BUITENL. BERICHTEN Ned Oost-Indië LUCHTVAART Uw Boekhouding 4a orde UIT DE RIJNSTREEK Order vreemde omstardigr.eden overleden. Den 27sten October trof men op het Statenbolwerk te Haarlem een vrouw aan, die hoewel nog in loven, in blijkbaar zeer zorgwekkenden toestand verkeerde. Haar k! eer en waren totaal doordrenkt met water en aanvankelijk dacht men dan ook met een drenkeling te doen te hebben. En kele oogenbükken na deze ontdekking gaf de vrouw den geest. Bij onderzoek bleek het te zijn mevr. S., wonende te Blocmen- daal. Volgens de medici is zij eeu natuur lijken dood gestorven. Waarschijnlijk is zij plotseling ongesteld geworden en aan den kant van den weg neergevallen. Hier moet zij dan enkele uren in de stroomende re gen- hebben gelegen. Huisgenooten en ken nissen verklaren, dat mevr. dien middag was uitgegaan met een tasch, waarin een geldbedrag zat, een hoed en een parapluie. Merkwaardigerwijze zijn deze voorwerpen niet meer teruggevonden. wTel." Een krankzinnige ontvlucht. Dinsdagavond omstreeks 10.30 uur kwam een persoon de haven te Oud-Beijerland in varen, welke later bleek te zijn een krankzinnige van het gedicht Maasoord die. daaruit ontvlucht zijnde, een roeiboot heeft machtig zien te worden met het doel om naar Rotterdam te varen, zoo hij zeide. Den ongelukkige werd door de politie onderdak verschaft. Hij is den anderen morgen weder naar het gesticht gebracht. Verhongerende strandvogels. Men meldt uit Callantsoog aan de rMsb.": Langs het Noordzeestrand zitten tal van zeevogels, die zich niet kunnen verplaat sen, daar de pooten en voeten aan elkaar kleven door een laagje teer, dat daaraan gekomen is, toen zij neerstreken op zee, ONGELUKKEN. DE BLIKSEM IN EEN SCHOOL GESLAGEN. Naar gemeld wordt, is in het Napoli- taanseho dorp Pellezzano de bliksem in een school geslagen. Het. lokaal waar de bliksem insloeg, stond onmiddellijk in brand en ook de kleeren van eenige schoolkinde ren vatten vlam. Een jongen kreeg leven ?- gevaarlijke brandwonden, terwijl 10 andere kinderen ook ernstig gewond werden. Een der gebroeders Fratellini gewend. De drie gebroeders Fratellini, de wereld vermaarde clowns, hebben Donderdag op weg van Heidelberg naar Darmstadt een auto-ongeluk gehad. De jongste der ge broeders liep ernstige wonden aan het voorhoofd op en moest naar een zieken huis worden gebracht. De gebroeders Fra tellini bevonden zich op tournee en moes ten Donderdagavond té Worms optreden. Een meteoor valt in een bruiloftsstoet. Naar uit Belgrado aan de Magyarorszag bericht wordt, viel in de buurt van het plaatsje Zajecar een meteoor midden in een bruiloftsstoet, doodde een vrouw en verwondde een andere. EEN KOFFER MET MENSCHENBEENDEREN. Boven cp een omnibus gevonden. Londen wordt thans beziggehouden door een Taadselachtigen moord. De vorige week liet iemand boven op een Londenscheu omnibus een koffer achter, die bij de poli tie werd gedeponeerd bij het bureau voer gevonden voorwerpen. Zaterdag j.l. begon de- koffer een kwal ijken reuk te versprei den. Bij opening bleek hij menschelijke beenderen te bevatten, die gedeeltelijk verkoold waren. De politie stelt thans een onderzoek in naar personen, die vermist worden, doch bewaart overigens volstrekt het stilzwijgen over de zaak. DE WEENSCHE STUDENTEN RELLETJES. De Weensche correspondent van het „Berl. Tag." meldt nadere bijzonderheden over de relletjes, welke rechtsche studen ten in het anatomische instituut op touw hebben gezet, waaruit blijkt op welk een schandelijke wijze de heeren te keer zijn