v. werd een protestvergadering belegd, waar door zes vooraanstaande mannen het woord werd gevoerd, o.a. door den gene- raal-president Mgr. Franz Schweitzer, Aan het slot van zijn indrukwekkende rede ver klaarde hij „Vraagt het vaderland van ons nog meerdere offers, wij zullen die brengen met opgewektheid. Maar onbegrijpelijk blijft het, vooral voor den Katholieken hand- werlcsstand, dat men een standbeeld, aan heel het volk zoo dierbaar, hel allereerst in aanmerking deed komen om te worden versmolten". v Spreker ontwierp een levensbeeld van den Gezellenvadep. Meer dan iemand vóór hem, had Kolping invloed uitgeoefend op het groote sociale leven. Kolping' was als opvoeder een man, die aan de moderne wereld tot voorbeeld gesteld' kon worden. Zijn werk was zielzorg, maar niet in den zin eener godsdienstige Broederschap. Kol ping is de vader van het Katholieke ver- eenigingsleven in den nieuwen tijd. In de motie, die aan het. eind der ver gadering met algemeen© stemmen werd aangenomen, werd er ook nog eens uit drukkelijk aan herinnerd, dat niet alleen Duitschers en Oostenrijkers, maai' ook Zwitsers en Hollanders huil penningen had den geofferd tot de stichting van dit gc- denkteeken' en tegen den maatregel ge protesteerd uit naam van de honderddui- zende Katholieke handwerkers-patroons en gezellen in Duitschlaild, Oostenriik- Hongarijc, Zwitserland en Nederland, die Adolf Kolping als „Vader" vereeren. En twee dagen later bevatte de Koln. Volkszeitung het volgende bericht: „Door den Burgemeester van Keulen is het-volgende telegram uit het Groot-Hoofd kwartier ontvangen: Z. M. de Keizer heeft vernomen, dat de beraamde verwijdering van drie standbeel den, van drie door de Keulsche burgerij hoog vereerde mannen, 'n pijnlijken indruk maakt. Er is bevolen de aanwijzing der gedenkt eekenen, die het eerst in aanmer king zullen komen, aan een herziening te onderwerpen. Op allerhoogst bevel. Geli. Kabinetsraad VON BERG". ONS 42STE STICHTINGSFEEST. Met blijheid kan de Vereeniging weer terugzien op do viering van ons Stichtiiigs- feest. Een uitvoerig verslag over deze vie ring kerkelijk en huiselijk op Zondag l.h bevatte de Leidsche -Courant van 18 dezer. De opvoering van „de Drievoudige Wijs heid van Vader Wang3' werd voor een to taal bezette zaal Woensdag en Donderdag herhaald. Het succes was zoo mogelijk nog grooter dan bij de eerste opvoering. Zondag en Maandag a.s. zullen de 4de en 5e opvoering plaats vinden, nu voor de leden van onze afdeeling Gehuwden. Voor Zondag zijn nog enkele, voor Maan dag meer kaarten hedenavond bij het plaatsbespreken in heb Gezellenhuis ver krijgbaar. De prijs voor alle rangen is 40 cent. In tegenstelling met de vermelding op het programma is de aanvang van dc uit voeringen bepaald te acht. uur precies. Damclub „De Twee Sleutels". De stand der onderlinge competitie is na de wedstrijden van jl. Maandag: gesp. gew. rem. verl. pnt. gem. 1. A. Smal 2 P. N. Brouwer 3. H. Dingjan 4. A. Slewe 5. B. Goddijn 6 H. Nijkuis 7. J. Alkemade 9. F. Uphoff 9. J. Frentrop 10. A. de Winter 11. J. v. Kempei 12. H. Uphoff 13. A. Sneeboer 14. P. v. Benten 15. H. Selier 16. Ch. Uphoff AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND 10 9 1 19 1.90 10 9 1 J8 1.80 11 7 1 3 15 1.36 10 5 3 2 13 1.30 14 .9 5 18 1.29 8 5 3 10 1.25 13 7 2 3 16 1.23 10 4 4 2 12 1.20 11 6 5 12 1.09 10 4 2 4 10 1.— 4 2 2 4 1.