WOENSDAG 20 NOVEMBER 1929. TWEEDE BLAD. PAGINi Inbreker betrapt, maar ontsnapt Gisternacht omstreeks diie uur "be merkte een bewoonster yan de Sr. Antho- nielaan te Arnhem, dat in de huiskamer licht brandde. Zij wekte haar man, die opstond om het licht uit te doen. Deze be merkte, dat de deur naar het sousterrain openstond en ook de buitendeur ge opend was. In de slaapkamer terugge keerd opperde hij het vermoeden, dat er inbrekers in. huis waren geweest, waarop de vrouw* zich dadelijk naar de tusschenka- mer begaf om in de linnenkast te kijken naar het geld. Dit geld was nog aanwe zig. Terwijl zij zich omdraaide om dit haar man mee te deden, zag zij in een hoek van de tusschenkamer een man, die trachtte te ontvluchten. De vrouw dreig de hem met oen vaas. waarop haar man gelegenheid had den inbreker te grijpen. De vrouw begaf zich naar de nabijgelegen politiepost om hulp te halen, maar toen deze kwam was de inbreker ontsnapt. De politic stelde een ondorzoek in, doch vruch- Bij nader onderzoek bleek, dat ook bij de buren was ingebroken. De heer des hui zes daar vermiste gisterochtend zijn jas en ©en pantalon, die in de nabijheid in de straat zijn gevonden. Er wordt niets van Niet aliedaagsche raadszitting. In een openbare raadsvergadering van de gemeente Ridderkerk is het tot heftige incidenten gekomen. Oorzaak was de lastercampagne door twee (wilde) raadsleden in een weekblad gevoerd tegen den persoon van den bur gemeester, de wethouders en ambtenaren, waardoor den burgemeester en zijn fami lie het verblijf in Ridderkerk zoo ondra gelijk werd gemaakt, dat hij gedwongen was zijn domicilie in Laren (X.H.) te ves tige li. Het gedrag der beide raadsleden, de heeren C. .1. Rijndijk en W. van Gent, werd door den geheelen raad ten zeerste gelaakt, terwijl men den burgemeester, ien heer J. \Y. Klein, dankte en huldigde voor het door hem verrichte werk en toe zegde, alles ia het werk te stellen, om aan deze schandelijke practijken een eind Door den drank beneveld? Uit een drinkwaterput achter zijn kost huis aan den Erbergschenweg le Haaks bergen is Maandagavond hev ijk opge haald en den 10-jarigen ongehuwden fa- nieksarbeider .T. 11. Bolster. Daar de overleden veel misbruik maakte van ster ken drank, is de mogelijkheid niet uitge sloten, dat hij in benevelden toe-tand in de put is gestapt. 3Ü1TENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. ERNSTIG MIJNONGELUK IN BELGIE? Te Brussel deed gisteravond een ge rucht. de ronde, dat wij hier onder voor behoud modedeelen, volgens hetwelk in de steenkolenmijn Haine in S-t. Paul bij Ber gen een ernstige instorting zou hebben plaats- gehad, waarbij achttien arbeiders levend begraven zouden zijn. Een eigenaardig spoorwegongeluk in Duitschland. Op het traject Munster-Rheine had gis teravond een ernstig spoorwegongeluk plaats. Bij Emsdet-ten werden de achterste drie wagons van den sneltrein Dortmund- Embden vermoedelijk door overhangende zware ijzeren voorwerpen op een uit dc tegengestelde richting komenden goederen trein zwaar beschadigd en wel op regel matige afstanden van 2 a 3 meter, zoodat van elke drie coupés telkens de middelste gespaard bleef. Wanden werden ingedrukt, deuren ten deele afgerukt en in de coupé's geworpen. Twee personen werden zwaar, zeven minder zwaar gewond en naar het ziekenhuis vervoerd. Enkele andere licht gewonden konden de reis voortzetten. Van één gezin werden de moeder en drie zoons ernstig aan het hoofd gekwetst. Aardschokken in Noord-Amerika. l'i; Halifax (Kieuw-Schotland), wordt gemeld: Alles wijst er op, dat de aard schokken van gisteren van onderzeeschcn oorsprong 'zijn. Hun centrum ligt waar schijnlijk ten Zuiden van Newfoundland. Dc schade langs- de kust 'is niet boDng- rijk. Mist boven Engeland. Boven een groot gedeelte van Engeland hing gisteren een dikke mist. De scheepvaart werd dientengevolge zeer belemmerd en vele groote mailschepen hadden aanzienlijk»- vertragingen. Hel Duitsche stoomschip „Geheimrat Malm", lat op weg naar Immingham was, is aan de kust van Lincolnshire aan den grond ge raakt. Van boord werd echter gemeld, dat kapitein en manschappen het goed maken. In de buurt van Leeds zijn tengevolge van den mist twee autobussen met elkaar in botsing gekomen, waarbij 12 personen min of meer ernstig gewond zijn. Een te enthousiast supporter. Te Napels overleed een bekend advo caat uit vreugde over de overwinning van zijn voetbalclub. Toen de Kapolitaansche club haar tweede goal gescoord had, sprong hij uit vreugde over het doelpunt en zonk bewusteloos ineen. Hij moest- naar hei ziekenhuis worden overgebracht, waar hij spoedig overleed. DE MOORDEN TE DUSSELDORF. De „Lokalanzciger' meldt uit Düssel- dorf: Op een verzoek om inlichtingen no pens de jongste vondsten, welke in verband worden gebracht met de massa-moorden te Diisseldorf, is ons door de politie-direc- tie de volgende mededeeling verstrekt: Bij haar nasporingen ter plaatse heeft de recherche een doek en een gummislang gevondenechter na- nauwkeurig onderzoek is vastgesteld, dat deze voorwerpen niets? met de moorden te maken hebben. De doek, een stuk satijn, is chemisch on der zoch t en daarbij bleek, dat er geen spo ren van bloed op te vinden waren. De stof was roodbruin geverfd. Het stuk gummi is van een tuinslang afkomstig en zeer oud, dit object kan on mogelijk als ploertendooder hebben dienst gedaan. Int-usschen is ook dit stuk gummi slang chemisch onderzocht, evenwel zonder resultaat. Wat verder de „belangrijke arrestatie" betreft, waarvan melding is gemaakt, wordt het volgende door de politie medegedeeld: In de nabijheid van de plaats, waar een der slachtoffers gevonden werd, had do politie een jongeman gezien, en dezen gear resteerd. liet is 'n zekere Koch, 21. jaar oud, die kort geleden uit Frankfort a/cl Main herwaarts gekomen was. Deze mail heeft echter zijn alibi bewezen en moert, dus worden vrijgelaten. Ter opheldering* van de geheimzinnige moorden is nog een hooge ambtenaar der Berlijnsche recherche naar Düsseldorf ont boden. Behalve de werkelooze Georg Koch, die verdacht werd en door bemiddeling van ecu redacteur was opgespoord, doch, zooals ge mold, weer op vrije voeten gesteld moest worden is gisteren ook nog een krankzin nige gearresteerd, die in de stad rondliep en dreigde met de moorden te zullen voortgaan. Ook deze heeft echter klaar blijkelijk met de moorden niets uitstaande. Gemaskerde bandieten. Twee gemaskerde bandieten met revol vers gewapend, drongen het pos; ka .«toe- van een buitenwijk van Lausanne binnen. Met- een buit van 200 fr. konden zij onder dekking van de duisternis ontkomen. Bende jeugdige dieven gearresteerd. Te Prossnitz (Tsjecho Slowakije) zijn ze ven kinderen van 9 tot 15 jaar gearres teerd. Zij hadden zich vèreenigd tot een bende, die goederen uit winkel» en geld uit woningen stal en zich voorts vooral op het plunderen van collectebussen in kerken toelegde. De waarde van het gestolene wordt op 15.000 kronen geschat. Ook de moeders van twee kinderen zijn gevangen genomen, daar zij de