KENS UIT DE RIJNSTREEK LETTEREN £M Kü: 5j INGEZONDEN MEDEDEELING. $.75 fiaf f 4.5® 5anaf f S.53 in PRACHTKLEUREN. Kunstzijde met Wal 140 X 180 vanaf f 3.4$ ALLE SOORTEN MBLTBÜDEKENS n TOGHTDEKERS De lieer Drop merkt op, dat na de prin- cipieele beslissing tot ont-eigening do heer Berbee met beswaren is gekomen. Toen 'is door Berbee gesproken over algeheelen verkoop vaai den grond. Medegedeeld werd echter, wat do gemeente noodig li-ad en afgesproken, dat Berbee zou opgeven, te gen welken prijs hij den benoodigden gr-ond wilde afstaan en waarvoor het geheel. Het antwoord luidde: dat hot geheele complex kan worden gekocht voor den door den heer Berbee betaalden prijs en een belangrijke verhooging. Spreker heeft toen gezegd, dat er geen motief was, om alles aan te koo- pen. De heer Berbee heeft geweten, wat de bedoeling der gemeente was. Algcheele aankoop was derhalve wel in het belang van Berbee, maar niet in dat der gemeen te. Het gaat derhalve niet aan de .gemeen te nu maar met niet benoodigden grond op te knappen. De hoer Prins vraagt of de gemeente het recht heeft te nemen wat zij wil.' De voorz. antwoordt bevestigend. De wet geeft waarborgen tegen willekeur. De heer Prins zegt, dat do wet niet al tijd voldoende waarborgen biedt. Hij heeft bij de uitvoering elders vaak onbillijkhe den ontmoet. De heer van Leeuwen zegt, steeds op een elemento behandeling te hebben aan gedrongen. De toenmalige voorz. heeft zulks ook beloofd. TJit de gevoerde corres pondentie blijkt, dat de heer Berbee een reëel aanbod heeft gedaan. De heer Drop brengt in het midden, dat dit op het geheelo complex betrekking had. Als men daarop zou ingaan, dan is het niet meer dan billijk dok van do ove- rigo eigenaren het geheele aangekochte terrein over te nemen. De heer van Leeuwen vindt het immo reel te trachten nu de koop is mislukt, langs anderen weg zijn. zin door te drijven. Hij acht heb billijker, desnoods met een kleine winst voor den eigenaars, den grond to koopen. De heer Versteeg zegt, vernomen te hebben, dat 50.000 winst wcrr.d gevraagd. Dat is te dwaas. Daarop zijn de onderhan delingen afgesprongen. Dc voorz. merkt op, dat nu evenwel een besluit is genomen tot onteigening par zóne. Minnelijke schikking blijft nog im mer mogelijk. Persoonlijk juicht hij het be sluit toe. Hij aoht dit beter, dan geheele complexen grond aan te koopen, waarmede do gemeente geen voordeel kan behalen. Aan den eigenaar is te kennen gegeven: „Leg zelf den weg aan", dan is oneigening par zóne niet noodig. Dat de weg er komt is in het belang van de volkshuisvesting. Men kan dan ook niet spreken van on rechtmatige daad. Met de belangen van tie eigenaren zal ongetwijfeld rekening worden gehouden. De heer Boender voelt er niets voor, orh do menscben een voordeeltje lo bezorgen. Zij hebben geweten, wat hun boven hel 'hoofd 'hing. De heer Prins merkt op, dat, wanneer het waar wa s, dat men'had ge dacht, van do gemeente te profiteeren, hij aan de zijde van den heer Boender zou staan. Berbee heeft den grond echter ge kocht, om hem als bollenland te exploi- teeren. Hij is overtuigd, dat Berbee niet wist, wat hem boven het hoofd hing. Meerdere leden interrumpeeren en zog gen, dat er voldoende bekendheid aan ge geven was. De heer Prins zegt, dat hij, als dit waar is, zou zoggen: ga je gang. Hij meent echter voor den eigenaar te moeten opkomen, wanneer zijn belangen worden geschaad. Dc heer Wouters wil zijn stem motive eren. Hij gaat de voorgeschiedenis na en zegt, dat, wanneer men voor onge veer den kostprijs den grond zou willen geven, hij daarvoor wel iets* gevoelt. Aan een paar kleine stukjes heeft de gemeente niets. Hij twijfelt er niet aan, of bij ont eigening zal rekening worden gehouden met de schade, door Berbee geleden, en verwacht, dat do prijs, Avelke betaald zal moeten worden niet zal medevallen. Hij adviseert daarom to trachten, alsnog een oplossing te vinden. Gaat dit niet, dan moet word/en doorgezet. De heer Prins is fiet hiermede eens. Dc voorz. acht dit punt nu volkomen besproken en wil tot stem men overgaan. Hij zegt toe, te zullen trach ten tot overeenstemming te komen. