UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK Spaarverzekering. Deze yalschheid in ge schrifte houdt verband met de provisie, welke verd. in zijn kwaliteit, van directeur van de inschrijvingen genieten zou. Verd. zelf beweert recht ie hebben op 1.25 per inschrijving van ƒ500 en op 62 1/2 cent per inschrijving van 250. Vast staat, dat aan vankelijk in de notulen heeft gestaan ƒ1 in plaats van 1.25. Volgens den deskun dige is dc- verandering in 1.25, toen de primaire inkt h. I droog was, terwijl hij voorts heeft geconstateerd dat er aanvan kelijk 50 cent heeft gestaan in plaats vhn (32.1/2 cent. Verd. beweerde dat de 50 cent eerst in 521/2 cent en eerst veel later in 621/2 cent veranderd zijn dit is geschied om dat er een kennelijke vergissing, heeft plaats gehad. Dc verandering van 1 in 1.25 is volgens verd. geschied nog tijdons het maken der notulen, evenwel duurde 't soms heel lang voordat de notulen geheel afgemaakt waren. Hierna werd gehoord dc heer F. H. de Zwart, referendaris te Amsterdam, die in opdracht vail de Verzekeringskamer met verd. o.iu. do rekening-courant der Spaar verzekering had nagegaan. Desk. is geko men tot een bepaald saldo van opname, welk saldo destijds is geconsolideerd en waarvoor accepten en schuldbekentenissen waren afgegeven. Volgens desk. heeft verd. dat saldo met uitzondering van ƒ800 erkend. Het saldo, dat oorspronkelijk ƒ82.000 bedroeg, i3 door verschillende omstandigheden o.a. door terugbetalingen door verd. tot 6500 geslonken: Verd. zelf echter beweert dat. het tot 5700 geslonken is, dus oen verschil van 800. Volgens werd. is er geen sprake van verduistering van accep ten, maar zijn deze regelmatig uit de kas genomen. Dc volgende getuige was de boekhou der der Spaarverzekering. Omtrent de hoe grootheid van sommige bedragen ontstond er tusschen hem on verd. verschil. Eenigc commissarissen van de Necler- landschc Spaarverzekering voor Katholie ken verklaarden, dat zij niet geweten hebben dat verd. in zijn kwaliteit van di recteur voorschotten ipt de kas opnam hij had daar trouwens het recht, niet toe. Bij liet hierna volgende verhoor van den heer ir. L. J. M. Fcber, president-commis saris. kwam het lot een incident. Nadat de president gel. gevraagd had of hij •zich misschien door de politiek aan verd. zoo verwant gevoelde, dat hij hem niet durfde weerstaan, hetgeen got. ontken nend beantwoordde, vroeg do verdediger mr. H. Brans in verband hiermede aan get. of bij een bespreking over de laatste opneming door verd. niet is ter sprake ge komen, dat verd. een ander Roomsch-Ka- tholiek Kamerlid zou bewegen om heen te gaan naar aanleiding van een wethouders- benoeming in de plaats van zijn inwoning, waardoor het get. mogelijk zou worden alsdan in 1926 Kamerlid te worden; Get. Febcr maakte zich over deze vraag buitengewoon kwaad en antwoordde in heftige bewoordingen, dat hiervan niets Een drietal getuigen a décharge kwam hierna verklaren dat de buitendienst der Spaarverzekering overhoop lag met den binnendienst over de administratfe, .lie absoluut niet in orde was. Requisitoir. "Het O. M. inr. Overbosch, betoogde, dat verd. in strijd met de statuten en zonder overleg met de commissarissen gelden en accepten heeft opgenomen, zonder deze te kunnen valoriseeren. De verduisteringen en ook de overige ten laste gelegde feiten ach: te. spr. bewezen. In verband met dei: ernst er van eischic Je officier één jaar'gevangenisstraf. Pleidooi. De verdediger, mr. H. Bram. zeide zich wel bewust te zijn geweest, dat hij, toen hij de verdediging bp zich nam, voor een moeilijke en ondankbare taak kwfcm tc staan. In een complex van handelingen z:et pl. hier verschillende personen, die in de politiek een leidende rol spelen en daar tusschen de verdachte, die liet slacht offer is geworden van zijn