SPORT LUCHTVAART VRIJDAG 15 NOVEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 2 SASSENHE1M. GEMEENTERAAD. Geboom over boomen. Electri- ficatie van de tramlijn nog in 1930. Een vereeniging, die niet betalen kan. Welke van de twee wijkverplegingen doet het meest? De werkloozen. De Raad dezer gemeente kwam gisteren middag te 2 uur in openbare vergadering bijeen. Voorz. de burgemeester. Aanwezig alle leden, behalve de heer v. d. Voet. Na opening der vergadering worden de notulen goedgekeurd. Mededeelingen. De voorz. begon met de voorlezing van een art. uit het Burg. Wetboek, waarin wordt bepaald, dat iemand die een „schat" in den grond vindt, deze mag behouden wanneer de grond zijn eigendom is. Is hij geen eigenaar, dan wordt de vondst gelijkelijk verdeeld tus schen den vinder en den eigenaar. Gister js door den heer K. Drost een pot met gouden munten gevonden in een terrein, door de gemeente aan hem verhuurd. De pot hield in 66 munten met het jaartal 1596 en het opschrift: Rex Philippus III Hispa- nia. De helft van deze Spaansche munten komt dus rechtens toe aan de gemeente. B. en W. zullen omtrent den geheelen „schat" met Drost spreken en de beoordee ling van een oudheidkundige inroepen. Aan den fruit-winkelier faas werd we gens gedwongen sluiting van zijn zaak tij dens het optreden van typhus een vergoe ding toegekend van 100. Van den Ingenieur van de Rijkswater staat was een schrijven ingekomen, waar in gewezen werd op de 23 Iepen-boomen langs de Hoofdstraat vanaf de Zuilhoff- sfcraat tot aan de Kath. Kerk. die óf dood óf kwijnend zijn. Bij stormachtig weer le veren deze gevaar op voor 't verkeer: bo vendien zijn zij een gevaar voor de gezon de iepenboomen. Daarom verzocht de in genieur aangezien de boomen gemeente- gendom zijn tot rooiing over te gaan. De Voorz. zeide, dat. B. en W. reeds plannen hadden deze boomen te laten rooien en het Riik te verzoeken nieuwe to planten. B. en W. vroegen zich af of het niet beter zon zijn, nu één rij gerooid wordt ook de andere om te hakken. Aan het eind punt voor de kerk staan echter heel mooie exemplaren. Daarom verzochten B. en W. den Raad daarover zijn meening te zeg gen. In verband met deze mededeeling vroeg de heer Speelman of het plan is voor het Baad huis een hek te zetten. Spr. zou het de meest ideale oplossing vinden, wanneer de ruimte tusschen Raadhuis en Kerk ge heel werd bestraat en op die wijze een prachtig' parkeer-terrein voor auto's werd gevormd. Spr. heeft vernomen, dat de N. Z. H. een wissel wil maken bij de Floris Sohoutenstraat, maai' acht het beter dat I— wanneer dit gerucht inderdaad waar is een wissel komt voor de kerk. De voorz. antwoordde, dat voor het Raadhuis reeds een hek is ontworpen. Men is het reeds aan het maken. Ook is er reeds over gesproken voor de kerk een hek te zetten. De heer v. d. Geest zou 't betreuren als de mooie boomen voor de kerk vielen. De heer A. Warnaar gevoelde veel voor het plan van den heer Speelman: een plein met aan de eene zijde een prachtkerk, aan de andere zijde een pracht raadhuis. Be eerwaardige boomen daar ter plaatse zou hij echter willen behouden. De heer Bisschops was zeer tegen een plein tusschen kerk en raadhuis. Overal waar het tegenwoordig kan, tracht me/i het aspect van de gebouwen door een plant soen te verhoogen. Bovendien wat in een stad past, past nog niet op een dorp. Aan het Raadhuis moest een speciaal landelijk aanzien worden gegeven, omdat het anders niet paste in het dorp. Éenige verb.reeeltig van den weg daar ter plaatse is wat an ders. De heer v. Breda is er ook voor, de boo men zooveel mogelijk te behouden, zoowel voor natuurschoon