21ste Jaargang VRIJDAG 22 NOVEMBER 1929 No. 6340 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND STADSNIEUWS DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen O TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Modedeelingen wordt bet dubbele van bet tarief berekend Kleine advertentiën, van ten lioogate 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verbuur, koop en verkoop f 0.50. VAN HET VATIC A AN MUSSOLINI NAAR HET VATICAAN. Bé$in Januari? Eet ïtaliaanscke blad „II Tevere" meldt, dat Mussolini in de eerste helft van Ja nuari door Z. H. den Paus in audiëntie zal worden ontvangen. Een B.T.A.-telegram uit Rome meldt nog, dat de duce zal ontvangen worden met de zelfde prctocolaire plechtigheid als de an dere regeeringshoofden. De ontvangst zal plaats hebben onmid dellijk na het bezoek van den kroonprins en prinses Marie José aan den Paus. Naar verluidt zou de H. Vader aan Victor Emmanuel de hoogste orde van Christus verleenen en aan Mussolini de orde van de Gouden Spoor. De koning zou aan den Pauselijken staatssecretaris, kardinaal Gasparri, de orde de-11' Annunciata verleenen. EELGIE DE VLAAMSCHE KWESTIE. De crisis slechts verdaagd? De Belgische bladen geven weinig com mentaar op het door de liberalen genomen besluit inzake de Gentsche hoogeschool. Blijkbaar ziet geen enkel orgaan nog dui delijk in, of de regeering er nu, al dan niet, beter voorstaat. In de meeste bladen lee-st men echter tusschen de regels door, dat de crisis eigen lijk maar verdaagd is. Dat is ook onze in druk, schrijft de Brusselsche correspon dent van de „Msb.". Immers men mag niet uit het oog verlie zen, dat de liberale motie onder een zeke ren partijdwang, door Deveze uitgeoefend, werd goedgekeurd en dat, van de 46 ter vergadering aanwezige liberale parlements leden er, ondanks die pressie, toch nog 15 tegenstemden. Zeker is intusschen, dat Jaspar toch een theoretisch succes heeft behaald, al ware het. alleen maar wijl hij, te midden van het dreigend onweer, dat vorige week en ook nu nog boven zijn regeering scheen los te komen, zoodanig heelt weten te manoeu- vreeren, dat hij nu aanstaanden Dins dag? een regeeringsverklaring in het parlement zal kunnen voorlezen en dan meteen zijn ontwerp voor de vervlaam- schkig der Gentsche hoogeschool zal kun nen indienen. Rest intusschen de vraag, of hij dat theoretisoh succes in een tastbaar resultaat zal kunnen omzetten. Maar gesteld zelfs, dat Jaspar de hooge- Behool-kwestie, volgens zijn concept, zou kunnen doen goedkeuren, dan nog zal hij in de oplossing van het taalprobleem, dat hij, volgens zijn eigen verklaring, tegen de eeuwfeesten van 1930 in zijn geheel wil oplossen, niet veel verder zijn gekomen, daar „Gent" van dit oplossing eigenlijk maar het begin is. In dezen gedachtengang schrijft „Do Schelde", het orgaan der Vlaamsche na tionalisten „De Gentsche universiteit is slechts een heel klein deel van de Vlaamsche kwestie. Voor ons is hoofdzaak: Meester zijn over onze eigen Vlaamsche aangelegenheden, «en eigen Vlaamsche wetgeving bezitten. En nu weten wij maar al te best, dat eenmaal deze hoogeschool-kwestie afgehan deld, Jaspar al de andere Vlaamsche eischen op de lange baan kan schuiven, om in den roes van 1930 op te gaan". Wij gelooven intusschen niet, dat men Jaspar in dien roes zal laten opgaan, want vooral de katholieke Vlamingen hebben in de jongste verkiezingsresultaten de harde les geleerd, dat elke verdaging van de vol ledige oplossing der Vlaamsche kwestie het contingent Vlaamsche maximalisten in het parlement zal vergroeien, hetgeen al tijd in de eerste plaats geschiedt ten koste van. de katholieke partij. DUITSCHLAND DE ONTRUIMING VAN RIJNLAND. Nadat Woensdag de Fransche gendar- ®erieposten te Dietz, Monta'oerg, Ober- «hnstein en Bad-Ems waren ingetrokken, Donderdag ook de gendarmerie-sta- woos te