TWEEDE ELAD DE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 11 NOVEMBER 1929 SPORT EN WEDSTRIJDEN -Kef Mysterie van Heath Hover VOETBAL. R. K. FEDERATIE. Overzicht. verrassingen zijn gisteren wel groot lest.' De onaangenaamste verrassing ons was wel het uitstellen van den trijd Lissewaarvan men, Je lonte getrouw, geen bericht had ge- n, .zoadat we een vergeefsche reis naar Lisse-terrein maakten, lorts leverden de drie wedstrijden in de te klasse E. eenigermate ve-rrassingen ijl T.Y.JB.B. nu ineens wel opgewassen tegen D.H.L., V.V.Z. wel in staat van Lenig en Snel te winnen, zij het toet den oneven goal en tenslotte bleek Willem niet in staat van D.E.M. m ,rwijk te winnen, zoodat de Grafelijken eerste nederlaag te pakken hebben, stand is bierdoor nu als volgt ge il. gesp.gew.gel.verl. v.t.pnt. a Li A. M. Willem Z. Sn. B. B. 1 6 2 2 2 10—10 6 4 2 11 7—6 5 2 2 6—3 4 3 2—1 7—6 4 4 112 6—10 3 Ex 1 1 3 5—8 3 3—12 3—7 1 4—13 4—14 1 de tweede klasse M. waren de verras- ti al niet minder groot. De e-cnig nor uitslag boekte D.O.N.K., dat een 51 rcle op de Gr. Willem-reserven en ioor op fraaie wijze de leiding blijft uden. üèn stelde bitter teleur en verloor korfbal-cijfers van Excelsior. Dat was heusch niet noodig geweest, Rood ten! en als Leiden stelde ook S.J.C. tele ar met 41 van Teylingen te verliezen, erontschuldiging dient- hier eenigszins, 3.J.O. den geheel en wedstrijd met 10 speelde en teveel riskeerde. Dat werd Yoordwijkers ben slotte noodlottig. De hier nu: N. K. 6 5 1 24—11 10 taan 5 3 1 1 14—8 7 9- 4 2 1 1 9—10 5 laior 6 2 1 3 24—23 5 en 4 2 2 16—18 4 :en 5 2 3 14—17 4 ingen 4 1 1 2 12—13 3 Iwart 3 1 2 6—7 2 Willem II 3 3 4—16 De uitslagen. Eerste klasse A. jjios—OVC 21; GSVCaesar 0—2; pbichitWH 1—3; RKVVL—Mar va - -1 (ge-st.); Sittardsche BoysValken-' 0—1, Eerste klasse D. ilskrachtBKAV 32. Eerste klasse E. sse—HBO uitgesteld; DHLTYBB L. en S.VVZ 01; DEMGraaf >m 3—1. Tweede klasse M. (cejsior-Leiden 94; DONKGraaf 3m 2 51; Blauw ZwartDuiven 21. R. K. S. V. „Leiden". ns .eerste elftal heeft het er slecht af- cht in Schiedam. Met een nederlaag niet minder dan 94 werden ze naar gestuurd. Over het geheel genomen it een zeer slechte wedstrijd geweest, niddenlinie met een invaller was er d nib. En. al is er gespeeld onder min gunstige weersomstandigheden, de uit- wel iets anders kunnen zijn. Dit een verhouding. Wij hopen, dat er in vervolg wat betere resultaten zullen ikt worden. liden II wist S. N. A. I op eigen ter- te kloppen met 42. Het tweede elf- heeft de bakens verzet en heeft nog smaak te pakken van de eerste over- op S. J. C. II. Volhouden Jongens in dezelfde richting blijven voortgaan, eiden III heeft met drie invallers de le overwinning kunnen boeken. A. S. C. I werd ook op eigen terrein geslagen met 2—0. Leiden IV heeft de A. S. C.-reserves niet veel beter behandeld. Met een 71 nederlaag werden de Zoeterwouder's terug gestuurd. Over het geheel genomen maakt „Leiden" geen slecht figuur. Wij kunnen tevreden zijn. Maar wij zijn nog pas in het begin. De behaalde successen mogen wij ze ker voor een groot deel toeschrijven aan de goede verstandhouding der elftallen on derling. Daardoor kunnen wij machtig veel bereiken en dit komt ten goede aan de vereeniging. Wij hopen, dat dit zoo moge blijven Excelsior ILeiden I 94. Ziedaar een wonderbare uitslag van een wonderbaren wedstrijd. Oorzaak hiervan is, dat