eigen -politieke loopbaan. De anderen, die zich ook aan laakbare verzuimen hebben schuldig ge maakt. kropen terug en lieten verd. al leen slaan, zoodat hij ten slotte de zonde bok is geworden. Pl. vindt hierin vol doende aanleiding om voor zijn cliënt een lans te breken, Uitvoerig girg pl. vervolgens dc dag vaarding na. waarbij hij betoogde dat dc officier bij de samenstelling daarvan een systeem heeft gevolgd, dat z.i niet juist is. Zooals de officier dc feiten van ver duistering heeft ten laste gelegd, zijn deze op zichzelf niet strafbaar en zal ontslag van rechtsvervolging moeien volgen. Maar ook indien de rechtbank zulks niet mocht aannemen is cr van verduistering geen sprake. Dat verd. niet zou kunnen ïesti- ruecmi hetgeen hij ui; de kas nam. :s al lerminst waar. Vast -ta;\t. dat verd. sciuild- boKanteuisscn en onderpanden heeft af gegeven. Men moet verd. niet moer schuld geven daii hij werkelijk heeft. Hij ri in zijn oorspronkelijke bedoelingen niet slecht geweest. Dat het ten slotte mei tie maat schappij verkeerd is gegaan, ligt riet hier in, dat verd. zich onrcchtmug heeft willen verrijken, maar is te wijten aan het feit. dat verd.. hoewel hij organisatorisch goed werk deed, zich door zijn veel afwezig zij::, in verband met zijn loopbaan, tech nisch ibehooriük heeft ingewerkt, het geen hij had kurrr mi en moeten doen. Ook de verduistering der .accepten is volgens pl. riet bewezen; het feit dat ze weg zijn en niet in de boeken verantwoord staan, is aljerininsi gepii bewijsmiddel, aange zien op de boekhouding der onderneming in "t geheel geen staat valt op te maken hetgeen mede door het verhoor der get ui- - Uitvoerig trachtte pl. voorts aan :e toe ren,' da' z.i. dc officer ook in dc ter. laste gelegde vcrvalsching in de notulen en openbaarmaking van een valschc balans l iet geslaagd is, hiervan het bewijs aan te tooncn. Pl. wees er voorts op. dat verd. door deze zaak meer dan twee jaar is- bc- 1NGEZ0NDEN MEDEDEELING. zig gehouden en dat hij thans vrijwel ge heel broodeloos is. In de eerste plaats drong pl. aan op niet ontvankelijkheid van den officier en subsidiair ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak. Meer sub sidiair vroeg pl. een voorwaardelijke ver oordeeling. Van het laatste woord maakte verd. ge bruik door op tc merken dat hij, hoewel misschien zijn veroordeeling reeds vast staat door do briefjes van den minister van justitie in het dossier, geheel onschul dig is. Dc uitspraak is bepaald op 7 Nov. a.s. DE TOEKOMST VAN WASSENAAR. De uitwerking van de wet op de financieele betrekking tusschen rijk en gemeenten. De nieuwe burgemeester van Wassenaar, de 'heer Wiegman, heeft zich in een in terview aan de N. R. Crt. als volgt uit gelaten over dc moeilijke taak, waarvoor het gemeentebestuur staat. Mijn ambtsvoorganger, jhr. Storm van 's-Gravesande, zoo zeide hij heeft terecht ingezien, dat de belasting in Was senaar laag moest zijn, wilde de plaats een aantrekkelijke woonplaats blijven. Het gemeentebestuur paste er dus met dub bele waakzaamheid voor op, dat de uit gaven niet onnoodig stegen. Wassenaar kon dan ook volstaan niet 37 opcenten op de rijksinkomstenbelasting. Die lever den f500.000 op; dat was ongeveer het benoodigde bedrag voor de gemeente. Wassenaar had geen opcenten op de per- soneele belasting noodig, evenmin als op de vermogensbelasting; op dc grondbelas ting kwam slechts een kleinigheid, die geen 'rol speelde. Door de wet regelende de financieele betrekking' tusschen rijk en gemeenten, waaraan in bet vorige zittingsjaar de Kamers hun goedkeuring hechtten, is het met deze gunstige positie van Wassenaar gedaan. Wassenaar is vrijwel gelijkgesteld met alle andere gemeenten in het land, d.w.z. in theorie. In werkelijkheid is hek doordat men vroeger de uitgaven voor politie, onderwijs, enz. zoo