— 14 5 1 8 11 0.79 13 c3 3 7 9 0.6£l 9 3 6 6 0.67 3 1 2 2 0.67 30 1 9 2 0.20 6 1 5 1 0.17 14 1 13 2 0.14 Aaltje, dochter van W. van Dam en M. C. van Dam. Levenloos geboren kind van G. Voor- douw en A. de Beijl. Ondertrouwd L. van Dam 29 jaar en H. Turkenburg 24 jaar. Gevestigd: M. Bastmeijer van Ter Aar A. P. van Holst, geb. Nolet van 's-Gravenhage J. Balvcrt van Gouda J. A. Friggen van Zoetermeer H. Ver- rips van Streefkerk E. Hogendoorn van Woerden H. G. Rouhof en gezin van Zevenhuizen. Vertrokken: A. J. H. Koster naar Alphen aan den Rijn J. Booij naar Wad- dinxveen W. Jansen naar Zwammerdam J. Goldschmidt, naar Zeist A. Stigter naar Zeist, P. Baas en gezin naar Haar lem J. Broekhuizen naar ZwijndreXït Th. W. van Eijk naar Utrecht T. Goudkuil naar Zwammerdam C. Noord- hoek naar Dordrecht H. de Hoog naar Oudewater J. Verweij naar Zwammer dam. Deze rubriek verschijnt des Zaterdags oi en mededeelingen te richten aan één dér Laan, Rijnsburgerweg 20, Leiden; Zr. I. laan 25, Oegstgeest; Mejuffrouw Beb ZATERDAG 23 NOVEMBER 1929. SINT CLEMENS I. PAUS EN MARTELAAR. Sint, Clemens I was de clerde opvolger van Sint Petrus. Lafhartig vermoord hij werd met e>en anker om z'n hals in zee geworpen werd zijn lichaam tijdens de regeering van Paus Ni colaas I naar Rome vervoerd en met luister begraven in de kerk, die door zijn toedoen gebouwd werd. WINTERPROGRAMMA. Nogmaals geplaatst. Knipt het uitl October: Reidansen. November: Declamatie-avond door mevr. Ellen Ruisse. December: Tooneeluitvoering door „Ons Tooneel', onder afdeeling van den R. K. Vrouwenbonden Kerstboom voor de kinderen der leden. Januari: Voorlezing der jaarversla gen. Te-r afwisseling zal een zangclubje ©enige liederen ben gekoore brengen. Februari: Feestavond: optreden van de R. K. Schiedamscho tooneelverosniging. Maart: Passiespel van Oberamnxer- gou. Voordracht van Pastoor Peetprs met lichtbeelden, opgeluisterd door zang. April: Lezing, van mevr. Albcrtine Steenhof-Smulders over „Lectuur voor groote en kleine menschen". Hieraan zal een tentoonstelling van boeken verbonden zijn. Mei: Tooneeluitvoering door „Ons Tooneel" onder regie van mejuffrouw M. Swart. Bij voldoende deelname wordt, een vcr- bandcursus gegeven, alsmede een vervolg cursus voor eerste hulp bij ongelukken. Het bestuur der afdeeling Leiden R. K. Vrouwenbond. Donderdag 28 November 20 u. in de Kleine Zaal der Stadsgehoorzaal, ingang gang Aalmarkt, ledenvergadering, alleen toegankelijk voor leden. 20.30 Voordracht van mevr. Ellen Russe, toegankelijk voor leden met introducées. Zie advertentie in dit blad. MEDEDEELINGEN. In een vaai de vorige rubrieken was reeds begonnen met 't drukken, van de le denlijst. Hiermee is weer opgehouden, en wel om de volgende redenen: Om volledig te zijn wilden we niet al leen de achternaam, maar ook de familie namen der dames vermelden. In Januari wordt de contributie opgehaald door de leden dea* Propagandaclub en dan zal ge lijk naar de volledige namen gevraagd worden, zoodat dan in Januari de leden lijst volledig zal verschijnen. Dan zijn ey veel leden verhuisd binnen de gemeente en zijn straatnummers veranderd; de lijst moet, dus eerst nog goed gecontroleerd worden. Donderdag 28 November wordt door mevrouw Ellen Russe in de kleine zaal der Stadsgehoorzaal 'n voordracht-avcuid ge houden. Deze avond aanbevelen is onnoo- dig, de naam Ellen Rasse zegt u al genoeg. Laat iedereen present zijn, 't zal een mooie avonds worden. Er is gelegenheid om introducées mee te brengen. De introduotiekaar.bsn zijn a 50 oent verkrijgbaar bij de dames: mevr. van Oerle-Spierenburg, Zoeterw. Singel 74, mevr. van Zijp, Rijnsburgerweg 90, mejuffr. M. TihboeL, Kort Rapenburg 16. Dien avond begint om 8 uur precies de ledenvergadering en om half 9 uur wordt de zaal opengesteld voor dc introducées. Door 't flinke werken der Propaganda club zijn er