gegaan. Woensdag zijn de troebelen stelselmatig voorbereid: bezonnen elementen hebben getracht de heethoofden in toom te hou den en vooral om hen af to houden van een aanval op de anatomische afdeeling, omdat de colleges daar gevolgd worden door vele buitenlanders, maar te vergeefs. Bij den aanval vluchtten verschillende meisjesstudenten in den lijkenkelder, maar de Völkische woestelingen zetten haar na. Er werden barrikaden opgericht; de Völ- kischen vochten met glaskolven, messen en beenderen. Fototgrafen, die trachtten kiekjes te nemen van het „slagveld", wer den verdreven, uit vrees voor het buiten land. Dc „N. Fr. Presse" meent, dat ook aan geduld van de meest lankraoedigen een einde komt en verklaart, dat dc rechtsra- dica.le studenten geen recht hebben den baas te spelen in een huis, dat hen niet toebehoort, daar dit door den staat wordt onderhouden van de gelden van alle be lastingbetalende burgers. Mevrouw Zoebkoff ernstig ziek. Naar uit Rome gemeld wordt, is mevr. Zoebkoff Woensdag wegens plotselinge on gesteldheid uit het pension waar zij ver blijf hield, naar oen ziekenhuis overge bracht. Nadere bijzonderheden over de ziekte zijn nog niet bekend. Haar toestand schijnt intusschen zorgwekkend te zijn. Een afschuwelijke misdaad. Een afschuwelijke daad van wraak is in de kerk van een dorp bij Napels begaan. Dc 23 jarige Selvaggi naderde tijdens den II. Dienst den bij de communiebank knie lenden 32-jar:ge Avezzano met een bijl en si oog hem het hoofd af. Het hoofd rolde binnen het. priesterkoor. De ontsteMe kerkbezoekers pakten den moordenaar beet. Deze verklaarde dat hij zijn vreeselijke daad had begaan om de eer van zijn zuster te wreken. Kolenlagen in Noord-Siberië. Uit Moskou wordt gemeld, dat een der laatste Russische expedities naar Noord- Siberië, onder leiding van prof. Wederni- kof, bet zoogenaamde kolenbekken van Toergoez heeft onderzocht en daarbij tot hetzelfde resultaat is gekomen als de Ame- rikaansche geograaf Horrabi, die dit bek ken het grootste der aarde heeft genoem 1. Wetenschappelijke berekeningen schatten den inhoud op meer dan 50 milliard ton Do expeditie van Wedernikof onderzocht tien lagen, en constateerde, dat zij voor treffelijke kolen bevatten. Het bekkencen- trum ligt 250 K.M. van een goede haven aan de Jenisei, hetgeen een transport langs de zoogenaamde groote Noordroute naar Europa mogelijk maakt. Behalve kolen heeft de expeditie nog platina, nikkel, pal- ladum en kobalt èevond-en. De Sojoezzoloto zal in 1930 met de voorbereidende werk zaamheden tot exploitatie beginnen. Het bekken is een typisch exportbekken: de afstand en de verkeersmoeilijkheden ma ken, dat het voor Rusland zelf niet in aan merking komt. Melk van een dolle koe. Naar aan de Pesti Hislap bericht wordt, werd in de gemeente Földes voor eenige dagen een koe door een dollen hond ge beten. Eerst dagen later vertoonden zich bij de koe de verschijnselen der dolheid. Intusschen echter hadden heel wat meo- schen van hare melk gedronken. Vier men- schen zijn thans naar het instituut-Pasteur gezonden, terwijl 20—25 oncler toezicht wor den gege-h ouden. Bijna. Naar uit Batislava aan de Magyarorszag bericht wordt, was. het den Donderdag op gehangen moordenaar Lajos Bognar bijna op het laatste moment gelukt, te ontsnap- peu. Langs het tralievenster van Bornar's cel liep n.l. de elect-rische hoofdgeleiding van 100 volt. Gognar maakte nu in zijn cel de electrische leiding los en had die daar het venster willen verbinden met de hoofdleiding, op welke