'DINSDAG 19 NOVEMBER 1929 TWEEDE BLAD Werktijdenbesluit voor winkels RECHTZAKEN LAND- EN TUINBOUW Het Mysterie van Heath Hover Wij hebben reeds eenigen tijd geleden een uiteenzetting gegeven van het Werk tijdenbesluit. Om de belangrijkheid dezer zaak volgt hier nog 'ns een uitvoerige en duidelijke uiteenzetting van een specialen medewerker. Den Icn Januari a.s treedt dit besluit in werking. Het is dus van belang, dat winkeliers en winkelpersoneel met de be palingen van dit besluit tijdig op de hoog te zijn. Voor het personeel brengt dit be sluit groote verbeteringen. Alvorens de voornaamste bepalingen ran hei werktijdenbesluit te bespreken, is het noodzakelijk eerst eenige artikelen van (Je. Arbeidswet waaruit dit besluit s geboren naar voren ic brengen. Allereerst dient men te weten wat de Arbeid s w c t onder winkels verstaat. Da.aru.iii.reiM zegt de wei: Een winkel is elke open of gesloten ruim e, waar voorwerpen of stoffen aan 't publiek in 't klein verkocht plegen te wor den mei uitzondering van apotheken, kof fiehuizen en hotels. Ook barbiers of kap- lerszaken vallen onder liet begrip „win tel". Eveneens worden als winkel aange merkt de zich in liet zelfde gebouw of op iet bijbehoorende terrein bevindende oimten waar voorwerpen of stoffen wor- jcu bewaard voor verkoop in den winkel. )nder de bepaling „winkel" vallen tevens litstallingen voor winkels en kramen op lag- en weekmarkten. Verder zegt de Arbeidsw.e t: le. dat winkeliers voor de jeugdige per- ionen (personen beneden 18 jaar) en voor jehuvvde vrouwen, in hun winkel werk- iaam, in hei bezit moeten zijn van een oor de(n) jeugdige(n) persoon of ge luwde vrouw geldende arbeidskaart. Deze kaart wordt kosteloos afgegeven in le woonplaats van de(n) winkelbediende, 'oor inwoners van Leiden aan het bureau por Sociale Zaken (Garenmarkt 4). In radere gemeenten ter gemeente-seereta- ie. 2e. Dat op een plaats vrij toegankelijk oor alle winkelbedienden een gedagtee- enci en door hem (winkelier) ondertee- ende a rbeidskaart opgehangen is, oodanig dat daarvan gemakkelijk kan rordeu kennis genomen. (Arbeidslijsten zijn verkrijgbaar aan het os (kantoor). Se Dat aanwezig is een arbeïdsre- isier. vermeldend de namen enz. van (Arbeidsregisters zijn verkrijgbaar bij boekhandel' en in drukkerijen). Voor wat het werkt ij denbesluit iet reft, laten wij hieronder volgen wat cuereen die met dit besluit uits te maken leeft dient te weten. Behoudens uitzonderingen, mag winkeL leisoneel niet langer werken dan 9 1/2 uur per dag en 53 uur per week. Jeugdige personen (beneden 18 jaar) Dogen in winkels geen arbeid verrichten op Zondag en op werkdagen niet vóór S uur 's morgens en na S uur 's avonds. Ook moet iedere winkelbediende een halven vrijen werkdag genieten, d.i. vóór of na 1 uur des namiddags. Op Zaterdag, op den dag voorafgaande aan Hemelvaartsdag, op 14 Augustus en op 31 October mag door personen van 18 jaar of ouder 11 uren per dag gewerkt worden, onder voorwaarde, dat in den winkel onderscheidenlijk op Hemelvaarts dag, 15 Augustus en 1 November niet ge werkt wordt. Wij zien dat er rekening is gehouden met de' katholieke feestdagen. Ook mag op 24 en 81 December door personen boven 18 jaar. die werkzaam zijn in winkels waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerken en chocolade wordt verkocht, 11 uur per dag gewerkt worden. Gedurende de St.