„4SI3PS STADSNIEUWS ACADEMIENIEUWS STOQMVAARTBERICHTEN Drie docdelijke ongelukken TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN BAROMETER telegrafisch weerbericht naar waarnemingen in u morgen van 7 Nov. 1929, medegedeeld c'toor het Kon. Ned. Meteor, Instituut te De Bildt: Jogste barometerst.769.0 te la Coritna. agste barometerst.730.0 te Janmayen. Verwachting tot den avond van 8 Nov.: Matige tot zwakke Westelijke tót Zui- lijke wind. Aanvankelijk opklarend. La- weer zwaar bewolkt tot betrokken, larschijnlijk eenige regen. Aanvankelijk ,5 koeler. LUCHTTEMPERATUUR. [0.— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSEN e. a. Van Donderdagnamiddag 4.50 uur tot ijdagmorgen 6.38 uur. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. EX DOCTORAAL EXAMEN IN DE ETHNOLOGIE. De instelling ervan door den minister goedgekeurd. De Minister van Onderwijs, Kunsten en tehschappen heeft goedgevonden, dat faculteit der letteren en wijsbegeerte a de Rijksuniversiteit alhier d.d. 12 Juli 19 besloten beeft een doctoraal examen de ethnologie in te stellen, op den g.rond- ran een candidaatsexamen in de fa- teit der letteren en wijsbegeerte, der reenigde faculteiten der rechtsgeleerd- a der letteren en wijsbegeerte, of der reenigde faculteiten der wis- en natuur- iide en der letteren en wijsbegeerte, met hoofdvak „algemeene ethnologie" en verplicht bijvak „de ethnologie van tiig zelfstandig beschavingsgebied buiten iropa". „SANCTUS AUGUSTINUS". Voordracht van Bernard Verhoeven over Henriëtte Ro.'and Holst. Op uitnoodiging van de R. K. Studenten- reeniging .,Sanctus Augustinus" alhier' ïd gisteravond de heer Bernard Ver ken een voordracht over bovengenoemd jerwerp. lernard Verboeven gaf alvorens een en over Henriëtte Roland Holst., de re- utionaire, te vertellen, eerst een uiteen- ing over haar voorgangers, de evolu- .airen als lioedanig spr. noemde Kloos, Deyssel. Ilenriëette Roland Holst is tomen als debutante in een tijd', dat het tij van '80 aan het wegebben was, dat een beweging in de literatuur ontstaan die uitging'van de ziel en welke door getypeerd werd door te wijzen op bert Verwey, Herman Gorter en Frede- van Eeden. De persoonlijkheid had zich gevochten van God en van de wetten de moraal en de vruchten daarvan de men niet prijs geven, ipr. komt dan tot Henriëtte Roland jlst, die als een ebbepunt in de ontstane egng optrad en die zich, evenals an- re dichters een patroon kozen, Dante patroon had uitgezocht. De eerste verzen van Henriëtte Roland geven het me.ëst monumentale in ar werken weer en daaruit spreekt een awee naar de verloren gegane schat-1 der ziel die zelf meent den hemel we- te ontdekken. Er zit in haar eersten adel, als het ware nog lieftallig ver- ianst, een conflict, dat in haar leven en doen een groote rol zal spelen, hetgeen aanstonds blijkt uit twee harer son- tten. waarvan spr. een en ander citeert. De kentering, die daarna ontstond, wijst op, dat de ziel zocht naar andere zie- ij omdat zij niet genoeg had aan haar nzaamheid. maar zocht naar gemeenschap d leidde tot de humaniteit, waarvan oos zeide dat zulks is het Christendom, tdaan van al zijn bijzaken. Spr. schetste vervolgens, hoe Henriëtte 'land Holst, de aristocrate, de patriciërs- chter. zich keerde tot het socialisme, welke periode dateeren de verzen ,.En in wintertijd", 't Kwam als in onbe- stheid tot haar. toen zij zich had ge- nd tot de gedachte, tot