21ste Jaargang DINSDAG 19 NOVEMBER 1929 No. 6337 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND 3)e %eidóohji(2oufta/tiï (E ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling 'oor Leiden 19 cent per week uur jjoiuvu w«. f2.50 per kwartaal lij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal 'ranco per postf 2.95 per kwartaal 'ranco per post let Geïllustreerd Zondagsblad is voor de A bonne's ver- rijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij oorui tb e taling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbelo van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verbuur, koop en verkoop f 0.50. )it nummer bestaat uit drie bladen Het militaire vraagstuk. Op de vergadering van den Partijraad bg. Zaterdag komt het militaire vraagstuk an de orde. Er zal wel een en ander in je betoogen en conclusies van de vijf prae- dviseurs over dit onderwerp worden aan- bvochten. Verwacht mag worden, dat het vraagstuk lilitie- of vrijwilligers-leger e>en niet on- Jangrijk deel van de besprekingen in be- ag zal nemen. Op oen vergadering te Utrecht heeft het amerlid Suring verklaard, dat hij niet an inzien, waarom in ons land niet, zonder iternationale overeenkomst, gestreefd an worden, om den dienstplicht af te schaf- n en te komen tot een vrijwilligers-leger. Wil dit zeggen, dat de heer Suring ook de Kamer in deze richtig zal spreken handelen? Ook ons inziens is in de praeadviezen iet aangetoond, dat een vrijwilligers- iger in ons land niet gevormd zou kunnen orden cf omdat er zóó geen aan de eischen antwoordend leger zou kunnen worden eformeerd öf omdat zulk een leger te ware lasten op de bevolking zou leggen. toch alleen dan is de dienstplicht iet in strijd met de natuurwet; alléén als et practisch onmogelijk of él te bezwaar- s, een vrijwilligers-leger te vormen, is dienstplicht in overeenstemming te rengen met de katholieke moraal. Deze telling poneert de praeadviseur pater mr. leaufort heel juist en scherp.en de ande- praeadviseur» bestrijden haar, zooals •ouwens vanzelf sprekend is, niet. Wij durven niet bout beweren, dat in ns land, onmiddellijk als 't ware, een vrij- lilligers-leger het bestaande militie-leger kunnen vervangen. Maar met den heer raring en anderen zien wij daartegenover wk niet in, waarom het niet zou kunnen. )p dit punt zijn de praeadviseurs van de mrtaire deskundigen, aan wie de andere iraeadviseurs in deze het woord laten, o.i. inbevredigend. Méér licht hierover is gewenscht en ïoodig. wij vertrouwen, dat het op de Partij- aadsvergadering a.s. Zaterdag te Utrecht tal worden ontstoken. Ook zal er nog wel een en ander wor- len gesproken over de vraag, of de mili- aire lasten persoonlijke en financiéele rallen moeten worden verzwaard, welke Praag de militaire praeadviseurs gaarne ichijnen te -willen bevestigen. Ons inziens, is de geestesgesteldheid van het Neder- andsche volk zóó, dat het tegen zwaar dere militaire lasten wel zeer ernstige be denkingen heeft; de absolute noodzakelijk heid daarvan zou eerst wel zeer klaar moe ten worden aangetoond! Intusschen, is het militaire vraagstuk in i partij een vraagstuk van actueele poli tiek, waarover gestudeerd, geschreven, ge- 'oken en beraadslaagd wordt. Onze par- ontwijkt dit moeilijke vraagstuk niet. FRANKRIJK NIEUWE AARTSBISSCHOP VAN PARIJS. Mgr. Verdier, superieur-generaal van de wmpagnie de St. Sulpice to Parijs, is tot Artsbisschop va.n Parijs benoemd. %r. Verdier, protonotarius-apostolicus, jsifl 1864 geboren en werd in 1887 te Eome "t priester gewijd. Gedurende eenige jaren hij leeraar in de wijsbegeerte aan bet Poot seminarie te Lyon. In 1905 werd hij tot directeur en leeraar in de theologie van et groot-seminarie te Parijs benoemd, Aoyaar hij in 1912 naar het Institut ca- tolique overging. Hier bleef hij tot Juli p toen hij tot superieur-generaal der ompagnie de Saint-Sulpice werd gekozen, kardinaal Dubois, wiens opvolger mgr. archer is, koesterde een groote genegen- ldjvoor den nieuwen aartsbischop, die