laag mogelijk heeft gehouden, in een ongunstige positie gekomen, daar genoemde uitgaven een groote rol spelen bij de verdecling van het gemeentefonds. Immers, de ingezetenen zullen onder de nieuwe wet, naar voorloopige bereke ning, moeten bijdragen in het fonds f 1.400.000 en de gemeente zal als uitkee- ring uit dat fonds slechts terugkrijgen f37.000. Zoodat Wassenaar, om haar .be grooting sluitend te maken zelf nog zal moeten gaan heffen: een personeele be lasting, een grondbelasting en verder 12 opeenten, oveneens naar voorloopige bere kening, op de gemeentefondsbelasting. Het valt dus niet te ontkennen, dat een zekere categorie van inwoners meer be lasting zal moeten gaan betalen. Een gunstige uitzondering daarop maken de meeste forensen, die door het vervallen van de forensenbelasting per slot van re kening van deze ingrijpende belasting verandering eer voor- dan nadeel zullen ondervinden. Bovendien zijn er nog lichtzijden: In de eerste plaats is het vastgestelde zuivere inkomen van alle ingezetenen in Wassenaar het laatste jaar gestegen van f 21.000.000 lot f 25.000.000 in ronde cijfers. Natuurlijk overweegt men ten ge- meentehuizo velerlei mogelijkheden om deze verhooging zoo min mogelijk op do ingezetenen te laten drukken. Men zoekt naar nieuwe bronnen van inkomsten en men gelooft, er goede gevonden te heb ben, dank zij het zuinig beheer, dat in Wassenaar gevoerd is. Maar deze overwe gingen zijn in de eerste plaats nog te vaag om gepubliceerd te ivorden, en ten tweede moeten zij t. z. t. eerst aan den raad wor den medegedeeld. Daar kan ik dus/ niet dieper op in gaan, zei de burgemeester, hoe interes sant het onderwerp ook voor ons allen is. Maar wel wil ik zeggen, dat ik goede hoop heb, dat. wij den druk der verhoo ging zullen kunnen verdoelen. Ook al was men bij Het oude stelsel gebleven, dan nog zou men de inkom sten hebben moeten opvoeren. Wassenaar staat voor grocle werken. Ik ben cr van overtuigd, dar Wassenaar 20 jaar geleden mooier was, dan tien jaar geleden, tien jaar geleden mooier dan nu, en nu mooier dan over tien jaar. De ontwikkeling gaat voort. Het werkelijke ongerepte natuur schoon van Wassenaar wordt hoe langer hoe kleiner. Taak van het gemeentebe stuur Wassenaar is dus en vooral dc burgemeester kan daar veel aan toe doen om tusschen de tegenstrijdige belangen een compromis te sluiten. Hoe grooter Den Haag wordt, hoe grooter de vraag zal worden naar tusschen het weelderige groen van Wassenaar verscholen huizen, waar men rustig kan wonen, in een lan delijke omgeving, maar toch dicht bij een groote stad. mei alle voordeelen van deze. Binnen afzimvbaren tijd zal Wassenaar dan ook enkele groote werken moeten uitvoeren. De onteigening van land, om een verbindingsweg aan te leggen ius- scheu de Zandqrijbrug en den Katwijk- schen weg, buiten het dorp om, is in vol len gang. Men probeert natuurlijk eerst tot overeenstemming met de eigenaren te komen. Men heeft goede hoop, dat dit plan zichzelf dekt. Natuurlijk moet het doorgaande verkeer buiten de kom van het dorp geleid worden. Maar even na tuurlijk zorgt het gemeentebestuur voor oen goede mogelijkheid om door het dorp te komen, wanneer men bij den midden stand van Wassenaar wat koopen wil. Men is bezig met een onderzoek naar do mo gelijkheid om de bestrating van de Was- senaarsche „binnenstad" te modernisee- ren. Verder heeft het gemeentebestuur een begin gemaakt met het uitvoeren van een uitgebreid rioJeeringsplan, waarom de prac- tijk heeft gevraagd en dat eenige jaren in beslag zal nemen voor het geheel uit gevoerd is. Politie en brandweer hebben de aandacht. De Lager-onderwijswet vraagt nog aanmerkelijke uitgaven op on derwijsgebied, als het stichten van scholen met voorziening in de Behoefte aan loka len voor lichamelijke