I IJDAG 15 NOVEMBER 1929 DERDE BLAD PAGINA 1 de Communistische actie wordt gevoerd ONDERWIJS RECHTZAKEN Actie onder de boeren [n het blad de „Gooi- en Eemlander" velleden Vrijdag trof men het vol- verslagje aan: Onder leiding van het voorloopig comité Nederland voor het Europeesche Boeren- j ïgres vond Woensdag alhier een verga- ing plaats met het doel te komen tot richting van een plaatselijke afdeeling ir het Europeesche Boerencongres in 0 to Berlijn te houden. Na 'n uitvoerige jr riding over de bedoelingen en de agen- van het congres en daarop gevolgde cussie gaven zich ruim 30 aanwezigen als leden voor een plaatselijke afdee- or dit congres. Als bestuursleden 'den gekozen de heeren J. de Vries, P. terdrinker en J. Bart; als veitegenwoor "i ;er in het landelijk bureau werd geko- de heer H. de Weerdt. Iet nationaal comité en het landelijk •eau zullen, naar medegedeeld werd, uen enkele dagen definitief worden sa- Dgesteld en zich daarna tot de Neder- dscho boeren met een uitvoerige oproe- wenden." pt De Standaard" wijdt een uitvoerig stuk n(j i deze zaak onder bovenstaand op- lift. Het blad heeft een onderzoek in- ■Held naar aanleiding van een bericht, verscheidene periodieken, die veel de kringen der boeren worden gele- over dit Europeesche boerencongres ppubliceerd en waarin belangstellen- werden uitgenoodigd, zich te wenden den heer L. J. Simons, Singel 287 te islerdam, die zich bereid had verklaard het administratiewerk te doen. Daar- is het blad gebleken, dat de heer Si ns heelemaal niet bestaat, doch „dat ti achter dien naam verschuilt de be- 0p nde communistische dokier H. Koch, ministrateur der sectie Holland van de jpD tegen Imperialisme en Koloniale on- tdrukking, candidaat bij de laatste •eede Kamerverkiezingen op de com- mislische lijst-Louis de Visser en ook eds vroeger bij Prov. Staten-verkiezin- Q n in N.-Holland en de uitgever van de ommunistische) „Bedrijfskrant", ge- amd „De Schildklier", welke deze medi- regelmatig onder zijn collega's ver- reidt om te trachten hen voor 't commu te winnen". Set blad schrijft dan verder oan.: nader onderzoek bleek ons, dat de genoemde heer Simons op de verga ring het in de oproeping der vergade- ig aangeduide „lid van het voorberei- ,e| nd comité" was, dat een inleiding heeft houden over „de bedoelingen en de «nda van het congres", dat hij er sterk n nadruk op heeft gelegd, dat men de •ine, werkende boeren moest organisee- WETENSCH APPEL! JKE VOORDRACHTEN OVER HET KATHOLICISME. Gisteravond vervolgde dr. van Lieshout k .S.Cr. uit Zoeterwoude, aan de universi- u lit alhier, zijn serie voordrachten over Jeloof en Psyche". Behandeld werd dib- aal: „Geloof en Zekerheid." Spreker begon met vast te stellen, dat in den geloofsakt, naast de factoren van irstand en wil, wier respectievelijke meties in de vorige voordrachten wer en beschouwd, nog 'n derde, allervoor- aamste factor betrokken wordt: de ge- !4i ade. Het verstand stelt den geloofsakt in fhankelijkheid van den wil, doch de wil rengt het verstand daartoe in afhanke- jkheid van de genade. De genade is dus 't geloof de allereerste en allervoor- aamste factor, want heel de werking van erstand en wil hangt van deze werking De genade stuwt den wil, om de wil in fover hij eerst door de genade wordt ge luwd, stuwt 't verstand tot 't aannemen de geloofswaarheid. Het geloof is aarmee vóór alles 'n gave Gods. De nensch komt tot gelooven, omdat hij er oe gebracht wordt door Gods gonade. De [ave des geloofs is niet afhankelijk van verdiensten, doch kan wel, evenals andere gaven Gods, afhankelijk zijn ge- van het gebed. Allen die de