de souvereini- t van de abstractie. Is het verlangen een object te hebben Uitstorting van haar liefde, dat zij zich bet socialisme keert en altijd weer ont- I men in haar een hunkeren naar het palen domein der vrouw. Zoo is de drang ar het proletariaat als een fatum tot ar, gekomen, 't is een fata-Isine waaraan zich heeft, overgegeven en dat van liever- ,e een fanatisme wordt. Zij doorleefde elfde wat in Duitschland Annette pste-Hülshoff doorstond. "kaar bundel ,.De nieuwe'Geboorte" l11'- men een slagveld van gebroken ac torden mi m „Opwaart sche Wegen" valt 1 te nemen naar groot-er I Mn 5tijgen wa geluk. Nooit was zij als revolutionair -sadis- c gez nd, doch in haar ..Gestalten" is ais het ware satanisch. Dan huldigt zij EL. f0cia .'.sme en merkwaardig noemt s* bef hoe zi] steeds een kaper is geweest op ^Katholieke Kerk. I 6 mi^el jiOpwaartsche Wegen" is een volmaakte verzoening tusschen Droom en Daad. Zij was dan ook iemand, die de volle consequentie van' het socialisme aanvaard de, hetgeen bleek uit al haar handelingen. In het tweede gedeelte van zijn voor dracht behandelt Bernard 'Verhoeven ver der den levensloop en den zielegang van Henriëtte Roland Holst. In haar ..Nieuwe Geboorte" heeft zij gezegd, dat zij (het so cialisme) tot het. uur van haar dood niet van haar weg zal gaan, doch in „Opwaart- sc.he Wegen" blijkt, dat die vreugde te groot is geweest. Na de hoogspanning toch kwam er een radicale kentering,* zooals blijkt uit haar „De Vrouw in het, Woud", betrekking hebbend op Dante. De oorzaak van de tragiek die men hier bij haar vindt is gelegen in het. conflict van man en vrouw en duidelijk komt. hierbij naar vo ren de besluiteloosheid tusschen dc ab stractie en het gemoed. Vervolgens komt spr. tot de scheuring in de Soc. Partij, waarbij zij moet kiezen tusschen de nieuwe idee en bet gevoel, waaraan de massa vast houdt. De vrouw overwon hier in haar, want droom en daad kennen niet samengaan en treffend wordt, die strijd tusschen beide geschetst in „De Pelgrim", 't Gemis van -het eenvoudig, groot geloof, dat is de kern van de tragiek in het leven van Henriëtte Roland Holst. Hoe moedeloos en desolaat zij achter blijft in het Woïid, er is toch altijd nog een ge sluierd optimisme. Spr. citeert vervolgens een en ander uit haar feestwerk, haar gobelin van taal schoonheid in „Het feest der Gedachten", en wijst er op. hoe zij in haar „Verzonken Grenzen" heb kroonprobleem van het leven overwonnen heeft. Toch blijft in haar ziel de hoogmoed, de zuivering van den ootmoed heeft zij nog niet geleerd. Zij blijft in haar hoovaardigheicl vasthouden aan de onaantastbare autonomie van haar persoonlijkheid. Een nieuwe opflikkering krijgt zij m 1917, bij het. ontstaan van de communisti- schen heilstct, waarheen zij vol goeden moed vertrekt, om tenslotte ontgoocheld terug te komen, als haar droom van den heilstaat in werkelijkheid geheel anders is uitgekomen dan zij had verwacht. Henriëtte Roland Holst maakt op het oogenblik een sterke kentering door naar het Christendom, waarop zij vroeger zoo veel heeft afgegeven. Wat thans zal ko men aldus eindigt spr., is niet onze zaak. Dat is hhar zaak, dat is God's zaak. Maar toch ook weer onze zaak tenslotte, omdat wij, waar zijzelf dicht: „Gedenkt mij in uw gebeden", voor haar te bidden. De praeses van St. Augustinus dankte hierna d<?h beer Verhoeven voor zijn inte ressante voordracht- en wekte alle