als voor de veiligheid van het verkeer voor wielrijders. Spr. heeft ook gehoord van de wissel bij de Flo ris Schoutenstraat. Wanneer dit inder daad zoo is, dienen B. en W. daar met tracht tegen te protesteeren. De voorz. acht het niet gewenscht naar aanleiding van een krantenbericht zoo vlug in 't zadel te wippen. Indertijd het plan een wissel voor de kerk te leggen. B. en W. hebben het afgewezen op die plaals, en toen is 't wissel bij Ter Leede gekomen. Bij B. en W. is van een plan aan de Floris Schoutenstraat niets bekend. Spr. heeft officieus vernomen dat do eloc- trificatie (maar op enkel spoor) nog vóór 1Ö31 lot stand zal komen. Bij een electri- ïche tram zal het bezwaar van een wissel natuurlijk niet zoo groot zijn als bij de stoomtram. De heer Verkley licht toe, dat er ook een .wissel zal komen aan de Wasbeek. De heer Speelman komt terug op hek voor het Raadhuis. Er is altijd keersopstopping, bij trouwen bijv. De voorz. zegt, dat er ruimte genoeg komt; er kan om het „rond-point" t het Koningshuis gedraaid worden. Er ontwikkelde zich daarna nog een dis cussie over de boomen. De heer Bisschops bepleitte achteruitzetting van de boomen- nj naar het troittoir. Andere heeren wa- daartegen. Weth. Warnaar wilde aan het Kath. Kerkbestuur verzoeken 1 Meter verbree ding van het trottoir voor de Kerk toe te staan. De voorz. zal met het Kerkbestuur daar- over spreken. Wat betreft de boomen: F. W. zullen over het lot daarvan nog den K&ad hooren. Daarna las de voorz. een schrijven voor de Rijkswaterstaat, dat voor een trot toir langs Ter Leede eerst noodig zou zijn de verhooging van de trambaan, rooiing VaD de boomenrij en bestrating van de ^ndberin, welk laatste reed6 een bedrag van 12.000.zou eischen. De hoofdinge- ir meent, dat bij de beperkte middelen wegenbouw, deze uitgave niet gewet tigd is, te meer niet waar het bijna zou neerkomen op het aanleggen van een pa rallel-weg ten dienste van de daar ge bouwde. huizen. De hoofdingenieur meent, dat dit meer de taak is van het gemeente bestuur. Misschien dat er eenige verande ring komt, wanneer de tramlijn wordt ge- electrificeerd en de baan verplaatst. Naar aanleiding van dit schrijven stel den B. en W. voor langs Ter^-eede provi sorisch een tegelpad aan te leggen. De heer v. Breda vroeg, of ook een riool wordt gelegd. De voorz. antwoordde ont kennend. De heer v. Breda stelde voor een riool te leggen; evenzoo voor de andere huizen tot aan de Molenstraat. De voorz. erkent de wenschelijkheid, dat daar een riool komt. Maar er zijn misschien dringender aangelegenheden. De heer Bisschops zegt, dat reeds beslo ten is een riool voor de huizen bij de Mo lenstraat aan te leggen; het werk is zelfs aanbesteed geweest. De 8 heerenhuizen daar hebben veel eerder recht om gehol pen te worden. Het tegelpad acht. spr. een bevredigende oplosing. De heer v. Zonneveld merkt op, dat vroeger reeds is aangedrongen op een rio- leerings-plan. Dat schijnt er nog steeds niet te zijn. Het is voor de Raadsleden moeilijk te beoordeelen, welk riolerings werk het meest noodig is. De voorz. antwoordt, dat het rioleerings- plan er niet is, omdat er niet toe besloten is. Het maken van zulk een plan is spr. sympathiek. Maar dit moet geschieden bij een speciaal bureau. De heer v. Breda stelde voor het ma ken daarvan te bespreken bij de Begroo ting. Weth. Warnaar wilde aangezien de toekomstige toestand van den weg door de tram>-electrificatie onzeker is, niet maar gaan rioleeren, maar eerst afwachten. Besloten werd, alleen een tegelpad aan te leggen. De Gew. Landstorm-commissie vroeg 'n subsidie van 50.Komt in behandeling bij de begrooting. Aan het