ste Jaargang DINSDAG 5 NOVEMBER 1929 No. 6325 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND KERKNIEUWS RECHTZAKEN SPORT ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling or Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal inco per postf 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- jgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij iruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingcn wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 t nummer bestaat uit drie bladen DUITSCHLAND HET SKLAREK-S CHAN DAAL [je zich onder schuilnamen verscholea de laatste dagen zijn de Berlijnscho it,ie en het Openbaar Ministerie er in laagd, aanteekeningen te vinden over leime rekeningen van de gebroeders arek. waardoor niet alleen de drie ers, maar ook leden van de stedelijks ninistratie en andere stedelijke autori- cn. zeer sterk belast worden. )e Sklareks hebben om zich te vrijwa- voor navorschingen van hun employés, geheime rekeningen in tegenstelling hun gewone boekhouding, zeer precies ;ehouden. En om de namen van bekende nten of goede vrienden weg te werken, iben zij deze rekeningen mooie en bloem- maar soms ook wel eenigszins ironi- namen gegeven. Ichter den naam Gustav moet men een igen ambtenaar van de Berlijnsche stads- [ecring zoeken, terwijl een ambtenaar de stadsbank verscholen is onder den Hammei. foor het communistische raadslid Ges'bel rd de naam van den aartsengel Gabriël cozen, terwijl het communistische raads- Degener, wiens naam doet denken aan ijd en wapens, den bijnaam Dolch kreeg. ior burgemeester Schneider vindt men deze rekeningen den naam Schuster hoenm?«ker). De rekening van den di- Ctenr van de Stadsbank Schmitt. met en Leo en Max Sklarek op vertrouwe- 5 voet stonden, terwijl Willv Sklarek i connecties met hem onderhield, werd i-den naam Schimmel aangeduid, i, bedragen op deze verschillende r©- ïgen zijn niet bepaald klein. Zoo blijkt 'oorbeeld uit die van het raadslid De- ler, dat deze elke maand tweedu:zend 2500 Mark van de gebroeders Sklarek ift gekregen. De rekening Gabriël is veel hooger, en die van Schimmel over- ft beide rekeningen nog aanmerkelijk, de rekening Gustav vindt men alle be ugen, die voor geleverde kleedingstuk- de heele familie werden in reke- ig gebracht. POLEN EN DUITSCHLAND. De lïquideering van het verleden. )e dezer dagen te Warschau ondertee- ïde overeenkomsten inzake de Poolscho itiek van liquidatie van Duitsche eigen- mmen en het Poolsche terugkooprecht, ren hoop, dat er eindelijk kans zal ko op betere politieke en handelsecono- sche betrekkingen tusschen Duitschland Polen, welke van zoo'n groot belang ge it moeten worden voor de pacificatie toestanden in het Oosten van Europa. Sooals men weet duurt een economische 'log tusschen beide mogendheden nu ids sinds 1925. Herhaaldelijk werden gingen gedaan om in commissorialen ar id tot toenadering en een beide partijen vredigende regeling te komen, doch tel- ns sprongen de besprekingen weer af. De hoofdstrijd gaat over den export van n bepaalde hoeveelheid kolen en var- nsvleesch uit Polen naar Duitschland, lartegen in Duitsche agrarische kringen Beds weer verzet werd gevoerd. Sind3 't aftreden van den agrariër dr. Hermes i leider van de Duitsche delegatie schijnt meer schot te komen in de onderhande len, in welke richting de Duitsche ge it te Warschau Bauscher krachtig me- werkt. Het heet reeds, dat binnenkort voorloopige overeenkomst te verwach- is. In verband met deze mogelijkheid van spoedigo provisorische economische gsling, als voorbereiding voor een defi- tieve handelsovereenkomst, wordt groote aarde gehecht, voor de verbetering