-Nicolaasdrukte mag in alle winkels van 25 November t.m. 5 December en in het tijdvak van 18 t.m. 24 December (Kerst misdruk te) 11 uur pei Wat is een winkel? Wat is er aan paperassen noodig? De werkweek. Bedienden onder de 18 jaar. Een halve vrije dag. Wekelijksche rusttijd. Kap perszaken. Uitzonderingen. dag worden gewerkt met een maximum van 62 uur per week. Verder zegt het besluit, dal een win kelbediende een onafgebroken wekelijk- se'nen rusttijd moet genieten van tenminste 32 uur. Derhalve zal een winkelbediende die des Zaterdagsavonds te 11 uur (win- kelsluitingsuur volgens de Leidsche ver ordening) eindigt, niet eerder mogen beginnen dan den daarop volgenden Maan dagmorgen 7 uur. De halve vrije w e r k- dag heeft hiermede niets uitstaande. De bediende, die Zaterdagavond gewerkt heeft en op Maandagvoormiddag zijn vrijen halven werkdag geniet, mag dus niet eer der beginnen dan Maandagmiddag 1 uur. Tusschen den arbeid van den oenen op den anderen dag moet een rusttijd zijn van minstens 11 uur. Behoudens uitzonderingen zijn do werk uren gelegen tusschen 's morgens 6 uur en 's avonds 8 1/2 uur, des Zaterdagsavonds 11 -uur. Dit geldt allen voor personen van 18 jaar of ouder. "Wij hebben reeds ge zegd, dat .jeugdige personen niel voor 8 u. 's morgens en na 8 uur 's avonds mogen werken. De rusttijden zijn geregeld als volgt: Na eiken onafgebroken arbeidsduur van 5 1/2 uur moei een half uur rust gegeven worden. Wordt na 6 uur des avonds ge werkt, dan moet een rusttijd van 11/2 uur gegeven worden tusschen 111/2 en 3 1/2 uur, behalve op marktdagen en indien de arbeid eerst om 12 uur des middags aan vangt. "Rusttijden van minder dart een kwartier worden niet als rusttijd gere kend. Gedurende de rusttijden mag de arbei der niet verblijven op een besloten plaats, waar arbeid wordt verricht, tenzij met toestemming van het districtshoofd op grond van omstandigheden. Bij opetr ,'joping van weik of in bijzon dere gevallen, kan het districtshoofd der Arbeidsinspectie (wiens adres vermeld is op k- Arbeidslijst) vergunnen, dat langer dan 53 uur per week wordt gearbeid en wel ten hoogste 55 uur per week en 10 uur per dag door jeugdige personen en 62 uur per week en 11 uur per dag door per sonen boven 18 jaar. Omtrent kapperszaken zegt het besluit, dat een man (18 jaar) op Zaterdag en op bijzondere dagen 12 uur mag werken, mits hij niet meer dan 53 uur per week werkt en na 5 uur arbeid een half uur rust geniet. Aan hel reinigen van winkels is ook .ge dacht. Hot besluit zegt, dat door personen Ui: sluitend met de reiniging bed as', (werk vrouwen) gewerkt mag worden tot een half uur na het winkels!uitingSuur. Des Zaterdagsavonds echter niet na 11 uur. Pub'iek dat bij aanbreken van het win kelsluitingsuur in den winkel aanwezig is mag geholpen worden Lot een half uur daarna. Op Zaterdagvond echter niet na Volgens de verordening op de winkel sluiting mag het publiek, dat op Zaterdag avond om 11 uur reeds in den winkel is geholpen worden tot 11 1/2 uur. Di: blijft van kracht, maar dan mag winkelperso neel het publiek niet moer helpen. Tot slot vermelden wij neg: Al de bepalingen zijn ook toepasselijk op werk, verricht in een winkel in de eigen woning van het hoofd