tweede blad DE LEIDSCHE COURANT. ZATERDAG 26 OCTOBER 1929 'JU Vlugge arbeid. Nu eok kortheid bij de"1 Raad gewenscht B. en W. hebben aan den Raadaangc- den de memorie van toelichting op de grooting van inkomsten en uitgaven der neen te voor den dienst 1930; de begroo- |g zelve, welke uitsluitend cijfers bevat, I alle ook in de toelichting voorkomen, igt zoo spoedig mogelijk. Jet zal den Raad, aldus B. en W., on- iwijfeld voldoening geven, dat ondanks 1 brand van het Stadhuis, de begrooting chts ongeveer 11/2 maand na den wet- jjken termijn verschijnt. STu dit, mede dank zij groote krachtsin- tnning van den betrokken ambtenaren, gelijk is gebleken zouden B. en W. het <r op prijs stellen, indien ook de verdere landeling van de begrooting zooveel mo- jjk werd bespoedigd. B. en IV. houden h verzekerd, dat de Raad eenzelfden osch koestert, en bij de schriftelijke en ndelinge behandeling zooveel als maar jgszins mogelijk is, kortheid zal he chten. [et College van B. en W. neemt zich r, om met name bij de beantwoording i het Sectieverslag op reeds vroeger te de gebrachte zaken, waaromtrent hun- opvatting voldoende bekend is, niet in jaan of te volstaan met een enkele ver- zing naar de plaatsen, waar zij werden iandeld; vragen, die nieuwe gezichts- ïten openen, zullen B. en W. evenals loger met de noodige zorg beantwoorden, •h o-m den verloren tijd zooveel mogelijk te halen, zullen zij zich in den omvang het antwoord nog meer dan vroeger lerten. Betere cijfers. Waaraan te dan ken? )ok ditmaal is de begrooting weder op- naakt in dien zin, dat bij de ramingen •n rekening is gehouden met ontvajig- n en uitgaven betreffende vroegere nstenhet resultaat is geweest, dat een itende begrooting werd verkregen, zoo- thans, in tegenstelling met de begroo- van het loopende jaar, die sloot met tekort van rond 161.000.geen be- p op het batig saldo van een v-o-rigen nst of, wat op hetzelfde neerkomt, op mesne Reserve, behoefde te wor- )eze vooruitgang is voornamelijk te dan- aan een stijging van de opbrengst van gemeentelijke inkomstenbelasting en tige andere belastingen, aan een daling a de kwade postsn in de directe belas- gen, aan een vermindering van de kos- van ondersteuning van werkloozen en n een voortdurend streven naar bezui- iging bij ons College, aldus B. en W. Do daling werkloozensteun. werkloozensteun is, dank zij de alge- lene verbetering in den economisch en l, die ongetwijfeld valt waar te nem, weder aanzienlijk lager kunnen irdcn geraamd, n.l. van 115.000.op 5.000.—; intusschen is hierbij in aanmer- g te nemen, dat onder dit bedrag niet begrepen de subsidie van rijk en ge- ïente in de werkverschaffingsloonen van Leidsche Hout ten bedrage van 16.000.—, waarvan de helft ten laste van gemeente komt. Het voor rekening van gemeente blijvende bedrag van 13.000 evenals binnenkort zal worden voorge el ten aanzien van het aandeel voor 9, uit- het „Fonds voor Stadsverbeto- g, Werkverschaffing en andere Sociale )Leinden", geput. Een aanzienlijk overschot op den dienst 1928. dit resultaat het ontwerp-begrooting 10 niet onbevredigend, tot tevredenheid mt zeker ook de uitkomst van den insfc 192S. Terwijl de begrooting sloot it een tekort van 296.552.eindigde t dienstjaar met een zuiver exploitatie- !do van 157.244.69 1/2, hetgeen een ver- li] vormt van 453.796.69 1/2. Het uit vroegere diensten aan 1928 ten ede gekomen bedrag van 292.976.78 1/2 Q dus niet slechts worden behouden, doen zendien komt nog een niet onbeduidend erschot op den dienst 1928 zelt vrij, vor mde tezamen het bruto-exploitatie-sal- vam den geheelen dienst (met inbegrip 11 Hoofdstuk I) ad 450.221.48. ƒ300.817.52 en die van de eïectriciteits- fabriek 530.649.0c, tegenover een raming van resp. 211.000.en 396.700.In totaal werd dus 223.766.57 meer ontvan gen. Terwijl nu voor 1929 werd uitgetrok ken een winst van ƒ328.855.voor de gas fabriek en van 520.290.voor de elec- triciteitsfabriek, d.i. tezamen 849.145. wijst de begrooting der Lichtfabrieken voor 1930 slechts een winst aan van resp. 248.165.en 563.900.of samen 812.065.Tegenover een vooruitgang van de electriciteitsfabriek met 43.610.