bestuur van de Pluimvee-tentoonstelling werd een eere- prijs van 15.gegeven. Mededeeling van Ged. Staten, „dat de Aardappelverordening „niet door den beu gel kan". De verordening wordt echter niet ingetrokken, in afwachting van een beslis sing door de Kroon. De Chr. Voetbal vereeniging „A. D. O." is aan de gemeente nog schuldig 177.09 voor terrein-hum*. De vereen, is echter ont bonden; zij bezat geen rechtspersoonlijk heid. Het oude bestuur antwoordde bij aanmaning, dat het niet betalen kan. Wet houder Warnaar wilde de vereen, verplich ten rekening en verantwoording te geven over het laatste jaar. De heer Abr. War naar wilde, naar aanleiding van de hierme de opgedane ervaring, van de vereenigin- gen vóóruit de huur vragen. De voorzitter meende, dat hiervoor geen reden is; op nieuwe vereenigingen zou spr. die methode wel willen toepassen, maar niet op de be staande. Het volgende punt der agenda was: Onderhandsche aanbesteding leveranties hekwerken langs het Park aan den Menne- weg en bij het zwembad. Het eerste werd gegund aan den heer Engberts, het tweede aan den heer Bruynen. Aan de Bijzondere Bewaarscholen werd de gebruikelijke subsidie toegekend. Bij de wijziging van de begrooting ves tigde de heer v. Zonneveld de aandaoht op de post van 115.voor telefonische aan sluiting van den hoofdagent. Deze aanslui ting is door den Raad niet behandeld of goedgekeurd. De voorz. zeide, dat B. en W. van te voren reeds verzekerd waren van de in stemming van den Raad met deze verbe tering! Er kon niet langer gewacht wor den. Daarna kwam in behandeling het ver zoek van de Prot. Ziekenverpleging om een subside van 500.B. en W. stellen voor aan de Alg. Wijkverpleging 600.te ge ven, aan de Prot. 400. De heer v. Breda is het met deze verdee ling niet eens. Door beide vereenigingen wordt evenveel werk verricht, hetgeen spr. met cijfers aantoonde. Spr. zou aan ieder der vereenigingen 500.willen geven. De voorz. wees op verschillende cijfers, waaruit spr. de conclusie trok, dat de wijze van verdeeling, door den heer v. Breda voorgesteld, niet de juiste is. De heer Bisschops wees er op, dat de Alg. Wijkverpleging alles in het werk stelt over de medewerking van particulieren te verkrijgen alvorens de hulp van de over heid in te roepen. De vereen, moest, gens beperktheid van middelen, verschil lende gewenschte voorzieningen in de zie kenverpleging achterwege laten. Weth. Warnaar meende, na bostudee- ring van de verantwoordingen der beide vereenigingen, dat de bedragen bij de eene vereeniging over andere posten zijn verdeeld dan bij de tweede vereeniging, zoodat een oordeel, dat beide vereenigin gen evenveel werk verrichten, niet zoo on- om de medewerking van particulieren te Op voorstel van den heer v. Zonneveld, werd besloten, dat B. en W. een nader on derzoek naar de cijfers zullen instellen. Daarna kwam ter sprake de regeling der werkloosheid, zooals deze reeds in de om liggende gemeente is getroffen. Deze re geling die door alle gemeenten in de Bollenstreek gezamenlijk is opgemaakt is eenige weken geleden in het verslag van den gemeenteraad van Lisse volledig in de krant gepubliceerd. De heer Schrama vroeg eenige inlichtin gen over de bepaling, dat de werkloozen 1 jaar ingeschreven moeten zijn in den burgerlijken stand van een der samenwer kende gemeenten, alvorens hij reoht op uit- keering heeft. Spr. maakte bezwaar tegen de bepaling, dat alleen uitkeering wordt verleend wanneer men lid ia van de werk- loozenkas eener organisatie of op een B. en W. convenieerende wijze zich voor de INGEZONDEN MEDEDEELING. De grootste keuze de lafste prijzen DAMESSLOBKOÓSEN. WOL n 07 met ZIJDE mod*lenren.