of bestuurder daar van, die zijn* bedrijf uitoefent zonder an dere hulp dan van zijn echtgenooie of bloedverwanten, indien de winkel behoort aan een onderneming, waarvan hij nie' het hoofd of bestuurder os. Al het bepaalde is niet van toepassing a. personen, die, niet zijnde hoofd of be stuurder der onderneming, aan het hoofd staan van een winkel of van eeno afdee- ling daarvan en uitsluitend of in hoofd zaak met de leiding daarvan zijn belast; b. personen, die, niet zijnde hoofd, of bestuurder der onderneming, aan het hoofd staan van een winkel, waarin, be halve het. hoofd van dien winkel, ten min ste drie personen arbeid plegen te ver richten c. den chef de bureau, het hoofd van administratie, den hoofdboekhouder en den afdeelingschef, voor zoover zij aan het hoofd staan en de leiding hebben over ar beiders, werkzaam aan de administratie, de correspondentie of de boekhouding der onderneming. d. den magazijnmeester en den expedi tiechef, indien hun arbeid uitsluitend of in hoofdzaak bestaat in hel houden van toe zicht op dc magazijnen voor de daar aan wezige goederen en stoffen, onder voorwaarde, dal in het arbeidsre gister bij hun naam vermeld is, welken werkkring als bovengenoemd zij vervullen. Evenmin zijn de bepalingen van toepas sing op dengene, die bij ziekte het hoofd of den bestuurder vervangt, mits daarvan onmiddellijk wordt kennis gegeven aan het. districtshoofd. Met de voormelde categorieën van af deelingschef enz. kunnen personen naai den aard van hun arbeid gelijk gesteld worden. Zoo beknopt mogelijk heben wij weer gegeven wat winkelier, personeel en ook publiek van hel werktijdenbesluit dienen te .weten. Tot hei stellen van vragen waarop het vorenstaande geen bevredigend of in het geheel geen antwoord geeft stellen wij onze vragenrubriek open. H00GE RAAD. Gasdelicteru De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr, Berger, nam conclusie in de za ken van: J. H. A. A., directeur van het gasbedrijf te Zutfen, die wegens het aannemen van giften als ambtenaar door de rechtbank te Zutfen was veroordeeld tot 200 boete, weike zelfde straf was opgelegd door het Hof te Arnhem. Mr. Berger concludeerde tot vernieti ging van het arrest wegens onvoldoende mor.veering en tot verwijzing der zaak; G. A. S., directeur van de gasfabriek te Winterswijk, die tot 2 maal 200 boete was veroordeeld wegens het aannemen van giften als ambtenaar. Op dezelfde gronden als in de vorige zaak concludeer de ook liier mr. Berger tot vernietiging van het arrest van hot Arnhemsehe Hof en tot verwijzing der-zaak naar een aan grenzend Hof; J. V.,- directeur der gasfabriek te N oo rd w ij k. Wegens eenzelfde, hande ling 'had de rechtbank te 's-Gravenhage hem 200 boete opgelegd, welk vonnis door hel Haagsche Hof bevestigd was. In deze zaak werd beconcludeerd tot verwer ping- van hol beroep. - In deze zaken is het arrest bepaald op 16 December. Na den roofmoord te Ulvenhotrt. Het gerechtshof heeft gisteren arrest gewezen in de zaak tegen C. de V. en F. J. M., die in verband niet den moord met roof te Ulvenhout ieder tot twaalf jaar ge vangenisstraf waren veroordeeld. Het ge rechtshof heeft conform den eisch van den advocaat-generaal beide veroordeelden op nieuw tot twaalf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. KANTONGERECHT