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarop in principe besloten de onteigening par zóne te bevorderen. Op voorstel van B. en W._ wordt in be ginsel besloten de onteigening van de Raadhuislaan voor te bereiden, zulks ten einde to komen tot een doelmatige verbe tering van dien weg. Mede wordt besloten onteigening te bevorderen van diverse perceelen ten behoeve van een te maken verbindingsweg tussehen de van Zuijlen van 'Nijoveltsbraat en de Gravestraat. Hierna wordt de vergadering gesloten. LEIDSCHENDAM. St. Willibrordusfeest. Maandag 11 en Dinsdag 12 Nov. *'29 zal dc IL K. Volks hond to Lcidschendam de jaarlijksche Wil- librordnsfeesten vieren in het Patronaats gebouw. De Harmoniekapel „St. Cecilia", onder leiding van den heer Joh. Bonte, zal hierbij haar medewerking verleenen, ter wijl door.de Tooneel vereeniging „St. Ge- nosius" zal opgevoerd worden „Het Vierde Gebod", tooncelspel in 3 bedrijven. Op Zondag 10 Nov. is er alg. H. Com munie voor de leden en wel te G.30 u. De zaal wordt geopend te 7 u., terwijl tc f.30 u. zal worden aangevangen. ROBENBOXD „ST. WILLI BRORD". Thans kunnen we het uitvoerig program ma meedeelen van den Zangersavond op 25 Nov. door den'Korenband „St. Willi- brord", omvattend de Zangkoren te Was senaar „St. Willibrordus', Wassenaar „De Goede Herder", Noordwijk, Voorschoten, Oegstgeest on Katwijk a. d. Rijn. Deze zangersavond heeft voornamelijk ten doel het vieren .door dezen Bond van het Gouden Priesterfeest van Z. H. Paus Pius XI, en het herstel vaai den Kerkdij ken Staat. Te 7 uur is er plechtig Lof in de Paro chiekerk te Noordwijk, waar het koor van Voorschoten de Greg, gezangen zingt. Na het Lof bijeenkomst in het Pa tronen ts-c- bouw. Punt 1 der agenda is dan opening door den voorzitter, Pastoor Tholenaar. Installatie van den eere-voorzitber, en be noeming Arau een vice-voorzitter (vacature- Pastoor Spoorman, vroeger te Katwijk). Daarna optreden der koren. No. 1 Katwijk, dat zingt dc Feestcantate „De Kerk" van J. Haagh. Dan Voorschoten met „Tu es Petrusvan Diebold. Vervolgens zal de Aveleerw. heer Kapelaan A. J. Raaffels te Schiedam, vroeger te. Oegstgeest, een le zing hóuden. Dan pauze, waarna het koor vaai Noordwijk zal zingen „Jubilate Deo" van S. Kroon en Greg. „Saverdos et Ponti fex". Het koor van „De Goede Herder" zingt dc Greg, gezangen, terwijl de no.'s die het koor van Wassenaar „St. Willi- brord" zingt, nog niet bekend zijn. Oegst geest sluit met het Greg. Kyrie en Gloria uit de Xde Mis. Pastoor C. Meijsing te Wassenaar zal na het zingen der Greg, gezangen een bespreking houden over het gezongene. Dan SjCuitng door den voorzitter, Pastoor Tholenaar. BODEGRAVEN. GEMEENTERAAD. Geen belastingverlaging. Be handeling der begrootingEen waarschuwend woord. Anders zal er bloed vloeien. Een nacht wacht, die nooit slaapt. Een hap aan de subsidieruif. Vis- schen a. d. openbaren weg op Zendag verboden. Woensdagmiddag 2 uur, kwam de Raad dezer gemeente bijeen. Met een onderbre king van één uur duurde deze bijeenkomst na halftien. Bericht van verhindering Avas was ingekomen van den heer Leliveld. Ver schillende, ingekomen stukken worden bij de begrooting behandeld. Langdurig wordt gediscussieerd over een adres van Ph." Kemp, die behalve 3.60 invaliditeitspen sioen 7.50 van het R. K. Armbestuur ont- vangt en daar zijn gezin met 3 kinderen niet van kan onderhouden. Alle werk is hem verboden. De heer Oldemans «dient een voorstel in om 5.