UIT HET VATICAAN NAAR HET LICHT door PROF. ANDREAS RASETSCHNIG (Rome). Home, 6 November 1929. De gedachtenis van Allerzielen in de Eeuwige Stad Als de laatste feestklanken van Allerhei ligen zijn weggestorven, komt heel de Duit- scho kolonie en talrijke Hollanders op het Campo Santo bijeen, om de zielen der over ledenen te herdenken. Donkere onweei-s- wolken vormdeh dit jaar een stemmings volle achtergrond voor dit ernst:ge feest, en tusschen de droevige mysteries van den rozenkrans die op gedempten toon gebe den worden, mengde zich het eentonig ge- ruisch van den neervallenden regen. Een Duitsche Franciscanerpater hield de ge dachtenisrede en de talrijke aanwezigen herinnerden zich hun dierbare dooden in het vaderland en hun landgenooten die hier in Rome's geheiligden grond hun laatste rustplaats gevonden hebben. Het Campo Santo naast den Sint Piet er is een eeuwen oude begraafplaats der Duitschers, ook verschillende Hollanders o.a. de bekende dr. Schacpman en Minister Regout wach ten daar den dag der opstanding. De doo den die daar rusten, slapen in den grond die reeds sedert bijna 2000 jaar geheiligd is door het bloed van duizenden martela ren. want op diezelfde plaats stond voor heen hot Circus van Nero. Vanuit de kerk van O. L. Vrouw van Smarten trok de processie naar het kerk hof waar bij ieder graf een lichtje brand de. Terwijl de kerkhoven in de Noordelijke landen van Europa beroofd zijn van alle bladertooi, kleurt het Campo Santo zich zelfs nog in dit jaargetij met het leven dige natuurlijke groen, als een symbool, dat het leven den dood overwonnen heeft. In het Vaticaan maakt men zich gereed voor de ontvangst van den> Italiaansehen Koning, die een bezoek gaat brengen aan den H. Vader. Deze plechtige ontvangst die. zooals wij reeds eerder meldden, waarschijnlijk zal plaats hebben op 5 December a.s. zal een zeldzaam schouwspel bicden van praal en pracht, zooals sedert lang in het Vaticaan niet meer werd vertoond. Het ceremonieel is hetzelfde als indertijd bij het bezoek van den Koning van België. Sedert 1870 had geen enkele katholieke monarch den drempel van het Vaticaan meer overschre den, omdat de Paus, in verband met de gespannen verhouding tusschen het Qui rinaal en het Vaticaan, een dergelijk be zoek niet wenschelijk achtte. Paus Pius XI echter brak met deze traditie toen Z. H. den Koning van België in audiëntie ontving; de H. Vader had zich verheugd teen deze katholieke vorst naar het Vati caan kwam. omdat Z. H. daarin een stap tot toenadering en verzoening der volkeren zag. Deze audiëntie had fe'telijk reeds tij dens het Pontificaat van Benedictus XV moeten plaats vinden, maar de dood van dezen vredespaus was oorzaak dat aan dit voornemen geen gevolg kon worden ge geven. Dientengevolge had dit bezoek eerst plaats in de eerste maanden van 't Ponti ficaat van Pius XI. Men heeft toen reeds een feestelijk ceremonieel opgesteld en dat zal ook thans weer u'tgevoerd worden. In de annalen van het Vaticaan kent men maar één ceremonieel, dat nog plechtiger is als dit en dat gebruikt wordt bij de aankomst van den Koning van Spanje. Dit vindt zijn oörzaak in het historische feit, dat de Koning van Spanjo den t'tel draagt van ..Katholiek Koning", omdat Spanje eeuwenlang het katholiek geloof tegen binnen- en buitenlandsche vijanden verdedigd heeft en zelf den schat van het. ware geloof ongerept bewaarde. Daarom was de positie'van den Koning van Spanje bij het Vaticaan een heel bijzondere; dit komt ook vooral tot uiting bij de plechtige ontvangst van den Spaanscheo Koning aan het. Pauselijk