manier hijteulk een hitte zou hebben verkregen, dat hp: met ge mak de boeien aan zijn handen en voeten had kunnen doorbranden, evenals de tra lies van het raam. Wanneer men hem niet reeJs Woensdagochtend uit de cel gehaald had, zou hij ongetwijfeld dien dag ontsnapt zijn. Wat onze voorvaderen misdeden. In de historische kerk van Malaka, waar de H. Franciscus Xaverius voor on geveer 400 jaar de H. Mis las en preekte, werd thans weder voor het eerst een H. Mis opgedragen, die bijgewoond werd door den katholieken gouverneur Sir Hugh Clif ford en meer dan 300 vooraanstaande per sonen des lands. De oude kerk, in zeer bouwvalligen toe stand bevindende, is thans het eigendom der regeering die aan de Katholieken toe stond ze weer in gebruik te nemen. In de 17de eeuw was zij door de Hol landers ontwijd en haast in vergetelheid geraakt. De moderne revue! Een der tafereelen uit. de tegenwoordige revue van het Casino de Paris stelt voor het opblazen van een stuwdam in de Mis sissippi. Een ontzettende ontploffing doet je opschrikken, den dam zie je buigen en breken en uit elkaar slaan en plotseling stroomt in 'n razenden stortvloed van alle kanten het water op het tooneel. Op een bepaald teeken hebben de machinisten de pompen in werkmg gesteld en uit een ver gaarbak zeventien meter onder het too neel wordt het water naar boven gezogen. Met een snelheid van 1.800 M3. in het uur slaat het water over de kunstmatige af damming om dan weer terug te stroomen naar den vergaarbak en opnieuw naar bo ven te worden gezogen. Vier minuten duurt die scène en gedurende dien tijd raast en kookt 5.000.000 (vijf millioen) liter water over het tooneel. Om het effect nog te ver- hoogen wordt het water kunstmat'g tot bruischen gebracht en van onderen met projectors verlicht. De moderne music-hall- teehniek heeft het wel ver gebracht. TWINTIG MOORDEN OPGEHELDERD. Geheimzinnige gevallen op Noesa Penida. ALLE DADERS KRIJGEN LEVENSLANG. Aneta seint uit Singaradja: Een aantal oude geheimzinnige geschiedenissen, die de gemoederen langen tijd hebben bezig gehouden, is tot klaarheid gebracht. Zij betreffen z.g. heksen- en weerwolfmoordpn, ongeveer twaalf jaar begaan op het eiland Noesa Penida nabij Bali, waar een bevol king van ongeveer 30.000 zielen woont. In dien tijd geloofde de bevolking zeer ern stig, dat wanneer iemand plotseling stierf, de dood veroorzaakt wa.s door iemand, die bezeten was door hekserij of door den weerwolf. Wie daarvoor door de bevolking werd aangewezen werd uit zijn huis ge haald, naar het kerkhof gesleept en met stokken en steenen doodgeslagen. Daarna werd zijn verminkte lichaam onder den .grond gestopt. De inheemsche rechtbank heeft thans r:efc minder dan twintig moor den opgehel end. Alle moordenaars zijn veroordeeld, tot levenslange gevangenis straf. ZIJN BROER AAN EEN BOOM VASTGEBONDEN. Afschuwelijk drama in een dessa. Aneta seint uit Semarang: „De Loc." brengt een afschuwelijk geval van een kam ponghoofd in de dessa Moerantoto in het Kebocmen.sche, die zijn broeder, welke krankzinnig werd geacht, doch omtrent wien inmiddels gebleken is, dat hij slechts aan zenuwtoevallen leed, twee maanden lang als een dier heeft vastgebonden aan een boom op het erf achter zijn huis. Ge durende de eerste maand was de ongeluk kige met zijn voeten aan den boomstam vastgebonden en wel op zoodanige wijze, dat hij op zijn rug moest blijven liggen. Aldus als een beest gekluisterd was hij blootgesteld aan weer en wind. Zijn lichaam zat vol ongedierte. Hij lag op natte aar de. Zijn