TE ALPHEN. Uitspraken. Door het kantongerecht alhier weiden bij verstek veroordeeld wegens overtre ding art. 460 wetb. v. sbr. J. S. te 's-Gra venhage tot ƒ5 subs I week tuchtschool. H. J. N. te Hazerswoudc 6 subs. 3 d. E. H. V. te 's-Gravenhage 6 subs. 2 d. D. v. E. te Hazerswoudc 5 subs 2 d. Wegens oveitreding motor- en rijwiclwet G. W. V. te ICamerik, G. G. K., B. B. te Oldenzaal, J. de G. Ic Nootdorp, H. v. d- D. te Alke made, .J. B. te Leiden allen tot 5 subs. d. Terzake van overtreding der vissche- rijwet F. J. G. en W. J. H. V. te Delft bei- UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Woensdag 20 Nov. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend N. C. R, V^uitzendingen). S.159.30 Concert. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.0011.30 Gramofoonnmziek. 12.302.00 Concert. Viool, fluit, piano en orgel. 2.002.45 Concert. Zang, viool en piano. 2.453.15 Lezen van Christ. Lectuur. 3.154.15 Voortzetting concert. 6.30—r7.30 Cursussen Ned. Technicuin. 7.30S.00 Causerie over Vitaminen in pluimveevoeders en hunne grondstoffen. 8.008.30 Bestuursmededeelingen door den N. C. R. V.-Voorzitter. 8.30 Uitzendavond uii Den Haag. Spie kers zangvereen. en orkesten. Na afloop Persberichten. Hilversum 1071 M. (van 12.00—6.00 n.m. 298 M.). 10.1010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het A. V. R. O.- Kwartet. 2.003.00 Radio Kinderzang. 3.001.00 Naaicursus. 4.004.30 De voornaamste studieniuzirk voor piano. Een cyclus in stijgende lijn uil- gevoerd door Egbert Veen. Toelichting door Louis Schmidt. 5.006.00 Dinermuziek uit het Gafó Mo derne te Amsterdam. 6.30 Koersen Va/, Dias. 6.457.15 Cursus Ttaliaansch: Beginners 7.157.45 Cursus ItaJiaansch: Gevorder den. 8:01 -A. V. R. O. Radio Tooneel. Opvoe ring uit.de studio van „Lady Windermere's Waaier". Spel in vier bedrijven van Oscar Wilde. De Haarlemsehe Tooneelclub o. 1. v. Kommer Kleijn. Na afloop Persberichten. Daarna Dansmuziek uit Cabaret ..La Gai- té" te Amsterdam. 12.00 Sluiting. Da. ven try, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. I.05 Lezing. II.2012,20 Gramofooninuziek. 12.20 Concert. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.202.20 Orkestconcert. 2.45 Berichten. den iot 5 subs 2 d. J. C. G. te Leiden tot 6 subs. 2 d. G. A. A. te 's-Gravenhage tot 5 subs. 2 d. B. B. te Stornpwijlc tot 6 subs. 3 d. Wegens overtreding «lei- spoorwegwet T. B. te Bodegraven 5 subs. 3 d. A. C. V. 5 subs. 3 d. J. l'A. 5 subs. 2 d. Wegens overtreding der Arbeids wet C. A. V. 2 X 4 of 2 X 2 d. J. E. M. v. B. ie Koudekerk tot 8 subs. 4 d. Tor zake overtreding der politieverordening der gemeente Boskoop J. C. D. zonder be kende woonplaats 4 subs. 2 d. C'. B. en W. L. B. beiden te Boskoop ieder lot 5 subs. 2 d. Idem wegens overtreding der gemeente Alphen aan den Rijn J. de G. io Hazerswoudc ƒ3 subs. 2 d. M. S. 3 subs. 2 d. Idem der gemeente Hazerswoudc A. L. te Hazex-swourle 5 subs. 2 d. Idem dér gemeente Benthuizen J. v. d. W. te Ocgst- geest tot 5 subs. 2 d. Idem der gemeente Koudekerk J. K. zonder bekende woon plaats 5 subs 3 d. Ter zake overtreding der poliiiereglementen voor de Gouwe A. D. te Rotterdam 3 X 5 subs. 3X2 d. Wegens overtreding van art. 127 van het wetb. v. str. A. S. te Brummen tot ƒ10 subs. 4 d. Trekhondenwet