hof waar de H. Vader, om ringd door het H. College van Kardinalen, den katholieken Koning opwacht. Bij het aanstaande bezoek van den Ita liaansehen Koning zal men het groot cere monieel voor de ontvangst van katholieke vorsten in acht nemen. Do Paus zal zelf geen tegenbezoek brengen aan het Quiri naal, doch wel de Kardinaal-Staatssecre taris. Deze audiëntie zal opnieuw den vrede tusschen de beide grootmachten bezegelen. Het Pauselük iubelïaar zal besloten wor den met de Zaligverklaringen der Engel- sche martelaren, die o» 15 en 22 Dec. zul len plaats vinden. Het betreft hier het pro ces van talrijke martelaren, die in Enge land tusschen de jaren 1594 en 1697 den marteldood stierven voor het geloof. Op 22 December zal tevens de zaligver klaring plaats hebben van P. Ogilvie S. J., een martelaar uit Schotland. In de S:xtünsche Kapel werd on 5 No vember een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen voor de zie!ernst der kardina len die in het afgeloopen jaar gestorven zijn, n.l. Kardinaal Nava, Tosi. Vico. Galli. Lucidi, Gasquet Mendes Bello en Dubois. Deze rouwd:enst werd gecelebreerd door kardinaal Locatellina de PI. Mis ver richtte de H. Vader de absoute aan de baar. door MAGDALENA MAGRO. Met een mijner beste kennissen ben ik eenigen tijd geleden naar het kerkhof van onze groote stad geweest. Nadat wij eerst het graf mijner moe Ier, dal het dichtst bij lag, bezocht hadden, gingen wij ver der naar de graven van vader en een broer van een mijner kennissen. En daar na bleven wij nog war rondwandelen over den arooien doodenakker, die daar in de heerlijk diepe middagstilte lag. Wij lazen de namen op de verschillende zerken en steeren. Daar viel mijn oog plotseling op de spreuk van een grafsteeneen heer lijk opschrift. Het luidde: „Hare ziel ging tot het licht". Ik weet ook niet of het een jeugdige kinderziel was of een jong meisje, of wel een door verdriet en hartzeer ver teerde vrouwenziel, die tot het licht ging. ....Dit echter weet ik, dat ik geen beter woord, geen mooiere uitdrukking, geen schooner troostwoord voor mijn graf zou wenschen dan: Hare ziel ging tot het licht. Ik heb een klein misvormd meisje ge kend met. 'n allerliefst onschuldig kinder gezichtje en groote treurige kinderoogen, waarin het verdriet duidelijk te lezen stond. Het scheen mij toe als konden deze oogen en deze stille mond nooit lachen. In dien tijd ben ik enke]e keer'en met mijn moeder bij dc kleine Gertrude geweest we hebben haar bezocht en ook be proefd een glimlachje op haar gezichtje te tooverenmijne moeder met haar eigen kinderlijk gemoed mocht er echter niet in slagen. En ik kan me' nog heel goed herinneren, dat toen iemand zei, dat de ziel van het kind op weg naar de zon wasnaar omhoognaar het licht. Later heb ik er de kleine Gertrude altijd uit de verte op aangezienIn dien tijd was ik nog ercr jong en ik kon me toen nog geen duidelijke voorstelling maken van den weg die naar het licht voerde. Ik voelde telkens een huivering wan neer ik de kleine misvormde Gertrude in haar kamertje, dat uitzicht gaf op de straat, voor het raam in de kussens zag liggen en wanneer ik dan de vreemde, groote kinderooeen beschouwde, die toch zoo"'n groot, stil, beschenen geluk weer spiegelden. Het ouderlijk huis der kleine Gertrude stond heel dicht bij de oude kerk. Bij iedere Sacramentsprocessie werd de ligstoel buiten voor 't versierde huisje geplaatst. De kleine Gertrude lag daarin en groette eerbiedig haar Heer en Mees ter. Wellicht heeft de Heiland mei bijzon dere voorliefde zijn arm ziek kind aan- i schouwd en het