*aiiaf Z.O/ TRICOT GEVOERB a-I rantf l-'W ZUIVER WOL TJfCOT j 3.65 KINDERSLOBKO^SEN i 11.27 HEERENSLOBK0USEN 3525 '2.45 munten uit door correcten pasvorm HAARL.STRflftT hoek DQMERSTEEB 2-4-6 komende werkloosheid heeft behoed. Spr. wilde alleen leden van organisaties uitkee ring geven. De heeren v. d. Geest en Ver kley wezen erop, dat er verschillende per sonen zijn, die met een organisatie niets te maken hebben en toch geholpen moe ten worden. Het blijven uitzonderingen en daarom is deze aanvulling opgenomen. Dc heer v. Breda voelt voor de geheele regeling niets. Er is in deze gemeente al tijd goed voor werkloozen gezorgd. Daar om ziet spr. de noodzakelijkheid van een uniforme regeling niet in. Er zijn verschil lende personen, die zich om principieele redenen niet willen organiseeren, en daar om vond spreker de laatste zinsnede zeer gelukkig. De heer Abr. Warnaar vond deze uni forme regeling juist een mooi stuk werk om ontevredenheid in de bollenstreek te voorkomen. Spreker drong erop aan deze regeling ongewijzigd aan te nemen, omdat anders de geheele zaak weer op lose schroeven komt. Wat de opmerking van den heer Schrama betreft, men moet deze aanvulling niet te hoog aanslaan. Regel is, dat de werkloozen bij een organisatie zijn aangesloten; maar er kunnen uitzon deringen voorkomen. Eenige andere opmerkingen van den heer Schrama, oJa.: dat geen rekening gehouden was met de groote gezinnen, beantwoord de voorz. met erop te wijzen, dat B. en W. in bijzondere omstandigheden van de rege ling kunnen afwijken. De heer v. Breda zeide, dat die „bijzondere omstandighe den" dan wel bijna steeds aanwozig zul len zijn. De voori. lichtte verder toe, dat het loon van niet-kostwinners door B. en W. wordt bepaald. De regeling werd daarna z. h. st. goed gekeurd. Aan de orde was daarna afkoop van het onderhoud van de brug aan het einde van de Teijlingerlaan bij het land van de fir ma PapendrechtVandervoet. Genoemde firma gaat aan de overzijde van de vaart een bedrijf stichten en is genegen het ver vallen houten bruggetje dat in eigen dom en onderhoud aan de gemeente hoort te vervangen door een nieuwe brug en het onderhoud daarvan op zich te nemen, mits do gemeente een bijdrage van 2000 verleend. B. en W. stellen voor de brag in eigen dom en onderhoud over te dragen met bij betaling van een bedrag van 1000. De heer Speelman vindt dat een mooie vergoeding „en nooit geen cent meer". Spr. vroeg of de doorvaartbreedte van de nieuwe brug ruim genoeg is. Geantwoord werd, dat deze 3 1/2 M. bedraagt, d.i. bree der dan thans. De heer v. Breda zegt-, dat de gemeente in ieder geval daar een nieuwe brug zal moeten maken. Spr. is bevreesd, dat wanneer op het aanbod van de firma P. v. d. V. niot wordt ingegaan, deze de ge meente een nieuwe brug zal laten maken. De heer v. Zonneveld wijst er op, dat op het uitbreidingsplan daar een straat ge projecteerd is. De brug wordt mogelijk in de toekomst een publieke overweg. De ge meente heeft hierbij echter in jaren nog geen belang, zoodat het ?pr. toeschijnt da/t deze brug uitsluitend van belang is voor de firma P.v. d. V. Spr. vindt het voorstel van B. en W. royaal. Weth. Warnaar kan zich nog herinne ren hoe deze brug is ontstaan, n.L bij de doorgraving van de vaart naar het „Nestje". De bedoeling van deze brug is een landbouwer toegang te verschaffen tot z'n land. Wanneer dat land een andere bestemming krijgt, zooals thans, gelooft spr. niet, dat daardoor de land-eigenaar het recht heeft een brug voor zwaardere vrachten te eisc-hen. Wanneer de gemeente een brug maakt sterk genoeg voor een boerenwagen om te komen van wal tot