waar- zoeken of anderen tot de waarheid rillen brengen, zullen behalve tot ijverig toderzoeken en ijverig werken vooreerst voor alles hun toevlucht moeten nemen ot bet gebed. Zoo worden dus drie factoren vereischt [oor den geloofsakt: het verstand dat ge- 'ft, do wil die 't verstand tot. gelooven wgt, en de genade die den wil tot den vilsakt voert, waardoor deze weer 't ver- «nd tot 't stellen van den geloofsakt 'rengt. Alle drie deze factoren verklaren, ®d®r natuurlijk volgens eigen aard, de rotsvaste zekerheid, waarmee we loof zien aanvaard worden. Wie echt [dooft, bezit de meest afdoende zekerheid, 't geloofde in zich werkelijk is, gelijk 't geloovend verstand wordt aangeno men. tadat spreker een beschouwing had ge- ?oven over het wezen der onzekerheid en "er onware of valsche zekerheid, eu had ingezet hoe de zekerheid en valsche zekerheid een der versohillendc toestan- beteekenen waarin de mensch kan Terkecren: ten opzichte der waarheid *aar 't geldt de zekerheid alö zoodanig, tn ton opzichte der vermeende zekerheid a.jf t geldt de onware of valsche zeker- *wam hij tct de verklaring der zekor- ren in de plaatselijke afdeeling, en dat hij, desgevraagd, nadrukkelijk heeft verzekerd, dat deze actie niets met cenige politieke veel minder met eenige revolutionnaire beweging te maken heeft. Nadere inlich tingen over het comité te Berlijn gaf hij niet eu over de financiering van de aclie hier te lande liet hij zich heel vaag uit.. Alleen gaf hij wel te verstaan, dat de plaatselijke afdeeling nu gelden moest gaan bijeenbrengen, welke dan in een Europeesch fonds zouden worden gestort om daaruit volgend jaar de kosten van het congres en de reis- en verblijfkosten der vertegenwoordigers uit de verschillen de landen te bekostigen." Actie onder de schoolkinderen. Enkele dagen geleden zijn onder school kinderen te Amsterdam van communisti sche zijde pamfletten verspreid, waarin op gewild kinderlijk naieve wijze wordt op gewekt. zich aan te sluiten bij een commu nistische kindergroep.Men leest daarin o.ni.: „In één land hebben de arbeiders hun meesters al weggejaagd dat land is Rusland. Natuurlijk ziju de kapitalisten daarover heel erg woedend en op school zijn er heel wat meesters, die ons slechte dingen over Rusland vertellen. Maar ner gens ter wereld wordt er beter voor de arbeiderskinderen gezorgd dan daar 1 Zoo worden ons allerlei domme dingen wijsge maakt. Ook worden wij vaak slecht be handeld. Om het minste foutje krijg je sems een berg strafwerk. Wij moeten nablijven en soms gebeurt het- dan wel, dat wij worden vergeten eu uren lang al leen in de school zitten opgeslolen. Er zijn zelfs meesters, die de kinderen slaan Kameraadjes. Wij willen niet langer veel strafwerk maken en leugens over Rusland hooren en vaderlandsche liedjes zingen Wij willen leeren over Lenin en de andere groote helden der arbeiders en hoe de ar beiderskinderen in Sovjet-Rusland Wen. Kameraadjes, sluit je allemaal aan bij onze pioniersgroepen." Het niet „kapitalistisch" onderwijzers- weekblad „De Volkschool" schrijft naar aan'eiding van deze circulaire: „Het is in één woord schandelijk Meen niet, lezer, dat wij als gevolg hier van zoo iets vreezen als een kinderrevolu tie. Daarvoor zijn èn de ouders èn de on derwijzers in Amsterdam te goed met hun kinderen en leerlingen verbonden, daar voor zijn die kindeven zelf over 't alge- meon te nuchter, te veelkind." Zóó wroet de communistische actie op allerlei manieren in ons land heïd en onware zekerheid bij den geloofs akt. De zekerheid waarmee we 't geloofde aannemen, gaat vooreerst terug op de ver standsfunctie, gelijk