— extra steun te verleenen. De burgemeester heeft een der gelijk verzoek van den man afgewezen- omdat hij door het Armbestuur werd ge steund. Dit kan echter ook verkeerd zijn en de mensehen moeten geholpen worden. De voorz. zegt dat een dergelijk besluit geen effect sorteert daar de zaak tot de bevoegdheden van B. en W. behoort. De lieer de Vos (R.K.) verdedigt het Armbe stuur. In 192S is aan het gezin 059. ten koste gelegd. Dat kan zoo niet door gaan. Bovendien heeft de vrouw nu een handeltje. De voorz. verklaart, dat het R. K. Armbestuur verklaard heeft, voor het gezin te zorgen, zoodat er voor B. en W. geen reden tot ingrijpen bestond. Wijzigen zich de omstandigheden dan zullen zij na der zien. Do heer Baan Batelaan (A.R.) vraagt nog een nader onderzoek. Een inko men van 11.20 is toch beslist onvoldoen de. De voorz. zegt, dat het geval B. en W. zeker niet zal ontgaan. Dc heer Oldemans (S.-D.). weigert zijn voorstel in te trekken, hoewel de heer Batelaan het hem verzoekt in het belang der menschen, die meer heb ben aan de gedane toezegging van B. en W. dan aan hot voorstel. Men Avil hot hand haven omdat 13. en W. toch zulke dingen aan de laars lappen. Het voorstel wordt met 92 stemmen verworpen. Vóór dó heeren Oldemans en de Mars. Bij de behandeling der Begrooting ver klaart do heer Baan Batelaan namens de financieele commissie dat- de toestand der financiën gezond is. Echter is een voor zichtig finantieel beleid wensclielijk en kan niet aan belastingverlaging worden gedacht. Toch konden verschillende groote uitgaven, waar door anderen voor wordt geleend uit den gevVonen dienst worden betaald. Een heel voorzichtige raming leidt tot een winst uit het electrisch be- wrijf van 3500.en van het slachthuis van 1500.—. Bij de algemeene beschouwingen dankt de heer, Oldemans voor het feit, dat hij een afschrift van de begrooting heeft thuis gekregen. Hij bespreekt nu achtereenvol gens de te lage salarissen voor de lagere arbeiders, het ontbreken van een vacantie- regeling, het to weinig uitgeven aan steun- verleening en werkloozenzorg ën vervol gens do verhoudingen in den Raad, waarbij hij erkent dat er aan hem ook weJ wat zal mankecren, maar de schuld voor de scher pe verhoudingen binnen en buiten den Raad op de andere leden schuift. Dan gaat hij uitvoerig de 'geschiedenis van de Nieuwerbrugsche ongeregeldheden na, het optreden van de politie, die geen proces verbaal wilde oomaken, doch wel tegen hem, toen hij zich meteen dolk verdedigde. Het recht is verkracht. Dan laat daarna de Burgemeester de Burgerwacht wapenen. Lompe boerenkinkels drukt men een ge- Aveer met misschien wel een glas jenever in de hand, terwijl dezelfde kerels spr. eerst hebben aangevallen. Spr. waarschuwt \roor de toekomst, ander zal er bloed vloeien. Niemand der leden antwoordt den heer Oldemans, zoodat overgegaan Avordt tot de behandeling der verschillende artikelen Een a'oorstel Oldemans om de presentie gelden te bepalen op 3.per zitting wordt met 93 stemmen verworpen. Voor Oldemans, Beijen en Mars. Dc heer Oldemans stelt voor het salaris van den jongsten bediende ter secretarie te verhoogen van f 100.tot ƒ300.Als echter blijkt dat deze al 300.verdiend, handhaaft hij evengoed zijn a'oorstel, dat echter niet wordt gesteund. B. en W. zeg gen tegen a'olgend jaar een geheel nieuwe regeling en plaats voor Avoonwagenkamp en vuilnisbergplaats toe. De heer Oldemans wil het salaris van