in de laatste twee maanden 34 nieuwe leden geworven. Dinsdag 10 December a.s. wordt er, ge combineerd met andere vereenigingen, 'n Ouders-av-ond gegeven. Allen, die hier eenig belang bij hebben moeten zeker niet verzuimen dezen interes santen avond bij te wonen. GAS EN KOLENDAMP. De winter met zijn kou en regen heeft zijn intrede gedaan en daarmede ook de gezellig snorrende kachel. Wat kan het intiem genoegelijk zijn, thuiskomende, moe en verkleumd, de genoegelijk brandende kachel te zien en te voelen, 's Avonds doen we er nog een schepje op en scharen er ons omheen, Vader met de krant, Moeder en dochter met naai of handwerk. Vanuit mijn jeugd herinner ik mij. hoe Zondags avonds de bovendeur van de kachel open mocht, omdat we het spelen van de vlam men zoo mooi vonden in het donker. Ja een kachel is een genoegelijk ding, helaas kost zij iederen winter aan eenige menschen het leven. Bijna geen week gaat voorbij of we lezen van kolendamp- of gas vergiftiging. We vinden het verschrikke lijk, maar leert het ons iets? Waarom sla pen we niet met een raaru open, of, als dat ii de veertien dagen. Brieven, vragen redactieleden: Mejuffrouw Jo van der van den Abeelen, Willem de Zwijger van Deene, Brcestraat 12, Leiden onmogelijk is, ineL dc kamerdeur? Er zijn menschen die 's zomers graag met een raam open slapen, maar \s winters? Heb ben we dan geen frisschc lucht noodig? Door mijn werk kwam ik op heel om!; slaapkamers, in sommige was hot, mij niet mogelijk adem te halen. En nu denkt u zeker, ja bij arme menschen. Hcusch niet, juist bij menschen, die ontwikkeld genoeg waren om te weten, d&t we bin te kunnen leven zuurstof noodig hebben, die we over dag gènoeg krijgen door open ramen eu deuren, maar 's nachts angstvallig buiten sluiten, door 8 a 10 uur te verblijven in een bijna luchtdicht afgeslot yi ruimte. Waarom wennen we onze kinderen niet van do wieg af te slapen met een open vaam? De open slaapkamerdeuren, waar door iedereen in huis gedwongen wordt zacht, te praten en te loopen, of waar dit niet gebeurt, de kinderen niet, rustig kun nen inslapen, zijn ontstaan door verkeerde ouderliefde. Het maakt kinderen onnoodig angstig, omdat, uit die open deur blijkt, dat. contact met de ouders nooclig is, ook wanneer de kinderen slapen. Wanneer we des avonds kort en bon dig zeggen: Moeder gaat naar benoden, do kindertjes gaan zoet, slapen tob morgen ochtend en we trekken dc deur toe, zal geen van de kinderen dit iets bijzonders vinden. Vermoedt u onraad, dan kunt a altijd nog eens in de loop van den avond gaan kijken. Maar om nu nog eens benig to komen op gas- en kolendampvergiftiging. Een open deur, meer nog een open raam. waarborgt ons en onze kinderen een vei lige gezonde slaap, met teven® het genot van een doorbrandende kachel. Z u s b e r van d c n Abecle u. R. K. VEREENIGING „HULP IN DE HUISHOUDING EN DE BABY". Bissch. en Kor/inkl. goedgekeurd. (Onder- afd. v. id. R. K. Dioc. Vrouwenbond afd. Leiden). Van verschillende zijden werd ons ge vraagd, iets naders omtrent onze „Vor- éen'gïhg" te schrijven in ons Vrouwen- hoekje in „De Leidsche Courant". Heel gaarne zijn wij daartoe bereid, te meer, daar wij hopen, wanneer velen dit stukje zullen lezen, dit in menig opzicht ten goede zal komen aan onze zoo schoone vereeniging. Onze vereeniging „Hulp in de Huishou ding en de Baby" stelt, zich ten doel het beoefenen van lichamelijke en geestelijke werken van barmhartigheid in min- en onvermogende Katholieke en gemengde gezinnen. Hoe nu tracht zij dit doel te bereiken? De naam van de vereeniging zegt het u reecis; door hulp te verschaffen in die ge