Neuwied, Aarweilor, Andernacb, Hopp&rd en St. Goar opgeheven. Op den échter-oever van den Rijn van het brug- geboofd van Cóblenz bevindt zich geen «okele Fransche soldaat of gendarm meer, uitzondering van een kleine vlagge- *acht op do vesting Ehrenbreitstein. In- ^schen heeft ook de overgave van het ober-prasidium te Coblenz, waar tot nu toe die zetel van de Rijnlandcommissie goves- tigd was-, aan de Duitsche autoriteiten plaats gehad- FRANKRIJK Clemenceau weer ziek. Gisterochtend kreeg Clemenceau onver wacht een hevigen aanval van buikkramp. Dr. Germes trof den patiënt in een tee- stand van groote neerslachtigheid aan. Vol gens zeggen van zijn omgeving houdt hij zich in, om het niet uit te schreeuwen van pijn. De dokter gaf hem een morfine-inspui- iing, hetgeen de pijn wat verzachtte. De crisis kan zeer ernstig zijn, zeide hij. ENGELAND De visscherij op de Noordzee. Sir Robert Hamilton, afgevaardigde voor de Orkney eilanden, diende gisteren in het Engelsoh lagerhuis een motie in betreffen de onmiddellijke actie van de regeering, ten einde de visscherij bij te staan, die volgens hem, zeer slechte tijden door maakt. O.a. steldo hij voor te trachten tot een internationale overeenkomst te lcomen inzake de vischgronden in de Noordzee en elders, waar die een onderwerp van dis puut uitmaken. Minister Buxton aanvaardde de motie en zeide, dat in die richting reed® gewerkt werd. ROEMENIE Familieleden van Nicolaas II in proces tegen Roemenië. Uit Kisjenef wordt gemeld, dat voor de rechtbank aldaar oen proces wordt gevoerd door de families Zabofskin en Domido, die verwant zijn aan den voormaligca tsaar Nicolaas van Rusland. De beide fa milies eischen de teruggave door den Roe- meenschen staat van twee warme bron nen, die zich niet ver van de Zwarte Zee bevinden, dan wel een schadeloosstelling ten bedrage van 300 millioen lei. De Roe- meensche regeering heeft hun door haar zaakgelastigde 160 millioen lei aangeboden. De eischers hebben dit aanbod van de hand gewezen. Het vonnis kan eerst over eenigen tijd worden geveld, aangezien niet minder dan twaalf advocaten voor de eischers zullen pleiten. RUSLAND DE DUITSCHE BOEREN MOGEN NIET WEG. Bij de onderhandelingen te Moskou tus- sehen den vertegenwoordiger van het Duit sche gezantschap en het volkscommissa riaat van burtenlandsche zaken heeft het volkscommissariaat geweigerd visa voor de kolonisten vanDuitschen afstamming te ver leenen. Het laat de beslissing over deze aangelegenheid aan den raad van volks commissarissen over. Op welke gronden deze beslissing, welke men in het geheel niet had verwacht, steunt, is onbekend. CHINA. DE CHINEESCHE CHAOS. De Chineesche nationalistische regee ring wordt thans op t /ee fronten bedreigd. De toestand is zeer verward, zooals blijkt uit de houding van Jen Sji-sjan, den gou verneur van Sjansi; deze heeft onlangs dea post van onderbevelhebber der regeerings- troepen aanvaard, doch blijft tevens in naam commandant van het Kwomintsuun- leger. Jen blijft rustig in zijn provincie, maar zendt munitie naar de Kwomintsuun- troepen, welke, zooals men weet, de re geering bestrijden. Voortdurend hebben hevige gevechten plaats, doch geen der partijen kan een be slissende overwinning behalen. De Kwt>- mintsuun-troepen zijn Hoepch binnen ge trokken en hebben Siangyang ingenomen. Vernomen wordt, dat de civiele gouver neur van Canton thans aan de Nanking- regeering heeft getelegrafeerd, dat hij niet over voldoende betrouwbare strijdkrachten beschikt om met succes weerstand te kun nen bieden aan de „ijzeren garde" van Tsjang Fat-kweL Deze is Kwangsi binnen gedrongen en maakt zich, zooals reeds ge meld, gereed, om naar Canton op te ruk ken. Het schijnt, zoo wordt beweerd, dat Tsjang Kai-sjek geen voldoende troepen kan vinden ter verdediging van Canton, zonder daardoor het risico te loopen Han- kau te verliezen. TWEEDE KAMER. Begrooting