P zijn instigat e in Mei 11. tot vicaris- oneraal werd benoemd. DUITSCHLAND DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. De socialisten verliezen te Berlijn. Het officieelc resultaat van de verkie zingen voor het Berlijnsche stedelijke par lement is thans bekend. Gekozen werden 64 sociaal-democraten (vroeger 73), 56 com munisten (vroeger 43), 40 Duitsch nat ionalen (vroeger 47), 16 leden van de Duitsche Volkspartij (vroeger 14), 14 democraten (vroeger 21), 10 leden van de economische partij (vroeger 10), 8 Centrum (vroeger 8), 1 lid van de Duitsche Volkscheu (vroeger 3), 13 natiooaal-socialisten (vroeger 0), 3 le den Ckristelijken Volksdienst (vroeger 2). De onafhankelijke sociaal-democraten ver loren den eenigen zetel, dien ze nog hadden. Do links-radicale anti-corruptiepartij ver kreeg in het geheel 13 stemmen Uit bovenstaande cijfers blijkt in de eer ste plaats, dat de communisten en natio- naal-socialisten elk 13 zetels hebben ge wonnen, bovendien konden de Duitsche Volkspartij en de Christelijke volksdienst geringe winst boeken. De zwaarste verlie zen leden de sociaal-democraten, die 9 ze tels aan de andere partijen moesten af staan en voorts de Du'tsch-nationalen en do democraten, die elk 7 leden minder in den nieuwen raad zullen tellen, de Vo'k- schen verloren twee van bun 3 mandaten. Het zal bij de nieuwe samenstelling van den raad uiterst moeilijk zijn een meerder heid te vinden voor het besturen van de hoofdstad des rijks. Tegenover 120 sociaal democraten en communisten staan 105 bur gerlijke gekozenen. Vele bladen voorspel len thans reeds nieuwe verkiezingen voor het voorjaar; SPANJE. DE DICTATUUR IN SPANJE. Koning Alfons van Spanje zou, gezien den tegenwoordigen politieken toestand en den slechten stand van de Spaansche va luta, het oogenblik gekomen achten een verandering te brengen in de leiding van den Staat. De Koning bevindt z'ch op het oogenblik in Estramadura en logeert op het landgoed toebehoorende aan den bree der van den hertog van Alva. Primo de Rivera heeft den Koning aldaar opgezocht om enkele aangelegenheden te bespreken. Koning Alfons zou, volgens den correspon dent van het Berliner Tageblatt te Ma drid, deze gelegenheid hebben waargeno men om den dictator de vraag te stellen of bij het tijdstip om zijn ontslag te nemen nog niet gekomen achtte. Ingeval van ont slag van Primo de Rivera zal wellicht Cambon, de gewezen minister van Finan ciën en leider van de gematigde Ca tal o- niërs tot minister-president worden be noemd. Cambon geniet internationale ver maardheid als le'der van een electriciteits- consortium. In het kabinet Cambon zou de hertog van Alva de portefeuille van bui- fcenl. zaken beheeren. Het is echter ook niet uitgesloten dat, indien Primo de Rivera ontslag neemt, de hertog van Alva minis- ter-pres'dent zal worden. In dit geval zou Cambon de portefeuille van Financiën aan vaarden. Primo de Rivera zou, aldus verder do correspondent van het Berliner Tageblatt, verrast zijn geweest door de vraag van den Koning en hebben verklaard, dat de kroon moest, doen wat. ze goed achtte. Hij zelf kon op de hem gestelde vraag geen ant woord geven. Later zou de dictator er ech ter wederom in geslaagd zijn den Koning geheel voor zijn standpunt te winnen en hij zou den Koning als overwinnaar hebben verlaten. Het posik'ef resultaat van de ont moeting zou de onderteekening zijn ge weest van een besluit inzake een verando- ring van de academie voor rechts weten- RUSLAND. De Duitsche boeren. Het Berliner Tageblatt deelt mede, dat in de laatste twee dagen niet minder dan duizend Duitsche boeren, die naar Moskou waren getrokken voor de poorten der stad in hechtenis zijn genomen. Men verlangde van hen de onderteekening van een ver klaring, zeggende, dat zij vrijwillig naar hun vroegere verblijfplaats zouden terug- keeren. Enkele uren van te voren hadden de autoriteiten aan de boeren medege deeld, dat zij den haastig voor hun vertrek doorgevoerden verkoop van hun - bezittin gen