met bijzondere liefde Zijn zegen gegeven. Zijn verlossingsze- gen, on dat hare ziel spoedi? den weg tot het licht zou betreden en haar lichaam dat toch al zoo veel leed doorstaan had, bevrijd zou worden uit dit tranendal Toen kwam de das van hare eerste H. Communie. De Holland kwam tot haar in haar nedcri? kamertje. Schoolkinderen vergezelden Hem en toen hare teere stem metjes aan hieven: ..Laat de kindertjes tot mij karnen, hunner is het Hemelrijk. Wie den Hemel wil binnengaan, hij worde aan 'leze kinderen gelijk", toen lispelde onze lieve, k'eine Gertrude, terwijl haar hartje overstroomde van liefde: O Heer, ik ben niet waardig dat Gij komt onder mijn dak Ik geloof, dat zij het wist. dat hare ziel spcedig op wilde stijgenwel zelden heeft een kind, een arm ziek kind, dat oncjer zulke treurige omstandigheden is opgegroeid, zoo innig en zoo vol ge^of zijn Heiland ontvangen als onze lieve Gertrude Van dien dag af omgaf haar n wonder bare, verheven, ka^e rust, die nog die- peren indruk maakte dan tevoren. Ik zou heel graag sterven, zei ze op zekeren keer op vermoeiden, begeerigen toon. maar ik weet niet of ik waardig ben, tot den eeuwigen vrede te worden toege laten. Arm lief kind, gij waart het zeker waardig, daarboven onder de schare der kinderen des lichts te worden opgeno men. Na hare Eerste H. Communie leefde zij niet lang meer. Nog één keer met Sacra mentsdag lag zij in haar wit Communie- kleedje en getooid met 'n bloemenkransje in den leunstoel voor de deur van haar huisje. Toen stierf zijop jeugdigen leef tijd. na heel veel lijdendat was het slot Wij allen moeten ons kruis hier op aarde dragen. Te zamen met mijne moeder, die in middels ook overleden is. heb ik de kleine Gertrude in de doodkist mogen zien. Daar lag zij met een glimlachje op het gezicht, de kleine, witte kinderhandjes gevouwengekleed in haar blank Communiekleedjehaar hoofd versierd met het bloemenkransjeHaar tenger lichaampje, dat vroeger zou scheef was gegroeid, lag nu lang uitgestrekt, het hoofd wat ter zijde, alsof zij sliepHij, die eens sprak: ..Komt allen tot Mij, die belast en beladen zijt, en Ik zal u ver kwikken", had haar ziel naar Zijn Vader huis gehaald, om haar in de eeuwige schitterende glorie binnen te leiden. Hare ziel ging op naar het Eeuwige •Licht naar boven, waar geen einde komt aan den jubel en de vreugde. »Ctr." i AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mcdedeelingen te richten aan één der redactieleden: Mejuffrouw Jo van der Laan, Rijnsburgerweg 20, Leiden; Zr. I. van den Abeelen, Willem de Zwijger laan 25, Oegstgeest; Mejuffrouw Beb van Deene, Breestraab 12, Leiden ZATERDAG 9 NOVEMBER. KERKWIJDINGSFEEST. ELLEN RUSSE. Was bij de opgave van het Winterpro- gramma alleen nog bekend, dat in Novem ber 'n declamatie-avond zou gegeven wor den, nu kunnen we de verheugende mede- deeling doen, dat het Bestuur Mevr. Ellen Russe bereid gevonden heeft dezen avond te vullen. Wat dit zeggen wil? Dat 't voor velen een verheugende me- dedeeling is; dat zeer vele leden den avond van den 2Sen November gaarne vrij zullen houden; dat 't belooft een buiten gewoon mooien avond te worden. Er zullen ook introducties te verkrij gen zijn, doch dit zal nog nader in de ad vertenties worden bekend gemaakt. H. M. M. v. d .MEER, Secretaresse. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Verbandcursus. Er hebben zich nog slechts vier leden voor den verbandcursus eu vier leden voor den vervolgcursus opgegeven. Bij beide cursussen was op een deelna me van 20 leden gerekend, welke elk 2.50 in de kosten zouden bijdragen. Deze cur sussen zullen dus wegens onvoldoende deelname niet kunnen door gaan, tenzij zich no? deze week vele leden daarvoor aanmelden. Kookdemonstraties. Voor deze demonstraties bestaat veel belangstelling. Aanstaande week begint de derde demonstratie. Willen zich hierbij nog leden aansluiten dan is zeer spoedige opgave noodig. Reidansen. Hiervoor gaven zich eenige meisjes op, doch nog niet voldoende om een club te vormen. Het bestuur wacht voor deze mooie en gezellige dansen nog sooedig opgave van velen, waarna besprekingen kunnen worden gevoerd. De opgave than? verbindt nog tot niets. Bovenstaande ongaren worden inge wacht bij Mevr. .T. M. V., Oecrstgeesterlaan 12, tel. 292, of wel een der andere bestuurs leden. „SANCTA VERONICA". Wanneer ik de pen weer eens opneem, geachte lezer of lezeres, teneinde een en ander te schrijven over bovengenoemde vereeniging, dan stel ik mij deze voor als een stoomschip, dat door noesten vlijt ge bouwd is door personen, die dit deden om tot het deel te komen, hetwelk zij zich voor oogen hadden gesteld. En in hetj-'ar 1928 ging ons stoomschip, de vereeniging ..Sancta Veronica", in zee, ten doel heb bende, om met de door haar meegevoer de lading, bijeengebracht door liefdadige stadgenooten, in de gezinnen der stille armen vreugde en geluk te brengen door het ledigen van haar lading. Een hartelijk woord van dank mag dan ook niet onthouden worden aan allen, c'ie door hun arbeid en door hun gaven heb ben meegeholpen, dat ons stoomschip de vereeniging „Sancta Veronica", steeds de levenszee kon blijven doorkruisen. Wel loeide soms de storm, wel was de lucht soms inktzwart, maar wanneer wij dan onze toevlucht namen tot Maria, onze Patrones, de Sterre der 7ee, zagen wij weldra de zon weer door de wolken schij nen. Wij koesteren de hoop, dat velen zich willen aanmelden om als lid te worden in geschreven van onze vereeniging en door deze voor steun zullen zorgen, zoodat voor ons schip, de vereeniging „Sancta Veroni ca" steeds weer een nieuwe lading klaar ligt, om deze te brengen aan onze mede- menschen, de stille armen van Leiden. Mej. STEINS—DELSASSO, Magazijnineesteresse Zonneveldstaat 4. TENTOONSTELLING KERKGEWADEN. Uitnoodiging tot een bezoek der tentoonstelling van Kerkgewaden ten bate van Arme Kerken, Kapellen en Missiën op Zor.dag 16 November. Maan dag 17 November van 14 u. tot 18 u. en Dinsdag 18 November van 10 18 u. in de zaal achter de Hartebrugskerk, ingang Mare. Weer staan wij voor de tentoonstelling van de. Vereeniging der Eeuwigdurende Aanbidding en van het Liefdewerk voor Arme Kerken. Er zit traditie in die jaar- lijksche tentoonstelling, al meer dan 50 jaar gehouden. Wie kent niet die keurige rangschikking van geplooide superplies en misdienaarskleedjes, pakjes vingerdoekjes, stoolkraagjes, geborduurde en gehaakte randen van de eenvoudigste af tot de meest kostbare Richelieu-kanten toe. Die kasuifels en velum's, koorkappen, missie- koffers, -kelken en kandelabres. Alles om arme pastoors en missionarissen van ver langen te doen beven. Het was vroeger al tijd in de zaal van de Pastorie der Harte brugskerk, waar de tentoonstelling werd gehouden. Die zaal te klein geworden om alles goed tot hun recht te doen komen is zij sinds 'n paar jaren verplaatst naar de zaal achter de Hartebrugskerk, ingang Mare. Het is een eer lid te zijn van die vereeni ging mee te mogen werken aan al die alben, superplies, velums, enz. Zelfs een voudige zoompjes te naaien aan amicten en vingerdoekjes is 'n groote eer want alles wordt gedaan tot meerdere eer en glorie van