iste Jaargang MAANDAG 4 NOVEMBER 1929 No. 6324 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND UIT DE RUNSTREEK (Boy/tont ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voorritbetalmg r Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal dco per postf2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver baar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent ppr regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 nummer bestaat uit drie bladen VAN HET VATIC A AN GOUDEN PRIESTERFEEST VAN DEN PAUS. let altaar in de S. Carlo al Corso. 1de Paus het zelf inwijdent en schrijft uit Rome aan de „M-sb.": loals bekend, werd het vorig jaar bij legin van het gouden jubeljaar van den rader te Rome een internationaal Co- gevormd om in de kerk van St. Carlo orso te Rome, waar Z. H. Zijn eerste ■pa, is heeft opgedragen een nieuw altaar ie richten van het H. Sacrament als •nationaal geschenk aan Z. H. t Comité staat onder het voorzïtter- i1D p van mgr. Oaccia Dominioni, Maestro panera van Z. JzL iften van alle landen der wereld kwa- voor dit geschenk binnen; ook Hot- droeg mildelijk bij. ■werkzaamheden zijn thans bijna vol- Heb altaar is een kunststuk gewor den grooten Paus en de bijzondere OH urtenis waardig. De volgende maand heb altaar uit de kostbaarste marmer ten in renaissance-stijl opgetrokken, ed zijn. ;zer dagen werd aan Z. H. door mgr. iia, vergezeld van den secretaris van Internationale comité, Mgr. Trezzi, [ag uitgebracht. De H. Vader sprak grooto tevredenheid en bewondering, liet kunstgeschenk uit. de jubileerende Paus bij de inwijding ,liet altaar persoonlijk zal tegenwoor- zijn, zooals Z. H. na het sluiten van Lateraansch tractaat als zijn wenscli te kennen gegeven? Igens een ander bericht, zou heb zeker ^5 dat de Paus op den 21sten December de eerste maal liet Italiaansche staats- Ïed zal betreden om in de San Carlo Oor so aan het nieuwgebouwde altaar plechtige H. Mis op tc dragen ter ge nii eid van zijn jubilé. irder verluidt, -dat de H. Vader, nadat ardina-al-staatssecretaris Gasparri eerst koninklijk bezoek zal hebben beant- •d, later een particulier bezoek in de Savoia zal afleggen, waar het konink- paar woont. BELGIE De Belgische begrooting. e Brusseische correspondent van de b." meldt: de zoo juist ontvangen begrooting openbare werken lezen wij, dat do toe- aan den dienst der scheepvaart (offi- lo navigation) die vorig jaar 5 millioen es bedroeg, thans op 22 millioen s is vastgesteld. de memorie van toelichting wordt post als volgt gemotiveerd: „Verhoo- noodig voor heb verbeteren van de ienscheepvaart tusschen de Belgische lavens en den Rijn". Geheime fondsen. de begrooting van buitenlandsche en komt, onder de omschrijving van heime uitgaven", een post voor van '00 frs. Anderzijds vinden wij daar een vermeld van 377.500 frs. voor inlich- fS- en propagandadiensten. J singen tusschen fascisten en socialisten. aa-r de „Peuple" meldt, heeft Zondag dag een groep van omstroeks 20 man- meerendeels Italianen, die fascistische es droegen en met stokken gewapend betoogd voor het Brusseische Volkf»- waar zij het fa-seisbenlied zongen en$ ligingen en bedreigingen uitten. Een p.tigta-1^ jongelieden van de „Jeunes^e laliste" zette de betoogers achterna 'erscheidene minuten werd er gevoch- waarbij een Italiaan een revolver den dag haalde. Ten slotte gingen de sten op de vlucht. Vier van hen wer- gewond, terwijl drie socialisten ern- kwetsuren opliepen. DUITSCHLAND het volksbegehren. Hugenbergs actie toch geslaagd. |Tegen de „slavernij van hot volk". ®2Maelittg en telling van alle hand- ,'emngen blijkt, dat iets meer dan 10 f van allo kiesgerechtigden zich hebben gesproken vóór een referendum. De actie fupnberg tegen het Young-plan blijkt Loc. succes te hebben gehad, ondanks med©deelingen, die van een fias- 'Prakciu Het gevolg van deze stemming is-, dat men binnenkort een referendum zal moe ten houden over het onderstaand „wets ontwerp tegen het onder slavernij brengen van het Duitsche