toehoor ders op aan zijn laatsten wensch gevolg te geven. NOORD NEDERLAND DOOR EEN VLAMING GEZIEN. Voordracht Wies Moens. Ir. hei groot-auditorium van de Leid- sche Universiteit heeft de bekende Vlaam- sche letterkundige Wies Moens een lezing gehouden over het onderwerp: „Noord- Ncdcrland door een Vlaming gezien", voor de Leidsche ajdeelmg van het Dietsch Studentenverbond. De voorzitter van dit Verbond, de heer Sand broek sprak een inleidend woord, waarin hij het doel van het werk van het Dietsch Studentenverbond uiteenzette. Dit doel is de nationale ontwikkeling van den DïoLschen stam te bevorderen. Vooral voor Vlaanderen, waar de Waalsch-Fransche cul tuur overheersclrk is dit noodig. De heer Moens, daarna het woord ver krijgende. licht in de eerste plaats den ti tel van zijn onderwerp nader toe. Als hij van Néder mud spreekt, dan bedoelt hij daarmede hei Nederlandscbe beschavings leven. Dit zal beschouwd worden door een Warning, door een Vlaamsch student, door dien Vlaamschcn -student, die spr. eens Treeft hooien zeggen, toen hij van een reis naar Nederland terug kwam: Zoo, nu beu ik weer in een vreemd land. Wij nemen hem op het oogenblik dat hij zijn studie in de Belgische staat heeft volbracht. Op die studie staat het stempel van de twee talen. Hij denkt gedeeltelijk in hei Fransch. gedeeltelijk in het Vlaamsch. Hij kent noch Fransch noch Nederlandsch. Wanneer hij zijn taak tegenover zijn volk wil volbrengen is hij genoodzaakt alles "on nieuw in het Nederlandsch te gaan shu- de eren. Al zeer vroeg wordt hem bijge bracht de tragiek, waarin zijn Vlaamschc volk leeft en hij weet dat een van dc voornaamste oorzaken van die tragiek is de systematische verwaarloozing -en on dermijning van de taal. "_AJs hij zoo uit zijn land gaat naar Noord-Nederland, dan neemt hij mee be halve de herinnering aan de schoone, heer lijke gebouwen, die in het verleden ge bouwd, ook de gedachte aan de moderne Belgische bouwstijl, die burgerlijk protse rig en lcelijk is, de O.W.'er stijl, waarin de platgebrande dorpen zijn herbouwd. Zoo ontmoet hij Holland met zijn wei den en slooten en grachten. Hem treft de diepe eerlijkheid en de innieheid van dit. werk van mensehenhanden. Het is of de huisjes voor zijn komst gewasschen zijn met het grachtwater, waarin een stuk zon is gesmolten en waarin men een stuk blauw azuur heeft geworpen. Hem treffen de groote ramenwaar hij aan zeer kleine gewend is, die alles buiten sluiten. Dc vrije franke Hollandsche schooljeugd treft hem, waar hij de benepen Vlaamsche school gaande kindern gewend is. In den trein heeft hij al opgemerkt de beleefdheid van den conducteur en de vreedzaamheid der gesprekken, die men ook in België, niet aan treft. Als hij dit alles ontdekt heeft, dan be gint pas de reis naar het innerlijke, dat aan dit alles ten grondslag ligt. Spr. stelt tegenover elkaar de Nedcrlandsche en de Belgische Universiteiten en dc pers en de kunst in die beide lar'en. I Nedc/and heerscht een cultuur van rustige zeker heid, van bijzondere degelikheid. Den Vlaming valt op het af rim-va dit a":s. Bovenal treft het hem echter, dat het Nederlandsch, dat hij ziet heerschen over het beschavingsleven, zijn taal is. Het een werkelijkheid geworden, wat voor hcrtl in het Zuiden nog steeds een droom is. Hij beseft, dat de tweetaligheid de voor naamste oorzaak is van dc in zijn land heerschende leuze: Het is al goed genoeg' Wat hij in