zinnen, waar „Moeder" door ziekte of door vermeerdering van gezin korten of lango ren tijd rust moet nemen en daardoor haar oncntbeerlijkc hulp in de huishouding niet ka.i geven. Immers,, wie moet dc kleinen des morgens helpen bij het aankleeden, wie draagt zorg, dat zij tijdig naar kerk en school gaan, als moeder ziek is? Wie zal zorgen, dat het middagmaal gereed is, als vader vermoeid van zijn dagelijkschen arbeid huiswaarts keert? Welnu; de ver. „Hulp in de Huishouding en De Baby" voorziet, in dien nood. vooral in die gezin nen, waar» do financiën niet toelaten, de dure kosten van een „plaatsvervangster" te dragen. Gedurende dien ziektetijd plaat sen wij op kosten van de vereeniging oen „hulp" en het huishouden kan dan zijn ge wonen gang gaan. Hoe heerlijk voor „moe der", dat zij nu rustig haar bed kan hou den om voldoende aan te sterken. Ook anderszins helpen wij en wel, door gedu rende eenige weken de wasch, het groot ste kruis van een zieke of zwakke moeder, voor rekening van de vereeniging te laten wassche.ii. Hoe vaak hebben wij niet aan getroffen, dat kinderen, die nog op dc schoolbanken thuis hoorden, aan dc wasch- tobbe stonden, omdat moeder te ziek en te zwak was, dit zelve te doen. Maar door de hulp van onze vereeniging behoeft dit niet meer. En wordt er een nieuwe wereldburger verwfEcht, soms nummer acht of tien, geen nood; kan moeder niet, voor wiegje of kleertjes zorgen er is in een groot ge zin toch al zooveel noodig naast hulp voor gezin, "verstrekt de vereeniging ook de noodige uitzetjes en wiegen. Herinnert, u slechts de jaarverslagen van de vereeni ging gegeven op de jaarvergadering van den R. K. Vrouwenbond, waarin u werd me degedeeld, hoeveel cr ieder jaar gegeven wordt en steeds worden de aanvragen meer, maar helaas niet onze inkomsten. En toch, als ieder, die dit leest, zich eens even indenkt, hoe het in min- en on vermogende gezinnen toegaal, hoe het hoogst noodige dikwijls ontbreekt en hoe welkom nochtans ook daar de kleinen ontvangen worden, die dc Hemel huu toe zendt. Hoe gaarne zouden die moedertjes ook zelve voor wieg en luiermand zorgen, maar helaas de middelen ontbreken daar voor. Voelen wij dan niet in ons den drang om juist in die gezinnen te helpen? Welnu, dit kunnen wij allen doen ten allen tijde en in verschillende vormen. Vooreerst, door persoonlijke hulp. Hoe dikwijls moeten wij niet tobben, om iemand te vinden, die voor billijke vergoeding in zulke gezinnen tijdelijk de taak van moeder overneemt. Daarom doen wij bij deze nogmaals oen 'beroep op die genen, die genegen zijn tegen vergoeding, van tijd tot tijd haar hulp te verleeuen. Meldt, u daarvoor aan bij Mejuffrouw B. Timmermann, 2e secretaresse, Kort Galge water 4. Ten tweede door finantieele steun: geeft, u op als douateur-(trice) bij de pen- ningmeesteresse Mej. M. Hwart, Hooge Rijndijk 76 of Mevr. B. Simonjs, Haarlem merstraat 138. Zendt een extra gift of babykleertjes; ook stukgoederen worden gaarne in ontvangst genomen door dc mn- gazijnra oester essen Mej. A. van Deene, Hooge Rijndijk 76 en Mevr. II. Oolla, Mare 51, die daar wel luiers, hemdjes, ponnetjes, lakentjes, sloopjes enz. van zullen maken. U hoort allen wel, dat we - veel. heel veel kunnen gebruiken. Hei aanstaande jaarverslag zal u dit nog duidelijker aan- toonen. Nu; willen wij u nog dit mcdedeclen. Onze geestelijke adviseur, pater Mulder, zal binnenkort een beroep doen op uw of fervaardigheid. Sint Nicolaas staat voor de deur en daarmee komen wij in een milde stemming. Komt allen dan luisteren naar de LiefdadigheidSpredicatie, die pa ter Mulder zal houden den eersten De cember