wal, voldoet zij reeds aan haar verplich ting. Daarom vindt spr. 1000 een mooi aanbod. Het voorst-el, in stemming gebracht, werd daarna aangenomen, met de stem van den heer v. Breda- tegen. De instructies van den secretaris, ont vanger en ambtenaar ter secretarie wer den na langdurige bespreking vastgesteld. Overgegaan werd tot- de instelling van een badbedrijf. In een volgende vergade ring zal de verordening enz. daarop in be handeling komen. De heer Verkley merk te op, dat het „badbedrijf" zeker slaat op de zweminrichting! De voorz. antwoordde, dat de naam „badbedrijf" gekozen was, omdat wanneer de Raad tot den bouw van een badhuis besluit, geen wijziging meer behoeft plaats te hebben. Van den heer v. Tol, namens den heer Persoon uit Lisse, was een schrijven inge komen waarin verzocht werd om de rooi lijn aan de Hoofdstraat van de nieuw-te- bouwen perceelen op den hoek van de Tey- lingerlaan niet 1 M. terug, maar 1/2 M. zou worden bepaald. Na een ellen-lange discussie over hard-rijden, autobus-stand plaatsen, verkeersregels enz. werd beslo ten het verzoek toe te staan. Tegen stem den de heeren v. Zonneveld, Speelman, v. Breda en W. Warnaar. Een ander punt, dat tot drukke bespre king aanleiding werd, was het verzoek van den heer De Koker om een schadeloosstel ling van 1030 wegens tegenslag onder vonden bij het uitgraven van het zwem bassin. Weth. Warnaar zeide, dat bij de aan neming o.a. was bepaald, dat de bagger zou worden overgenomen door de gemeen te. De bagger bleek echter, door allerlei onvoorziene omstandigheden niet te ber gen, zoodat dit veel moeilijkheden heeft gegeven. Spr. gelooft, dat bij inwilliging van dit verzoek geen precedent geschapen wordt. Weth. Bader zeide, dat bovendien door nalatigheid van den anderen aannemer, stagnatie in het werk was gekomen. Op voorstel van weth. Warnaar werd met alg. st. besloten een schadeloosstel ling van ƒ750 te geven. Bij de rondvraag wees de heer A. War naar op de onoogelijke toestand voor het St. Bernardusgestichtde heer Speelman vroeg, of het trottoir in de Kerklaan wordt doorgetrokken (hetgeen de voors. bevestigend beantwoordde)de heer Bis schops verzocht een boom te rooien, welke midden voor de inrij van de v*illem War- naarlaan staat de heer v. d. Geest drong aan op egaliseering van het wandelpad langs de Rusthofflaan. De voorz. zeide overweging van een en ander t-oe. Hierna ging de Raad te ongeveer 6 uur in een korte geheime zitting. VOETBAL. LELDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zaterdag. 2.45 uur: F. Pacta- 2F. Pacta 1. 2.45 uur: A. R. C. 1A. R. C. 3 2.45 uur: Quick Boys 1Quick Boys 2. 2.45 uur: S. L. F. 1—S. L. F. 2. Interacademiale wedstrijden te Delft Op het terrein van Ooncordia te Delft is gisteren het interacademiale voetbal- tournooi 'begonnen, georganiseerd door de Delftsche Studenten-voetbalvereeniging ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan. De uitslagen van de eerste ronde zijn: RotterdamLeiden II 42 Delft IIAmsterdam 01 LeidenUtrecht 10 DelftWageningen 44 IN VIER DAGEN NAAR SURINAME. Nieuwe luchtpostdienst te wachten. VERBINDING VIA DAKAR—NATAL. De K. L. M. heeft de vertegenwoordi ging voor Nederland op zich genomen van de Fransche luchtvaartmaatschappij Com pagnie Générale Aéro Postale. Deze lucht vaartmaatschappij exploiteert behalve ver bindingen naar Spanje en Noord-Afrika, den luchtpostdienst op Zuid-Amerika. Ge zien de gewichtige Nederlandsche handels belangen in de Zuid-Amerikaansche staten mag het alleszins begrijpelijk worden ge acht dat de K. L. M. aan deze buitenge wone luchtverbindingen de noodige aan dacht schenkt. Bovendien hoopt de Aéro Postale binnenkort een zijtak van de lijn Natal (Zuid-Amerika)Buenos-Aires te leiden naar Fransch, Engelsch en Neder- landsch Guyana, zoodat dus ook een lucht- verbinding met Suriname tot stand komt. Op het traject Dakar (N.