van b atmosfeer tusschen beide landen, aan b thans op politiek terrein verkregen re- "taten inzake de liquidatie van Duitsch gendo*. Het vredesverdrag kende Polen het V j ^°e ^uktsc^le grondbezitters tegen adevergoeding te onteigenen, welk recht 8®kaa'l "ïverd toegepast in ver and mei de weigering van een groot deel 5! bevolking in de vroegere Duitsche ge- b en om voor Polen te opteeren. Thans •ee afgezien van allo toekomst:ge qtudaties van Duitsch grondbezit, welke J^reenkomst terugwerkt tot 1 Sept., zoo- er naar de ..Yorwarts" met vreugde pstateert, ook de talrijke liquidaties van Vler laatste weken onder vallen, voor zoover de onteigende bezitters hun goed nog niet verlaten hebben. De door deze 'overeenkomst geschapen toestand van zekerheid is natuurlijk van groot belang voor de betrokkenen, die thans weten waaraan zij toe zijn. De „Vorw&rts", die steeds gepleit heeft voor betere verhoudingen tot Polen en voor toenadering, brengt hulde aan den gezant te Warschau, dat het hem door een en ander gelukt is een basis te leggen, waarop wellicht in niet al te verre toe komst een handelsverdrag kan tot stand komen. Daarbij stelt het blad vast dat, indien Duitschland voor zijn belangrijkste uitvoer- industrieën de groote Poolsche markt wil openen, het concessies zal moeten doen op het gebied van den kolen- en varkens- invoer uit Polen. Waarna de „Vorwarts" waarschuwt voor de actie van het Duitsche „groene front", de Duitsche agrariërs, die reeds alarm slaan er betoogen. dat he-, komende Duitsch-Poolsche handelsverdrag noodza kelijk moet leiden tot den ondergang van den Duitschen landbouw en veeteelt, ter wijl zij den eisch stellen van handhaving van de bestaande invoerrechten voor Pool sche rogge en gerst. Het soc. orgaan meent, dat hier de wensch voorzit den Poolsch-Duitschen han delsoorlog te vereeuwigen en verklaart dat indien de agrariërs het tot stand ko men van een Duitsch-Poolsch handelsver drag willen saboteeren. zij niet moeten verwachten, dat de zich haar verantwoor- delïjkheid bewuste partijen aan hun cata- strofepolitiek zullen meedoen. POLITIEKE RELLETJES. Het W. B. meldt uit Berlijn, dat, toen de politie Zondagmiddag een communist, die op een in het circus Busch door do communistische partij uitgeschreven „Tag der Boten Fahne" in de uniform van den (verboden) roeden frentstrijdorsbond ver scheen, wilde arresteeren, het tot een woeste vechtpartij kwam, waarbij de agen ten van hun gummistok moesten gebruik maken. De communist werd tenslotte ge arresteerd. Ha afloop van de vergadering kwam het op het perron van een buurtsta- tion tot vechtpartijen met nationaal-socia- listen. OOSTENRIJK. ERNSTIGE BOTSINGEN TE WEENEN. Tusschen socialisten en Heimwehren. Te Weenen is het tot ernstige botsingen tusschen sociaal-democraten en aanhan gers van de burgerwachten gekomen, waar bij verscheidene personen min of meer ernstig gewond werden. De politie moest van de blanke wapenen gebruik maken om de orde te herstellen. Ook te Mödling kwam het tot een vecht partij, daar aanhangers van de burger wacht voor het tehuis der sociaal-democra ten propaganda-lectuur verdeelden en be-' leedigende uitdrukkingen en scheldwoorden tegenover de sociaal-democraten gebruik ten. Ook hier moest de politie ingrijpen. POLEN DE SEJM EN DE REGEERING In Polen ie de politieke spanning, door de betooging der officieren ontstaan, nog niet verminderd. De voorzitter van den landdag weigerde een bespreking met Pilsoedski bij te wo nen en verklaarde, dat hij Pilsoedski bui ten het parlement niet wenscht te ontmoe ten aangezien deze hem zwaar heeft bo- leedigd. De staatspresident heeft daarop een schrijven