ongedaan moesten maken, indien zij terugkeerden. De boeren hebben klaarblij kelijk deze eerste mededeeling niet ernstig opgevat. Zij worden nu in geval van niet- ondefteekening bedreigd met verbanning naar een eiland in de IJszee of naar een ander onherbergzaam oord. Een deel hun ner heeft reeds toegegeven. De Oekraiensche bevolking tegen de Sovjets? Volgens een mededeeling van het Oekra iensche persbureau te Parijs zou de roe righeid van de Oekraiensche bevolking tegen de Sovjetregeeiing steeds toenemen. In de provincie, zegt. deze mededeeling, worden herhaaldelijk communisten ver moord, en hun goederen in brand gestoken. De Sovjet-bladen melden dagelijks aansla gen van de bevolking tegen de bolsjewi'ki, aanslagen, die streng gestraft worden. Tel kens wanneer zij do schuldigen kunnen ontdekken, worden odezen gefusilleerd en hun goederen in beslag genomen. ARAEIE Een opstand tegen Ibn Saoed. In het Arabische Whabietenrijk zouden zware gevechten voor de deur staan tus schen opstandige si tinmen en koning lbn Saoed. Volgens berichten uit Arabië zou den dc opstandelingen in den laatsten tijd aanz'enJijke versterkingen ontvangen heb ben door het overloopen van verscheidene stammen. In de hoofdstad zou een algemee- ne mobilisatie afgekondigd zijn. Ibn Saoed zelf he'ft zich tiaar de- Zuidergrens van zijn land begeven, waar de beslissende slag geleverd zal worden. AFRIKA. NIEUWE P0LITIE-RAID TE DURBAN. Een nieuwe raid in de inboorlingenwij- ken van Durban had tot gevolg, dat 700 ar restanten voor een speciaal hof moesten verschijnen. Dc steun aan de regeering om de wetteloosheid onder de inboorlingen te bestrijden wordt stcgrooter. De politie heeft belangrijke inlichtingen verkregen, waaruit duidelijk blijkt, dat do regeering Donderdag volkomen terecht een inval deed in de inboorlingenwijk. Van ge zaghebbende zijde wordt vernomen, dat de regeering de zekerheid heeft, dat de in boorlingen op sommige plaatsen voorne mens waren zich tot den dood toe te ver zetten tegen de inning der belastingen. Tot dit doel hadden zij zich bewapend. Andere alarmeerende inlichtingen werden door in boorlingen aan dc. autoriteiten verstrekt, die betrekking hadden op een voorgeno men staking in de haven van Durban, met het doel het krachtstation te vernielen en zoo mogelijk de petroleumtanks aan te val len. Laatstbedoelde bedreiging wordt zoo ernstig geacht, dat do petrolcum-maat- sc'happijen de politie om speciale bescher ming hebben verzocht. CHINA. Het Russisch-Chineesch conflict. Uit Moskou wordt gemeld, dat. een Clhi- neesch bataljon dezer dagen heeft ge tracht over de grens op Russisch gebied te komen. De Chineezen werden echter door de Russische grenswacht, teruggedreven. Op andere plaatsen aan dc grens zijn Rus sische posten beschoten. Ohineesche gevangenen verklaren, dat groote afdeolingen troepen aan de grens worden geconcentreerd voor een aanval op Russisch gebied. Kamercentrale Leider- In het verslag der Kamercentrale Leiden in ons blad van gisteren, is een vergissing gemaakt, wat betreft de verdeeling van de bestuursfuncties. Deze zijn als volgt ver deeld. Medegedeeld werd dat de bestuursfunc tie na de nieuwo samenstelling van het be stuur waren verdeeld als volgt: Voorzitter, de heer J. P. Gouverneur, Sassenheim; 2de voorzitter de heer H. Bader; 1ste secreta ris, de heer A. C. van Bcrkel, Gouda; 2de secretaris, A. H. Boekraad, Leiden; 1ste penningmeester A. Houdijk, Boskoop; 2d$ penningmeester R. Veelenturf, Hazers- woudc. Het cadeaustelsel. Het rapport commissie van onderzoek. De destijds door den minister van Ar beid, Handel en Nijverheid ingestelde commissie inzake het cadeaustelsel van welke commissie het Tweede Kamerlid mr. baron van Wijnbergen voorzitter is, heeft gisternamiddag haar rapport aan den mi nister aangeboden. FILMAFDEELING K. S. A. Een uitkomst voor de Patronaten en Jeugdvereenigingen. Men schrijft ons: De N. V. Filmafdeeling van het Centraal Bureau der K. S. A,, heeft voor Nederland de allecnvertegenwoordi- ging