broeder had order gegeven, dat men hem geen oogenblik zou loslaten. Ge durende de tweede maand werd de man •door middel van een ketting met zijn po'- sen aan een paal vastgebonden. De politie vérnam de zaak bij geruchte. Toen zij de zer dagen kwam, vond zij het slachtoffer in deerniswekkenden toestand, totaal on dervoed en uitgeput. Het. hoofd werd aan gehouden. Een ontstellend détail van deze zaak is, dat de toestand bekend was aan ander© dorpshoofden en zelfs aan den as- sistent-wedana. Geen van deze ambtena ren had echter aanleiding gevonden tot in- gJ ijpen. OVERVALLEN DOOR KOELIES. Aneta seint uit Soerabaia: De Raad van Justitie alhier heeft uitspraak gedaan in de zaak van den heer Lobato, tuinemployé op de onderneming Pondowonangi, die op 8 Augustus een mandoer heeft doodgescho ten en een koelie heeft gewond. Gebleken is, dat de heer Lobato op genoemden da tum is overvallen door koelies, die hem be dreigden met slagwapenen. De heer Lo bato heeft toen eenige schoten gelost om zijn aanvallers te verdrijven. Deze kogels hebben het bovenvermelde noodlottig ge volg gehad, zoodat aangenomen mag wor den, dat de slachtoffers per ongeluk wer den getroffen. De heer Lobato werd vrijgesproken. Succes van den express-trein Batavia—Soerabaia. Aneta seint uit Batavia: Het succes ^an de eendagsverbindingen BataviaSoera baia v.v. is boven verwachting. Dc express- treinen zijn zeer goed bezet en soms uit verkocht. Algemeen roemt men den rus ei gen gang, ondanks de zeer groote snel heid. Ook is men tevreden over het stipt op tijd rijden. De rijtuigen zijn zeer com fortabel. Ten gerieve van de reizigers zijn in de restauratiewagens schrijfmachines beschikbaar. DE P0STVLUCHTEN NAAR INDIE. Vijfde vliegtuig te Allahabad. Bij de K. L. M". is bericht ingekomen, dat het vijfde postvliegtuig gistermorgen om 7.10 uur van Karachi is vertrokken en om 12.20 uur te Nazirabad is geland. Van daar is weder opgestegen om 13.02 uur: waarna het vliegtuig oru 17.15 uur te Alla habad aankwam. Alles is wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. BOTSING IN DE LUCHT. Tijdens een militaire oefening der Brif- sche luchtvloot zijn Donderdag twee En- gelsche militaire vliegtuigen, boven Wal- lington in het graafschap Surrey, met elkaar in botsing gekomen en in brand geraak:. De bestuurders sprongen met een val scherm uit de brandende vliegtuigen en be reikten ongedeerd den grond. Het ©ene vliegtuig viel op een gelukkig juist leegstaand huis, waarvan de voor zijde geheel vernield werd. Ook het belen dende huis werd zwaar beschadigd. Een begin van brand door het vallende bran dende vliegtuig veroorzaakt, kon door de brandweer spoedig worden gebluscht. Het losgeraakte benzinereservoir sloeg door het dak van een ander huis. Het huis werd geheel met benzine gedrenkt, doch gelukkig brandde er geen vuur, zoodat d6 bewoners met den schrik vrij kwamen. VLIEGTUIG OVER DEN KOP GESLAGEN. De twaalf passagiers met den schrik vrijgekomen. Een vliegtuig van den dienst Brussel Parijs, dat gister om 1 uur tegelijk met een andere machine uit Brussel was ver trokken, had met zwaar weer te kampen en zag zich genoodzaakt, evenals het bege leidende vliegtuig, nabij Louvres te landen. Terwijl het begeleidende vliegtuig een vlotte noodlanding maakte, sloeg eerstge noemde machine toen zij den grond raak te, over den kop, waarbij de piloot Cuy een been brak. De twaalf passagiers kwa men met don schrik vrij. Tel. Noodlanding op de Middellandsche zee. Een Fransch watervliegtuig, dat van Marseille