bende tot de dief stallen hadden aangezet. Zoebkoff. Do politie te Bonn, die wegens haar op treden tegenover Zoebkoff in de pers nog al aangevallen is, heeft thans een commu niqué in het licht gegeven, om haar hou ding toe te lichten. Zoebkoff hacl te kennen gegeven dat hij zich des Donderdags naar Cronberg zou begeven en het was daarom te-vreezen, dat hij de openbare orde zou verstoren. Werkelijk heeft- hij dan ook bij zijn verhoor verklaard, dat- het zijn voornemen was om als echtgenoot van zijn recht gébruik le maken en het lijk van zijn vrouw op te eischen, dat. hij dan had willen medene- men. Onder deze omstandigheden koa van zijn arrestatie niet worden afgezien, te meer, daar hij door de justitie nog wegens an dere delicten werd gezocht en te verwach ten was, dat Zoebkoff Duitschland spoedig voor altijd zou verlaten. MERKWAARDIGE GENEZING TE CARFIN. Van een 4-ja.-ig protestantsch meisje. De „Irish Catholic" bevat een schrijven van pater F. V. ODonnell O.M.I. te Leith over een merkwaardige genezing van een 1-jarig meisje, Gladys King gehecton, te Carfin (het Schotsche Lourdes). Een vermeldenswaardige bijzonderheid is, dal de ouders van het kind Protestant zijn. Hun kleine was sinds den leeftijd van 18 maanden lam aan het linkerbeen en ook haar spraakvermogen was aangetast, ten gevolge van meningitis. Zij droeg een ijzeren beugel en probeer de alleen te loopen, wanneer iemand haar handen beethield. Achttien maanden bracht zij in een kin derziekenhuis te Edingburgh door. Tenslotte verklaarde de dokter, die het kind behandelde, aan de moeder, dat hij niets meer voor het kind kon doen en dat men hem n:efc meer behoefde te ontbieden. Daarop stélde de Katholieke vriend dor familie voor, dat Gladys naar de grot- te Carfin zou gebracht worden. Dit geschied de in Mei van dit jaar. Terwijl het been in de bron werd ge baad, bad de moeder tot Onze Lieve Na liet baden kou het- kind reeds iets beter loopen. Later op den dag werd het gezegend met een l-ohkwie van de kleine Thercsia van het Kindje Jesus. Dadelijk daarop begon het meisje uit stekend te loopenen ze kon dit blijven doen gedurende de rest van den avond. De vader van het kind kwam zijn vrouw en hun dochtertje aan het station Leith bij hun terugkeer begroeten. Toen hij zijn kleine zag loopen, riep hij uit: „Mijn God, wr.f is ©r gebeurd?" Het kind liep zonder hulp meer dan een halve mijl van het sta- tion. Gladys had intussch -n nog niet het spraakvermogen teruggekregen. Ze werd dus den laatsten Zondag van Augustus op nieuw naar de grot gebracht. Hier werden haar tong en lippen met de relikwie geze gend. Dien dag kon ze nog niet spreken doch den volgenden dag sprak ze perfect. De omstandigheid, waaronder dit voor INGEZONDEN MEDEDEELING. het eerst bleek, was zeer merkwaardig. De moeder zei namelijk op een gegeven oogemblik: „Ik ga naar de bioscoop". Onmiddellijk s'prak het meisje haar eer ste woorden, zeggende: „De bioscoop is niet goed mama Hel kind blijft nu goed spreken en gaat in alle opzichten vooruit. De pater besluit met- de mededeeling, dat dit het relaas der genezing is, hem door de ouders gegeven. De vader en moeder zijn zeer dankbaar. Zij zijn voornemens, Katholiek te worden en ontvangen thans daartoe het noodige onderricht. RECHTZAKEN EEN DRAMA TE 's-GRAVENH AGE. Man dcod zijn vrouw. Op 30 Mei j.l. overleed de vrouw van een 43-jarigen koopman in de Fa-ber van Riems dijkstraat te Den Haag ben gevolge van een aantal revolverschoten, door haar echtge noot op haar afgevuurd. De