Excelsior over een goede ploeg be schikte en een keurigen partij voetbal speelde, waarbij tevens het geluk aan haar kant was, waardoor zij dan ook vol komen verdiend gewonnen heeft. Leiden daarentegen kwam uit met een invaller voor den rechtshalf, die niet voor zijn taak berekend was. Daarbij kwam, dat de linkshalf door lichte ongesteldheid wijzer gedaan had 'thuis te blijven, doch het dient geprezen, dat hij vol clubliefde wonschte te snelen. Ook de doelverdedi- ger der Rood-Zwarten schijnt zich op een vreemd terrein niet thuis te gevoelen, daar hij weer menigen blunder begaan heeft. Zoodoende kwamen de backs voor een zwa re taak te staan, tegen een goed combi- neerende voorhoede van Excelsior en zij hebben dan ook gewerkt wat zij konden. Vooral met het bvitensp cl valletje hebben zij veel succes gehad, en scheidsrechter v. Haast even, die daar een goeden kijk op had, verspeelde bijna zijn fluit daarvoor. Wat de voorhoede der Leidenaars bet"eft, kunnen wij tevreden zijn over buiteïispe'ers en midvoor, vooral de rechtsbuiten J. Bek kering heeft hard gewerkt en hij nam dan iook 3 van'de 4 doelpunten voor zijn reke ning. De binnenspelers waren laksch, zij moeten zeer lzeker, in de toekomst eens trachten,, het bekende gedeelte van een seconde vlugger te zijn, dat zij nu s'eeds te "laat waren, waardoor hun de bal af handig gemaakt werd, of de tegenpartij ruimschoots den tijd kreeg, een bal op te vangen en te verwerken. Als om 2.30 begonnen wordt trapt Ex celsior voor den wind af, en zij trekt on middellijk ten aanval. Zij is den eersten tijd in de meerderheid, en wanneer na 10 minuten een algemeene aanval volgt, doel punt de midvoor onhoudbaar (10). Daar na komt ook Leiden er wat in. Enkele goed opgezette aanvalen volgen, echter nog zonder succes. Als Excelsior weer in den aanval komt, krijgt de linksbuiten den bal toegespeeld. Daar hij. niet bewaakt- wordt, zwenkte hij naar binnen en zette scherp voor. De midvoor loopt in en Henk tracht den bal weg te slaan, doch hij mist en de bal rolt in het verlaten doel (20). Leiden laat den moed niet zakken en wan neer den midvoor goed de bal wordt aan gegeven, passeert hij een achterspeler, en weet met een schitterend schot onhoud baar te doelpunten (21). Het spel golft snel heen en weer, en wanneer de rechts buiten van de gastheeren den bal krijgt toegespeeld schiet hij van de zijlijn op doel, de doei verdediger vangt den bal op, maar laat hem uit zijn handen vallen, waardoor de midvoor gemakkelijk kon in trappen (31). Yan een overwicht van een partij was geen sprake, want thans kwam Leiden weer aan het woord. De midhalf tracht zooveel mogelijk het tekort der vleugelhalfs aan te vullen, maar op den duur was dat ook niet vol te houden. Wan neer hij echter een bal goed doorgeeft naar den rechtsbuiten, zwenkt deze snel naar binnen, en weet dan onhoudbaar te doel punten (32). Er zijn nog 5 minuten voor rust te spelen, en wanneer bij een Excel sior aanval, de rechtsback van Leiden, den linksbinnen eerlijk aanvalt, geeft .