verkregen van het bekende Pathé- Rural toestel. Op den katholieken bioscoopcongressen is steeds op het groote succes gewezen, dat de firma Pathé met haar Pathé-Rural-toe- stel in Frankrijk heeft behaald. In een tijdsverloop van 2 jaar zijn n.l. ruim 2000 van deze toestellen in de paro chiale vereoniginjsgebouwen geplaatst. De programma's die op deze. toestellen vertoond worden, worden gekeurd cn sa mengesteld onder speciaal toezicht van het „Comité Catholiquc du Cinema" waar van de bekende Chanoine Rcymond te Parijs de leider is. Op het jongste Fransche katholieke bioscoopcongres, hetwelk begin November in de Madeleine te Parijs gehouden is, was een speciale sectie gewijd aan de be spreking van het groote nut der Pathó-Ru- ral beweging. Het ligt in 't voornemen der N. V. Film afdeeling van hot Centraal Bureau der K. S. A. binnen den kortst mogelijken tijd in de voornaamste plaatsen van ons land, de- mcnstratievoors'.ellingen te geven. Het toestel, dat in de practijk uitste kend voldoet, zeer soliede en zeer goed koop is, is uitsluitend bestemd ter vertoo ning van smal-film. Het ligt in het voornemen der filmafdee ling van het Centraal Bureau der K. S. A. zich een uitgebreide collectie Pathé-Rvxal- filmen aan te schaffen. Leer- en ontwikkelingsfilms, komische 2- actcrs en groote filmwerken zullen in dezo collectie in ruime mate worden opgeno men. AAN ONZE KATHOLIEKE LUISTERAARS. In het jongste nummer van de Radiobo- do komt een artikeltje voor: „Maar Pas toor". Daarin wordt het voorgesteld alsof ondergeteckende tot dc Katholieke luis teraars zou gezegd hebben, dat zij zich niet druk moesten maken met protesten tegen den Radio-Raad en de Regeering want „Wij hebben iets gezegd in -een toon" (en dat hebben anderen lekker niet") en da£ moeten de Katholieke luisteraars vooral in deze dagen goed onthouden, wat ons zeer hoopvol stemt nl. vergeet niet dat dc Mi nister één der Onzen is". Do Redactie van de Radiobode. voegt hierbij: „Mag deze uitdrukking onopge merkt. voorbij gaan, waarbij men den Mi nister van Waterstaat enz. vooraf al van een partijdige behandeling cenor zoo ern stige kwestie durft doodverven?" Tegen deze wijze van voorstellen, temeer nog daar de Redactie van de Radiobode tevoren wist, dat ik pertinent ont kend had in dezen geest, gesproken te hebben, past een ernstig protest. Dat zal ieder weldenkend mensch begrijpen, die leest, wat ik in werkelijkheid gezegd heb: „Wij Katholieken moeten dat niet doen (Protestvergaderingen). Wij moeten niet op doze wijze invloed uitoefenen op Radio- Raad en Minister, omdat wij zoolang er geen besluiten zijn gevallen, in beide ver trouwen moeten stellen. Vooral, omdat de Minister één der onzen is, moeten' w ij hethemnietmoeilijkcr maken dan h ij het tochalheeft. Hij moet geheel vrij blijven en men moet niet. achteraf kunnen zeggon, dat hij door ons bein vloed i s." Is dat een waardige houding of niet? En wat nu te zeggen van de wijze waar op door dc Redactie van de Radiobode, ook nadat zij kon weten, dat ik niet ge zegd had, wat die luisteraar beweert, toch nog zijn brief plaatst cn zelfs met eenige kantteekeningen dat schrijven nog aandikt. De zaak van de A. V. R. O. moet er wel slecht, voorstaan als men tot zulke midde len zijn toevlucht moet. nemen. L. H. PERQUIN. Werktijden in brcod- en banketbakkerijen. In verband met de komende fe estdagen. De minister van arbeid, handel en nij verheid heeft in verband met het bepaalde in de artikelen 35, tiende lid, 42, zesde lid, en 97, vierde lid, der Arbeidswet 1919, vor- gunning verleond, dat A. in broodbakkerijen in alle gomeenten des rijks: lo. door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen, in afwijking van het be paalde in artikel 35, tweede lid, dor Ar beidswet 1919, bakkersarbeid wordt ver richt: a. op Donderdag 5 December tusschen 2 on 6 uur des voormiddags; b. op Dinsdag 2-4 December tusschen 12 uur 's nachts en 6 uur des yoormiddags; VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. In