schoten werden gelost op een afstand van ten hoogste en kele meters van het slachtoffer. Eén kogel drong door de onderkaak en doorboorde de rechter inwendige halsslagader; een tweede kogel drong de vrouw in het on derlijf. De telastelegging. De koopman stond gisteren terecht voor de Haagsche Rechtbank ter zake van moord of doodslag, althans het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Dc belangstelling voor deze zaak was buitengewoon groot. De publieke tribune was geheel met belangstellenden bezet en ook in de zaal was nagenoeg geen plaats onbezet. De Rechtbank bestond uit mr. De Joqc- heeren, president, jhr. mr. Feith en mr. Klomp, rechters. Het O. M. werd waar genomen door1 mr; Blok. Griffier was mr. Arriëns. Verdachte werd door mr. E. G. S. Bourlier als raadsman ter zijde gestaan. Vanwege het O. M. waren zestien ge tuigen en deskundigen in deze zaak gedag vaard. De verdediger had een twintigtal getuigen a décharge opgeroepen. Te kwart na tien werd de verdachte bin nengeleid. Nadat de off. van just, dé1" dagvaarding had uitgebracht, begon het Getuïgen-verhoor. Hot eerst- werd de inspecteur van politie, de heer Van den Heuvel gehoord. Deze is kort na het misdrijf in de woning aan de Faber van Riemsdijksrfcraat 44 gekomen en heeft daar achter de voordeur het lijk van de vrouw zien liggen. De toestand wees er op, dat er ruzie geweest was. Een kapstok lag ondersteboven, de mat was van haar plaats enz. Er lag buitendien veel bloed in het voorportaal. Voorts heeft getuige, hulzen gevonden van afgeschoten patronen en kogels. Ge tuige deelde mede waar hij de verschil lende voorwerpen heeft aangetroffen, o.a. kogels in den gang en voor de slaapkamer deur. Aan weerszijden van het lijk lagen i ledige hulzen en ook lag er een in de keu ken. Ook heeft- getuige een paar tanden gevonden. Op de wanden van het voorpor taal waren eveneens bloedsporen; in 'le keuken heeft getuige die echter niet aan getroffen. Nog heeft getuige onder ceu openstaande tochtdeur een browning ge vonden, geladen met zes kogels. De door getuige gevonden kogels waren evenwel grooter dan die in deze revolver. Een twee de revolver heeft getuige niet gevonden, hoewel hij er nog naar gezocht heeft. Vervolgens werd de commissaris van po litie, de heer P. Kramer, gehoord. Deze heeft zich eveneens kort na het gebeurde naar do plaats des misdrijfs begeven. Ge tuige is evenals de inspecteur door een raam in de woning gekomen, omdat het lijk van de vrouw tegen de deur aan lag. Getuige heeft het lijk in beslag geno men en laten overbrengen naar het zieken huis. Daar heeft getuige verdachte onder zocht en een paar leege hulzen op hem gevonden. Op een enkele vraag van ge tuige antwoordde verdachte onduidelijk; doordat hij van streek was. Den volgenden dag heeft getuige verdacht© opnieuw een verhoor afgenomen. Verdachte vertelde toen, dat hij thuis gekomen was om alles tusschen hem en zijn vrouw weer in orde te brengen. Hij had daartoe o.a. gebakjes medege bracht. Er is toen echter toch weer ruzio ontstaan, waarna verdachte, op naar zijn zeggen onverklaarbare wijze, met een re volver in zijn hand heeft gestaan, welk wa pen ook is afgegaan. Hoe vaak er gescho ten is, wist verdachte niet te zeggen. Eerst zou er een schot in de keuken gevallen zijn, daarna grepen verdachte en zijn vrouw elkaar va-st en toen zijn zij in den gang te recht gekomen. Daar is- de vrouw geval len. Verdachte zou toen, staande, op zich zelf geschoten hebben en daarna even eens zijn neergevallen. Mr. Bourlier: „Verkeerde verd hte niet in een zeer overspannen toestand, toen d it verhoor werd afgenomen?" Getuige bevestigde dit. De president: „Was dat den eersten of den tweeden dag?" Getuige: „Ook den tweeden dag". Mr. Bourlier: „Daarom is het verbaal ook niet geteekend". De rechercheur van politie, de heer Van Driel, die eveneens op de plaats des mis drijfs is geweest, heft het lijk verzegeld en later aan een broer van het slachtoffer getoond, die het als dat- van zijn zus-ter herkende. Getuige heeft verdachte op den grond liggende, aangetroffen. Verdachte had een wond aan zijn hoofd. Getuige heeft niet verder onderzocht, wat de aard van Je wond was, omdat direct daarop de hulp dienst kwam. Toen getuige binnenkwam, vroeg hij aan verdachte: „heb je het nu toch gedaan?" Verdachte knikte, bevestig de dit en uitte woorden in den zin van: „zij heeft het er ook naar gemaakt". De president: „Volgens uw verbaal zou verdachte alleen toestemmend geknikt hebben". Getuige hield thans echter vol, dat ver dachte woorden als hiervoren bedoeld, al knikkende, heeft gebezigd. Verdachte heeft tegenover getuige er kend, dat hij de revolvers uit België had medegebracht. Het was verdachte's bedoe ling geweest, zich met zijn vrouw te ver zoenen. Zij zou hem echter gesard hebben, waarna hij het wapen te voorschijn zou hebben gehaald, dat toen is afgegaan. Dé president wees getuige er nog eens op, dat- zijn verklaring ter zitting omtrent verdachte's uitlating geheel in strijd is met zijn verklaring voor den rech ter-com missaris. Getuige had, wanneer de rech- ter-commissaris zijn verklaring niet juist gerelateerd had, daarop aanmerking moe ten maken en het verbaal niel- moeten on derteekenen. Getuige kon dat niet nader verklaren. De president: „Het is anders nog al een voudig". Het O.M.„Vooral voor een politeiman". Getuige legde verder verklaringen af om trent door hem in beslag genomen klee- ren van de vrouw, de daarin zich bevinden de kogelgaten enz. Voorts heeft getuige -de revolver onderzocht. Dr. Rochet, als deskundige gehoord, heeft het lijk van het slachtoffer ge schouwd. De deskundige volhardde bij zijn daaromtrent uitgebracht rapport. Het hik had een wond in de kaak, waar oij de tong doorboord is en vervolgens dc halsslag ader doorgesneden. De tweede, wond was in het onderlijf; de kogel heef', aan de achterzijde het lichaam weer verlaten. Bij het uittrekken van de kleeren van het. slachtoffer is een kogel op den grond ge vallen. Het doorsnijden van den halsslag ader was reeds doodelijk; ook de andere wond was levensgevaarlijk, al had daarbij een kleine kans van genezing bes'aan. Zie kelijke afwijkingen vertoonde de vrouw niet. Op een vraag van mr. Bourlier verklaar de de deskundige nog, dat beide nonden vrijwel horizontaal waren. Dal de getroffe ne nog eenige meters zou hebben geioupon, is geen ongewoon verschijnsel. Dat gebeurt zelfs nog, wanneer iemand doodeliji-: in de hartstreek is getroffen. Dr. Schol ten heeft een psychiatrisch on derzoek ten aanzien van verdachte inge steld en is daarbij tot de conclusie geko men, dat het gebeurde den verdachte, hoe wel hij een eenigszins nerveus persoon is, wel kan worden toegerekend. Verscheidene getuigen worden achter eenvolgens voor en na de pauze nog ge hoord, o.a. een zoon en een dochter. Een 17-jarige zoon van den verdachte verklaarde, >iat er nog al eens ruzie was tusschen vader en moeder. Over en weer werd er gescholden, voornamelijk echter door moeder, die dan ook wel eens tevo ren ramen openzette, zoodat