in de Hartebrugskerk. En dan vertrouwen we, dat deze collecte allo voor gaande za-1 overtreffen en wij den aan staanden, winter vele gezinnen zullen hel pen van uwe milde" giften, God ons aller Vader, Hij zal hot u hier reeds vergelden, wal gij voor Zijn liefste kinderen doet. Vaders en moeders, gij, die ons werk zoo goed kunt begrijpen, helpt ons en offert blijde. Door het geven van uw matericele steun en door het geregelde bezoek dei- dames* van het bestuur onzer vereeniging wordt ons werk een apostolaat werk. Wij leven met onze zieken mee, door ons veelvuldig bezoek winnen wij hun vertrou wen en daardoor zijn wij zoo dikwijls in staat in die gezinnen, waar moreele steun zoo noodig is, niet alleen lichamelijk, maar ook op godsdienstig gebied (e helpen. Me nig gemengd huwelijk is door onze tus- schcnkomst gewettigd geworden; vele kindertjes gedoopt. Daarom gij allen, die dit leest, zegt het voort aan vrienden en kennissen, opdat wij, gesteund door uwe gaven, niemand in de toekomst zoder hulp behoeven af te wijzen. Mej. TH. ELSHOF, Pres. Mevr. J. M. v. KAMPENHOUT- RUHE, le Secr. 'Aanvragen 'om hulp des Woensdags van 1012 uur v.m. bij Mej. B. Timmer mann, Kort Galgewater 4, 2c Secr. VRAGENBUS. Vraag: Waarom worden voor de le denvergaderingen geen e'önvocalen rond gestuurd J. F. A u twoord: Omdat het te groólc gel delijke onkosten met zich brengt aan druk werk en postzegels. Om dit te ondervan gen en toch ieder lid to bereiken en te waarschuwen vóór een ledenvergadering is juist do „Rubriek" geopend in „Do Leid sche Courant", waar ook ten overvloede nog een advertentie in verschijnt. WATER VOOR KAMERPLANTEN. Naast voedsel uit den potgrond, warmte,,i licht en lucht hebben de kamerplanten ge regeld behoefte aan water. Wij moeten echter water geven naar. behoefte. Nu is het heel duidelijk, dal ©en plant in een warme kamer, waar flink gestookt wordt, veel meer water verdampt, dun haar zusje, die in een koele ongestookte kamer staat. Als het buiten zóeler weer wordt, venster en deur lijdelijk openstaan en vochtiger buitenlucht naar binnen stroomt, zal de kamerlucht meer mei waterdamp verza digd zijn, dan dat wij alle dagen hard moe ten stoken en dc meubelen en de parket vloer kraken van droogte. Op al deze fac toren moeten wij goed .letten, willen wij begrijpen, dat wij den oenen dag meer, den anderen flag minder water moeten geven. Ten slotte moet de ervaring den weg wij zen. Geeft men te weinig water, dan zullen de meeste planten slap gaan hangen. Men is dan even te laat, maar als men dade lijk.water geeft, herstelt zich de plant zeer waarschijnlijk. Geeft men te veel wateV, dan worden de bladeren meestal geel en verrotten dikwijls de bloemstengels. Velen gieten eiken dag een weiuigje, maar komt dan dit water wel onder in den pot, waai de wortels zitten, terecht? Beter is het af en toe water te geven, niet. te gieten maar den pot geheel onder water te dompelen. Dit „doopen" zooals de kweekers hel noe men, doet men zoo dikwijls als men be merkt, dat de aarde in den pot flroog wordt. Dus geregeld de potaarde even aan voelen, dan krijgt, men heel spoedig de goe de ervaring. (Jok dc kleur van don grond cn de kleur van den pot, als de plant ten minste in een gewonen roodei- pot- siaat, wijst al heel spucjig hoe te oen: hoe lichter dc kleur hoe droger dc grond. Dus dan weer „doopen". Door to veel doopen spoelt men de meststoffen uit de aarde. Daarom is het zeer goed aan het doop water steeds een wcinigje blocmemnest toe te voegen, echter niet. le veel, ongeveer I op 200 deeïen water»

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 11