D. v. T. ic Boskoop 5 subs. 2 d. Wegens overtreding der leerplichtwet T. de H. te Leimuiden tot 5 subs. 2 d. L. K. 5 subs. 2 d. iFet- sen zonder licht J. H. te Hazerswoudc 5 subs. 2 d. B. A. W. ƒ5 subs. 2 d. Wegens overtreding der loterijwet J. G. N. zonder bekende woonplaats hier ie lande 20 subs. 6 d. Vleèscnkcuringswet C. O. ƒ15 subs 5 d. Wapenwet J. M. de B. 20 subs. 5 d. met verbeurdverklaring van het wapen bij nietinlevering hiervan bovendien nog 1 subs.'2 d. Wegens overtreding der jachtwet A. C. V. 10 subs. 5 d. T. B. te Bodegraven 20 subs. 10 d. met verbeurd verklaring van het geweer. Waar geen woonplaats staal vermeld wonen de ver- oordeeldeu le Alphen aan den Rijn. 4.05 Concert. 5.05 Concert op Cinema-orgel. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 7.05 Piano-recital. 7.20 Lezingen. 8.05 Pianorecital door E. Bortlett en R. Robertson. 8.35 „Typhoon" van Joseph Conrad. 9.20 Nieuwsberichten en Lezing. 10.00 Concert. 11.00 Lezing. 11,20—12.20# Dansmuziek. „R a d i a Pari s", 1725 M 12.502.20 Gramnfoonmuziek 4.05 Concert. Orkest on soli. 6.55 Gram o f oon m uz ie k 7.25 Gramofoonmuziek. 7.-20 „De Barbier van Sevilla" van Ros sini. Langen b e r g, 473 M. 6.207.20 Gramofoonmuziek. 8.259.20 Evangelische morgenwijding. 12.201.50 Concert. Orkest, sopraan en cello. 3.505.20 Concert. Strijkkwartet, sopraan en piano. 6.35 „Der Ackennann aus Bohmen" van Joh. v. Saaz. 7.509.10 Uil Berlijn.,Vom laïben". Op. 57. Jos. Matthias Haucr. Koor, orkest en soliste. Kal undborg 1153 M. 2.504.50 Orkesteoncert. 7.358.35 Orkestconcert. 9.3510.00 Concert. Zangeres en piano. 10.0010.25 Cello-recital. B r u s s o «1, 508.5 M. 5.20 Trioconcert. 6.50 Gramofoonmuziek. S.35 Concert. Orkesten zang. Z e e s e n, 1635 M. (5.20 Lezing. 8.15 Klokkenspel en morgenwijding, 11.20 Orkestconcen 1.20 Concert. Vocale- en instrumentale solisten. 2.20 Orkesteoneerl «mi toespraken. Daar na: Concert door Tnstrum. Kwintet. 5.207.20 Lezingen. DE RECHTEN OP BLOEMBOLLEN. In afwijking van de voorstellen der financieele Senaatscommissie. Volgens telegrafisch bericht van den vertegenwoordiger van Vaz Dias te Wash ington, heeft de Senaat, zulks in strijd met de voorstellen van de Finantieele Senaat s- commissie, besloten in hot wetsontwerp voor de nieuwe tarief wet, dezelfde vorhoo- ging van rechten op te nomen, nis reeds door het Huis waren aangenomen. Daar door zullen dus, indien dit wetsontwerp wet wordt, de tarieven op bloembollen de volgende zijn: Tulpen $6, Lelies 6, Narcissen 6, Le lietjes van da Ion 6, Hyaoinfchon t, Crocussen 2 alias per duizend. Dc rechten op gecondenseerde melk zijn overeenkomstig het. voorstel van dc finan- tieele Sanaa rt-s-commissic, thans in hot wetsontwerp geworden: niet gesuikerd 13/10 et. per lb., gesuikerd 13/4 ct.. per lb., alle andere soorten 2 53/100 per lb., melkpoeder 61/2 ct. pe<r lb., roompocder 12 1/2 ct. per lb. LETTEREN EN KUNST Anton dor Kinderen. Naar aanleiding van do overbrenging van dc Processie-schildering naar het Bit- gijnhof te Amsterdam zal prof. dr. Gerard Brom Maandag 25 dezer in eone bijeen komst va.n den Katholieken Kunstkring „De Violier", in tegenwoordigheid van den bisschop van Haarlem, mgr. Aengenent, spreken over: „Anten Der Kinderen als christelijk kunstenaar". Hierbij zullen lichl- beclden vertoond