naar Noord-Afrika onderweg was, is gedwongen geweest op de Middel landsche Zee te dalen. Aan boord van het vliegtuig bevinden zich drie personen. Draadloos is om hulp gevraagd. Een Fransch stoomschip is reeds op weg naar de vliegers. Over hun lot is tot nu toe niets naders bekend. Het grootste luchtschip der wereld. Onder groote belangstelling had Don derdagmiddag in de „Neuen Riesen-Luft- sohiffhalle" van de Goodyear-Zeppelin- maatschappij te Akron (Ohio), de feestelij ke kiellegging voor het luchtschip ZRS 4 plaats, het eerste van de beide grootste luchtschepen der wereld, die de Maat schappij voor de Amerikaansche Marine bouwt. Het luchtschip wordt 236 M. lang en ongeveer 44 M. hoog. INGEZONDEN MEDEDEELING. VANAF f 9.— PER lYiAJ^'D. Brieven onrlor No. 134 BureaTnv. d. Blad. ALPHEN AAN DEN RIJN. Jubileum. Den 3en December a.s. hoopt onze plaatsgenoot, de heer P. van der Aar, zijn 25-jarig jubileum te herden- kon als ijzerwerker bij de firma A. Pan- nevis, scheepsbouwwerf, alhier. In puin gereden. De koopman v D. uit dc Hoorn kwam in de Julianaslraat, terwijl hij boodschappen afgaf aan de wo ning van een zijner cliënten, tot de onaan gename ontdekking dat zijn bakfiets gela den niet boter, thee etc., door een auto omver was gereden. Dc inhoud van zijn wagen lag over den grond verspreid, ter wijl de auto ook eenigszins werd bescha digd. D. deed aangifte bij de politie, aio zal trachten de schade van den autobe stuurder voor D. terug te bekomen. Gevonden voorwerpen. 1 gulden. 1 portemonnaie met inhoud, 1 belasting plaatje en 1 nikkel horloge. Gevestigd: Th. Admiraal van Noord- wijk F. P. Geerlof en gezin van Kou dekerk P. Knorren en gezin van Gro ningen J. Slager van Zaandam Kin deren Vis van Rotterdam Maria C. H. Engelhart van Schin op Geul Elizabeth Groen van Utrecht D. C. Verhoef en ge zin van Utrecht Kinderen Ladage van Rotterdam G. L. Morsink van Nieuwveen Agatha de Roes ec'ntg. va" G. M. Bos man van Bodegraven Amelia Wernke wed. van J. Schaap van Oegstgeest Catharina van Brugge echtg. van W. Jong van 's-Gravenhage L. Th. Bieshuizen van Arnhem. Vertrokken: Maria Verkaik naar Leiden Mina van Elk naar 's-Graven hage "YV. den Hollander naar Zevenber gen J. O. Enters naar Veur J, A. Esmeijer en gezin naar Leiderdorp J. Spek naar Amsterdam J. Huisman naar Westzaan A. Ramp en gezin naar Bos koop C. Kwa kernaak naar Bodegraven C. van Muiswinkel naar Noord-Amerika Jannetje W. de Haan naar Utrecht W. H. Doeland naar Ned. Oost-Indië Maria A. de Wilde naar 's-Gravenhage J. O. van den Nieuwendijk naar Vlissingen. GROENENDIJK. Irkoopvereen. „Door Samenwerking Sterk". Donderdagavond werd ten hui ze van den heer D. G. v. d. Voort, de derde jaarvergadering der Spaar- en Inkoopver- eeniging „Door samenwerking sterk" ge houden. Nadat door den voorzitter, den heer M. Scheel, de vergadering met den Christe- lijken groet en een wooixl van welkom was geopend, werden door den 2den secretaris de notulen der vorige vergadering vooi'ge- lezen, die met een kleine opmerking van den voorzitter werden goedgekeurd. Punt 3 der agenda was: Jaarverslag se cretaris en penningmeester, maar door omstandigheden (daar er een vacature is van een eersten secretaris) was er geen jaarverslag aanwezig. De penningm. bracht eeu keurig en nauwgezet verslag uit over de inkomsten en uitgaven der vereeniging; de inkomsten bedroegen 152.76 en de uitgaven 141.975, zoodat er een batig sal do is van 10.785. Aan spaargelden is ont vangen een bedrag van 2693.905, aan brandstoffen is betaald een