oefening, enz. Er valt dus nog heel wat te doen. Maar de toekomst van Wassenaar lokt. De burgemeester ziet geen tegenstelling tusschen de belangen van Den Haag en van Wassenaar. In negendes!, alle belan gen zijn gemeenschappelijk en het moet toch niet m jeilijk zijn om,bij gemeen schappelijke belangen, tot overeenstem ming te^ komen. Aan mij zal het niet liggen, aldus Lest)at de burgemeester. Z0ETERW0UDE (DORP). Oudersavord. Donderdagavond wa ren alle ouders en eenige belanghebben den bij het jeugdwerk uitgenoodigd voor een oudersavond in het Patronaat. De opkomst voor deze hopgst belangrijke en nuttige bijeenkomst was niet groot. De eerw. Directeur van het Patronaat opende de bijeenkomst, waarna de zeer eerw. Rector S. Braakman het woord nam voor zijn aangekondigde rede: De rijpere jeugd, onze trots. Van deze rede willen wij vooral voor degenen, die niet aanwezig konden zijn en zeker belang stellen in het geen de bekende paedagoog, de secretaris van het Juvenaat in het Bisdom Haarlem, omtrent de opvoeding der kinderen en het leiden van de rijpere jeugd heeft gezegd, een en ander mededeeien, hoewel het ge sprokene zeker waard zou zijn om geheel opgenomen te worden. Toen de eerw. spr. dan in zijn inleiding sprak over de tegen woordige jeugdbeweging, die zich in alle vormen aanpast, toonde hij daarbij zeer duidelijk aan dat liet zeer goed is alle middelen die daar zijn om den jongen te be houden,' gebruiken. Over de voetbalbewe ging' sprak zijneerw. ook nog terloops en gaf de vergelijking van een Missionaris, die. stukjes gekleur^l glas gebruikt, om de heidenen tot zich te trekken. Ln zeer scherp licht stelde de eerw. spr. de groote beteekenis van een goede op voeding. Toen de dochter van de Pharo Mozes had gevonden, gaf zij het aan zijne moeder met de woorden: „neem deze knaap en voedt hem voor mij op". Mozes, groot geworden, heeft zijn groote deugden gekregen door de opvoeding die hij had ontvangen Vervolgens komt de eerw. spr. ook aan den plicht die op de ouders rust; ook zij hebben kinderen van God gekregen om op te voeden. Spr. weidt dan uit over het gezag der ouders, hoe elk gezag van God moet komen. Ook de verhoudingen van Vader en Moeder bij de opvoeding, de verheven taak door God opgelegd, worden in den breede besproken; hoe de ouders hunne kinderen moeten begrijpen, een goed begrip over hun kinderen moeten hebben. De ouders moeten dan op de eer ste plaats weten, hoe Jesus Christus zelve denkt over het kind. De Kindervriend geeft het heerlijkste antwoord. Kinderen zijn het liefste bezit, de waardevolste schat en een heerlijke belofte voor de toekomst. Bij de beantwoording van de vraag; ..Hoe moeten wij de kinderen opvoeden, komt de eerw. spr. aan de groote belangrijkheid door Mgr. Diepen genoemd: opvoeding, in werking van den een^ op den ander tot die zelfstandigheid die noodig is een gced Christen te worden. Deze zelfstandigheid, het goed gebruik maken van de vrijheid moet bijgebracht worden bij onze jeugd. De scholen zijn goed; tot aan het einde van de school zijn er duizenden en duizen den kinderen van wien wij moeten zeggen, konden wij deze 10 jaren lang bescherm»".) tot aan hun huwelijk. Hier somt do eerw. spr. de groote gevaren op met getallen uit de statistiek. Jonge menscken, die hun geloof en zeden hebben verloren omdat zij geen goed gebruik gemaakt hebben van do vrijheid en geen goede zelfstandigheid hebben gekregen. Dan noemt de eerw. spr. de teleurstellingen die den opvoeder zoo vaak ten deel vallen. Toch zijn de jon gens niet zoo kwaad als men soms meent en de jongens van onzen tijd zeker niet. Hierbij komt zijneerw. aan de heerlijke da den die onze rijpere jeugd in onze dagen stelt en eindigt zijn rede, die ruim een uur onder ademlooze stilte werd aange hoord. De weleerw. heer J. van Dael sprak daar