tot den voorzitter van den land dag gericht, waarin hij zegt, dat hij deze weigering moet opvatten als een weigering om mede te werken aan de opheldering van de incidenten van Donderdag j.l. AMERIKA HET DRANKVERBOD. De kiezers van Nieuw-SchoÜand hebben de drankverbodswetten, die reeds 13 jaar in werking waren, bij referendum verwor pen. Door dezen uitslag wordt het regee- ringsvoorstel, om over te gaan tot drank verkoop van staatswege tot wet verheven. KERK EN STAAT IN MEXICO. Een rondschrijven, dat de Staatssecreta ris van Binnenlandsche Zaken aan de Gou verneurs van alle provinciën deed toeko men, mag wel als. bewijs dienen dat er vooruitgang te constatceren valt in de on derhandelingen tusschen Kerk en Staat in Mexico. Dit schrijven bevat verschillende voor schriften ten opzichte van de restitutie van kerken en kerkgoederen aan Katholieke priesters. Verder werd er op gewezen, dat alleen de Staatssecretaris wettelijk be voegd is, om voorschriften omtrent de uit oefening van godsdienstige handelingen uit te vaardigen. Geen enkel ander gezag, wolk dan ook heeft het recht hier in te grijpen; andere autoriteiten zullen alleen advies geven bij het bepalen van het maximum aantal geestelijken. Alleen door de burgerlijke wetgeving kan in overeenstemming met de behoeften der afzonderlijke districten het maximum aantal geestelijken vastgesteld worden. Het aantal beambten van iedere confessie is zonder inachtneming van hare hiërarchi sche organisatie te bepalen,'echter zal men het vroeger getal van hare geloovigen hierbij in aanmerking nemen. Als bewijs dat hij een geboren burger van Mexico is. moet ieder geestelijke in het bezit zijn van een bewijs van den Burgerlijken Stand en wanneer dit niet mogelijk is, dan moet hij den Magistraat der stad, waarin hij aan gesteld zal worden, of den Staatssecretaris, betrouwbare getuigen moeten aanwijzen. Alle Godshuizen, die op den tijd, dat de Roomsch-Katholieke gëestelijkhe:d zich weer bereid verklaarde om de godsdienst oefeningen te hervatten, niet in gebruik waren, zullen zooveel mogelijk teruggege ven worden; in ieder geval zullen zij te ruggegeven worden zoodra zij voor de uit oefening van den R. K. Godsdienst ver bouwd worden; uitgezonderd wanneer de restitutie verbonden is met moeilijkheden bij de wet genoemd. Het crriwe.-'p-[jrankbestrïjding. Spoedige indiening te wachten. Haar de „H. B. Crt." verneemt, ligt heb in de bedoeling van minister Verschuur, zeer binnenkort het ontwerp-Drankwet- Slotemaker de Bruine, echter op vel schillende punten gewijzigd, wederom in te dienen. Men weet, dat om technische redenen (afloop van vergunningen e.d.) in elk ge val in 1930 do Drankwet moet worden her zien. BENOEMINGEN. Bisdom Haarlem. Haar wij vernemen heeft de Zeereerw. Heer J. E. M. Brinkman, pastoor te Sloten eervol ontslag uit die bediening verkre gen. Hij zal zich in verband met zijn ge zondheidstoestand voor eenigen tijd naar Zwitserland begeven. In zijn plaats is tot pastoor te Sloten benoemd de Zeereerw. Heer A. J. Ratté, rector aan het R.-K. Weeshuis te 's-Gra- venhage en in diens plaats is benoemd de Zeereerw. Heer P. J. M. J. van de Pa- voordt, voorheen pastoor aan de St. Lidui- nakerk te Haarlem (Hoord). De Ulvenhoutsche moordzaak. Voor het gerechtshof in Den Bosch heb ben terecht gestaan C. de V. en F. J. M., beiden werkman te Ginneken, ter zake dat zij in of omstreeks den nacht van 24 op 25 November 1928 onder de gemeente Ginne ken en Bavel, tezamen en in vereeniging, althans ieder afzonderlijk, in de door P. van der Burgt bewoonde woning, opzette lijk deze v. d. Burgt van het leven hebben beroofd door opzettelijk en met geweld