Nederland zie( wordt 'hem tot een vreugde, tot een fierheid als hij bedenkt dat.de oorsprong van dit bescha vingsleven is ..De gouden eeuw", waaraan duizenden Vlamingen hebben medegewerkt. Dat de bronnen van dit alles in zijn eigen land nog niet geheel zijn uitgedroogd is zijn groote troost. Hij bedenkt, dat een Rubens en een Gezelle uit te stooten. zou be teek-enen een groote ve rarming voor ge heel Nederland. Na de pauze wees spr. er op, dat de rustige zekerheid van het Nedcrlandsche beschavingsleven gevaar 'loopt immuun te worden voor de dynamiek van den strijd. De Vlamingen hebben een warmte, die de Nederlanders dikwijls door hun star heid missen. De Vlaming heeft de kracht te Namen blijven gelooven in de wederop standing van de Vlaamsche- ziel. De ver standelijke bedachtzaamheid kan ont krachtend werken op de geestelijke vitali teit. De verontwaardiging de offervaardig heid en de verbeelding zijn typisch Vlaam sche eigenschappen. Met een opwekking tot wederzijdsche ilefde en waardeering besloot spr. zijn zeer liefde en waardeering besloot spr. zijn zeer gejuichte rede. DE LEIDSCHE BUITENSCHOOL. Bouw van een kleuterschool te Katwijk. In de kinderkliniek van het nieuwe aca demisch ziekenhuis heeft de vereeniging Herstellingsoord dc Leidsche Buitenschool gistermiddag een buitengewone ledenver gadering gehouden onder voorzitterschap van. prof. dr. E. Gorter. Reeds tijdens het onlangs te Amsterdam over kleuterzorg gehouden congres rijpte bij het bestuur van de Leidsche buiten school het plan, ter bestrijding van de t.b.c., die juist bij kleuters zoo doeltreffend kan werken, een school te Katwijk te la ten bouwen. Dank zij een door een kinder vriend verleend renteloos voorschot van 35.000 en een Jeening tegen een matige rente van 15.000 van denzelfde kon een plan tot bouw van een kleuterschool wor den beraamd. In deze vergadering is nu tot den bouw van een dergelijke school be sloten volgens een door den airchitect B. Buurman ingediend plan. De school, waar kleuters van drie tot zes jaar ook intern zullen worden opgenomen, biedt plaats aan 20 kinderen. Tegen heb voorjaar van 1930 kan de opening worden tegemoet gezien. R. K. Oratorium-vereenigirig. Zondag a.s., des avonds 8.15 uur, geeft de R. K. Ora-torium-vereeniging een gezel- ligen avond in de Graanbcurs. Bij die gelegenheid zal de gunstig be kend staande R. K. Tooneelclub „St. Lu cas" te Oegsfcgeest opvoeren het klucht spel „Het kostbare leven", bewerkt door Gerard Nielen, een stuk v:l humor van be gin tot eind. Na afloop van déze uitvoering volgt nog een gezellig samenzijn-, afgewisseld door verschillende attracties. Waar genoemde tooneelclub geheel be langeloos deze uitvoering geeft tot dekking van het belangrijke tekort,- ontstaan bij gelegenheid van de laatste uitvoering der R. K. Oratorium-vereeniging, twijfelen wij niet of velen zullen óók van hun medewer king en steun willen .getuigen, door het koopen van kaarten, welke tegen den prijs van 0.75 (alles inbegrepen) bij de leden verkrijgbaar zijn, en zoolang de voorraad strekt-, ook -des Zondagsavonds aan de zaal zullen worden verkocht. Handelsregister K. v. K. Wijziging 2622. Firma Gebr. Cartnado, Leiden, Steensfcraat 15, Boekhandel. Het filiaal te Leiden is met ingang van 1 Juni 1929 overgegaan aan den heer S. Carna.de, welke de zaak. als- eenig eigenaar, zal voortzetten onder den naam: Gebrs. Car- nade. Bij de firma E. J. Brill, Oude Rijn 33a-, alhier zullen van 15 tot en mei 20 Novem ber a.s. verkocht worden dc bibliotheken van wijlen Mej. dr. C. M. L. Popta, cou-. servatrice van 's Rijks Museum v. Nat. Hist, te Leiden; dr. C'. Eastnn Redact,- secret, v. li. Tijdschrift v. h. Kon. Ned. Aardr. Gonpotsch. te 's-Gravcnhagemi\ dr. J. O. van der Lip, advoc. en procureur en wethouder der gein. Leiden; ir. J. F. A. Muloek Houwer outl-ing. bij de Staats- spoorw. in Ned.