den nachtwacht aTerhoo- gen tot 2000.en dan bijbaantjes ver bieden. De tegenwoordige is een nWi, die nooit slaapt. Hij werkt, den geheelen dag tot Zondags toe en 's nachts moet hij even eens in functie zijn. Het voorstel Avordt niet gesteund. Eveneens wil de heer Olde mans de gratificaties aan de Rijkspolitie niet geven, omdat deze verkeerd zijn op getreden te Nieuwei-brug. Dit voorstel wordt niet gesteund. De heer Jongeneel bestrijdt een voorstel om 225.te subsidieeren aan de Burger- Avachten 175 aan de Nieuwerbrugsche en 150.aan de IS oden graven sche. Vorig jaar zijn op zijn a'oorstel die bedragen te ruggebracht tot 150.,en nu worden ze zonder verzoek Aveer verhoogd. De voorz. acht deze bedragen beslist, noodzakelijk. Dc heer Jongeneel kent de vereeniging, is lid van de Bodegravensche Burgerwacht en meent dat 100.voor die voldoende is. Ook behoeven geen verteringen te wor den betaald. De heer Oldemans bestrijdt dit a'oorsbel met kracht. Wie zooiets voor stelde is een Mussolini in zakformaat. Bodegraven maakt zich belachelijk voor heel Nederland om zoo'n fuivend dronke- manszoodje als in Nieuwerbrug nog to subsidieerpn. Men zal er wel meer van hooren. De heer Jongeneel komt nu in sprekers schuitje. Hij heeft in zijn naïviteit dingen verteld, die spr. nog niét wis-t. Dat de subsidie omlaag gaat spreekt immers vanzelf, want de borrels gaan immers om laag. De heer Jongeneel verdédigt zich te gen deze beschuldigingen. Als men spreekt, zooals de heer Oldemans af en toe doet, dan bewijst men dat er wel een Burger- Avacht noodig is. Het voorstel Oldemans wordt niet gesteund.Dat van den heer Jongeneel Avordt in stemming gebracht en daarover staken de stemmen. Vóór de heeren C. B. Batelaan (A.-R.), Jongeneel (C.-H.). Beijen en Mars (V.B.) en Oldemans (S.-D.). Het voorstel B. en W. wordt nu a'oorloopig aanvaard, doch de uitbetaling zal wachten tot de nadere beslissing van den Raad. Een voorstel Oldemans om de subsidie aan de T. B. C. Vereen, te verhoogen tot 1000.wordt niet. gesteund. B. en W. stellen voor behalve de gewone subsidie van 250.aan de Bad- en Zweminrich ting „Rijnstroom" een extra subsidie te geven aran 1000.ter bestrijding van de kosten van aanzienlijke verbetering. Dit voorstel wordt z. h. st. aangenomen, na- discussie, waarbij de heer Oldemans den eisch van een gedelegeerde in het bestuur voorstelde. Hoewel do heer Baan Batelaan secretaris der vereeniging, zich daar tegen verzette, weid toch het voorstel niet ge steund. Heb Groene Kruis vraagt voor haar wijk verpleging een ext.ra-subsidie omdat bin nenkort allicht, de bijdrage van 600. van de T. B. Vereen, zal worden ingetrok ken. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken, omdat de geheele zaak nog op losse schroeven staat. Dit zou een voor- uitlcopen zijn. De heer Oldemans wil 3000 extra geven. De heer Beijen steunt. De vooiz. wijst erop dat het bestuur zelf schrijft dat dc zaak nog in voorbereiding is. Het voorstel Oldemans wordt, verwor pen met 93 stemmen. De heer Beijen be pleit de benoeming van een zelfstandig gemeentearchitect aan Publieke Werken, die niet tegelijker bouwer is. De voorz. is hot daar in theorie mee eens, maar prac- tisch is deze regeling \'eel beter. Op vragen Ara.n den heer Jongeneel over het behoud Aran straten en pleinen wordt geantAvoord, dat er geen geld beschikbaar is voor geheele verstrating van enkele straten. De kosten bedragen 5000.per tot bijna halftien. Bericht van verhindering stuk. De heeren Jongeneel en Baan Bate- laan dringen aan op scherper toezicht bij opgravingen. Daar blijkt, juist een rege ling voor te zijn getroffen. Voor plantsoenonderhoud enz. is 1200 uitgetrokken. Na