worden cn hieraan zal eene tentoonstelling van eenige voorstu dies verbonden worden. FEUILLETON. Uit het Engelsch van BERTRAM MITFORD.. Dal is onmogelijk, was het antwoord, als ii daar tenminste mee bedoelt, dat moet zeggen, hoe lang geleden hij met die gewoonte ophield, en als alle ice-ke- nen juist zijn, is het heel waarschijnlijk, dat hij er ook toen niet eens heel erg aan verslaafd was. Zeker niet korter dan zes, ïeven jaar geleden, misschien nog wel meer. De inspecteur knikte, en zijn vulpen was gedurende een paar minuten ijverig in de weer. De frons van verbazing op het ge richt van den dokter werd voortdurend dieper en daar was ale reden toe. Hier hg een sterke, goed gebouwde, gezonde ""•a, die zoomaar in zijn slaap stierf z n- der dat er ergens een aanwijzing was om de wetenschap op het spoor van de doods oorzaak te brepgen. We zullen een nauwkeurig „post mor- ten' onderzoek moeten instellen! zei de dokter eindelijk, terwijl hij den doode *eer toedekte, en daarvoor moet, bet lijk Glancehurst worden vervoerd, want !k 5tel me voor, er een éerste klas specia- bij te halen. Uitstekend dokter, gaf de ander op gewekt toe, want hij was blij, dat hij nu aan de beurt kwam, en -tegelijkertijd werd al zijn beroepsscherpzinnigheid op gewekt door het vooruitzicht, dat een dergelijke buitengewone zaak, aan hem zou worden opgedragen. En nu, als mijnheer Mervyn het goedvindt, zou ik graag een volledig verslag hebben van wat er in de afgeloopen nacht heeft plaats gehad. U zult hot zoo uitvoerig mogelijk hebbenwas het antwoord. Maar aller eerst moest u de .kleeren van den stakker maar eens onderzoeken, die hangen nog in de keuken, waar ik ze te dr «gen heb gehangen. Die hij nu aan heeft zijn van mij, want bagage of zooiets had hij niet bij zich. Ik hoef niet te vertellen dat ik, in afwachting van uw komst, niets heb aan geraakt, misschien vindt u daar een of andere aanwijzing van zijn indentiteit. Dat zullen we dan maai dadelijk eens gaan onderzoeken, zei de politieman en daarmee verhuisden ze naar dc keuken. De kleeren hingen nog waar ze den avond te voren waren opgehangen en ze waren nu heclemaal droog. Maar hier scheen wel een aaneenschakeling van ge heimzin.* v lie id in het spel te zijn. Behalve een bedrag in goud en war zilver wissel geld, ongeveer vijf pond bh elkaar, wa ren de ..kken absoluut leeg. Geen stukje papier, geen zakboekje of portefeuille, zelfs geen beurs. Behalve hot geld was een oude We'erbury horloge aan oon lederen riem het eenige wat ze bevatten. Verder gaven de kleeren zelf geen en kele aanwijzing. De kuoov "1 waren van glad been zonder ecnig kleermakers werk er op en de ondergoederen droegen geen van allen een winkelmerk en nu raakte de inspecteur eersi recht iu vuur daar hij begreep dat al dergelijke raerkteekenen zorgvuldig en met voorbedachten rade verwijderd waren. Maar door wien en met welk doel? Dat was het, wat hij moest trachten te ontdekken. Eu nu mijnheer, Mervyn, zou ik graag uw verklaring hooren. Zeker, laten we in de andere kamer gaan, dan zal ik een papier geven om aati- teekeningen té maken. Dat zal uw notitie boekje spar én Mervvn deed zijn verslag, eenvoudig, duidelijk en beknopt. Er was maar een enkel detail dat hij oversloeg het vin den van het metalen plaatje. Maar bij 't gedeelte