-Ir.dic, te Leiden; dr. C. D. Bax, Remonstr. predikant te Quclewe- tering; mr. dr. E. Sassen, advocaat en oud schoolopziener te Maastricht. De verzamel'ng van laatstgenoemde be vat talrijke werken afkomstig van Claude Ernest, de Montaigne 16241695 en diens zoon Jacques de Montaigne 36491710, beiden Hoofdschouten van Maastricht. De catalogus bevat 2087 nummers. Gistermiddag omstreeks half drie is de 13-jarige Joh. S., toen hij met'oen vriendje op den Rijnsburgerweg' in het -rijwielpad reed, tegen een boom gereden doordat zijn stuur haakte aan het stuur van het andere rijwiel. De jongen bekwam een wonde aan het hoofd en werd in liet Ac-ad. Ziekenhuis verbonden. Gisteravond werd ter hoogte van dc Vink door de politie aangehouden dc koop man in naalden P. de H., die, omdat men hem op zijn verzoek niet van kleeren wilde voorzien, bij prof. V. in het Noordeinde een ruit had vernield. De collecte voor hel Roodc Kruis* heeft gisteren opgebracht 778.95, zijn de ƒ577.81 1/2 als opbrengst van de schaal- coliecte en 201.12 1/2 van den bloempjes- verkoop. Op 6 November stonden 393 werkzoeken den bij de Arbeidsbeurs ingeschreven, te gen, 663 op 6 November van het vorig jaar. TOONEEL. De Spooktrein. Dinsdag 12 November geeft het N.V. Ver. Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel een wederopvoering van hot bekende, met groo- tcn bijval overal vertoonde sensatie-blij spel „De Spooktrein", dat- dien avond de 224ê vertooning door dit gezelschap be leeft. Hierin treden onder regie van Hermann Schwab op de dames: Fie Carelsen. Ju liette Roos. Gertie van Kaalte, Eline Pi- suisse. en de heeren: Hermann Schwab. Anton Roemer. Piet Bron, Jan van Ees, C. Dommelshuizen, Jan der Linden o.a. LEIDEN. Geslaagd Doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer G. Kamphuis-en (Gouda); Economisch can d idaa fes-re x amen Indolo gie de heer J. Tcrpsbra (Leiden). STOOMV. MIJ. NEDERLAND. JOH AN DE WITT (uitr.) vertr. (5 Nov. v. Suez. PRINSES JULIANA (uitr.) arr. 6 Nov. te Southampton. ROTTI (thuisr.) pass. 5 Nov. Pa-dang. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. PRINS FREDERIK HENDRIK (thuisr.) arr. 6 Nov. te Havre en vertrekt S Nov. v. A'dam. KON. HOLL. LLOYD. KENNEMERLAND (thuisr.) wordt 7 Nov. 7 u. v.m. te IJmuiden verwacht. ORANIA (thuisr.) vertr: 5 Nov. v. Rio Janeiro. SOESTERBERG, Amsterdam n. ZcL- Amerika, -arr. 5 Nov. te Rio Janeiro. ZEELANDIA (uitr.) vertr. 5 Nov. v. Lissabon. HOLLAND—AMER IK A-LIJN. GROOTENDJJK arr. 3 Nov. te Los* An geles. KINDERDIJK vertr. 6 Nov. v. R'dam n. Ban Francisco. LOCHKATRINE Vertr. 4 Nov. v. Port land n. R'dam. MAASDAM arr. 6 Nov. v. New Orleans te R'dam. NARIVA arr. 3 Nov. te San Francisco. NOORDERDIJK arr. 6 Nov. te R'dam. STATENDAM vertr. 6 Nov. v. R'dam n. New York. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BANDOENG arr. 6 Nov. v. Batavia te R'dam. INDRAPOERA werd -hedenmiddag 4 u. te R'dam verwacht. KOT A BAROE (uitr.) vertr. 