van Justitie. De Minister van Justitie, mr. D o n n e r, beantwoord nog enkele gedane opmerkingen. Wat de zaak-Giessen-Nieuwkerk be treft, heeft spr. bij zijn uitlatingen in de memorie van antwoord niet zoozeer het oog gehad op den president persoonlijk, maar op de atmosfeer, die door de sensa tiepers was gewekr. Bij de behandeling voor het hof 'is verzuimd een tegenwicht te geven, zoodat die atmosfeer bleef be staan. Het is niet juist, dat spr. de juist heid van 's Hofs uitspraak in twijfel zou hebben getrokken. Persoonlijk heeft spr. geen aanleiding aan de onschuld van deze menschen te twijfelen. Het geheime dossier is natuurlijk een allerbedenkelïjkst ding, doch bij de cr'tiek meet men matigheid betrachten. Dit dos sier is niet geheim gehouden met kwade bedoelingen. Bij toezending van het geheime dossier aan den proc.-generaal bij den Hoogen Raad is geen sprake geweest van een voorwaarde, het niet bij het doss'er te voe gen. Het is toegezonden „afgescheiden van het dossier". Op allerlei details en nuan ces in deze zaak zal spr. niet ingaan. De rechercheur de Jong ressorteert onder den proc.-generaal te Amsterdam, zoodat zijn brutale houding voor het Hef wel niet te verklaren zal zijn daaruit, dat hij zich gedekt voelde door zijn superieuren. Spr. deelt verder nog mede, dat de rijksrechercheur De Jong intusschen bui ten dienst is gesteld, in afwachting van wat er verder zal gebeuren. Een rapport over hem van den advocaat-generaal moet nog door De Jong beantwoord worden. Spr. zal daarop overwegen of er personen- verhoor noodig is. Ten aanzien van den rechter-ccmmissaris heeft spr. (en vol'e erkend dat hij te veel aan De Jong heeft overgelaten. Bij de beoordeeling van zijn subjectieve schuld moet men echter in aanmerking nemen, dat hij pas drie maan den rechter was. Spr. zal z:eh van één en ander ernstig rekenschap geven en onder zoeken of wijziging in de organisatie noo dig en mogelijk is. Geen vrees voor hooge magistraten, voor verlies van vertrouwen zal spr. afhouden om die maatregelen te nemen, die hij eventueel volgens eer en geweten zal moeten nemen. Bij de renb'eken wordt nog door mej. M e ij e r (R.K.) aangedrongen op subsidie- verhooging voor de R. K. reclasseerin?s- vereeniging. De Minister zegt toe, zulks in overweging te zullen nemen. De begrooting is afgehandeld. Begrooting van Waterstaat In de avondvergadering opent de be grooting van Waterstaat heel weinig nieu we gezichtspunten. Belangwekkend* is echter het volgende: Bij art. 113 legt de Minister van Financiën, de heer De Geer, een verklaring af in aansluiting aan reeds vroeger (27 en 28 Oct. 1926) gedane mede- deelingen omtrent de uitkeering uit 's Rijks middelen aan het wegenfonds, in gevolge art. 31 sub 1 van de wegenbelas tingwet. Het is niet de bedoeling geweest dit als sluitpost te beschouwen naar ge lang de fondsbelasting meer of minder op brengt. Er is geen verband tusschen de verhoog'ng van de fondsbelasting van 12 tot 14 milliccn en de uitkeering aan het wegenfonds uit Waterstaat, dat van 5 op 3 millioen was gebracht. Spr. stelt, in overleg met den minister van Waterstaat een wijziging voor, waar bij het Wegenfonds voor 1930 weder 5.000.000 uitkeering ontvangt. (Verschil lende leden betuigen hun instemming). DE VERDEELING VAN DE ZENDTIJD. Mededeelingen van den Radioraad. De Radioraad deelt mede, dat hem van verschillende zijde vragen om inlichtingen bereiken omtrent de verdeeling van den zendtijd en andere bij den Raad aanhan gige zaken. Dergelijke verzoeken worden ook tot den voorzitter en de leden indivi dueel gedaan. De Radioraad heeft echter slechts tot taak den Minister van Water staat van advies te dienen. Het doen van mededeelingen aan anderen is derhalve uit gesloten- Dit is trouwens reeds het geval op grond van den "eed of de belofte van geheimhouding destijds in handen van den