die 't wezen van den geloofsakt vormt. Bij het weten aanvaardt het verstand kenwaarden, waartoe het komt door eigen kracht. Bij 't gelooven echter accepteert 't verstand de kenwaar den op gezag van den openbarenden God. Waar nu 't verstand, overgelaten aan eigen kracht kan dwalen, is het gezag van God van dien aard, dat 't alle dwaling uit sluit. Zoo ligt het voor de hand, dat de mensch zich meer zeker voelt van de ge loofswaarheid dan van de waarheid dei- wetenschap. Ook de functie van wil en gemoed is van dien aard, dat deze in geloofszaken 'ji groote zekerheid veroorzaken moet. Omdat de geloofswaarheid, als zijnde niet. evi dent, niet in staat is uit zich 't verstand te bewegen, moet de wil ingrijpen om het verstand tot gelooven te brengen. En de wil grijpt des te gemakkelijker in, naar gelang in 't geloofde 'n grootcr goed wordt gezien. Wijl nu iedere mensch geneigd is wat hem goed lijkt, tevens voor waar en daarmee ook voor zeker te houden, volgt dat do wil en het. gemoed uiteraard bij 't geloof tot zekerheid voeren. De factoren: verstand en wil, verklaren tevens, met name de wils- en in verband hiermee de gemoedsfactor, de onware of valsche zekerheid, gelijk die ook mot ge loof kan samengaan. We zien de men- schen verschillende belijdenissen voor staan, we zien hen tevens van de voorge stane belijdenis zieli allen zeker voelen, ook waar deze in tegenspraak komt met 'n andere. Omdat, de waarheid slechts één is, kunnen beide belijdenissen onmo gelijk waar zijn, waaruit weer volgt, dat er, tenminste bij één, vermeende waarheid, en dus ook vermeende of onware zeker heid in 't spel moet zijn. De onware of valseho zekerheid vindt haar verklaring in de verstandsfunctie, inzoover 't verstand op vermeend gezag van God kenwaarden aanvaardt, die in werkelijkheid daardoor niet gedekt worden. In verband daarmede laat het zich verklaren, dat do Katholiek, wijl deze persoonlijk onderzoek uitscha kelt en in plaats daarvan stelt het onfeil bare werkelijk leergezag, zich meer zeker voelt dan de Protestant en over het alge meen zich minder zoekend toopt. Meer nog echter dan in 't. verstand vindt de on ware zekerheid bij geloofswaarden haar grond in de factoren van wil en gemoed. Omdat we liefst gelooven wat we gelooven willen, kan het licht geschieden dat bij 't. gelooven de wil zich niet laat leiden door redelijke motieven, doch handelt uit onberodeneerde voorliefde en louter wille keur. Meer nog dan in de facturen van ver stand en wil vindt de geloofszekerheid haar grond in de genade. De genade is de bron der meest vaste zekerheid omdat ze een bovennatuurlijke werking boteekent van God, die 't steeds in Zijn macht heeft niet slechts ons te brengen tot de geloofs waarheid, doch ook ons zoo er toe te bren gen dat we ze aannemen met de meest vaste zekerheid. De genade kan slechts 'n bron wezen van zekerheid als zoodanig, kan nimmer 'n bron wezen van onware en valsche zekerheid. God immers, de eeuwi ge waarheid, kan door de bovennatuurlij ke hulp die Hij ons schenkt, ons nooit heen voeren tot dwaling of vermeende waarheid en dus evenmin tot vermeende zekerheid. Do volgende voordracht, over „Geloof en Geaardheid" zal gehouden worden op Donderdag 28 November. BUREAU VOOR MEDISCHE SPORTKEURING. De plannen reeds in vergevorderd stadium. In de groote zaal van het Nutsgebouw word gisteravond een bijeenkomst gehou den, uitgeschreven door den heer J. A. Schrcuder, arts alhier, om te komen tot de oprichting van een bureau voor Medische Sportkeuring hier ter stede. Tot deze bijeenkomst waren uitgenoo digd de diverse sportvereenigingen ter plaatse, waarvan