na een hartelijk dankwoord aan den eerw. spreker en begon zijne mededelingen over enkele zaken van het Patronaat. De voetbalwedstrijden dat kan nu eenmaal vaak niet anders vallen Juist op het uur dat de jongens naar den wil van de ouders de Vespers moeten bijwonen. Hierdoor komen dan ook vaak klachten van de ouders, die goddank nog mocnen dat de Zondag op de eerste plaats bestemd is voor de» godsdienst. Reeds lang heeft oe:i ander vraagstuk in het jeugdwerk ons bezig gehouden, het bezitten van een zuiver godsdienstige vcr- eeniging voor de jongens. Onder de goed keuring van den zeoreerw. Deken zal nu getracht worden het bezwaar door do voetbal veroorzaakt op ie lossen door een Mariacongregatie op te richten, waarvan dan de bijeenkomsten zoo zijn geregeid, dat deze vallen na afloop van het klein patronaat en voor het groot patronaatal- zoo van kwart voor zeven tot kwart over DE VAL VAN HET MINISTERIE BRIAND Onbeschrijfelijk was de verbazing, toen gisteravond laat door extra-edities de val van het ministerie bekend werd gemaakt. En die verbazing steeg tot verbijstering, toen men las door welke combinatie Briand tot aftreden was gedwongen. De genen immers, die in gewone omstandig heden zich onderling allerheftigst bestrij den, hebben gisteren om geheel tegen overgestelde redenen een monsterverbond gesloten, dat tot eigen overbluffing mei elf stemmen meerderheid over het lot van het ministerie beschikte. Is de hou ding van de linkerzijde onder aanvoering van den radicaal Montigny en den socialist Blum, die principieel als oppositiepartij tegenover de regeering staat, te verbla ren, ofschoon in de tegenwoordige zware internationale omstandigheden niet goed te praten, is de houding van den onaf hankelijke, Mandel, die gaarne in troebel water vischt, ook nog te begrijpen, geheel onverklaarbaar is het votum van de le den der rechterzijde, die hun onverzoen lijk we kunnen wel zeggen verblind nationalistischen leider, Marin, gevolgd hebben- Geleid door hyper-patriottische beweegredenen, een overdreven vrees, dat Duitschland na de ontruiming van het Rijnland zijn verplichtingen niet meer zou nakomen, integendeel zelfs agressief tegen Frankrijk zou optreden, hebben deze leden van de regeeringsmeerderheid welbewust tegen hun eigen kabinet ge stemd, terwijl zeer duidelijk zich een of fensief van de linkerzijde afteekendc. Doch hier ging het niet om redenen van buitenlandsche politiek; zeer uitdrukke lijk immers gaven hun woordvoerders toe het volkomen eens te zijn met de buiten- landsche politiek van den premier, onbe perkt vertrouwen te stellen in zijn per soon zelf. De aauval was dan ook niet zooals bij de leden van de rechterzijde tegen Briand zelf gericht, doch tegen hei geheele ministerie als zoodanig. Een zui ver politieke manoeuvre dus. En handig is deze manoeuvre uitge voerd, met meer succes dan in Juli 1.1. Steeds immers heeft de linkerzijde ge- eischt, dat de oorlog en zijn gevolgen zo* spoedig mogelijk geliquideerd zou worder., doch telkens wanneer het er op aan kwam de regeering in die pogingen te steunen, onttrok zij zich aan die ver plichting, speculeerend op het halsstar rig patriottisme van sommige leden der rechterzijde en zoodermde hopend het ministerie ten val te brengen. In Juli, bij het debat over de ratificatie der Ameri kaan sche en Engelsche schulden, is die poging mislukt, doch gisteren heeft ein delijk de monster-combinatie gezege vierd. Naast deze diepere oorzaak is er een andere van zuiver psychologischen aard: die n.l. van het eerste debat na afloop der vacanties. Toen Briand, die steeds zijn ministers een vacantiekabinet had genoemd om aan te duiden, dat zijn re geering niet lang zou duren, gisteren op nieuw op zijn zwakheid en fragiliteit wees m-en weet, dat hij slechts over eeu kleine meerderheid