— valt dus een achteruitgang van de gasfa briek waar te nemen, die niet slechts de stijging bij haar zusterafdeeling ongedaan maakt, maar de totale winst in vergelij king met de begrooting voor 1929 zelfs met 37.080.doet dalen. En hoewel een en ander in geen enkel opzicht het vertrou wen in de positie van het gas behoeft te verzwakken, wordt hierdoor wel geïllus treerd, da-t men maar niet op immer stij gende -winsten kan rekenen. Ook bet Open baar Slachthuis in hiervan een voorbeeld; zij het ook, dat voor het bedrijf in zijn go- heel een gelijke winst als in 1929 kan wor den verwacht, de begrooting der Ijsfa briek wijst ©en verlies aan van bijna t 3.800.tegen een winst van 13.200. voor 1929. De kosten van werkloozensteun zullen naar wij hopen, de daling voortzetten, doch men is hierbij in belangrijke mate afhanke lijk van de verdere ontwikkeling van den economischen toestand. De a.s. nieuwe wet op de finan- cieclo verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Maar, zal men ons wellicht tegemoet voeren, de nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeen ten opent toch goede vooruitzichten voor Leiden. Inderdaad hebben wij van de?e wet gunstige verwachtingen voor onze ge meente en dus tevens voor hare ingezete nen; echter kan nog steeds niet het be drag worden opgegeven, dat Leiden uit het Gemeentefonds zal ontvangen en blijft derhalve omtrent dezen overheerschenden factor nog altijd volslagen onzekerheid bestaan. Aannemende intusschen dat de wet ver betering zal brengen, voor welke ver-wach ting, gelijk wij opmerkten, alleszins grond bestaat, dan dient men wel te bedenken, eenerzijds, dat verlichting van den belas"- tingdaruk een dringende eisch is, en ander zijds, dat op de gemeentekas in de toe komst voor verschillende doeleinden in toenemende mate een beroep zal moeten worden gedaan. Wat er nog gebeuren moet. Vooral op het gebied van openbare werken is, naast wat reeds geschiedde of bereids in uitvoering is, nog zeer veel te verrichten. Ten vorigen jare wezen wij al daarop en noemden toen dien aanleg van de centrale rioleering, die thans in ver sneld tempo plaats heeft; den aanleg van de nieuwe veemarkt; de uitvoering van het uitbreidingsplan, wanneer de herziening daarvan zal zijn tot stand gekomen; de verkeersverbeteringen op onderscheidene punten der stad, o.a. overbruggir.g van het Galgewater; verbetering van den toestand van tal van bruggen en wegen, en vooral niet te vergeten de oplossing van het over- vregvraagstuk aan den Rijnsburgerweg; afgezien nog van vele andere voorzieningen die in overweging of bij den Dienst van Gemeentewerken reeds in voorbereiding zijn. Dit alles is dringend noodig, doch zal tevens zeer- veel geld kosten. Ook het on derwijs blijft zware eischen aan de gemeen tekas stellen; voorts zal de bouw van het nieuwe Stadhuis offers vergen. De financieele politiek van B. en W. Onze gemeente is, o.a. in verband met hare vele en goede onderwijsinrichtingen, waaronder de Academie wol de .allereer ste plaats inneemt, en door hare uitnemen de ligging ontegenzeggelijk zeer aantrek kelijk als woonstad, doch hare aantrekke lijkheid was voorheen, toen de gemeentelij ke inkomstenbelasting nog nier zoo zwaar drukte, grooter. Met het stijgen van deze belasting, welker druk juist door haar di rect karakter het meest gevoeld wordt, boette de gemeente aan aantrekkelijk heid in. Hu zal zij deze wel door het uitvoeren van de hier genoemde werken en van an dere ter verfraaiing en verbetering van het stadsbeeld, weder verhoogen, maar hiermede alleen kan de vroegere aantrek kelijkheid aan de stad