een vijftigtal afgevaar digden aanwezig waren, terwijl ook en kele doktoren blijk gaven van belangstel ling. De heer Schrcuder heette hen allen in zijn openingswoord welkom en zeiae, dat versehillendo personen, die waren uitge noodigd, bericht van verhindering hadden gezonden. Hieronder behoorde dr. Horst, directeur van den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst, die echter zijn volle sym pathie met het plan had geuit, terwijl hij tevens had meegedeeld, dat de totstand koming van genoemd bureau zeer ge- wenscht is. Spr. liet ziju eigenlijke voordracht voor afgaan door een overzicht van de geschie denis en ontwikkeling der Sport. In Griekenland beoefende men de sport ter bevordering van een harmonische lichaamsontwikkeling, bij de Romeinen deed men zulks om goede soldaten te kweeken. In 776 v. Chr. werd de eerste Olympiade in Griekenland gehouden en in diverse landen vonden de Olympische spe len navolging. Tegenwoordig zijn die spe len niet zoo eenvoudig als in de vroegere jaren, maar toen hield men de Olympische Spelen alleen en uitsluitend om de sport. Spreker geeft vervolgens weer. den op bloei en de afname en den wederopbloei in gestadigon cirkelgang van de sport. Op het oogenblik valt een sterke opbloei waar te nemen, hetgeen men kan afleiden uit het feit, dat verschillende groot-werkgevers sportterreinen voor hun personeel laten aanleggen. Spr. geeft dan een overzicht van het ontstaan der diverse sportvereenigingen, hetgeen dateert van omstreeks 18G0, met uitzondering van de vereenigingen op roei en zeilgebied, welke laatste sport reeds uit de 16de eeuw dateert. De moderne tijd wijst op een veel groo- tere ontwikkeling der sport, men zoekt een intensere beoefening en vooral Duitsch- land gaat daarin voor, in verband waar mede spr. wijst op Keulen, waar voor de 650.000 inwoners een oppervlakte van 34S H. A. arn sportvelden in beslag wordt ge nomen. Het behoeft dan ook geen ver wondering ie wekken, dat de lichamelijke opvoeding in Duitschland algemeen be vorderd wordt en de medische sportkeu ring wordt daar streng toegepast, terwijl nog meerdere plannen in voorbereiding zijn. Waar ook hier tal van sportvereenigin gen als paddestoelen uit den grond verrij zen, was het noodig, dat de leiders der sportbeweging en de medici de hoofden bij elkaar staken, cm het evenwicht tus- schen lichamelijke en geestelijke opvoe ding te herstellen. Spr. memoreert wat hieromtrent reeds hier te lande is geschied en hoe tijdens de Olymp. Spelen in 1928 te A'dam een streng wetenschappelijk onderzoek werd in gesteld naar de conditie der athleten, die aan de spelen deelnamen. Bij alle deelne mers zonder uitzondering werd eeu ver grooting van het hart vastgesteld, hoewel zulks nog geen onmiddellijk gevaar betee- kent. Het gevaar schuilt voornamelijk daarin, dat men overdrijft bij de sportbooofening. Iedere sport nagenoeg vordert kracht en verschillende eigenschappen van het lichaam, zooals spr. met diverse voorbeel den aantoont. Cm te weten, of zijn lichaam voor een bepaalde sport geschikt is, moet een .sporter zich medisch laten onderzoe ken. In Den Haag werd enkele jaren geleden een medisch sporthöuringsbureau opge richt in navolging van het buitenland. Een £0-tal andere plaatsen in ons land volgden het voorbeeld van Den Haag en Leiden komt dus wel achteraan. Reeds zijn meer dere slachtoffers gevallen en liet wordt nu al wat rijn en groen is zich op dn sport werpt, hoog tijd, dat wordt ingegrepen. Vereenigingen moesten geen leden aan nemen, tenzij zij door het medisch bureau zijn goedgekeurd. Spr. zet hierna de werkwijze