-de scheidsrechter strafschop, welke benut wordt (42). Dit was de eenige vergissing, die door hem gemaakt werd. Nog voor rust weten beide elftallen ieder eenmaal te doelpunten, zoodat de rust met den stand 53 inging. Na- rust was er -geen sprake meer van behoorlijk spel, daar het intus- sclien was gaan regenen, waardoor veld en bal aalglad geworden waren. Al spoedig had Excelsior het geluk tweemaal uit vlug ge aanvallen ic doelpunten, daar de vleu gelspelers vrij spel hadden. Wederom ver kleinde Leiden door haar rechtsbuiten den achterstand, en wanneer het einde van deze glijpartij daar is, heeft Excelsior den stand opgevoerd tot 94. Teijlingen I—S. J. C. I 4—1. Om 2 uur fluit scheidsrechter Th. v. Bezu beide elftallen binnen de lijnen. Teijlingen wint den toss. zoodat S. J. C. aftrapt en al dadelijk voor 't Teijl.-doel komt, doch er wordt achter-geschoten» Wanneer weer is uitgetrapt vangt S. J. C. op en Teijlingen kan niet anders dan dezen aanval corner veerken, welken niets oplevert. Nu zien wij Teijl. eens ten aanval trekken, doch ook hierbij komt de bal achter. Weer is het Teijl., die in 't bezit komt van den bal. Door het opbrengen der halflinie is het de linksbuiten die den bal keurig krijgt toege speeld maar deze zit- er blijkbaar nog niet goed in en doet enkele kansen verloren gaan. Daardoor is ook de rechtsbuiten de kluts kwijt, zopdat- wij nog geen voorzetten kunnen noteeren. Na 10 minuten snelens zweeft de bal voor 't S. J. C.-doel hij gaat van voet tot voet, totdat de midvoor er een einde aan maakt om onhoudbaar in den rechter-bovenhoek te p'aatsen (10). Wan neer weer uit het- midden wordt afgetrapt krijgt de midvoor van S. J. C. den bal in zijn bereik en geeft een geweldig schot op het Teijl.-doel, doch de bovenlat is hier de redder. Toch is dit van korten duur daar eenmaal de halflinio van S. J. C. den bal on deel schiet en als een 'eder denkt, dat deze over gaat zien wij Vink nog grijpen, maar de bal verdwijnt juist aan den onder kant- der lat het doel in (11). Er is dan een kwartier-gespeeld. Vele gevaarlijke momenten noteeren wij nog van beide kan ten doch alle zonder succes, wat wel te danken is aan beider backste^en en h'Ff- linies. Het spel is ten volle het aanzien waard en zoowel spelers als supporters kunnen niet ze - gen wie of de kans krijgt om te winnen, daar het een gelijke strijd is. Verdere doelpunten blijven dan uit, totdat er voor rust wordt gefloten. Na de thee wordt van beide zijden vurig aangepakt om de leiding te veroveren, doch het duurt een geruimen tijd. want hoewel menigmaal beide doelen in gevaar verkee- ren wordt er voortdurend opluchting ge bracht. Nog een half uur is er te spelen. Wanneer de halfliire van Teijl. nog eens keurig opbrengt krijgt de rechtsbuiten den bal toegespeeld. Deze 'geeft- aan den rechts binnen en deze verovert het zoo verlangde doelpunt (21). Nu is S. J. C. niet meer te houden en voortdurend dringt het backstel op tot het midden van t veld en voorhoede en halflinie zitten onmiddellijk voor 't Teijl - doel doch beide backs en keeper redden alles, zoodat het wel wanhopig is voor S. J. C. Langzaam aan" verstrijkt"'de 'tijd en niemand is nog zeker van een overwinning; het spel wordt wel wat forse'ner, doch de scheidsrechter houdt de teugels goed in handen, hoewel de spelers onder elkander zich behoorlijk hebben gedragen. Door het opdringen van geheel S. J. C. wordt haar dit eenmaal noodlottig wanneer een der backs ver naar den linksbuiten schiet. Deze gaat er met den bal vandoor, zoo dat Holst een heel end uit zijn doel loopt en voor Homan komt te staan. Doch de laatstge noemde heeft hier blijkbaar geen hinder van en doet den bal in de S. J. C.