niet worden terug gegeven. Het is vooral en in de eerste plaats noodig, dat de beletselen, die de geheven wordende belastingen aan de be reiking van dat doel in den weg leggen, zooveel mogelijk worden weggenomen. Bij de reorganisatie van het belastingstelsel, welke als gevolg van de totstandkoming van de nieuwe wet moet worden onderno men, is daarom het streven mede te rich ten op het verkrijgen van een regeling, die kapitaalkrachtigen aantrekt en niet afstoot. Het zou dus wel zeer voorbarig en onge motiveerd zijn, inkomsten, die de gemeente b.v. uit de bedrijven tot alleszins redelijke bedragen trekt, zelfs voor een gedeelte prijs te geven of te meenen, dat de ge meente zich nu een zekere royaliteit of vrijgevigheid zou kannen veroorloven door allerlei, wellicht wenschelijké, doch niet noodige zaken te entameeren. Een ton voor het Stadhuisfonds. Bij de bespreking in ons College van de bestemming, te geven aan het bruto-ex- ploitatie-saldo van den dienst 1928 ad 450.221.48, werd aandacht geschonken aan de door de Commissie van Financiën ken baar gemaakte meening, dat de ter zake van den brand van bet Stadhuis gedane uitgaven, welke geacht kunnen worden te betreffen zaken, die geen blijvende waarde hebben, uiterlijk bij het betrekken van hec nieuwe Stadhuis uit den gewonen dienst geheel moeten zijn afgeschreven. Het Stadhuisfonds werd suppletoir op de begrooting 1929 gebracht bij raadsbe sluit van 30 September 1929 met oen toen voor dezen dienst geraamd saldo van 1.061.640.34. Overeenkomstig ons voorstel, opgeno men in genoemd Ingekomen Stuk, ligt het in de bedoeling de bespaarde onderhouds kosten van het Raadhuis, voor 1920 op 4.375.en voor 1930 op 5.000.ge raamd, naar het Fonds over te boeken. oorts zal aan heb Fonds worden toege voegd de rente over het naet-verbruiirte deel der assurantiepenningen, welke voor 1229 en 1930 kan worden geraamd op 82.500.in totaal. Aan het einde van 1930 zou het Fonds dus na aftrek van de te betalen huren ad pt.m. 8.300.onge veer 1.145.215.sterk kunnen zijr ter- wjjl de netto assurantiepenningen 1.223.836.80 bedroegen. Hoewel door enkele leden van ons Ooi lege het zuiverder werd geacht, dat alle kosten, die de ramp meebracht- en nog zal veroorzaken, als oen buitengewone last door het tegenwoordig en het nageslacht in gelijke mate worden gedragen, m. a. w. dat de kosten, voor zoover de assurantie- penningen niet toereikend zijn, geheel uit leening worden best-reden, heeft 'ons Col lege toch besloten u in overweging te ge ven van het bruto batig saldo van den dienst 192ó ad rond 450.000 een bedrag •>-an 100.000.aan te wenden voor stor ting in het Fonds, dit echter los van de opvatting der Commissie in zake bedoelde afschrijving. Wij willen n.l. aan deze stor ting den vorm geven van een dotatie der gemeente zelve aan het Fonds, zooals een particulier een bepaald bedrag ten be hoeve van het Fonds zou kunnen schenken. De bedoeling van deze dotatie is dus, om de kas van het Fonds te stijven een doel, dat trouwens uiteindelijk ook de Com missie van Financiën voor oogen staat zonder dat men zich in de vraag van het al of niet wenschelijke van afschrijving ver diept. Na deze dotatie blijft van het bruto-ex- ploitat-ie-saldo van dén dienst nog een bé d-rag van 350.221.48 over, welke som wij in ronde bedragen als volgt zouden wert- schen te verdoelen: 157.000.voor verlaging van de ge meen tel ij ke inkom s tenb el a s ting 100.000.voor het „Fonds voor Stads verbetering, Werkverschaffing en andere Sociale Doeleinden", en het restant- voor de „Algemeene Reserve". Ruim anderhalf ton voor belasting Uwe Vergadering is ons standpunt be kend, dat, hoezeer verlaging van de belas tingen ook noodzakelijk mag i\n, zij uit het saldo van een vorigen dienst (of uit de Algemeene Reserve) niet mag plaats heb ben, tenzij in redelijkheid mag worden ver wacht., dat de