van een zoodanig bureau uiteen, waaruit afdoen de blijkt, dat men hier met serieusc po gingen te doen heeft. Hier ter stede verkeert men voor de oprichting van een dergelijk bureau in een heel gunstige positie. Eenigen tijd geleden lil. heeft het voorstel tot oprichting van een medisch sportkeuringsbureau een punt van bespreking uitgemaakt in de vergade ring van de afd. Leiden van de Ned. ?.f tot Bevordering der Geneeskunst, welke afdeeling zeer sympathiek er tegenover stond, Daarbij word in overleg getreden met het Instituut, voor Preventieve Ge neeskunde en dc bespiekingen met prof. Gorter hebben alleszins bevredigende re sultaten opgeleverd. Prof. Gorter heeft daarbij volle medewerking toegezegd, lo kalen van het Instituut voor Preventieve Geneeskunde beschikbaar gesteld en vollo medewerking beloofd bij de outilleering. Spr. doet ten slotte een beroep op den gewaardeerden steun van collega's dokto ren en de besturen van diverse sportver eenigingen. Naar aanleiding van deze voordracht ontspon zich een aangename gedachten- wisseling. Daarbij werd o.m. meegedeeld, dat het in de bedoeling ligt het bureau zoo spoedig mogelijk te doen functioneeren. Aangedrongen werd voorts om de ver- eenigingsbesturen ernstig op te wekken de leden toch zooveel mogelijk te onder werpen aan de keuring. Aan het slot van den avond bracht kapt. Bruijns namens de afd. Leiden van den N B. v. L. O. dank aan den heer Schreuder voor zijn initiatief en wekte hij de sportvereenigingen op om toch zooveel mogelijk aan den oproep gehoor te geven en liefst zoo spoedig mogelijk de keuring verplichtend voor de leden te stellen. Hierna sluiting. VAN WOEKER EN WOEKERAARS PRAKTIJKEN. De officier mot den sabel aan den verkeerden kant Het. vraagstuk der woekerbestrijding is op het oogenblik meer dan ooit aan de orde van den dag. Naast de pogingen, die er van regeeringswege gedaan worden, om aan het luguber bedrijf der o zoo talrijke woekeraars een einde te maken, zijn er in diverse steden reeds maatregelen in dien geest genomen, terwijl andere op afdoende b es tr ij dingsm i dd el en zinnen. Hoe zeer zulks noodig is, blijkt, nog maar telkens weer, indien men eens ge legenheid heeft een kijkje achter de scher men te nemen, n.l. bij degenen, die zich be doelde bestrijding ten taak hebben gesteld. Een typeerend geval kwamen we dezer dagen te hooren van den directeur van de Gemeentelijke Bank va-u Leening alhier, tevens secretaris van het Leidsch Borg- stellingsfonde, dat, het zij hier terloops opgemerkt, tot heden ten volle aan de ge stelde verwachtingen heeft beantwoord en in een lang gevoelde behoefte blijkt te voorz'en. Bij genoemden functionaris meldde zich iemand aan om informatie naar een bu reau, dat geld a!s hypotheek en crediet. beschikbaar stelde. De aanvrager had op een advertentie in een dagblad geschreven en ontving daarop eén prospectus, waarin geld beschikbaar werd gesteld tegen een rente van 6 pet. Kort, daarop kreeg aan vrager bezoek van een vertegenwoordiger van genoemd bureau, d;e daarop de ver dere voorwaarden bekend maakte. Behal ve de 6 pet. moest aanvrager betalen 4 pet. risico-provisio en 5 pet. provisie voor den vertegenwoordiger met een verplichting tot het aangaan van een levensverzekering van 1000. Onder do bijzondere voorwaar den was vermeld, dat beslag op loon kon plaats hebben, terwijl er maandelijks een terugstorting moest plaats hebben. In het geheel kreeg aanvrager vam de 300, die ter leen gevraagd was, een bedrag van 240 in handen. Met deze gegevens wendde aanvrager zich cm nadere informatie en na onder zoek kwam men tot de volgende