Minister afgelegd. Overigens kan de Radioraad slechts Jen zeerste betreuren, dat enkele personen en persorganen mededeelingen hebben gepu bliceerd, die niet voor openbaarheid war ren bestemd. Deze mededeelingen, veïke als regel óf geheel óf ten deele onjuist waren, kunnen nooit er toe leiden om het publiek een dienst te bewijzen. Wpshalve de Radioraad dan ook bij dezen waar schuwt tegen allo mogelijke verdere onge controleerde berichten omtrent cenig bij hem aanhangig onderwerp. DE VEENDAMMER WEER IN OPSPRAAK. Wat curatoren aan de afbraak verriienen. Zooals bekend is, werd dezer dagen ter griffie van do Rechtbank te Amsterdam de eerste uitdeelingslijst gedeponeerd in het faillissement van de Veendammer Hy potheekbank. Blijkens deze uitdeelingslijst ontvangen de crediteuren als eerste uitkee ring 25 pet. van hun vorderingen. De beide curatoren in het faillissement, de heeren mr. G. J. Salm en mr. A. S. van Nierop ontvangen als honorarium voor hun curatorswerkzaamheden te zamen 130.000 (een honderd en dertig duizend gulden), derhalve ieder 65.000 (vijf en zestig dui zend gulden). Wij herinneren er aan dat, naar ver wacht wordt, nog meerdere uitdeelingen zullen volgen, die echter, wegens de nood zakelijkheid van voorzichtige liquidatie der Bank, over een periode van circa tien jaar verdeeld zullen worden. Zooals men weet wordt volgens do Faillissementswet bij iedere uitdeeling aan de crediteuren ook aan de curatoren telkens opnieuw een honorarium toegekend. »Tel." Koninklijke Besluiten. Notariaat Op verzoek eervol ontslagen met ingang van 1 Januari a.s J. S. L. Korteweg als no taris te Zierikzee. Vragen van Kamerleden. Ambtenaren b ij de Arbeids inspectie. Het Tweede Kamerlid, de heer Sineenk, heeft aan den Minister van Arbeid, H. en N. de volgende vragen gesteld: Kan de Minister mededeelen, waarom bij de Arbeidsinspectie de administratieve ambtenaren 3e kl., die in het bezit zijn van de door liet Bezoldigingsbesluit ge- eischte diploma's, en van wio het hoofd van den dienst verklaard heeft, dat him werk uitgaat boven dat van schrijvers le kl., nog steeds niet zijn ingedeeld in de gecombineerde schaal administratief amb tenaar 3e kl., idem 2e kl., terwijl deze in deeling voor de met hen gelijkgestelde ambtenaren (klerk, adjunct-commies) bij het dep. van Arbeid en bij andere depar tementen reeds lang heeft plaats gehad? De zaak-Giessen-Nieuwkerk. Rechercheur De Jong buiten dienst gesteld. Bij de behandeling van de zaak Gies- sen-Nieuwkerk heeft minister Donner in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de rijksrechercheur De Jong. na de behande ling van deze zaak voor het Amsterdam- sche gerechtshof, buiten dienst is gesteld, in afwachting van een nadere beslissing. Oud-Zouaaf overleden. Na langdurig lijden overleed te Venlo in den ouderdom van rüim 82 jaren de oud-zouaaf Joh. Hub. Janssen, een der drie oud-zouaven, die aldaar nog in leven zijn. Op 27 Juni 1891 ontving hij van Paus Leo XIII de medaille „Bene Merenti". De beide andere Venlosche zouaven zijn H. Janssen Linskens 81 jaar en H. H. Trie nekens 87 jaar. De gemeenteraad van Helmond heeft besloten tot den bouw van 143 wonin gen en een zaalruimte met bovenwoning ten einde deze na oplevering aan de wo- ningbouwver. „Volksbelang" in eigendom over te dragen. Voor den bouw werd een crediet van 500.000 beschikbaar gesteld. Voorts werd gesloten een terrein van 11.271 M2. te verkoopen aan de R. K. Wo- ningbouwvereeniging „De Hoop" voor 1 per M2. en aan deze vereeniging een voor schot uit de Gemeentekas toe te kennen van ten hoogste 798.000 voor den bouw van 195 arbeiderswoningen. LEIDSCHE COÖPERATIEVE GROEN TEN-, FRUIT- EN BLOEMEN- VEILINGSVEREENIGING. De nieuwe terreinen en gebouwen. Reeds gedurende eenigen tijd wordt er op een terrein ten oosten van den Zoeler- woudschcwog hard gewerkt aan de op richting van de