toelichting en langduri ge discussie wordt een voorstel Jongeneel om dezen post tot de helft terug te bren gen ingetrokken. Aan de bewaarscholen zal een subsidie Avorden gegeven van 10 per leerling (vorig jaar 7.50). De muziek- vcreenigingen „Crescendo" en „Soli Deo Gloria" vragen 150.subsidie elk. B. en W. stellen voor geen subsidie tc geven. Zij krijgen bij openluchtuitvoeringen een gra tis-plankier en licht. Op voorstel van den heer Beijen wordt besloten, beiden 100.te geA'en, met voorwaarde dat elk 4 openlucliteoncerten zal geven. Bij de bcgrooting van het electrisch be drijf stellen B. en W. voor de meterhuur tot de helft te verlagen. De kabelhuur tot 100 Meter af te schaffen en inplaats van bij 300 K.W.U. nu reeds van 200500 een reductie toe te staan van 5 cent en dan boven 500 K.W.U. weer 5 cent. De Mid- den.standsvereenigingen vragen een spe ciaal tarief voor bedrijven en een aparten meter daarvoor. De heer Oldemans Arerzet zich legen een amrlaging voor de grootver bruikers. De heer Jongeneel verdedigt het adres der Middenstanders. Daar is heel veel voor te zeggen, waarbij verplicht wordt een tijdelijke aftakking toe te laten voor tijdelijke doeleinden. Hij wil dat wel als gunst toestaan, maar het mag geen plicht worden. Dc voorz. acht deze ifanvulling onbeduidend. Weth. a*. d. Marei ziet er geen beteekenis in. Deze adviseert den weg der Middcnstandsvereenigingen niet in te gaan. Het bedrijf gaat goed en een nieuwe verlaging is in zicht. De voorwaar den a7oor buitenafwonenden zijn veel beter geworden. Voor 'gebruikers van 100 K.W.U. beteekent den voorslag der Middenstands- vereen. niets. De heer Vos wil de Midden stand graag tegemoet komen. De heer Baan Batelaan Avijst erop, dat het bedrijf eerst v.erlies heeft opgeleverd, "dat dit zelfs door de winsten nog niet is achterhaald. Hij acht reductie boven een bepaald aantal K.W.U. billijk./De heer Oldemans bestrijdt, Weth. v. »1. Marei Avil de zaak zakelijk bezien, -wat den heer Ol demans de opmerking doet maken, dat hij het meest zakelijk is in zijn voorstel. De voorz. meent dat de groote verbruikers de winst aanbrengen. Er is evenveel voor te doen dan A'oor de kleine. Db heer de Mars (V.B.), informeert of door meer gebruik dés avonds de stroominkoop kan Avorden ver hoogd. Weth. v. d. Marei zegt dan, dat het stroomverbruik des avonds feitelijk moet Avorden tegengegaan, want het geheele jaar door moet worden betaald naar het maxi maal gelijktijdig verbruik al is een derge lijk hoog maximum ook slechts eenmaal bereikt. Stroom overdag en 's nachts kan goedkoop gaan, maar avondverlichting niet De lieer Jongeneel merkt op, dat dit veel eerder had moeten worden gezegd. Nu komt eerst een steekehoudend argument tegen het verzoek der Middenstand. Spr. begrijpt, dat de rem voor het avondge- bruik Aveg zou gaan. Hij trekt nu zijn voor stel in. Dc heer G. B. Batelaan meende, dat alle leden dat bezwaar toch wel kenden. Bij de nu volgende stemmingen wordt het Voor stel van B. en W. tot verplichting van het toestaan van tijdelijke aansluitingen met 64 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Oldemans, de Vos, Beijen en v. d. Marei. De rest wordt aangenomen rnet 91 st. Na enkele kleinigheden wordt de vergade ring om halfzeven geschorscht tot half acht. Na heropening wordt de begrooting af gewerkt en tenslotte vastgesteld met in ontvangsten en uitgaA'en 24712.51 1/2. De heer Oldemans Avenscht geacht te worden te hebben tegengestemd. De mededeeling van B. en W. inzake de niet door te gane verbouwing van school C. wordt nu weer behandeld. De heer Jongeneel dient een voorstel in om in ieder geval de geheele vloer te Amrnieuwen. Deze is