-W. Afrika)Na- tal, hetwelk op het oogenblik nog met snel varende postbooten wordt afgelegd,zullen waarschijnlijk binnenkort watervliegtuigen in dienst worden gesteld. De looptijd van de mail van Europa naar Zuid-Amerika, die thans reeds tot ongeveer acht dagen is teruggebracht, zal daardoor nog met enkele dagen worden bekort. Wan neer deze dienst, alsmede de verbinding NatalSuriname voor het verkeer zal zijn opengesteld, zal mail van Holland uit in plus minus vier dagen Suriname kunnen •bereken. Vooral gedurende den laatsten tijd wor den ook in de Ver. Staten van Noord- Amerika pogingen in het werk gesteld om Noord- en Zuid-Amerika door goede lucht verbindingen nader tot elkander te bren gen. De Noord-Amerikaa.nsche handel zoekt immer naar uitbreid :ng van zijn afzetgebie den en vindt in de Zuid-Amerikaansche staten met een minder ontwikkeld handels verkeer dankbare consumenten. Ook Europa, heeft de groote export mogelijkheden naar Zuid-Amerika niet urt het oog te verliezen en elke poging, welke aangewend wordt om den afstand van Europa naar Zuid-Amerika te verkleinen moet dan ook worden ondersteund. Waar talrijke landen hun best doen zich een deel van het handelsverkeer op Zuid-Amerika te verzekeren, lijdt het geen twijfel of ook in de luchtvaart op Zuid-Amerika zal nog een felle strijd om den voorrang gestreden worden. Het tarief van den luchtpostdienst der Aéro Postale bedraagt één gulden per 5 gram voor brieven en 2.per 50 gram voor andere stukken. De verzending uit Nederland moet geschieden per laatsten posttrein naar Parijs. Volledige inlichtingen, als speciaal lucht- DE HONGERSNOOD IN CHINA. „De Maasbode" en „De Tijd" vermeldden het laatste nieuws over den hongersnood in de Provincie Shansi in China. De laatst ontvangen b'aden uit Shangai ver halen de ontzettende toestanden, welke door den hongersnood in Noord-China heerschen en de brieven van mgr. Fortu- natus Spruit en de Missionarissen in Zuid- Shansi melden ons, dat er een toestand heerscht, die elke beschrijvng te boven gaat. De hongersnood brengt de menschen in een toestand van razernij, die hen da den doet begaan, welke ik u niet durf be schrijven, zoozeer stuiten zij togen elk menschelijk gevoel. Laten we onze mede- menschen niet hard beoordeelen: wij wetea niet wat hongersnood is. Wie weet, zouden wij in zulk een toestand hetzelfde doen. In de bladen van 7 Nov. vinden we het laatste bericht: Daar wordt vermeld, „dat in de Provincie Shansi, waa: in het Zui den 41 Hollandsche Paters Franciscanen werken, met 13 inlandsche priesters, on der pl.m. 40.000 Katholieken, ,in den loop van vier maanden 2.100.000, dus meer dan twee millioen menschen van honger zijn omgekomen. Bovendien zijn in deze Pro vincie 1.3Q0.000 menschen zoo ziek, dat zij wel zullen sterven. Ten gevolge van de koude is de hongersnood nog verscherpt. De Amerikaansche missie kan niet meer helpen". Le Journal de Shangai van 28 Sopt. neemt oen artikel over van de Min-pao Volkskrant), waarin we het volgende lezen: Tegenwoordig houdt men zich be zig met het Ohineesch-Russisch geschil, met de hefvorming van het leger, met het af danken van troepen, maar ieder blijft on verschillig voor de rampen, die ons lan4 treffen. Sodert vele jaren is ons land <pr- troffen door natuurlijke rampen, door over stroomingen en droogte; daarop is ons land geplunderd door de roovers en bandieten, waarvan vooral het Noord-Westen van