bedrag van 2379.165. De vorige jaren nl. in 1926'27 is gespaard een bedrag van 1988.175 en aan brandstoffen betaald 1651.775, in 19271928 een bedrag van 2700.08 en be taald aan brandstoffen een bedrag van 2267.335, zoodat men kan constateeren, dat de 'vereeniging zich nog steeds uit breid. De voorzitter bedankte den' penning meester voor zijn nauwkeurig verslag en ook tevens voor het vele werk hetwelk hij verricht heeft. Punt 4 der agenda Bestuursverkiezing. Alvorens tot deze verkiezing over te gaan brengt den voorzitter naar voren, dat de eerste secretaris in het afgcloopen jaar, tusschentijds wegens -vertrek uit deze ge meente bedankt had voor zijn functie, nu weer in zijn woonplaats is teruggekomen. Daarom stelde het bestuur voor om deze persoon wederom candidaat te stellen voor de vacature van eerste secretaris. Na ge houden stemming werd hij dan met meer derheid van stemmen benoemd. De aftre dende bestuursleden werden ook tevens met groote meerderheid van stemmen her benoemd. Voordat werd overgegaan tot het kie zen van een. controle-commissie, kwain er uit de vergadering een stem op om deze personen te benoemen voor den tijd van 2 ja ra- in plaats van een jaar, daar or nog al eenige bezwaren aan verbonden zijn als er ieder jaar 2 nieuwe leden benoemd wor den. Hiermede ging de vergadering ac- coord. Na gehouden stemming worden ge kozen de "heeren D. G. v. d. Voort en S. Jansen, die hun benoeming aannamen. Nadat door enkele leden van de rond vraag was gebruik gemaakt, werd door den voorzitter bekend gemaakt, dat de leden die aardappels wenschen te betrekken door de vereeniging, de hoeveelheid binnen 14 dagen op moeten geven bij een der be stuursleden of bij een der boden. Hierna sluiting. BODEGRAVEN. Geboren: Elisabeth Gerarda d. van F. Bekker en A. M. Kluitman Arie Ma rin "S z. van J. J. van Dam en G, H. Ver kaik Dirkje d; van C. Boef en G. van Weizen is. Gevestigd: J. P. Joncrejan van Bos koop H. den Da< L va A, ^erden N. Oskam van Haarlem E. Schuring van Westerbork J. C. Rietkerk van Zeg- waart G. C. Pijnacker van Zegveld J. Jacobi van Gouda A. Ycrbra Stompwijk J. C. Griffioen van en Spaland. Vertrokken: J. Hibbeler najl denburg (Dl.) G. Overes en geziij| Zwamemrdam A. de Rcos naar J a. d. Rijn J. Hoge werf en gezitf Leiderdorp B. van Holst naar 1 venzande O. M. Rijnbeek naar AVo| J. ten Brumme'ler naar Raalte. Z0ETERW0UDE (Dorp). L. T. B. Donderdagavond verga de L. T. B. in het Patronaatsgeboui afwezigheid van den voorzitter wer vergadering geopend door den heer Kompier. Na de lezing van de no kw am een schriftelijk rapport van de missie adhoc, ter bestudeering van de waarop speciaal aan de jongeren meei vakkennis kan worden bijgebracht. Deze commissie bestaat uit den well heer J. v. Dael en de heeren J. Scha Jac. v. Leeuwen Az., G. J. Belt en Paardekooper. De commissie deelde mede twee vergaderd te hebben en dat het van haar werkzaamheden samengevat worden in deze conclusies: 1. De Boerenbond is naar het inzicht de commissie het aangewezen lichaam deze taak op zich te nemen. 2. De commissie adviseert daarvoor ge leden aan te wijzen, die de ontw lingsmogelijkheid speciaal organiseert 3. De commissie is ook van oordeel ook voor de jongeren niet-leden genheid moet opengesteld worden deze ontwikkelingsmogelijkheid med genieten. De organisatievorm daarva: kunnen worden onder de oogen geziei De commissie meent, dat de leden doeld in conclusie 2 er voor moeten dragen, dat op vastgestelde tijden bi komsten moeten worden gehouden, wj onderwerpen aan de orde moeten wc gesteld. 