bevindin gen. Bedoelde instelling, die voorgeeft in „hypotheken, credieten en zakensteun" te doen, verdient, hoegenaamd geen vertrou wen. Zij staat onder leiding van zekeren X., die eenigep tijd twee jaar gevangenis straf heeft, ondergaan wegens oplichting. Hij heeft samengewerkt met zekeren XX, die eveneens wegens oplichting gevange- nistraf heeft ondergaan. Daarna heeft hij met. zekeren XXX opgericht een handels kantoor, dat echter met handel niets uit staande had. Laatstgenoemde persoon werd gearresteerd, omdat hij in een gar nizoensplaats in officiersuniform had rond- geloopen bij het doen vau zijn zaken; hij droeg echter „zijn sabel aan den verkeer den kant", zoodat hij al spoedig in den kijker liep. Deze persoon heeft korten tijd geleden met eerstrencemden X onderling ruzie ge had; dit heeft ten gevolge gehad, dat. X thans een eigen zaakje heeft opgericht onder don naam „N.N." Het. rapport over de instelling met. een weidschen naam sluit met dc bemerking, dat men overtuigd zal zijn, dat alle relatie mot d:t bureau ten sterkste ontraden moet worden. Wij hebben in dit stukje alle namen van personen en de namen van de „Instellin gen" verzwegen. Eigenlijk moesten ze open baar gemaakt, worden Maar we hopen, dat menscben, die om de een of andere reden in geldverlegenheid zitten en geholpen moeten worden, niet op dergelijke aanbie dingen zullen ingaan. Men kan tegenwoor dig heel goed terecht bij instellingen, van overheidswege ingesteld. Dan wordt men vlug en goed geholpen en zonder de minste MISBRUIKEN BIJ HET L. S. C. De ontgroening. Blijkens het voorloopig verslag der Twee de Kamer ipzakc hoofdstuk VI (Onderwijs, Kun-ten en Wetenschappen) is van ver schillende zijden geklaagd over de misbrui ken, die in 1929 weder bij het groenloopon hadden plaats gevonden; in het bijzonder werden genoemd ernstige mishandeling te Leiden. Gevraagd werd of de minister be- reid is curatoren te verzoeken een onder zoek naar den groentijd in te stellen. 't Is te hopen, dat do minister, daartoe bereid zei zijn; en dat curatoren het zich een plicht, zullen rekenen om naar de schandelijke en ergerlijke ontgroenings- gebruiken een onderzoek in te stellen en uit dat onderzoek dan consequenties zul len trekken. VINCENflUS-WERIC Onze aandacht wordt erop gericht, dat het werk, van de Sint Vinccntius-veroeni- ging in de Sint Joseph-parochie onder zoo buitengewoon moeilijke omstandighe den moet plaats vinden. In deze parochie toch zijn er zooveel arme en behoeftige gezinnen en zoo weinig eenigszins kapi taalkrachtigen, die het werk kunnen steu nen, dat er steeds een groot tekort in do kas van de H. Hart-conferentic is. Tooh wil deze Conferentie zooveel mogelijk doen om onze katholieke armen te steunen. Is hel nu geen plicht van geheel katholiek Leiden om dit werk te helpen steunen? Om op een aangename wijze deze steun te kunnen verleenen, heeft de conferentie A. G. A. B. bereid gevonden een schouw burgavond te geven met „de drie Wijshe den van den Ouden Wang" van Henri Ghéoa op 21 November a.s,, dat met zoo veel succes tijdeps de Missie week in Den Haag is opgevoerd. Laat katholiek Leiden het werk, dat moreel en financieel de armon vau de meest behoeftige wijkeu van de stad steunt, dan op deze wijze haar hulp ver leenen. Kaarten ziju nog verkrijgbaar bij de da mes, die rondgaan en op het Studenten huis, Rapenburg 24. Op uirnoodiging van de Medische facul teit der Leidsche Studenten heeft, gister avond prof. Calmette uit Parijs in do col legezaal van prof. Kuenen een voordracht, toegelicht door lichtbeelden, gehouden over: Het vaccin B.C.G. Gymnasium „St. Antenius" te