beschikte had hij als het ware die meerderheid, die steeds bevreesd is alleen de verantwoordelijkheid op zich te nemen, zelf ontwapend. Juist in dié zwakke verdediging van den minis ter-president heeft de tegenpartij haai kracht gevonden en heeft de meerderheid, niet wetend hoe te reageeren, alle zelf controle verloren. Slachtoffer dus eenerzijds van een tieke manoeuvre van het kartel, aai zijds van een reactie van een gedeelte rechterzijde en van het centrum tegen „capitulatie" van Den Haag en de .vroegde ontruiming van het Rijnland, de regeering niet door een homo meerderheid ten val gebracht. En bij eerste beschouwing lijkt het, alsof sident Doumergue, die den nieuwen mateur moet aanwijzen, voor een hopige chaos komt te staan. Doch er is een stemming geweest hieruit kan men eenigszins afleiden welke richting de oplossing van de ei gezocht moet worden. Indien men iraot de meerderheid van gisteren ontleedt, 4 ziet men, dat ongeveer 250 stemmen links zich vereenigd hebben, terwijl, reci en het centrum slechts in betrekkelijk r ring aantal met hen hebben samengewei Het blijkt hieruit dus wel zeer duidelj een gecijferd bewijs is het, iets wat jaren niet zoo helder is geschied Briand door de linkerzijde ten val is bracht. En de onmiddellijke conclusie 1. voor de hand: dan heeft zij ook de ti antwoordelijkheid voor het vormen n een nieuwe regeering. Doch waar zal de steun moeten zoeken Links alleen is ui tot regeeren in staat, beschikt niet ot een voldoend aantal stemmen. Zoodat eenige oplossing wel schijnt te zijn een menwerking van het centrum en de I kerzijde onder leiding van dit laatste, i gematigd linksch kabinet dus, zooals een gematigd rechtsch kabinet was. in een dergelijk kabinet zou Briand we volkomen op zijn plaats zijn: zijn pci tieke richting immers is niet sterk gepj nonceerd en voor zijn buitenlandsche po tiek heeft hij op slot van zaken altijd me steun ondervonden bij links dan bij rechi Zou hij bovendien wel gemist kun» worden, kan Frankrijk wel buiten het pit t.ige, dat de man van Locarno, van Europeeschen statenbond overal in buitenland geniet? Juist op het oogenb! zijn de buitenlandsche omstandighed zoo moeilijk: in Duitschland is door di dood Scresemann aan zijn grootsch u deswerk ontrukt; ongetwijfeld zullen de nationalisten het votum van de Fra sche Kamer uitbuiten tot propaganda va het Hugenberg-piebisciet tegen het p! Youngde onderhandelingen over dc ternationale bank zijn in vollen gang; Engeland staat het kabinet MacDonaJd Snowden niet bijster vriendelijk tegenöj Frankrijk, terwijl de voorbereidselen de internationale vlootconf eren tie in k len gang zijn en binnenkort de twee: Haagsche Conferentie geopend zal ik den. En zoo doet zich het eigenaardige (i voor, dat nauwelijks ten va-1 gebraci Briand weer met groot vertoon door zelfde personen wordt teruggeroepen jui om zijn buitenlandsche politiek, waaroi gisteren het kabinet gestruikeld is. De oplossing van de crisis zal niet makkelijk zijn. Voor een groot gede hangt het af van de besluiten van radicale congres, dat te Reims gehoui is. Danpas zal men kunnen beoordeel of een gematigde combinatie van li en centrum een levensvatbare mogelijkl is. Zou dit niet het geval zijn. dan zou de pessimisten wel eens gelijk kunt krijgen, die beweren, dat Frankrijk een periode van voortdurende crisis tegemoet gaat. Tenzij, net zooals gistei weer een nieuwe, doch dan gelukkige rassing ons te wachten staat. J. W. KOLKMAN. Parijs, 23 October 192.9. INGEZONDEN MEDEDEELING. BIJ HARTKWALEN EN ADERVER KALKING, neiging tot bloeding in de hersenen en aanvallen van beroerte verze kert heb natuurlijke Jfrans-Josef"-bit.ler- water een 'gemaklcllijkjm stoelgang zonder inspanning. Uit ideten*:happelijke waarne mingen in de ktfnielan voor ziekten dei- bloedvaten ï?J gebleken, dat het „Franz-Josef"-w®ier, vooral bij meer be jaarde patiënten zeer tc waardeeren dien sten bewijst. Bij apoth. en drog. verkrijgb. 