5 Nov. v. Sabang. MAÜOERA (thuisr.) vertr. 4 Nov. v. Sa- bang. TAB AN AN (thuisr.) pass. 6 Nov. Perim. LAATSTE BERICHTEN plian Raditsj verwijderd en in de nabij heid van hot kerkhof waren een sterke politiemacht en militaire afdeeling-eïl ge concentreerd. EEN AFSCHUWELIJKE MISDAAD. PRAAG 7 November. (V.D.) Dc politie te Tichow is een afschuwelijke misdaad op het spoor gekomen. De landbouwer F. Vunek heeft na elkaar twee vrouwen, met wie hij in het huwelijk was getreden, door vergiftiging uit den weg geruimd, de eerste met behulp van haar zuster. De bezittin gen van den moordenaar zijn onder .sterke politiebewaking gesteld, aangezien het ge vaar bestaat, dab de verbolgen -bevolking de behuizing van den moordenaar in brand steekt. Het huwelijk van den Italiaanschen kroonprins. ROME 7 November. (V.D.) Volgens de laatste berichten zullen kroonprins Um- berbo en prinses Marie José trouwen te Rome in de Paulijnsclie Kapel van het Quirinaal. De kroonprins heeft te Rome een onderhoud gehad met den .pauselijken internuntius mgr. Borgongini Duca. Heb onderhoud duurde 20 minuten. Indien heb huwelijk in deze kapel gesloten wordt, be- -teekent dit, dat het in mei r inticmcn fami liekring dan oorspronkelijk iu het voor nemen lag, zal worden gesloten. Doch heb paar zal na liet huwelijk op het balcon van het Quirinaal verschijnen om do toe juichingen van het publiek in ontvangst te nemen. In Zuid-Limburg Men meldt ons uit Heerlen: Gisterenavond is de 24-jarige W. M. uit Heerlen, die. zich te voet naar .Duitschland wilde 'begeven, op cl-en Schaesberger weg aangereden door een onbekende, auto. Hij werd ernstig gewond opgenomen en is na enkele uren in het Ziekenhuis ie Heerlen overleden. Hedenmorgen omstreeks 6 uur is de 34-jarige ongehuwde O. M. uit Heerlen, toen hij zich naar zijn work op de mijn Oranje-Nassau I begaf, door een motor wagen van de Limb. Tr.i in we w. nar. tschappij overreden. Hij is spoedig overleden. Dinsdag is do. 46-jarige gehuwde J. H. B. in de ondergroiKUeho werken 'van de Staatsmijn Wilhelruina :e Terwinsclon tussch-cri twee kolenwagens belc:H.l ge raakt. Hij liep ernstige inwendige kneu zingen op. Hij is gisterena oiii 1 in hot ziekenhuis te Heerlen overleden. HAAGSCHE RECHTDANK. De Rechtbank heeft, veroordeeld den los- werkman H. 11. uit Bodegraven we gens vernieling, tot 30 boete subs. I maand hechtenis, en J. G. V. en A. C'. O. uit Bode 'g r ;i v e n, wegens mis handeling, ieder tot 1 maand geva straf. GOUDA, 7 Nov. Vee. Aanvoer 2786 stuks, waarvan 238 slacht varkens, vette varkens 0.380.40, Londensehe 0.34— 0.36, zouters 0.360.38, 732 magere var kens 3560, 133S biggen 1224, 23 runderen 200245, 40 nuchtere kalveren 1216, 311 schapen 2230, 36 bokken en geiten 713. Handel in vette varkens, Londensehe, zouters, nuchtere kalveren, schapen, bok ken en geiten vlug, overige soorten matig. Kaas. Aanvoer 287 partijen kaas. Met rijksmerk le kw. 5761, idem 2e kw. 5356, zware 63. Handel matig. Eieren. Aanvoer 124 partijen. Kip peneieren 11.3512.10, eendeneieren 6.50—7.00. Boter. Aanvoer 66tonnen boter. Goeboter 1.101.20, weiboter 1—1.10. Handel vlug. NIEUWKOOP, 6 Nov. Eierenveiling. Aangevoerd 1300 eieren. Prijzen: Kip- eieren f 11.80—12.10, kuiken ©ie re ri f9—9.35, eendeneieren f 6,60—7. Handel vlug. TER AAR, 6 Nov. Veiling „Tuindersbe- lang". Tomaten A 11.20—15.30, idom B 14.80—15.20. idem C 7.60—8, idem GC 1.304.50, gescheurden 3.307.30, snijboonen 5.256.25. idem stek 2.45 3.05, prinsesseboonen 6.406.95, starnpr. 