verlaging voor volgende ja ren kan worden gehandhaafd. Ons College meent echter, dat- na de verlaging van de inkomstenbelasting inge volge raadsbesluit van 4 Maart 1929, waar bij de minst draagkrachtige en de kinder rijke gezinnen worden ontlast, thans de mogelijkheid van een verdere verlaging over de geheele linie bestaat. Wij zouden daarvoor dan willen bestemmen het zuiver exploitatie-saldo van den dienst 1928 ad rond 157.000.waardoor het vermerug- vuldigingscijfer voor het belastingjaar 1030/1931 globaal genomen van 0.9 tot 0.8 zou kunnen dalen. Wij achten voor deze belastingvermindering met ingang van dat belastingjaar het tijdstip gunstig, omdat op 1 Mei 1931 de inwerkingtreding van de wet op de financieele verhouding zal zijn voltooid en de gemeente dan een nieuwe periode op financieel gebied ingaat. Dank zij het beginsel van egalisatie van belas tingdruk, dat de wet huldigt, zuiiemde in gezetenen, zelfs wanneer de gemeente in het ongunstigste geval het maximum aan tal opcenten op de gemeentefondsbelas ting moet heffen, aanzienlijk minder be hoeven op te brengen. Waar dus niet ts verwachten is, dat de verlaging voor 1930' 1931 gevolgd zou worden door verzwaring va-n belastingdruk, mag naar onze mee ning de bedoelde verlaging niet langer wor den uitgesteld, vooral niet wanneer men let op de grootte van de Algemeene Re serve en van het „Fonds voor Stadsverbe tering, Werkverschaffing en andere So ciale Doeleinden", alsmede op de daaraan thans weder toe te'voegen bedragen. Aangezien het belastingjaar loopt va-n I Mei tot 1 Mei, drukt de verlaging op het begrootingsjaar 1930 slechts voor 2/3 ge deelte en behoeft mitsdien ten bate van dezen dienst maar over 2/3 va-n rond 157.000.te worden beschikt. Een ton vcor het fonds voor Stadsverbetering. Het „Fonds voor Stadsverbetering, Werkverschaffing, en andere Sociale doel einden" werd bij de begrooting van 1929 ingesteld met een eerste storting van 195.000.—. Van het bedrag van 195.000.— is nog f 97.225.beschikbaar, met het oog op welk ïiedrag wij een toevoeging met 100.000.— voldoende achten; na aftrek van het aan deel in de werkverschaffingsloonen over 1930, geraamd op 13.000.komt het Fonds 'dan weder op 184.225. De Algemeene Reserve is thans 537.000.— groot. Ten einde nu aan die Reserve een rond bedrag ben goede te kunnen doen komen, wordt ten behoeve van de belastingverla ging, voor zooveel deze o"p den dienst 1930 durkt, een bedrag van 105.221.84 afgezon derd. Bij de Algemeene Reserve kan in dat geval worden bijgeschreven 145.000. waarvan echter 52.000.is bestemd om te dekken de belastingverlaging over het tijdvak van 1 Januari 1931—1 Mei 1931, zoo dat de Reserve feitelijk wordt versterkt met 93.000.-^. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Jongen door een auto overreden. Gisterenmiddag is een 13~7jarig knaapje A. D. te Amsterdam in de Lepelstraat door een auto overreden. Met een 'hersen schudding werd 'het naar 't Ned. Isr. Zie kenhuis overgebracht- Auto-ongeluk. Gisteren werd de vrachtauto, bestuurd door J. Troost uit Semmelsdijk, bij den overweg aan het Marietjespad te Middel- harnis aangereden door de tram. De ohauffeur werd zwaar gewond onder den gehavenden auto vandaan gehaald, waar na bleek, dat hij een hersenschudding had 'bekomen. Ernstige aanrijding. Gisterenavond omstreeks 8 uur reed de 18-jarige jongedame A. v. d. M. op de Rozengracht te Amsterdam, naast haar de Haarlemsche tram. Achter haar kwam een auto. Toen deze 'n signaal gaf, schrikte zij, keek om en viel, waarbij haar fiets werd aangereden door den auto. Zij zelf kwam met beide beenen onder den bij wagen van de tram. Zeer zwaar gewond is zij naar het Binnengasthuis vervoerd. Ernstige aanrijding. Vrijdagmiddag kwam een auto met een vaart van pl.m. 40 K.M. van Laan 1914 rijden en wilde den Utrechtschen weg, richting Amersfoort oprijden. Uit Amers