dat betrekking had op het ver schijnsel of de zinsbegoocheling van de opengaande deur, keken zijn boide toe hoorders aandachtig op. Want van de vreemde legenden, die omtrent Heath Ho- ver de ronde deden, hadden ze wel ge hoord. Zoo zeker als ik hier /.it, ging -le ver teller voort, die manifestatie, die in beelding, als u dat liever wilt was de aanleiding dat ik zijn leven redde, want als ik dat niet gezien had, wel, dan had hij van eeuwigheid tot amen kunnen roepen, zonder dat ik hem gehoord zou hebben. Per slot van rekening zou het op het zelfde neer zijn gekomen, zooals de zaken nu staan. De inspecteur legde zijn vulpen neer. Mijnheer Mervyn als u het toestaat, zullen we die deur eens onderzoeken, en meteen eens kijken, wat er achter ligt. Zeker! zei Mervyn en hij sloot een Iade van zijn schrijftafel open., waaruit hij een langen, bruinen, zwaren sleutel to voorschijn haalde. Kijkt u maar! zei hij. Die lag on der een stapel papieren, daar bewaar ik hem altijd. Toch ging die deur vanzelf open U hebt sterke zenuwen, mijnheer Mervyn, ze de inspecteur, ietwat kortaf misschien, terwijl hij de sleutel aannam, die de andere hem toestak. Hoewel het slot een beetje, stroef was, draaide hel toch gemakkelijk open. Een zwarte ruimte gaapte hen tegen en een muffe en toch kille schimmelige lucht sloeg liem in het gezicht. Wacht even tor ik een paar kaarsen gehaald hebzei Mervyn. Het volgende oogenblik waren ze alle dra»- gewapend met een kaars. Ik moest maar liever voorgaan voegde hij er aan toe, bij intuïtie de ge dachte radend., die den inspecteur door liet hoofd flitste. Het zou anders gemak kelijk zijn geweest voor hem, om terug te springen en tie deur achter hen in het slot re gooien. Dat zou hem enkele uren voorsprong bezorgd hebben. Zulke dingen gebeuren Ze voelden alle drie een hevige rilling, toen ze de bedompte mufheid van den kelder ingingen. De muren glinsterden van vocht evenals dc. ste-enien vloer. Maai er was nergens een onderbreking in hei zware metselwerk, behalve een opening van nauwelijks een decimeter breed, die lucht maar geen licht toeliet. De inspecteur stelde een nauwkeurig onderzoek iu naar vloer en muren, maar er was geen teeken, dat er sedert eeuwen iets veranderd was. Mijn overtuiging is, dat dit hol niets meer dan een eenvoudige' wijnkelder is, zei Mervyn, toen zij de steenon trap weer opklommen, zonder dat oen enkele ont dekking hun moeite beloond had. Alleen al het feit dal er eon ouge- bruikt gewelf zooals dit., onder hel. huis is, is al voldoende om allerlei griezelige ver halen te doen ontstaan. Maar toch, als do deuren-geschiedenis van gisteravond eeii gezichtsbedrog is geweest, dan zal ik nooit meer mijn eigen oogen vertrouwen. En nu, vervolgde hij, toen ze weer in het daglicht stonden, voor we naar het gat in hei ijs gaan kijken, hoe zou het zijn als we eens een kleine hartversterking na De dokter had daur wel ooren naar. maar de voorzichtige inspecteur bedankte. Mervyn, die ook deze weigering doorzag, haalde een nieuwe Ucsch te voorschijn met nog ouvcï broken capsule en trok daar de kurk uit. Ook zette hij min of meer opvallend een onaangebroken sy phon op tafel. Terwijl hij zoo bezig was kwam het poneykarretje met den ouden Joe aansnellen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5