volk": 1. De Rijksregeering moet de buibenland- sche mogendheden onmiddellijk op plech tige wijze er van in kennis stellen, dat de afgeperste bekentenis van schuld aan den oorlog, welke in het verdrag van Versail les voorkohit, in strijd is" met de histori sche waarheid, op valsche veronderstellin gen berust en volgens het volkenrecht niet bindend is. 2. De Rijksregeering moet er naar stre ven, dat de schuldbekentenis van art. 231, evenals de artt. 429 c:i.430 van het verdrag van Versailles formeel buiben werking worden gesteld. Zij moet er verder naar streven, dat het bezette gebied nu onverwijld en onvoor waardelijk, onder uitsluiting van elke con trole over Duitsch gebied, wordt ontruimd, onafhankelijk van de aanvaarding of af wijzing van de besluiten der Haagsche conferentie. 3. Er mogen tegenover buitenlandsche mogendheden geen nieuwe lasten of ver plichtingen aanvaard worden, die berusten op de erkenning van do schuld aan den oorlog. Hier vallen ook onder de lasten cn ver plichtingen, dio op grond van de voorstel len der Parijsche deskundigen en volgens de daaruit volgende overeenkomsten door Duitschland aanvaard worden. 4. Rijkskanselier en Rijksministers, en hun gevolmachtigden, die in strijd met het voorschrift van punt 3 verdragen met bui tenlandsche mogendheden teekenen, wor den gestraft volgens de bepalingen van art. 92 no. 3 van het Wetboek van Straf recht. 5. Deze wet treedt in werking op don dag der afkondiging. FRANKRIJK. De crisis is opgelost. Tardieu is geslaagd. Tardieu deelde I aterdagavond om 12 uur mede, dat hij geslaagd was met do vorming van een nieuw ministerie. Tardieu is president en minister van binnenland- sche zaken, Briand is minister van buiten landsche zaken en Chéron is weer minister van financiën. ROEMENIE Onmin in de koninklijke familie? Uit Boekarest worden eigenaardige be richten ontvangen. Gemeld wordt namelijk, dat koningin Maria van Roemenië gedwon gen is haar paleis te Baltchik aan de Zwar te Zee te ontruimen, in verband met fami- lie-oneenigheden. Beweerd wordt, dat er zich kort gel-eden een reeks incidenten heeft voorgedaan tusschen verschillende leden der BoemeenscLe koninklijke familie. De betrekkingen tusschen koningin Maria en haar schoondochter prinses Helena schijnen niet al te goed te zijn. Namens de prinses is een verzoek tot koningin Maria gericht om het paleis te Baltchik, dat krachtens het testament van wijlen Ferdinand van Roemenië aan koning Mi chael is nagelaten, te ontruimen. Koningin Maria heeft daartegen geprotesteerd, doch kort geleden is aan het paleis, tegen haar zin, een kleine vleugel gebouwd. Volgens berichten uit Boekarest was ko ningin Maria eenige dagen geleden ten zeerste verwonderd, toen zij bemerkte, dat verschillende harer meubelstukken op de binnenplaats van het paleis waren gezet. Koningin Maria, zoo werd daarbij medege deeld, heeft lang gewacht met het betrek ken van den nieuwen vleugel van heb pa leis, doch na dit incident heeft zij eindelijk toegegeven. Nadat koningin Maria in den nieuwen vleugel van heb paleis haar intrek had ge nomen, deelde de architect haar mede, dat hij opdracht had ontvangen, een aparten ingang voor haar te bouwen. RUSLAND. In Cherson zijn alle kerken gesloten. De an ti-religieuse campagne in S o v j et-R ue 1 and. Naar uit Moskou gemold wordt, zijn Donderdag in Cherson aan de manden van den Dnjepper alle kerken en synagogen door communistische vereenigingen geslo ten, terwijl hun eigendommen in beslag werden genomen. Hiermede zou'Cherson de eerste stad zijn in de Sovjet-Unie, die zonder kerken en zonder synagogen is. De kerkgebouwen werden gedeeltelijk tot bioscopen, theaters en clubs verbouwd. In Wladimir heeft de G. P. O. E. Bisschop Nikon gearresteerd, daar hij beschuldigd werd anti-Bolsjewistische redevoeringen te hebben gehouden. AFGHANISTAN. Habib Oellah doodgeschoten? Onbovestigd draadloos bericht uit Kaboel. Volgens een tot dusver onbevestigd ra diobericht uit Kaboel is Habib Oellah mot elf