139 zevenen. Deze bijeenkomsten die uitsluitend toe gankelijk zijn voor do jongens, worden in de parochiekerk gehouden. Hoewel het niet in de bedoeling ligt-, het. lidmaatschap van de congregatie voor de patronaatsleden verplichtend te stellen, hoopt zijneerw., dat de medewerking van de ouders zoo zal zijn dat alle jongens de congregatie trouw bezoeken. Het slagen van dit plan hangt geheel af van de mede werking van de ouders. Hierom wordt thans de meeniug van ouders gevraagd. Alle aanwezige ouders blijken zeer ingenomen te zijn met de op richting van de godsdienstige vereeniging voor de jongens en verschillende zaken en moeilijkheden worden genoemd zooveel mogelijk opgelost. In verband met den aanvang van dc pa tronaatsbijeenkomsten deelt de eerw. Di recteur mede, dat halfacht de deur geslo ten wordt, om zoodoende te voorkomen, dat jongens zich op straat ophouden in- plaats van naar het patronaat te gaan. Vervolgens wordt de medewerking van de ouders gevraagd voor het lezen van „De Jonge Wacht" en voor het ijveren van de jongens voor de eigen stand op de Ten toonstelling met Kerstmis. Alvorens het einde komt wil Rector Braakman nog gaarne zijn groote instem ming betuigen met het plan tot het op richten van de congregatie. Het is een heerlijke voldoening voor de patronaats- commissie, juist nu in de Haarlemsche Sy node bekend is geworden, dat elke paro chie een zuiver godsdienstige vereeniging voor de jeugd moet hebben, dat tot de op richting reeds besloten te hebben. Hij kan dan ook niet anders dan de medewerking van de ouders ten zeerste aanbevelen. Met een dankwoord aan de opgekomen ouders wordt de bijeenkomst gesloten* DE KATHOLIEKE GODSDIENST IN ZWEDEN. De Katholieke godsdienst in Zwede welke in de JX-eeuw voor het eerst do den H. Anscharius in Zweden werd gepn dikt, werd in het jaar 1529, dus juist vin honderd jaar ge'eden, onder de regeeri van Gustaaf Wasa verboden, zoodat Katholieken aldaar ternauwernood gedu1 werden. Niettegenstaande de Kathol» ken van alle ambten en bedieningen den uitgesloten, hield zich in de-hoofdsü van het land zelf, een kleine R. K. meente staande, die van 16911784 nog een tijdperk van bloei meemaafl doordat aan het Fransche, Oostenrijkst en Spaansche gezantschap kapellen ren verbonden. Gustaaf III, koning Zweden, die zich in 1779 naar Rome gaf, alwaar hij een bezoek bracht Paus Pius VI, beloofde aan den Paus, harde bepalingen, tegen de Roomsch tholieken uitgevaardigd, te zullen ve zachten. Als eerste daad gaf de in 1784 officeel vergunning tot het v# men van een eigen gemeente te Stof holm, welke werd bestuurd door Apostol sche vicarissen, waarvan wij noemen Os» ry, Oster, Moretti, Grydaine en Jao Lorenz Studach. Deze laatste aanvaar de het vicariaat in 1834. Zijn eerste was de bouw van een nieuw bedehuis, ziin moeilijken taak werd hij trouw zijde gestaan door de Nederlandse! geestelijken, de Eerwaarde heeren Baale en Van Beek. Echter was de stand van de Katholieken in Zweden lang niet gunstig. Eerst in 1860 trad belangrijke verbetering in, toen een treden uit de Luthersche Staatskerk r~ mcer strafbaar was, en er na vrekre? koninklijke goedkeuring kloosters nu* ten worden gesticht. Meerdere verbd ringen kwamen tot stand in de jaren 1; en 1875. Momenteel is de toestand w de Katholieken in Zweden gunstig te n men, hoewel er nog vele vooroord eelen gen de Katholieken bestaan. Het feit, in de laatste jaren in Zweden verschik de adelijke personen tct het Kathol* geloof zijn overgegaan, en verscheidt kloosterzusters in de ziekenhuizen .verpleegsters dienst doen, oefent een dadigen invloed uit.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 12