de buren het konden hooren. Bedreigingen heeft getuige nocit hoóren uiten. Op den 30sten Mei heeft getuige met zijn zuster vader, die zijn komst per tele gram had aangekondigd, van den trein ge haald. De begroeting tusschen vader en moeder was vriendelijk. Zij -zoenden elkaar zelfs. Op vaders verzoek heelt getuige ge bakjes gehaald. Vader en dochter zijn ook nog even uitgeweest om in de Wagen straat -een tasch voor moeder te koopen. In de keuken hebben vader en moeder over verzoening gesproken en over intrek king van een eisoh tot echtscheiding. Ook werden er geldzaken afgehandeld. In de keuken heeft moeder vader gesard. Zij zeide o.a., terwijl zij bezig was een emmer met water tc vullen, „wil je soms die em mer hebben om je te verdrinken." Ook heeft zij nog gezegd: dat durf je toch nier, daar ben je veel te laf voor. Getuige heeft toen nog een boodschap gedaan en terug komende, vond hij vader en mceder op den grond liggen. Getuige's zus Ier kwam hem in de gang tegemoet. De president: Lag vader op zijn knieën? Getuige: Dat weet ik niet meer. De president: Heb je niel gevraagd, wat er gebeurd was Getuige: Neen, ik ben naar achteren gegaan. De president-: Was je dan niet geschrok ken 1 Getuige: Heeleiuaal niet. Getuige heeft daarna een revolver zien liggen en die in zijn zak gestoken. Teen hij weer naar voren kwam, is hij op ver zoek van vader een dokter gaan halen. Getuige, die op de fiets was. is vervol gens naar de Boekhorsstraat gegaan, waar hij het wapen aan een nichtje heeft afgegeven. Op vragen van mr. Bourlier antwoordde getuige nog, dat, wanneer er ruzie was, vader nooit meer deed dan zich verweren. Moeder sloeg zichzelf wel eens en zeide dan tegen de buren: hij heeft me weer geslagen. Vervel ens werd de 18-jarige dochter Hrnna gehoord. Evenals haar broer werd ook zij onder eede gehoord. Verdachte maakte daartegen evenmin als de getui gen zelf bezwaar. Ook de dochter verklaarde, dat het hu welijk tusschen de ouders niet gelukkig INGEZONDEN MEDEDEELING. 2 Uw Boekhouding in ord? VANAF 5.- WtR MAAND. Brieven ouder No. 134 Bureau t. d. Blad. 11 was. Wanneer er echter ruzie wi dat als regel van moeder uit. Dit gf schiedde vaak ten aanhoore van de bt ren en zij liet het voorkomen, alsof haai man iiaar mishandelde. De dochter zeide eveneens, dat zij ran de zijde van haar vader nooit bedreigd gen heeft gehoord. Moeder heeft tension echtscheiding aangevraagddc reden hie;, voor zou volgens getuige alleen geweer; zijn, dat moeder vrije koopvrouw wilde zijn. Getuige was niet in huis, haar moede: hield niet van haar. Een paar dagen voor den 30sten Hg heeft getuige een brief van haar vadei uit Antwerpen gekregen, waarin hij haai verzocht verzoeningspogingen aan te wen- den. Getuige heef! dit ook nog gepro- beerd. Den 2J3sten Mei heeft verdachte telegram zijn komst op den volgenden aangekondigd. Getuige heeft met haai broer vader van het station gehaald. Va. der sprak er direct over, dat hij de vei. houding weer goed wilde maken. Toen vader en moeder in de keuken zaten te praten, is getuige in de voorka mer gaan zitten. De deuren stonden ter open. Ook getuige heeft haar moeder hooren zeggen: hier heb je .een emmer verdrink je maar. Ook heeft zij nog an deie sarrende opmerkingen van moeden zijde gehoord. Daarna heeft getuige oen groot gestommel gehoord; zij wist echter nier, of er geschoten was. Getuige is opge vlogen. Zij zag haar moeder op den grond liggen. Vader heeft zij nog zien strompe len, even daarna viel hij ook. Direct daar