ons land het meest te lijden bal We hebben de autoriteiten gewezen op de ontvolking van de provincies Shansi, Karrsu, Soeiyen, Honan en Shansi. In deze provincies is dit jaar niets geoogst. Men heeft zich gevoed met de huisdieren en wilde dieren, daarna heeft men de kruiden en de schors van da boomen verslonden. De ellende is algemeen. Wie zal zeggen, hoevelen zieh, om aan de ellende te ontkomen, van het leven heb ben beroofd? Hoevelen zijn uitgeteerd, van gebrek omgekomen? Zoolang China be staat heeft men nooit zulk ©en ellende ge zien. De hulp van de autoriteiten beteekent niets. Meer dan 5.500.000 menschen zijn ge heel uitgeput en zullen sterven van ge brek. Eiken dag bezwijken meer dan 2000 personen van honger. Deze ongelukkigen dwalen overal rond, sommigen vereenigen zich en gaan op roof uit, ie bandieten! De pagoden zijn 's nachts de verzamel plaatsen van het volk. Hen zien doet pijn, hen hooren breekt heb hart. Vcoral de kin deren zijn het slacntoffer van deze niet te verzadigen honger. Ouders verlaten hun woning en laten hun kinderen, die ze toch niet kunnen voeden, onverzorgd achter. Gewoonlijk zegt men, dai Zuid-Shanri oen rijke streek is\ maar sedert 1928 is et- geen regen gevallen. Dus geen oogst en door gebrek aan zaaikoren kan ook het laDd niet worden bezaaid. Van hen, die nog zaad hadden, is het niet opgekomenDe noodlijdende provincies hebben do regee ring om hulp verzocht, maar dat is aan doovemans deur geklopt'. Tot zoover dc Min-Pao, de Volkskrant. Volgens de laatste brieven van mgr. Spruit, vorig jaar tot bisschop van Luanfu gewijd, en van de Missionarissen is de toe stand erg, zeer erg, en zal de grootste el lende nog pas nu in den winter en in het voorjaar komen. Maar Goddank, de ka tholieken van Holland hebben trouw ge holpen. Vanaf 4 Januari van dit jaar tot nu toe hebben wij voor den hongersnood in. China van familie der Missionarissen en van onze weldoeners ongeveer 28.000 ont vangen. Goddank, schrijft mgr. Spruit, en hartelijk dank aan onze woldoeners, welke God zegene voor hun goedheid. Het is een groote som gelds, doch had ik dat niet, er zou geen beginnen aan zijn. Van mij l ruim 50 Missionarissen vraagt elk om he- hardst. Maar gelukkig hebben wij reecls menigen mond kunnen stoppen. Kinderen brengen we zooveel mogelijk onder in do scholen en de grooten deolen ve mee zoo lang we hebben. Werd onlangs in de bladen vermeld, dat de Amerikaansche Missionarissen in China good werden bedacht door hunne landgc- nooten, de Hollandsche Katholieken kun nen er groot op gaan, dat zij hun Holland- scho Missionarissen krachtig bijstaan en naar ik hoop, nog zullen bijstaan, want ik doo weer een beroep op uw medelijden en vrijgevigheid. Bedenk eens, wat een moed ons Hollandsche volk betoonde bij scheeps rampen, branden en andere omstandighe den, waar menschenlevens moesten worden gered. Thans vraag ik uw steun, onder de hooge bescherming van ons Doorluchtig Episcopaat van Nederland, voor onze me- demcnschen, die op het pünt staan var. honger te sterven. Giften worden dankbaar aanvaard onder het Gironummer 46316 en bij Pater fr. Vic- torianus Kruitwagen, Procurator van don Franciscaanschen Missiebond, Minderbroe dersklooster Weert (L.). postpapier, waarvan monsters op aanvraag gratis worden verzonden, zijn verkrijgbaar bij de kantoren der K. L. M. te 's-Graven- hage, Amsterdam en Rotterdam. „Tel." DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIë. Het zesde postvliegtuig dat g'steren to 11.20 uur te Neurenberg arriveerde, zette gisteren in verband met het slechte weer de reis niet voort.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5