foort Wam met eerzelfde vaart een an dere auto aan. De 'bestuurder van eerst genoemde auto zag dit en remdo uit alle macht. Door de gladheid van den weg gleed de auto echter door en botste tegc-n den anderen aan, die daardoor tegen een boom werd geslingerd. Hiervan werden van de twee inzittenden een ernstig, de ander licht gewond, terwijl de wagen ern stige schade opliep. Beide personen wer den, na verbonden te zijn door dr. Eg- gïnk en mevr. dr. Duijvis, naar het zie kenhuis overgebracht. Dit- is het derde ongeluk binnen korten tijd op denzelfden weg. Kind overreden. Te Deventer is een tienjarig jongetje door een wagen, geladen met bieten, over reden. Het kind is aan de gevolgen over leden. Loodsjol omgeslagen. De inzittenden gered. Bij het voorgaats van ÏJmuiden belood- sen van het uit zee komende Neder!andsch stoomschip „Saturnus" is de loodsjol met de inzittende roeiers en zeeloods plotse ling door een grondzee opgenomen on om geslagen. Het mocht den roeiers evenwel na eenige moeite weer gelukken de ge- kapsijsde boot in de goede positie te bron gen en zich daarin te werken, doch de zee- loods R. L. heeft nog eenigen tijd moeten zwemmen, alvorens hij gered en aan boord van het stoomschip „Saturnus" genomen kon worden.. Treinbotsing. Bij het station Kijkuit op de lijn Neu zenMechelen tusschen Axel en Hulst, zijn twee goederentreinen op elkaar ge- loopen; 16 wagons ontspoorden en 4 kan telden. Persoonlijke ongelukken zijn er niet 'bij voorgekomen. De materieel© scha de is aanzienlijk. De dienst onderging vertraging, doordat de treinen over een ander spoor moesten worden geleid. ALASTRIM. Te Rotterdam. Gisteren is in de barakken aan de Hil- degardisstraat te Rotterdam opgenomen een 4-jarig jongetje, wonende Carnisse- straat. Het ventje kwam uit een besmet huis. Te Soest. Op het gemeentehuis te Soest is aan gifte gedaan van een geval van alastrim. Het betreffende gezin is naar de barok overgebracht. Kinderverlamming. Te Paterswolde is bij twee kinderen beneden de drie jaar kinderverlamming in lichten graad geconstateerd. Tón huize van den heer J. G. te Hoiter- hoek, onder Eibergen, is bij diens 13-javigen zoon een geval van kinderverlamming ge constateerd. DE KINDERMOORD- IN DEN POLDER TE ROTTERDAM. Nog eens de getuigenverklaring van den doofstomme. Woensdag jl. werd bij de uitvoerige be richten over deze moordzaak en de aan wijzingen tegen Willem Visser, zooals men zich herinneren zal, ook gesproken over een doofstommen getuige, die op den moordavond bij do melkmarkt, den moor denaar met het meisje op de fiets in den Polder heeft zien verdwijnen. Deze getuige werd toen waardevol ge acht, daar men dacht., dat hij Visser reeds van vroeger kende, doch de wijze waarop de doofstomme zich kan uiten is zoo, dat- een en ander toch nog nader onderzocht moest worden. Dit is thans geschied en het resultaat is negatief gebleken. De getuige heeft Visser vroeger niet ge kend en ofschoon hij wel bij de Melk markt den moordenaar heeft zien fietsen met het meisje op den bagagedrager, her kent hij in Visser niet positief dezen man. Zijn verklaringen zijn dus niet van waar de. Dit is weliswaar in zeker opzicht jam mer, aldus schrijft de „Msb.", doch daar tegenover staan de twee belangrijke ge tuigen, die Visser op den moordavond ge zien hebben, hem van vroeger kenden en thans pertinent herkend hebben. Bovendien komen nog steeds nieuw© aanwijzingen binnen, waarvan verschillen de waardevol zijn, vooral omdat de poli tie en justitie hierdoor een vrij volledig beeld beginnen te krijgen van den persoón Visser, zijn levenswijze, zijn gedragingen in het algemeen en na den moord in 'het bijzonder. Voordat Visser voor de rechtbank zal moeten verschijnen, is er echter èn voor do politie èn voor den rechter-commis3ai is nog buitengewoon veel werk te doen. Allo gegevens moeten nauwkeurig worden ge controleerd, veel