beslist ge vaarlijk bij de gymnastiek. B. en W. nemen dit A'oorstel over, waarna het wordt aan- genomeh. B. en W. antwoorden op de Arragen van B. en W. over het al of niet gerechtvaar digde van een afzetting van de markt tij dens de landbouwfeesten. Zij verklaren dat de gelegenheid ontbrak om op korten ter mijn nog een Raadsvergadering te beleg gen en dat B. en W., gezien do houding van den Raad tegenover deze feesten, de verantwoordelijkheid om het A'erzoek af tc wijzen niet durfden dragen. De heer Olde mans, hoewel geen bezwaar hebbende te gen het feit op zichzelf, wil de rechten van den Raad erkent zien en verlangt van B. en W. dat zij de wet zullen uitvoeren. Bo vendien wordt de S. D. A. P. niet zoo voor komend behandeld. Voorgesteld wordt een wijziging van de algemeene politieverordening, waarbij hét visschen op Zondag in wateren langs den openbaren weg wordt veerboden. Deze be paling wordt in aansluiting aan die van verschillende naburige gemeenten geno men, omdat er van de vissehers, vooral te Nieuwerburg, heel veel hinder wordt on dervonden. Dc heeren Beijen, de Mars on Oldemans verzettene zich tegen deze ver- ordeningè De heer Beijen noemt het klein gedoe, de heer de Mars vraagt of de politie dan niet op andere Avijze den overlast van die vissehers kan wegnemen. De heer Ol demans vindt dat Bodegraven zich v'eer blameert. Men hoeft geen allures van een brave gemeente aan te nemen. De voorz. zegt, dat ook de politic klaagt. De toeloop wordt steeds giooter. Volgeladen vracht auto's staan in Nieuwerbrug en versperren den weg, terwijl er heel veel herrie en overlast wordt aangedaan. Visschen in den polder wordt niet verboden. Dc verordening wordt nu met 73 stem men aangenomen. Betreffende een adres van H. J. Renes Avordt besloten voor schipperskinderen a'an 1013 jaar 3.per week te vergoeden voor opname in een schipperssehool met internaat. De heer Beijen vindt deze rege ling Avel goed, maar adressant zal dit niet willen. Hij moet dan zijn kind 3 jaar laten gaan. De heer Oldemans vraagt 6.per week. Het voorstel van B. en W. Avordt met algemeene stemmen aangenomen. B. en W. leggen nu een verklaring af over de uitdrukkingen in het schrijven aan Ged. Staten waarover in de vorige vergadering zooveel is gesproken. Zij ver- Idaren dat dit schrijven een antwoord was op de door Ged. Staten om raad ingezon den adressen van de heeren Oldemans en Jongeneel. De toon van een der adressen Avas van dien aard dat geantwoord werd zooals bekend is. Nu na 14 maanden voelt hei lege dat de toon te scherp avus en "vil zij erkennen dat zakelijker geschre ven had moeten worden, wht voortaan wordt toegezegd. De heer Oldemans vindt het janu, de uitvluchten der \rorige verga Ook dat nu niet gezegd wordt vuile brief van den heer Jon genet De voorz. verontschuldigt zich dat vorige vergadering de zaak die U den oud is, onverwachts ter tafel De lieer Jongeneel wil wel eens wat hij verkeerd 'heeft Vgeschreve. voorz. wil dat overleggen en stelt in de volgende vergadering dan na j verder te spreken. Weth. v. d. noemt de heel zaak verschrikkelijk blazen. De raadsvergaderingen in tijd Avaren bitter en er vielen harde den. Zoo moeten ook deze brieven den gezien. In dat schrijven, van nee! slaat niet zooveel kwaads ma«j is hard en bitter. Nu moet echter langer gesleurd. De heer Oldemans innert aan een pamflet dat ook is genomen. Daa-r Avas ook een luchtje De heer Jongeneel verdedigt zich, i na het den heer Baan Batelaan gelu strijd te beslechten. De heer Jong verzoekt zaken van personen te self Een kohier rioolbelastmc wordt vj stcld. De heer Jongenec' JoTmeert nieuwe trottoirbanden in de Wilkel straat, die van cement worden geg Dat lijkt niets. De voorz. erkent dt zwaren, maar het werk is plotselisj gekomen, door do asphal tee ring van Aveg; voor hardst&enen banden is1 1 laat. Hierna sluiting. WOERDEN. Aanbesteding brug. Vanwege den Rijkswaterstaat werd teren aanbesteed de 'bouw van een bin geAvapend beton met bijbehoorende mi in den Rijksweg BodogravenHarm] bij K.M. 52, 254, ter vervanging' van brug over den Singel beoosten Woe: in de gemeente "Woerden. 