-touwen verdwijnen (31). Naar men beweert is dit doelpunt in buitenspel gemaakt-. Hierdoor is S. J. C. blijkbaar ontmoedigd, daar zij niet meer zoo op den bal zit en Holst- er ook den brui aan geeft. Kort hierop is het dan ook de rechtsbuiten van Teijlingen, die er 41 van maakt. Weldra wordt einde gefloten onder daverend hoera der Teijlin- gen-supporters. Echt-er moet worden ver meld, dat S. J. C. gehandicapt was door met 10 man te spelen daar een aangewezen invaller niet was opgekomen. Ons inziens was de fout van S. J. CL, dat de achter hoede te ver opdrong wat met het 2de doel punt al noodlottig werd. De wedstrijd werd in de beste verstandhouding gespeeld, waar zeer zeker de scheidsrechter een groote rol in speelde. Teijlingen is nu 2 punten rijker gewor den wat zij zeker kunnen gebruiken. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Dinsdag 12 Nov. Huizen, 1875 M. Uitsluitend K. R. O.-uit-zendingen. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert door het K. R. O.- Trio. I.152.00 Gramofoonmuziek. 2.003.00 Vrouwenuurtje. 3.003.30 Kniples. 5.006.00 Grainofoonimiziek. 6.006.05 Beursberichten. 6.056.15 Voortzetting gramofoonmuziek 6.156.30 Lezing over: „De Katholieke Sport Internationale". 6.307.00 Gramofoonmuziek. 7.00—7.30 Cursus Kerklatijn. 7.308.00 Lezing over: ,,Unzc rechterlij ke organisatie". 8.008.30 Lezing over: ..De arbeiders en het vraagstuk der Volkshuisvesting". 8.3011.00 Concert. Orkest en violist. 9.30 ca. Nieuwsberichten. In de pauze van het concert: Gramofoonmuziek. Hilversum, 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het A. V. R. O.- Ensemble. 2.003.00 Gramofoonmuziek. 3.001.00 Knipcursus. 4.004.45 Kamermuziek. OliF Folgc, Fonden (viool), Jo Jalink (cello), Henry Ja- link (piauo). 4.455.00 Gramofoonmuziek. 5.30—6.00 Concert door de Hong. Kapel van de Gebr. Elemer en Bela Ruha. 6.00 Tijdsein. 6.01 Voortzetting Concert. 6.30 Koersen Vaz Dias. 6.457.15 Engelscho conversatie. 7.157.45 Engelsch voor gevorderden. 8.01—8 05 Praatje door J. G. Pater over: De postvlucMen naar Indië. 8.059.00 Concert door het Omroep-or- kest. Marcel Bnrger (chansonnier). 9.009.45 A. V. R. O.-Nutslezingen over Indië. Ges-J-iedlmndig overzicht. Spreker Prof. Dr. II. T. Colenbrander. 9.45—11 00 Concert door Omroeporkest. Wilma Albers (sopraan). 10.05 Persberichten. Na afloop van bet concert: Dansmuziek uit Café „Moderne" te Amsterdam. II.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. Daventry', 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.2012.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Orgel or eert. I.20 —2.20 O j e s t con eert. 2.45 Berichten. 2.50 Uitzending, voor scholen. 3.55 Fransche lps. 4.20 Concert op cinema-orgel. 4.35 Lezing. 4.50 Orkesteoncert. 5.35 Kindcruurtje. 6.20 Voorlezing. 6.35 Nieuwsberichten. 7.05 Zang door Stiles Allen. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. 8,20—8.50 Lezing. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing. 9.55 Berichten. 10.00 Vaudeville. II.05 Dansmuziek. 11.2012.20 Dansmuziek. „Radio Par 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en soli. 6.55 G ram of o onmu ziek. 7.25 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert. Orkest en solisten. L ïger 473 M. 0.207.20 Gramofoonmuziek. 9.3510.30 Grainofoóniuuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50' Orkestconcert. 4.505.50 Gramofoonmuziek. 7.208.20 Orkestconcert. 8.20 Concert. Z e e s e n, 1635 M. 6.1511.45 Lezingen. 