God. Er wordt hard gewerkt en niet alleen op de Maandagmiddagen van 14 u. tot 17 u. Menig werk gaat in begin stadium mee naar huis en komt kant en klaar op de tentoonstellingstafel terecht. Direct na de tentoonstelling worden alle goederen naar hun bestemming opgestuurd Dit jaar worden bedeeld: zeven Kerken en Kapellen, o.a. het kerkje op Kornwer- derzand bij de Zuiderzeewerken, twee Ker ken in de Mijnstreek, de Kapel van het nieuwe Missiehuis der Paters Francisca nen te Katwijk aan den Rijn. Dan worden er nog paramenten verzonden naar Pater Grave van de missie van Mill-Hill, naar Pater van der Kooij te Mcrauke, naar de Zusters van Oblaten van Hulsbergen voor een nieuwe missie, naar Pater van der Linden Missie Oost Java, naar Mgr. A. HennighausS. V. D. Missie te Shantung. Dus komt zien die eenvoudige tentoon stelling, die toch zoo krachtig getuigt van echte warme liefde tot Jezus in het H. Sacrament. Juist op Zondag geopend om iedereen in de gelegenheid te stellen te komen. JO VAN DER LAAN. „E v ch a i s 15 sch e G cd a ch ten. „Drie plaatsen zijn bij uitstek heilig", de eerste in de hemelde tweede niet minder heilig, niet minder de woning van God, is het kerkgebouwen de derde eindelijk is de Christenziel, waarin Jezus zijn intrede doet door de veelvuldige H. Communie. „Waarlijk deze plek is heilig en ik wist het niet!" (Moeder CLARA FEY). DE H. HOSTIE. O allerheiligste der gaven! o godsgeschenk, o liefdemaal! o brood der Engelen, hemelspijze! waar vind ik arme, zuivere taal om het einde!ooze uit te spreken, dat nimmer uit te spreken is om het wonderbare weer te geven van Jezus en Zijn liefdcdisch? o Goddelijk Woord! o Licht der Vaders! geen taal noch teeken is in staat de groote liefde te vertolken, die van het kruis naar het altaar gaat, geen diepte r-eilt. het Godsgeheimenis, dat in des Heilands boezem waakt, geen hocgte reikt aan het liefdewonder, dat in Zijn hart het hoogste raakt; geen serafiin doorschouwt de liefde van het Offerlam op het Hoogaltaar, geen cherubijn erkent zijn waarde, geen e-ngelenoogen is het klaar: wat Jezus geeft in het tabernakel, wat Jezus geeft aan het menschenhart, wat Jezus is, in Zijne liefde, wat Jezus is, in Zijne smart! o Sakrament, o Levensmanna! o hoogste Goed! o Zaligheid! o Onderpand der hemelvreugde, heilig genot der eeuwigheid! wij loven U in het stof gebogen, wij prijzen LT met hart en mond, wij danken U, o zoete Liefde, die zulk een spijze voor ons vondt! EEN ONGESCHOEIDE KARMELITES. KNUTSELWERKJES. Beste jongens en meisjes. Van niemand uwer kwam een vraag in over de in de vorige rubriek gegeven knutselwerkjes. Daaruit mag ik twee vreug devolle feiten constatceren, nl. dat onze meisjes en jongens pleizier hebben in zul ke werkjes en heel handig zijn en dat de opgaven duidelijk genoeg waren. Ik vervolg nu met iets moeilijker werk jes. Schoenpoets-étui. Neem een lapje leer of laken groot 13 18 c.M. en een lapje flanel, baai of andere zachte dikke stof van 1314 c.M. Leg beide lapjes op elkaar, zoodat van het grootste lapje een stukje van 4 c.M. overblijft en festoneer de gansche omtrek met wol, zijde of raffia. Er ontstaat nu een zakje, waar men de hand in kan ste ken, en, zonder de hand vuil te maken, de schoenen kan afwrijven. Kleerhanger-étui. Neem een lapje leer of laken p c.M. Vouw daarvan 9 c.M. om zo< oppervlakte ontstaat van 156 toneer nu de gansche omtrek metl zijde. Wanneer u leer gebruikt, I zijkanten op de machine dichtstriljl Nu naar den winkel om kleine iD gevouwen kleerhangers. Het taschje rekend voor drie stuks. Wanneer ze geschoven