den Berlijnschen gemeenteraad kee- ren de socialisten verzwakt terug. Winst voor de communisten. Mgr. Verdier is tot aartsbisschop van Parijs benoemd. De onrust in Durban. BINNENLAND. Na het overlijden van Z. D. H. mgr. H. v. d. Wetering. (3de blad). Het Philosophicum te Warmond. (Kerk nieuws, lste blad). Moordaanslag te Kerkrade. (Gem. Be richten, 3de blad). c. op Dinsdag 31 December tusschen 1 ca 6 uur des voormiddags een en ander met dien verstande, dat- voor zoover betreft broodbakkerijen. voor welke eene vergunning, als bedoeld in artikel 37, eerste lid, der Arbeidswet- 1919, is verleend telkens gedurende twee uren vóór bet tijdstip, waarop op genoemde dagen de bakkersarbeid mag aanvangen, arbeid, bes-taande in het gereedmaken van deeg en ovens, mag worden verricht, en voorts onder voorwaarde, dat. in dc onder nemingen, waar op de onder b en/of c ge noemde data van deze vergunning wordt gebruik gemaakt op Woensdag 25 en Don derdag 26 December en/of Woensdag 1 Ja nuari geen arbeid wordt verricht; d. op Vrijdag 27 December tusschen 4 en 6 uur des voormiddags ol', indien inge volge het bepaalde in artikel 35, tweede lid, onder e of f, der Arbeidswet 1919 oiu 5 uur des voormiddags met den bakkers arbeid mag worden begonnen, tusschen 3 en c uur des voormiddags mag worden begon ncn, tuss-chen 3 en 5 uur des voormiddags. Bovendien mag, voor zoover betreft brood- bakkerijen, waarin tevens koek-, banket-, bcdoold in artikel 37, eerste lid, der Ar beidswet 1919, is verleend, op dien dag gedurende twee uren vóór het tijdstip, waarop alsdan de bakkersarbeid mag aan vangen, arbeid, bestaande in het gereed maken van deeg en ovens, worden ver richt; e. op Vrijdag 27 Docember en op Donder dag 2 Januari van 12 uur des nachts ai, doch alleen voor het stoken van ovens door één persoon 2o. door bakkersgezellen, in afwijking van het bepaalde in artikel 40, eerste ik', der Arbeidswet 1919, op Dinsdag 24 cn Dinsdag 31 December 1929, gedurende ton hoogste 10 uren arbcirl worclt verricht, ten zij een coupon, als bedoeld in artikel 35, tweede lid, onder b. der Arbeidswet 1919, tijdig is ingezonden aan het districtshoofd der arbeidsinspectie, in welk geval do werktijd ten hoogste 13 uren mag bedra gen; B. hoofden of bestuurders van de onder A. genoemde ondernemingen er aan te her inneren, dat: 2o. zoolang van de vergunning gébruik wordt gemaakt, overeenkomstig het bepaal de bij artikel 10, derde lid, van het. Rust tijden- en Arbeidslijstenbesluit voor fabrie ken of werkplaatsen 1923 uit oen naast do arbeidslijst opgehangen geschrift op duid"- lijke wijze moet blijken, hoe de werkuren aver de verschillende dagen der week worn den verdeeld; 2o. ingevolge het, bepaalde in artikel 41, pierde lid, der Arbeidswet 1919 aan een. bakkersgezol, die tusschen 8 uur des namid dags en 6 uur des voormiddags bakkers- ftrbeid verricht, onmiddellijk vóór don aaii- eang van zijn arbeid, die geheel of gedeel telijk tusschen die uren is gelegen, een on afgebroken rusttijd van 10 uren moet wo:- den gegeven; C. aan hoofden of bestuurders van brood bakkerijen in alle gemeenten des Rijks te vergunnen, dat in het tijdvak van 18 No- paaldc bij artikel 35, zesde lid, der Ar beidswet 1919, op Donderdag 5, Dinsdag 21, Vrijdag 27 en Dinsdag 31 Docember 19-29 deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opge warmd is lo. van 7 1/2 uur des voormiddags af uit het gebouw met aanhoorighed-en, waarin zich de broodbakkerij bevindt, wordt ver voerd; 2o. van 8 uur des voormiddags al' wordt verkocht of afgeleverd. Dc minister van arbeid, handel cn nij verheid heeft in verband met lu i, bepaalde in de artikelen 28, vijfde lid, 42. zesde lid, en 97, vierde lid, der Arbeidswet 1919, ver gunning verleend: A. aan hoofden of bosd-uurders van brood- bakkerijen, voor welke een vergunning, al* chocolade- en suikerwerken worden ver vaardigd, in alle gemeenten des rijks te vergunnen, dat, in afwijking van het be-

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1