11.5012.15 Gramofoonmuziek. 12.151.20 Lezingen. 1.201.50 Gramofoonmuziek. I.5 03.50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Leipzig. 4.507.20 Lezingen. 7.20 Liederen voordracht door Else Wachsmann (alt). 7.50 „Magazin" Hoorspel van Max Op- huls Heruitzending van Breslau. Kal und borg, 1153 M. II.20 Orkesteoncert. 2.204.20 Concert. Orkest en zangeres. 7.209.50 Concert en tooneeluit-zending. 10.0511.50 Dansmuziek. o Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Concert. Orkesten, vocale solisten en sprekers. 8.35 Op golflengte 338.2 M. Concert door de Vlaamsehe Soc. Radm Club Antwerpen DE GLEICHWELL EN-OM ROEP. Request van N. C. R. V. en K. R. 0. Door de N. C. R. V. en den K. R. O. ge zamenlijk is tot den minister van Water staat een request gericht waarin gewezen wordt op het feit, dat de pogramma's van den Huizer zender in somnrge veraf ge legen deelen van het land en ook in som mige groote steden in de laagste door ielectrische storingen niet met- voldoende energie en helderheid worden ontvangen, waarom genoemde organisaties na inge wonnen technisch advies de bedoeling heb- ben opgevat, hare programma's in die ste- I den en streken door middel van een plaal- selijken zender, werkende, volgens liet Gleichwellensysteem tegelijkertijd uit te zenden. Voor de plaatsing van een dergel ijken zender komen in aanmerking het Zuiden van Limburg, Vlissingen. Buitenpost (voor Friesland en Groningen), Halfweg (voor Haarlem en Amsterdam) en liet Westland (voor Rotterdam, Schiedam. Delft en Den Haag). Adressanten hebben aan den minis ter gevraagd haar zoo spoedig mogelijk toestemming voor den bouw dezer plaatse lijke zenders te willen verleenen en tevens te bepalen op welke der ondes communes die Gleichwel'len-omroep zal geschieden. Het voornemen bestaat in een aan te vra gen audiëntie dit verzoek nog verder toe te lichten en de noodzakelijkheid daarvan te bepleiten. Blauw Zwart I—Duiven I 2—1. Om half drie stellen beide ploegen zich op, Duiven is volledig en Blauw Zwart telt 2 invallers. De Rotterdammers trappen af, de voorhoede van Blauw Zwart neemt het leder over, maar de bal wordt naast- geschoten. Een paar corners op het Blauw Zwart-doel worden door den keeper ver werkt. Goede aanvallen van Blauw Zwart worden door de Duiven-achterhoede gere tourneerd. Een prachtkans wordt door den linksbinnen van Duiven om hals gebracht, als hij alleen voor den BI. Zw.-keeper staat en naast, schiet. Het spel gaat gelijk op, met beide voorhoeden in den aanval. Bij een aanval van Blauw Zwart krijgt de rechtsbinnen een bal toegespeeld en maakt een mooi doelpunt (10). Na eenig heen en weer getrap breekt de rust aan. Na- de hervatting doet de Duivenacliter- hoede gevaarlijke aanvallen, welke oven- wel door de achterhoede en halflinie van Blauw Zwart worden gekeerd. Uit een mooie'n aanval van Blauw Zwart wordt door den midvoor het tweede doelpunt ge maakt (20). Een pracht hard schot wordt door den midvoor van Duiven tegen do lat geschoten. Duiven komt dan sterk ill de meerderheid, maar kan zulks voorloopig door slecht schieten niet in doelpunten uit drukken. De aanvallen van Blauw Zwart worden offside gezet. Bij een hernieuwden aanval van Duiven maakt de linksbuiten een mooi doelpunt (21). Na nog eenige aanvallen van beide clubs fluit de scheids rechter het einde van dezen prcttigen wed strijd. De scheidsrechter leidde goed. FEUILLETON. Uit het Engelseh van BERTRAM MITFORD.. ■Por hem lag er niets onheilspellends stemmen der nachtvogels. 