op kwam haar broer binnen. Tusschen broer en zuster is toen niet gesproken. Getuige heeft gehoord, dat vader en de rechercheur van Driel met elkaar spraken Op een vraag van den rechercheur: B. wat heb je thans gedaan, antwoordde der: zij heeft het er naar gemaakt. Op een vraag van mr. Bourlier ant woordde getuige, dat zij, toen zij een jl_. of tien was, ernstig door haar moeder i< mishandeld. De voogdijraad is toen lus schenbeide gekomen. Moeder bakte vaak allerlei lekkernijen en liet die dan naar familie of buren bhengen, hoewel er soms thuis niets te eten was. Voor een jaar of zes is moede! ook eens van huis weggeloopen en liet teen 'de heele boel in de steek. Getuige had wel den indruk, dat vader, ondanks alles, van moeder hield. Mr. Bourlier: En was vader goed voor de kinderen? Als zij gaat zitten volgt een treffende scène. De dochter omarmt haar vader en roept met door tranen verstikte stom uit: Vadertje, houd je goed. Weenend neemt zij in de getuigenbank plaats bij haar broer. - Nog verschillende andere getuigen ver klaarden omtrent- het onaangename ei ruzie zoekende karakter van verdachte' vrouw. Om kwart voor zes was het getuigenver hoor afgeloopen en werd de zitting daagd tot Zaterdagmorgen tien uur. De Muidertol. Voor de Amsterdamsche Rechtbank heeft de behandeling plaats gehad van dc zaak tegen den tolgaarder ie Muiden, die op 14 September 1.1. mr. dr. G. J. ahtr, die met zijn auto den tol wilde pas seer en zonder tolgeld te betalen, had te gengehouden. door den tolboom te slui ten. Verdachte was door den kantonrech ter te Hilversum ontslagen van rechtsver volging, in tegenstelling met het O. 31. dat vrijspraak had gevraagd. De Hooge Raad verwees vervolgens de zaak naar dc Vijfde Kamer, die haar op October 1.1. wilde behandelen. De getuige mr. dr. Goedhart was dien dag niet tel terechtzitting aanwezig, zoodat de ver dere behandeling moest worden uitge steld. Verdachte erkende den tolboom geslo ten te hebben in opdracht van zijn Hoog heemraadschap. Het O. M„ waargenomen door Arkel, betoogde, dat het Hoogheemraad schap van den zeedijk beoosten Muiden het recht had van voertuigen bij het pas seeren der Vechtbrug tol ie heffen. Deie bevoegdheid is bij Koninklijk Besluit er kend. Verdachte heeft den heer Goedhart den doorgang belemmerd, maar hij lieeft dit niet gedaan zonder verlof van het be voegd gezag, in •Casu het Hoogheemraad-1 schap. Indien auto's vallen onder het be grip karren en wagens, had getuige Goed hart zijn tolrecht moeten voldoen. Dat dit inderdaad het geval is, blijkt ook uit d< conclusie van den procureur-generaal vat: den Hoogen Baad, die beoordeelt, -da!- dill inderdaad het geval is. Bewezen is dus wel, dat verdachte be verkeer op den openbaren weg heeft bf lemmerd, doch niet is bewezen, dat dit gebeurd zonder verlof van het bevoegd g zag. De officier concludeert derhalve ttf vernietiging van het vonnis van den tonrechter en tot vrijspraak van dachte. Uitspraak 3 December a.s. De relletjes te Maastricht. Op de publieke tribune van de. Ma#' tritsche rechtbank was Maandag onge- meene belangstelling voor de behandelt! der strafzaken tegen: A. M., A. H. B-, L. O-, J. H. E. en P. M., verdacht van A®* handeling van Zinkwitarbeiders bij jongste relletjes te Ma ircht. d Mr. Mende's voerde v or alle verdij te de verdediging tegen de resp. eiscb* van den Subst. Officier van Jus:hie, Kneepkens, 3030 d. h„ vrijspraak, gev. str., ƒ25, 25 d. h. en 14 d. gevange® straf.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6