zijner aanhangers op bevel van Nadir Khan doodgeschoten in het kamp te Sje- poer, dezelfde plaats, waar AH Achmed Jan indertijd op bevel van Habib Oellah ter dood is gebracht. HAZERSWGUDE. GEMEENTERAAD. Bestrating van het dorp en ver betering van den Voorweg. Vergadering van den Raad der ge meente op Donderdag 31 October, dos v.m. 10 uur. Voorzitter is de burgemeester, de heer J. v. d. Meulen. Aanwezig alle leden, er is één vacature. De voorzitter opent de vergadering met ambtsgebed. De voorzitter benoemt de hoeren Jac. van Beek, A. J. de Jong en O. Patijn tot het nazien der geloofsbrieven van den heer N. J. Kaptein. De secretaris, de heer B. den Braver, leest do notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden goedgekeurd cn vastgesteld. Naar aanleiding van de gelezen notulen informeert de heer J, W. van V'liet of het werk der wegverbreeding aan den Voorweg ook bij inschrijving heeft plaats gehad, waarop do voorzitter zegt, dat deze werkzaamheden zijn opgedragen aan den heer B. van Wieringen alhier, die voor dit jaar uitvoerder is van heb werk der gemeente, nadat door hem een begroo ting was gemaakt-, overeenkwam met de raming der kosten, hiervoor opge maakt. De voorzitter doet mededeoling van in gekomen stukken, w.o. Missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten. Schrijven van de a-fdeeling van de Holl. Maatschappij van Landbouw met verzoek tot gebruik van een verwarmd en verlicht lokaal der Openbare School gedurende twee avonden per week in den a.s. winter, tot het houden van een Landbouw-huis- houdcursus, wat wordt toegestaan. Een verzoek van de Gewestelijke Land storm om weer in het 'genot te worden gesteld van een subsidie van f 25 zal bij de behandeling der (begrooting aa-n de orde worden gesteld. Schrijven van den heer M. Heijker, dat door hem wegens vertrek uit de gemeente ontslag wordt 'genomen als .lid van den Raad. Mededeeling van den heer N. P. Kap tein, dat hij de 'benoeming tot lid van den Raad aanneemt. Van den keuringsdienst van Waren is ingekomen een verslag van de werkzaam heden over do eerste 6 maanden van dit jaar. Van den Inspecteur der Directe Be lastingen een opgave der opcenten van grondbelasting en bebouwde en onbe bouwde eigendommen. Een adres van den heer P. van Vliet alhier met verzoek tot schadeloosstelling tot een bedrag van f 100, voor het nadeel in het bij herhaling ver schijnen voor den Rechtbank, in. een naar zijn meening ongegronde aanklacht. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen; waarvan het laatst genoemde bij den Burgemeester als hoofd der gemeente, thuis behoort. Aangeboden wordt de begrooting der ge meente voor den dienst 1930, waarvan de ontvangsten e:i uitgaven zijn f 135.797.561/2, met een bedrag aan onvoorziene van f3500. De kapitaaldienst in ontvangsten en uitgaven f 55.625. De begrooting van heb Waterleidingbedrijf voor 1930 geeft een bedrag van f 16.014.90, de kapitaal- dienst in ontvangsten en uitgaven f 4.444.24. Tot lid van de commissie voor heb nazien der begrooting worden benoemd de heeren J. Brugman, Jac. van Beek en O. A. van Dam. Bij monde van den heer A. J. do Jong 'brengt do commissie, benoemd tot heb nazien der geloofsbrieven va-n den hoor N. P. Kaptein, rapport uit, en verklaart de stukken in orde te hebben bevonden en adviseert tob toelating van den heer N. P. Kaptein als lid van den Raad, waartoe wordt besloten. Aan do orde komt: Plan tob wegverbe- tering van den Voorweg en bestrating van het dorp. De voorzitter geeft omtrent de plannen van B. en W. in betrekking tot deze zaak een breedvoerige toelichting. Met de Gemeente-opzichter heeft een breedvoerige bespreking plaats gehad, en na rijp overleg komt het B. en W. als de beste oplossing voor, aangezien in het dorp een dubbele kabel voor de olectrici- teitsvoorziening zal worden gelegd, onder de trottoirs, die langs do woningen komen, nu in do Dorpstraat een klinkerbest-rating aan te brengen. Het gedeelte vanaf het Raadhuis do geheel e Voorweg tot