getuigen zullen in do instructie worden gehoord alvorens do dagvaarding zal kunnen worden uitge bracht. Het is dan ook te verdachten, dat de zaak voor de rechtbank pas over langen tijd zal dienen. Of dit met open dan wel met gesloten deuren gebeurt, is moeilijk te zeggen, doch de kans dat het zedendelict, dat slechts een betrekkelijk klein onderdeel vormt, alleen met gesloten deuren, de eigenlijk moord met open deuren zal worden behandeld, is wel vrij groot. Van schrik gestorven. De brand, welke Donderdagavond te Weesp woedde, koste de 53-jarige mej. Al berts, wonende Achtergracht, het leven. Men vertelde haar dat de brand in hot huis van haar dochter woedde, dio even wel achter het brandende perceel woont. De vrouw schrok zoo, dat zij neerviel cn spoedig daarop stierf. Zonderling avontuur in donker Utrecht. Donderdagavond is een 19-jarige dienst bode te Utrecht slachtoffer geworden van een zonderling. Zij werd nl. in de omge ving der Spoorweggebouwen aangesproken door een onbekende, die haar vroeg of hij haar mocht vergezellen. Toen het meisje dit weigerde, greep de man haar in den nek, drukte haar hoofd op zijn knie, zoo- dat zij geen geluid kon geven en rukte vervolgens haar hoed af. Naar het meisje later verklaarde, zag zij daarop een schaar of mes flikkeren, om dan te bemerken, dat haa-r vlecht voor dc helft werd afgesneden. Daar op dit oogenblik eenigo voorbijgan gers naderden, liet de man haar los en vluchtte in het park Nieuweroord. Een politie-onderzoek leverde geen resultaat op. Aangespoelde carbidbussen. Namens de strandvonderij te 's-Graven- zande wordt er de aandacht op gevestigd dat op verscheidene plaatsen langs de kust carbidbussen zijn gevonden met een in de Russisc'he taal geschreven op schrift. De in'hoüd dezer 'bussen bstaat uit vijf bommen (klein formaat), die, wan neer zij uit de bussen genomen worden, zeer gevaarlijk blijken te zijn. Een ieder, die een dergelijke bus vindt, wordt aangeraden, zo op een bureau van politie te deponeeren. Onweer boven den Gelderschen Achterhoek. Gisterenmiddag om ongeveer 5 uur heerschte boven den Gelderschen Achter hoek een kort, doen vtij hevig onweer. Het weerlichtte fel en er viel geen regen. In de gemeente Laren sloeg de bliksem in een boerderij, welke geheel afbrandde. Hot vee kon worden gered. BUITENL BERICHTEN Begin van brand in een kerk. Te 's-Gra/venzande is in de Nederland- sche Herv. kerk 'brand ontstaan, toen de schilder Den H. met een steekvlam aan een van de deurposten werkzaam was. De vlam sloeg door een opening achter een van de ,paneelen, waardoor het stof en de 'houten betimmering achter den muur vlam vatte. De schilder maakte on middellijk alarm, waardoor de brandweer het gevaar spoedig meester kon worden. De muur werd onder toezicht van den opper-brandmeester gedeeltelijk gesloopt. Schuur met stroo afgebrand. Donderdagmiddag is te Boornbergum (Fr.) afgebrand een houten schuur, in ge bruik bij den fouragehandelaar Brouwer, waarin 260 pakken geperst stroo waren geborgen. Een auto in de schuur geplaatst ging mede verloren. Do schuur was wel, het stroo niet verzekerd. Vier dineerende Mexicanen de lucht in. In het Zuiden der Venaten 'zijn vier Mexicanen, die, toen zij hun middagmaal nuttigden, op een kist met dynamiet gin gen zitten, door de ontploffing van het dynamiet gedood. Brutale bankroof. De dader ontkomen. Donderdagmiddag drong een gemasker de roover, gewapend mefc een pistoolschot» het filiaal der Beuthener bank te Miecho- witz binnen, waar zijn helper den dienst doende beambte in een gesprek had ge wikkeld. Do beambte wierp den roover een gcld- bak in het gezicht en verwondde hem, naar het schijnt. Niettemin gelukte liet den bandiet, mot medeneming van een bedrag van 1000 Mark, met zijn medeplichtige ongehinderd en onJiericend te ontkomen.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5