4 keek weer. Zeker, die kruk bewoog. z>j kon door geen menschelijke hand '°gen worden. Toch, om zekerheid te hijgen dwong hij zich tot spreken. Wie daar? riep hij, en terwijl hij dat M werd hij zich van een lichte trilling zijn stem bewust. antwoord -dreef er een lichte gilbui tegen het gordijnlooze venster. bi) bad kunnen zweren, dat hij door p kletteren van den hagel de deurkruk ,c t had hooren kraken. De deur zelf was aar half zichtbaar in den schaduw van .1 hoek, waar het licht van de lamp ei beelemaal doordrong. I Len bewoog er iets Maar het geluid, beweging kwam niet' uit den hoek waar n. s*rakke blik op gevestigd was. Een f111' Zwai't katje lag ineengerold te sla- r op een leunstoel, te genover die, waar- P^hjj za). een p[ujzjg balletje bont, gedurende zijn korte leventje de trou gh metgezel van zijn eenzame avonden 2 geweest, en waarop hij bijna gesteld was, alsof het een' mensch was. Dat ont rolde zich nu met een plotselingen ruk wat heelemaal niet in overeenstemming was met die kalme manier, waarop zijn soortgenooten zich bij him ontwaken ple gen te gedragen. Zijn ronde oogjes waren wijd open, en het kleine -dier slaakte een reeks van steeds luider wordende, schril le kreten. Zijn rug was gekromd en al zijn haren stonden recht overeind. En het keek om naar dien schemrigen hoek. Toen blies het, en week steeds verder achteruit tegen den rug van den stoel, precies alsof het zich moest verde digen tegen den aanval van zijn natuur lijken erf-vijand, een hond. Het is een feit, dacht Mervyn, ter wijl hij dit opmerkte, dat ik te veel al leen ben en dat die helsche eenzaamheid op mijn zenuwen werkt. Maar deze ver standelijke, sceptische verklaring deed niets af aan het feit dat het kleine beestje daar op den stoel onmiskenbare en steeds toenemnde verschijnselen van ver warring en angst vertoonden. Hij sprak het zachtjes en liefkoozend toe en nam het op. Terwijl hij or mee naar zijn stoel terugging, worstelde het katje heftig om los te komen iets. wat het nooit eerder gedaan had, terwijl het steeds harder blies. En zijn eigen stoel was hterb" de bewuste deur! Kom Peelde, nou moet je niet zoo dom zijn, trachtte hij het dier te kal- meer-c maar het beestje werd haast dol en sloeg de klauwtjes in zijn hand. Hij liet het los on het schoot bliksemsnel in den versten hoek van het vertrek en dook daar, steeds blazende, in elkaar. Ondanks zijn cynisme voelde de man het koud over zijn rug loopen. Hij stak zijn hand uit naar de vierkante flesch, en zijn hand trilde zoo, dat eenige malen glas tegen glas klonk terwijl hij zich een flinken portie inschonk. Die goot hij naar biniien, en toen hij zijn blik weer op het brandpunt van zijn belangstelling richtte, viel het glas hem uit de hand, op de ta fel. De deur stond op een kierDe deur was openen was bezig verder open te gaan. Mervyn zat er met opengespalk te oogen naar te kijken, en terwijl hij dat deed, voelde hij, dat al het bloed uit zïji. gezicht weggevloeid was, dat het koud' en klam aanvoelde. Welke macht op aarde of van boven deze aarde kon deze deur hebben geopend. Terwijl ze was afgesloten met een ste vig slot, waarvan de sleutel op dat moment veilig in een van de laden van zijn schrijf tafel lag? Wat ter wereldof van buiten of van boven deze wereld zou hij aanschouwen, als