aan de Roemer, en Westelijk vanaf de tegenwoor dige bestrating tot de R, K. Kerk met goudalite bot wegbedekking te doen be handelen. De kosten van bestrating va-n do Dorpstraat met rioleering en heb aan brengen van trottoir langs de woningen zijn geraamd op f26.500. en de behande ling met goudalite van genoemde wegen op f 26.975. Mocht echter bij onderzoek blijken, dat behandeling met andere 'be dekking der wegen minder kostbaar en even degelijk cn goed is, dan zouden B. en W. er geen bezwaar in hebben, na overleg met de deskundigen, do behande ling der wegen met bedekking verder uit te strekken. Do heer P. F. Vee'lo..nlurf merkt hierbij op, aangezien twee kabels in de Dorps straat zullen worden gelegd, op sommige gedeelten de boomen in het gedrang zul len komen, wat een factor van betcckenis is bij den aanleg van electriciteib in de gemeente. Do heer C. A. van Dam acht wegverbe- tering een eisch van noodzakelijkheid, maar voor wat de Dorpstraat 'betreft is hij van moening, dat het niet -gemotiveerd is hiervoor een zoo groot bedrag uit 'te geven. De heer A. J. de Jong vraagt of de bestrating met keien niet kan achterwege blijven ter besparing van kosten cn alleen met het aanbrengen van trottoirs langs de woningen, waaronder de kabels moeten worden gelegd, kan worden volstaan. De heer D. de Bruijn wijst er o<p, dat met den aanleg va-n rioleering in de Dorpstraat rekening moet worden gehou den, en acht ter besparing van noodeloozo uitgaven het gewenscht tot vernieuwing van de Dorpstraat over te gaan. Door verschillende leden worden bezwa ren ingebracht tegen het voorstel van B. en W. tot bestrating van het dorp, daar bij wijzende op sommige gedeelten van de gemeente, die dringend verbetering eischen. De heer P. F. Veelenturf acht het een plicht voor het algemeen verkeer de zaak zoo goed mogelijk aan te vatten, en wijst er met nadruk op, dat in deze alle denkbeeldig voordeel zou blijken schade te zijn voor de gemeente. De heer Jac. van Beek is' er van over tuigd, dat door B. en W. deze zaak ernstig is overwogen en verklaart zich voor het voorste van B. en W. De hoer C. Patijn sluit zich hierbij aan, maar zag gaarne het kleino traject vanaf do Roemer tob Boskoop in het plan opge nomen. De heer A. J. de Jong verklaart zich, gehoord hebbende de breedvoerigo toe lichting, vóór het voorstel van B. cn W. De heer P. F. Veelenturf dringt aan op beslissing van deze zaak, aangezien heb volgens de deskundigen noodzakelijk is, in verband met dn uitvoering van het werk, tot aanschaffing van het noodige materiaal over te gaan. Het voorstel van B. en W., in stemming gebracht, wordt daarop aangenomen met 6 stemmen voor en 4 tegen, n.l. de heeren L. Noorclam, D. Buitenhuis, C'. A. van Dam en J. W. van Vliet. Op een aanvraag van gelden, bcnoodigd voor het aanschaffen van meubelen voor de Ghr. School aan den Rijndijk, wordt gunstig beschikt. Besloten wordt op voorstel van B. en W. de strook grasland langs de Gemeencweg weer voor één jaar te verhuren aan den lieer v. d. Velden voor de som van f135; en een gedeelte tuingrond op den Ge- meeneweg weer eveneens ondcrhandsch te verhuren aan den heer J. N. Verhaar voor één jaar voor de som van f 55. Machtiging wordt verleend aan B. en W. tot het aangaan va-n een gemeenschappe lijke regeling met de gemeente Benthuizen, tot toelating van leerlingen uit de ge meente op de- openbare lagere school. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten tob kwijtschelding recognitie erf dienstbaarheid aan den 'heer Keiler aan den Rijndijk. Overeenkomstig een voorstel van Ged- 'Staten wordt do instructie van den ge meente-ontvanger met enkele aanvullingen en veranderingen gewijzigd. Goedgevonden .wordt wijziging der be grooting 1929 tob een bedrag van f 1275.24. Na de gehouden rondvraag, waarbij nie mand der leden het woord verlangt, sluit de voorzitter de vergadering. BOSKOOP. Nieuwe Geref. Kerk. In de op Don derdagavond jl. in de Geref. Kerk gehou den vergadering van lidmaten is besloten, overeenkomstig heb voorstel van den ker- kera-ad om over te gaan bot -amoveering van het bestaande kerkgebouw en over tc gaan tot bouw van oen nieuwe kerk. Het aantal zitplaatsen zal worden uitgebreid tot ruim duizend. Dc kosten worden geraamd op 92.000. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Zal de Paus het nieuwe altaar in de S. Carlo al Corso zelf inwijden? Het Volksbegehren heeft toch succes gehad. Het referendum zal worden gehou den. De Fransche crisis opgelost. Een drama op zee. (Buitcnl. Berichten 2e blad). BINNELAND. Overleden is te Wassenaar de oud-hoog- leeaar van de Technische Hoogeschool te Delft, Prof. H. Evers (3de blad). Door de „blauwe tram" is te 's-Graven- hage een man overreden en gedood. (Gem. Berichten, 3do blad). In Muiden is een auto met voetballers omgeslagen. Eenige gewonden. (Genu Berichten, 3de blad). Een Nederlandsch motorrijder door Duit sche douanen neergeschoten. (Genu Berich ten, 3d o blad). ALPHEN AAN DEN RIJN. Gouden bruiloft. Den 13en November a.s. hopen onze plaats-genooten de echte lieden Aric Verduyn on Anna Wilhclmina van der Linden hun 50-jarigo echtveroeni- ging te herdenken. Jonge diefjes. Door eenige winkeliers werd bi,j de politie aangifte gedaan van do vermissing van chocolade, caramels en si garen. Heb mocht do politie gelukken de boosdoeners, een tweetal jongens van 12 jaa-r, aan tc houden. BODEGRAVEN. G e b ci r o nCarl Tlmodor Marie, z. van A. A. M. Telkens cn J. E. van den Ak ker. Ondertrouwd: J. Th. van der Poel 24- j. en H. M. Bunnik 20 j. J. J. Veer man 54 j. en M. Niesing 48 j. Getrouwd: J. Dijs cn A. J. H. Koster. C. Kwakcrnaak cn N. Kop. Gevestigd: D. Oostcrom van Rijns burg. A. IJdo van Zwammerdam. O. Wolswijk en gezin van Zwammerdam. H. J. Berg van Ambt Hardenberg. G. van den Burg van Soest. Th. W. van Eijk van Utrecht. Vertrokken: W. van don Brink cn gezin naar Maarssen. G. Swager naar Andel. NIEUWVEEN. Personalia. Met ingang van 1 Januari e.k. is lxmoemd tot onderwijzer aan de Christelijke school alhier, de heer K. M. Knobbe, uit Ilibsum (Fr.) Do heer Ivwaa- kernak is tegen die datum aangestold tc Noordwijk. NOORDEN. Het feest van den koster. Vorigo week herdacht de lieer A. Notenboom den dag dat hij 25 jaren geleden werd aange steld als koster dezer parochie. Deze dag werd met grootc doelneming zoowel in de kerk als aan huis feestelijk herdacht. Dat een jubileum als dit niet ongemerkt moest voorbijgaan zag rnen op do eerste plaats in do kerk. Heb altaar was geheel in feestgewaad en met tal van bloemen versierd. Do H. Mis werd. opgedragen tot intentie van den jubilaris, waaronder door het zangkoor dc tweestemmige Mis van van Hallen word uitgevoerd. Na dc Mis werd dc feestvierende fa milie met liet kerkbestuur in de pastorie op het ontbijt gonoodigd. Ook daa-r was er een feestelijke stemming. Na het ontbijt werd dc jubilaris door den zeereorw. heer Pastoor der parochie een hartelijk dankwoord toegesproken, waarin do trouwe diensten door hom iri deze 25 jaren aan kerk, altaar cn zijn gees telijke overheden bewezen, in heldere en welgepaste woorden naar voren werden gebracht. Hierbij werd de hcilwensch uit gesproken, dat hij aan deze werkkring nog vele jaren ter eere Gods zijn krachten mo ge schenken. Tevens werd door den Pas toor den jubilaris oen feestgave aangebe den, als een aandenken voor de trouwe diensben door hem bewezen. Na nog geruimen tijd van gezellig sa menzijn, ondervond de jubilaris ook do grooto belangstelling der parochianen, aan huis, door liet groote aanbal felicitatie:-, die ter tafel lagen cn de vele bezoeken waarmede hij dezen dag werd vereerd. Dat het den koster gegeven moge zijn, nog vele jaren in gezondheid dit ambt te blijven beldeeden, is zeker den wonseh van allo parochianen. Personalia. Mej. W. J. Waltz uit Woerden, sedert April j.l. onderwijzeres aan de R. K. school alhior, is elders be noemd en wel op 2 plaatsen n.l. tc Rotter dam en te Ka-merik.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1