4.95, witte pronkers 0.901.20, bloem kool 318 ct., peen 3 et., per bos, andijvie 0.952.10. per 100, sla 1.703.80, spi nazie 13.30, per 10U K.G.. Clnneesche kool 3.104.40, 'boerenkool 25 ct., per kist, koude grond-tomaten 10.80. VOORSCHOTEN, 6 Nov. Veiling V.P.V. Kippeneieren f 14.3015.30, kuikeneieren f 10.20—11.70, eendeneieren f 10.10—10.20, per 100; kippen f 1.05—1.30, eenden f0.70-- 0.75, linnen f 1.55—1.65. KOUDEKERK, 5 Nov. Eierenveiling. Aanvoer 1091 stuks; kippeneieren 10.80 13.20, eendeneieren 7.108, per 100 stuks; boter 1 1.25. per ponr. VEUR, 6 Nov. Vrije veiling. Kippen eieren 11.50 - 12.20, eendeneieren 8 9.75, kiukeneieren 7.50—S.10, per 100 stuks, -kippen 11.60, hanen 11.85. duiven 0.150.27, konijnen 0.503.85, jonge konijnen 0.70—1.05, alles per stuk, zoete kaas (R.M.) 0.50—0.58. Leidsche kaas 0.40—0.17. per pond, appelón 0.04 —0.25. peren 0.030.19. per K.G. Z0ETERMEER-7.EGWAART. o Nov. Eierveiling. Aangevoerd 1052 stuks eieren. Prijzen: kipeieren f 1212.90, eendeneieren f9.35 per 100 stuks. DE TOESTAND IN j O EG O-Sl. AVI E. Onrust onder de Kroaten. WE EX EN 7 November. (V.D.) Dc Ween- sehe „Reiclispost" meldt uit Agram. dat in de laatste dagen een groot aantal Nroa- ten is gearresteerd. De gearresteerden zijn bijna allen inte-llectueelen of personen uit de beter gesitueerde klasse. Alleen te Agram zijn in don laatsten tijd reeds 269 personen uit politieke overwegingen gear resteerd. Onder hen bevinden zich ook eenige professoren en bankdirecteuren. On der de Kroatische bevolking is door deze arrestaties groote onrust, ontstaan, die nog verhoogd is door dc maal regelen, welke de autoriteiten op 1 en 2 November j.!. hebben genomen voor de herdenkings diensten op de kerkhoven. Door de iilie worden alle nationale emblemen«cri :U'n van de. graven der Kroatische vriji eids- helden verwijderd. Op Allerzielen word liet zwarte rouwfloers van het graf van Ste- WI SS K L N O TEL ÜIN'C E (AM ST E Hl) AM) (Niet officicël). Berlijn 09.261 Londen i 2.083 New York 2.47,71 Parijs 9.7"»i/,, Brussel 34.641/.", Zwitserland 4 8 001.', Milaan 12.971'.", Madrid 35.60 Oslo 66.38 Kopenhagen 66,37 Stockholm 66.56 Weeneu 34.84 Praag 7.31 Boedapest Prolongatie 4 3/4. BEURSOVERZICHT. Van gisteren. De eerste koersen van hedenochtend la gen over het algemeen boven de vorige prijzen, doch al spoedig nam het aanbod dc overhand on ging hel geheel'© avance weer verloren. Hel offieieolo verkeer was onbelangwekkend. De koersen waren in doorsnee niet veel veranderd, doch koudon toch niet hei peil van do slolprjjzcn van gisteren bereiken. Philips den gelieeloii middag tusschen 194 en 501, een duidelijk bew$* voor de geringe belangstelling. Margarine Unies hadden een nog nauwere marge. Calvé Delft iels lui. Een bepaald gedrukte stemming bestond voor Aka's, die tot 140.5 daalden. De claims verwisselden voor 5.van eigenaar. Later trad een herstel in. Acoustiek 011 Ford iels hoogcr. Van Berkels aan den luien leant. Rubbers ongoanimcerd, doch por saldo slechts wei nig veranderd. Op do Mijnafd. bestond eenige vraag voor Boe tons, die iets aan trokken. Suikers hier en daar iels lager. Van de Tabakken leden Senemba's een klein verlies, overige soorten op peil. Voor Amerikanen slechts minimale attentie; dc stemming was allesbehalve opgewekt. 3—1

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 3