die deur eens op haar volle wijdte open zou zijn 1 Gedreven door den natuurlijken drang naar zelfverdedi ging ging hij achteruit naar den haard, zonder een oogenblik zijn oogen van de langzaam opengaande deur af te wenden. En hij bukte, om de pook te grijpen, maar liet dat na, toen hij bedacht, dat tegen wat hij daar ook ging ontmoeten, geen stoffelijk wapen baten zou. Weer gelukte het hem te spreken. Wie daar! herhaalde hij met een stem, die nog meer trilde dan da-arnci. Als om hem te antwoorden, ging de deur geruischloos verder open. De zwarte spleet strekte zich nu al over meer dan de helft van het deurkozijn uit. En juist toen hij overlegde, of hij niet vooruit zou stormen om met een wanhopige poging een eind te maken aan het mysterie, ge beurde er iets, dat de afschuwelijke span ning, die bijna haar hoogtepunt bereikt had. brak. Door de jammerkreten van den wind en het gekletter van den natten hagel klonk een kreet. Een kreet heel zwak en heel ver, nog maar j uit st hoorbaar. Een kreet van wanhoop, van inteseu angst voor gevaar, en die kreet kwam van bui ten. En zonder eenige mogelijkheid van vergissing; hij was afkomstig van een mensch. HOOFDSTUK II. De kreet uit het ijs. Met iedere zenuw gespannen luisterde Mervyn. Ja, de kreet werd herhaald. Hij weerklonk nu duidelijker door den hollen nacht en hij kwam van ver, van den groo- ten vijver achter het huis. Mervyn sprong overeind, sloeg een waruie jas om en ging naar buiten. Ér was daar iemand in nij pend gevaarhet ijs Hij sprong het trapje op dat naar den duiker leidde, en terwijl hij dat deed 3choot hem de gedachte door het hoofd, dat hij op het punt was geweest in zijn stoel in slaap te vallen, toen het verschijnsel met dc deurkruk hem had wakker geschrikt. Hij verspil 'e er r -ter n verdere gedachten aan toon-hij en duiker bereikt had en den omtrek verleende. De uitgerekte driehoek van don vijver. die wegschemerde tusschen de overhan gende boomen, spiegelde in het maan licht. een glanzende ij-s vlak to waarvan hei zilveren oppervlak echter reeds doffer begon te worden onder de natte sneeuw buien van daareven en de dennen van hel donkere bosch, dat langs de oevers lag, flonkerde van de rijp. Nogmaals kwam van den langen glanzenden driehoek de, heesche, hanhopige roep om hulp, ditmaal- duidelijk hoorbaar. Daar zit iemand in het ijs vast, zei Mervyn bij zichzelf. Maar wat drommel heeft hij daar te maken op dit uur .van den nacht? De een of andere strooper, denk ik. Nu. stroapen is nu niet zoo'n erge zonde En, zijn slem verheffend ant woordde hij met een krachtig en gerust stellend: hallo! Ver weg op het bevroren viak was een duistere onderbreking van do witheid nog juist te zien. Hier moest hel ijs gescheurd zijn en vandaar kwam ook een zwakko antwoordkreet van hopeloozen, uitersten nood. Hou je laai, hoe je taaibrulde Mer vyn, ik kom bij je l Hij bleef niet slaan om te overleggen, hij overlegde, terwijl hij liep. Hij ging vlug het duikerpad weer af, naar het huis te rug, terwijl alle middernachtelijke bijge lovigheden in den wind verstrooid wer den. Als hij zich rege n echt. naar -1' ".its des onheils had begeven, had den drenkeling niet den minstens hulp i.nen aanbieden, daarom konden dc e: mi nuten die hij opofferde, om naar ■terug te loopen en een ladder te gaan halen, geen kwaad. fWordt ^pfvoled).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5