Megerv Tot directeur van het gymnasium „öt. Antonius" te Megen is benoemd pater Geruntius Wismans, O. F. M., te Sittard. Kinderexploitatie in de operette Friederike? Voor den Kantonrechter te rs-Gravoxv hage, moesten terecht staan de heeren Hugo Helm en Fritz Hirsch, onder ver denking van kinderexploitatie in Fran: Léhar's operette ..Fried «rike'die door het gezelschap van Fritz Hirsch eerst oen tijdlang in het Gebouw voor K. en W., toen Richard Tauber de rol van Goetho vervul de, daarna dn den Princessescbouwburg is opgevoerd. Ten laste was gelegd het doen verrichten van arbeid door kinderen bene den 14 jaar. Deze kinderen treden op in het eerste bedrijf. lederen avond, waarop dit gebeurde heeft de prtütié proces-vei- baal opgemaakt. Dc verdachten waren niet verschenen, doch hadden zich doen vertegenwoordigen door mr. J. H. G. Bekker. alhier. Mr. Bekker ging met de tclastelegging accoord. Als getuige word geboord de rechei cheur H. Kantonrechter: Hoe is u ertoe gekomen, proces-verbaal op te maken van deze zaak? Getuige: De heer Hugo Helm is vóór de operette zou worden opgevoen^ aan hol hoofdbureau van politie gewoect. Hij deo' de daar zijn plannen mede en vroeg of het niet mogelijk was, dat or voor dezo gele genheid een speciale vergunning werd ge geven. Hem is toen meegedeeld, dat daar voor geen vergunning werd gegeven en er werd in overweging gegeven deze kindereu niet te doen optreden. Dc arbeidsinspectie werd toen van deze zaak in kennis ge steld en steldo er prijs op, dat proces-ver- baal zou worden opgemaakt. Mr. Bekker: De heer Helm had het ze t ook aan die inapeetie meegedeeld. De ambtenaar van het O. M. herinnci- de eraan, dat onlangs in Amsterdam eer dergelijke zaak is vcorgeweest. Toen be trof het de Italiaans'chc Opera, die ee:> kind beneden de 14 jaar deed optreden in „Butterfly". De kantonrechter heeft toe.i ontslag van rechtsvervolging gegeven. Doch iu dezelfde zaak heeft do Haagschc kan tonrechter wel schuld uitgesproken en van dit vonnis is geen appèl aangeteekend. Daarom vroeg dc ambtenaar O. M. ver oordeeling tot 5 geldboeten van 50 cent. Mr. Bekker beriep zich op het Amste. - damsche vonnis, dat ontslag van rechts vervolging gaf, omdat het optreden van kinderen een cuUuurbelang werd geaent le dienen als de aut.our cf de componis' van een belangrijk werk dit optreden hee t voorgeschreven. Voor pleiter was daai moe de zaak uit. Hij wees er voorts nog op, dat het Haagsche vonnis betreffende de ItaJiaansche Opera aldus lu:dde, omdat verzuimd was te voren kennis te gever, aan de arbeidsinspectie. Als bewijs, dat de componist een en ander voorschrijft legde pleiter het regieboek ove:Hij wees erop dat het hier weliswaar tooneel betrof?, waarop grande aniourcuses vaak voorgi yield worden door dames van bedenkelijk lioogen leeftijd. Maar hier. in het eerst» bedrijf, als Friedl Dotza opkomt en dat mooie lied zingt: „Gott gab ein' schonen Tag", waarmee niet bedoeld was den dag. waarop men voor den kantonrechter zou moeten verschijnen, kon men deze jonge fee toch niet laten optreden te midden van kinderen, die tweemaal zoo oud zijn als zij? Dat dit inderdaad kinderen moobei. zijn, blijkt ook uit haar uitroep: „Kinder- chen, Kindcrchen, rtir boute ist os gouug" Waar moet het hoen als groote kunste naars als Puccini en Léhar iets voorschrij ven, en men zich daaraan niei. stoort? Kantonrechter: Moet ik schriftelijk vonnis wijzen? Mr. Bekker: U kunt mij ook mondeling ontslaan van rechtsvervolging. Mr. Rijks besloot over .'4 dagen schrif telijk vonnis te wijzen.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7