nieuwe veilingsgebouwen Dit nummer bestaat uit vier bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Is de crisis in België slechts verdaagd? Visa geweigerd aan de Duitsche boeren in Rusland. In Bologna is een kerkkoepel ingestort. (Telegrammen). BINNENLAND. Uitvaart van Z. D. H. Mgr. H. v. d. We tering. (2de blad). Dc zaak-Giessen-Nieuwkerk in de Twee de Karr.er; rijksrechercheur De Jong voor- loopig buiten dienst gesteld. (l®tc blad). Meisje uit Laren door haar moeder per auto, vliegmachine en trein naar Parijs ontvoerd. Ernstige autobotsing op den Haarlem merweg te Amsterdam. (Gem. Berichten, 3d© blad). en het gereed maken van de nieuwe vei- lingsterreincn van de bovengenoemde ver eeniging. Het is misschien goed in dit sta dium het een en ander over de geschiede nis van deze zaak te vertellen. Jarenlang werd reeds behoefte gevoeld aan betere gelegenheid tot het veilen van groenten, fruit en bloemen en reeds lang was naar geschikte terreinen uitgekeken. Maar was men in het bezit daarvan dan zou echter het aanleggen van dit terrein met aan- cn afvoergelcgenheden per as en per vaartuig met het bouwen van loodsen en veilings- lokalen schatten kosten. De ervaring el ders opgedaan, leerde, dat men eenmaal beginnende, aanstonds goed voor den dag moest komen, wilde men niet genoodzaakt worden, zooals elders het geval is geweest, herhaaldelijk tot uitbreiding te moeten overgaan. Toen is zooals onze lozers we-, ten, gesticht do Leidsche Coöperatieve groenten-, fruit- cn bloemenveilingsvcrceni- ging, de ecnig juiste vorm om iets tut stand to brengen op dit gebied, dat zou kunnen voldoen voor het heden cn do toe komst. Er zaten in de Vereeuiging geluldrig eenige personen met durf en energie die niet rusten voor de middelen voor het grootsche plan waren genomen. Het gelukte hot bestuur der Coöperatie de hand te leggen op een terrein ten Oos ten van den Zoeterwoudschcn weg, nabij de Constructiewerkplaatsen, omsloten door den spoorweg LeidenWoorden en Je electrische tramlijnen Katwijk, Noordwijk, Leiden, Voorschoten, Scheveningen, iu het geheel circa 4.5 H.A. waarbij later ter af ronding nog eenigen grond moest worden aangekocht. Het ontwerpen van een plan werd op gedragen aan het waterbouwkundig en technisch bureau Goldberg cn Dekker, te Leiden en Hazorswoude, terwijl na open- baro aanbesteding de uitvoering onder lei ding van genoemd bureau is gegund aan de heeren Turkenburg, Oudenes cn Ges- man te Alphen aan den Rijn, terwijl dc bouw van een brug over een 12 Meter brer- de vaart leidende naar het terrein werd aangenomen door de firma J. J. Zitman, alhier. Verder zal er nog een doorvaart over het terrein gegraven worden van 20 M. breedte en drie dwarsstraten aangelegd van 15 Meter breedte benevens een dub bele spoorbaan aansluitende aan de spoor lijn LeidenWoerden. Op dit aldus met vaarten en wegen doorsneden terrein, dat uiteraard moet worden opgehoogd zullen verschillende ge bouwen verrijzen: een groote vcilingsl.vl, waarbij het hoofdgebouw, cn een tribune, eenige kantoorgebouwen, een kistcnloods van 20 bij 40 Meter, acht pakloodsen van 11 bij 15 M. met een paardenstal voor stalling van 20 paarden, benevens een dub bel woonhuis voor de op het terrein woon achtige ambtenaren. Einde September is men met de werk zaamheden begonnen cn, hoewel van <1© wegzijde gezien, het lijkt dat er nog niet veel is gebeurd, krijgt men wanneer men zich op het terrein zelf begeeft een ande ren indruk. Er zijn thans reeds ongeveer 50 arbei ders werkzaam, meest grondwerkers ter wijl er tevens een 30-tal betonwerkers zijn aangenomen. Daar de to werk gcstclden meest allen Leidenaars zijn en met dc werkzaamheden wordt doorgegaan, zoolang de vorst dit niet verhindert, mag dit werk een in deze periode zeer te waardccren werkverschaffing worden genoemd.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1