't Laagst was ingeschre\ren door v./h. B. Waszink te Woerden voor j\ MENGELBERG EN HET 0RCHES1 SYMPH0NIQUE DE PARIS. Een belangrijke gebeurtenis in het ziekleven der hoofdstad: Mengelberg rigent van het Concertgebouw-orkest,' het orkest vau Monteux, den eminei vasten gastdirigent van het Amsterdai orkest. Een belangrijke gebeurtenis en belangrijke proefneming tevens, een p: neming, die alleszins geslaagd mag hee Mengelberg maakte zich zijn taak nie te gemakkelijk, maar hij kan zich veroorlooven. Een programma van uit tend Duitsche werken: de symphonic Johann Christiaan Bach, een sympfc van Mozart enEin Iieldenleben 1 Strauss, een der paradepaarden van grooten dirigent, waarmede hij over d» heele. wereld ongekende triomfen til Wij kunnen veilig zeggen, dat hij Parijs weer een aan toevoegde. Tot mijn leedwezen kon ik Johann tiaan Bach niet bijwonen en begon voor mij het programma met Mozart, vertolking. Mengelberg waardig, toclimen had het gevoel of dingen orkest elkaar nog niet volkomen begK Wat verklaarbaar is: van Mozart, r lang gemeen goed hier in Frankrijk, ben de musici hunne eigene, van de i Duitsche, A'an Mengelberg afwijkende vatting; dat ze die in een paar repeli maar niet in eens kunnen prijsgeve begrijpelijk, als men bedenkt, hoe et de afstand is tussehen Duitsche en sche opvatting. Evenzoo begrijpelijk is dan ook, Mengelberg het orkest in Strauss, tf over Avien men hier nog zoo vreemd f geheel en al zijne opvatting wist te c weergeven. Hierin, kon de groote diiil zieh ten volle ontplooien en.al was de a'oering ten slotte niet zóó, als we haari hoorden van het Amsterdamsche or de onsterfelijke muziek klonk hier in komen ongerepte en nog steeds onverf te schoonheid en bezorgde den leider zijn orkest een ware triomf, 't Scheen haast, of er aan de terugroepingen en enthousiasme van het publiek geen 6 zouden komen. Terecht liet de heer 1 gelberg het orkest door opstaan in hulde deelnemen. Mengelberg heeft met deze propa# zonder twijfel een uitstekend, maar wel zeer noodig werk gedaan, want is er nog Arerre van, dat Strauss hier! meen aanvaard wordt. J. Wh KOLKMij Nov. 192P, Parijs. Teekertr.gen van Toorop. Het komt mij wench el ijk voor de dacht op het volgende te vestigen: Drie maal binnen weinig weken mijn oordeel gevraagd omtrent z.g. op-teekeningen. Alle drie de keeren mijn oordeel onvoorwaardelijk: valsci handteekeningen moeten duS ook zijn geweest. Dat alleen ik, in zoo korten tijd, driemaal toe zulk een ontdekking doen, geeft te denken. Hoe groot za aantal teekeningen zijn, dat als Totf in omloop gebracht wordt? Het komt mij voor allernoodzakelijl zijn dat kooplustigen ernstig gewaarscl worden nooit te koopen, dan na sen expertiese door ter zake kundigen. Ik Avil deze gelegenheid aangrijp® te protesteeren tegen de schandalig lijke Toorop-reproducties die overal spreid worden. Vooral die „met de 1 gekleurd" zijn, zijn zóó slecht en zóó nair-leelijk, dab men zich afvraagt de wraak van den duivel is na bei goeds dat Toorop met zijn werken S® heeft. Vervalsching en misvorming^g in hand om de nagedacht te ren van den kustenaar, die -en voe Hemel trachtte tev winnen. „Msbd." JOAN C.YLL

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 12