5. De commissie adviseert eveneens, de leden bedoeld in conclusie 2 coi zoeken met het R. K. Par. Jeugdwerl 6. De commissie meent ook, dat lie wenseht is, dat de leden zich ver zei van de medewerking van adviseurs. Dit rapport wordt voor kennisge aangenomen. Na enkele huishoudelijke mededeeli en een adres betreffende een commissi het uitvoeren van de Landarbeider! komt de agenda voor de vergadering de Diocesane L. T. B. De heer A. O. Paardekooper spreel zijn spijt over uit, dat de candidaat voi vacature van den voorzitter, de heer Gi zich heeft teruggetrokken. Spr. zou, daar de tijd nog voor geweest zou zijn, liever een practisch man naar voren bracht hebben en betoogt, dat de daat, die nu zal gekozen worden, zich met volle persoonlijkheid zal kunnen ven, immers zijn burgemeesters-chaj lidmaatschap van de Tweede Kamer het Bondsvoorzitterschap tot een bijb tje maken. Ook in het algemeen is spr. voor schen van de practijk. De secretaris, de lieer Jac. v. Leen is van meening, dat juist dc invloed het Kamerlidmaatschap den Bond ten de kan komen. De voorz. wijst op de on tijdigheid in den persoon van den daat en noemt enkele staaltjes practijk, om aan te toonen, dat de Bc voorzitter als Kamerlid veel invloed uitoefenen. De heer A. C. Paardkooper houdt dat er wel candidaten zouden geweest die beter doordrongen zouden zijn va! toestanden in het land- en tuinbouwbe die zich meer geheel voor den Bond den kunnen geven. Bij de voorstellen komt voornamclij bespreking het voorstel-Langendijk trent de handelspolitiek en den landb; De heer A. O. Paardekooper meent^ daar in den L. T. B. veel meer over klaagd moet worden. Immers dezen bij de verkiezing is nog gezegd: 't merkelijk dat in de Kamercentrale sb de klachten over de regeering en den bouw naar voren komen en in den L. nooit. Wel is weder bij de regeerings vang gezegd de mooie belofte: de bouw heeft voortdurend de aandacht de regeering, maar spr. vreest toch dat de landbouw weer 4 jaar op deze ne belofte zal moeten teren. Inmiddé de toestand in het boerenbedrijf nog st- slecht en 't is daarom, dat spr. er bij hoofdbestuur op aan wil dringen gaan op het voorstel-Langendijk. De secretaris beaamt zulks ten von wijst iu deze pp de houding tegenover Landbouw bij de rubsidieering voor i reldtentoonstelling in België. Aan het eind van de vergadering door verschillende leden eenige critiek geoefend op de benoemingen van het soneel door het hoofdbestuur. De heci C. Paardekooper verzoekt de afgev digden inlichtingen te vragen omtrent heengaan van den heef Ganzeboom zegt, dat er zeer eigenaardig met het soneel wordt omgesprongen. Algemeen is men het' er over eens, het heengaan van den propagandist zeboom een zeer groot verlies is. Er dan ook een zeer lange beschouwing het verloop van de aanstelling Bondssecretaris, waarbij de positie den heer van Baar, die den Bond doe' j moeilijke jaren hoeft geholpen wordt sproken. Ook over deze kwestie zal afgev. inlichtingen vragen. Bij de rondvraag bespreekt de sefl ris de marktdagen die vallen op de b lieke feestdagen. De voor/,, zal deze aanhangig makon in den Kring van Z< bereiders. De vergadering ia het eens, de katholieke boeren door op kath. dagen de markt niet te bezoeken, het zetten van de markt het beste kunne? vorderen. Aan het slot van de vergadering den de resultaten van de propagand Bi sproken, waaruit blijkt, dat er r 1 iig lid is geworven. De propaganda zal gezet worden. It

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6