zijn, ziet- u van zelf de voor de drukknoop. In den winkel tweeën- gevouwen kleerhangers te daarvoor moet het zakje natuurlijk g zijn. In den tijd, dat ieder jong j eens een paar dagen uitgaat mers, is dit étui een zeer welkom schenk. Houten driepootje, als bloemtafi Koop twee mooie gladde ronde plai o het eene groot ongeveer 28 c.M., ht de re 25 c.M. Voor de grootste kunti een gladde ronde' broodplank nemei nog een nette bezemsteel die goed geschuurd wordt, 3 ijzeren stoelhoekje 3 houtschroeven van 2.5 c.M., een hou tb en een schroevendraaier. Zaag van de bezemsteel 3 stokken 24 c.M. lengte, rond ze aan één kan h Verdeel nu de omtrek van de kleine; in drieën en boor op 3 c.M. van den een gaatje. Schuin nu de stokken aai i kant iets af, plaats ze op de geboorde ning en schroef ze vast. eD pootjes mi van onder wijder uitstaan dan van i vandaar het afschuinen. Bevestig nu met 4 schroeven de hoekjes aan den binnenkant van de jes, zoodat- plank en pootjes verbi 3 zijn. Door het afschuimen is het nood lijk, de stoelhoekjes iets uit te buigen 1 dat ze passen tusschen het plankje schuin staande poot. Met drie schrc r bevestigen we er de bovenplank op, t voor we het tafeltje omkeeren met de ten naar boven, 3 gaten boren in derplank en er de schroeven in dre Nu met ee stukje schuurpapier, het p nog eens flink glad geschuurd en smeerd met noten of mahoniebeits 1 aardig cadeautje is klaar, waar mo f zeker mee in haar schik zal zijn. Plankje met kleerborstel. Hiervoor koopt u een withouten tenplankje, waarin zich bovenin een bevindt, en een schoenborstel van dig wit hout. Beide voorwerpen woi flink opgeschuurd. Een koperen duin zoo een waar men schilderijen aan oph van 6 cM. lengte met schroefdraad 1 onder de ronde opening in het plankje dra-a id.. Voor de borstel koopen we ringetje met schroefdraad en draaien in aan één der kortste kanten. Als we nu het houtwerk netjes poli ren met. mahoniepolitoer, hebben we keurige kleerborstelhanger. Willen we er meer werk aan beste dan kunnen we op den rug van de bol 1 een teekening aanbrengen, die in kle verven en het geheel vernissen met bli vernis. Het hangt er natuurlijk vanaf, wie borstel krijgt en waar hij opgehangen of we het geheel schilderen met ripoü een effen tint of er meerdere kleum aanbrengen. Goed succes met alles. ZUSTER v. d. ABEELE t MOMENTEN. De Ooievaar. Ons gebeele huishoudentje is eens dagje uit. We zijn buiten in het vrije De twee zussen van 6 en 7 jaar zien ooievaar vliegen. „Moeder, wanneer brengt de ooiei n nou een zusje?" „Zou je er graag nog een hebben!' „Jaaa". „Vraag het hem dan maar". „Ooievaar, breng een zusje voor Voor mijn ook één!" Een tweetal maanden later wordt zusje geboren. Wat zijn de zussen erin in hun schik. Pas is nu het zusje 10 den geworden. Een allerliefste schat! de zussen vinden dat. De zussen van nu 7 en 8 jaar: „Moe. wat is kleine zusje toch lief, hé?" maar goed, dat we het den ooievaar vraagd hebben." Zusje van 5 jaar. „Ja hé Moeder". De andere zussen: „Och kind, jij niet eens bij! Wij hebben het gevrai We hebben er twee gevraagd, maar hebben er maar één gekregen. Als ooievaar ziet,' moet jij er maai gen; hé Moeder". „Ja", beaamt Moeder. Het geweten spreekt, maar het eigei lang schreeuwt. Wijsbegeerte stelt ons in staat met rusting de rampspoeden te dragen vai!. anderen. Vrees voor het ongeluk baart veel ter leed dan het ongeluk zelf. Als men alles tweemaal kon doea, veel nooit gedaan zijn. Bij voorspoed komen 's menschcn deugden, bij tegenspoed zijne deugd den dag.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 10