hem op zijn bed met een hard voorwerp meerdere slagen en stompen tegen het hoofd toe te brengen, waardoor v. d. B. een twaalftal wonden aan de linkerzijde van het hoofd heeft bekomen en door daar na het bed, waarop gemelde v. d. Burgt zich bevond, in brand te steken, althans in die woning brand te stichten en zoo doende v. d. B. van het leven hebben be roofd, doordat hij daardoor in brand is ge raakt en gedeeltelijk verbrand. De ver schillende brandwonden hebben den dood van v. d. B. veroorzaakt. De doodslag ging gepaard met diefstal van een portemon- naie en eenig geld va-n v. d. B. Als verdediger van de V. treedt op mr. Franke, voor F. J. M. mr. Gerrits. Verdachten waren door de Bredasche rechtbank veroordeeld tot 12 jaar gevan genisstraf. De eisch was toen resp. 15 en 20 jaar. Na uitvoerig verhoor luidde de eisch eveneens 12 jaar gevangenisstraf. Gasdelicten. De. Hooge Baad heeft behandeld een cassatieberoep van J. H. A., directeur van het gasbedrijf te Zutfen. Wegens het aan nemen van een gift van de H.V. Nederl. Gasmeterfabriek George Wilson, wat hij als ambtenaar niet mocht, is hij door de rechtbank té Zutfen veroordeeld tot ƒ200 boete. Het Hof te Arnhem had hem de-zelf de straf opgelegd. Voor den requirant pleitte mr. B. M. Telders, die eenige cassatiemiddelen voor stelde en ^m. betoogde, dat het Hof niet heeft nagegaan of A. wel was aangesteld door het bevoegd openbaar gezag. Art. 145 der gemeentewet geeft alleen aan den ge meenteraad de bevoegdheid tot benoeming van gemeente-ambtenaren, tenzij bij plaat selijke verordening uitzonderingen zijn toegelaten. Van het bestaan van een der gelijke verordening was niets gebleken. Mr. Telders pleitte voorts in een zaak van G. A. S. directeur van de gasfabriek te Winterswijk, die tot tweemaal 200 boete was veroordeeld wegens het aanne men van giften als ambtenaar. In deze zaak betoogde pleiter, dat recht was ge daan op een onwettig bewijsmiddel. Ten slotte heeft de Hooge Baad nog behandeld een cassatieberoep van J. V., directeur van de gasfabriek te Hoordwijk. Wegens eenzelfde handeling had de recht bank te ''s-Gravenhage hem 200 boete opgelegd, welk vonnis door het Gerechts hof aldaar bevestigd was. In al deze zaken zal do procureur-gene raal op 18 dezer cor.cludecren. VOETBAL. R.K. S. V. „Meerburg", Zoeterwoude (H.R.) Het eerste elftal trok Zondag 1.1. naar Stompwijk om de reserven van S. H. A. te bekampen en het mocht haar gelukken de zen wedstrijd te winnen met 32. Wij moe ten direct zeggen, dat de S. H. A.'ers dezen wedstrijd niet cadeau gegeven hebben. Het was een vlug en prettig gespeelde strijd. Dat is dus de 3e overwinning. Het tweede elftal leed een zware 81 nederlaag op eigen terrein tegen Leiden 4. Deze uitslag geeft echter geenszins de verhouding in het veld weer, doch is alleen te wijten aan het gebrek van een doelver- dediger. Zoolang hierin niet behoorlijk is voorzien, zijn nog meerdere nederlagen te wachten. Er is overigens van beide kanten met geestdrift gespeeld en de verstand houding liet niets te wenschen over. Dc Junioren deden een prachtig entree door hun eersten competitie-wedstrijd te gen A. S. C.-Junioren met 80 te winnen. Zij hebben vurig gespeeld en de geest van het ploegje, waarvan de meesten nieuwe lingen, was zeer goed. A.s. Donderdagavond verwachten wij alle athleten in de Gym.-zaal. Een goede raad aan al onze voetballers: Komt Don derdagavond ook eens meedoen. Jullie zult eens zien hoe los de botten raken. ATHLETIEK. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het Sklarek-scharcdaal breidt zich steeds verder uit Nieuw Schotland schaft het drankver bad af. Expeditie in het Gran Chaco-gebied om gekomen. (Buitenl. Berichten, 2e blad). De Simplon-express nabij Zagrels ont spoord. (Tel., Ie blad). BINNELAND. Groote branden te Amsterdam, Abcoude en Zaandam. (Gem. Ber„ 3de blad en Laat ste Ber., lsto blad). OMGEVING. De huldiging van burgemeester v. d. Meulen te Hazerswoude. (lste blad). 13 1/2 JAAR BURGEMEESTER VAN HAZERSWOUDE. Nationale wegwedstrijd te Zaandam. Te Zaandam hebben Zondag de door de G. V. Olympia georganiseerde wegwedstrij den plaats gehad, die dank zij dc goede regeling en het gunstige weer een vlot ver loop hadden. De n'tslagen waren als volgt: 2.9 K.M. Nieuwelingen, 44 deelnemers: 1. Hendriks, A.V.A.C., Amsterdam, 9 min. 57 3/5 sec.; 2. R. ten Wolde, D.O.S., Rot terdam, 10 min. 1/5 sec.; 3. J. H. v. <L Meu len, A.V.A.O., 10 min. 4 2/5 sec.; 4. J. de Vos Jr., A.V.A.C.; 5. H. N. v. d. Ploeg, A.A.C.; 6. G. Klomp, Zeemacht, Amster dam. 2.9 K.M. (klassen A. B. C.) aantal deelne mers 12: 1. Jan Zeegers, A.V. 1923, Am sterdam, 8 min. 50 2/5 sec.; 2. M. J. van Hcpven, A.V.A.C., 9 min. 3 3/5 sec.; 3. J. Arnolds. B.A.C., Breda. 9 min. 20 4/5 sec. 6 K.M. Nieuwelingen, 21 deelnemers: 1. J. Schoo. Kon. Marech„ Apeldoorn, 20 min. 58 sec.; 2. C. Strijfkerk, A.A.O., 21 min. 4 4/5 sec.; 3. P. J. de Vries, A.A.C.; 4. G. de Geute, Kon. Marech., Apeldoorn. 6 K.M. A. B. C. 4 deelnemers: 1. P. Ger- brands. BI. Wit Amsterdam. 19 1/5 sec.; 2. C. Vrijmoet, D.H.C., Delft. 20 K.M. Nationaal, IS deelnemers: I. E. Rooyakkers, D.H.C., Delft, 1 uur 16 min. 37 1/5 sec.; 2. P. van Leenen, D.O.S., Rot terdam, 1 uur 17 min.; 3. J. Smit, A.V.A.C., Amsterdam; 4. Jan Pennekamp; 5. Joh. Pennekamp, beiden te Anna Paulowna. De heer J. v. d. Meulen herdacht heden zijn 12 1/2-jarig jubileum als burgemeester van Hazerswoude. Vanmorgen is de bur gemeester door de burgerij gehuldigd, van welke feestelijkheid een verslag elders in dit nummer wordt gegeven. 2 K.M. Nieuwelingen. Eerst aankomende Zaankanter: J. Schaft, D.T.S., Zaandam. Estafette 1400, 800. 100, 200 cn 100 M.: 1. A.V.A.C.. Amsterdam, 8 min. 16 4/5 sec.; 2. A.A.C., Amsterdam 8 min. 19 3/10 sec.; 3. N.I.L.O.C., Amsterdam, 8 min. 25 sec.; 4. A.A.C., Amsterdam, 8 min. 33 sec. ZWEMMEN. Rotterdamsche successen te Ruhrort. Zaterdag cn Zondag zijn te Ruhrort in ternationale zwemwedstrijden gehouden, waarin behalve door Duitschers, werd deelgenomen door Nederlandsche dames, loden van O. D. Z., cn Belgen. Den eersten dag kwam mej. van Gelder (Rotterdam) uit op den 200 Meter borst- zwemmen. Zij won in 3 min. 16 9/10 sec., 2. mej. Ermeling (Ruhrort) in 3.27.5, 3. mej. Fischer (Oberhausen). De voornaamste resultaten van den tweoden dag luiden: 100 Meter vrije slag dames: 1. mej. Bau- meister (Rotterdam) en 1 min. 17.4 sec., 2. mej. Sigmond (Rotterdam) in 1.17.6, 3. mej. Sasscrath (Rheydt) in 1.36.2. 100 Meter rugzwemmen dames: 1. mej. Sassorath (Rheydt) in 1.28.4 (nieuw Duitsch record), 2. mej. Baumeister (Rotterdam) in 1.30. 100 Meter borstzwemmen dames: 1. mej. van Gcldor (Rotterdam) in 1.29.8; 2. mej. Ermeling (Ruhrort) in 1.33.6; 3. mej. Fischer (Oberhausen) in 1.34.5. Do Duitscher Küppers uit Viersen bracht het Duitsch record 100 Meter rugzwemmen, dat op zijn naam stond met 1.09.8 op 1.09. (Heb wereldrecord is 1.03.4). WIELRENNEN. De Zesdaagsrhe tc Stuttgart. De Hollandschc deelnemers aan den Zesdaagschc te Stuttgart maken tot heden geen slecht figuur. Na 42 uur waren 1047.370 K.M. afgolcgd. De loiding was toen bij het koppel van KempenBuschenha- ger met 162 punten, tweede Pijnenburg Skupinski met 75 punten. Dc overige deel nemers waren een of twee ronden achter.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1